[ anon70939 @ 04.05.2013. 12:36 ] @
Pričaću u svoje ime iako mislim na rođenog brata koji je malo mlađi od mene ima 29 godina i živi na selu.

Dakle, brat ima 29 godina. Gradsko je dete, odrastao na asfaltu, bio veoma problematičan do pre neku godinu i non stop u "kontaktima" sa policijom i sudovima...

Na kraju da bi se sklonio iz tog društva, odlučio je da se odseli kod ćaleta koji je penzionisan, kupio neku kućicu na selu u vojvodini i sad žive tu zajedno.
Brat je tu sa njim već 3-4 godine radi u stolarskoj radionici za nekog gazdu kao crnac i plata mu je 17000 din. Inače ni on ni ćale nemaju nikakvog iskustva što se tiče poljoprivrede. Ćal je vojni penzioner i ima za sebe nije mu ni potrebno da radi više od toga.

Sve ovo deluje da nema veze sa temom, ali pokušavam da dočaram celu njegovu situaciju.
U principu jako je vredan, ali zadnjih godina strašno bezvoljan. Inače selo u kom živi je jako veliko, par hiljada stanovnika, ali nema mladih. Svi mladi su u NS ili BG.
Nema devojaka, društvo su mu puno stariji od njega koji takođe žive u siromaštvu...

Moje mišljenje jeste da da se vrati kod mene u KG opet će ga odvući društvo biće problematičan, i voziće taxi kao i do sada za smešne novce.
I mišljenje mi je da treba da se vodi onom poslovicom "U Rimu budi Rimljanin" odnosno nekako da se prilagodi tom životu na selu i da izvuče ono što je najbolje...

E sad konačno tema...

Dakle ono što nema:

1. Nema nikakvo imanje.
2. Nema nikakva finansijska sredstva
3. Nema nikakvu školu
4. Nema nikakvu mehanizaciju.
5. Nema stalni posao niti mogućnost za kreditom.

Dakle nema ništa :)

Ono što ima

1. Ima odličan komšiluk. Prvi komšija koji ga je krstio pre par godina je inače jako dobar kućni prijatelj. Nije ni on nešto finansijski dobrostojeć, ali ima nekoliko jutara zemlje, štalu sa 3-4 krave od kojih su 2 valjda muzare i solidno se pati sa uzgojem....
2. Komšinica preko puta koja je krstila mog ćaleta takođe pre par godina, starija žena inače solidno imućna, bavi se izvozom pšenice, kukuruza, pojma nemam čega sve, malo malo pa kupi neku njivu ali se ne bavi proizvodnjom jer nema vremena. Komšinica je ponudila mojima 1 do 2 jutra zemlje da obrađuju za sebe i žive od toga.
3. Prethodno pomenuti imaju već blizu 60 godina, a nemaju nikakve naslednike što za ovo podneblje nije čudno jer selo umire...
4. Pored komšije sa štalom moji imaju neki matori voćnjak od 5-6 jutara.

E sad, ono što je meni prošlo kroz glavu, a vidim da se brat ne bi preterano bunio, jedino što je bezvoljan da sam nešto smisli nego mu je eto lakše da putuje 30km dnevno, stopira, do posla i nazad za platu od 17000 din...

Mislio sam da nekako (tu ste vi da predložite kako) dođe do 3-4 krave za početak i pita komšiju da ih čuva u štali sa njegovim kravama. Štala ima kapacitet valjda i preko 10 krava.
Pa možda da ovaj voćnjak počupa spoji sa štalom, stavi neku nadstrešnicu i krave da budu tu na otvorenom. Valjda bi bilo 5-6 ari dovoljno za desetak krava, iako bi i onako bile samo u štali...
Za uzvrat da pomogne komšiji oko čuvanja njegovih, oko pomaganja na njivama sa detelinom, muže... ne znam ni čega sve. Znam samo da čovek ima već 60 godina, nema dece, nema uslova za penziju i da će mu kad tad trebati pomoć i da verovatno postoje šanse da pristane...

