[ MAD-MAX @ 15.12.2001. 21:06 ] @
Hteo bih da pocnem da radim u Maya-i pored 3DS MAX-a prvenstveno jer neki kazu da je mocnija od MAX-a (mada se meni ime MAX vise svidja :)) a i radi i pod Linuxom. Interesuje me koja je verzija aktuelna i da li radi i pod Linuxom i pod XP-om???
[ zen @ 18.12.2001. 13:17 ] @
ne znam . znam da sam uspeo ( nakon silnih problema jer mi je crack bio tesko shvatljiv).. instalirati mayu na W2K... jeste sjajna. radio sam jos davno sa njom nesto na NT-4.0 ( v 1.o beshe) prelepo koncipiran, umetnicki software, verzija 3.01 je aktuelna.

original kosta 45 K DM. ...nije mnogo?
[ zen @ 26.12.2001. 09:34 ] @
Alias | Wavefront Maya v 4.0 Unlimited :p bljljlj - ubijaa kako je dobra! ...
[ MAD-MAX @ 26.12.2001. 22:07 ] @
OK, hvala.
Samo mi kazite zasto je Maya bolja od 3DS Maxa (ako je bolja uopste)?
[ zen @ 27.12.2001. 18:06 ] @
hej, sto da ti nekazem nesto sto ni sam ne znam. :)

Pa ekipica iz Aliasa|Wavefronta je radila iskljucivo za veelike pare, a u jednom moentu se tu pojavio max. Ocigledno inspirisani Maxom, uocili su njegove dobre strane i njegove nedostatke, a i svejedno su se "morali" isportati na Intel. Tako je nastala Maya - od matematicara poklon za umwtnike. Kako nisu bili optereceni raznoraznim trzistima ( Kinetix, a kasnijen Descreet imaju Autodeska verovatno da im neki CEO kvari posao)

a sad malo o samom programu.
Neke stvari koje moras sam da podesavas u Maxu uceci s eujedno za umetnika nepotrebnooj terminologij su u Maji resene instant al' savrseno.
Detaljnost objekta zavisno od upotrebe ( brodacast, Game, Web, architecture) se jednostavno definise kao srednja, super, i super super.
Sve najvaznije i najnovije sto moze da se ispogramira ui 3D grafici je u Maji vec u paketu.

Polymodeling, Subdivisional modeling, Nurbs, simulacija mekanih tela, cestica, vode, dima, krpe ( platno, roba), vatra, kose, dinamika, napredni IK, .. sve je vec u Maji. Zato i kosta toliko..

Princip rada, brzina, kvaliet rendera je ispred Maxa. Tu je I Artisan i jos neki potuno revolucionarni alati cije efekte da bi postigao U maxu moras da se otelis. ( malu kravu odnosno tele). Naprimer crtanje lisca drveta u 3d prostoru, i travnjaka, zbunja, sume, ..bilo cega.

Modeliranje Artisanom je slicno modeliranju pravim glinamolom. U maxu bi za tavko sto morao podici detaljnost objetka dok masina nebi crkla. Maya to elegantno odradi na onaj gore instant pomenuti nacin.

Export to Shockwave i Flash je takodjer u paketu.

Za naprednije koristenje tu je Scriptni jezik Mel, intuitivni graph view
( track ili kako god)

Prostijim recnikom: Dok u maxu moras da znas da je kostur za dvonozni karakter Biped, da je Program koji lepi mesh na biped Phisique i ostala suva 3D terminologija, U maji je kostur kostur a koza koza, da je koza mekano telo koje dise i ima dinamiku isto je normalno pa ti Maya kaze da skinujes svog kostura i da mu lako dodas sekundarne pokrete, jer se to podrazumeva. U maxu moras opet da imas specijalizirani PLugin za dinamiku mekanih tela. I sam mozda znas kako ti radi komp kad moras da imas trista zasebnih programa da bi sa svima njima napravio jednu stvar.

E tako radi i Max.


ja volim max. al nelaze koza ako laze rog.


