[ C B @ 22.04.2013. 02:31 ] @
Znam da je vec bilo par ovakvih tema, ali ranije.

Dakle, treba mi DMM, digitalni multimetar za sto siru primenu, da bude sto bolji i precizniji, da ga koristim naredne dve decenije.

Ja sam napravio uzi izbor, pa bih molio forumase sa iskustvom da mi naprave neko poredjenje. Za koju svrhu? Segment elektrike, segment elektronike, postavljanje nekih instalacija, rasvete i sl. Merenje trafoa za led, merenje potrosnje stedljivih sijalica, merenje trafoa za halogenke... Dakle, prizemlje kuce pretvaram u vrlo lep poslovni prostor, bice tu dosta svetla, sto ambijentalnog, tipa neonki, led lampica, "stedljivih" sijalica, zvezadano nebo sa optikom, led trake i jos svasta nesto.

Bice i mala "diskoteka" ili klub kako to danas zovu, sa dim masinama, laserima i raznim drugim efektima.

Kuca je moja, pa cepo zivot svu "struju" radim sam, da ustedim, pa bih voleo (zasluzujem) da imam i dobar sto univerzalniji instrument. Vec dvadeset godina imam onaj cuveni Iskrin Unimer 35 (po Gossen Metrawat projektu), ali vreme ga je davno pregazilo, iako je realno najmoderniji i najlepsi analogni Multimetar koji sam video, a dok je radio, lepo je radio.

Uzeo bih sad nesto kvalitetno, da me sluzi narednih 20 godina :)

Cena... sta mi se dopadne.... u principu, budzet postoji, ne bih bas uzimao nesto od sto hiljada dinara, ali neke normalne zdravorazumske cifre mogu da prodju bez veceg problema! Cesto putujem u London ili nemacku, pa mi nije problem ni uzeti sta mi se dopadne napolju, uz povracaj PDV-a.

Razmisljam vec mesec dana, ali nikako da presudim!
Evo mog finalnog izbora, od najjeftinijeg ka skupljem, sa kratkim komentarom:

Mastech MS8226T ~7.800 din http://www.odigledolokomotive....tar-digitalni-mastech-ms8226t/ <<<--- po meni malo skup za to sto nudi, ako Sanwa PC510A kosta ~12.000...

Mastech MS8218 ~ 21.240 din http://www.odigledolokomotive....etar-digitalni-ms8218-mastech/ <<<--- po meni (pre)skup za to sto nudi, ako Sanwa PC5000 sa 6 cifara kosta ~20.000...

Standard ST-9919 ~ 10.260 din http://www.mgelectronic.rs/pro...INSDM-ST9919&group_id=5618 <<--- Zar nije Sanwa PC510A bolja kupovina???

UNI-T UT71A - 11.300 din http://www.daxcell.net/UNI-T-UT71A-1635 <<<---- Ovaj mi se bas dopada, bas moderno i lepo izgleda, cena povoljna... samo kinez i cujem dosta kritika da su netacni?!!??! Jedini sa 6 cifara za ~11.000 din.!

UNI-T UT81B - 21.900 http://www.daxcell.net/UNI-T-UT81B-1636 <<<---- Ovaj mi je zanimljiv jer ima i osciloskop rezim rada... Na netu vidim da je spor, a zale se cak i ovde na forumu da nije bas najtacniji???? Opet... vidim da moze sjajan amaterski osciloskop (Rigol DS1052E) da se kupi za slicne pare, pa mi je malo smesno dati 21.000 din za taj UNI-T81B osciloskop u pokusaju??? http://www.batronix.com/shop/oscilloscopes/Rigol-DS1052E.html
Prednost je sto ima lep dot-matrix display za te "male" pare. Takav Fluke kosta 4 puta vise u srbiji i oko 2.5 puta napolju.

Sanwa PC510A - 12.640 din http://esns.rs/katalog/instrument-sanwa-pc510a Ovaj mi se dopada, sem 4 cifre, samo nema back light, to mi je bas bez veze... Odlicna cena za nas Srbe, prava retkost da mi nesto mozemo uzeti duplo povoljnije!!!!

Sanwa PC710 - 21.250 din http://overseas.sanwa-meter.co.jp/items/detail.php?id=14 Vrlo interesantan uredjaj, ali samo 4 cifre... medjutim, ima sve drugo, cak i back light i pronalazenje kablova pod naponom u zidu sto je meni interesantno.

Sanwa PC7000 - 29.000 din http://overseas.sanwa-meter.co.jp/items/detail.php?id=13# State-of-the-Art "japanac", 6 cifara, ali mozda malo skup za ono sto nudi???? Da li u ovom cenovnom rangu dodati jos "malo" i ici na Gossen Metrawatt??

Fluke 177 - 31.878 din http://www.mikroprinc.com/proi...multimetar-fluke-177/index.php <<<---- samo ime ga prodaje, vrlo siromasan opcijama po meni????

i na kraju:

Gossen Metrawatt Metrahit X-Tra - 480 € http://www.gossenmetrawatt.com/english/produkte/metrahitx-tra.htm <<<<---- vrhunski uredjaj, Made in Germany, da li mi bas treba to? :)

Gossen Metrawatt Metrahit Extra - 630 € http://www.gossenmetrawatt.com/english/produkte/metrahitextra.htm <<<---- takodje vrhunski uredjaj, Made in Germany, da li mi tek ovaj treba? :)

Fluke 289 - 81.420 din kod nas, ali ja ga mogu nabaviti za 460 evrica napolju. http://www.mikroprinc.com/proi...multimetar-fluke-289/index.php

E sada, da li ti premium uredjaji zaista vrede tih 500-600-650 eura koliko kostaju po "evropama", kada ovako nesto:

http://www.batronix.com/shop/oscilloscopes/Rigol-DS1102D.html
ili
http://www.batronix.com/shop/logic-analyzer/Owon-MSO7102T.html

kosta oko 600 eura???

Svestan sam da mozda malo(vise) poredim babe i zabe, ali kao sto rekoh, zelim najbolje za neke (za mene) razumne pare a isti uredjaj cu koristiti narednih 20 godina! :)
Nikada nisam radio sa Digitalnim uredjajem, Iskra mi je oduvek bila alatka kojom sam popravio brdo stvari po kuci i uradio po neki projekat, razveo rasvete razne i sl.

Do juce se znalo sta i kako, ali kinezi su zaista napravili ozbiljnu pometnju u svim oblastima, pa mislim da se vredi zapitati ima li nesto bolje za "male" pare...

Hvala puno svima koji odvoje malo vremena da napisu svoje misljenje!!!!
[ ZAS011 @ 22.04.2013. 06:43 ] @
Primetio sam da si svakom unimeru našao poneku "dlaku u jajetu", a pri kraju ovog tvog "pitanja" si počeo da mešaš "babe i žabe" (DMM i DSO). Za namenu koju naveo, Iskra će ti završavati posao i narednih 20 godina, pod uslovom da ti ne padne i poyebe instrument.

Pored jednog starog kazaljkaša, Iskrinog, na "bockanje", koji sada zasluženo stoji u ormanu, koristim jednog, tebi omraženog "kineza" UNI-T UT50E, koji, za divno čudo "talasa" samo na poslednjoj cifri, ne više od 2 count-a (inače ima 5 1/2 cifara), a upoređivano i umeravano sa jednim kalibracionim Beamex-om.

Ako bi hteo da se baviš nečim ozbiljnijim od obišnog "žicarenja", morao bi da kupiš više od jednog uređaja, a sve prema potrebama merenja. U "žicama" ti 6 cifara ništa ne znači. I dok se privikneš na digitalac, pogubićeš tonu živaca, pogotovo što ti je srcu prirastao kazaljkaš. Ima Sanwa i kazaljkaše.
[ Slobodan čovek @ 22.04.2013. 07:20 ] @
Ma uzmeš ovaj za 5.500 kinti i teraš: http://www.micom-tm.com/index....emart&Itemid=6&lang=sr

P.S. Pošto rade samo veleprodaju, odeš u Mirkoprinc i kažeš da ti ga naruče. Ne naplaćuju proviziju.
[ yz7myg @ 22.04.2013. 07:46 ] @
Kupi Fluke 289 i bićeš zadovoljan kvalitetima instrumenta.Cena baš i nije popularna ali nemora da se kupi baš u Mikroprincu.
[ Slobodan čovek @ 22.04.2013. 08:04 ] @
Za te pare neka kupi digitalni osciloskop...
[ sdurut @ 22.04.2013. 08:46 ] @
Pre dve godine sam kupio SANWA PC5000. Pretpostavljam da je PC7000 njegov naslednik. Uz njega se posebno kupuje i USB kabal za mrenjenje preko PC-ja ako ti treba takva opcija. Sa ovim mojim PC5000 sam prezadovoljan i vredi svaku paru. To je istrument za profi i laboratorijsku upotrebu.
[ mikikg @ 22.04.2013. 10:18 ] @
Moj glas isto za neku Sanwa, npr PC5000 ili PC7000. Odlican odnos kvalitet / cena. Pored @sdurut ima bar jos 5-6 clanova ovde na forumu koji su uzeli njihove DMM i samo reci hvale.
http://www.elitesecurity.org/p3260231

Sta ti to fali kod njega? :)

Osciloskop je totalno druga sprava u pitanju, veoma korisna ali za neke druge primene. Za svakodnevno merenje napona/struja/otpora je ipak DMM.
Samo jednu prakticnu stvar razmisli, kako ces npr da koristis osciloskop kad se popnes na merdevine da premeris neki light efekat? :) Dakle DMM.
Valja da se ima i osciloskop ako popravljas pojacala, digitalne sprave i slicno, za radionicu / laboratoriju.
[ zica49 @ 22.04.2013. 10:24 ] @
Fluke ne mora da bude taj 289 moze i neki drugi, recimo radis nesto na ljestvama ispadne samo odskoci,ustekas na omskom podrucju u 220V samo signalizira pogresan opseg.. treba li reci sta vise...
[ mikikg @ 22.04.2013. 10:31 ] @
I Sanwa ima one debele gumirane "gace" ... Za merenje otpora u 220V nisam probao :) ... niti nameravam da probam ;)
[ zica49 @ 22.04.2013. 10:57 ] @
Naravno tako sta se ne probava ni sa Fluke-om ali moze se desiti svakome i najopreznijim..mada znam da Fluke to prezivljava,a to je bitan podatak.
Opet svako ima svoje zelje i svoje mogucnosti za potrositi odredjen broj novcanica za to.
I opet sam pri jos davno svom naglas recenom misljenju da je dobar svaki instrument kojim se odradi potreban posao zaradi za zivot ili utazi nekakva hoby glad mada isti bio kinez za jednokratnu upotrebu.
[ Odin D. @ 22.04.2013. 11:38 ] @
@C B

Rekao bih da za tvoje potrebe imaš da važeš između dvije stvari:
1) mehanički kvalitet
2) mjerni kvalitet

Ako misliš da ti nešto traje 20 godina i ako ćeš to relativno redovno upotrebljavati onda ti preostaje jedino Fluke ili neki sličan u tom rangu kvaliteta izrade, mada će mjerne mogućnosti biti definitivno overkill za tvoje potrebe.

Što se tiče mjernih mogućnosti, posao će ti završiti bilo šta, pa i oni od 30 evra, a da li će trajati 20 godina ne može ti niko garantovati.
Ne može ni za Fluke, samo je vjerovatnoća da hoće veća.

5, 6.. cifara DMM-ovi?
Ne bacaj pare džaba. Kad bi ti znao šta se radi sa 6 cifara već bi ih imao 5 komada na polici i ne bi ti trebala ova tema ovdje, nego bi mi tebe pitali šta da kupimo.

Na tvom mjestu uzeo bih nešto od 50-70 evra, obrati pažnju više na mehanički kvalitet (kontakti, buksne, prekidač, staklo na displeju...) nego na električne karakteristike. Neki Extech poput onoga što je predložio @Slobodan čovek bi trebalo da ti vrši posao, eventualno EX430 koji ima true RMS, ako već hoćeš da mjeriš kojekakve neke potrošnje.
A ako želiš da budeš u stanju da koristiš sve mogućnosti DMM od 6 cifara, kupi za još 30-40$ knjigu "The Art of Electronics", pa kad je pročitaš znaćeš šta da radiš sa tim DMM-om i da li ti uopšte treba.
[ C B @ 22.04.2013. 11:50 ] @
I meni se cini da je Sanwa Best Buy :) Pogotovo sa ovim domacim povoljnim cenama.

Samo da se odlucim, da li mi vise odgovara 710 ili 7000, a opet, ni 510A nije los, ali mi je bas glupo sto nema back light, a i realno, zastareo je model.
Opet, 710 ima detekciju kablova u zidovima, sto meni bas odgovara, dok 7000 to nema, a sto nije ni cudno, jer je isti namenjen elektronicarima, a ja bih all in one :)
Opet, takvo malo cudo sto detektuje provodnike se moze uzeti vec za 4-5000 din....

Sto se Uni-T tice, meni se najvise dopada taj instrument, samo zaista ga svuda pljuju za tacnost:

Evo poslednji los review, pogledajte razliku merenja u odnosu na Fluke. Sanwa pobedjuje isti taj fluke, ima review na YouTube (u odnosu na cenu)

http://www.eevblog.com/forum/r...meter-and-uni-t-ut71d-problem/
[ ac1bd4 @ 22.04.2013. 11:54 ] @
Mislim da bi ti pre da častiš sebe nekim od njih i da budeš srećan kad god pomisliš da ti DMM ima pozadinsko osvetljenje i šest cifara nego što ćeš zaista da ga iskoristiš. Skoro je neko okačio link ka testu digitalnih multimetara gde se dobro videla razlika između kineza i malo boljih kineza, potraži to po forumu. Ja sam se iznenadio kada sam video koliko su precizni ovi jeftiniji.
[ C B @ 22.04.2013. 11:54 ] @
Nikada u zivotu mi majstor nije usao u kucu, sem za par stvari koje su bile u garanciji! Sve sam popravljam, od Comodorea 64, kad sam bio klinac, pa do sada! Sto bi rekla ona gospodja, od vremena pa do danas :)

Zato volim da imam vrhunski alat, jer je sa njim zadovoljstvo raditi! :) Kupis jednom, jeste da malo zaboli, al' te pare bi ionako potrosio na nesto drugo, ali ga posle sa zadovoljstvom koristis x godina, svaki put! :) A to sto si potrosio, zaboravis a dobar uredjaj ostane za ceo zivot!


Citat:
Odin D.:
@C B

.............

5, 6.. cifara DMM-ovi?
Ne bacaj pare džaba. Kad bi ti znao šta se radi sa 6 cifara već bi ih imao 5 komada na polici i ne bi ti trebala ova tema ovdje, nego bi mi tebe pitali šta da kupimo.

