[ Defiant11 @ 23.04.2013. 22:37 ] @
Lesnici-vredi li baviti se njihovom proizvodnjom,kolika su ulaganja,kolika je zarada,mogu li se prodati?
[ KrkaCiC @ 23.04.2013. 23:45 ] @
Vredi se baviti,kao i svakom drugom kulturom.
Sto se tice ulaganja,savetovace te neko sa foruma ko se bavi time,cini mi se kolega "Lavlja Jazbina".
kolika je zarada i mogu li se prodati su skoro ista pitanja
Ako dobro prodas zarada je extra,i suprotno
Valjda je jasno da je za bilo koju proizvodnju,bilo poljoprivrednu ili neku zanatsku-industrijsku,najbitniji plasman!
Znaci prvo se polazi od plasmana i sigurne prodaje,i ako se tu uklapas onda dolazi na red ostalo
Sta ti vredi da proizvedes tonu lesnika kad ne mozes to nikom prodati,mozes samo po nekoj prodavnici tipa zdrave hrane i na pijaci na sitno I tako ces to prodati mozda za neku godinu
Sve je postalo biznis,pa tako i poljoprivreda.

Mnogo bolji savet dace ti Ventura,on je u tim vodama
[ Defiant11 @ 23.04.2013. 23:56 ] @
Citat:
KrkaCiC: Vredi se baviti,kao i svakom drugom kulturom.
Sto se tice ulaganja,savetovace te neko sa foruma ko se bavi time,cini mi se kolega "Lavlja Jazbina".
kolika je zarada i mogu li se prodati su skoro ista pitanja :)
Ako dobro prodas zarada je extra,i suprotno :)
Valjda je jasno da je za bilo koju proizvodnju,bilo poljoprivrednu ili neku zanatsku-industrijsku,najbitniji plasman!
Znaci prvo se polazi od plasmana i sigurne prodaje,i ako se tu uklapas onda dolazi na red ostalo :)
Sta ti vredi da proizvedes tonu lesnika kad ne mozes to nikom prodati,mozes samo po nekoj prodavnici tipa zdrave hrane i na pijaci na sitno :) I tako ces to prodati mozda za neku godinu :)
Sve je postalo biznis,pa tako i poljoprivreda.

Mnogo bolji savet dace ti Ventura,on je u tim vodama :)


Hvala puno,nesto planiram da sadim lesnike,posto imam dosta neiskoriscenog poljoprivrednog zemljista,pa me interesuju iskustva drugih ljudi! :-)
[ Burgos @ 23.04.2013. 23:57 ] @
Ja ću da kupim 20-30kg godišnje ako je povoljnije nego u prodavnici :).
[ Defiant11 @ 24.04.2013. 00:03 ] @
Citat:
Burgos: Ja ću da kupim 20-30kg godišnje ako je povoljnije nego u prodavnici :).


Samo jos da zapocnem proizvodnju pa mozemo da se dogovorimo! :-)
[ KrkaCiC @ 24.04.2013. 00:34 ] @
Citat:
Defiant11:
Hvala puno,nesto planiram da sadim lesnike,posto imam dosta neiskoriscenog poljoprivrednog zemljista,pa me interesuju iskustva drugih ljudi!


ne znam da li jos uvek vazi,ali pre nekog vremena je bila neka fora sa valjda ministarstvom poljoprivrede,u svakom slucaju sa drzavom ,da mozes dobiti neka nepovratna sredstva (ne za trosenje nego namenski) i njima kupujes sadnice lesnika. Uglavnom tako nesto je bilo.
E jedina caka je bila da pre svega toga dodju neki strucnjaci da pogledaju parcelu gde bi sadio,i ako prolazi sve uslove onda dobijas novac,tj sredstva za trosenje

Raspitaj se malo
[ ventura @ 24.04.2013. 07:55 ] @
Ne znam koliko je pametno u ovom trenutku saditi lešnik i jabuke, kad to radi bukvalno svako drugo domaćinstvo... Pre par godina jabuke je bilo na tržištu, maltene su proizvođači plaćali samo da oteraš to od njih da im ne stoji u magacinu, pa je par godina nakon toga cena toliko skočila (verovatno jer su krčili voćnjake) da su sada opet svi počeli da sade jabuku...

Prilično je to rizičan posao, pogotovo što niko ne raspolaže podatkom koliko sadnica trenutno postoji i u kojoj su fazi, tako da za godinu-dve-tri može da se desi da ponuda toliko premaši potražnju da totalno obezvredi cenu.
[ cika dacha @ 24.04.2013. 10:33 ] @
Srbija 75% svojih potreba lesnika uvozi iz turske!!! plod uvek mozes da prodas jer kod nas se trosi od komsinice koja pravi tortu pa do fabrike slatkisa!!!

Lesnik je jedna od najstarijih otpornijih vrsta drveta i veoma lako ga je uzgajati pa dosta divljeg ima u sumama balkana! ima samo jednog neprijatelja lesnikov zizak ali njega nema svuda i on se pojavljuje periodicno!
bez hemije se moze uzgajati veoma uspesno!
najvise voli ph neutralno zemljiste koje se povremeno zaliva!
mraz mu nije neprijatelj i veliki minus ali kad su male sadnice moras ih zalivati u susnom periodu jer nemaju dubok koren!
plod u suvim uslovima moze da stoji dosta vremena pa ako je trenutna cena mala ti mozes lepo da sacekas kad poraste!
masina za ciscenje je vrlo jednostavna i jeftina!
pored ploda mozes i zaraditi prodajom sadnica! jer kod lesnika stalno izbijaju mladice koje lepo uzmes i zabodes u pesak! one se razviju vrlo lako i isto kad registrujes polj.gazdinstvo na tu svoju parcelu mozes da prodajes sadnice legalno!

ako te sta jos zanima pitaj, jer posedujem lesnike pa imam licnog iskustva!
[ BBS @ 24.04.2013. 13:01 ] @
Hajde malo detaljnije, kolika je cena sadnice, koliko je potrebno vremena od trenutka kad posadiš do prih plodov aza prodaju, po kojoj ceni, koliko je odnoos ulaganje/ zarada, koliko polsa godišnje imaš oko istih, kako si regulisao plasman itd
[ Lavlja_Jazbina @ 24.04.2013. 14:24 ] @
Citat:
Lesnik je jedna od najstarijih otpornijih vrsta drveta i veoma lako ga je uzgajati

Znam da se razumes.Ove godine u septembru me ceka 250 sadnica.Daj malo opsirnije i pitanje jer sam cuo,
Da voda za zalivanje mora biri na temperaturi koja je napolju,nikako hladna izvorska.Sadnja je na prostoru od 1h,blaga padina,sada je trava.
Oko tog prostora nema nikakvog drveca i sunce je 100%.
cika dacha,pucaj.
[ FoghornLeghorn @ 24.04.2013. 17:54 ] @
Cek da puknem prvo ja

Gledam ovo, interesantna stvar, imam par leski u selu, ali imam iza kuce ogromno drvo lesnika visoko dobrih 15-16 metara i jedan nesto manji u selu. Skoro sam saznao da je to u stvari Turski Lesnik (Turskish Hazel), radja bas mnogo, ali je dosta sitniji u odnosu na lesku, ima jako tvrdu kosticu, tesko se vadi iz one "kore" i ako se osusi, bode k'o igla... Nisam merio koliko rodi po stablu, ali uglavnom dosta ostane i potruli na zemlji jer cim se osusi kora, niko to vise ne uzima u ruke. Inace je dosta aromaticniji i jaceg ukusa nego obicna leska i jako je bogat uljem, mnogo vise od leske. Oba drveta su posadjena jos 1982, samo zato sto imaju prelepo stablo i krosnju - ali je prorodio tek posle dobrih 7-8 godina, a lepo radja tek negde od 10-12 godine.

Ovakav mu je list i rod:


ovako izgleda kad opadne - bode u majcinu kad se osusi ova ljuska, a sam tesko ispada odatle:


Ovo mu je stablo (nikako da uhvatim lepsu sliku posto je mnogo visoko):



Dosta radja ali se ceka duuuuugo dok prorodi

Nego, ko u stvari vrsi otkup lesnika? Ima li neka firma? Ja sam dosad uglavnom poklanjao kome je trebalo...
[ cika dacha @ 24.04.2013. 21:23 ] @
samo da naglasim da je meni to hobi tj da nisam strucnjak nego sve sam naucio iz iskustva koje rado podelim jer u Srbiji imam 360 na njivi u Backoj a na vikendici na Fruskoj Gori 40 a u Krajini 1100 kom sadnica!

lesnik raste na svakom zemljistu i sve podnosi sto se tice Balkana tj gde god da listopadno drvo raste tu uspeva i lesnik!
sadnice kad sam podizao vocnjak u Srbiji sam uzimao jednogodisnje u najbolje su u rasadniku na pancevackom putu kad krenes iz bg pa sa leve strane, velika zuta tabla i rasadnik postoji bar 50 god, koga zanima tacan naziv nek pita na pp !
cena je bila 2004god od 1,5e pa do 2,5e u zavisnosti od vrste i kolicine!
tamo sam dobio fiskalni racun i papir da su sadnice zdrastveno ispravne!
mogu i na crno da se kupe tj bez pdv koji je tad bio 8% na sadni materijal!

uzimas vise vrsta sadnica za jednu parcelu da bude jer tako se dele geni preko polena jer neki bolje oprasuje, neki bolje radja, neki ima masniji plod, neki su otporniji itd! znaci sve izmesas i nemoj da se brines!
prvi rod imas posle trece godine od kako si zasadio a to je rod 2,3 lesnika po drvetu! znaci nista znacajno al je rod! od 10 godine imas pun rod ako si pruzio sve uslove a da posle 40 godina pocinje da smanjuje prinos i da moze skroz da prestane radjati!

