[ puma721 @ 22.03.2013. 20:11 ] @
kolko prosecan covek moze da proizvede elektricne energije na taj nacin
sto bi svojom snagom pokretao odgovarajuci elektro generator ,
stim da kostantno pokrece generator 1h.
[ bakara @ 22.03.2013. 20:40 ] @
Koji covek?

[ puma721 @ 22.03.2013. 20:59 ] @
ajd recimo neki sportista konkretno novak dokovic.
[ gilopile @ 22.03.2013. 21:02 ] @
Prosecan covek moze oko 2.5KW na jedvite jade da izvuce, a Novak sigurno i 4-5.5KW i da mu ostane snage za manje ozbiljan mec.
[ puma721 @ 22.03.2013. 21:16 ] @
2.5 kw ok ne znam sada dali ste mislili da to moze teoriski ili
iz prakticnog primera kji sam naveo u postavci teme.
[ ventura @ 22.03.2013. 21:32 ] @
Kakvi kilowati, šta je sa vama?

Ako može da izvuče 3-4-5 Wati na sat, to je premija. Možda 50Wh (0.05 kWh) dnevno ako pedalira 12h.
[ puma721 @ 22.03.2013. 21:39 ] @
i ja mislim da je negde tolko ali onaj rece 2,5 kw a sad 5w kolka razlika
kolko je sad to prosek daj usaglasite se ljudi , imal neko neki podatak sa neta.
[ gilopile @ 22.03.2013. 21:50 ] @
Pa 5W ce izvuci ako tera dinamo za svetlo na zadnjem tocku bicikle, ali ako zakaci malo ozbiljniju turbinu, ima i nesto malo preko 5KW da izvuce.

Nesto ovako npr.:
[ bakara @ 22.03.2013. 21:54 ] @
Sve zavisi koji covek, koji generator...

Siguran sam da bi uz neki zamajac terao mnogo vise od tih 5w za sat vremena...5w je dosta malo.

Mislim da biciklisti koji treniraju imaju i uredjaj koji meri proizvedene vate.

Ovako nesto:

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=73717
[ ventura @ 22.03.2013. 22:54 ] @
Citat:
bakara: Sve zavisi koji covek, koji generator...

Siguran sam da bi uz neki zamajac terao mnogo vise od tih 5w za sat vremena...5w je dosta malo.

Mislim da biciklisti koji treniraju imaju i uredjaj koji meri proizvedene vate.

Wati u tom kontekstu nisu u vidu električne energije već prosto izražena sila.

Malo sam guglao:

Ovi kažu 100-120W/h
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20070907111526AAG1QF4

Ovde kažu 4-5W pa sve do 75W
http://boards.straightdope.com/sdmb/showthread.php?t=422237

Ovi kažu 100W
http://michaelbluejay.com/electricity/bicyclepower.html


Tako da je izgleda ipak negde oko 100W/h električne energije realna cifra.
[ Andrej013 @ 22.03.2013. 23:45 ] @
u stanju mirovanja ljudsko telo potrosi ~80W kaze autor u knjizi ultra low power bioelectronics (od cega samo na mozak ode 14.6W).
Kada bi se fizicki naprezao, mogao bi da proizvede sigurno jos toliko, ali koliko dugo bi mogao da bude aktivan i koliko bi vise hrane morao da unese?
I ja mislim da, ako te zanima samo za sta vremena, mozes sigurno da racunas 100W i neces mnogo omasiti.

inace, ima jedna teretana na severu evrope(mislim da sam citao da je u negde u skandinaviji) u kojoj je svaka masina generator energije tako da vlasnik teretane nema troskove elektricne energije. cisto kazem, ako si razmisljao o necemu u tom smeru, da znas da je ostvarivo.
[ bakara @ 23.03.2013. 13:13 ] @
Citat:
ventura: Wati u tom kontekstu nisu u vidu električne energije već prosto izražena sila.

Wati su mera za energiju, a ja sam se malo zaneo...
Mada slazem se da je nekih 100w/h mnogo realnija cifra.

Inace na na amazonu ima dosta zanimljiv sprava na ovu temu, i koliko vidim po nekim specifikacijama se tvrdi da moze da se dobije nominalnih 250w/h, a svima je plafon 300w.

http://www.amazon.com/gp/produ...nkCode=as2&tag=mapablog-20
http://www.amazon.com/gp/produ...nkCode=as2&tag=mapablog-20
http://www.amazon.com/Pedal-Po...B009NW9P02/ref=pd_sim_sbs_sg_6
http://www.amazon.com/Pedal-Po...B002QLCWDY/ref=pd_sim_sbs_hi_4

[ ac1bd4 @ 23.03.2013. 13:18 ] @
Evo ti jedan primer. Ako se čovek težak 80kg za sat vremena popne 450m povećaće svoju potencijalnu energiju za oko (80*10*450) 360.000J što bi bilo 100Wh.
[ djoka_l @ 23.03.2013. 15:01 ] @
Joj, koliko lupetanja.