Pored toga, od druge komšinice bi verovatno mogao da dobije na korišćenje ta 2 jutra, možda i više pa tu da sadi kukuruz ili detelinu... za potrebe tih par kravica...
Ono što je najbitnije, od komšije sa kojim bi to radio bi verovatno mogao da pokupi mnogo znanja i radnih navika za takav tip življenja.
Ne očekujem da bi mogao da se obogati, ali verujem da bi vremenom živeo mnogo bolje nego što živi sad.

Šta biste vi na mom mestu, tj. njegovom mestu?
Da li je bolje potruditi se oko ovoga, ili nastaviti svojim bezvoljnim životom crnčiti za malo novca za nekog drugog?

Kako doći do 3-4 kvalitetne krave muzare i da li od njih može da se zaradi plata? (ovaj komšija živi od tih krava i znam da mu jedna daje 35 a druga do 50l mleka dnevno)
Da li postoje neki krediti pod subvencijom za pomoć "mladima da ostanu na selu"?
Ako postoje, šta treba da bi se steklo pravo na takav kredit?


Izvinjavam se na predugačkom postu, pa ako neko bude imao volje dajte neki predlog u kom smeru razmišljati


[ Horvat I @ 04.05.2013. 14:10 ] @
Ne puca se veliko s praznom puškom!
Počet iz 0 možeš sitnim kao živina, zečevi, baštovanstvo.
Puno posla sigurnija zarada - manji gubitci zbog neiskustva, neprepoznavanja bolesti, životinja ne kaže sta je boli.
[ fanfon @ 04.05.2013. 22:44 ] @
Moze se poceti baviti i pcelarstvom. Ulaganja svakako manja nego za par krava, a posto je na selu, ne bi mu oduzimalo mnogo vremena, a koristi bi svakako bilo
[ anon70939 @ 04.05.2013. 23:05 ] @
Pa za zivinu i zeceve mu takodje treba ulaganje, i ne bi imao od koga da nauči kako i sta. Za krave bi imao servirano znanje i pomoc. Najlakse bi mu to bilo. Jedini i najveci problem je kako nabaviti krave :-)
Što se tiče pčelarstva čini mi se kao dobra ideja, ali ovih dana sam prvi put primetio koliko se panično boji osica i pčela. Tako da to otpada. Jedino da mozda caleta ubedim u to :-) on obožava pčele
[ ventura @ 04.05.2013. 23:36 ] @
Kreni odavde:
http://uap.gov.rs/
[ Pajica Ristic @ 05.05.2013. 01:21 ] @
kao prvo, pitanje je sta ce raditi sa tim mlekom od tih krava. ako u selu postoji otkupno mesto neke mlekare, treba se raspitati kolika je cena mleka, i koliko su redovni sa isplatom.
kod nas u selu je prvo bila šabačka mlekara i kasnili su sa isplatom i po 4-5 meseci, a za onoga ko nema puno, i ko zivi od toga, to je svakako nepodnosljivo. posle je dosla druga mlekara, i oni su za sada tacni "u minut" sto se tice isplate.

da bi od krave dobijao 35-50l mleka, rasa mora biti vrhunska, kao i hrana. cini mi se da kod nas retko koji manji proizvodjac mleka koji ima do 10 krava, ima u proseku do 25l po grlu, a oni koji cuvaju krave u ispasi, imaju 10-15l, zavisno od rase. treba tu uzeti u obzir i da se krave ne muzu cele godine, oko mesec dana (ili vise) pred telenje, prestaje se sa muzom, i prvih desetak dana kada se oteli, mleko nije ni za sta drugo osim za tele. treba tu uzeti u obzir i kojekave bolesti i svasta nesto, dakle, nije 100% sigurno. najjeftinije je kupiti zensko tele dobre rase, pa sacekati da to postane krava, jer za neku bolju kravu treba dati i preko 2000€.
da bi krave bile zdravije, i da bi "duze trajale", najbolje je da im se napravi napolju neki prostor gde ce moci da setaju, ali i da imaju izobilje hrane.
svakako je pozeljno pratiti desavanja na sajtu min.poljoprivrede, jer bude po nekad nekih podsticajnih sredstava koji bi se mogli iskoristiti za uzgoj krava.
kod nas u opstini su pretprosle godine delili visokosteone junice uvezene cini mi se iz holandije. uslov je bio registrovano poljoprivredno gazdinstavo i bar jedna krava u stali. tako da zavisi malo i do opstine, posebno su darezljivi pred neke izbore.