Na tvom mjestu uzeo bih nešto od 50-70 evra, obrati pažnju više na mehanički kvalitet (kontakti, buksne, prekidač, staklo na displeju...) nego na električne karakteristike. Neki Extech poput onoga što je predložio @Slobodan čovek bi trebalo da ti vrši posao, eventualno EX430 koji ima true RMS, ako već hoćeš da mjeriš kojekakve neke potrošnje.
A ako želiš da budeš u stanju da koristiš sve mogućnosti DMM od 6 cifara, kupi za još 30-40$ knjigu "The Art of Electronics", pa kad je pročitaš znaćeš šta da radiš sa tim DMM-om i da li ti uopšte treba.

[ mikikg @ 22.04.2013. 12:39 ] @
Za backlight se ne treba tangirati, to je vise "fancy" opcija nego sto je realno korisna, sigurno neces da nabadas pipalice po mraku :)
Te Sanwe imaju odlican kontrast LCD-a i to je sasvim dovoljno.

I da, kod izbora DMM, gledaj da osnovne funkcije merenja budu sto bolje, ostale funkcije poput merenja temperature, to trazenje kablova po zidovima i slicno uvek mozes da nadomestis sa nekim drugim uredjajem koji su za to napravljeni, a da zrtvujes osnovne funkcije na ustrb tih sporednih nije bas pametan izbor ...

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 22.04.2013. u 13:54 GMT+1]
[ zica49 @ 22.04.2013. 13:58 ] @
Onda kupis FLUKE 117 i prst u uho..jer to je profi..
[ C B @ 22.04.2013. 14:24 ] @
Citat:
ac1bd4:
Mislim da bi ti pre da častiš sebe nekim od njih i da budeš srećan kad god pomisliš da ti DMM ima pozadinsko osvetljenje i šest cifara nego što ćeš zaista da ga iskoristiš. Skoro je neko okačio link ka testu digitalnih multimetara gde se dobro videla razlika između kineza i malo boljih kineza, potraži to po forumu. Ja sam se iznenadio kada sam video koliko su precizni ovi jeftiniji.


Ha, ha, ha :)

Znas kako se kaze... Merak nema cenu :)

A mericu i potrosnju stedljivih sijalica a za to mora bolji uredjaj!

A sto se tice dipleya, ima logike da moras da radis na svetlu, ali meni je cesto recimo radni sto fino osvetljen "stonom" lampom a instrument je malkice u pozadini, pa prija pozadinsko svetlo. A i volim gadgete, uostalom, to nas verovatno sve povezuje na ovom forumu :)

Neko ce da kaze da je mozda to preskupo, ali prosecan majstor ce da popusi taj moj instrument za godinu dana, pa vi vidite... :)
Tako da... skupo je vrlo relativan pojam! Za mene je skupo dati 150 din. za cigare jednom dnevno...
[ Odin D. @ 22.04.2013. 15:10 ] @
Citat:
C B: Neko ce da kaze da je mozda to preskupo, ali prosecan majstor ce da popusi taj moj instrument za godinu dana, pa vi vidite... :)
Tako da... skupo je vrlo relativan pojam! Za mene je skupo dati 150 din. za cigare jednom dnevno...

Cim si ti dogurao do ove argumentacije i racionalizacije onda je sva prica oko tehnickih karakteristika sprdnja i gubljenje vremena drugih ucesnika na forumu.

Kad se radi o meraku, kupi onaj sto ti pruza najvise meraka za cifru koji si spreman za to da platis, to su sasvim razumljivi i svakom shvatljivi razlozi, nije potrebno toga se stidjeti i izmisljati ne narocito smislene razloge poput ovih:
Citat:
C B: A mericu i potrosnju stedljivih sijalica a za to mora bolji uredjaj!

Moze neko neupucen pomisliti da je to stvarno tacno, pa bez razloga baciti 500 evra.

Trudimo se da ovdje na tehnickom dijelu foruma iznosimo tehnicke cinjenice i licne izjave tehnicke prirode potkrepimo tehnickim cinjenicama.
Proizvoljno frljanje nepotkrepljenim (i uz to netacnim) iskazima ne doprinosi kvalitetu foruma i ne pomaze drugim ucesnicima koji ce citati ovu temu kad se budu nalazili pred istom odlukom kupovine DMM-a.

Pozdrav!
[ zica49 @ 22.04.2013. 15:37 ] @

A mericu i potrosnju stedljivih sijalica a za to mora bolji uredjaj!

Ne treba bolji uredjaj bilo koji iole precizan sa dvije decimale ce to izmjeriti da ce biti u granicama tolerancije matematickkog skracivanja na dvije decimale prilikom racunanja snage ili pogreske u proizvodnji ..na kraju ne treba biti bas toliki skotlandjanin pa cjepidlaciti da li ce sijalica potrositi 12,43 ili 12,44 RSD. Znas kakvi smo mi sa podrucja EX YU "gospodine nemamo sitno da vratimo"... "ma je*aji ga dovidjenja"

[ bcboris @ 22.04.2013. 16:38 ] @
Sto bi se reklo nisam ni poceo da se bavim elektrotehnikom a vec sam imao Amprobe 5XP-A,...mislim da kosta oko 50 evra a ja ga dobio na poklon,radi besprekorno,ima dobro ocitavanje(precizan),na sebi ima magnet kojim mozes da ga okacis gde bilo i ima opciju volt-dect,..nalazi kablove pod naponom u zidu,,,nije mi ispadao na pod jer vodim racuna o njemu,,,bla bla bla,,,,.....A eto opet mi je merak da kupim sebi jedan Fluke npr 117 pa nek ide zivot xD,,,,kao i duspol koji imam i koji meri samo voltazu a bas sam se ovih dana nameracio da uzmem u micomu testboy led profi,,,...i ne zalim para iako dajem tih 150 dinara svaki dan na cigare,..jednostavno radim i zelim da imam dobar alat,smatram to ulaganjem u posao a i to mi je zadovoljstvo(necu valjda da nosim i sad sijalicu i sijalicno grlo sa sobom da bi proveravao ima li gde napona ili ne kao sto su radili nekada majstori,to je jednostavno stvar proslosti),...a opet znam da kolege koriste i najobicnije kineze za 500 dinara i zavrsavaju posao sa njim a da ne pricam da te iste kineze koriste u nekim velikim firmama(a to je vec stvar stednje do bezobrazluka) i bas me briga,zelim dobar i pouzdan alat a ne da gledam u pasulj da li prso i da li da mu verujem ili ne---na kraju krajeva moj matori ima Knipex armiracka klesta vec oko 40 godina a da ga nikad nije zanimala marka niti model(to je Svaba napravio za 2 veka,tako ih opisuje)----sve u svemu moj savet po ovom pitanju je ako zelis i ako si u mogucnosti sto ne uloziti u posao,samo treba biti iole razuman i ne ici u neku krajnost.
[ bogdan.kecman @ 22.04.2013. 16:43 ] @
svako malo tema o multimetrima :D :D :D :D

ako znas da ga koristis, svaki je dobar, ako ne znas ne valja nijedan

ako moz da priustis kupis fluke/agilent/metrahit, ako ne mozes kupis mastech/uni-t

nema tu neke velike filozofije, povremeno ulete odlicni multimetri dzabe (kao sto je pc5000a bio uber dzabe neko vreme, ne znam dal ga ima, ali to je 400eur multimer koji se prodavao za 100eur - ali to je naletelo, to nije uvek tako) ali to cujes/provalis/neko ti kaze pa uzmes ..
[ zica49 @ 22.04.2013. 17:09 ] @
@bcboris

Mudro si odlucio kad si spomenuo Fluke 117 imam sve pohvale za takav multimetar (nisam ga kupio dobio takoreci na poklon ali refundirano na nekakav nacin)..
Test boy profi no,no iz dva razloga
1. To je rebrandiran UNI-T duspol i nije bas nesto..
2.Ne u Micom-u jer je to skup lanac trgovina sa mjernom opremom.Kod nas se na oglasima
http://www.pik.ba/artikal/4998533/instrument-fluke-t120/
to mu dodje negdje oko 60 eura kupi nov Fluke T120 (da sad nazovem covjeka i kazem mu dajem 50 eura za to on bi rekao moze)kojeg taj test boy/rebrandiran UNI-T ne moze ni poskakljat.
Ako je bal nek je maskenbal multimetar Fluke,duspol Fluke....
[ C B @ 22.04.2013. 17:34 ] @
Citat:
Odin D.:
.................

Trudimo se da ovdje na tehnickom dijelu foruma iznosimo tehnicke cinjenice i licne izjave tehnicke prirode potkrepimo tehnickim cinjenicama.
Proizvoljno frljanje nepotkrepljenim (i uz to netacnim) iskazima ne doprinosi kvalitetu foruma i ne pomaze drugim ucesnicima koji ce citati ovu temu kad se budu nalazili pred istom odlukom kupovine DMM-a.

Pozdrav!



Vidi, malo sam se nasalio, nemoj odmah za gusu da me hvatas.
Ja naravno da nisam majstor, razumem se koliko mi treba.
Ali, od dobrog instrumenta, do najboljeg, razlika nije 500 eura, nego recimo 300 ili 250. Jer ako hocu nesto dobro, moram da platim ~200 eura, pa onda jos malo i dobacis do necega sto ces sa zadovoljstvo da koristis par 20 godina!

A ovde sam pitao iskusne sta bi oni uzeli od modela koje sam nabrojao!




Na kraju, mala anegdota od pre par godina... sredio sam kuhinju i uzeo dobar "ostrvski" aspirator sa halogenim sijalicama, naravno.

Posle par meseci, sve cetiri halogenke prestanu da rade, preko noci.

Pogledam ja niti, vidim cele su. Rekoh u sebi, trafo... Posto je bio u garanciji, pozovem servis, dodje covek posle 10 dana natezanja, pogleda sijalice lampom, kaze ispravne niti, izmeri trafo, ne radi i kaze doci ce ponovo sa trafoom.

Ja sam inace kada sam zvao rekao da je trafo, jer nema sta da bude.

Dodje on posle nedelju dana, otpakuje svoj trafo, zameni ga. Proba novi trafo, ne radi. Donesem ja Iskru Unimer 35, probam, cisto onako, ne radi.

I nista, on se izvinjava, kao sto su mu dali neispravan trafo, nije mu jasno...

Dodje batica treci put, montira trafo sav ponosam, kao ono... ne radi opet! Proba ga on, probam ga ja... Majstor u rebusu, a i ja...
Nista... drugi nov trafo.... a opseg o kome govorimo je 12V naizmenicne struje. Stavim ja kafu, rekoh ja majstoru, skuvaj kafu, evo me za deset minuta, da probamo nesto...

Za to vreme, meni u sekundi padose na pamet reci mog mnogo starijeg brata koji mi je u mom osmom razredu popravio taj uredjaj, koji sam dobio od drugara, koji ga je doneo iz JNA i dao ga meni (posto mu je spalio osigurace)... i brat mi je rekao nesto, popravio sam ga, sve radi, samo taj jedan opseg ne radi, ali on ti i onako nikada nece trebati...

I ja odem do jednog TV servisa ulicu iznad i zamolim komsiju da mi pozajmi na desetak minuta svoj Fluke.

Dodjem ja kuci, premerim prvi trafo, kad ono radi, premerim taj drugi, radi... 12V pokazuje, sve prsti.

Batica ne moze da veruje... probamo opet moj, njegov instrument, nista, mrtvo... Fluke naravno radi. Kaze batica, pa ne radi ti opseg na instrumentu... Kazem ja njemu, aj' sto meni ne radi, AL' STO TEBI NE RADI?!?!?!?!?!

On slegne ramenima, kaze, jbg., to sam dobio od firme... necu reci koja je firma, tj. ciji je serviser, ali naravno da je imao kineza od 1000 dinara.

Onda mi onako rece... covece... ja radim sa ovim instrumentom vec x godina, ko zna koliko sam ispravnih trafoa promenio...

A sta je zapravo bilo??? Sledeci korak je naravno bio da proverimo halogenke...

Poskidamo ih mi, on kaze, pa ispravne su i zaista, vlakna netaknuta. Stavimo ih na omski opseg, probamo, mrtvo, nema struje, nista ne prolazi. Gleda on, gledam ja... povadismo ih sve i sve na prvi pogled ispravne a ni jedna od cetiri ne radi, tj. sve pokazuju prekid.

Kaze on, nikada u zivotu nisam video da sve halogene crknu u istom momentu, a da niti ostanu neprekinute. Zona sumraka!!!

Sta je naravoucenije?? Da sam imao ispravan unimer, svega ovoga ne bi bilo. Izgubio sam silno vreme na sacekivanje majstora a bez problem bih ustanovio da je trafo ispravan, samo da sam imao potpuno ispravan instrument. Takodje je covek 3x dolazio za nesto sto u sustini nije ni bio kvar, vec jedan Marfi i Ripley zajedno. Naravno i on je kriv sto nije probao halogenke da testira, vec prvi put, ali kada su sva vlakna netaknuta a trafo pokazume da je mrtav... ne mogu zameriti ni njemu ni sebi.

Inace, imam brdo elektronike u kuhinji, plus indukcionu plocu i da je bio neki strujni udar, prvo bi mi crkla valjda ploca ili rerna a ne halogenke!

Inace imam novu trafo stanicu u kraju i struja mi je savrsena!

Jednostavno, bez alata nema ni zanata! Ko zna koliku je stetu nesretnik napravio firmi koristeci los instrument a ja sam izgubio vreme!

:)
[ zica49 @ 22.04.2013. 18:09 ] @
I ni tebi ni tom serviseru nije palo na pamet da probate to mjeriti na podrucju za 230V..nego ici po multimetar u zajam...
Kad se mjeri nesto sto se napaj na 230 volti prvo mjerenje obavezno na to podrucje(jer moze biti da uredjaj samo propusta)..
[ bojanst @ 22.04.2013. 18:27 ] @
Imam jedno pitanje. Nemojte me pogresno shvatiti.

@C B

Pitas li se ti hoces li biti ziv narednih 20 godina (to niko ne moze garantovati) a hoces da ti multimetar bude ziv 20 godina?
Realno on moze trajati mozda i 200godina (bilo koji) ako ga neces koristiti.

Mogu misliti kakve bi nedoumice imao kad bi kupovao auto ili kucu
[ C B @ 22.04.2013. 18:44 ] @
Citat:
zica49:
I ni tebi ni tom serviseru nije palo na pamet da probate to mjeriti na podrucju za 230V..nego ici po multimetar u zajam...
Kad se mjeri nesto sto se napaj na 230 volti prvo mjerenje obavezno na to podrucje(jer moze biti da uredjaj samo propusta)..