posla nema puno ako se radi iz ljubavi :-)

iz principa ne upotrebljavam hemikalije jer bas i ne mora kod lesnika a planiram da ih sertifikujem u organic pa zato jednom mesecno moram da kosim travu trimerom i kosacicom a oko same sadnice tu okopam samo blago povrsinski motikom jer trimerom se osteti kora drveta sto nije pametno! a u Krajini ovce od rodjaka prave tepih od trave u vocnjaku pa imam i manje posla :-)! travu je vazno kositi kad su male sadnice jer ako je trava visoka onda sadnice nemaju vazduha i sporije rastu jer lesnik voli prostor i promet vazduha! a i trava im pije vodu!
kad je susa ona nema ni trave tj nju nemoj da zalivas :-) pa lepo povrsinski uzores i onda je bas dugo nema!

lesnik voli umereno vlaznu zemlju jer kad ima vlage ima i mnogo vise plodova! zalivanje radim samo kad je susa sto sam prosle godine zalivao jednom u dve nedelje onako da se npr kod svakog stabla sa crevom od pola cola zadrzim 30sekundi i moram vam reci da prvo prodjem onako na dve tri sekunde sa vodom prvo da ovlazim zemlju i da tek kasnije zalivam jer kad je vruca zemlja voda se bukvalno odbija koliko je suva pa treba da se prvo ovlazi! sutradan kad pogledas u drvo ono zivnulo svi listovi se podignu bez obzira na orgomnu vrucinu sto je veoma lepo videti! i da napomenem da zalivam samo posle podne kad temperatura padne! jer voda ima samo 15c bunarska sto bih prestavljalo stres za drvo! nikako po listovima i stablu samo dole gde je zemlja udubljena da upija koren! vodu iz vodovoda izbegavajte zbog hlora! zalivanje je vazno prve 3 godine a narocito prve god i zato je najbolja sadnja u jesen kad na lesniku nema listova tj kad je u stanju mirovanja a vlage mnogo vise ima!! pa tako sadnica ima citavo prolece da se primi! a kad sadite u prolece onda taj period za primanje je mnogo kraci i samim ti veci je rizik da se sadnice ne prime! tako radim u Backoj a u Krajini zalivam tri puta godisnje maksimalno jer tako je rosa veoma velika i leti pa nema potrebe!

mladu sadnicu je vazno zastiti zimi od mraza i zivotinja! od mraza i nije tolika opasnost jer je podnosi lako ali ipak moze se zastiti tako sto oko stabla stavite papir onako je malo umotate od zemlje pa do prvih grana na sadnici isto tako provereno radi ako se seno, malc, lisce isto tako nakupi oko drveta! Zastita od zivotinja koje vole da glodju mlade sadnice resenje je namazati obicnom slaninom koru! provereno najbolje radi sapunjara :-) ljudi koriste i naftu ali ja sam ipak za prirodne stvari!

kad sadite sadnicu jako je vazno da iz zemljista isterate sto vise vazduha pomocu vode i ravnomernim utabavanjem jer tako se sadnica laske primi!moze se saditi najvise na 5x5 a najmanje na 3x2!
obrezivanje moze i ne mora! kod nas se to ne radi! jedino nove izdanke vadimo!
plasman se da resiti tako sto lepo kad imas robu kod sebe uzmes malo uzoraka i pravac kvantas, pijaca,zdrave hrane itd! lepu robu je lako prodati!
naravno profita ima i jos veci je ako prodajete oljusten lesnik! masina je vrlo jednostavna! imate primere na yt!

mozda vam sve ovo gore sto sam napisao zvuci kao puno posla ali cu vam reci da je lesnik na naspram jabuke,sljive,kajsije... prava crnogorska vocka :-)


[ Lavlja_Jazbina @ 24.04.2013. 22:48 ] @
Citat:
uzimas vise vrsta sadnica za jednu parcelu

Ovo nisam razumeo.Da uzimam od razlicitih rasadnika,ili?Da li moze gaseno djubrivo oko drveta ili nije potrebno?

FoghornLeghorn..Ja cuo takovo,ali da velicina lesnika ne prelazi srednji oblik.Valjda kao u zdravoj hrani.

cika dacha...Koliko po tebi ima roda u 5oj godini po drvetu. Koliko su tvoje sadnice stare i koliko po lokaciji imas kg.

Moram da uvezbam strpljenje.[img][https://static.elitesecurity.org/smile4.gif/img]
[ ventura @ 24.04.2013. 23:57 ] @
Malo sam gledao sad ove kalkulacije oko lešnika, i situacija je prilično sumorna...

Pretpostavljamo da postojeća proizvodnja ide kompletno u domaću potražnju, i na sve to se uveze još nekih 950 tona lešnika godišnje (izvor: Carina) po nekoj ceni od 6.5 do 7 evra po kg.

Da bi dobili 950 tona lešnika potrebno je 80.000 sadnica, odnosno tek nekih 300 hektara!!!

Ja cenim da je u Srbiji barem u poslednjih par godina zasađeno bar 10 puta toliko, tako da će cena da ode u tri lepe kako proizvodnja bude rasla. Glavna fora je u tome što su trenutno svi u ovih prvih par godina kada prinosa maltene i nema.. I svake godine se sadi sve više i više jer kao potražnja postoji, a svi misle da ponude nema pa će i oni da ulete... A na kraju kad svima krene da rađa, voćari neće imati ni za branje da plate..

Ovako izgleda rast godišnje proizvodnje:


Studija na osnovu koje sam izvukao cifre:
http://arec.oregonstate.edu/oaeb/files/pdf/EM8748-E.pdf
[ Defiant11 @ 25.04.2013. 02:15 ] @
Citat:
cika dacha:
Srbija 75% svojih potreba lesnika uvozi iz turske!!! plod uvek mozes da prodas jer kod nas se trosi od komsinice koja pravi tortu pa do fabrike slatkisa!!!

Lesnik je jedna od najstarijih otpornijih vrsta drveta i veoma lako ga je uzgajati pa dosta divljeg ima u sumama balkana! ima samo jednog neprijatelja lesnikov zizak ali njega nema svuda i on se pojavljuje periodicno!
bez hemije se moze uzgajati veoma uspesno!
najvise voli ph neutralno zemljiste koje se povremeno zaliva!
mraz mu nije neprijatelj i veliki minus ali kad su male sadnice moras ih zalivati u susnom periodu jer nemaju dubok koren!
plod u suvim uslovima moze da stoji dosta vremena pa ako je trenutna cena mala ti mozes lepo da sacekas kad poraste!
masina za ciscenje je vrlo jednostavna i jeftina!
pored ploda mozes i zaraditi prodajom sadnica! jer kod lesnika stalno izbijaju mladice koje lepo uzmes i zabodes u pesak! one se razviju vrlo lako i isto kad registrujes polj.gazdinstvo na tu svoju parcelu mozes da prodajes sadnice legalno!

ako te sta jos zanima pitaj, jer posedujem lesnike pa imam licnog iskustva!


Znam da rezultati ne dolaze preko noci i da tek posle 5 godina mogu ocekivati neke rezultate!Imam neku njivu koja je data na koriscenje jednom komsiji u selu pa planiram da je iskoristim i sada razmatram sve varijantea oduvek sam voleo lesnike i nekako postoji to uverenje da njihova proizvodnja moze doneti i neke prihode!Cuo sam da postoje i neke subvencije za podizanje zasada lesnika,a video sam i da postoji neka firma koja ti daje sadnice,navodno laboratorijski inficirane mikosporama tartufa...oni ti daju te sadnice,prethodno mora da se uradi hemijska analiza zemljista,da se vidi da li na njemu moze da uspe leska;oni ti navodno,kazem navodno jer cim cujem za te tartufe odmah me hvata jeza jer to deluje skroz neverovatno,garantuju i otkup,dakle i tih navodnih tartufa i lesnika u razmeri 70-30,dakle tebi ide 70 procenata od zarade a njima 30...ne bih da reklamiram tu firmu zbog pravila foruma,ako nekog nesto interesuje mogu da mu posaljem linkove na mail.
Da me neko ne shvati slucajno pogresno u vezi ovih tartufa,to uopste nije poenta,a ideju oko gajenja lesnika imam vec par godina,ali sad sam ozbiljno poceo da je razmatram pa su mi vasa iskustva dragocena...hvala unapred! :-)

[ Defiant11 @ 25.04.2013. 02:16 ] @
Citat:
ventura:
Malo sam gledao sad ove kalkulacije oko lešnika, i situacija je prilično sumorna...

Pretpostavljamo da postojeća proizvodnja ide kompletno u domaću potražnju, i na sve to se uveze još nekih 950 tona lešnika godišnje (izvor: Carina) po nekoj ceni od 6.5 do 7 evra po kg.

Da bi dobili 950 tona lešnika potrebno je 80.000 sadnica, odnosno tek nekih 300 hektara!!!

Ja cenim da je u Srbiji barem u poslednjih par godina zasađeno bar 10 puta toliko, tako da će cena da ode u tri lepe kako proizvodnja bude rasla. Glavna fora je u tome što su trenutno svi u ovih prvih par godina kada prinosa maltene i nema.. I svake godine se sadi sve više i više jer kao potražnja postoji, a svi misle da ponude nema pa će i oni da ulete... A na kraju kad svima krene da rađa, voćari neće imati ni za branje da plate..