da li je isplativ posao i da li od toga moze da se zivi ? da, ako imas bar 10 krava, par jutara (min4-5) zemlje, pasnjak... i obavezno osiguranje krava ako ti budzet ne moze podneti da ti ugine 1 ili dve krave.
moze se poceti i sa npr 2 zenska teleta, ili visokosteone junice, za par godina, bice ih puna stala. zensku telad je najbolje ostaviti pa ako mu ne treba vise, moze da proda kao visokosteonu junicu ili kasnije kao kravu sa teletom, ili kako god. uvek bude i po neko musko tele, koje ili moze da se proda dok je malo, ili da se proda kasnije kada bude bik od 600-700 kg. ali nista ne moze preko noci.
[ Lavlja_Jazbina @ 05.05.2013. 09:40 ] @
Te krave treba i da jedu.A tu se mora imati onda i svoja zemlja koja se obradjuje.Troskovi.
@coyote....Sam znas kakva je situacija u okolini KGa , da se neka sela gase i svi beze u grad.
Elem,za vrednost tih krava kupiti koke nosilje,odvojiti za hranu,pa to poceti.Jaja su po 8-9-13 dinara komad.


edit tekst.dodata rec gase.

[Ovu poruku je menjao Lavlja_Jazbina dana 05.05.2013. u 10:51 GMT+1]
[ cika dacha @ 05.05.2013. 09:48 ] @
i ja mislim da je lakše početniku sa kokama nego kravom!
[ Horvat I @ 05.05.2013. 15:31 ] @
džabe nam pisati odlučio se za muzare i treba mu auditorium
[ KrkaCiC @ 05.05.2013. 15:55 ] @
Otac jednog prijatelja zivi u klasicnom brdskom selu,i naravno ima nekoliko krava
On ne prodaje mleko na otkup,vec od tog mleka i od mleka koje on otkupi u selu pravi kackavalj
Covek je radio u jednoj poznatoj mlekari nekoliko godina i zna da napravi kackavalj extra
Treba mu oko 10kg mleka za kg kackavalja a isti prodaje za 500-550 din
A kackavalj je ukusan extra
[ anon70939 @ 05.05.2013. 16:23 ] @
Hvala svima na odgovorima.

@Horvat ne znam čemu taj ton :).
Moj prvi post je predugačak i mislim da sam jasno napisao celu situaciju. Jasno sam napisao šta imam, a šta nemam. Pored ostalih jako bitnih stvari novac je nešto što nemam.
Jasno sam napisao i šta me interesuje. Tema ima jasan naziv.

Dakle, ako možeš pomoći argumentovanom raspravom uključi se. Naravno da jako poštujem i ostale predloge i interesujem se, ali diskutujemo.
Ako ti predložiš koke, ja objasnim zbog čega ne mogu jer nemam od koga da naučim šta i kako, niko ne gaji u mojoj blizini u nekim većim količinama. Nemam bukvalno nikakav objekat za koke nosilje kao što nemam ni novca da napravim te objekte. Čak ni ne znam koliko koštaju objekti takvi da se naprave... To ne znači da sam "odlučio" i da mi treba auditorijum. Daleko sam od neke odluke...

Plašim se da sam pomenuo u naslovu "uzgoj koka nosilja" da bi odgovor bio, sedi kući blej u TV manji je trošak :).
Čak je i Ventura da koristan link, kratko, jasno odgovoreno na srž mog pitanja...

Elem, predložio si pčele, svidela mi se ta ideja :). Sad sam se bacio i u čitanje toga.


Lave, 2 jutra jel dovoljno za 3-4 krave? :). Ako nije verujem da ako do svega toga dođam da ću se snaći za još hrane.