Naravno da jesam, uvek i krecem od veceg opsega ali se kazaljka nije micala, a 220V (tj. 230) je merila normalno, uz obe crvene diodice upaljene! Secam se kao danas!
Kako je on merio, ne znam, zaista! Nisam se petljao jer nikada nisam imao digitalni instrument. Jos od tada zelim da ga zamenim, ali nisam imao potrebe, sve do ovog posla koji je me sada ceka!
[ C B @ 22.04.2013. 18:46 ] @
Citat:
bojanst:
Imam jedno pitanje. Nemojte me pogresno shvatiti.

@C B

Pitas li se ti hoces li biti ziv narednih 20 godina (to niko ne moze garantovati) a hoces da ti multimetar bude ziv 20 godina?
Realno on moze trajati mozda i 200godina (bilo koji) ako ga neces koristiti.

Mogu misliti kakve bi nedoumice imao kad bi kupovao auto ili kucu :D



Imam i ja pitanje, nemojte me pogresno shvatiti :)

Kakave veze ima vasa konstatacija sa mojim vrlo detaljnim pitanjem?????

Ocekivao sam odgovor, recimo Samwa PC710 ti ima sve sto i Fluke za iste pare, cak i vise! I sl.

A ne filozofiju. Lepo sam, kao niko do sada, sastavio spisak sa linkovima i prezentacijama... da ne govorim da sam detaljno istrazio trziste i ponudu dobrih i kvalitetnih uredjaja i svako ce dalje moci da se koristi ovom temom!
[ mikikg @ 22.04.2013. 18:52 ] @
@zica49 Upravo to ... da neki merni opseg ne radi, pa to se "provali" iz treceg puta kad se ima znanja i iskustva :) ... A i taj mastor je tek legenda ...
[ C B @ 22.04.2013. 19:43 ] @
Ja nisam ni rekao da sam profi, ali se trudim ceo zivot i naravno da bih sam popravio taj aspirator da je bio van garancije...

Sto se majstora tice... pa da je neki sampion, ne bi radio za platu, opet... kakva zemlja, takvi i majstori!

I dalje cekam konstruktivan odgovor!
[ zica49 @ 22.04.2013. 19:47 ] @
@CB Ja rekao Fluke kolega Kecman rekao Fluke,Agilent,Metrahit (ako se ima novca) a u prvom postu si spomenuo da ne zalis novac za to..koliko sam shvatio Sanwa ti se svidjela dvoumis se izmedju Sanwe i Fluke. Sanwa spomenuta nekoliko puta na temi(nikada drzao u rukama pa ne znam,ali mnogo hvaljenja na forumu)..nek odluka bude tvoja nek nasi komentari budu samo pomoc u tvojoj odluci...

Moj konstruktivni odgovor Fluke
[ macolakg @ 22.04.2013. 20:30 ] @
A na teren se uvek nose DVA instrumenta (iskustvo :-).
[ TeslaElectronic @ 22.04.2013. 20:51 ] @
Moram da pohvalim ovaj multimetar http://www.mikroprinc.com/proi...imetar-peaktech-2010/index.php, iako nije previše precizan kao gore navedeni, ja sam sasvim zadovoljan njegovom funkcijom, ja sam po zanimanju auto električar, a elektronika mi je hobi, ovaj multimetar vrši posao i na jednom i na drugom mestu, Stvarno je sjajan s obzirom na cenu, jedina mana je malo svetla boja kućišta, koja je plavo bela pa se lako isprlja kad se radi oko auta i uhvati prljavim rukama
[ bogdan.kecman @ 22.04.2013. 20:53 ] @
a baterije ? :D :D :D

ja se bavim elektronikom mnogo duze nego su neki korisnici ovog foruma zivi pa nemam fluke rucni dmm (imao sam jedan na kipru pa ga vise nemam) .. da radim "terene" prva stvar koju bih kupio je fluke, dakle bez ikakvog razmisljanja, ako mora radis teren, to je stvar bez koje ne izlazis iz kuce. verovatno neki 87 V ili tako nesto. druga stvar koju bi kupio je neki od onih dzepnih dmm-ova (sto su tanki i mali kao digitron) .... posle toga, zavisno od toga sta bi radio na tim terenima kupio bih druge neke sprave, ali za terenski posao te dve su neophodne ... za kod kuce, to je vec druga prica (sanwa pc50000a, ms8268 nekoliko komada, fluke desktop, kontron desktop etc etc ..)

inace obrati paznju da za merenje potrosnje tih sijalica moras da imas true rms ampermetar inace ces dobiti neke smesne vrednosti
[ bogdan.kecman @ 22.04.2013. 20:58 ] @
@tesla, za 4k4 je 3 cifre i nepostojanje auto ranging funkcije malo previse para ako nema nesto extra dodatno (ultra preciznost, stabilnost, otpornost na cekicanje i slicno) a koliko ja vidim ovaj nema nista dodatno, u klasi je 700din kineza (koji mogu i temperaturu i uz koje dobijes termopar sondu)
[ zica49 @ 22.04.2013. 21:19 ] @
Posao na terenu je hljeb ili kruh sa 7 kora,puno iznenadjenja i nepredvidivih situacija.
Na teren stavrno treba izaci poprilicno spreman osim ako ti ostatak radionice nije na dohvat nekoliko minuta.
Izadjem dva do tri puta na mjesec ali i to mi je prepuna kapa.
Tamo sto god da se ponese uvijek nesto nedostaje...
[ TeslaElectronic @ 22.04.2013. 21:25 ] @
@zica49 Tamo sto god da se ponese uvijek nesto nedostaje... Tačno tako
[ C B @ 22.04.2013. 22:59 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
a baterije ? :D :D :D

ja se bavim elektronikom mnogo duze nego su neki korisnici ovog foruma zivi pa nemam fluke rucni dmm (imao sam jedan na kipru pa ga vise nemam) .. da radim "terene" prva stvar koju bih kupio je fluke, dakle bez ikakvog razmisljanja, ako mora radis teren, to je stvar bez koje ne izlazis iz kuce. verovatno neki 87 V ili tako nesto. druga stvar koju bi kupio je neki od onih dzepnih dmm-ova (sto su tanki i mali kao digitron) .... posle toga, zavisno od toga sta bi radio na tim terenima kupio bih druge neke sprave, ali za terenski posao te dve su neophodne ... za kod kuce, to je vec druga prica (sanwa pc50000a, ms8268 nekoliko komada, fluke desktop, kontron desktop etc etc ..)

inace obrati paznju da za merenje potrosnje tih sijalica moras da imas true rms ampermetar inace ces dobiti neke smesne vrednosti



Upravo tako, zato i trazim True RMS uredjaj, samo nemam dovoljno iskustva!

Inace, bice 7 prostorija sa spustenim plafonima u kojima ce biti odredjen broj rasvetnih tela sa po dve stedljive sijalice koje ce ciniti glavno svetlo. Takvih ce biti oko 12 - 20 po prostoriji, pa puta sedam prostorija! Sve to treba oziciti, proveriti, spojiti na prekidace, nije mali posao!
Zatim, bice blizu zida led spotici koji ce "farbati" zid, pa ce biti klasicni wall washeri i jos svasta. A onda ide instalacija za "diskoteku", pa za dvorisnu rasvetu, gde ce biti oko 60 stedljivih sijalica u raznim oblicima, negde po dve, negde jedna, pa plafonsko svetlo gde treba... ozbiljan posao ce to da bude i zelim da proverim realnu potrosnju svakog niza svetala, da bih mogao da dimenzionisem trafoe i ostalo.

Inace, vise se dvoumim izmedju Sanwe i Gossen Metrawatt-a nego Flukea... Jer mi se cini da je mozda Sanwa PC 710 za 20-ak hiljada globalni best buy, sem sto ima "samo" cetiri cifre :)

[Ovu poruku je menjao C B dana 23.04.2013. u 00:10 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 22.04.2013. 23:17 ] @
zavisi koliko para mozes da priustis, metrawatt ima power meter u nekim dmm-ovima a to ako ti treba za ovu primenu moze da bude iskusno, no, pitanje koliko ti to stvarno treba ... ja sam npr uzeo relativno skoro neki relativno basic power meter / logger i njime sam nesto iz zezanja krenuo da merim i da poredim sa sanwom i nekim desktop uredjajima (pokazao se zacudjujuce tacan za smesno jeftinu spravu sa limunda :D ) elem, merio sam razne ove noname, brand name i weird name cfl sijalice i sve do jedne vuku toliko koliko koliko pise .. pise 18W, vuce 18W .. tako da ti je lakse da izbrojis sijalice i da vidis koliko vuces nego da meris :D

obrati paznju inace to za cifre, 710A ima samo 4 cifre .. npr pc5000a ima 6 cifara!!! tj ima 500000 count, ali ... mora citas detalje, tih 500000 count ima samo za neka merenja, ne za sve, nema 500000 count kada meri struju vec tada radi sa samo 5 cifara .. etc etc .. ne znam koji si metrawatt gledao, mnogo su mi bili skupi kada sam gledao prosli put, prosto ne mogu da opravdam sebi tu kupovinu... a inace radio sam sa 2 komada i izmedju tih metrawatt-a i sanwe za teren bi uvek uzeo sanwu (otpornija na padanje, mnogo zgodfnija za u ruci, manja, laksa ...) ali kao sto rekoh, za teren, ja ne bi licno razmisljao minut uzeo bi fluke, dok sam bio na kipru firmin je padao sa vrha zgrade i nastavio da radi, padao sa merdevina, ovi RF inzenjeri koji su se drndali gore sa tim antenama kao da su pokusavali da ga uniste i nisu mu mogli nista ... ja sam tamo sebi kupio jedan da imam posto prosto bolje od toga nisam video (sve ostalo se pravi da prezivi pad sa radnog stola i to je to .. ) ali ne znam kako kada sam se vrno za jugu doticni fluke je zamenio neki (iste boje) mastech :( ... dal je neko iz firme pravio "foru" ili je neko na carini pravio "foru" ili ... ne znam ali .. ja odjednom sada imam taj zuti mastech a fluke-a nigde nema ..
[ C B @ 22.04.2013. 23:30 ] @
Hvala, svaka cast, takvi odgovori mi trebaju, tj. konstruktivni komentari!

Ova dva sam gledao:

Gossen Metrawatt Metrahit X-Tra - 480 € http://www.gossenmetrawatt.com/english/produkte/metrahitx-tra.htm

Gossen Metrawatt Metrahit Extra - 630 € http://www.gossenmetrawatt.com/english/produkte/metrahitextra.htm

Kao sto sam rekao, budzet nije ogranicenje, uzecu sta mi se dopadne a da je razumne cene. Svakako da 1500 eura nije razumna cena :)
Ali gornje cene meni nisu neki problem, jer kao sto sam rekao, za par meseci cu zaboraviti koliko sam ih platio a ostace uredjaj za uvek!

Evo i uporedne tabele za te uredjaje:

http://www.gossenmetrawatt.com...ettable/multimeteroverview.htm

Ja sam vec gledao tu tabelu, ali jedno je kada gledas posle iskustva od x godina, a drugo je kada je gledas bez nekog velikog iskustva.
Recimo to sto si mi rekao za PC 5000 i PC 7000 znaci! Ja uopste nisam imao ideju da tih 6 cifara "ne rade" za sva merenja!

Hvala jos jednom na komentarima!
[ ybeelsec @ 22.04.2013. 23:35 ] @
Fluke ima bolje (kvalitetnija izrada i materijal) kuciste od Sanwe ako ti sta znaci.
Imam oba a ovo samo napominjem jer ti rece da radis i instalacije - merdevine ... i Bogdanove opaske
[ C B @ 23.04.2013. 00:48 ] @
Jednom cu da radim te instalacije, za sebe.

O onda se bacam na servisiranje nekih starih, jako dobrih Super 8 projektora, Bolex, Chinon, da mogu da prebacim porodicne filmove...

Pa posle imam Technics RSB 965 i 765 da vidim sta ih muci i tako... samo kucna upotreba.
[ Odin D. @ 23.04.2013. 04:10 ] @
Citat:
C B
Evo i uporedne tabele za te uredjaje:

...

Ja sam vec gledao tu tabelu, ali jedno je kada gledas posle iskustva od x godina, a drugo je kada je gledas bez nekog velikog iskustva.
Recimo to sto si mi rekao za PC 5000 i PC 7000 znaci! Ja uopste nisam imao ideju da tih 6 cifara "ne rade" za sva merenja!


Dzaba ti je gledati uporedne karakteristike ako ne razumijes sta znace.

Evo ti primjer za tu SANWU PC7000:

Tačnost u osnovnom opsegu je ± (0.03% rdg + 2dgt).
To je inače najtačniji opseg, DC opseg milivolta do par volti, a koji ti nikad nećeš koristiti ni za kakve instalacije, ali ajde iz akademskih razloga da navedemo. Ta tačnost znači da ćeš imati pogrešna pokazivanja na 3 i 4 decimali, odnosno ukupna greška ~ 0.034%.
Znači, džaba ti je sve iza treće decimale, ekvivalentan je u pogledu broja cifara sa instrumentom koji ima samo 4 cifre.

U ostalim opsezima, a koji tebi trenutno trebaju, greške su naravno veće.
Za opseg AC napona imaš grešku ± (0.5% rdg + 40dgt).
Za neki primjer od npr. ~230V imaš moguće pogrešno pokazivanje od 231.55 V, odnosno grešku od 0.67%. Znači, samo su ti prve dvije cifre tačne. Ovo je ekvivalentno kao da imaš instrument od 3 ili 4 cifre.
Ova greška raste sa frekvencijom napona.

Za opseg struja od tvog interesa, takođe ti prva cifra iza decimalne tačke nosi grešku, moguće do 1.4%.

Obrati pažnju na ovo: gdje drugi proizvođači stave displej sa 5 cifara i navedu grešku npr. ± (0.03% rdg + 2dgt), ovi u Sanwa su se genijalno sjetili da naprave displey sa 6 cifara i navedu grešku ± (0.03% rdg + 92dgt).
Sledeći model će vjerovatno biti sa displejom od 7 cifara i greškom ± (0.03% rdg + 992dgt).
To ti govori ništa drugo nego da poslednjih 1, 2, 3... cifre možeš slobodno zanemariti, zavisi koliko imaš tih dgt u grešci.

Međutim, rezolucija u broju cifara može biti korisna za neke stvari kada se mjeri relativna razlika između nekih veličina, ali to treba da bude podržano rezolucijom internog AD konvertora i skalirajućeg sklopa, a da bi uopšte znao da li to fercera na tvom DMM-u ili ne trebalo bi zagrebati malo dublje od specifikacija iz user manuala. Međutim, s obzirom na cijenu za koju se ovi DMM-ovi nalaze (čak i kod nas za ca. 160-tak evra) sumnjam da se unutra nalazi koznakakvo čudo od elektronike. Ne kažem da ta Sanwa ne vredi toliko - toliko vredi, ali ne vredi 500 evra.

Ovo sve navodim da se shvati besmislenost upoređivanja karakteristika kad se ne zna ni šta se mjeri, ni čime se mjeri, ni šta znači ono šta se čita sa displeja. Prema tome, sva priča o električnim specifikacijama je besmislena jer te ne interesuje.

