[ diplodok @ 16.03.2013. 12:31 ] @
Oduvek mi je bilo čudno, ali nisam imao sa kim da se popričam na tu temu.
Zna li neko da mi objasni zbog čega je protokol za email komunikaciju podeljen na dva prilično razdvojena protokola SMTP i POP3/IMAP?
Zbog čega celokupan taj servis nije mogao biti pokriven jednim protokolom koji bi funkcionisao dvostrano?
[ zeenmc @ 17.03.2013. 12:55 ] @
Od svih servisa, najgore mi je bilo sa podesavanjem maila, pravilno podesen mail server se sastoji od, black i gray listi, antispam filtera, AV skenera, webmail skripti,autentikacije (kriptovane ili ne) samog smtp i pop/imap demona, smtp sluzi za razmenu mailova izmedju maiil servera, dok pop/imap sluze izmedju mail servera i korisnika, mislim da su glavne odlike pop3 i imap, ta sto pop downloaduje kailove na korisnikom kompjuter pre citanja, dok imap dozvoljava pregled mailova na samom serveru bez downloadovanja. Probao vise puta konfiguraciju istih, uvek odustajao uz glavobolje, i na kraju proba, redmail skriptu, mislim da se tako zove, od poznatih smtp servera su ti, sendmail, exim4, postfix, pop i imap se trenutno se ne mogu setiti, barem ne tacnih imena ;p
[ Aleksandar Olujic @ 17.03.2013. 15:09 ] @
Zato sto ti protokoli rade razlicite stvari. SMTP je protokol za prenos email poruka a POP/IMAP su protokoli za pristup uskladistenim email porukama (mailbox).
[ diplodok @ 18.03.2013. 12:24 ] @
Citat:
Aleksandar Olujic: Zato sto ti protokoli rade razlicite stvari. SMTP je protokol za prenos email poruka a POP/IMAP su protokoli za pristup uskladistenim email porukama (mailbox).


POP je jedino kada klijent preuzima sa servera, zar ne?

Komunikacija klijent šalje ka serveru i server šalje ka serveru je SMTP? Ili server-server funkcioniše drugačije?