Ovako izgleda rast godišnje proizvodnje:


Studija na osnovu koje sam izvukao cifre:
http://arec.oregonstate.edu/oaeb/files/pdf/EM8748-E.pdf


Sumorna statistika...
[ Defiant11 @ 25.04.2013. 02:19 ] @
Citat:
cika dacha:
samo da naglasim da je meni to hobi tj da nisam strucnjak nego sve sam naucio iz iskustva koje rado podelim jer u Srbiji imam 360 na njivi u Backoj a na vikendici na Fruskoj Gori 40 a u Krajini 1100 kom sadnica!

lesnik raste na svakom zemljistu i sve podnosi sto se tice Balkana tj gde god da listopadno drvo raste tu uspeva i lesnik!
sadnice kad sam podizao vocnjak u Srbiji sam uzimao jednogodisnje u najbolje su u rasadniku na pancevackom putu kad krenes iz bg pa sa leve strane, velika zuta tabla i rasadnik postoji bar 50 god, koga zanima tacan naziv nek pita na pp !
cena je bila 2004god od 1,5e pa do 2,5e u zavisnosti od vrste i kolicine!
tamo sam dobio fiskalni racun i papir da su sadnice zdrastveno ispravne!
mogu i na crno da se kupe tj bez pdv koji je tad bio 8% na sadni materijal!

uzimas vise vrsta sadnica za jednu parcelu da bude jer tako se dele geni preko polena jer neki bolje oprasuje, neki bolje radja, neki ima masniji plod, neki su otporniji itd! znaci sve izmesas i nemoj da se brines!
prvi rod imas posle trece godine od kako si zasadio a to je rod 2,3 lesnika po drvetu! znaci nista znacajno al je rod! od 10 godine imas pun rod ako si pruzio sve uslove a da posle 40 godina pocinje da smanjuje prinos i da moze skroz da prestane radjati!

posla nema puno ako se radi iz ljubavi :-)

iz principa ne upotrebljavam hemikalije jer bas i ne mora kod lesnika a planiram da ih sertifikujem u organic pa zato jednom mesecno moram da kosim travu trimerom i kosacicom a oko same sadnice tu okopam samo blago povrsinski motikom jer trimerom se osteti kora drveta sto nije pametno! a u Krajini ovce od rodjaka prave tepih od trave u vocnjaku pa imam i manje posla :-)! travu je vazno kositi kad su male sadnice jer ako je trava visoka onda sadnice nemaju vazduha i sporije rastu jer lesnik voli prostor i promet vazduha! a i trava im pije vodu!
kad je susa ona nema ni trave tj nju nemoj da zalivas :-) pa lepo povrsinski uzores i onda je bas dugo nema!

lesnik voli umereno vlaznu zemlju jer kad ima vlage ima i mnogo vise plodova! zalivanje radim samo kad je susa sto sam prosle godine zalivao jednom u dve nedelje onako da se npr kod svakog stabla sa crevom od pola cola zadrzim 30sekundi i moram vam reci da prvo prodjem onako na dve tri sekunde sa vodom prvo da ovlazim zemlju i da tek kasnije zalivam jer kad je vruca zemlja voda se bukvalno odbija koliko je suva pa treba da se prvo ovlazi! sutradan kad pogledas u drvo ono zivnulo svi listovi se podignu bez obzira na orgomnu vrucinu sto je veoma lepo videti! i da napomenem da zalivam samo posle podne kad temperatura padne! jer voda ima samo 15c bunarska sto bih prestavljalo stres za drvo! nikako po listovima i stablu samo dole gde je zemlja udubljena da upija koren! vodu iz vodovoda izbegavajte zbog hlora! zalivanje je vazno prve 3 godine a narocito prve god i zato je najbolja sadnja u jesen kad na lesniku nema listova tj kad je u stanju mirovanja a vlage mnogo vise ima!! pa tako sadnica ima citavo prolece da se primi! a kad sadite u prolece onda taj period za primanje je mnogo kraci i samim ti veci je rizik da se sadnice ne prime! tako radim u Backoj a u Krajini zalivam tri puta godisnje maksimalno jer tako je rosa veoma velika i leti pa nema potrebe!

mladu sadnicu je vazno zastiti zimi od mraza i zivotinja! od mraza i nije tolika opasnost jer je podnosi lako ali ipak moze se zastiti tako sto oko stabla stavite papir onako je malo umotate od zemlje pa do prvih grana na sadnici isto tako provereno radi ako se seno, malc, lisce isto tako nakupi oko drveta! Zastita od zivotinja koje vole da glodju mlade sadnice resenje je namazati obicnom slaninom koru! provereno najbolje radi sapunjara :-) ljudi koriste i naftu ali ja sam ipak za prirodne stvari!

kad sadite sadnicu jako je vazno da iz zemljista isterate sto vise vazduha pomocu vode i ravnomernim utabavanjem jer tako se sadnica laske primi!moze se saditi najvise na 5x5 a najmanje na 3x2!
obrezivanje moze i ne mora! kod nas se to ne radi! jedino nove izdanke vadimo!
plasman se da resiti tako sto lepo kad imas robu kod sebe uzmes malo uzoraka i pravac kvantas, pijaca,zdrave hrane itd! lepu robu je lako prodati!
naravno profita ima i jos veci je ako prodajete oljusten lesnik! masina je vrlo jednostavna! imate primere na yt!

mozda vam sve ovo gore sto sam napisao zvuci kao puno posla ali cu vam reci da je lesnik na naspram jabuke,sljive,kajsije... prava crnogorska vocka :-)




Hvala puno cika dacha! Koliki razmak izmedju sadnica treba da postoji prilikom sadnje,jer verovatno treba uzeti u obzir i sirenje same biljke prilikom rasta?
[ cika dacha @ 25.04.2013. 18:59 ] @
Lavlja_Jazbina@ razlicite sadnice! rece ti sve lepo u rasadniku!
posle 5 god nista posebno nema roda, ali vec posle 6-7 ima ga onako al sad tacno stvarno ne znam... ali lepa para za malo posla!

Defiant11@ napisao sam vec za razmak al eto da ponovim 5mx5m najvise a najmanje 3mx2m !

i da napomenem da su mnogo laksi za branje i rad zbunasti lesnici em su niski em nema debelih grana! a sto sire i nize drvo ona se tako i manje gubi vlage oko korena jer sam sebi pravi hladovinu i rosu!

ventura@ znaci Srbija polako postaje izvozna sila u vocarstvu sto je meni drago!

[ ventura @ 25.04.2013. 20:00 ] @
Citat:
cika dacha:
ventura@ znaci Srbija polako postaje izvozna sila u vocarstvu sto je meni drago!

Nadam se, ali i sam znaš da do pre par godina ni kilo jabuka nisi mogao kome da prodaš jer je cena otišla u tri lepe, a danas je potražnja ogromna i svi sade voćnjake... Tako da ne znam šta bi ti rekao.. U svakom slučaju bi dobro proučio svetsko tržište tog lešnjaka i njegovo kretanje, i u svakom slučaju nijednu jedinu sadnicu ne bi zasadio dok ne dođem do tačnog podatka koliko sadnica u Srbiji već postoji (to je trebao da kaže onaj famozni popis, koji je masa seljaka izbegla ili nije dala tačne podatke verujući u nekakve zavere, pa će im se sada zbog nedostatka osnovnih podataka to i obiti o glavu).
[ cika dacha @ 25.04.2013. 20:34 ] @
ventura@ ti si u pravu jer gledas iz ekonomskog ugla koji je kristalan i realan ali
moj poslovni saradnik ima 3 zdrave hrane u ns i tri u bg gde sve sto imam prodam kod njega! imao je on prilike da kupi jeftinije ali on meni cini uslugu jer u drugim poslovima ja njemu cinim ;-) i licno se uverio da nema hemije sto je njemu vazno za njegove musterije! ne cimamo se oko naplate itd...
lesnik moze jako dugo da stoji kad se pojave velike kolicine i uvek mozes da ga prodas jer pogledaj samo u koliko proizvoda se on koristi pa i jos svaka nasa majka, sestra, cerka bar jednom godisnje napravi tortu sa orasima ili lesnikom :-)

ti kao proizvodjac struje opet uspevas da se nosis sa velikim konkuretnom i monopolistom ali eto opet opstajes i plivas!

mislim da bolje ista da se PROIZVODI na njivi nego da stoji prazna a svaka roba nadje svog kupca!
[ ventura @ 25.04.2013. 21:14 ] @
Citat:
cika dacha: ventura@ ti si u pravu jer gledas iz ekonomskog ugla koji je kristalan i realan ali
moj poslovni saradnik ima 3 zdrave hrane u ns i tri u bg gde sve sto imam prodam kod njega! imao je on prilike da kupi jeftinije ali on meni cini uslugu jer u drugim poslovima ja njemu cinim ;-)

Ok je to kada je cena manje više tu negde oko 7 evra... Ali šta ako se desi da lešnik preplavi tržište i cena mu padne na 0.7 evra, da li će ti i tada tvoj prijatelj otkupljivati po 10x većoj ceni?

Citat:
cika dacha:
...pa i jos svaka nasa majka, sestra, cerka bar jednom godisnje napravi tortu sa orasima ili lesnikom :-)

To je zanemarivi deo tržišta... Taman da bukvalni svaki muškarac, žena i dete u Srbiji godišnje pojede po 500 grama lešnika kroz raznorazne torte (a nema šanse), to ti je nekih 3500 tona godišnje. Ja odokativno cenim da u Srbiji danas ima minimalno nekih 3000 hektara pod leskom što će u punom rodu proizvoditi 9000 tona lešnika. To je takvo zatrpavanje tržišta da se prosto mora odraziti na cenu..

Ajde da ne pretpostavljamo mnogo toga sa lešnikom, kad možemo da pogledamo situaciju sa malinom.


