[ filja274 @ 03.05.2013. 17:30 ] @
Pozdrav svima!

Imam jedan, nadam se rješiv problem...

Update biosa je pošao po zlu, riječ je o DELL Optiplex 740.

Imam backup starog biosa koji je radio, ali ne znam kako da ga vratim. Stroj se upali, čuje se par beepova, zavrti floppy i stane.

Tražio sam dosta po netu (cijeli dan), i koliko sam shvatio trebala bi postojati neka recovery procedura koja uključuje postavljanje nekog hdr fajla (do kojeg ne mogu doći) na floppy.
Probao sam i stavljanjem svega (awdflash i bios.bin) na floppy i kreirao autoexec koji automatski pokreće proceduru, ali ništa se ne događa (floppy vrti cca 15 sec o onda stane).

Bios čip je zalemljen na ploču pa ga nije lako izvaditi, a i nemam ništa drugo s istim čipom da probam hotswap.

Ima li netko iskustva kako ga oživiti?

Hvala!
[ Zez-zez @ 04.05.2013. 08:04 ] @
Bojim se da ćeš se ponoviti sa matičnom. Koliko je meni poznato, takav se problem rješava programiranjem memorije u koju je smješten BIOS pomoću programatora, a zato treba odvojiti tu memoriju od matične. Kod tebe je zalemljena na ploču, što izuzetno otežava problem. Pod uvjetom da nađeš nekoga tko ima programator i može to napraviti. Daj Bože da griješim.
[ gilopile @ 04.05.2013. 08:33 ] @
Da, slazem se sa predhodnim odgovorom. Ako ne pomogne ni prethodno pripremljen flopy sa boot-able DOS-om preko kojeg ces ici na flesovanje, onda ce morati na reprogramiranje. Dakle, skidanje BIOS chipa i preko programatora upisati novi. Ta procedura kosta oko 10-akE, a posto je chip zalemljen, bojim se da treba izdvojiti jos toliko, pa vidi da li se isplati....
[ filja274 @ 04.05.2013. 11:08 ] @
Samo provjera, programatorom treba upisati onaj fajl koji je awdflash utility napravio kao backup? Pretpostavljam da je to to...

Hvala!
[ gilopile @ 04.05.2013. 11:36 ] @
Da, ako pretpostavimo da je taj fajl uspesno bekapovan i ispravan. U protivnom, skinuti sa oficijalnog sajta first relese ili neki od novijih. Obicno kad se radi, skine se taj BIOS chip, zalemi podnozje i onda se lako ponovo reprogramira ako nesto nije ok, sto ce odraditi onaj ko se bude baktao...
[ Pajapatak @ 21.05.2013. 09:23 ] @
Čim se čuju bipovi to znači da je bios izgleda dobar . Vidi koliko bipova se čuje pa onda vidi šta to znači.

Bios čip se može napuniti na programatoru.