Jano je da ti je u prvom planu merak i želja da imaš instrument od 500-600 evra bez obzira na sve, samo te upozoravam da zbog nepoznavanja problematike imaš velike šanse da nešto što vredi 170 evra platiš 450 evra, pogotovo kod Sanwe kojoj se cijene razlikuju od sela do sela i po 300%.
U tom slučaju uzmi neki Fluke jer oni uglavnom imaju CAT IV zaštitu na tebi interesantnim nivoima napona i struja, gdje drugi uglavnom imaju CAT III i mehanički je vjerovatno najotporniji i najstabilniji u električnim karakteristikama.
Priču o broju cifara na displeju najbolje da zanemariš, osim ako i to ne potpada pod neki 'merak'. Svaki DMM u rangu cijene koju ti želiš da platiš će imati sasvim dovoljan broj cifara za ono što može da mjeri, ne brini oko toga.
[ bcboris @ 23.04.2013. 15:10 ] @
@zica49
Hvala na informaciji vezanu za testboy(a bas mi delovao ok),...pa Fluke je po meni odlicna marka tako da ce verovatno pasti i duspol,ali realno merkam i neki Benning isto dobra marka po meni a i koristio sam njihov duspol jedno vreme ---u svakom slucaju Fluke mi je na vrhu liste (po ceni i mojim potrebama)
[ C B @ 23.04.2013. 15:32 ] @
Odin D., svaka cast, to se zove konstruktivan odgovor.

Procitao sam sta si pisao, ali ipak moram to da proucim :) :)

Mislim da ce ova tema na kraju da bude vrlo korisna za sve.

Jos bih te samo molio da bacis pogled na Gossen Metrowatt modele, cisto da cujemo tvoje misljenje!

Hvala!!!
[ zica49 @ 23.04.2013. 18:15 ] @
@ CB
Ne znam cemu ovo vodi o svakom multimetru se mogu dati komentari i dobri i losi.
Nema uopste nikakve velike filozofije oko mutimetara.Komparatori i ostala ekolna periferija u mutimtrima pre AD konvertora se rade po istom receptu i svaki manje vise slicnih perfomnsi.
Isto tako i AD konvertori.Display je uvijek display.Otpornici i ostala pasivna "riza"kao i sve ostalo.
Sastave li to Amerikanci,Kinezi,Norvezani,Eskimi kako ce ispasti krajnji rezultat stvar je ozbiljnostii tehnoloskog nivoa proizvodjaca.
Ozbiljni ce uzeti zamo ekstra prvu klasu komponnti,dok neozbiljni pometu sto je palo na pod u proizvodnji i sastavljaju isto to.
E sad kad se pogleda ima ih kupiti za 5 eura ali ima ih i 1000 eura..(ovaj sto je 5 eura njegova prizvodna cijena kosta 1 euro..ukalkulisali se trgovci svako po malo)..
Razlika je jer je neko tamo ozbiljan pa brusi finim brusnim papirom a neko brusilicom..
Nekakvi prizvodjaci prave basnaslovan broj komada po danu za male pare logikom (ma koga briga za kvalitet kad je jefitnije od baterije koja ide u njega).Ozbiljni to lijepo ustimaju potrude se u tu cijenu uracunaju svoju tradiciju,znanje,trud,ozbiljnost te ih nazovu brendovima kako je kolega Bogdan nabrojao i imaju onu finocu perfomansi iz Odinovog detaljnog objasnjenja.
[ C B @ 23.04.2013. 21:37 ] @
Vodi tome da neko ocigledno kompetentan kao Odin D. nas manje kompetente nauci necemu. Tome i sluze forumi, barem koliko ja znam. Kako srece da su svi odgovori u ovoj temi kao njegovi.

Dalje, u svi temama o multimetrima, kojih na forumu definitivno ima, ja nisam procitao komentare korisnije nego njegov u ovoj temi, a pogotovo ovaj njegov poslednji, koji svakom amateru moze da pomogne u prilicnoj meri da shvati sta je proizvodjac hteo da kaze specifikacijama!

Inace sam na ova dva Gossen-a mislio:

Gossen Metrawatt Metrahit X-Tra - 480 € http://www.gossenmetrawatt.com/english/produkte/metrahitx-tra.htm
Gossen Metrawatt Metrahit Extra - 630 € http://www.gossenmetrawatt.com/english/produkte/metrahitextra.htm

Hvala unapred!
[ zica49 @ 23.04.2013. 21:50 ] @
Ako si doslovno citao komentare kolega Kecman je napisao ako se ima novaca Agilent , Metrahit ili Fluke..
Kupis jedn od tih sa tvojih linkova Metrahit kvalitetan multimetar...
Sva poenta koju je kolega Odin rekao se svodi na to da na kraju krajeva izmjeren rezultat nikada nije ono sto se cita na display,posve ispravno. Sva filozofija mjerenja bilo to bila koja oblast elektronika,mehanika,termika je da Tacno mjerenje ne postoji
moze biti precizno 300-500 eura,manje precizno30-100 eura i neprecizno 5-20 eura..

Ko se aktivno bavi time mora imati iz svake kategoije po jedan..
300-500 eura kupio nije mogao odolit ako nista drugo opasno izgedaju te silne decimale.
30-100 eura instrument za odraditi 98% mjerenja i rjesiti problem..instrument sa kojim se svakodnevno radi
5-20 eura da se ima kad dodje neko da se moze pozajmit kao sto si u onom svom poslu isao u tv servis..



[Ovu poruku je menjao zica49 dana 23.04.2013. u 23:03 GMT+1]
[ C B @ 23.04.2013. 22:31 ] @
Ma da, ali posto nema sanse da probam svih pet sest istovremeno, zanima me i da li neki od njih ima neke specificne dodatne opcije koje bi mi mogle biti od koristi...

Ja imam dobru volju da naucim, ali ipak je tesko steci iskustvo bez mogucnosti da se nesto koristi, da ne kazem da se uopste proba!

Tipa, najjeftiniji aparat od ovih koje sam naveo, MS8226T dolazi u simpaticnom koferu i uz njega sem pipalji i sonde termometra ide i USB kabl sa IR adapterom za logovanje rezultata merenja!

Isti kabl i software se kod Gossena naplacuju 500 eura otprilike :) a kod Sanwe oko 200€, ako me secanje ne vara...

Ima tu dosta detalja sem tehnickih karakteristika :)
[ zica49 @ 24.04.2013. 16:51 ] @
Gledaj sad..nekaka davno je sve zapoceto da se pravi pod imenom AVO metar ako se ne varam(AMPER,VOLT,OHM) islo u startu za mjerenje te tri osnovne elektricne velicine.
Onda je nekome palo na misao ajde da se doda i mjerenje frekvencije nek se ima,opet negdje neko se dosjetio aha pa moglo bi i mjerenje kapaciteta.
Onda je pocelo da se dodaje sve i svasta u stvari danasnji "nadzidzani" modeli mjere takoreci sve i svasta.
Napon,struju,otpor,fekvenciju,kapacitet,iduktivnost,jacinu zvuka,pojacanje komponenti i jos svasta nesto te su dodati raznorazni testeri koji su itekako dobra pomoc,zumer(koji se nikad ne cuje dovoljno jako nekoristan u pogonima),beskontakni naponski tester ,ima li ona zgodna silikone ili ne itd.

Sve je to prelijepo osim saznanja da nista nije univerzalno (pa cak i ljepilo)..onaj lovacki pas pticar je idealan za lov na patke ali kad ga se dokopa medo gotov je,kad se lovi medo vodi se pas za medu..
Mjeri se jacina struje od 1A mjeri bez problema,isto tako mjeri i 10A a ako se mjeri preko 20A desi mu se isto ko onom psu sa medom,onda to preuzimaju amper klijesta ili pas za medu..
Tako je i sa instrumentima ako se hoce pokriti sira oblast mjerenja mora se imati vise instrumenata,nisam rekao da ne moze jednim tim "nadzidzanim" ali sve sto vise funkcija ima multimetar najmanje jedna od njih je katastrofa i totalno razocaranje bio to Agilent,Fluke,Metrahit,Sanwa i ostali (ako i mjeri precizno trosi bateriju kao da je dzaba),a pogotovo u tvom slucaju jer stalno upozoravas na veliku preciznost.
Kojim instrumentom izmjeriti duzinu potrebnog kabla,naravno za to je najbolji obican metar..do duse postoje i laserski i ultrazvucni mjeraci rastojanja ali cemu sve to..
Filozofija proizvodjaca istih spomenuo sam u svom nekom proslom postu je ozbiljna kod nekih i posve neozbiljna kod drugih,mada i jedna i druga piju vodu ima se i kvalitet i kvantitet..(velik je svijet i svako uzima svoj dio kolaca)..
Kvantitet proizvodnje je taj koji lansira na trziste instrument za svakoga koji mjeri ama bas sve.Ubjedjen sam da ce u budnucnosti to otici da ce postati hibrid multimetra i svajcarskog vojnickog noza+gedore+cekic...
Spomenuo si vec nekoliko puta specifikacije...nama obicnim smrtnicima i potencijalnim kupcima ostaje samo da vjerujemo kako je proizvojac to iskreno naveo. Moze se uzeti instrument i odnijeti na nekakv institut ili slicno ,platiti od deset do sto puta vise nego je kostao te traziti da oni navedene specifikacije i perfomanse potvrde ili demanatuju,a opet cemu to..




[Ovu poruku je menjao zica49 dana 24.04.2013. u 18:10 GMT+1]
[ C B @ 24.04.2013. 19:44 ] @
OK, kapiram... znaci i tu je manje vise sve marketing...

Onda mislim da cu lepo da uzmem tu Sanwu PC710 i da u sustini imam sve sto moze da ima jedan dobar unimer (sem 5/6 cifara) za manje od 200 eura???
[ mikikg @ 24.04.2013. 23:08 ] @
Ma da, za ostatak para uzmi osciloskop i vozi misko ;)
[ Odin D. @ 24.04.2013. 23:09 ] @
Ta Sanwa je namijenjena prvenstveno radu sa slabijim naponima i strujama. Pretpostavljam da samim tim nije napravljena tako da podnosi redovna i svakodnevna nepažljiva akanja oko kojekakvih instalatersko-električarskih poslova. Može ona bez problema i takvim poslovima služiti 20 godina i više, ako je budeš koliko-toliko pazio i izbjegavao česta ispadanja, punjenje prašinom na baušteli tokom instalaterskih radova i sl. zanimacija i ako budeš pazio šta radiš kada je budeš koristio za veće napone i struje.
Po odnosu performanse/cijena vjerovatno ne postoji ništa bolje od nje, tj. meni nije poznato. (Pričam za SANWU PC5000a. PC710 je nešto nepreciznija (ne mnogo), vjerovatno malo savremeniji model, time i skuplji, baterija joj traje duplo kraće nego za PC5000a).

Ako želiš fizički i električno robusniji instrument onda ti treba vjerovatno neki 'industrial' model.

Ovako napamet znam da te industrijske modele imaju Fluke, Extech i Agilent, od kojih Fluke važi za najbolji, ali ne znam da li je toliko bolji od npr. Extecha koliko je skuplji.
Extech je dva puta jeftiniji nego Fluke sa sličnim performansama, ali za tvoje poslove je svakako i više nego dovoljan. EX530 bi trebao biti ispod 200€, EX520 za oko €150, a EX505 bi trebao da može da se nabavi za oko €100.





Agilent je skup jednako kao i Fluke, ali Agilent je tek od skoro počeo da pravi handheld modele, tako da neki modeli još uvijek imaju nekih mušica i dječijih bolesti i niko ne zna kako se Agilent drži nakon 10 godina, jer niko nema toliko star Agilent handheld DMM.

Da sam na tvom mjestu ne bih išao daleko preko 150€, bez obzira na raspoloživi budžet i želju za merakom.
Da sam elektroničar i radim uglavnom sa čipovima i za stolom - uzeo bih SANWU PC5000a (za ispod 200€ naravno, valjda ima i za 150-tak)
Da hoću da uzmem nešto univerzalnije - i za elektroniku i za elektriku i za mašine, autoelektriku, instalacije... i da sam pri tome 'advanced' elektroničar i električar - uzeo bih preciznosti radi EXTECH EX520, eventualno EX530 (pod uslovom da znam čemu će mi tolika preciznost) i da se udaram petama u dupe. Da nisam neki baš extra iskusni - uzeo bih EX505.

Kad kažem iskusni - mislim na one koji su u stanju da sami smišljaju elektronske i električne sklopove, dizajniraju ih, prave i testiraju.
Kad kažem ne baš extra iskusni - mislim na one koji se hobistički bave popravljanjem veš mašina, instalaterskim radovima, zamjenom crknutih kondenzatora i tranzistora u pojačavačima i sl. šklopocijama, prerađivanjem veš mašine u cirkular za drva i sl...

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 25.04.2013. u 00:22 GMT+1]
[ C B @ 25.04.2013. 00:05 ] @
Odine, hvala jos jednom na angazovanju i komentarima! A review-ove ovog lika sam pregledao, kao i onog Martina Lotrona iz Juznoafricke republike.

Ja nisam profi, znaci jednom u zivotu cu da uradim tu struju, da "ozicim" taj jedan "restoran", da ga tako nazovem, koji pravim u prizemlju i dvoristu svoje kuce u Beogradu. Nikada ga necu nositi po gradilistima i sl., vec cu posle zavrsenih gispsarskih i stolarsih radova da provlacim zice, stavljam struju, lepim ledove i sl.

Time cu da ustedim zaista dosta para, a to znam da radim. Uradio sam i kucu na moru u CG jos kao klinac i jos par objekata gde se zidalo bez gradj. dozvole, nekim drugarima vikendice po brdima i sl.

Samo sto ce ovde biti ogroman broj elementara, od stedljivih, ledova, led traka, halogenki, bice ogromno zvezadano nebo sa preko hiljadu optickih kablova u dvadesetak snopova... svega ce da bude od svetla. U sustini, rasveta ce biti i najvredniji deo enterijera a i najbitniji.

Pa ce biti alu bonda koji ce da se radi sa ispunama od bojenog polikarbonata sa folijama, u cijim ce supljinama biti trake i diode.

To je bas velik posao i mora da se ozbiljno isplanira. Bice dosta RGB kontrolera koji ce da kontrolisu nizove dioda, koje boje zidove u nijanse po izboru klijenta i sl. Moja ideja je da sve to moze da se kontrolise pomocu kontrolera sa jednog mesta i sl.

Dakle, ugasi se centralno svetlo u celom objektu i oboje se zidovu, pocnu led RGB spotici da menjaju boju i sl.

Dakle, samo tim jednim poslom, ne da cu da otplatim "unimer" nego ce da mi se isplati visestruko.

