[ inzejn @ 10.03.2013. 09:25 ] @
Kako da namestim da mi ruter podeli konekciju tj protok,znaci da na wi fi pustim 2 mb-a od 10 ?

[ Mile-Lile @ 10.03.2013. 11:45 ] @
Evo da pokušam sa primerom da ti objasnim.
1. DHCP pool ćeš odrediti prema broju klijenata na wirelessu. Ako je to npr. 25 onda ćeš ovako postaviti pool:

Ostalim klijentima koje "kačiš" na kabal dodeliš statičke IP adrese u istom mrežnom opsegu ali izvan DHCP pool-a:

Naravno binduješ MAC-ove za IP adrese da ne bi sami menjali...
U sledećem koraku, ograničiš protok za DHCP pool, u ovom slučaju to su klijenti koji nemaju statičke adrese. Tih 2 mbps će deliti jedan ili svih 25, prosto taj opseg koji dodeljuje DHCP je limitiran

U ovo polje gde piše port range, smanji vrednosti. Stavi po korisniku 200 portova, tj. u ovom slučaju pošto ima 25 korsinika staviš port range 60000-65000 jer ćeš ima tako ograničiti i broj konekcija da ti torenti ne unište wireless i rutererov CPU...
Još ostaje da rešiš kako da ima blokiraš LAN šerovanje jer je ovo limitiranje samo saobraćaja koji dolazi na WAN port ali ne i lokal...
[ Aleksandar Đokić @ 10.03.2013. 16:54 ] @
Mile, mislim da si lose razumeo ovo za portove. Port range je opseg na koji se bandwidth rule primenjuje.
[ Mile-Lile @ 10.03.2013. 19:19 ] @
@Aleksandar
U pravu si. Ja sam razumeo da će tim pravilom naterati korisnike koji opseg portova da koriste a ako npr. sami unesu u torent klijent neki port izvan tog opsega, taj port će im biti zatvoren...
Znači ako on stavi opseg 60000-65000 a klijent stavi 42885 taj će mu port biti zatvoren...
na tp-linku stoji ovako objašnjenje:
Code:
Port Range - The port range which the Interior PC access the outside PC

E sad... to na šta sam ja mislio je u Forwarding-u (Port Range Forwarding) i tu opciju ovaj ruter nema. Da za određenu IP ili opseg odrediš opseg portova pa time ograničiš i broj konekcija...
Hvala guslač. Nego gledam ovo što sam napisao... Treba on i za ove statičke adrese da napravi bandwidth rule da bi ovo radilo, a i da unese u ovo polje vrednosti:

85% od ukupnog downlinka (pretpostavimo da je 10mbps)
90% od ukupnog uplinka (pretpostavimo da je 1mbps)...