[ bttp @ 03.04.2013. 23:19 ] @
Znači to je Core2 Duo 2,4GHz (valjda T7700), 2GB RAM (planira se 4GB), GeForce 8600GT i ono najgore - 160GB hard.

Instalirao sam Snow Leopard 10.6.8 i radi dobro. Razmatram Lion i tu me odbija to što čitam da treba planirati 60GB za OS iako navodno zahteva samo 8GB.

Hard je malo teže zameniti u tom MBP zbog 1001 šrafčića, a već se ulaže dosta novca za memoriju bateriju itd.

Pitanje, da li je Snow Leopard dovoljan za prosečnog korisnika i da li neće uskoro u penziju u smislu end of life prestanka podrške ili ipak instalirati Lion pa makar zauzeo i pola hard diska?

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 03.04.2013. 23:23 ] @
Ja bih ostao na SL-u. Zavisi od korisnika, ali svi mainstream programi podržavaju obično 10.6.8 pa na ovamo. Neki noviji koji se oslanjaju na nove stvari su Lion-must, ali to su već alatke, a ne pravi programi.
Ponajviše na kraju zavisi od korisnika. Ako je to "office" korisnik, onda će mu biti svejedno.
[ bttp @ 03.04.2013. 23:25 ] @
Pa da, to je ofis/internet korisnik, tako da i ja mislim da je snow leopard dovoljan. Lion uvek može da instalira ako odluči da kupi veći hard disk.
[ Darko Selakovic @ 03.04.2013. 23:37 ] @
Citat:
bttp
Instalirao sam Snow Leopard 10.6.8 i radi dobro. Razmatram Lion i tu me odbija to što čitam da treba planirati 60GB za OS iako navodno zahteva samo 8GB.


Slično je zauzeće pri instalaciji 10.6, 10.7 i 10.8. Ne znam gde si video ili pročitao da ti treba 60 Gigabajta?

Lično bih išao na 10.8 Planinski lav, toliko lepo radi skrolovanje u Safariju da je to dovoljan razlog za prelazak.
Preporučujem ti da ga probaš, skoro sam video kako lepo radi na nekoj takvoj mašini sa 4 giga rama i fabričkim hard diskom
[ Darko Selakovic @ 03.04.2013. 23:41 ] @
Proveri da li ti je ovaj model kao što misliš:
EveryMac (T7700)...

Ili možda ovaj:
EveryMac (T8300)

Ovaj drugi ima "multi-touch gesturing" i u tom slučaju obavezno instaliraj 10.8:
What is gestures?
[ MacOS @ 03.04.2013. 23:48 ] @
Citat:
Darko Selakovic:Lično bih išao na 10.8 Planinski lav, toliko lepo radi skrolovanje u Safariju da je to dovoljan razlog za prelazak.


al zato ne radi iliti ne postoji Activity i to je dovoljan razlog da nikada ne koristis planinka.... bljak iliti idiotizam. plus, nemas nikakve sanse ni ako hoces da instaliras FrontRow, tako da, zaboravi. :(
[ madamov @ 04.04.2013. 09:46 ] @
Citat:
bttp:
Pa da, to je ofis/internet korisnik, tako da i ja mislim da je snow leopard dovoljan. Lion uvek može da instalira ako odluči da kupi veći hard disk.

Kao što ti je već Darko napisao, niti Snow može da stane na 8 GB i da radi kako treba, niti Lion zauzima 60 GB, to su dezinformacije ili si ti nešto pogrešno razumeo. Ja imam na laptopu sistemsku particiju sa 100 GB i sa instaliranim svim programima koje koristim zauzeće nije prešlo polovinu od toga. Pravo je pitanje treba li čoveku neka funkcionalnost koju jedan ima, a drugi nema. Ako ni to nije problem, onda je uvek bolje uzeti noviji.
[ madamov @ 04.04.2013. 09:54 ] @
Citat:
MacOS:
al zato ne radi iliti ne postoji Activity i to je dovoljan razlog da nikada ne koristis planinka.... bljak iliti idiotizam. plus, nemas nikakve sanse ni ako hoces da instaliras FrontRow, tako da, zaboravi. :(


Citat:
To do this, launch Safari in Mountain Lion, and then choose Preferences from the Safari menu. Click on the Advanced tab and check the Show Develop menu in menu bar option at the bottom.

