[ Thugzsr @ 29.03.2013. 07:16 ] @
Pozdrav ljudi! U fazi sam trazenja posla, i naleteo sam na dosta oglasa, ali (uvek ima to ali) po meni se previse trazi! Zar junior nije neko ko ima nekoliko projekata iza sebe, god, dve iskustva, dobra poznavanja osnova programiranja, i sl? Naime Naleteo sam na dosta oglasa gde se od juniora trazi znanje u Zend framework-u, Symfony2, i slicno...Obzirom da neko ima svega god dana rada iza sebe, ili je pak tek zavrsio fakultet, malo je nerealno trazito ova znanja? Koja su vasa misljenja o ovome? Svaki odgovor bi mi znacio, da znam da li ja zaista premalo znam, (mislim nisam kao oni iz filmova sto sve znaju) ali nisam ni apsolutni pocetnik...imam nekoliko vecih projekata iza sebe, tipa Internet prodavnica, informacioni sistem (za fax) i slicno...Sta ste vi znali sa god dana iskustva?
[ Man-Wolf @ 29.03.2013. 07:57 ] @
Pa vidi, svi traze maximum i nadaju se da dobiju bar sredinu :-) I pre bih rekao da se trazi poznavanje, a ne znanje.

Svakako sa godinu dana iskustva iza sebe trebalo bi da mozes relativno brzo da se upoznas sa ZF2/SF2.
[ g_maestroo @ 29.03.2013. 13:12 ] @
Zavisi od fiirme do firme. Kad sam ja poceo da radim nisam znao skoro nista. Znao sam kako razmislja php. Za OOP sam tek tada poceo da gledam tutoriale, picio sam samo proceduralno. Ako ti neka firma trazi da kao junior znas da radis u zend framework-u, bolje ti je da ih zaobidjes u sirem luku jer ce ti za par meseci traziti da prepises core php-a :)
[ Thugzsr @ 29.03.2013. 14:56 ] @
Fora je u tome sto su od poslednjih 5 "oglasa" na 3 trazili to ili slicno...nije meni problem da se upoznam sa bilo cim, bas naprotiv, znam da bez znanja tesko sta mogu...ali ja konkurisem za juniora...
[ dakipro @ 29.03.2013. 16:24 ] @
pazi, to sto su oni napisali da ti treba da znas zend i symfony i sta vec ima tek 15% veze sa tim dal ce da te prime ili ne.
U iole ozbiljnijoj firmi (mislim na firmu koja je vec zaposlila 2-3 programera do sad) ako si ti covek na mestu, ako vide da si odgovoran, imas dobre preporuke (ne mora da su iz struke), umes da komuniciras sa ljudima i primis kritike, da ne kazem da si jednostavno "kasvetan" dobices posao daleko ispred nekog ko zna zend u prste ali sa njim ne moze da se saradjuje jer se covek naljuti ako nije sve uvek po njegovom ili on nije u centru paznje ili mu zena nije dala. Dakle ako je neko namcor ne pomaga ni da je tatko na php a kamoli da zna neki framework.
Ako ne znas neki frejwork ti pricaj sta znas, pricaj da si gledao o tome, da si upoznat sa filozofijom event-driven paterna (naravno, nemoj samo da pricas da znas nego se i u praksi upoznaj malo sa svim tim), pricaj da brzo ucis, navedi neke primere gdde si brzo savladao stvari, imas dobre ocene, brzo kapiras, pokazi volju da samostalno ucis (ako mozes i van radnog vremena) i da jednostavno zelis da to savladas i daces sve od sebe i da je to "sve od sebe" isplativo na duge staze.

Ako traze juniora, znaju oni da nemas ti 100 projeata iza sebe (jer onda ne bi bio junior) ali zele da cuju koliko ti ustvari zelis da ucis, koliko ces da se posvetis i logicno koliko i kada ces poceti da se isplacujes firmi koja te zaposli.
[ x kepa x @ 30.03.2013. 00:53 ] @
Ne pishem chesto, ali kada pishem onda sam pijan. (chitaj, pijan sam).

Moje iskustvo nije preterano ali jednu stvar znam. Ako ti traze neki framework ili napishu Wordpress je +, onda budi siguran da ta firma radi na tim reshenjima i trazice od tebe da radish na istim.