@Pajice, komšija bukvalno išao tom metodom kojom kažeš. Na kredit je kupio tri jako kvalitetne visokomlečne krave. Jedna mu je već dala posle par teljenja oko 50l dnevno. Jedino ako laže. Nisam merio... Druge dve je puštao da se tele da bi sačuvao od njih telad i povećao svoje "stado". Obe su dale po bika koje je prodao... Posle drugog teljenja kod te dve jedno tele je sačuvao, a od druge opet dobio bika. Na žalost ta druga mu je uginula zbog ketoze šta god da je to. Zadnjih par godina to je druga krava koja mu je uginula zbog ketoze. Pretpostavljam da negde greši...
U svakom slučaju tom jednom je pokušavao da zaradi za život, a sa drugima da poveća stado.. od tih sada krava što ima, malopre mi je rekao da 2 trecine mleka proda po 50 dinara okolnim domacinstvima, a jednu trecinu vozi negde gde podaje po 33din. Osigurane su mu bile te krave koje su uginule i dosta se mučio da dobije novac, i dobio je. Jedini problem je što su sad te krave trebale davati solidnu količinu mleka... U svakom slučaju vidim da nije lako.
Ali takođe vidim da je i jako tvrdoglav i da se koristi nekim metodama od pre 40 godina. Da ne sluša tuđe savete. Jedino sluša veterinara svog :)
[ Horvat I @ 05.05.2013. 20:10 ] @
Životinje se ne žale šta ih boli,treba prepoznati.
Kod papkara tok bolesti je brz, iskustvo je bitno, neiskusan kad već primeti bolest kasno je za veterinara.
Živina i zečevi su JEVTINIJI pa čak i ako ti stvarno ugine 10% po normi neće te ubiti.
Kod njih se bolesti laganije razvijaju imaš vremena zvati veterinara ili iskusnijeg pilićara.
U gradu se lakše prodaje roba sa sela.
Pišem sa iskustvom samo krupnu stoku nisam imao, sad već imam i stručni nadzor ćeri vet.tehničara.
[ Lavlja_Jazbina @ 05.05.2013. 20:21 ] @
Citat:
Lave, 2 jutra jel dovoljno za 3-4 krave? :). Ako nije verujem da ako do svega toga dođam da ću se snaći za još hrane.

Nisam mislio da je malo zemlje,nego ne raste samo od sebe.Nisi pomenuo da ima traktor,seme za detelinu,kukuruz i ostalo sto prati.
Treba poznjeti,odraditi silazu,imati mesta ( objekte ).Nemoj da mislis da nisam procitao,mada me je vise pogodila prica sto nista nema
nego sta bi radio.Sorry.
[ milivoje t @ 05.05.2013. 20:34 ] @
1. najbitnije je da ima veliku zelju, energiju i ambiciju da se dugorocno bavi poljoprivredom, ako toga nema, dzaba krave, pcele, kokosi.
kada kreces od nule, uspeh ne dolazi preko noci. posebno ne u maloj poljoprivredi od koje svi beze.

kazes da se bavi stolarijom, ako voli i zna taj posao, mozda da trazi buducnost u tom poslu, da se osamostali, zapocne nesto...
a usput neka krene da se bavi poljoprivredom od nule, pa ako se pronadje i vidi da ima racunice, nek se presalta.

stoka je svakodnevna obaveza, ne mozes da odmoris od tog posla. kazes da imate vocnjak na nekoliko hektara, ako je to vocarski kraj mozda da krene da radi u tom pravcu.
napravi nov zasad...

sta god da odluci trebace mu jaka volja i zelja za ucenjem.
[ Vasastajić @ 06.05.2013. 07:29 ] @
Citat:
CoyoteKG:

Dakle nema ništa :)