A posle cu da popravljam neke uredjaje tipa starih super 8 kino projektora, imam Technics dekove sa nekim musicama i sl.

Sto se tice Sanwe PC5000 rekli su mi da je to sada zastareo model, koji se mozda moze naci na stanju po ngde, ali to je to.

Sada su aktuelni:

Sanwa PC710 - 21.250 din ~ 190€ http://overseas.sanwa-meter.co.jp/items/detail.php?id=14

Sanwa PC7000 - 29.000 din ~ 260€ http://overseas.sanwa-meter.co.jp/items/detail.php?id=13

Ako mozes njih da mi uporedis mesto 5000?

Sto se tice Agilenta i Extecha, Agilent kod nas ima samo deklarativno, ne uvoze na komad, a Extech ima duplo vece cene nego napolju, sto je besmisleno platiti.

Zato mi je Gossen bio prvi izbor u hi end rangu, jer su im cene fer. Kakve su u nemackoj, iste takve su i kod nas.

Hvala jos jednom.
[ Odin D. @ 25.04.2013. 01:53 ] @
Citat:
C B:
Sto se tice Sanwe PC5000 rekli su mi da je to sada zastareo model, koji se mozda moze naci na stanju po ngde, ali to je to.

Sada su aktuelni:

Sanwa PC710 - 21.250 din ~ 190€ http://overseas.sanwa-meter.co.jp/items/detail.php?id=14

Sanwa PC7000 - 29.000 din ~ 260€ http://overseas.sanwa-meter.co.jp/items/detail.php?id=13

PC5000 se vodi kao "zastario", ali PC5000a i PC7000 se vode kao replacementi za njega:

http://overseas.sanwa-meter.co.jp/items/end.php

PC5000a se može naći na svakom ćošku kod maltene svakog dobavljača elektronike.

E sad, čak i da se radi o PC5000, (a ne o PC5000a) to "zastario" ne vjerujem da se odnosi na tehnološku zastarjelost ili tome nešto slično. Možda su u prethodnom modelu upotrebljavali neki čip jednog proizvođača, koji više nije dostupan ili su sad našli neki drugi negdje jeftinije ili izvršili neku sličnu zamjenu tog tipa ili neke sitne promjene.
Teško da se tu radi o zastarjelosti u smislu prevaziđenosti.

Čak šta više, ja bih uvijek prije kupio nešto što je na tržištu već 10 godina i pokazalo se kao odlična sprava, nego nešto što je napravljeno prije pola godine i tek treba u sledećim godinama da se pokaže valja li čemu ili ne.

PC5000a je precizniji od PC710. PC7000 je isto precizan kao i PC5000a.
PC710 i PC7000 imaju dual display na kome se može odvojeno istovremeno prikazati DC i AC komponenta složenog signala.
Isto to možeš i sa PC5000a ali ne istovremeno, nego izmjeriš prvo jedno pa drugo.
E sad, da li ti to nešto znači za tu razliku u cijenu - to bi sam trebao znati.
Ako sad odmah ne znaš čemu bi ti to služilo i gdje bi koristio - onda ti vjerovatno i ne treba, a i ako ti kad zatreba - moći ćeš i sa nekim običnim iz dva koraka.

Ostale funkcije su uglavnom iste, nivo zaštite je isti.
Meni lično "bells and whistles" u vidu fancy displeja, šarenih dugmića i sl. ne znači mnogo, čak šta više - obično smetaju.

Sa DMM-om se u 99.99% slučajeva obavljaju vrlo jednostavna mjerenja i operacije - ima li negdje neke struje, koliki je otpor, je li crkao kondenzator, koliko je napon u mreži, koliki je napon baterije, ima li kontakta...
Za te stvari je najbolji DMM sa jednostavnim operacijama.
Kad pored okretanja onog točka treba da ispritiskaš još pet dugmadi da bi namjestio šta ti treba onda jbg'... kad-tad počneš ostavljati to sokoćalo kod kuće, a sa sobom nositi onaj od 20€ jer si sa njim brži i opušteniji...

Ako je DMM napravljen tako da kad prebaciš točak na V on od DC/AC/DC+AC po defaultu izabere DC+AC dual display, a ti onda moraš još pritiskati neko dugme da dođeš na "obični" AC jer je dual mjerenje npr. 5 puta sporije od "običnog", 'ebi ga onda. Pa kad ugasiš DMM da štediš bateriju i opet ga uključiš, a ono sve ispočetka, pritiskaj dugmiće dok ne dođeš do opsega koji ti treba, jer se iključenjem vratioi na default... 'ebi ga onda opet.
Ne znam da li je to slučaj sa nekom od ovih PC7xxx Sanwi, ali u svakom slučaju uzmi User Manual modela koga misliš kupiti pa iščitaj od korica do korica, da se ne bi poslije kajao...

Citat:
C B:
Sto se tice Agilenta i Extecha, Agilent kod nas ima samo deklarativno, ne uvoze na komad, a Extech ima duplo vece cene nego napolju, sto je besmisleno platiti.

Zato mi je Gossen bio prvi izbor u hi end rangu, jer su im cene fer. Kakve su u nemackoj, iste takve su i kod nas.

Čini mi se da si spomenuo da možeš da pazariš i napolju pa sam zbog toga spominjao "normalne" cijene.
Čak i da ne možeš lično ići - valjda se može sad sa paypalom kupovati šta god hoćeš.
10% carina + poštarina bi trebalo da je sve dodatno što plaćaš kad naručuješ iz inostranstva. PDV ne računam jer će ti oni tamo skinuti svoj PDV kad ti šalju ovamo, pa dođeš na isto.

Za Gossen nemam pojma. Nikad se nisam interesovao za njih jer dodatne mogućnosti koje ima uglavnom ne možeš iskoristiti ako ne pokupuješ dodatne neke opreme koja je skuplja nego sam instrument, a i to je sve nešto manje-više za industrijske aplikacije i monitoring, stvari koje većini ljudi kod okolokućnih radova nikad u životu neće zatrebati, pa je samo bacanje para na nepotrebne mogućnosti.
[ C B @ 25.04.2013. 02:24 ] @
Hvala ponovo... Manje vise mi je sve jasno sto se Sanwe tice. Sto se tice 5000, pricam za Srbiju, rekli su mi da je serija 7xx i 7xxx sada aktuelna, tj. tu seriju imaju na lageru. Ti modeli su zamenili modele serije 5xx.
Ako su oni bili "u krivu" i ja sam :)

Mislio sam da idem za koji dan u London, ali sam odlozio jer su se neke stvari izdesavale, citaj dobio sam gradjevinsku dozvolu za renoviranje i jos neke radove dva meseca ranije nego sto sam se nadao... ipak se po nesto menja i u ovoj drzavi :)

Sto se tice Extecha koji si mi predlozio, da li je to mozda ovaj uredjaj:

http://www.youtube.com/watch?v=dZCU_9_xesU

Ako jeste, vrlo interesantno je da se kod nas moze naci vrlo jeftino, u izdanju OEM proizvodjaca, za 10.000 din, tj. oko 90€
[ Odin D. @ 25.04.2013. 04:06 ] @
Dok god SANWA ima modele tamo u Japanu u proizvodnji onda su valjda jos aktuelni.
PC500 i PC5000 (bez 'a') jesu outdated, PC5000a i PC510a nisu.

Nemam pojma za taj Major Tech, mada je sasvim slican Extechu, osim sto su mu boje malo drugacije.
Da li su oba OEM ili je Extech prodao licencu Major Tech-u nemam pojma (prije bih se kladio na ovo drugo).
Extech je američka kompanija stara već više decenija, ima proizvodnju u Hong Kongu i Taiwanu, a Major Tech je neka južnoafrička kompanija.
Moguće da je Extech izlicencirao svoje DMM-ove u neke banana republike gdje je standard takav da vjerovatno očekuju da svejedno ne bi ništa prodali po Extech-ovim cijenama, pa po principu "daj šta daš" prodali licencu, ali pod drugim imenom kako im ne bi kvarilo ugled ukoliko ovi počnu da štancaju neko smeće...
Inače, nije rijetka pojava da instrumenti različitih kompanija imaju maltene 99% istu elektroniku unutra, viđao sam to više puta.
Imaš gotove čipove koji čine svu pamet DMM-a i okolo se samo dodaju pasivne komponente i prekidači, pa kako koji proizvođač to izvede to je druga priča, ali sama elektronika je šematski ista... Razlike potiču uglavnom od kvaliteta mehaničke izrade i kvaliteta upotrebljenih komponenti.

Inače, nema nekog velikog izbora DMM-ova u rangu 150-200€.
Taj Sanwa PC5000a je tu čini mi se zalutao, realno po performansama rekao bih da pripada u neki malo skuplji segment, pogotovo ako je zaista "Made in Japan".

Extech vredi taman toliko koliko košta. Fluke je možda malo precjenjen, ali i to zavisi kako gdje (87v se ponegdje u US može naći za nešto više od $300 sa sve poštarinom, dok u ovim krajevima nije čudo ni da ga valjaju i za više od €800).
Ako je US cijena realna, a kod nas ga platiš preko €600, što je skoro $800, onda je jasno kako stvari stoje.



Ja bih za Fluke dao $330, ali nikad €600.
[ C B @ 25.04.2013. 10:34 ] @
Fluke 87V, ciju si sliku okacio gore, kod nas kosta tacno 612 € po danasnjem kursu!
[ ZAS011 @ 25.04.2013. 14:15 ] @
@C B:
Stičem utisak da imaš, trenutno, isuviše slobodnog vremena i nekog viška para. Očigledno je da tebi treba instrument kojim ćeš biti u stanju da taje jedan restoran ožičiš (mada mislim da za ožičavanje trebaju žice i sajla za provlačenje ukoliko imaš postavljene cevke). Od instrumenata će ti posao završiti najobičniji žutać sa buvljaka/kineske radnje/kartonske kutije ispred "kineske četvrti".
Kupi onaj koji misliš da će od tebe da napravi "naj baju" u kraju i da dovršimo ovo bespotrebno razglabanje. Il' utroši banku il' somića, i nemoj da jajariš sa "tamo košta tol'ko a ovde iziđe ovol'ko".
[ bcboris @ 25.04.2013. 15:01 ] @
ZASO011 ----objasnio!!!
Pa nije ovo 19 vek pa da nema izbora,...brate mili pogledas na netu sta ima,koliko para imas toliko se pruzis,malo pojuris i ako nema nista tipa da se nabavi ispod zita odes u radnju das pare i zdravo,....ko zaradjuje pare sa alatom taj ne pita za cenu vec se pruzi onoliko koliko moze,,,,,,,mozes da kupis i unimer od 2 hiljade evra i da ima sve moguce opcije i zastite i da ne mozes ni iz puske da ga unistis AKO CE DA BLEJI U VITRINI MOZES DA GA BACIS U KANTU ZA SMECE---dobar alat je onaj koji donosi pare,sve ostalo je teska krshina i ne vredi ni pola lule duvana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[ zica49 @ 25.04.2013. 17:56 ] @
@ CB

1.Za izradu el.instalacije i spajanje iste uopste ne treba nikakv multimetar rjesava najobicniji duspol ili cak sijalica...
2.Za montazu i postavljanje led sijalica,traka i napajanja istih opet ne treba jer se to inace i pravi da svako moze to sebi kupiti i montirati..skoro i pekari...
3. Za servisiranje onih aparata sto si naveo i nekakvih PA sasvim dobar multimetar od 100 eura cak i predobar..
ako se desi prilikom servisiranja toga da je potrebna treca,cetvrta decimala,serviser nema pojma..

Nista se ne postize sa nabrijanim multimetrom (Odin upozorio i na silne dugmice i zivciranje)osim sto je to skupa naprava.Rikne onda je tuga veca podsvjeno na nju se pazi ko na malo djete..
Rad na ljestvama je jako nezgodan rad tu bi bilo najbolje da je covjek kao hobotnica ali nije,kad se bira instrument za takav rad onda se treba uzeti u obzir da se moze samo jednom rukom istovremeno i drzati i birati opsege..
Kad si trazio konstruktivan odgovor ja sam rekao Fluke i to model 117...
Pogledaj na slici kako je to lijepo osmisljeno da se moze jednom rukom,u stvari pogledaj i ostale sa slike opet jedna ruka.
Ne moze jednom rukom ni Fluke 177 ni Fluke 289 mada su nabrijaniji do bola..

Kad se sidje sa ljestava sa istim tim se jednostavno upustis u probleme kucanskih aparata i elektronickih uredja,bez obzira bio to PA,Tv,SMPS ili nesto trece.. sve se to popravlja na samo jednu decimalu rijetko na dvije.
Ja za to sa slike nisam izbrojao pare refundirano na nekakav nacin ali sa tim postalo jednostavnije i lakse..
Nije me ucinilo ni vecim ni manjim znalcem osim sto je komocija veca...

Evo jedan interesantan komplet "izaziva cijenom" ustrebace i klijesta prekosutra...

http://www.ebay.com/itm/Fluke-...=item4cfd5f5bd1#ht_3958wt_1388

[Ovu poruku je menjao zica49 dana 25.04.2013. u 20:40 GMT+1]
[ C B @ 26.04.2013. 12:00 ] @
Citat:
bcboris:
ZASO011 ----objasnio!!!
Pa nije ovo 19 vek pa da nema izbora,...brate mili pogledas na netu sta ima,koliko para imas toliko se pruzis,malo pojuris i ako nema nista tipa da se nabavi ispod zita odes u radnju das pare i zdravo,....ko zaradjuje pare sa alatom taj ne pita za cenu vec se pruzi onoliko koliko moze,,,,,,,mozes da kupis i unimer od 2 hiljade evra i da ima sve moguce opcije i zastite i da ne mozes ni iz puske da ga unistis AKO CE DA BLEJI U VITRINI MOZES DA GA BACIS U KANTU ZA SMECE---dobar alat je onaj koji donosi pare,sve ostalo je teska krshina i ne vredi ni pola lule duvana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Objasnio al' da ne kazem sta.... samo u srbiji ima likova kao sto ste vas dvojica!!!!

Zaista neverovatno,

za razliku od drugih, covek uradi domaci, izabere odredjen broj uredjaja i pita za misljenje koji je od izabranih najboji I ZASTO, a forumski filozofi rade psihoanalize i procenjuju imam li ja slobodnog vremena ili ne!??!?!?!?!
Sto se tice "odes u radnju i das pare i zdravo", tako ocigledno radite vas dvojica a posle kukakate odakle tajkunima tolike pare. Pa pare im ostavljate vi, koji placate njihove sulude cene a ne ja! Ljudi kukaju odakle pare malom misku, lopov, cene u naksiju ovolike, onolike, nivea 2.5x skuplja a naksiji puni ljudi. Ja odem u Bec i kupim Niveu za dzaba a oni placu sto ih pljackaju. E pa, mene niko nikada nije opljackao!

Nikada u zivotu nisam nista platio vise nego sto je realno i zbog tog stava danas i imam da kupim sta zelim.