Freelance-ovao sam 10 godina na svom CMS-u, okej sam prolazio i uvek sam uspeo da ubedim klijenta da je moje reshenje bolje nego bilo koji opensource jer je specijalno izradjen za njega i njegove potrebe.
Vremenom se ispostavilo da malo ko tu ikada i udje u admin panel ili ikada promeni sajt (a ja troshio sate na izradu interfejsa).
Onda sam radio u firmi koja nije koristila nishta od opensource software-a, vec su imali svoj CMS (OOP) i to mi je bio prvi OOP chiju logiku sam tek tada u potpunosti nauchio.. i napredovao sam u znanju i timskom radu, ali posle 3 meseca i to je postala rutina: seckaj .psd u html/css, ubaci CMS i onda doteruj sitnice sa klijentom. (Imao sam i ozbiljnog klijenta koga necu ni pominjati)... I onda sam napustio to...
Elem ova moja mala uvertira je sa poentom...
Ako ti u opisu posla pishe da traze Zend/Symphony onda rachunaj da oni svoje poslove zasnivaju bash na tim reshenjima i da ce od tebe traziti da ih znash. Za njih ce jednostavan problem tipa (hocemo plugin/addon koji radi -neshto prosto-) za tebe mozda predstavljati problem jer iako ti to umesh da uradish peshke u PHP-u, moracesh dodatno da premishljash logiku i workflow da bi ga uklopio u tudji sistem.
Ako mene pitash to Junior im znachi da se ti prvih mesec dana prilagodish na njihovoj logici i nachinu rada i da posle toga treba da te smatraju za Seniora.
Tako da, ako je trenutna rutina da morash da znash neki od opshte prihvacenih reshenja, ti ih nauchi, ali ako zelish da budesh ozbiljan u tome, nauchi i kako sve to funckionishe (i ako ti se nedopada ti znash gde bi pocheo da pravish svoj framework) jer ce te samo "iskreno" znanje u tome izdvojiti od mnogih. Nece Zend/Symph biti tu zauvek, ali znanje tehnologija ces imati uvek.
[ Mr. Bond @ 30.03.2013. 02:11 ] @
Ova tema se često vrti po forumima pa reko da dam svoj skroman doprinos. Juniorske pozicije nisu, barem po mom viđenju stvari i iskustvu - "entry level" pozicije. To znači da neko ko je tek ušao u priču o web development-u (završio fax ili ne potpuno je svejedno) ne može za sebe da smatra da je junior. Ti ljudi moraju da jure prakse i volontiranje (ovo prvo se najčešće daje ljudima koji završavaju ili su tek završili fax jer ako poslodavac mora da bira između nekog ko je tek završio fax i ne zna ništa i nekog ko nije završio ništa i ne zna ništa ... izbor je poprilično jednostavan). I tu je cela poenta da taj početnik ugura u dobar tim i dobru firmu uz seniora koji ume da prenese znanje (nije svaki senior dobar mentor). Posle 6 meseci do godinu dana rada na realnim projektima svakog dana neko za sebe može da kaže da je Junior. E sad ako je neko imao sreće pa je prošao taj period a još nije završio fakultet - odlično. To završavanje fakulteta kao i projekti koji se na istim rade polako ali sigurno gube na značaju.

E sad ako uzmemo da je junior neko ko je pregurao par projekata (realnih, komercijalnih) preko leđa dolazimo do te večite priče o FW-ovima i gađanjem sa istim. Po meni to ne bi trebalo da stoji u "obaveznim" uslovima već u onim "bonus je...". Zašto? Zato što po meni junior sa godinu dana iskustva, sve i da je tih godinu dana proveo u odličnom timu radeći, teško da bi se snašao solo u planiranju aplikacije. Takođe nema te ozbiljne firme koja takve stvari prepušta juniorima i to je potpuno normalno. Dakle ako poznaješ FW u kojem se radi konkretan projekat - to je super, ali dobar junior će se pored seniora jako brzo uhvatiti bilo kog FW-a i početi sa njim da radi tj. da ga koristi. Ono što bi po meni "dobar" junior trebalo da poznaje jesu osnove OOP-a i specifičnosti OOP-a u PHP-u, osnovno poznavanje HTTP protokola (šta se dešava kad submit-uješ formu, GET, POST, rad sa cookie-ima), MySQL je najčešći ali generalno očekuje se da se snalazi sa relacionim bazama. Mora da poznaje i osnove JS-a, HTML-a, CSS-a. Tu i tamo da zna da čačne Apache ili barem da je svestan da postoji nešto što se zove .htaccess i čemu bi mogao da služi. Eto, neko ko poznaje sve ovo nabrojano je po meni adekvatan kandidat. Sve preko toga - pravi razliku pri izboru kandidata jer poslodavac traži najbolje od ponuđenih a konkurencija za juniorske pozicije polako ali sigurna jača i povećava se. Istina više je u pitanju kvantitet nego kvalitet al to je posebna tema.

Na kraju složio bih se sa ovim što je dakipro rekao - jako bitna stvar jeste da junior bude otvoren za nova znanja, da želi da nauči i da u konačnici voli to čime se bavi. Niko ne želi juniora sa godinu ili dve iskustva koji pokušava da drži lekcije kolegama sa 5 - 10 godina iskustva.
[ Thugzsr @ 30.03.2013. 12:01 ] @
Dosta razlicitih odgovora, ali moze se razaznati poenta.
@ Mr. Bond slazem se sa tobom, i manje vise te stvari koje si naveo znam, i pre god dana sam zavrsio fax, i zaposlio se u firmi koja se ne bavi programiranjem, vec necim drugim, ali im ja radim eprodavnicu (radi sticanja iole znanja) ia dministriram postojeci sajt i za tih god dana ucim, i konstantno se javljam na oglase za posao, ali dobijam jako mali feedback...zato i otvorih temu da vidim sta to sve treba da se zna :)
@ Kepa kontam ja da to sto traze zend i slicno znaci da ce se u tome raditi, ali poenta je u tome da mali broj juniora se hvata odmah za zend...
@ dakipro da bi videli kakav je covek moraju neko vreme provesti sa njim, zar ne? mislim na to kako podnosi kritike, kakav je u komunikaciji i slicno...