[ paskasija @ 11.03.2013. 15:14 ] @
Kod mene na poslu postoji 24 umrežena računara a jedan ADSL od 16 Mbs. I sad, uvek se nadje neki genije da skida torente pa time uguši protok. Postoji li način ili program uz pomoć koga bi video koji računar to radi ili eventualno da postoji način da se to spreči?
[ Aleksandar Đokić @ 11.03.2013. 15:48 ] @
Odgovarajucim ruterom.
[ paskasija @ 11.03.2013. 15:54 ] @
HG 530?
[ drvlada75 @ 11.03.2013. 17:41 ] @
Instaliraj Wireshark na svom racunaru i polako prati sta se desava na mrezi
[ Aleksandar Đokić @ 11.03.2013. 18:51 ] @
Kako mislis wireshark-om da vidi takve stvari?

@paskasija

HG530 nema takvu mogucnost, ali svaki Mikrotik ima, ili DD-Wrt. Na Mikrotik-u koristeci L7 filtriranje mozes potpuno onemoguciti koriscenje torenta, videti koji racunar koliko protoka koristi, ograniciti broj konekcija svakog racunara, podeliti protok kako zelis, uraditi prioritizaciju saobracaja i drugo.
[ pajaja @ 11.03.2013. 20:16 ] @
Citat:
Kako mislis wireshark-om da vidi takve stvari?

Mozda ima hub umesto svica :D

@paskasija,
poslusaj Aleksandra, nabavite neki mikrotik sa kojim ces moci da uradis to sto zelis na relativno jednostavan nacin.
[ Aleksandar Đokić @ 11.03.2013. 22:14 ] @
Citat:

Kako mislis wireshark-om da vidi takve stvari?
Citat:

Mozda ima hub umesto svica :D


Ma da, ili ako je svič može da mu prepuni CAM tabelu :).
[ citizenx @ 12.03.2013. 09:57 ] @
Idi od racunara do racunara, poskidaj sav softver koji je nepotreban (uTorrent recimo) i ukini administrativna ovlascenja kako korisnicni ne bi mogli da instaliraju softver.
[ bachi @ 12.03.2013. 10:05 ] @
uTorrent je portable program.
[ citizenx @ 12.03.2013. 10:31 ] @
Ja koliko znam po default-u nije portabl, jer ima 5,6 koraka da bi se instalirao, ali da postoji portabl verzija - sigurno da postoji kad postoji za Office 2010. E sad ako neko i van toga bude koristio uTorrent i skidao, prvi put sledi opomena, sledeci put otkaz.
[ newtesla @ 12.03.2013. 12:16 ] @
Vas dvojica sa hub-ovima i CAM tabelama :D

Elem: ja sam baš juče na Mikrotiku uradio markiranje svog saobraćaja gde je dst-port za spoljne ip 5000-65535 tcp/udp, i gde je dst-port za unutrašnje ip 5000-65535 udp.
Za taj saobraćaj, queue na malo, i prioritet 8.

Za ostali saobraćaj, queue na dovoljno, i prioritet 7.
====

Smirio se saobraćaj, a trajalo je dva minuta - baš za jednu firmu ;) a i mislim da će sada slobodno moći da odvrne slavinu na mikrotorentu, a da i dalje surfuje sasvim OK.

Ostali naravno nisu oštećeni, zbog queue-ova.
=====

Znam, L7, bolje markiranje, whitelist portova.... Imao sam 2 minuta. Ovo je bilo veoma efektivno.
[ Aleksandar Đokić @ 12.03.2013. 19:47 ] @
Mislim da na taj nacin lako mozes obuhvatiti neki bitan saobracaj i u problemu si.
[ newtesla @ 13.03.2013. 05:25 ] @
U jednoj firmi? Teško.

Tojest, koje oni servise mogu da koriste na ip adresama van firme, a koje se serviraju na portu iznad 5000 tcp/udp? ...uostalom, taj packet-mark je ionako dobio megabit, samo prioritet 8.

Za lokalne ip nema ograničenja: a teško bi ih i bilo kad su svi u istom subnetu.
======

Uostalom, rešenje do sada je bilo - nema rešenja: sve je bilo dozvoljeno i nefiltrirano, pa su cimali finansijskog direktora da smanji torent kad žele da šalju mejlove ;) ovo je verovatno samo prvi korak.
[ Aleksandar Đokić @ 13.03.2013. 15:27 ] @
Aha, mislio sam da si ga ubio nacisto (da si stavio queue na mnogo manje)... megabit je dovoljno ukoliko ima nesto bitno, mada ponovo mogu da naprave milion konekcija (nadam se da si i to ogranicio). To je takodje lepo resenje, onaj ko pusti torrent nece moci da otvori sajt i kraj price.

Ne znam da l si koristio "queue-tree" ili "simple queue". Queue-tree je puno bolje resenje. Napravis glavni "parent" i ogranicis ga na npr 90% kapaciteta linka (bez ogranicenja radi lose). Onda napravis jos dva pravila i stavis da budu "child" tom pravilu. Pravilu koje obuhvata torrent saobracaj spustis prioritet i to super radi.
[ newtesla @ 13.03.2013. 22:32 ] @
Bilo je u dva minuta "daj-šta-daš" koncept: tako da - simple queue.

Biće bolje kad daju više vremena.