Situacija je takva da se isplati sesti u avion, videti Bec, pazariti unimer tamo, povratiti PDV, vratiti se u BGD i opet ce da pretekne, nego platiti suludu cenu za Fluke u nekim BG radnjama!
[ ZAS011 @ 26.04.2013. 12:55 ] @
Ajde, sad i da filozofiram.
Donesi mi po 1 komad od svakog, imam gde da odradim umeravanje svakog od njih.
(i to ti se lepo naplati po ceni koštanja, koja nije mala)

Pročitaj ponovo moj post u kome sam napisao šta mislim.

Citat:
Sto se tice "odes u radnju i das pare i zdravo", tako ocigledno radite vas dvojica a posle kukakate odakle tajkunima tolike pare. Pa pare im ostavljate vi, koji placate njihove sulude cene a ne ja!


Šta da ti kažem na ovo citirao? Put pod noge i kupuj u Londonu, Minhenu, Rimu, Parizu, ...
Tamo će da te "deru" neki drugi tajkuni.

Citat:
Situacija je takva da se isplati sesti u avion, videti Bec, pazariti unimer tamo, povratiti PDV, vratiti se u BGD i opet ce da pretekne, nego platiti suludu cenu za Fluke u nekim BG radnjama!


Kupi kartu u jednom pravcu, biće ti bolje i moćićeš da budeš "glavni baja" tamo sa Munimerom u ... vitrini.

Za banderaški posao od "jednom do dva puta" najjevtinijeg kineza koji će ti se na tom poslu isplatiti i posle mož' ga baciš.

Ja, konkretno, od turanja pipalica kojekude živim/preživljavam i ne qrčim se da mi treba TheAždaha. Tek tebi, priučenom elektriPičaru ne treba, osim ukoliko nemaš neke komplekse, a isti se leče.
[ C B @ 26.04.2013. 13:37 ] @
Off Topic:

Moze mi se, a merak nema cenu.
Vec dvadeset godina kupujem sebi samo najbolje, jer mi se moze... eto!

I ne bih vise komentarisao likove kao sto si ti.

Za divno cudo, nemam previse slobodnog vremena i trenutno imam preca posla nego da izgubim dva dana za put u neku od evropskih metropola.
No, uskoro cu se preseliti u jednu, verovatno za uvek, a prostor koji sredjujem ce da mi svakog meseca donese lep prihod. Eto!


On Topic!
Juce sam konacno nasao malo vremena da se prosetam i probam neke uredjaje.

Ukratko, svi ti kinezi su mi prespori, barem za moj ukus, a probao sam Mastech, Standard (koji izgleda isto kao i Extech ) i Uni-T

Za sada je kao apsolutni pobednik izasao Sanwa 510a.

Kristalno jasan ekran, neverovatno brz odziv (brzi i od 710a i od 5000a) lepsi ekran, samo nema pozadinsko svetlo. Inace, poneo sam neku bateriju i sve Sanwe koje sam probao su davale istu vrednost Vdc, bilo na tri ili cetiri decimale kada je 5000a u pitanju. Sto ocigledno znaci da su kalibrisani. Kinezi, svaki je davao svoju vrednost, mada ne toliko razlicito od Sanwe.

Na zalost, nisam imao prilike da probam Fluke i Gossen, ali po ovim cenama, Sanwa je apsolutni pobednik.
Model PC 710 mi se na prvi pogled vise dopada, ali PC510a je ipak primetno brzi i ima bolje uglove gledanja. Imao sam nekih dilema oko PC 710a, pa cu sl. nedelje da navratim i da konacno presudim, ali Sanwa je izbor.

A kad odem u London za koju nedelju, uzecu tamo neku baba rogu od instrumenta, cisto eto, iz cefa. Imacu i neko iskustvo u koriscenju digitalnog instrumenta, posto sam juce prvi put u zivotu koristio DMM. Kao sto neko skuplja markice, salvete, lustere... meni se svidja da imam state-of-the-art uredjaj. Kao sto sam rekao, zavisnici od cigare ce ga i onako "popusiti" za pola godine/godinu a meni ce ta vrednost u novcu biti zauvek tu. Instrumenti barem ne zastarevaju! A i zdravije je imati instrument u vitrini (da ga gledam jer volim lepe gadgete) nego katran u plucima!

Svima koji su dali konstruktivne komentare, hvala!
[ zica49 @ 26.04.2013. 15:18 ] @
Ne znam dal je nekakva "starleta" ili glumica rekla "Lijepa sam zgodna sam moze mi se"...
puno srece u kupovini i koristenju istog...
[ zoksy @ 26.04.2013. 16:53 ] @
C B druze kupi sta ti je srcu drago,o ukusima ne treba raspravljati. A ima i ona stara " ispruzi se onoliko koliko ti je ćebe dugacko " Svako iskusao dace ti pametan savet ali ti odlucujes da li ces plavusu ili crnku. Trebalo bi i da pitas iskusne elektronicare koliko iza sebe imaju spaljenih unimera i na koji nacin su ih poslali u vecna lovista. Ne zaboravi da 12 V i jedna obicna zavojnica mogu to da urade. Ubacicu dve slike instrumenata od neprocenjive vrednosti,mislim nemaju vrednost. Pozdrav
[ rsinisa @ 26.04.2013. 20:44 ] @
Ajd' i ja da kažem nešto pre kupovine, ali bez namere da utičem na izbor.
Imam 6 instrumenata, 1 analogni, ostali digitalci. Prvi mi je bio ovaj analogni, ISKRA UNIMER 3 koji mi je vršio posao sve dok mi nije uleteo u točak od bicikle (noseći ga u torbi zakačenoj za guvernalu) i tom prilikom se pokrivila opruga i od tada više nije bio precizan. Onda sam kupio VOLTCRAFT 90S, digitalni, oblik olovke, i on me služio dok posle nekog mog rasturanja ona gumena provodna traka za displej nije počela da prvi probleme tako da ga vodim kao neispravan.
Posle sam kupio na, čini mi se, nekom SAT TV sajmu u hotelu "Jugoslavija" MAXWELL MX-25 302 za 60 DEM (da, tad su još DEM bile aktuelne) koji se pokazao odlično, a u njemu ništa posebno - vrlo često korišćeni ICL7106. Zatim slede kinezi DT9205A i jedan malecki DT-830B koji je namenjen za teren kada radim elektriku. Poslednji koji sam kupio, iz čistog ćefa, je SANWA PC5000a i posle par meseci posedovanja zaključio sam da mi i nije bio potreban bog zna koliko. Najviše koristim MAXWELL-a, u čak 99% posto situacija; sem njega i ovog maleckog za teren ništa drugo mi u principu ne treba.

E sad, ovo za ćef te razumem apsolutno, i ja sam takav ponekad, recimo sutra idem da pazarim neko HARMAN KARDON pojačalo iako mi GRUNDIG FINE ARTS potpuno odgovara za moje kućne potrebe, ali eto, u'vatio me ćef i 'oće mi se.

Zaključak: slažem se sa Šćepom da ti ne teba nikakav skup instrument za ono što planiraš da radiš, ali opet ispuniti sebi želju je nešto jako lepo i protiv toga nemam baš ništa.

Pozdrav.
Sinisha

[ goranvasiljevic @ 26.04.2013. 21:08 ] @
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći :)
[ ZAS011 @ 27.04.2013. 06:49 ] @
Citat:
No, uskoro cu se preseliti u jednu, verovatno za uvek,

Srećan ostanak.

Citat:
Boj ne bije sjajno oružje,
već boj bije srce u junaka!

....

a u ruke Mandušića Vuka
biće svaka puška ubojita!


P.P.Njegoš
[ yz7myg @ 27.04.2013. 07:57 ] @
Kupi več neki unimer nestrpljivi smo da vidimo za čega si se odlučio.Nama baš i nije ćef da nas toliko dugo držiš u neizvesnosti.
[ vladd @ 27.04.2013. 11:37 ] @
Instrument se kupuje prema onome sta se meri, a ne po lepoti.

Prazne price o "brzim odzivime" i karakteristikama pokazivaca, odnosno ekrana su proste besmislice. Potpuno nebitni atributi. Identicno kao i "aerodinamicnost" instrumenta..

Ako neko zaista zeli robustan instrument, onda se takav i kupuje, ako neko zeli pokazivac, za povremene svakodnevne ili retke aplikacije, potpuno je nebitna vrhunska tacnost. Takodje je nebitno osvetljenje displeja, ekstremno su retki momenti merenja "u mraku"..potrebno je pogledati i merno mesto, a ne samo displej..

Treba, osnovno, napraviti razliku izmedju instrumenta i pokazivaca.

Ali je sustina u parametrima koji se mere, i metoda merenja doticnih arametara, posto instrumenti imaju svoje limite i interne probleme, da bi bili zgodni i prakticni. Tipa otpornost na radnu temperaturu, otpornost na snazne rf smetnje...
Smesno je insistirati na "tacnom" merenju mikrovolti, u ambijentu snaznih smetnji..indukuju se u kablovima, pa i samom instrumentu, "zasticenom" alu folijom..
Tako da je veliko pitanje, da li amateru treba 4 i 1/2 cifre..tacnosti..

Svaki instrument ima gresku, od razdelnika, AD konvertora, do samog pokazivaca.

Brzine merenja su bitne samo ako je merna velicina brza, ali za ozbiljna merenja se koriste ozbiljna merila, a AVOmetri to u startu nisu.

Oni veoma skupi, tipa Fluke i sl, nude odredjenu vrstu pouzdanosti, trajnosti komponenata i konzistentnog nivoa merenja, znacajno vise od onih jeftinih(i tzv "kineza"), ali i dalje u limitima portabl, rucnog merila.

Bitnije je osmisliti sta se sve zeli meriti, npr opseg otpornosti(npr 40 a ne 20Moma), napona(donja granica, gornja je na 1000v, za vise su potrebne visokonaponske sonde), i pre svega predvidjena tacnost merenja, realna, a ne imaginarna(za merenja napona u automobilu nije neophodna druga decimala..a jos manje cetvrta..).

Zatim je bitno, ako se zeli odredjena robusnost(ne mislim na padove i udare), unutrasnja izrada(da se lako menja baterija, i ne ostecuju kablici od baterijskog prikljucka), cvrstina(bar da se moze sesti slucajno na instrument, i da nastavi da radi), dobre komponente(tantal kondenzatori, precizni delitelji, dobro raporedjene komponente, da ne uticu medjusobno) i naravno dobre pipalice sa kvalitetnim KABLOVIMA, a ne "bakarnim koncima" u boji..
Pipalice treba da su "gumene" vise uretanske nego od krte plastike..posto su izlozene nehoticnim silama, od teskih stvari na stolu, do slucajnih gazenja..

Poz
[ C B @ 27.04.2013. 14:25 ] @
I dalje ne mogu da verujem sta citam?????

Ja gore lepo pitam sta da kupim od dobrih uredjaja KOJE SA NAVEO a evo vec pet-sest postova mi se soli pamet za sta mi treba instrument a za sta ne treba!

Put od tacke A do tacke B, moguce je preci:

1) peske
2) na biciklu
3) magarcu
4) konju
5) zapregom
6) na traktoru
7) peglici
8) yugu
9) puntu
..
..
..
11) Kia-i
12) Toyoti
14) audiju
15) bmw-u
16) mercedesu

Ja postavim pitanje, sta da kupim da se prevezem od tacke A do tacke B i u izbor stavim Kia Sportage, Toyota Land Cruiser, Crysler, Audi, BMW i Mercedess, a vi me ubedjujete da kupim magarca. Istina je da se i na magarcu moze preci put, ali jel sam vas ja pitao za magarca ili sam vec na pocetku dao listu uredjaja koji me interesuju??????????????

Zasto mi predlazete magarca ako sam ja naveo sta me zanima???
[ zica49 @ 27.04.2013. 17:00 ] @
Iz tvojih predloznih kupi ovaj http://www.gossenmetrawatt.com...sh/produkte/metrahitx-tra.htm#
ili opet po tvom izboru Fluke 289 za 400 eurica kako si rekao da mozes dobiti vani...

A ja ti savjetujem Fluke..ali nekakav za manje novca..
Za ostatak kupiti komotno i kvalitetno radno odijelo sa onim velikim dzepom naprijed. U dzep odlazes multimetar kad su potrebne obadvije ruke i naravno kvalitetne ljestve koje dole imaju gumu a ne plastiku...Kecman je refernca za nekvalitetne ljestve..he he :)






[Ovu poruku je menjao zica49 dana 27.04.2013. u 18:13 GMT+1]
[ rsinisa @ 27.04.2013. 19:54 ] @
Evo konkretno: SANWA PC7000.

Pozdrav.
Sinisha
[ yz7myg @ 28.04.2013. 00:00 ] @
I dalje ne mogu da verujem sta citam?????

Ja gore lepo pitam sta da kupim od dobrih uredjaja KOJE SA NAVEO a evo vec pet-sest postova mi se soli pamet za sta mi treba instrument a za sta ne treba!

Pređi taj put od para do unimera kako god želiš.Jer kajaćeš se svakako koji god unimer da kupiš.Bilo da smo ti mi pomogli da se odlučiš ili si sam odlučio.Da ispričam jedno iskustvo da bi se lakše odlučio šta ćeš kupiti.Rešio tip da se ženi i da oglas da traži ženu radi braka i jave mu se pet kanditatkinja.Prva doktor nauka druga magistar,treća psiholog,četvta sa osnovnom školom i peta sa srednjom školom.I od tih pet kandidatkinja oženio je onu sa najvećim sisama.Naravučenije ipak je na tebi da odlučiš šta ćeš kupiti i kada ćeš kupiti.
[ zica49 @ 28.04.2013. 15:01 ] @
@bcboris

Svaka cast na izboru to se zove konkretna i jednostavna odluka...a vidjeces poslije mjesec dana koliko je bila mudra.
Vrijedi svake pare.
[ C B @ 28.04.2013. 15:24 ] @
Citat:
bcboris:
CB
Narucio sam Fluke 117 iz Beca od "braćale"---"rade" momci tamo pa ce da zavrse taj posao za mene,stari smo pajtosi i maler im da mi uzmu pare tako da ce stici fraj----sad mozes da izgoris ko licna kad si bezobrazan!


Pun je istrazni u Becu tih nasih momaka sto "rade"... prvo dobiju godinu i po, a onda 5 pa deset, pa 20... pa ti vidi isplati li se... uglavnom, bruka i sramota... to se zove podsticanje na krivicno delo sa tvoje strane i krivicno delo prikrivanja.

To sto je ukradeno/oteto u Austriji uopste nije olaksavajuca okolnost.