[ ankalagonns @ 07.01.2005. 22:17 ] @
Zen ja se slazem sa tobom ali ovim ces zapoceti onu krvavu raspravu koja nema kraja iz koje svi izlazimo sa desetinom postova vise i zakrvavljenim ocima od iscekivanja odgovora na forumu!!! Uzmi ti lepo oba programa i probja i jedan i drugi pa koji ti vise odgovara!!! Tj posto vidimi da si mad-MAX probaj i mayu pa ces sam zakljuciti sta ti vise lezi!!
[ djidji_govedina @ 07.01.2005. 22:26 ] @
hmh.... vide li ti datum kada je pisana poruka na koju si odgovorio?
ili se samo fakultativno bavish arehologijom
[ pailhead @ 07.01.2005. 23:16 ] @
ni manje ni vise no 3 godine
[ abishai @ 07.01.2005. 23:35 ] @
haha :)) Ma sta je 3 godine :)

Sada se dosta stvari promenilo i u Max-u (a pretpostavljam) i u Maya-i....
[ zoso @ 08.01.2005. 11:10 ] @
inace samo da znate izasla je maya 6.5 , razlog zasto za to ne znate jer je podeljena samo velikim firmama, cao
[ pailhead @ 08.01.2005. 13:25 ] @
da je tako onda nebi mogli da kazemo da je "izasla" zar ne... cao

[ cgraph @ 08.01.2005. 13:46 ] @
veliki studiji pa veliki studiji... :)
http://www.elitesecurity.org/poruka/450592

daj josh neki info o toj mayi exclusive... ;)


btw da li znash mozda kada izlazi maya virtuon? lol
[ werta @ 18.01.2005. 16:55 ] @
Nije maya izasla ni usla, to su dobili verovatno verziju za testiranje. ne dobjaju veliki to da bi mali patili.

evo linka maya linux za male:
http://files.linuxru.ru/files/...ED_V6.0_LINUX-LND.by.efish.rar
[ zoso @ 19.01.2005. 10:41 ] @
strpljenje bice u Srbiji za nedelju dana, da dobili su je na testiranje, a informacija sam dobio direktno iz Silikonske doline, cao neverne Tome.
[ pailhead @ 19.01.2005. 13:03 ] @
E super, za nedelju dana znaci, moci cu da napravim u 3d-u ono sto do sad nisam mogao.
[ marco3dx @ 19.01.2005. 18:24 ] @
Citat:
pailhead: E super, za nedelju dana znaci, moci cu da napravim u 3d-u ono sto do sad nisam mogao.


jel ovo sarkazam? radi se o novoj verziji programa, nije nista strasno da se odma pokrece
flejm...

poz
[ djidji_govedina @ 19.01.2005. 21:21 ] @
ziva istina, evo nama je stigla u studiyo... jedna sveza 6.5... samo ne smem nistha da pricam... oci i ushi su svuda oko nas 8-)
[ pailhead @ 19.01.2005. 23:09 ] @
Pa dobro, vi ste veliki studio a mi neverne tome... i ne znamo. cao
[ zoso @ 20.01.2005. 14:31 ] @
mora da je jako dosadno na prvoj godini arhitekture, sta hocete da stavim ruku na bibliju.
[ forgotten @ 20.01.2005. 20:17 ] @
Ja ovo ne shvatam kao flame, vise kao nebulozu ;)

Citat:
E super, za nedelju dana znaci, moci cu da napravim u 3d-u ono sto do sad nisam mogao.


Pa ako dosad nisi mogao nemoj cekati ni tih nedelju dana, zaboravi na 3d, koliko dugo radis u u njemu i da ga jos nisi savladao... ccccccc.... :)
[ ankalagonns @ 20.01.2005. 23:03 ] @
Zanimljiv detalj da sam oziveo topic star tri godine :) nisam siguran kako mi je to poslo za rukom!!! najverovatinije oni srodni topici pa ja odgovori da ni ne citam datum!!! Jeli to buva za tu novu mayu ili sta!!!!
[ marco3dx @ 20.01.2005. 23:41 ] @
Citat:
ankalagonns: Zanimljiv detalj da sam oziveo topic star tri godine :) nisam siguran kako mi je to poslo za rukom!!! najverovatinije oni srodni topici pa ja odgovori da ni ne citam datum!!! Jeli to buva za tu novu mayu ili sta!!!!


da da brale... ver 6.5 . . .
[ pailhead @ 21.01.2005. 01:41 ] @
Nova verzija, ali sta ti vredi kada je samo za velike studije, zato i ne znas da je izasla. Cao
[ cgraph @ 22.01.2005. 06:29 ] @
ko josh osim testera, td-jeva i dokonih ljudi uopshte instalira bete...? :)
[ ankalagonns @ 22.01.2005. 18:41 ] @
pa ja :)