Izvor RZS

Iz ove statistike se može videti da skok cene prati nagli pad proizvodnje, i obrnuto. Cenim da će slična situacija biti i sa lešnikom, samo će efekat biti mnogo izraženiji jer lešniku treba duplo više vremena da postigne punu proizvodnju, i isto tako treba mu 5 godina da uopšte počne sa nekom ekonomskom proizvodnjom dok je to kod malinjaka faktički odmah u prvoj godini.
[ cika dacha @ 25.04.2013. 21:23 ] @
ventura@ pa kad ploda bude viska u Srbiji valjda ce ljudi izvoziti!!!
ako je i u selu Futog jedno vreme svi radili kupus i cena je bila 1 dinar!!! neki su ga orali jer nije im bilo isplativo cak da plate nadnicare da ih uberu!!! ludilo
ali eto danas oni u Futogu ima zajednicko udrzenje,festival,brend kod eu registrovan i udruzenje koje trazi kupce po svetu a danas 80% izvezu u nemacku i rusiju pa tako opet danas sviiiiii uzgajaju kupus tamo i cena je bila 25 din na veliko! cak pola izvoza je kiseli kupus!
a cena njiva otisla u nebo!
mislim da ima nade za nas narod jer polako su poceli da uce na sopstvenim greskama! a ovde logika odavno ne radi :-)))
ovo stvarno sa malinom ne kapiram jer video sam nasu malinu u dojce 1kg smrznuta 18e!!!! pise na kutiji malina iz Srbije 1 klasa!
a oni prodaju po 96 centi!!! imaju sjajan proizvod ali izgleda nesto u mozgu zapinje!!!

[ Lavlja_Jazbina @ 25.04.2013. 21:51 ] @
Citat:
U svakom slučaju bi dobro proučio svetsko tržište tog lešnjaka i njegovo kretanje

Posto bolje baratas grafikonima od svih nas,daj nam tu statistiku.Verovatno postoji?
Nemoj ovo,nemoj ono.Ispade nista ne raditi niti saditi.
Koja je statistika starosti sadnica,pa da se odredi i koja kolicina lesnika radja sa maksimalnim plodom.Ja sa 250 pocinjem,
i nisam dug niz godina uopste u igri,ali statisticki kroz 5 godina jesam.Znaci,u grupi koji su navalili,sadili,pa jos i cekali.

[ ventura @ 25.04.2013. 22:40 ] @
Nažalost Republički Zavod za Statistiku ne prati lesku kao kulturu, tako da zvanična statistika u Srbiji i ne postoji.

Sigurno može da se iskopa nešto generalno, ili barem neke naznake, ali baš da mi je toliko stalo - i nije. Jbg, ipak ćete morati sami da odradite domaći i donesete zaključke, mene u suštini zabole kako god da odlučite, nego samo skrećem pažnju da se ne treba tek tako olako zaletati, pogotovo sa ovakvim poslovnim modelima gde se neki rezultati vide tek nakon 5 godina, a puna proizvodnja tek kroz 12 godina, a do tada ko živ ko mrtav...

Ja lično bi prvo počeo sa traženjem podataka od 2000. godine pa naovamo od Carine, to košta reda veličine par hiljada dinara, a pruža tačan uvid u količinu uvoza i izvoza lešnika... Primer: Trenutno je uvoz nekih 950 tona; ako je 2005 uvoz bio 1200 tona pa pao na ovu vrednost to ne valja; ako je bio isti ne valja; ako je skočio sa tipa 124 tone na 950, e to je onda već druga priča...
Uglavnom treba prikupiti što više podataka i na osnovu toga bazirati neku odluku, a najgore je napraviti odluku impulsivno bez ikakvog uvida u bilo šta drugo osim u trenutnku cenu lešnika i cene sadnice. Najlakše je spucati pare i posaditi nešto, a šta sa tim kasnije?

Citat:
Lavlja_Jazbina:
Koja je statistika starosti sadnica,pa da se odredi i koja kolicina lesnika radja sa maksimalnim plodom.

Poenta onog popisa poljoprivrednih dobara je bio da se upravo utvrde ovakve stvari kako bi ministarstvo moglo da izađe sa nekim konkretnim preporukama i podacima. Ali pošto su seljaci više skloni verovanju u nekakve teorije zavere umesto logičnom razmišljanju, maltene niko tu nije dao tačne podatke, tako da i taj popis koji je ionako kljakavo urađen, ne raspolaže uopšte sa relevantnim podacima.
[ Defiant11 @ 25.04.2013. 22:41 ] @
Slazem se sa cika dachom da je bolje raditi i saditi nesto nego li da njiva stoji prazna,ali problem je sto je u ovoj zemlji sve nepredvidljivo i rizicno i bez ikakvog plana...prvo su bile visnje,svi su sadili visnje pa onda nisu mogli da ih prodaju,pa posle maline pa,kao sto kaze ventura jabuke i ko zna sta ce sve biti u buducnosti;a taj popis kao i svaki popis je cista glupost.Ljudi su neinformisani,nema strategije za razvoj poljoprivrede,a i ona obicna registracija poljoprivrednog gazdinstva zahteva dobro studiranje od sat vremena da nesto ne za*ebes...kako onda ocekivati da seljak na jugu Srbije,gde i ja zivim,bez skole,u dobrim 70 godinama zivota isprati sve novine i tzv."strategije"...tuga...
[ ventura @ 25.04.2013. 22:45 ] @
Citat:
Defiant11: kako onda ocekivati da seljak na jugu Srbije,gde i ja zivim,bez skole,u dobrim 70 godinama zivota isprati sve novine i tzv."strategije"...tuga...

I ne treba to očekivati od seljaka koji ima 70 godina; generalno ministarstvo je trebalo da obradi te podatke i da izađe sa nekim preporukama (ne zato što su dužni da to urade, već im je generalno u interesu dobrobit razvoja poljoprivrede). Međutim šta oni da urade kad na prijavi seljak 'zaboravi' da ima i nekih 250 sadnica leske tamo negde, ne zna ni on tačno što je slagao, ali nema veze, zlu ne trebalo... I onda kad ministarstvo treba da izađe sa nekim zaključcima koji će možda biti i pogrešni zbog toga, e onda će ministarstvo biti krivo a ne seljak.

Citat:
Defiant11:
prvo su bile visnje,svi su sadili visnje pa onda nisu mogli da ih prodaju,pa posle maline pa,kao sto kaze ventura jabuke i ko zna sta ce sve biti u buducnosti;

A pre toga puževi, glistenjaci, pečurke, činčile, farme nojeva... Sve neke šeme za leba bez motike, ili u najgorem slučaju uz malo ulaganje - veliki profit.

Ne moram da objašnjavam šta se desilo sa svim tim 'biznisima'.
[ KrkaCiC @ 25.04.2013. 23:56 ] @
Citat:
Defiant11:
prvo su bile visnje,svi su sadili visnje pa onda nisu mogli da ih prodaju,pa posle maline pa,kao sto kaze ventura jabuke i ko zna sta ce sve biti u buducnosti


Ako se ne varam,lesnik moze dugo da "traje",poput oraha,znaci nije kao visnja,maline,kupine...

Mene interesuje kad se sadi lesnik?
Kakva zemlja mu pogoduje,da li se zaliva... i slicno.
Znam da ovo mogu guglati,ali bih iz prve ruke,npr chika dacha da kaze nesto o tome.

I ima li neke olaksice ako je registrovano polj gazdinstvo?
[ Lavlja_Jazbina @ 26.04.2013. 06:44 ] @
^Gori si neki put od mene po pitanju citanja.@daca je mislim detaljno opisao gore post na prvoj strani.
Evo ovde ima opsirnije.
http://www.poljoberza.net/Auto...px?ime=V001_1.htm&autor=18
[ FoghornLeghorn @ 26.04.2013. 08:15 ] @
Au ljudi al' ste vi otisli u kalkulacije... Ako tako racunate i preracunavate bolje nemojte da sadite! Lesnik nije malina - raste 'di oces i na svakakvoj zemlji, ne prska se, sto rece CikaDacha - prava crnogorska biljka. I ono malo sto ima da se uradi oko nje je zalivanje dok se primi i malo ne poraste - posle je sam svoj! U svakom slucaju je dobitak jer bi ionako na tom mestu rastao korov ili sta vec. Kako god okrenete na dobitku ste.

Ovo ako to budete radili kao neki dodatni izvor prihoda. Ako hocete profesionalno, i samo to da radite i da od toga zivite, e onda treba malo ozbiljnije prostudirati sorte, traznju, plasman i racunate na neki verovatan pad cene u narednim godinama, ali ne nesto drasticno, posto traznja za lesnicima ne jenjava...
[ Lavlja_Jazbina @ 26.04.2013. 08:21 ] @
Razmisljam o procentu peska koji je u tekstu linka koji sam dao i dolazim do zakljucka da Novi Beograd bi bio odlican.
Citat:
Zemljište za lešnik bi trebalo da sadrži: 15-20% gline; 20-30% sitnog peska; 15-20% koloida; 30-50% krupnog peska.
[ ventura @ 26.04.2013. 08:44 ] @
Citat:
FoghornLeghorn:  Lesnik nije malina - raste 'di oces i na svakakvoj zemlji, ne prska se, sto rece CikaDacha - prava crnogorska biljka. I ono malo sto ima da se uradi oko nje je zalivanje dok se primi i malo ne poraste - posle je sam svoj!

Verovatno je to tako, ali onda ne možeš da očekuješ prinos od 3000-4000 kg, već možda lupam, 500kg.

Bacite pogled na onu studiju koju sam okačio:
http://arec.oregonstate.edu/oaeb/files/pdf/EM8748-E.pdf

Ovo je zaštita koju oni primenjuju:
Fungicide - Fall Copper Spray (Fungicid)
Herbicide Strip Sprays (Herbicid)
Sucker Control (kontrolisanje izdanaka)
Filbertworm Spray (zaštita protiv žižka)
Aphid/Leafroller & Leaftier Spray (zaštita protiv nekih buba koje jedu lišće)
Rodent Materials (zamke i otrov za glodare)
IPM Traps (zamke za insekte, tj. moljce)

Kao što se vidi, daleko je to od "crnogorske" biljke.
[ FoghornLeghorn @ 26.04.2013. 09:10 ] @
@Ventura : Eh, pa to je profi bavljenje iskljucivo lesnicima! Ja lepo rekoh da ako neko hoce tako nesto - onda mu treba i ozbiljna studija, konsultacije itd... to sve stoji!

