[ drmilun9 @ 27.03.2013. 10:48 ] @
Pozdrav svima.

Želim da kažem da se bavim programiranjem i da sam saznao da je za PHP programere mnogo bolje da koriste linux a ne windows, a ja baš nemam nikakvog pojma kako koristiti linux, pa želim da pitam može li se sa jednog kompjutera koristiti i windows i linux, koji je najbolji način da savladam linux i koliko vremena treba da se savlada linux.

Svi komentari su dobrodošli
[ Radovan__III @ 27.03.2013. 11:05 ] @
Citat:
Želim da kažem da se bavim programiranjem i da sam saznao da je za PHP programere mnogo bolje da koriste linux a ne windows

Hmm, nisam siguran , na osnovu cega ovakav zakljucak, nema nikakve veze bar za pocetnika da li radi na win-u ili linuksu posto ti pre svega pises php koji se izvrsava preko apatch-a poprilicno isto na win ili na linux serveru.
Citat:
pa želim da pitam može li se sa jednog kompjutera koristiti i windows i linux

Moze, linux in win mogu biti zajedno instalirani, za pocetak mozes probati linux preko live cd opcije koju npr imaju mnoge linux distribucije ( npr ubuntu )
Citat:
koji je najbolji način da savladam linux i koliko vremena treba da se savlada linux.

Isti koji je i za win , na koji nacin si savladao win na taj isti nacin savladaj i linux , ako si citao knjige za win, citaj i za linux, ako si kroz praksu i googlovanje savladao win onda isto tako uradi i sa linuxom
[ plus_minus @ 02.10.2013. 16:34 ] @
Citat:
Radovan__III:Hmm, nisam siguran , na osnovu cega ovakav zakljucak, nema nikakve veze bar za pocetnika da li radi na win-u ili linuksu posto ti pre svega pises php koji se izvrsava preko apatch-a poprilicno isto na win ili na linux serveru.


Zaključak mu je dobar. Za početnike i nema neke veze, to jeste tačno, međ'tim, jednoga dana će bivši php početnik možda morati da krene da konfiguriše i da održava dedicated server, koji, pogađaš, ne radi pod M$-om, već je u pitanju linux na nekoj mašini - tamo negde. A tu su u igri, naravno i .sh skripte.. Pisanje shell skripti je umnogome lakše ako se pre toga, eto, zna nešto u php-u, a i obrnuto. Sve i da nikad ne bude imao mogućnosti ili potrebe za rad sa dedicated ili virtual serverima, 98% shared hostinga operišu pod linuxom.

Zašto i on ne bi koristio apache ili lighthttpd pod linux-om u svojoj kući u svom malom habitatu? Zašto da se sekira dal' je neki mudoklopijski .dll od ko zna odakle ili .bat ili .exe pročešljao i zatrovao lokacije gde su i php win32.dll itd.. pa da s' vremena na vreme gubi od svog dragocenog vremena na rešavanje svakojakih sitničica? Ne mora da znači da će ikada tako nešto da se desi pa da krucijalne sistemske lokacije gde je i php između ostalog, budu 5yebane jer je avast, npr. odjednom postao ćorav..

Lepo se zainati da savlada linux do te mere da sam krene da piše svoje .sh skripte i cron jobove i kada iščuka sve što mu treba, krene da radi u php kao čovek.

Pored php-a, mislim da ne treba ni spominjati default podršku kako za python, tako i za ostale jezike pod Linux-om.

Što se tiče glavnog pitanja, naravno da mogu.
Ako treba mogu i 3 različita windowsa sa 12 različitih linuxa, na istom računaru.
Ako ima dovoljno prostora na hard disku, ofkors.
[ supak @ 30.12.2013. 11:43 ] @
Naravno da moze ali ti je za to potrebna Virtual Machine i u njemu mozes da pravis Windows koji hoces(Linux,Win7,Win osmicu ),ali naravno moras da imas dobar hard disk...
[ nkrgovic @ 30.12.2013. 11:46 ] @
Hmmmm.... Da li si probao ovo.
[ supak @ 30.12.2013. 12:15 ] @
To nisam probao ali ja garantujem za ovaj Virtual Machine:http://www.softpedia.com/dyn-p...ad.php?p=28391&t=4&i=1
[ calexx @ 30.12.2013. 14:41 ] @
Nema tu šta da se garantuje, virtuelne mašine imaju jednu namenu, paralelni rad je nešto drugo mada može da posluži onome što je traženo u temi. Virtuelne makine ne traže dobar disk nego dovoljno rama pa i procesora, za to vreme paralelno instaliran linux troši onoliko koliko troši. A ako hoće da testira na više operativnih sistema, lakše mu je da nabaci nekoliko (paralelnih) linuxa nego da pravi više virtuelnih mašina.
[ supak @ 30.12.2013. 15:12 ] @
Pa ja onda nzm kako mogu Linux i Windows da budu na istom racunaru,da li to uopste moze???