With that menu enabled, you can use it to choose Show Page Resources… on any web page you’re browsing to. You can also use the keyboard shortcut Option-Command-A. This will bring up the Page Resources window, which will have all the page’s media listed for your perusal. There’s even a search bar at the bottom to help you find things more specifically.


pa onda

Citat:

i had found that opening the 'page resources' (opt--a) ; clicking the 'pointing hand' then back to the page, click once for focus then again on the thing you want to find - brings it up in the web inspector window for a quick url grab.
 
or (way simpler for safari 6.0x)
 
use SafariStand - i don't who it is, but he always seems to have the same issues as i do - but knows how to fix them!
http://hetima.com/safari/stand-e.html
it reveals an activity list better than the old one.
http://safaristand.tumblr.com/...056581079/about-sub-resource-j
[ bttp @ 04.04.2013. 23:13 ] @
Citat:
Darko Selakovic:
Proveri da li ti je ovaj model kao što misliš:
EveryMac (T7700)...

Ili možda ovaj:
EveryMac (T8300)

Ovaj drugi ima "multi-touch gesturing" i u tom slučaju obavezno instaliraj 10.8:
What is gestures?

Ne, ovo je ovaj prvi, A1226. Drugi je već iz 2008. pa da ne bi bilo moguće fizički.

Tako da izgleda ništa od multi-gestures.
[ bttp @ 05.04.2013. 21:40 ] @
Da postavim par n00b pitanja...

Koji je najbolji media plejer za OS X, sa podrškom za titlove itd? Koji su musthave utilities? Gde je monkey iliti "at", na srpskoj tastaturi, pošto ovaj primerak ima istu a ne vidim ga nigde nacrtanog, ni na jednom tasteru? Na Windows je AltGr-V.... našao, alt-shift-2 @.

Znači ostaju utilities koje preporučujete i media plejer. E da, i da li su potrebni neki dodatni kodeci za gledanje standardnix XviD, x.264 mp4, mkv video fajlova sa neta?

P.S. Vidim, sad mi se u nekoj reklami nudi MacKeeper
Citat:
MacKeeper is like 911 for your Mac. It is a Set of Tools and Utilities that will help you Protect, Speed up, Optimize and Clean your Mac. Download just one app instead of numerous Mac maintenance programs and see the Difference. Boost your Mac's Performance with MacKeeper!

Vredi li to čemu?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 05.04.2013. 22:09 ] @
Ja korisitm isključivo MPlayerX. Imam i VLC za svaki slučaj, ali se smorim dok učitam i titl, pa ga ne koristim.
Svi playeri, osim QT-a, na Macu dolaze sa svojim kodecima, a sve je manje bolno nego na Windowsu. Čak i QT sa Perianom (nazovimo ga kodekom) može da pušta onda sve.

Od tih alata za optimizaciju sam kupio CleanMyMac koji mi najviše služi da oslobodi prostor diska od keširanih stvari i suvišnih jezika i kôda. Tu je i Onyx, sveobuhvatni alat, ali sam davno prestao da ga koristim..osim iživljavanja nad sistemom nisam video neku preteranu upotrebnu vrednost na duge staze :)
http://www.titanium.free.fr/downloadonyx.php