Po onome sto je napisano do sada, ja i pokretaca teme shvatih kao nekog kome bi to bila neka kao uzgredna zarada... sumnjam da ce i LavljaJazbina da ostavi pos'o i posveti se lesnicima - pre vidim to kao nesto sto priprema kad se "povuce" u penziju... Na kraju mozda sam sve ljude ovde pogresno i shvatio

Ali ipak stojim i dalje iza toga da ne moze lesniku cena da padne vise od 20-30% u duzem vremenskom periodu, jer ipak konditorska potraznja za njim je ogromna.

Sam si rekao da je dug vremenski period u pitanju, pa k'o ziv-k'o mrtav! U svakom slucaju ja bih ga posadio, pa neka se slade klinci - bolje nego neki korov da raste!



[ gari021 @ 26.04.2013. 12:02 ] @
Lesniku cenu diktira Turska. Sva nasa proizvodnja sadasnja i buduca je kap u moru za Tursku. Jeste li videli kako izgledaju plantaze lesnika u Turskoj? Niste? To je zato sto ih (maltene) ni nema. Turci imaju sume, bukvalno prirodne sume leske na ogromnim povrsinama.

BTW, konditorskoj industriji ce uvek biti lakse, a cesto i jeftinije da uveze nego da kupuje ovde. Kod nas vec ima vise desetina znacajnih proizvodjaca i koliko ja znam niko industriji nije prodao ni gram. U Hrvatskoj takodje. Svi imaju svoje razradjene plasmane, koje ljubomorno cuvaju.
Sta hocu da kazem? Neko sa hobi proizvodnjom moze ocekivati i hobi zaradu. A hobi po definiciji vise kosta nego sto doprinosi... Ne tvrdim da ne vredi saditi, samo kazem da treba realno sagledati eventualnu zaradu.

Neko je spomenuo lesku "zarazenu" micelijumom tartufa? To je jedna velika prevara na koju nikako ne treba nasesti. Procitajte samo komentare ljudi na dva martovska teksta o tartufima na b92 portalu
[ Lavlja_Jazbina @ 26.04.2013. 15:10 ] @
^Mislim da sam ja pomenuo,i da to radi neko udruzenje iz Novog Sada.100€ sadnica zarazena klicom .
Nego da pitam ovo za Brke(Tursku).Ako nemaju sadnice,a leska radja 40 godina,gde su obnovljeni resursi.Sta posle.
I koje su to Hobi kolicine.5-10,100-200?
U onom tekstu koji sam postavio stoji da moze na 1ha oko 700 stabala.Ako se uzme da se sadi 5x5 mogu 400 stabala.
Sta je bolje?Da li neko zna koliko je to kg u 7oj i koliki rod u 12oj godini u kg.
@daca se izvukao sa odgovorom,koliko je to kg koje po stablima sto ima nije hobi.Kazi daco,koliko je to preko 10k€ prihoda?.
[ gari021 @ 26.04.2013. 16:01 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: ^
Nego da pitam ovo za Brke(Tursku).Ako nemaju sadnice,a leska radja 40 godina,gde su obnovljeni resursi.Sta posle.

Htedoh da kazem da leska tamo raste samoniklo u sumskim zajednicama gde se sama vekovima razmnozava.
[ cika dacha @ 26.04.2013. 16:12 ] @
Lavlja_Jazbina@ nikad nisam merio po stablu koliko ima kilograma! ali stvarno! takve evidencije ne vodim jer mi je hobi!


ventura@ Sta ti predlazes da se zasadi? na 1ha!
[ Lavlja_Jazbina @ 26.04.2013. 18:41 ] @
@daco,pocecu da te zovem-diplomato.

Koliko od onog sto si rekao da imas zasadjeno,imas hobi €a.

Da dodam link od @superbake u vezi masine za lesnik.

http://www.youtube.com/watch?v...w&index=4&feature=plcp
[ BBS @ 06.06.2013. 12:41 ] @
Posle svih ovde "stručnih" analiza kako je neisplativo nema tržišta i drugih pisanija vlada saopštila da stranci traže 20 000 hektara za gajenje lešnika
[ ventura @ 06.06.2013. 13:02 ] @
Citat:
BBS: Posle svih ovde "stručnih" analiza kako je neisplativo nema tržišta i drugih pisanija vlada saopštila da stranci traže 20 000 hektara za gajenje lešnika

To ko ovi arapi? :)

O arapima i njihovim milionima i hektarima se priča još od prošle jeseni, samo što do sada nijedan arapski evro ili dolar nije ušao u zemlju...

Pored tolikih bombastičnih naslova kojima nas političari svakodnevno zatrpavaju, gde su pored tolikih laži popodne zaborave šta su tog jutra izjavili, neko pored svega pročita tako neki naslov i što je najcrnje poveruje u to?!?
[ Andrej013 @ 08.06.2013. 19:48 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
cika dacha: ventura@ ti si u pravu jer gledas iz ekonomskog ugla koji je kristalan i realan ali
moj poslovni saradnik ima 3 zdrave hrane u ns i tri u bg gde sve sto imam prodam kod njega! imao je on prilike da kupi jeftinije ali on meni cini uslugu jer u drugim poslovima ja njemu cinim ;-)

Ok je to kada je cena manje više tu negde oko 7 evra... Ali šta ako se desi da lešnik preplavi tržište i cena mu padne na 0.7 evra, da li će ti i tada tvoj prijatelj otkupljivati po 10x većoj ceni?

Citat:
cika dacha:
...pa i jos svaka nasa majka, sestra, cerka bar jednom godisnje napravi tortu sa orasima ili lesnikom :-)

To je zanemarivi deo tržišta... Taman da bukvalni svaki muškarac, žena i dete u Srbiji godišnje pojede po 500 grama lešnika kroz raznorazne torte (a nema šanse), to ti je nekih 3500 tona godišnje. Ja odokativno cenim da u Srbiji danas ima minimalno nekih 3000 hektara pod leskom što će u punom rodu proizvoditi 9000 tona lešnika. To je takvo zatrpavanje tržišta da se prosto mora odraziti na cenu..

Ajde da ne pretpostavljamo mnogo toga sa lešnikom, kad možemo da pogledamo situaciju sa malinom.


Izvor RZS

Iz ove statistike se može videti da skok cene prati nagli pad proizvodnje, i obrnuto. Cenim da će slična situacija biti i sa lešnikom, samo će efekat biti mnogo izraženiji jer lešniku treba duplo više vremena da postigne punu proizvodnju, i isto tako treba mu 5 godina da uopšte počne sa nekom ekonomskom proizvodnjom dok je to kod malinjaka faktički odmah u prvoj godini.


gde si nasao podatke o ceni na sajtu RZS?
Kada odem na sekciju poljoprivrede, ovo su jedine opcije koje imam:
1. požnjevena površina, ha / broj rodnih stabala, hilj. / broj rodnih čokota, mil.
2. ukupan prinos, t
3. prinos po jedinici, kg

edit:
nasao sam, Baza podataka /Prosečne godišnje otkupne cene poljoprivrednih proizvoda

u svakom slucaju korisna informacija.

[Ovu poruku je menjao Andrej013 dana 09.06.2013. u 00:13 GMT+1]
[ anon70939 @ 23.06.2013. 12:02 ] @
http://www.novosti.rs/vesti/sr...e-teniske-lopte-30-povredjenih

Gde je cika dachin vocnjak
[ cika dacha @ 23.06.2013. 13:42 ] @
CoyoteKG@ ni blizu indjije :p

ali stvarno strasno za velicinu leda...
[ anon70939 @ 23.06.2013. 14:51 ] @
Dobro je :).

Istripovao sam da ti je tu vocnjak
[ polke @ 26.06.2013. 13:20 ] @
@Foghorn, to je divlja ili mecja leska. Ona se koristi kao podloga za kalemljenje plemenitih vrsta upravo zbog roda koji si opisao, a raste kao stablo za razliku od kultivisane-plemenite leske kojoj je zbun prirodna forma.

@all, ne nasedajte na price o tartufima.

Plasman jeste problem ako imate vecu kolicinu leske. Cena na veliko je do 500 din ociscen, uglavnom manje. Svakom ko ulazi u sadnju leske savetujem da se raspita o pravilnoj zastiti, ne postoji kvalitetna literatura na tu temu kod nas, pa treba traziti iskustvene savete. Ima i tu posla i prskanja, ne kao kod jabuke naravno, ali ipak ima. Racunajte da taj prinos od preko 10 kg/zbunu ne mozete ostvariti bez odgovarajce zastite i prihrane.

Sto se sadnje tice, neki saveti su da se sadi 5x3m, pa se posle 10-ak god svaki drugi vadi, jer je leska izraziti heliofit. Bez navodnjavanja ne treba ni razmisljati o nekom prinosu. Takodje potrebna je i odgovarajuca mehanizacija za medjurednu obradu, i to prvih godina bas intenzivno. Ja sam posadio jagodu na foliji u medjuredu, taman za 4 godine dok lesnik ne poraste.

Spomenuli ste i sorte. Najcenjenije su italijanske tonde- okrugli plod, pijemontski odnosno tonde gentile della langhe se uvek placa skuplje- cokolade i gianduia napravljena od tog lesnika je uvek najskuplja. Treba imati i ostale sorte koje sluze kao oprasivaci.


Neka racunica pokazuje da bi moglo da se prihoduje od toga ali da ne treba sanjati o velikom bogatstvu, to je nesto sto sa 1-2ha moze popuniti kucni budzet ili biti dodatna srednja plata za malo lagodniji zivot. To je taman i povrsina koju hobista moze da obradjuje uz povremenu pomoc.

Buduci da sam od skora u svemu ovome, ima dosta stvari koje su mi nepoznanica i svaki put nesto naucim. Covek mora imati bas cvrstu volju da se bavi ovim iz hobija tj kao sporedan posao, jer uzme mnogo slobodnog vremena i zivaca, a rezultati su nesto o cemu cu ja jos dugo mastati, ako u medjuvremenu ne prezalim ulozeno i odustanem od cele price i totalno se posvetim pcelarstvu.