Ono što ima

1.Ima odličan komšiluk. Prvi komšija koji ga je krstio pre par godina je inače jako dobar kućni prijatelj. Nije ni on nešto finansijski dobrostojeć, ali ima nekoliko jutara zemlje, štalu sa 3-4 krave od kojih su 2 valjda muzare i solidno se pati sa uzgojem....
2. Komšinica preko puta koja je krstila mog ćaleta takođe pre par godina, starija žena inače solidno imućna, bavi se izvozom pšenice, kukuruza, pojma nemam čega sve, malo malo pa kupi neku njivu ali se ne bavi proizvodnjom jer nema vremena. Komšinica je ponudila mojima 1 do 2 jutra zemlje da obrađuju za sebe i žive od toga.
3. Prethodno pomenuti imaju već blizu 60 godina, a nemaju nikakve naslednike što za ovo podneblje nije čudno jer selo umire...
4. Pored komšije sa štalom moji imaju neki matori voćnjak od 5-6 jutara.

E sad, ono što je meni prošlo kroz glavu, .....

Mislio sam da nekako (tu ste vi da predložite kako) dođe do 3-4 krave za početak i pita komšiju da ih čuva u štali sa njegovim kravama. Štala ima kapacitet valjda i preko 10 krava.

Za uzvrat da pomogne komšiji oko čuvanja njegovih, oko pomaganja na njivama sa detelinom, muže... ne znam ni čega sve. Znam samo da čovek ima već 60 godina, nema dece, nema uslova za penziju i da će mu kad tad trebati pomoć i da verovatno postoje šanse da pristane...

Pored toga, od druge komšinice bi verovatno mogao da dobije na korišćenje ta 2 jutra, možda i više pa tu da sadi kukuruz ili detelinu... za potrebe tih par kravica...
Ono što je najbitnije, od komšije sa kojim bi to radio bi verovatno mogao da pokupi mnogo znanja i radnih navika za takav tip življenja.
Ne očekujem da bi mogao da se obogati, ali verujem da bi vremenom živeo mnogo bolje nego što živi sad.


Da li je bolje potruditi se oko ovoga, ili nastaviti svojim bezvoljnim životom crnčiti za malo novca za nekog drugog?

Kako doći do 3-4 kvalitetne krave muzare i da li od njih može da se zaradi plata? (ovaj komšija živi od tih krava i znam da mu jedna daje 35 a druga do 50l mleka dnevno)
Da li postoje neki krediti pod subvencijom za pomoć "mladima da ostanu na selu"?
Ako postoje, šta treba da bi se steklo pravo na takav kredit?


Izvinjavam se na predugačkom postu, pa ako neko bude imao volje dajte neki predlog u kom smeru razmišljati

Citat:
Šta biste vi na mom mestu, tj. njegovom mestu?

Evo ja bih te prvo upitao nisi li ti implicitno sam i ponudio, u datim okolnostima, JEDINO MOGUĆE REŠENJE ?
Sa pripadajućim nijansama.
Ni u kom slučaju ego tvoj brata ne treba da se suprotstavlja poštenom najamničkom odnosu, za početak, jel, koji će vremenom najverovatnije prerasti u nešto mnooogo kvalitetnije.
I još jedna stvar, neka istraživanja pokazuju da depresivnih stanja kod seoske populacije gotovo da nema, a da i eventualno neke depresivnosti bivaju veoma brzo sanirane takvim načinom rada i konačno života.
Ne treba se samo opirati, već jednostavno poći putem koji je pred nama.
Ludost i hrabrost tom brata ne manjkaju, a to je za početak možda i najvažnije.
Ne možda , već sigurno.
[ anon70939 @ 06.05.2013. 21:15 ] @
@milivoje, nemamo imamo voćnjak na par ARI :). Kakvi crni hektari. Čini mi se da bih bio milioner u tom slučaju :)

Vaso, mislim da to i jeste jedino moguće rešenje do kojeg je jako teško stići...

Ono što znam jeste da brat ima volje ali nema ideje. A nema ideje jer
Citat:
1. Nema nikakvo imanje.
2. Nema nikakva finansijska sredstva
3. Nema nikakvu školu
4. Nema nikakvu mehanizaciju.
5. Nema stalni posao niti mogućnost za kreditom.

