[ dendic @ 29.03.2013. 10:17 ] @
Zanima me koliko se trenutno koristi LDAP ?Imam namjeru postavit neki mail server,jel pametnije ici sa MYSQL ili LDAP backendom?
[ madamov @ 30.03.2013. 08:03 ] @
LDAP nije klasična baza podataka, a pogotovo ne znam kakve on ima veze sa mail serverom. A izbor baze u kojoj će neki mail server držati podatke mnogo više ima veze sa mail serverom nego sa bazom podataka.
[ pajaja @ 30.03.2013. 12:28 ] @
Koristi se naravno. Ako uz taj mejl server zelis da pustis jos neke servise LDAP ce ti omoguciti da podatke o korisnicima drzis na jednom mestu koje ce biti dostupno svim servisima. Ovo nema veze sa bazom podataka u kojoj se drze mejlovi.
[ dendic @ 30.03.2013. 12:41 ] @
Pa dobro jel ovaj LDAP jos aktuelan ,nekako sam gledo neke tekstove po netu,sve neki datumi od prije 5-6 godina.Cini mi se da je kao nesto veca sigurnost u odnosu na MYSQL? IRed mail ce me pitati koju bazu da odaberem prilikom instalacije LDAP ili MySQL.
[ mulaz @ 30.03.2013. 13:25 ] @
LDAP sluzi centraliziranom drzanju usera (isto kao domen i domenski login u windows svetu, sa standardnim konektorima, i moze da sluzi za mnoge servise), a mysql je obicna baza podataka (moze i za mailove, a i za svasta drugo).

ne mozes da uporedis babe i zabe :)
[ dendic @ 30.03.2013. 21:23 ] @
Pa zanima me samo stanoviste sigurnosti.Ako imam par hiljada usera na mail serveru jel sigurnije to drzati kroz LDAP ili u MYSQL-u?
[ madamov @ 31.03.2013. 10:18 ] @
Šta bi držao u LDAP-u? User directory servera?
[ dendic @ 31.03.2013. 13:32 ] @
Pa prilikom instalacije ired maila mislim da ce me pitati gdje ce biti smjesteni mailovi od virtuelnih korisnika home/vmail/domains (na meni je da odaberem MYSQL ili LDAP)
[ pajaja @ 31.03.2013. 15:30 ] @
Pretpostavljam da nemas ove zahteve zbog kojih bi ti ldap bio neophodan tako da izaberi ono sto vise poznajes.
[ nkrgovic @ 01.04.2013. 10:35 ] @
LDAP jeste hijerarhijska baza i da, koristi se. Ima smisla ako hoces da ga integrises sa jos necim, ima smisla jer ti nudi npr. pretragu iz mail klijenta, nudi ti da povezes neke klijente na njega, nudi ti dodatne servise.... S'druge strane, spajanje svega na jedno mesto stvara single point of failiure, jedan pass po useru je i jedini koji treba da se provali, integracija je slozenija nego prosto koriscenje odvojenih sistema.

Ako ne znas sta je, mozda je bolje da koristis odvojen sistem. Mnogo zavisi od broja usera, od namene, od lokacije....