[ anon70939 @ 27.06.2013. 10:50 ] @
Citat:
polkeNeka racunica pokazuje da bi moglo da se prihoduje od toga ali da ne treba sanjati o velikom bogatstvu, to je nesto sto sa 1-2ha moze popuniti kucni budzet ili biti dodatna srednja plata za malo lagodniji zivot. To je taman i povrsina koju hobista moze da obradjuje uz povremenu pomoc.


Sta pribliznije znaci popunjavanje kucnog budzeta?
Neciji kucni budzet je 200E, a neciji 2000E mesecno...

Od sadnje 2 hektara leske da se ocekuje samo 200E mesecno zarada odnosno 2400E godisnje kad se odbiju troskovi?
[ polke @ 27.06.2013. 13:13 ] @
Popunjavanje kucnog budzeta u smislu da samo prihod od lesnika sa do 2 ha ne bi bio dovoljan za izdrzavanje 4- ili 5-oclane porodice.

A posto racunicu imas vec navedenu, posle 10. godine, oko 10 kg po zbunu/stablu, po ceni od 4e, a stane do 300 stabala na 1 ha, dodjes do neke cifre od 10-12k evra bruto. neka je 50% profit(u najgorem slucaju, moze sigurno biti i 70%, zavisi koliko se i sta radi), u zavisnosti od godine, mozes biti dobar 5-6k evra po ha. Postoji i dosta stvari koje mogu da uticu na prihode, kao sto su elementarne nepogode, insekti, bolesti, koji bukvalno mogu da desetkuju prinose, pa treba i to uzeti u obzir. Pocetne prinose do desete godine treba smatrati kao otplatu ulozenih sredstava- sadnice, pripremu zemlje i samu zemlju, zastitu, odrzavanje, zaliv...

Edit: https://www.dropbox.com/sc/mdma1b7gxfmbbi7/2dbHWZee6O#/

[Ovu poruku je menjao polke dana 27.06.2013. u 14:45 GMT+1]
[ anon70939 @ 27.06.2013. 23:08 ] @
zar nije 500-600 stabala po hektaru?

Sta je dovoljno za "izdrzavanje" petoclane porodice je sasvim diskutabilno. Postoje porodice koje sa 200-300E se izdrzavaju, a postoje i kojima 2000E nije dovoljno.

Dakle realna cifra za koju tvrdis da je po hektaru 5000E godisnji prinos, ugrubo receno. recimo neki prosek. Jedne godine dobra godina, druge insekti, u proseku je 5000?

Ja sam citao o nekim malo drugacijim racunicama...

sad procitah da je prvih 10 godina otplacivanje samo ulaganja??? :)

Necu da trollujem jer verovatno imas vise iskustva cim takve precizne cifre iznosis... ali moje licno misljenje je da grdno gresis, da ne kazem lupetas. No... Nemam iskustva
[ polke @ 28.06.2013. 09:09 ] @
Kojote, bez namere da te uvredim i da ti rušim snove, maštanje je ipak jedno, a realnost i iskustvo drugo. Čini mi se da još uvek nemaš svoju porodicu koja zavisi od tebe, pa zbog toga misliš da za 300 evra može jedna porodica da živi. U tu diskusiju ne želim da ulazim, samo ću ti reći da ipak treba više.

Nije sporno da ćeš ti u 20.-oj godini zasada imati i preko 20 kg po stablu, ali treba dočekati tih 20 godina. Prvih 10 godina sam naveo za otplatu uloženog, a vidim da se tu najviše ne slažeš. A pogledaj sad ovako.. 1. godina-sadnja 2-godišnjih sadnica. 2. -održavanje. 3.- skraćuješ žbun do zemlje. 4.-održavanje. 5.-možda budeš imao 100 gr po sadnici. 6.- oko 300 gr. 7.-nek dodje do kg, i tu bi vec trebao da lesnik sam sebe izdržava. 8. i 9.- otplata svega uloženog. kpk i pumpa nisu jeftini, kopanje bunara, međuredna obrada, đubrivo, gorivo, hemija... Postoje brojne agrotehničke mere koje se ne uzimaju u kalkulaciju. npr. ja sam sad radio podrivanje i to me izašlo 150 evra/ha. Ima još nekoliko takvih stavki koje ne računaš a izbiju ti novac iz džepa i šta onda?

Mnogi smatraju da razno voće može da se radi tako što se obilazi za vikend ili čak i ređe. Ja lično mislim da to tako ne može, pogotovo kad je sezona. Mora neko da bude u voćnjaku da poprska kad treba, da se zalije, da se prati stanje voćaka da bi se imao dobar prinos. Hobi varijanta je nešto drugo, tu ti nije bitan rekordan prinos već zadovoljstvo za dušu.

Ako sadiš lesku na razmak 5x5 ili 5x6, onda može do 300 stabala. Ako sadiš sa manjim razmakom, a to za lesku nije preporučljivo, onda možeš koliko hoćeš, ali moraš računati da onda nema prolaska traktorom kroz zasad. Ja sam sadio 5x3 pa cu vaditi svaku drugu kad dodje vreme za to. A bez traktorskog atomizera nema šanse da uradiš dobru zaštitu. I to sve ide u krug.

Ne bih želeo da se ovo shvati kao da ja pokušavam da vas odgovorim od sadnje leske ili bilo čega drugog, samo ističem da sve prvo treba probati i za početak uložiti samo onoliko koliko si spreman da izgubiš. Kad vidiš prve godine da ti to možeš da radiš i kad stekneš neko iskustvo, onda ćeš imati realniju sliku o svemu. Meni je mnogo puta dolazilo da sve jagode poprskam totalom i završim sa tim, jer se dosta nije primilo od sadnje pa je moralo da se nasatkuje, presuši bunar pa nema vode, svrake i miševi izbuše kpk pa krpi, napadnu ih gusenice a ti ne primetis u tom trenutku i ne prskas jer nisi na njivi i onda naprave katastrofu, te fali gvožđe, te fali kalcijum, te se pojavi neka gljivica.... koliko li sam samo puta bio mokar i izgreban sa upaljenim tetivama ne mogu ni da se setim :) Ali boriš se dok imaš snage i volje. I ništa slađe nego kad vidiš rezultat svog rada!



[ Lavlja_Jazbina @ 28.06.2013. 10:41 ] @
Citat:
5.-možda budeš imao 100 gr po sadnici.

Koja je to vrsta sadnice?
[ polke @ 28.06.2013. 11:50 ] @
Žbunasta sadnica.
[ anon70939 @ 28.06.2013. 12:03 ] @
Ne mislim da za 300E moze da zivi jedna porodica. Cak naprotiv, znam da na zalost u Srbiji ima mnogo porodica koje zive od toga, pa i manje od toga. Sigurno da je kvalitet zivota tih ljudi losiji od tvog, ali to je realnost.

Inace ozenjen sam ali za sada nemam potomstvo. Tako da nemam bas 13 godina i mastarim po forumima :)

Sad vidim da ti imas hektare lesnika i sto znaci da sigurno imas mnogo iskustva za razliku od mene... Ali opet ne verujem u racunicu :).
[ nemanjo @ 05.11.2013. 09:52 ] @
Poštovani forumovci :)

trebalo mi je malo više vremena da pročitam sve što ste pisali i vidim da će biti lešnika u Srbiji. :)

Ja imam jedno amatersko pitanje, ali da naglasim da je rekreativna sadnja lešnika u pitanju.
Ako uzmemo u obzir da će sadnice biti na površini 10m x 7m,
- koji tip stabala je najbolji (žbun ili drvo)
- koju sortu je najzahvalnije saditi
- na koliko metara i koliko sadnica
- da li je bolje kalemljene sadnice ili obicne

Napominjem da sam sam se raspitao generalno o ovim stvarima, ali me interesuje savet profesionalca za moju konkretnu situaciju (mala površina zemlje).

Hvala puno!



[Ovu poruku je menjao nemanjo dana 06.11.2013. u 08:03 GMT+1]
[ fanfon @ 05.11.2013. 11:17 ] @
Moj komsija i jos jedan covek iz mog mesta imaju po 800 sadnica. Komsijine su stare oko 8 godina, a od ovog 13. Oboje imaju po 160 stabala od 5 razlicitih sorti da bi imali ravnomeran rod. Jer sta ako ti par godina zaredom podbaci jedina sorta koju si posadio? A to se zna desiti. Ovako uvek bar 3 rode. Za ostalo-nisam upucen. Inace, komsija je ove godine imao oko 2 tone lesnika.
[ nemanjo @ 08.11.2013. 08:12 ] @
Citat:
fanfon: Moj komsija i jos jedan covek iz mog mesta imaju po 800 sadnica. Komsijine su stare oko 8 godina, a od ovog 13. Oboje imaju po 160 stabala od 5 razlicitih sorti da bi imali ravnomeran rod. Jer sta ako ti par godina zaredom podbaci jedina sorta koju si posadio? A to se zna desiti. Ovako uvek bar 3 rode. Za ostalo-nisam upucen. Inace, komsija je ove godine imao oko 2 tone lesnika.