A ja eto za razliku od njega provodim dosta vremena na forumima, i zato dođoh ovde za savet...
Da se razumemo, gde ću naći bolji info i savet nego na IT forumu :).
To što se ponekad ne slažem sa nečijim mišljenjem i ulazim u konfliktne rasprave, to ne znači da ne cenim sagovornika...
Ovde cenim da ima puno pametnih, obrazovanih i iskusnih ljudi u svim granama života zato i postavih pitanje...

Sve to što si boldovao mi se čini kao prednost za te muzare... Najviše to što ima od koga da nauči pomažući. I što će taj komšija pomoći njemu maksimalno jer će istovremeno čuvati i svoje i njegovo na istom mestu...
Jedino što se tom komšiji zadnjih godina dešavaju pehovi, crkavaju mu te krave... Ali mislim da je razlog njegova tvrdoglavost, neinformisanost, nenačitanost, neškolovanost i SUJETA pa iz tog razloga kao i većina ostalih seljaka ne napreduje u svom poslu... Kad mislim na "napredovanje" ne mislim samo na broj grla, nego na nova saznanja...
Zato mislim da smo u maloj prednosti u odnosu na njega jer imamo gde da se raspitamo

Inače, kad bih uspeo da ubedim ženu mislim da postoje velike šanse da odlučim suludo pa bih prodao ovu garsonjeru za 30K eura i otišao rado gore na selo...
[ Vasastajić @ 07.05.2013. 06:18 ] @
Još jedna stvar je bitna, možda najbitnija u čitavoj priči, a to je da NIKOME ne treba nametati bilo kakve ideje, već mu samo omogućiti da bez straha i zaziranja ispolji SEBE i ono nešto što čuči negde duboko i tiho u njemu samome.
Svako ponaosob ima neki svoj put u životu i mora njime poći i proći.
Čak sam spreman da kažem da greške u životu ne postoje, postoje samo lekcije za savladavanje.
Kastaneda je puno na tu temu pisao.
[ milivoje t @ 07.05.2013. 22:25 ] @
Citat:
CoyoteKG:
@milivoje, nemamo imamo voćnjak na par ARI :). Kakvi crni hektari. Čini mi se da bih bio milioner u tom slučaju :)

pise u prvom postu vocnjak na 5-6 jutara, sto dodje oko 2-3 hektara. ako ne gresim oko interpretacije "jutra"...



[ zeljo_bl @ 09.05.2013. 11:01 ] @
Citat:
Horvat I:
džabe nam pisati odlučio se za muzare i treba mu auditorium


upravo tako...ima tu posla i dobrog ulaganja a i iste ne mogu zivjeti od vazduha...da je napisao o pocetku neke plastenicke proizvodnje il neke zivine pa hajd...
[ KrkaCiC @ 09.05.2013. 12:58 ] @
Prijatelj je cuvao odnosno tovio bikove,od 5-9 kako kad je imao. Skoro je prodao sve i lepa je to para.
ALI,on ima 2 traktora,mnogo imanja i cim dodje sa posla ruca i pravac njive
Plus u tome su mu pomagali otac i majka,od skoro u penziji.
Sve u svemu ima tu mnogo posla.
Setih se,deda u selu ima jednu kravu i samo za nju jedva obezbedjuje hranu,ipak je penzioner i nema snage kao mladji covek
Tako da,ima tu dosta ulaganj i mnogo posla i nek dobro razmisli. Deda ima svoje imanje,pored morave,i to radi mnogo godina unazad
[ FoghornLeghorn @ 22.05.2013. 10:45 ] @
@CoyoteKG : Kao i za sve u poljoprivredi, treba ti zemlja, a ona je u Vojvodini dosta skuplja nego u Sumadiji. Ako ste razmisljali o stocarstvu, obidji malo svoj kraj, narocito deo ka Raci Kragujevackoj ili Rekovcu. Videces koliko je jeftina zemlja u Bosnjanu, Djurdjevu, Mirasevcu, Borcima... Citava domacinstva sa njivama se mogu kupiti jako jeftino. Cak ispada da je kupovina polovnog traktora sa prikljucnim masinama skuplja nego to. Kod mene u selu, koje je malo dalje od bas tog kraja skoro je otislo komplet seosko domacinstvo, sa sredjenom dvospratnom kucom gradjenom 1990. + 5 hektara zemlje za 5.000 eur. Ar zemlje kosta 20-30 eur, pa i manje, zavisno od blizine puta.