Molim moderatore da reaguju na ovako necivilizacijsko ponasanje i opravdavanje i podstivanje kradje kao najnizeg oblika lopovluka!
[ yz7myg @ 28.04.2013. 16:15 ] @
Ja mislim da bi ova tema trebala na led.Pošto dotični nije uspeo da se odluči šta bi kupio kada bi kupovao.Na ovu temu ključ i kada se konačno odluči i kupi unimer neka otvori novu temu- Kupio sam unimer moja iskustva sa njim.Zahvaljujem unapred moderatorima ukoliko zaključaju temu jer dalja diskusija nevodi ničemu.
[ C B @ 28.04.2013. 16:45 ] @
Evo jos jedan filozof.... !??!?!?!?!

A ko si sad pa ti da zakljucavas moju temu????? Jesi li je uopste i procitao????????

Jel iko sem Odina uopste argumentovano rekao kupi taj DMM ZATO I ZATO!?!?!?!

Dalje, vikend je i praznici su....

Dalje, ako si citao sta sam pisao, treba sutra, u ponedeljak da odem u jednu firmu i sa produkt menadzerom da napravim finalni izbor sto se tice te marke... Eto, jos jednom da pojasnim, posto se ovde pametuje a pre nego se uopste procita tema.

A moderatori treba da pobrisu silan off topic i filozofiranje i da ostave samo one postove koji doprinose temi.

Ako neko ima prava da pita sta uzeti a da nije ni takao trziste niti ista, valjda ja koji sam izanalizirao trziste i ozbiljno uradio domaci, imam tek prava da pitam sta uzeti OD NAVEDENIH MODELA I ZASTO BAS TAJ??????????????
[ bogdan.kecman @ 28.04.2013. 17:43 ] @
ne moze niko da ti odgovori na pitanje sa "uzmi ovaj zato i zato" posto se alat kupuje prema poslu, za tvoj posao 200din dmm od kineza radi isto dobro koliko i dmm od 800eur ako ne i bolje tako da niko ne moze da ti kaze koji od 100-800eur dmm da uzmes za svoj posao kada ti 200din dmm radi. sve ostalo se svodi na sta bi ti hteo/voleo da imas i sta ti je poenta (ime, funkcije, kvalitet, raznovrsnost funkcija, tacnost ...) .. ako oces ime kupi neki sa imenom, ako hoces kvalitet i dugotrajnost tu ti je fluke nepre*ebiv, ako ti treba raznovrsnost funkcija 200E kinez ce imati duplo vise funkcija nego 200e brand name, ako hoces da zavrsis taj posao kupi 3-4 kineza za 200din i jednog kineza za 1000din i to je to, imaju sve sto tebi za taj posao treba, trajace duze nego sto taj posao traje, i kad ti neki padne sa merdevina neces se potresti ni malo, ako radi radi, ako ne izvadis bateriju i pipalice da imas za ostale a njega u kantu i vozi dalje ..
[ C B @ 28.04.2013. 18:44 ] @
OK, ne treba mi DMM za bandere i sl. energetiku, vec za 220v max, da moze da meri potrosnju i malo igranja sa elektronikom. Dakle da ima sto vise realnih funkcija, sto bolji kvalitet i ime, uz naravno sto jasniji i brzi ekran, da se vidi iz svih pozicija.

Mozda to vama nije bitno, ali meni jeste :)
Kineze necu sem eventualno Mastecha, a tu opet po ceni Sanwa ulazi u pricu, tako da ne vidim ni smisao Mastecha. Standard i Uni-T su jednostavno sporiji primetno od Sanwe. Zelim da kad pipnem nesto pipaljkama, da mi se vrednost odmah ispise a ne da cekam da se Standard ili Uni-T smiluju sa izmere :)

Eto.
[ ZAS011 @ 28.04.2013. 18:53 ] @
Aj banderaš, smanji malo doživljaje. Smorio si nas 1/1.
Pročitaj još malo datasheet-ova o instrumentima, Excell tabela, napravi upoređenje po brzini, ono: superultramegagigamunja, calni što više i popni se na vagon...
http://zastos.com/Video/Ubiva.html
[ C B @ 28.04.2013. 19:01 ] @
Izvini, a ko tebe tera da citas moju temu?

Ako nemas sta korisno da doprineses, preskoci i idi vredjaj negde drugde!

Prijatno!
[ bogdan.kecman @ 28.04.2013. 19:15 ] @
da se ponovim
- za taj posao 200din radi posao
- za "generalnu elektroniku" vec i ptice znaju FLUKE 87 V - to je industrial standard, kvalitet top, funkcije top, preciznost top, cena .. jbg .. fluke

sve van toga je sta mozes da platis, sta hoces da platis, sta je tebi bitno, ako mozes kupi 87V, ako ne mozes sve ostalo je potpuno prazna prica, ja radim elektroniku kao hobi i igram se vise sa elektronikom nego neki koji zive od toga i imam neke sprave koje oni koji zive od toga nemaju, zato sto mi se "moze" jer mi je "ceif" i "merak" da imam takvu masinu... da zivim od elektronike nikad je ne bi zaradio pa je ne bi ni imao ... meni je za elektroniku mnogo bolje dobar analogni scope, dobar logic analyzer, eventualno neki generator signala, counter ... DMM mi je za elektroniku u 99.999% slucajeva abitan, imam sanwu pc5000a i cesce koristim ove mastech-e nego nju .. dakle "sta da kupim, sta da kupim..." nema svrhe, dobio si sve odgovore koje normalno mozes da dobijes, imas sve informacije koje ti trebaju da odlucis sta hoces da kupis
[ zica49 @ 28.04.2013. 21:39 ] @
Nasao sam instrument koji ce biti kompromis svega sto si naveo u svom prvom postu i onoga sto smo mi ucesnici na temi savjetovali ili baljezgali.. Agilent U1253A OLED .
http://www.youtube.com/watch?v=Zele19jm1MQ
1.Zadovoljava po broju decimala
2.Agilent (to mu dodje u svijetu multimetara kao BMW u auto industriji)
3.Brzina mjerenja..nema se sta reci razvaljuje..
4.Preciznost spada u klasu jako preciznih instrumenta.
5.Vidljivost diplay-a sta reci nego OLED (moze li bolje)
6.Hoce mi se moze mi se..oko 400USD
7.Preseravanje....niko najvjerovatnije nema takav u okruzenju..
[ bogdan.kecman @ 28.04.2013. 23:04 ] @
pa i nije bas, agilent/hp pravi extra desktop sprave, za handheld uredjaje nemaju skoro nikakvo iskustvo, imaju nekoliko handheld uredjaja i nijedan nije bas prenosiv, vec su vise "smanjene verzije desktop uredjaja". ovaj Agilent U1253A je ocajno konstruisan, ima cudo losih resenja a koliko se secam price na forumu tamo kod dave-a ima i brdo bagova u firmware-u, za te pare - nedopustivo .. da ne spominjem oled, ne znam dal si i koliko radio sa oledima, super je to ekran izgleda do dzadza ali on ima ghosting gori nego stari herkules monitori, gori samo tako, meni je na brdo stampaca oled display za menije (nisam mogao da kupim komad da neki opravim i onda kupio vise pa koristi za moje projekte takodje) na svima status i ostali txt pixeli vise ne rade, izgore posle 6-7 meseci svakodnevnog koristenja .. dobar kristal sa dobrim backlight-om je po meni gzilion puta bolje resenje za spravu koju planiras da trosis narednih 20-30 godina ..
[ yz7myg @ 28.04.2013. 23:15 ] @
Citat:
C B:
Evo jos jedan filozof.... !??!?!?!?!

A ko si sad pa ti da zakljucavas moju temu????? Jesi li je uopste i procitao????????

Jel iko sem Odina uopste argumentovano rekao kupi taj DMM ZATO I ZATO!?!?!?!

Dalje, vikend je i praznici su....

Dalje, ako si citao sta sam pisao, treba sutra, u ponedeljak da odem u jednu firmu i sa produkt menadzerom da napravim finalni izbor sto se tice te marke... Eto, jos jednom da pojasnim, posto se ovde pametuje a pre nego se uopste procita tema.

A moderatori treba da pobrisu silan off topic i filozofiranje i da ostave samo one postove koji doprinose temi.

Ako neko ima prava da pita sta uzeti a da nije ni takao trziste niti ista, valjda ja koji sam izanalizirao trziste i ozbiljno uradio domaci, imam tek prava da pitam sta uzeti OD NAVEDENIH MODELA I ZASTO BAS TAJ??????????????


Ja baš i nisam neko ko može da zaključa temu.A i dao sam ti konkretan predlog šta da kupiš jer ti se može.Zbog čega da kupiš Flike 289? Pa jedan od razloga je zato što ti se može,drugi zato što ga i ja hoću da kupim takav unimer a treći razlog je da ti pomognem da se rešiš viška para koje neznaš kako da potrošiš.A ako neznaš kako da povežeš tih pet žica od instalacije teško da ćeš i sa najboljim ili najskupljim unimerom to uspeti da povežeš.Nekada i obična prob lampa više pomogme i od najskupljeg unimera.Ima jedna priča iz mog kraja koja kaže Neko voli Popa,neko Popadiju a neko i Popovu Čerku pa sad ko šta voli nek izvoli.Mada ja volim one sa velikim sisama.Neznam zašto sam bilo šta pisao na ovoj temi,ali može ponekom i da pomogne.
[ mikikg @ 29.04.2013. 01:34 ] @
Evo ovo "nisu losi" instrumenti, "nesto bolji" od Fluke i Sanwa-e ... Imaju odlican displej koji se stvarno vidi u mraku ...

http://www.keithley.com/products/dcac/dmm/highper

Ovaj mi se nekako cini kao najbolji izbor:

http://www.keithley.com/products/dcac/dmm/highper/?mn=2002MEM2
[ zica49 @ 29.04.2013. 21:52 ] @
Mikikg ovo je zvijerka..[img][/img][att_img]
[ vladd @ 01.05.2013. 23:54 ] @
Citat:
C B:
Evo jos jedan filozof.... !??!?!?!?!

A ko si sad pa ti da zakljucavas moju temu????? Jesi li je uopste i procitao????????

Jel iko sem Odina uopste argumentovano rekao kupi taj DMM ZATO I ZATO!?!?!?!

Dalje, vikend je i praznici su....

Dalje, ako si citao sta sam pisao, treba sutra, u ponedeljak da odem u jednu firmu i sa produkt menadzerom da napravim finalni izbor sto se tice te marke... Eto, jos jednom da pojasnim, posto se ovde pametuje a pre nego se uopste procita tema.

A moderatori treba da pobrisu silan off topic i filozofiranje i da ostave samo one postove koji doprinose temi.

Ako neko ima prava da pita sta uzeti a da nije ni takao trziste niti ista, valjda ja koji sam izanalizirao trziste i ozbiljno uradio domaci, imam tek prava da pitam sta uzeti OD NAVEDENIH MODELA I ZASTO BAS TAJ??????????????


Prosto ne verujem sta covek pita!

Hoce fensi pa jos ozbiljan multimetar a ne zna da meri.

Mozda ti je dobra primer sa prelaskom iz tacke A u tacku B, samo dodaj parametar da ne znas da vozis automobil, pa ostavis opcije, peske, bicikl..... i zato su svi multimetri preko 30 evra potpuno nepotrebni.

Ako mislis da samo bocnes pipalice, i da ti se ocita vrednost, to i dalje nije merenje, vec informacija o dve pipnute tacke, tako da je sve jedno kakvu inormaciju dobijes kada ne znas sta ces sa njom.

Da ti treba za merenje(i neozbiljno), ne bi gledao velicinu i sjaj ekrana...na to pitanje imamo odgovor, ali kosta preko 800 evra, a racunamo da postove citaju i oni korisnici, koji bi da nesto korisno saznaju..

Ocigledan je vapaj za "parametrima", koji ionako pisu za svaki multimetar(samo treba odabrati sta kome zaista treba...glavna "kvaka 22"), a mi nemamo bas previse vremena za kurs iz merenja elektricnih velicina..

Poz
[ C B @ 04.05.2013. 21:29 ] @
Za neverovati, evo jos jedan psihoanaliticar?!?!?!

Sta tebe covece briga znam li ja da merim ili ne znam?!??!?

Ko je uopste od tebe trazio da meni drzis kurs i po cemu uopste mislis da mi je tako nesto potrebno???? Pa jos od tebe?

Dalje, sta tebe zabole paja zasto ja trazim dobar ekran???? Mozda sam corav, slabovid, mozda ne vidim na jedno oko, pa mi treba dobar ugao gledanja??? Mozda ce metar da koristi i neka starija osoba???

Ako sam rekao da zelim vrhunski ekran, sta ti ima bre da tupis da li to meni treba ili ne???

To je moj problem, ako sam spreman da platim za isti???!!!?!?!??!?

Forumi sluze da ljudi razmene misljenja i iskustva! Ja sam lepo postavio temu, nabrojao sta mi se dopalo od uredjaja i pitao koji da izaberem??

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

I sta ti tu jos nije jasno????

Nisi zainteresovan da pomognes, ok, nije problem, preskoci moju temu?

Ali ne, ti moras da kazes svoje misljenje o meni i jos tonu gluposti, iako te niko nije pitao to sto ti pricas, vec na pocetku teme ima jasno definisano pitanje, sa sve linkovima i slicicama!!!!!!!

Ko je pomogao, hvala mu, ko se pravio pametan, na moj racun, nek nastavi, al' u svojoj kuci!

Toliko!
[ ZAS011 @ 04.05.2013. 21:36 ] @
@C B:
Jel' koj ti je qrc?
vladd može da ti održi i skraćeni i produžen kurs korišćenja instrumenata, s' obzirom u kom Institutu radi.
Bolje bi ti bilo da malko spustiš loptu i da ne frkćeš ko tek puknuta junferica.

Koji si ti lik da se na ovakav način obraćaš? Sikter na vagon, tu ti ne treba instrument, a bićeš i najsjajniji baja, barem na kratko.
[ C B @ 04.05.2013. 21:42 ] @
Moze on da radi na pet instituta, muka mi je od pametnjakovica po forumima.

Ja sve lepo, ajde da se ne svadjam, al' ne vredi.

Ako procitas temu, ja sam lepo uradio referat, sve izdvojio i skoro niko, sem Odina mi nije rekao ZASTO uzeti nesto, vec krece filozofija, sta meni treba, sta ja znam, pa da li bas to meni treba, itd. itd...

Izgubih BRE tonu vremena na zaludne ljude koji ne umeju da drze jezik za zubima (ruke iza ledja a ne na tastaturi), ako nemaju sta da kazu!

Evo peta strana a tri korisna posta!!!

Sta cu meriti? Pa akcelerator u Cernu, naravno!

Svi ti uredjaji su manje vise isti, ja posto nemam iskustva sa digitalcima, pitam one za koje sam verovao da imaju iskustva, da mi izdvoje jedan instrument i kazu ZASTO BAS TAJ!