Hvala Vam na odgovoru.
[ Lavlja_Jazbina @ 08.11.2013. 08:25 ] @
Obati paznju na podlogu zemljista koja je potrebna za lesnik.Prvo to.
[ nemanjo @ 08.11.2013. 08:33 ] @
Koliko sam mogao da primetim u prethodnoj konverzaciji, ti imas dosta iskustva sto se tice lesnika, pa bih te zamolio da mi odgovoris na sledeca pitanja, jer bih za vikend trebao da sadim, pa da znam sta i kako da odaberem. :) Inace, lesnike sam mislio da posadim u Barajevu, jer tamo imamo vikendicu. Sljive mi uspevaju na placu bas dobro, pa kontam da ce i neki mali lesnik da uglavi uspesno. :)


Ako uzmemo u obzir da će sadnice biti na površini 10m x 7m,
- koji tip stabala je najbolji (žbun ili drvo)
- koju sortu je najzahvalnije saditi
- na koliko metara i koliko sadnica
- da li je bolje kalemljene sadnice ili obicne
[ anon70939 @ 05.02.2014. 16:40 ] @
Stiže nam Ferero da "pravi" lešnike


Jel ovo dobra ili losa vest?
Sta ce nasi proizvodjaci sad, koji su posadili u proteklih par godina po par hektara?
[ deedee6 @ 05.02.2014. 16:58 ] @
Koji naši? Cena od 1800/1900 din za kg rekao bih da rastu na Jupiteru :)
[ dlalic @ 06.02.2014. 09:35 ] @
Citat:
deedee6: Koji naši? Cena od 1800/1900 din za kg rekao bih da rastu na Jupiteru :)

gde je cena 1800/1900 din?
[ KrkaCiC @ 06.02.2014. 09:54 ] @
Citat:
dlalic: gde je cena 1800/1900 din?


Verovatno u knez Mihajlovoj
[ BBS @ 06.02.2014. 17:21 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
BBS: Posle svih ovde "stručnih" analiza kako je neisplativo nema tržišta i drugih pisanija vlada saopštila da stranci traže 20 000 hektara za gajenje lešnika

To ko ovi arapi? :)

O arapima i njihovim milionima i hektarima se priča još od prošle jeseni, samo što do sada nijedan arapski evro ili dolar nije ušao u zemlju...

Pored tolikih bombastičnih naslova kojima nas političari svakodnevno zatrpavaju, gde su pored tolikih laži popodne zaborave šta su tog jutra izjavili, neko pored svega pročita tako neki naslov i što je najcrnje poveruje u to?!?


Ferrero beše arapska firma?!


http://www.b92.net/biz/vesti/s...02&dd=06&nav_id=809005
[ deedee6 @ 12.02.2014. 15:46 ] @
Kasnim... Ta cena od 1800/1900 din. je u Apatinu, Idea. U rifuzi.
Bademi oko 1600/1700 din.
[ Lavlja_Jazbina @ 12.02.2014. 16:11 ] @
Ne,treba prvo da se navuku ljudi i zasade,a kada to krene bice tu na hiljade hektara novih biznismena
gde ce otkupna cena(recimo jabuka) biti kao i prosle godine 4 din/kg.I gde smo,nigde,Uvek profit velikom u pedzo.
Zanima me ova godina a bice susa garant, sa kojom ce filozovskom pricom izaci otkupljivaci.
[ Odin D. @ 12.02.2014. 18:26 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Zanima me ova godina a bice susa garant, sa kojom ce filozovskom pricom izaci otkupljivaci.

S kojom god pricom da izadju, meni je zao tih ljudi koji posluju na takvom trzistu na kome ne mogu da izlaze sa cijenama kao svi normalni otkupljivaci na normalnom trzistu, nego moraju sa nekakvim filozofskim pricama i basnama za budalastu djecicu "mame Tereze i tate Gandija" s kojima se jedino tako moze komunicirati.
[ gari021 @ 05.03.2014. 09:22 ] @
Na pocetku teme je neko spomenuo sadnice "zarazene" micelijumom tartufa...

Upozorio sam i tada, (a nisam morao biti baba Vanga) kako ce se zavrsiti!

http://www.b92.net/biz/vesti/s...02&dd=28&nav_id=817705
http://www.b92.net/biz/vesti/s...03&dd=04&nav_id=819178
[ bojan480 @ 03.07.2014. 20:06 ] @
Cena čega je 1800 din/kg?

Izvinjavam se što ovako upadam u temu ali sam zainteresovan za temu pa mi nije jasno o čemu se radi!
[ KrkaCiC @ 03.07.2014. 21:52 ] @
Pa lsnika
Ali u idei,na sitno kad kupujes

Tamo su i orasi oko 1000 din,a na pijaci se kupuju na 500
[ bojan480 @ 03.07.2014. 22:13 ] @
To su cene na koje ne treba obraćati pažnju, ovde se (koliko sam uspeo da skontam) prica o cenama ma veliko.
Mislim da na hektar, dva nije proizvodnja na malo. Takođe smatram da može da bude dobar izvor prihoda i da Srbija kao i ceo Balkan nemaju potencijal da ugroze svetsku cenu lešnika što bi značilo isto kao i sa kupusom (ako bude izvoza cena će biti visoka).
[ KrkaCiC @ 03.07.2014. 22:17 ] @
Ako je u skupljim maloprodajama cena 1800 din,sta mislis koliko je na veliko cena?
Verovatno polovina od toga,ako ne i manje
[ bojan480 @ 03.07.2014. 22:21 ] @
Koliko sam uspeo da nađem po nekim forumima u Srbiji je od 500 do 600 din/kg a na svetskoj berzi preko 7 €
[ Lavlja_Jazbina @ 03.07.2014. 22:35 ] @
Mislim da Takovo otkupljuje (srednja velicina) za 4€.
[ Java Beograd @ 04.07.2014. 07:46 ] @
Prosečan finansijski neto prihod od jedne leske u punom rodu je oko 40€ godišnje. Ne tvrdim ja, nego sam tako ćito.
Pa, sad, ti računaj. 1000 leski -> 40.000 evara. Malo li je, na ovu skupoću ?
[ bojan480 @ 04.07.2014. 07:48 ] @
Mislim da je za neko polu profesionalno bavljenje lešnikom prihvatljiva svaka cena iznad 2€.

Neka moja računica jeste da u prvih par godina na plantaži lešnika mogu da se sade razne kulture pa samim tim to zemljište može da se iskoristi i da se ostvari određen prihod. Imam par primera (poznanika) koji imaju svoje zasade lešnika (male od pola hektara do hektar i po) i kažu da su jako zadovoljni i sa prinosom i sa održavanjem jer je takoreći crnogorska biljka kad odraste pogotovo posle treće godine. Oni su sadili 4x4 i to je sasvim dovoljno da prođe traktor između. Ovde svi pričaju o prinosu do 10 ili 12 god., a niko ne spominje da jedno stablo može da ima prinos i do 40 kg posle 20 ili 30 god. Sve to uz potpunu organsku proizvodnju bez i jedne kapi hemije. Već duže vremena se bavim voćarstvom (kao hobi) i nigde ne primenjujem hemiju. Jedina biljka za koju još nisam našao mogućnost da je odbranim je šljiva, a kopriva (žara) je jedna od najboljih biljaka za jačanje imunog sistema voća!

Lešnik imam u dvorištu i od kako sam ga posadio niko ništa nije uradio oko njega osim što mu mlade izdanke sečemo dva do tri puta godišnje jer pokušavamo da ga održimo u formi stabla a ne grma. NIkad ga nisam prskao, okopavao, zaljevao ili slično a svake godine rodi i to dobro i prilično je krupan.

Smatram da će hektar ili dva zasađenog lešnika uvek moći da se isplati a za velike površine bi trebalo da se ozbiljno uđe u posao sa ozbiljnim partnerima i projektima.

Zaključak da treba saditi lešnik ;)
[ ventura @ 04.07.2014. 09:31 ] @
Citat:
bojan480
Zaključak da treba saditi lešnik ;)

U vreme zlatne groznice, najbolje je prodavati lopate... Te i ovo... U celom ovom poslu najbolje prolaze oni koji prodaju te sadnice, kao što su prolazili oni koji su prodavali drugima puževe, glistenjake, činčile, nojeve...

Ako pročitaš moje poruke sa početka teme trebalo bi da shvatiš zašto je lešnik vrlo loš posao.
[ bojan480 @ 04.07.2014. 11:02 ] @
Pročitao sam kompletnu temu i sa jedne strane si u pravu, a sa druge nisi.

Ljudi koji su počeli da se bave određenim kulturama i imli ih i kad je visoka i niska cena u proseku su zaradili. Sad je na tržište srbije ušao ferero i ako ispoštuje samo deo ugovora odnosno onaj deo da će otkupljivati po svetskim cenama to bi moglo da bude jako isplativo.

Proseč na godišnja svetska proizvodnja lešnika je oko 500.000 tona. Turska sa oko 315.000 tona, najveći je proizvođač ove voćne vrste, a istovremeno je i na prvom mestu što se tiče izvoza sa oko 75 odsto ukupnog svetskog izvoza. Na drugom mestu po proizvodnji lešnika je Italija sa oko 115.000 tona godišnje. U Srbiji se godišnje proizvede 1.500 tona lešnika, a procenjuje se da mipodmirujemo samo 10 odsto naših potreba za ovim voćem. Kaže Nebojša Reljić, vlasnik plantaže lešnika u Surčinu.

Ovo je od pre dve godine. Ako bi po nekim procenama na prostoru Balkana bilo zasađeno oko 40. 000 hektara to bi u punom plodu uznosilo oko 200. 000 tona lešnika za nekih 10-ak godina. Prema svim procenama potražnja za lešnikom raste tako da ovo po meni nije neka prevelika cifra na 10 godina.

Citat:
ventura: U vreme zlatne groznice, najbolje je prodavati lopate...


Što se tiče ovog dela tvoje poruke slažem se u potpunosti, ali zašto ne i zagrebati malo :D
[ ventura @ 04.07.2014. 11:28 ] @
Citat:
bojan480
Sad je na tržište srbije ušao ferero i ako ispoštuje samo deo ugovora odnosno onaj deo da će otkupljivati po svetskim cenama to bi moglo da bude jako isplativo.

Ušao je Ferero kao što su ušli i Arapi sa 50.000 hektara, 500.000 hektara pod navodnjavanjem, sa sve kanalom Morava-Vardar, do kojeg se vozimo Mercedesovim autobusima iz FAP-a... Sve su to priče za priprost narod.