Jedinica za snagu je vat 1W=1J/s (jedan džul u sekundi).
Čovek troši oko 2000Cal na dan pri umerenom naporu. E, ovo Cal je uobičajena oznaka za kilo kaloriju, tj. čovek troši (muškarac od oko 80kg pri umerenom naporu) 2000000cal=8368000J na dan, što je 8368000/24/60/60 = 96.85J/s = 96.85 W

Maratonac potroši oko 6000Cal za vreme trke koja traje oko 2 sata i 20 minuta.

Znači, za vreme od dva sata i dvadeset minuta razvija snagu od 6000000*4.184/200/60=2092W=2kW
[ bakara @ 23.03.2013. 20:15 ] @
Citat:
djoka_l: Joj, koliko lupetanja.

Jedinica za snagu je vat 1W=1J/s (jedan džul u sekundi).

U sustini su svi u pravu, ali nije lupetanje ako uzmes u obzir da covek pita bas za stvaranje elektricne energije.
[ Aleksandar Đokić @ 23.03.2013. 20:21 ] @
Citat:
ali ako zakaci malo ozbiljniju turbinu


Mislis li da ce se umarati vise, i hoce li uopste moci da je pokrece?
[ ac1bd4 @ 23.03.2013. 23:34 ] @
Citat:
djoka_l: Joj, koliko lupetanja.


E bravo djoka_l što si nam objasnio šta je snaga, zbog takvih kao ti sam i podvukao sat vremena u prethodnom postu ali izgleda da treba i da nacrtam.

Ajd ako još neko nije shvatio srž primera da razjasnim. U primeru čovek bi trebao da se penje pod konstantnim nagibom i konstantnom brzinom (za djoka_l da napomenem i konstantom gravitacionom silom itd. itd. ) sat vremena i da se za to vreme popne 450m. Pri tom on konstantno odaje 100W što bi za tih sat vremena bilo 100Wh energije. Poenta je bila da stekne osećaj koliki je trud potrebno ulagati da bi čovek proizveo 100Wh energije ili ako mu je bliže, mada čisto sumnjam, 360.000J.
[ gilopile @ 24.03.2013. 06:16 ] @
Mnogo je ovde nepoznanica ....

Nedeljko ce sigurno resiti....:) Svaka mu cast i ako ne vidi ovu saljivu temu! Pozdrav!
[ puma721 @ 24.03.2013. 10:05 ] @
kolko sam ja shvatio iz dosadasnjih komentara ,znaci covek moze da proizvede
0.1kwh za vreme od 1h.moje misljene iz neke logike je da covek oslobodi
energiju od 0.1kwh teoriski ,ali prakticno ako pokrece elektro generator koji bi morao imati odgovarajuci
redukcioni prenos dosta energije bi se sagubilo u druge oblike ,tako da bi one korisne elektricne
ostalo 50w .jos sta bi mi bilo bitno sto nisam naveo u postavci teme,covek bi pokretao ovaj el.
generator samo jednom rukom okretajuci kurblu tako da kazem.moje misljene je da na ovakav
nacin bi proizveo negde oko 25w. ovo je samo moje misljenje iz logike.
kada se budemo usaglasili kolko priblizno covek moze da proizvede el. energije na ovaj nacin
reci cu vam zasto mi je ovo bitno...
[ boyan3001 @ 24.03.2013. 12:33 ] @
Jedna stvar je koliko je covek sposoban da proizvede ukupno energije, koja mu je potrebna za normalno funkcionisanje metabolizma (pod naporom ili bez, svejedno)... a drugo je koliko je sposoban da proizvede energije za vrsenje nekog rada. Inace, vidim kako ce ovo da se zavrsi:
[ puma721 @ 24.03.2013. 16:39 ] @
dali ste mislili da ce osloboditi tolko energije da napuni bateriju 1.5v
[ Devanagari @ 24.03.2013. 17:00 ] @
bakara, ventura, verujem da znate razlike između snage, energije i sile, odnosno vata, dzula i njutna, verovatno su lapsusi u pitanju.

Da li mozemo li da probamo da razmišljamo ovako: neki čovek podigne desetak kilograma za jedan metar (uvis... pleonazam). Izvrsio je rad nasuprot sili gravitacije 100N, a na rastojanju od 1m za to je utrosio 100J. Ukoliko to uradi u jednoj sekundi, snaga potrebna za to iznosi 100W. Taj covek je dakle generisao 100J = 100Ws = 0,028Wh energije za vrsenje korisnog rada.

E sad je pitanje koliko to puta taj covek moze da ponovi u toku jednog sata - ovo sto je bakara odmah pitao: koji covek? Neka on usput odmara, jede, itd. ali koliko bi puta mogao to da ponovi za sat vremena - to je energija koju covek moze da proizvede za trosenje na koristan rad.

Dakle, tu se vidi da je bitno i ovo sto je ac1bd4 podvukao, u kom vremenskom periodu posmatramo. I to ne samo za jedno ponavljanje, nego u kontinuitetu. OP pita koliko covek moze da proizvede (el.) energije za sat vremena ali ako pricamo o ljudima onda moramo da znamo i kom periodu se to posmatranje odvija. Na primeru od malopre - nije isto da li se radi pola sata ili osam sati. Za pola sata covek mozda moze da podigne tih desetak kilograma svakih nekoliko sekundi, u kontinuitetu, dok na osam sati nije realno da zadrzi isti tempo.