Ima još nekih alatkica, popust Secret, baze malih teweakova, a la Windows style, ali u principu kada ti nešto zatreba (recimo da prikažeš sakrivene fajlove u Finderu), lako ćeš već izgooglati komandu koju ubaciš u Terminal i prikažeš fajlove, bez posredstva nekog softvera.
[ bttp @ 05.04.2013. 23:04 ] @
Btw. vidim da mi na ovom MBP radi desni klik na mišu kad ga priključim. Na prethodnom MekBuku s kojim sam se susreo (otprilike isto godište kao i ovaj MBP), čini mi se da nije radilo, mada ne mogu da tvrdim 100%. Uglavnom, prijatno iznenađenje da to radi lepo (kao na Windowsu hehe), umesto da moram da držim ctrl svaki put kad mi treba context meni. Šteta što ga nema na tačpedu.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 05.04.2013. 23:06 ] @
Nije to do Maca, već do podešavanja. U preferences -> mouse možeš da definišeš šta će raditi levi, desni i ostali tasteri miša.
[ bttp @ 05.04.2013. 23:25 ] @
Išao sam tamo i nisam ništa dirao, sve je default. Htedoh da namestim da mi rade back/forward tasteri na mišu, ali nema podešavanja za to pa sam ostavio sve kako je bilo.

Samo sam namestio za tačped da mi dodir registruje kao klik, kao i da mogu da klik+drag, da vučem prozor prstom bez držanja dugmeta. Al to se ne odnosi na miš. Čudi me da to nije namešteno po difoltu.

P.S. Bio mi je veliki zbunj da po instalaciji snow leoparda, kada biraš zemlju, nema Srbije ni u kom obliku, ni kao Jugoslavije, ni Srbija i Crna Gora, ništa. Posle kad podešavaš regional settings (ono date format, sat i sl.) ima, al u startu ne postoji :)

Namestio sam mrežno deljenje fajlova, samo wi-fi transfer preko 802.11g koji je kao 54mbps je baš spor, to jedva da dostiže 10mbps i to u jednom smeru. Znam da to nema veze s Mekom ili Windows-om nego je uvek tako, samo ne znam zašto. Jedva da dostiže 20% navodnog punog kapaciteta. Brže mi skida s torenta nego ovako što deli preko iste te mreže.

[Ovu poruku je menjao bttp dana 06.04.2013. u 00:45 GMT+1]
[ bttp @ 06.04.2013. 00:36 ] @
Kad puštam .mkv fajlove (720p ili 1080p), slika i zvuk su out-of-sync. Slika kasni za svukom. U MplayerX preferences Video, threads je namešteno na 2 (default).

Ne znam kako to da namestim da radi kako treba. Ima neko neku ideju?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 06.04.2013. 00:51 ] @
Probaj da ga pustiš i pomoću VLC-a.
[ bttp @ 06.04.2013. 01:11 ] @
Probaću sutra, onda će verovatno raditi. Vidim po netu da se dosta ljudi žali na to kašnjenje u Mplayer-u.

Ja sam hteo da joj napravim da joj jedan plejer bude difolt. Ovako da šeta iz jednog u drugi plejer, meni nije teško, al.. a dobro, moraće da se navikne :)
[ madamov @ 06.04.2013. 08:47 ] @
Citat:
MacKeeper is like 911 for your Mac. It is a Set of Tools and Utilities that will help you Protect, Speed up, Optimize and Clean your Mac. Download just one app instead of numerous Mac maintenance programs and see the Difference. Boost your Mac's Performance with MacKeeper!

Vredi li to čemu?
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.


To je neviđeno đubre i samo spemuju reklamama već par godina, ignoriši i zaobilazinu širokom luku.
[ bttp @ 09.04.2013. 21:04 ] @
Razmotrio sam "za i protiv" Mountain Lion na ovaj MBP, pa kako videh da je "eligible" za OS upgrade, a i vi mi rekoste da nema bojazni da će značajnije opteretiti HD, pokrenuo sam instalaciju iz ovog, sveže instaliranog Snow Leoparda.