Rekao si da pcelarstvo ne dolazi u obzir jer se brat plasi pcela/osa i slicnog, ali ja bih se najpre za to uhvatio. Pocetna ulaganja nisu toliko velika, imas stimulacije od drzave i sto je jako bitno, za kosnice treba samo ar-dva zemlje. Ostalo rade one same! Imas danas moderne "skafandere" gde si zasticen potpuno, pa cak i da se ceo roj sruci na tebe nece ti se nista desiti. Pride sto rad sa pcelama smiruje zivce, popravlja razpolozenje - jednostavno pozitivno utice na coveka. Moj brat je alergican na ujed pcele, ali radimo to vec dugo godina - bez straha. Potraznja za pravim medom je ovde velika, a da ne pominjemo maticni mlec, polen i druge stvarcice koje ti divni insekti sakupe.

Imas tu i uzgoj peradi, ali i uzgoj zacinskih i lekovitih biljaka, kao i onih za kojima je stalna potraznja kao sto je lavanda npr! Ne treba velika povrsina i posebno veliko odrzavanje, ali je zato profit sasvim solidan.

Na kraju mozemo mi ovde da pametujemo do sutra, ali ono sto on odluci i cega se prihvati - treba ga podrzati u tome i pomoci koliko god je moguce.

Jbg... Ja sam ove godine prvi put otisao ozbiljnije u ratarstvo, zasejao prilicne povrsine kukuruza, ali koliko vidim, bice i ova godina slaba i susna (kod mene nije pala kisa jos od 18 Aprila) zemlja vec dobro ispucala, i iako je kukuruz lepo nikao i krenuo kako treba vec polako pocinje da posustaje i ko zna sta ce biti! Poljoprivreda je cesto lutrija i nikad nista nije 100% sigurno
[ ventura @ 22.05.2013. 11:33 ] @
Citat:
FoghornLeghorn:
Jbg... Ja sam ove godine prvi put otisao ozbiljnije u ratarstvo, zasejao prilicne povrsine kukuruza, ali koliko vidim, bice i ova godina slaba i susna (kod mene nije pala kisa jos od 18 Aprila) zemlja vec dobro ispucala, i iako je kukuruz lepo nikao i krenuo kako treba vec polako pocinje da posustaje i ko zna sta ce biti! Poljoprivreda je cesto lutrija i nikad nista nije 100% sigurno :(

Koliko imaš kukuruza?

Ako nemaš šta pametnije da radiš kupi neki tifon i malu pumpu i lagano se zezaj na njivi... Bez navodnjavanja danas teško da možeš da računaš na bilo šta.
[ cika dacha @ 22.05.2013. 13:02 ] @
FoghornLeghorn@ 5000e za kucu tj celo domacinstvo i 5ha zemlje? STVARNO ?
[ FoghornLeghorn @ 22.05.2013. 13:55 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
FoghornLeghorn:
Jbg... Ja sam ove godine prvi put otisao ozbiljnije u ratarstvo, zasejao prilicne povrsine kukuruza, ali koliko vidim, bice i ova godina slaba i susna (kod mene nije pala kisa jos od 18 Aprila) zemlja vec dobro ispucala, i iako je kukuruz lepo nikao i krenuo kako treba vec polako pocinje da posustaje i ko zna sta ce biti! Poljoprivreda je cesto lutrija i nikad nista nije 100% sigurno

Koliko imaš kukuruza?

Ako nemaš šta pametnije da radiš kupi neki tifon i malu pumpu i lagano se zezaj na njivi... Bez navodnjavanja danas teško da možeš da računaš na bilo šta.