Na netu se mogu pronaci podaci da profesionalne atlete u kracim vremenskim periodima (pola sata, sat) mogu vrsiti rad ekvivalentan 350Wh (tj. da utrose 350J svake sekunde tokom tih sat vremena). Malo utreniraniji rekreativci za sat vremena trcanja ili brze voznje bicikla mogu "odraditi" 200Wh. Po tome ispada da prosecan covek moze da odradi barem 100Wh ako nije bas totalno neuvezban? Zavisi sta konkretno radi. Da bi zaista generisao tih 100Wh, covek iz mog primera bi morao da podize 10.2kg za 1m na svaki sekund - i tako sat vremena bez prekida! Takav rad nije realan.

Bas mi je pri ruci ovaj teg od 15kg i upravo sam ga podigao 10 puta za 10 sekundi za oko jedan metar. Prema tome, ja sam vrsio koristan rad A = 10 * 15[kg] * 9,81[m/s2] * 1[m] ≈ 1450J kontinualno tokom deset sekundi, iz cega proizilazi da sam utrosio 1450/3600=0,4Wh energije za vrsenje tog rada. Snaga koju sam ulozio tokom svakog od tih deset sekundi je 145W. Dakle, da to radim tim tempom punih sat vremena generisao bih svih 1450Wh, a za to nam ne treba fizika da shvatimo da je nerealno. Medjutim, posto cu ostalih 59 minuta i 50 sekundi provesti u blazenom lezanju, to znaci da sam zapravo u tih sat vremena za koristan rad podizanja tega generisao frapantnih 0,4Wh, da ne kazem 0,0004kWh.

Sad, koliko ja realno puta za osam sati radnog vremena (ekvivalentno 15h kod privatnika ili 3,5 u drzavnoj sluzbi) mogu da podignem petnaest kila za jedan metar to Perun sveti zna, posto nemam nameru da isprobavam, ali je u konacnom generisana energija definitivno bliza jednoj nego tri cifre, u kWh. Odatle verovatno i poticu razlike kod linkova koje je ventura dao - neki ljudi nisu dali okvir u kojem se sve to posmatra.

Glavna fora kod masina je upravo to da koristan rad vrse u kontinuitetu, konstantnom snagom.

Ono na sta OP takodje treba da obrati paznju kada sutra nekoga bude lancima vezao da mu vrti pedale na bajsu je i to da se dalje u prenosnom sistemu neki deo energije gubi. Pa da se ne ponada da treba da dobije 1,2kWh mesecno, a dobije 0,9kWh, pa mu svi planovi padnu u vodu.
[ puma721 @ 15.04.2013. 21:31 ] @
ovako , ja ne znam koja vam je tu matematika ,ali znam da sam napravio
prakticni mehanizam sa tegom mase 10kg koji sam podizao i spustao 1m.visinske razlike 120 puta
u minuti i tako citav sat vremena usput sam pio pivo i pusio nisamse umorio samo mi ruka
utrnula od pokreta .postavio sam brojac oscilacija koji je za tih sat vremena izmerio
7200 podizanja i spustanja tega od 10 kg..i to sedeci..
[ bakara @ 15.04.2013. 21:43 ] @
I sta si zakljucio?
[ component @ 16.04.2013. 07:26 ] @
Citat:
bakara: I sta si zakljucio?


Da je trebao nešto pametnije da radi tih sat vremena
[ Odin D. @ 17.04.2013. 18:13 ] @
Citat:
puma721: ovako , ja ne znam koja vam je tu matematika ,ali znam da sam napravio
prakticni mehanizam sa tegom mase 10kg koji sam podizao i spustao 1m.visinske razlike 120 puta
u minuti i tako citav sat vremena usput sam pio pivo i pusio nisamse umorio samo mi ruka
utrnula od pokreta .postavio sam brojac oscilacija koji je za tih sat vremena izmerio
7200 podizanja i spustanja tega od 10 kg..i to sedeci..


Odlicno. Na to onanisanje potrosio si energiju izrazenu u kcal koja je sadrzana u ~33g cokolade, a da si je usmjerio u neki generator proizveo bi ni manje ni vise nego 0.196 kWh, sto otprilike na srbijanskom trzistu kosta oko 1.5 din, ako tu energiju kupis od elektrodistribucije.

33 g cokolade ne mozes kupiti za 1.5 dinar da bi organizmu nadoknadio potrosene kalorije, tako da si glede tog eksperimenta u minusu za oko 30 dinara, uzimajuci u obzir prosjecnu cijenu cokolade na srbijanskom trzistu. Naravno, postoje jeftiniji izvori kalorija, poput trave, mekinja, zobi,... ali i tako uzeto - proizvodnja energije iz fizickog rada uglavnom sisara iz podgrupe papkara je odavno izgubila bitku sa industrijalizacijom.