Ali... ovde u sustini, sem par izuzetaka, niko od kineza nije makao, uredjaje koje sam gore izdvojio je video samo na slici, pa i nema sta pametno da kaze, ali da kaki i gubi moje vreme, to zna!!!

E vidis, to me jezivo nervira! Nadam se da sad kapiras i koji mi je???
[ ZAS011 @ 04.05.2013. 21:58 ] @
Ajde ti lepo "odlepršaj" sa ovog foruma i nađi onda neki drugi, gde ćeš dobiti najbolje informacije od ljudi koji su samo pročitali karakteristike, a DMM nisu videli ni na sliki .
Lepo ti pišu ljudi koji sa i od DMM-a žive i prehranjuju sebe i svoje bližnje, a ti se uhvatio k'o pijan plota, koji sa sve sličkama da kupim. Kupi sličke.

KINEZA od 3 ojra, da se naučiš kako se sprava koristi, pa onda aždahu, za qr......

Vagon ti ne gine (čak i u tvom ćumezu), međufazno je "veselo"
[ zica49 @ 04.05.2013. 22:18 ] @
Citat:
C B:
Moze on da radi na pet instituta, muka mi je od pametnjakovica po forumima.

Ja sve lepo, ajde da se ne svadjam, al' ne vredi.

Ako procitas temu, ja sam lepo uradio referat, sve izdvojio i skoro niko, sem Odina mi nije rekao ZASTO uzeti nesto, vec krece filozofija, sta meni treba, sta ja znam, pa da li bas to meni treba, itd. itd...

Izgubih BRE tonu vremena na zaludne ljude koji ne umeju da drze jezik za zubima (ruke iza ledja a ne na tastaturi), ako nemaju sta da kazu!

Evo peta strana a tri korisna posta!!!

Sta cu meriti? Pa akcelerator u Cernu, naravno!

Svi ti uredjaji su manje vise isti, ja posto nemam iskustva sa digitalcima, pitam one za koje sam verovao da imaju iskustva, da mi izdvoje jedan instrument i kazu ZASTO BAS TAJ!

Ali... ovde u sustini, sem par izuzetaka, niko od kineza nije makao, uredjaje koje sam gore izdvojio je video samo na slici, pa i nema sta pametno da kaze, ali da kaki i gubi moje vreme, to zna!!!

E vidis, to me jezivo nervira! Nadam se da sad kapiras i koji mi je???

U samom pocetku teme i sam si svakom multimetru nasao po neku manu,mi uz komentare smo nasli jos po neku i govorili svoje misljenje o tom jer smo sa tim svaki dan.
Kao sto je ZAS011 rekao ljudi zive od toga,prehranjuju obitelji nekome je samo hoby,ali najmanje 80% zna odabrati pravi multimetar.
Odin je bas skolski objasnio da ti decimale uopste nisu bitne jer tacno mjerenje ne postoji.
Moj prijedlog Fluke (i on ima manu zujalica se ne cuje neupotrebljivo u pogonu sa bukom iako prezivljava kad s eusteka u 220V a prebacen na omski opseg,i bezopasno ako padne sa vece visine).
Predlozio Agilent OLED Kecman mu nasao nekoliko mana..najvjerovatnije sa razlogom..
Mozes se nervirati koliko hoces ali trebao bi i ti nas razumjeti,od 14 do 70 godina.Neki sa losim zivcima,neki brzo potezu ali svakako svi bi pomogli.
[ C B @ 04.05.2013. 22:41 ] @
Kod Agilenta mi se nije svidelo sto mu je test kontinuiteta dosta spor a i morao bih napolju da ga uzmem.

Onako iskreno, ubedljivo najbolji utisak u koriscenju mi je ostavio Sanwa PC510a.

Brz ko munja, precizan, fluidan ekran... ne volim spore uredjaje. Znam, jesam amater, ali takvi su mi zahtevi i postujte to.

Samo u srbiji ljudi se nalaze za pametnim da komentarisu da li nekome nesto treba ili ne!

Jedino sto mi se ne svidja kod 510a je sto nema osvetljen ekran. Znam i da nekome to nije bitno, ali meni jeste i imam razlog zasto!

Fluke je takodje OK, ali skup je u srbiji, a trenutno ipak necu ici napolje, prioritet je objekat koji radim sada!

Eto... jos jedno hvala svima koji su dali KONSTRUKTIVNE :) komentare!
[ zica49 @ 04.05.2013. 22:56 ] @
Sad cu ja dati jedan koristan komentar u vezi slabo osvijetljenih ekrana ili display-a.
Opet se moram pozvati na kompromis,ta Sanwa koju si zamjerio super dobar instrument vise klase je takodje napravljena sa kompromisom da se uspara energija u bateriji.
Sve dobre osobine instrumenta stabilnost brzina i ostalo mora se rjesiti sa vise komponenti koje trose energiju.
Je*i ga BMW moze sve na cesti ali oce i da potrosi.Tako je i elektronici sve trosi energiju,gdje mozemo ustedjeti? Zavrni malo pipu na display...pozadinsko osvjetljenje,kontrast ...a moze i zumer da se samo cuje ustedi gdje mozes..

[ C B @ 04.05.2013. 23:22 ] @
Kako stvari stoje, Sanwa ce verovatno biti i kupljena... nista joj ja nisam zamerio, da sam je diskvalifikovao.

Slazem se za stednju, ali zato sluzi taster za ukljucivanje svetla. Kome treba svetlo, ukljuci ga, kome ne, a zeli da stedi bateriju, taj ga iskljuci :)

I uopste, tragedija je da moj kompjuter za bicikl ima bolji ekran od svih isprobanih DMM-ova... Zasto je to tako, iskreno, nemam pojma! Da je logicno nije, posto je ciklokompjuter kostao ~60-ak funti u Londonu a DMM ipak kosta za red velicine vise i slozeniji je sklop neuporedivo!
[ zica49 @ 05.05.2013. 11:43 ] @
Sto se tice dih display-a na biciklima,jednostavno je napravljeno da ce se koristiti vani gdje dnevno svjetlo zna biti bas jako.Raspali na display toliko samo da ne prokljuca od tih uredjaja se uopste ne ocekuje vrijeme ekspolatacije ni u pola kao od brandiranog multimetra (pasce se sa bicikla,polupace se,pokisnuce,pregrijace ga sunce).Od baterije na multimetru se ocekuje da moze da radi oko 200 sati,i onda mjenjanje.
Isto tako kad se saberu svi sati koje se koristi taj kompjuter na biciklu po sezoni to je daleko ispod 200 sati (danas cu autom,mrsko mi,pada kisa i slicno) tu se ne stedi baterija jer se jednostavno mora vidjeti (a postoje modeli koji se napajaju sa dinamom/generatorom).
Opet kompromis... ako je multimetar zvijer i odradi posao uopste nije problem da baterija traje 20 radnih sati.
... ako se sa istim rjesavaju problemi i dobija komocija njegova cijena amortizacije smije biti 2 eura po danu
Ovo je moje misljenje i ne mora uopste da bude zvanicno,ako meni recimo "tokar" uracuna u cijenu radni sati+habanje alata i masine i ostali troskovi da bi napravio nekakav komad,isto tako imam pravo da i ja u svoje usluge uracunam amortizaciju instrumenata i alata.
Kolege kojima je elektronika hoby i posjeduju bas zvijerke od mjerne opreme sta reci nego imaju hoby koji je skup,a opet mu to dodje na isto ako se radi na nekakvom losom opremom koja samo nervira razlika se potrosi na tablete za smirenje i cigarete kako ko.

Kupi tu Sanwu po komentarima na drugim temama zakljucak solidan multimetar.
Ja do duse nikada uzivo ni vidio osim na slikama nije bila moja interesna grupa multimetara.
[ ZAS011 @ 05.05.2013. 13:38 ] @
Džabe je da se dalje komentariše.

Neko ko ima novca sa kojime i može da se razbacuje, hvali, koji mu je ostao, najverovatnije u amanet od starijih članova familije i misli da je "baja", može da upazari šta mu se ćefne, iako mu, generalno nije potrebno.

Jedan deo opreme koju koristim je i: http://www.beamex.com/beamex_p...5f-b7da1187bbdd#Specifications , saznaj pošto

Na biciklu ne gajim 'puter, nepotreban je.

Da mi je samo znati što neko voli da pominje cene.

@C B
Obrisao sam PP bez čitanja, nije vredna trošenja vremena.
[ joojant200 @ 06.05.2013. 09:09 ] @
Citat:
zica49:
Opet kompromis... ako je multimetar zvijer i odradi posao uopste nije problem da baterija traje 20 radnih sati.
... ako se sa istim rjesavaju problemi i dobija komocija njegova cijena amortizacije smije biti 2 eura po danu

Ja ubacio punjivu u stari multimetar sto mi je na vikendici i radi, a mrzelo me je da prethodno testiram merenja sa alkalnom i sa punjivom baterijom.
Da li ima neki razlog zasto na multimeru ne koristiti punjive baterije?
[ mikikg @ 06.05.2013. 09:38 ] @
Mislim da je razlog samo sto Alkalne baterije imaju dosta veci kapacitet nego punjive akumulatorske baterije.
Verovatno i zbog prakticnosti, ako "zagusti", takve baterije mozes da nadjes na svakoj trafici i resis problem relativno brzo dok sa akumulatorima trebaju sati da se napune.
[ vladd @ 06.05.2013. 11:10 ] @
Citat:
C B:
Za neverovati, evo jos jedan psihoanaliticar?!?!?!

Sta tebe covece briga znam li ja da merim ili ne znam?!??!?

Ko je uopste od tebe trazio da meni drzis kurs i po cemu uopste mislis da mi je tako nesto potrebno???? Pa jos od tebe?

Dalje, sta tebe zabole paja zasto ja trazim dobar ekran???? Mozda sam corav, slabovid, mozda ne vidim na jedno oko, pa mi treba dobar ugao gledanja??? Mozda ce metar da koristi i neka starija osoba???

Ako sam rekao da zelim vrhunski ekran, sta ti ima bre da tupis da li to meni treba ili ne???

To je moj problem, ako sam spreman da platim za isti???!!!?!?!??!?

Forumi sluze da ljudi razmene misljenja i iskustva! Ja sam lepo postavio temu, nabrojao sta mi se dopalo od uredjaja i pitao koji da izaberem??

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

I sta ti tu jos nije jasno????

Nisi zainteresovan da pomognes, ok, nije problem, preskoci moju temu?

Ali ne, ti moras da kazes svoje misljenje o meni i jos tonu gluposti, iako te niko nije pitao to sto ti pricas, vec na pocetku teme ima jasno definisano pitanje, sa sve linkovima i slicicama!!!!!!!

Ko je pomogao, hvala mu, ko se pravio pametan, na moj racun, nek nastavi, al' u svojoj kuci!

Toliko!




Mi se ovde, na elektronici ne "pravimo pametni", vec smo zaista pametni, bar sto se elektronike tice!

A kada je neko razmazen, nemoguce je oceniti nivo pameti!

Elem, tema NIJE TVOJA, nego pripada FORUMU,... ES, koji vec ima svog VLASNIKA. Mozda ga kontaktiras da ti proda Forum..kada se razbacujes sa parama..

I ovo sto pisemo je zarad SVIH korisnika, pa i nas samih, koji se medjusobno ispomazemo. Mislim da tu lezi TVOJ najveci problem..u neshvatanju "vlasnistva", "filozofiranja" i pravljenja pameti...

Nije sramota ne znati, sramota je biti glup i uporan.

Citat:
... i skoro niko, sem Odina mi nije rekao ZASTO uzeti nesto...


Receno ti je VISE PUTA, a kojekave "karakteristike" i "brzine odziva" su ti potpuno nebitne, odnosno bitne koliko i boja multimetra..uzmi koji ti se estetski svidja, ili koji je otporan na padove..to je bolji savet nego da posmatras nekakve parametre, za koje ne mozes da razlucis da li su marketinski ili realni ili upotrebljivi... ili mislis da nesto dramaticno znace(brzina odziva, zamisli, kao kod HI-FI pojacala:))..
Pa sta bi da meris, napon munje? Ili "munjevitu" promenu otpora otpornika?

Prelazne pojave se ne mere multimetrom...

Sto se baterija tice, niko ko ozbiljno koristi nece staviti punjivu bateriju, vec ce imati jednu alkalnu rezervnu. Kriva praznjenja(u zivotnom veku) alkalne baterije je dosta ravna, nije strma, sto znaci da do pred kraj zivotnog veka drzi dovoljno visok napon.

Accu baterije imaju strmiju krivu, brzo se prazne, i narocito nezgodno je samopraznjenje, kada se instrument ne koristi duze vremena, baterija se isprazni, pa je instrument nespreman...


Poz

P.S.
Neke bitne karakteristike sam spomenuo(ako nekomr treba i zna da procita), tipa vaznosti ili potreba za nekim opsezima, sto je amateru bitnije od osvetljenja, solidno je bitna i otpornost na pogresan opseg merenja(merenje oma a pipalice na visokom naponu, recimo 230V), i relativno je bitna otpornost multimetra na rf smetnje, relativno, posto treba izbegavati merenja u takvim zonama, narocito za povremena merenja..
[ zica49 @ 06.05.2013. 17:30 ] @
Citat:
joojant200:
Citat:
zica49:
Opet kompromis... ako je multimetar zvijer i odradi posao uopste nije problem da baterija traje 20 radnih sati.
... ako se sa istim rjesavaju problemi i dobija komocija njegova cijena amortizacije smije biti 2 eura po danu

Ja ubacio punjivu u stari multimetar sto mi je na vikendici i radi, a mrzelo me je da prethodno testiram merenja sa alkalnom i sa punjivom baterijom.
Da li ima neki razlog zasto na multimeru ne koristiti punjive baterije?

Nije zabranjeno nikakvim tehnickim dekretom da se u instrument ubaci punjiva baterija..moze to da radi bez problema jer opet sve ide na stabilizaciju 5 ili 3,3 V. Radice to osim sto se moze desiti da ti instument i ne uspije prijaviti LOW BATERY te se ugasi i od mjerenja vise nema nista.
Postoje i multimetri koji u sebi imaju nekakvu punjivu beteriju manjeg kapaciteta ili golden caps i svako mjerenje napona je dopunjava.
Ali to je dvosjekli mac dodavanje punjenja utice na ulaznu impedansu tako da su greske pri mjerenju napona vece.
Ima i rjesenje sa mini solarnim panelom ali ti istrumenti rade po marfijevom zakonu uglavnom nece da se ukljuce kad je najpotrebnije...
Solidna alkalna beterija nije skupa...
[ veselinovic @ 06.05.2013. 17:40 ] @
Nekako sam kriv sto ovu temu nisam zakljucao jos davno, ali sve mislim prestace. A ono nece.
Nije zasluzila brisanje jer su se ljudi ( vise njih, i pokretac teme medju njima) potrudili da napisu par dobrih postova.
Ali katanac je opravdan ( po meni).