E sad, pitanje je da li ima bitne razlike između "clean instalacije" (pregaziti postojeći OS), ili apgrejda preko postojećeg OS-a.

Ja sam u principu uvek za čistu instalaciju od nule, kad se radi major upgrade, ali kako je to malo teži način od jednostavnog pokretanja "Install OS X Mountain Lion" iz Snow Leoparda, rekoh da pitam za stručno mišljenje, da li je dobar i apgrejd ili ipak čista instalacija?

Napominjem da sam čist Snow Leopard instalirao pre neki dan, znači praktično je "nov", ništa dodato osim MS Office i nekih nebitnih sitnih aplikacija.
[ madamov @ 10.04.2013. 07:57 ] @
S obzirom da je skoro instaliran Snow, upgrade je OK.
[ bttp @ 10.04.2013. 14:37 ] @
OK radi ML, na ovom laptopu. Malo mu duže treba da za cold boot, ali s obzirom da su laptopovi danas mahom u sleep-u, to nije strašno. Još kad sutra stavim 4GB ima da odahne :)

Elem, nema više problema sa kašnjenjem slike za zvukom u HD video klipovima, sad radi ok. Inače sviđa mi se notification center a-la iPhone, nisam znao da to ima.

A pitanje u vezi iMessage funkcionisanja. Ako je nekome registrovana usluga na broj telefona, da li može da je koristi na laptopu preko mejla? Kolko sam ja shvatio poenta iMessage je da dobijaš poruke na bilo kom uređaju a kako laptop ne može da prima preko broja telefona, da li onda ne može uopšte ili bi morao iPhone da se preregistruje na mejl (AppleID), kao "prijemnik"?

Znam da jednom drugu nije radilo primanje preko broja na Ajfonu dok je na Ajpedu bio ulogovan preko AppleID na iMessage, pa je proradilo kad se izlogovao.

Koja je razlika između logovanja na AppleID u tim uslugama (iMessage/Facetime) i ručnog dodavanja istog tog mejla (a da si izlogovan sa AppleID)?

P.S. Toga na Ajfonu nije bilo pre iOS6.

[Ovu poruku je menjao bttp dana 10.04.2013. u 15:49 GMT+1]
[ bttp @ 10.04.2013. 18:48 ] @
Ako stavim 4GB DDR2 800, umesto 2GB DDR2 667 koju on ima sad u sebi, ona će raditi normalno jel?

Ili je poželjno da budu baš 667MHz DDR2 moduli?

To bi bili ovi moduli, nadam se da su kompatibilni jer bi u suprotnom morao da tražim druge.

[ Darko Selakovic @ 10.04.2013. 19:04 ] @
Radiće, te od 800 će da uspori na 667.
[ bttp @ 12.04.2013. 18:14 ] @
Da prijavim da je Mek odahnuo sa 4GB RAM-a. Pre nego što sam to ubacio, seckao mi je Youtube HD plejbek. Naravno Adobe fleš plejer nije bio od pomoći, naprotiv. Začudo, YouTube plejbek je radio i bez fleš plejera i to bolje (tj. kako treba) i u Firefoxu i u Safariju, bez seckanja, s tim što te browser gnjavi za "missing plugins". Reinstaliram fleš, opet secka HD plejbek. Kad sam dodao RAM, nije više seckao. To je to.

Btw. neko spomenu nekakav super-smooth skrol u Mountain Lion Safariju. Nisam to primetio. Skrolovao je isto, seckavo kad vrtiš točkić na mišu, umesto glatko kako je (nekad, ne znam sad) radio IE7-8. Upravo sam proverio IE10 i isto skroluje malo seckavo kad vrtim točkić, nekad nije tako radio nego je baš bio 100% smooth skroling. Elem, nisam primetio smooth skrol u poslednjem Safariju na OS X. Radi manje više isto kao i na drugim brauzerima (moj lični primarni izbor brauzera je Firefox).