[ calexx @ 30.12.2013. 15:21 ] @
U nekim porukama u temi je objašnjeno da mogu. Jednostavno, windows na jednoj particiji, linux na drugoj (drugi linux na trećoj, treći na četvrtoj ... pa koliko god imaš mesta na hardu), jedino što je lakše ubaciti više linuxa paralelno dok je windows tu malo komplikovaniji.
[ supak @ 30.12.2013. 15:38 ] @
Hvala na odgovoru...
[ ilija90 @ 03.01.2014. 04:36 ] @
Pozdrav,

Mislim da je ova tema dobro mesto za postavljanje sledeceg pitanja (u odnosu na naslov teme). Naime, trenutno imam instaliran Windows 7 a hteo bih da instaliram jos jedan OS, Linux Mint 16. Interesuje me sledece:
Gde da ga instaliram? Ovo je slika iz Disk Management-a.

http://postimg.org/image/h08seny3t/

Na C particiji je instaliran Windows 7. Kontam da bi drugi OS trebao da instaliram na drugoj particiji (mozda i ne mora ali mi se cini da je bolje) tj. na E. Medjutim nisam siguran dal ce da radi. Nikad nisam radio nista slicno pa bolje da se konsultujem, ne bih da poremetim nesto pa da ne radi posle nijedan OS (a citajuci neke teme u vezi ovoga primetio sam da se neki zale da nakon slicnog poduhvata nece da im se podigne nijedan OS).
[ calexx @ 03.01.2014. 07:27 ] @
Najbolja varijanta je da na slobodnom prostoru gde ima 587,27GB napraviš extended particiju pa u njoj više logičkih. Onda na jednu od tih logičkih instaliraš Linux a sa ostatkom radiš šta hoćeš. Možeš i da napraviš više logičkih pa instaliraš i više Linuxa ili još jednu veliku za podatke. Imaš već tri particije, možeš da imaš samo još jednu Primarnu a potrebne su ti bar dve pa je ovo bolji način.
[ keepgoing @ 03.02.2014. 12:37 ] @
@ilija90
Ako imas instaliran Windows, samo pokreni instalaciju Mint-a. Sam ce on uzeti koliko mu treba
Vazno je da imas mesta na hdd-u ( recimo, vise od pola slobodno ).

P.S. A i valda si ga nastelov'o za ovih mesec dana
[ zero_man @ 03.04.2014. 22:20 ] @
Ja sam pre oko mesec dana instalirao ubuntu. Hard disk nije imao vise particija vec samo >>C<< na kojem je instaliran win7. Ubuntu je "oduzeo" windowsu prostor (onoliko koliko sam ja hteo :) ). Oba os-a rade bez problema.
Priliko startovanja racunara odaberm koji sistem zelim i to je to.
[ branko tod @ 22.12.2014. 20:14 ] @
Imam Ubuntu , a želeo bih da instaliram i Windows. Hoću da Windows bude drugi i da radi samo po potrebi.
Mogu li ja to i kako da uradim sa mojim maksimalnim neznanjem ?
[ balavi @ 22.12.2014. 22:18 ] @
mozes da odradis, mada je malo poduze to za objasniti, pokusaj sa ovim uputstvom

posto si pocetnik, bekapuj sve potrebne podatke, jer ce se sigurno desiti da nesto krene naopako

ali dobro, upalice posle 9 ili 10 pokusaja , heheheheh, aj uzdravlje
[ jolemisa @ 15.01.2015. 16:15 ] @
Zato ko nije siguran da uradi dual boot,bolje da instalira Ubuntu na poseban HDD,to vazi za desktop komp,a za lap izlaz je eksterni HDD,Jeste da kosta,ali kada se dodje do nekih para uloziti u to.
[ calexx @ 15.01.2015. 16:43 ] @
Dual boot (pa da povećamo broj na koliko god linuxa u paketu) je apsolutno lak za instalaciju pod uslovom da onaj ko to radi zna bar neke osnove o linuxu i particijama. Ko ne zna ni toliko, bolje da ne pokušava, drugi disk neće da bude dovoljna garancija da neće da pogreši. Jedino da otkači prvi hard, ostavi samo taj novi i igra se.
[ jolemisa @ 15.01.2015. 17:10 ] @
Pa da,ali bar na tom drugom HDD-u ne moze nista da pokvari.Ja sam ga tako inatalirao na drugom HDD,jer sam jos nov za Ubuntu i ucim ga.Jedino sto kada hocu njega da pokrenem,mora u BIOS-u,on da se postavi da bude prvi,ali mi nije tesko i ne smeta mi.Zasad dobro funkcionise.
[ anon70939 @ 15.08.2015. 22:27 ] @
Citat:
plus_minus:
Citat:
Radovan__III:Hmm, nisam siguran , na osnovu cega ovakav zakljucak, nema nikakve veze bar za pocetnika da li radi na win-u ili linuksu posto ti pre svega pises php koji se izvrsava preko apatch-a poprilicno isto na win ili na linux serveru.