A čak i da je taj Ferero zasadio bar jedno jedino stablo lešnika (a nije), kakve to ima veze sa ostalim uzgajivačima? Pa oni su došli da sami sebi obezbede sirovinu, koja će biti precizno kontrolisana da zadovolji standarde, a ne da se bakću sa otkupom lešnika koji je ko zna kakvog kvaliteta, i koji ko zna šta sve sadrži u sebi...
[ bojan480 @ 04.07.2014. 11:39 ] @
Kontam da si ti zagovornik ove teme ali nešto se mora raditi. Šta ti misliš da bi trebali ovi naši seljaci da sade ili misliš da je najbolje da sede i da čekaju da nam dođu arapi i daju novac zato što sedimo?
[ ventura @ 04.07.2014. 12:28 ] @
Neozbiljno je da se tako nešto kaže tek tako, ali ono što je sigurno je da nema leba bez motike.

Generalno sam mišljenja da uopšte nije pametno juriti za tim popularnim šemama za laku lovu.. Danas su to lešnici, pre toga jabuke, pre toga aronije, maline, činčile, nutrije, puževi, glistenjaci, pečurke, nojevi, prepelice, jagode i ostale šeme za brzo bogaćenje...

Od poljoprivrede se može živeti, ali se mora mnogo ulagati. U neke grane treba ulagati više novca, a u neke treba ulagati vreme, a u neke oboje... Novac nije uvek nepremostiva prepreka, ima dosta finih branši od kojih se može pristojno živeti, ali bez (mnogo) rada ne postoji nijedna.
[ ironman @ 04.07.2014. 12:28 ] @
Lešnici su i zdrava hrana, ne idu samo u kolače i torte, i trend vegetarijanske/veganske ishrane im ide u prilog. Recimo 1 vegetarijanac/vegan, pojede više 100tina grama lešnika, badema i sl dnevno, a mesečno više kg.
[ bojan480 @ 04.07.2014. 13:02 ] @
Pošto sam ja neozbiljan zamolio bih ozbiljne da daju konkretne predloge.

Nisam rekao da je sadnja lešnika 100% sigurna dobit i 100% isplativa ali je trenutno najprimamljivija i realna u ovom trenutku.
[ Odin D. @ 04.07.2014. 13:26 ] @
Nema lakih para na prostim poslovima.
[ ventura @ 04.07.2014. 14:36 ] @
Citat:
ironman: Lešnici su i zdrava hrana, ne idu samo u kolače i torte, i trend vegetarijanske/veganske ishrane im ide u prilog. Recimo 1 vegetarijanac/vegan, pojede više 100tina grama lešnika, badema i sl dnevno, a mesečno više kg.

A Srbija je inače poznata po velikom broju vegetarijanaca? :)

Koliko je vegetarijanaca/vegana generalno u svetu? 3%? 5%? I to sve sa Indijom... Kakva je situacija u Srbiji? 0.5%? 1%? Mislim da je i to preterana cifra.. To bi značilo da je svaki 100 čovek/žena/starac/dete vegetarijanac... A nije.

Citat:
bojan480
Nisam rekao da je sadnja lešnika 100% sigurna dobit i 100% isplativa ali je trenutno najprimamljivija i realna u ovom trenutku.

U potpunosti se slažem sa tobom. Uzgajanje lešnika je najprimamljivije u ovom trenutku.

Međutim ti dok ove godine zasadiš lešnik, pa dok ne kreneš da ubiraš prvi rod, proćiće 3-4-5 godina, a do punog kapaciteta će proći i 10 godina.. A za 3-4-5 godina će takođe stići rod i onih koji su se poput tebe zaleteli u to sve, pa otkupna cena više neće biti 4 evra, nego možda 0.4 evra ili možda uopšte nećeš moći ni da prodaš (kao što ni jabuku nisi imao kome da prodaš pre par godina).
[ Hank @ 05.07.2014. 08:53 ] @
+ specifično se u Srbiji ljudi masovno zaleću na priču ogromnih, a brzih zarada u poljoprivredi kao plod "ozbiljnih" diskusija i kalkulacija po gradskim kafićima.

Možda bi za lešnik i postojala zdravorazumska kalkulacija da će otkupna cena u Srbiji u narednih 10 godina varirati između 3€ i 5€ po kilogramu pod uslovom da se napolju po pitanju lešnika ne dogodi ništa nepredviđeno, a da se lešnikom u Srbiji bavi X ljudi na Y površini. Ovako će da nagrne njih 5X na 4Y površini i od nekada možda realnih 3€ do 5€ po kilogramu ćeš za par godina dobiti ljude koji će ti nuditi prodaju hektara pod lešnikom u punom rodu za 1000€ (uz akciju na 2 kupljena hektara zemlje - treći besplatno i blowjob), a tebi neće pasti na pamet da se upuštaš u ozbiljnije razmatranje ovih ponuda primarno usled razloga što nisi sklon suicidu i što si zauzet kupusom, kiseljenjem istog i izvozom Turcima u Nemačku od čega se razbijaš od love, na primer.

Onda će malinari da se biju sa lešnikarima ko ima prednost blokiranja magistralnog puta...

Da ne ulazimo sada u "dubinu" problematike, univerzalni odgovor svih zainteresovanih za uzgajanje lešnika je, po pravilu, da je reč o "crnogorskoj biljci" - OK, ali da li ćeš sam iz glave praviti plantažu/platiti stručnjaka da ti sve nacrta i ispiše, da li ćeš okopavati ručno/kupiti mehanizaciju, da li ćeš prodavati očišćen/neočišćen lešnik, da li ćeš/nećeš ponuditi i druge usluge (poput prodaje prženog lešnika), da li ćeš plaćati skupljače/kupiti usisivač(e), koliko nameravaš da investiraš u đubrivo i druga sredstva, problematika navodnjavanja, da li živiš pored plantaže ili je samo obilaziš povremeno/da li ćeš platiti osiguranje/da li postoji opasnost da ti komšije sve unište/pokradu ukoliko te snime da ti je krenulo itd. itd. Svaka od ovih stavki podrazumeva minimalno 2000€, pa ide dokle hoćeš (a direktno utiče na visinu profita) ukoliko se radi o ozbiljnom poslu, tj. opravdano-prihvatljivo-razumljivom obimu poslovanja sa lešnikom na 3-5 hektara (za početak).

Te 100 puta preslušane priče "po hektaru se dobije milion tona lešnika, 4 evra po kilogramu je 4 milijarde evra godišnje, meni je dosta 2 milijarde evra godišnje, pa ću d'udarim lešnik na pola hektara na placu i bole me kita" su ekstremno neozbiljne ukoliko se razmatraju od strane bilo koga sa završenom osnovnom školom. Ukoliko i svaka treća od ispričanih priča stigne do stadijuma realizacije - sekundarni rezultat će biti užasno naporan i mukotrpan rad sa zaradom od nekoliko stotina evra godišnje u najboljem slučaju, ukoliko i to, dok će primarni rezultat biti s*ebavanje tržišta i obesmišljavanje bilo kakve ideje opravdanosti uzgajanja lešnika (sa izuzetkom nekoliko desetina ozbiljnijih igrača).

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Hank dana 05.07.2014. u 11:40 GMT+1]
[ BBS @ 11.07.2014. 01:56 ] @
Citat:
Hank... primarni rezultat biti s*ebavanje tržišta...


Bojim se da mnogi ovde, ovoga plaše. Eto uleteće ljudi i ozbiljnim igračima upropastiti tržište
[ dlalic @ 11.07.2014. 09:05 ] @
Evo potvrde Venturine price:
Prodajem tehnologiju i sadnice, a bavicu se i otkupom (samo tetki da odnesem lek)
link
[ Hank @ 11.07.2014. 11:42 ] @
Citat:
BBS:

Bojim se da mnogi ovde, ovoga plaše. Eto uleteće ljudi i ozbiljnim igračima upropastiti tržište


Mislim da ozbiljnim igračima - nekolicini onih koji uzgajaju lešnik na 10+ hektara, imaju full mehanizaciju, organizovanu proizvodnju, dogovoren plasman u Srbiji i/ili inostranstvu - sitni proizvođači ne mogu upropastiti tržište. Čak i da sitni proizvođači obore cenu do te mere da i sami počnu da umiru od gladi - to može prouzrokovati samo jednodnevnu glavobolju ozbiljnijim igračima, ukoliko i to uopšte, pošto ovi ne samo da će preživeti, nego će i dalje zarađivati ozbiljne pare + fine pare oni već zarađuju na pominjanoj prodaji sadnica i drugih stvari, iznajmljivanju mehanizacije, otkupu lešnika od sitnih koji nemaju kome drugome da prodaju neočišćen lešnik...

Ne možemo ti i ja biti konkurencija ozbiljnom igraču kad udarimo lešnik na pola do jednog hektara i bacimo se na "čekićanje" u periodu od 5 do 10 leta... možemo mu samo biti vrlo poželjni drugari, pored besplatnog piva, verovatno ćemo dobiti i motike i lopate na poklon.

Sa druge strane, mislim da čak ni ozbiljni igrači u Srbiji vrlo, vrlo često ni jedni drugima nisu konkurencija - da vidiš kako se u slučaju da jedan ugovori izvoz, ali mu fali količina brzo tu stvaraju partnerstva koja odišu harmonijom: ruke šire u lice se ljube.

Pozdrav.
[ Lavlja_Jazbina @ 11.07.2014. 19:56 ] @
Citat:
dlalic....Srbija sada uvozi 90% lešnika. U 2013. godini, prema podacima RZS-a, uvezeno je 1.446,5 tona lešnika bez ljuske u vrednosti od 6,8 mil EUR, od čega najveći deo iz Turske i nešto malo iz Italije i Gruzije. Izgradnjom rasadanika, projekat "Ferrera" će, kažu u Ministarstvu, smanjiti i uvoz sadnica leske.

pa da nastavim ĆE sa jos par velikih drzati monopol da svi ostali mogu pored svojih leski da ćaskaju sa vevericama.I da,ta prica je prisutna i kod suseda.
Ko misli da je lesnik crnogorska biljka taj se zeznuo.Ima tu dosta posla.