[ r3ct0r @ 07.04.2013. 17:10 ] @
Zdravo,

imam samsung smart tv UE40ES5500, SBB kablovski operater i imam problem oko snimanja na usb hard disk.
Konkretno kada pokusam da snimam, TV kaze da moze samo digitalan signal da snima...
Intersuje me koja je razlika izmedju digitalnog i analognog signala u smislu da TV ne moze analogni da snima?
Koje su opcije da omogucim (uz neku karticu, konverter ili nesto trece) snimanje analognog signala sa TV-om na usb hard disk?
p.s: izvinjavam se ako sam omasio deo forum.
[ Fac Ut Vivas @ 07.04.2013. 23:31 ] @
Televizor može da snima samo digitalni signal zato što je tako najlakše, najjeftinije :) Nije baš neko objašnjenje zar ne.

Digitalni signal možeš da posmatraš kao jedan veliki, neprekidni MPEG fajl koji se emituje. Snimiti taj fajl je jednostavno kao i kopiranje jednog MPEG fajla sa USB-a na hard disk na kompjuteru. Bukvalno copy - paste tog TS-a (transport stream-a). U tom procesu, taj video se snima bez ikakve dodatne kompresije ili obrade. Takav proces je jednostavan i lak za implementaciju, video je već digitalizovan i kompresovan i potrebno je samo nakačiti hard disk i to je to.

Da bi snimio analogni signal na hard disk potrebno je mnogo više elektronike. Treba uraditi AD konverziju pa ga kompresovati i onda snimiti na hard disk. Ovo je nešto što bi dodatno podiglo cenu televizora a u svetu gde je digitalna televizija odavno standard nema smisla to uvoditi sada.

Tvoj problem je što si zaglavio sa SBB-om koji insistira na korišćenju njihove opreme za prijem digitalnog signala, tako da ti DVB-C tuner u televizoru ne služi ničemu. Ne postoji način da dodaš neku karticu u televizor pa da omogućiš snimanje ili tako nešto, jedino možda da razmisliš o novijim D3 receiver-ima, ako ih nemaš, a ako ih imaš da sačekaš da ih srede. Da imaš recimo Ikom ili neku drugu kablovsku, sve bi ti lepo radilo :(
[ r3ct0r @ 07.04.2013. 23:41 ] @
Fac Ut Vivas, hvala na odgovoru, sve si lepo objasnio :)
Nista onda, primoran sam da uzmem njihov D3 receiver, vidim da ovaj Cisco 4682DVB podrzava snimanje na externi disk, tako da cu ovim zavrsiti posao.

Hvala jos jednom!
[ calexx @ 07.04.2013. 23:53 ] @
Ako ništa drugo, imaćeš neuporedivo bolju sliku. Čak je i greota snimati analognu ako možeš da imaš digitalnu pa još HD. Jedino ostaje detalj da ti novi prijemnici snimaju u svom formatu i samo oni mogu to da reprodukuju. Ne možeš da gledaš na kompu, ne možeš čak ni da odneseš kod nekoga i gledaš na njegovom (istom) prijemniku.
Citat:
Fac Ut Vivas: Tvoj problem je što si zaglavio sa SBB-om koji insistira na korišćenju njihove opreme za prijem digitalnog signala, tako da ti DVB-C tuner u televizoru ne služi ničemu
Slabo se razumem u nove tehnologije, ovi televizori mogu da snimaju samo ono što dolazi na tuner, ne i ono što recimo ide preko HDMI ulaza?
[ markolazarevic @ 08.04.2013. 00:10 ] @
preko SBBa mozes da gledas RTS HD u digitalnom formatu i u HD rezoluciji a bez ikakvog risivera.
[ Fac Ut Vivas @ 10.04.2013. 00:00 ] @
@calexx

Da, samo ono što dolazi na digitalni tuner. Možda ima i neki koji može i nešto drugo, nisam čuo za takve.
[ zokce @ 10.04.2013. 13:01 ] @
Citat:
markolazarevic:
preko SBBa mozes da gledas RTS HD u digitalnom formatu i u HD rezoluciji a bez ikakvog risivera.


Ja sam kod SBB-a, kako to da izvedem, imam smart televizor.
[ niceness @ 10.04.2013. 13:39 ] @
U osnovi samo stavi da skenira digitalne (DVB-C) kanale.
Valjda će naći sve programe, ali ćeš moći samo da pustiš one koji nisu zaštićeni, tj. pomenuti RTS HD.
Sećam se da su se ranije mogli otvoriti RTS1 i SBB info kanal, verovatno je tako i dalje.

E sad, nemam smart tv pa će možda neko znati detaljnije objasniti specifičnosti ako ih ima.


---
Snimanje sa HDMI verovatno nema nijedan tv pošto bi im onda morali imati neki enkoder da to kompresuju, jer koliko
ja znam preko hdmi ide nekompresovan video.
[ Fac Ut Vivas @ 16.04.2013. 00:46 ] @
@zokce

Moraš da imaš i digitalni (DVB-C) tuner.
[ gorandx @ 17.04.2013. 22:41 ] @
Treba pokusati ovo.Ja sam na mom lg od 22" u meniju nasao zemlju finsku i skenirao digitalne kanale na dvb-c turneru. Televizor je pronasao sve digitalne kanale koji idu sa epg-om ali se slobodno mogu gledati samo RTS HD i RTS 1. U pitanju je SBB kablovska