Zaključak mu je dobar. Za početnike i nema neke veze, to jeste tačno, međ'tim, jednoga dana će bivši php početnik možda morati da krene da konfiguriše i da održava dedicated server, koji, pogađaš, ne radi pod M$-om, već je u pitanju linux na nekoj mašini - tamo negde. A tu su u igri, naravno i .sh skripte.. Pisanje shell skripti je umnogome lakše ako se pre toga, eto, zna nešto u php-u, a i obrnuto. Sve i da nikad ne bude imao mogućnosti ili potrebe za rad sa dedicated ili virtual serverima, 98% shared hostinga operišu pod linuxom.

Upravo zbog ovog dodjoh ovde.
Hteo bih da instaliram Debian na kucnom racunaru cisto da bih se malo upoznao sa linuxom.
Posto mi s vremena na vreme treba photoshop i corel, morao bih da instaliram neki v plejer I dignem win.

Procesor mi je i7 2600K I 16GB memorije. Pretpostavljam da mi je dovoljno za ovu priču.

Koji plejer da koristim?
Prvo što sam izguglao ovo. Od svega ovoga mi je poznat vbox i VMware.
Šta bi bilo najbolje od svega ovoga da koristim kao virtual plejer? Mislim, sa strane, da još nešto usput korisno naučim.
Nije bitno da li košta, snaći ću se. I voleo bih da bude 64bit zbog količine memorije. Vidim da VBox postoji samo 86x

I da... kad bih instalirao Win na taj način, da li bi mogao da se pokrene u full screen modu, da ni ne primetim da je ispod linux?
I da li bi na takvom Win-u mogao da igram neku igru koje ne mogu tako lako da se odreknem :). Recimo WoT.
I da... Ne želim da instaliram dva OS-a na dve različite particije, jer kad god sam to uradio, Linux bih uključio dva puta i više ne. Želim sebe da prisilim da koristim Linux skroz, a samo po potrebi uključujem Win.
Takvo neko okružnje bih napravio i na poslu.


[ calexx @ 16.08.2015. 08:17 ] @
Nema VirtualBox problem sa 64-bitnim OS pa nije ni problem da instaliraš 64-bitni Windows. Trebalo bi da može da radi tako kako hoćeš mada to nikad neće da bude kao kada je normalno instaliran. Instaliraj na odvojenim particijama, podesi da se uvek startuje linux i onda ga koristi, ako imaš i virtuelni windows, opet ćeš njega da koristiš ako ne odlučiš drugačije.
[ vladared @ 16.08.2015. 18:31 ] @
Ako želiš da igraš igre, photoshop, corel.. zar nije logično obrnuto. Instaliraj Windows a u virtual boxu ili vmware-u linux? Radiće 1/1 :)
[ anon70939 @ 16.08.2015. 18:39 ] @
Zelim sebe da nateram da ne zalazim cesto u Windows... Nego eto samo po potrebi...

Za sada sam instalirao Debian, Windows nemam, ali kao basbas pocetnik, nailazim na prve probleme :).
Da imam windows, verovatno bih vec odustao do sada, :) i nikada nista ne bih naucio :)
[ vorkosign @ 05.05.2018. 20:06 ] @
da moguće je instalirati 2 ili više operativni sistema na jedan kompjuter pod uslovom da je hard disk slobodan i da se particije memorije koje operativni sistemi koriste ne preklapaju..
kod mene na jednom kompu radi Ubuntu i Windows bez ikakvi veliki problema..
naravno bez instalacionog CD-a bar jednog od sistema koji se dodaje na već postojeći to je nemoguće..
dakle mora se imati CD sa drajverima sistema koji se instalira pored postojećeg koji radi na kompu..
praktično domestic operativni sistem pomaže pri prihvatu naslednika i ako pri startovanju prepustite automatski da se pokrene komp zadnje instalirani operativni sistem se startuje po default prvi pre starijeg brata,bar je kod mene tako ako ne reagujem pre sekvence za izbor i propustim manuelni meni za izbor..
[ Aleksandar Đokić @ 05.05.2018. 21:02 ] @
Svaka cast, nema sta.
[ jolemisa @ 13.05.2018. 23:36 ] @
Kod mene su na posebnim HDD-ovima,pa nemam bas nikakav problem.Neki se zale da im ne jednom HDD-u koriste Win. i Ubuntu,pa im koci komp.Ovako toga nema.
[ calexx @ 13.05.2018. 23:56 ] @
Nema to veze, sve je odvojeno pa ne može da utiče. Ja imam sve kombinacije, na svakom hardu jedan Windows i gomila Linuxa i ništa ne usporava. Sve radi kako bi i trebalo.
[ jolemisa @ 15.05.2018. 00:26 ] @
Verovatno je onda nesto drugo problem,kod tih ljudi.Znaci kod mene ne koci na moj nacin,kod tebe ne koci nista na tvoj nacin.Onda nesto nije uradjeno kako treba.
[ calexx @ 15.05.2018. 10:47 ] @
Ma tema je bespotrebno oživljena, ko zna šta se dešavalo i kako je rešeno. Uglavnom, svejedno je da li su operativni sistemi na jednom. dva ili više hardova, svejedno da li ih startuješ iz biosa ili iz gruba ili na neki treći način, ako se sve uradi normalno nema problema. Ako se negde zabrlja, onda može da bude svašta ali se to rešava za konkretan slučaj.