4 ha za pocetak. Imam jos 6 ha koje sam kupio, ali cekam da izadju zakupci na jesen pa da udjem ja! Zakupci su pod znacima navoda posto se zemlja izdaje ovde samo za placanje poreza Platis nekom porez za tu godinu za tu parcelu i radis je... Neki daju samo da ne raste korov

Sto se zalivanja tice, imam 2 ha u dolini jedne recice, sa dva bunara tako da cu tu od sledece godine posto je pre par godina otac dao to nekom liku za 50 eur po godini Za ovo drugo tek treba da busim sondazne rupe da vidim kako ce to izaci!

@Cika Dacha : Ima toga koliko hoces... dobro to je bila dobra pogodba obzirom da je u pitanju selo od 4000 stanovnika relativno blizu grada! Pa ja sam placao 1000 eur hektar solidne zemlje (nije bas ko vojvodjanska, ali ovde je sva takva) Jedan prijatelj mi se pre dve godine odselio negde na Vujan. Platio je 4 hiljade eur komplet domacinstvo sa rekom koja protice ispod kuce (ima i stara vodenica) + 4 ha sume, 4 ha pasnjaka i 2 ha obradive zemlje

Centralna Srbija je propast, narocito manji gradovi. Kod mene u gradu (25.000 stanovnika) je nedavno otisla kuca (dobro, ona sa kraja 60-tih, u "G" sa jos jednom istom takvom samo manjom, na 4,5 ara placa, 300 m od centra grada za 5,500 eur i to na dve rate!!! Sve uknjizeno i bez sporova... Ovde vise nema ljudi, narocito mladjih - sve je to otislo za BG ili negde u inostranstvo. Penzioneri i nesto mladjih kao sto sam ja, ako racunas konjine od 44 godine u mladje ljude.

ps - evo sad pade kisa... sedam na bicikl i nadam se da cu da zateknem kaljave njive
[ cika dacha @ 22.05.2013. 14:18 ] @
FoghornLeghorn@ gde su ta sela? daj bre nesto takvo da kupim!
[ FoghornLeghorn @ 22.05.2013. 14:32 ] @
Krenes od Kragujevca ka Raci Kragujevackoj, Natalincima, Velikoj Plani, Palanci... Prodji tim selima, narocito kraj oko Race Kragujevacke (Djurdjevo, Bosnjane, Mirasevac, sela ispod brda Visak iznad Race Kragujevacke) pa ces videti sta je sve na prodaju. Uglavnom prodaju naslednici kuca koje su se zatvorile - a tu je cena najmanja.

E, 'ajd javicu se kasnije... moram da idem. Neki cudan oblak je bio - moram da obidjem njive da vidim da nije slucajno lupao grad, mada mi se cini da je otisao u susedni atar!
[ FoghornLeghorn @ 22.05.2013. 19:10 ] @
Zamalo... na kilometar od mojih njiva grad pocistio sve... k'o buldozerom da si prosao Kod mene malo proletelo sitnih kuglica ali nije ostecen kukuruz Sad mi je lakse!

@Cika Dacha: Ako volis brdske ili planinske predele, kreni od Topole ka G. Milanovcu preko Rudnika. Kad prodjes selo Vinca koje je jako bogato i ima intenzivnu proizvodnju voca, sve dalje ka Rudniku je "propas'" Od Satornje pa nadalje - pustara, narocito po onim brdima. Mozda nije lose da prodjes trasom stare pruge Ljig-G.Milanovac (imas skretanja sa magistrale desno kad ides od BG - Mutanj, Cerova, Davidovica, Nakucani, Ljutovnica... to je sve skoro pusto!

[ Vasastajić @ 23.05.2013. 12:59 ] @
^
Ove božje suze zlata vrede...
...deda mi je uvek govorio da svaka majska kiša vredi po jedna kola kukuruza više.
Ubeđen sam da i tvoj kukuruz blagonaklono "gleda" na ovo "tiho plakanje"...
[ cika dacha @ 23.05.2013. 15:06 ] @
FoghornLeghorn@ aj baci koju sliku! i stvarno su takve cene?
[ FoghornLeghorn @ 23.05.2013. 16:22 ] @
Uglavnom prodaju naslednici pa su zato i takve cene... Ovih dana idem do GM pa cu slikati usput. Inace, ja bas i nemam naviku da slikam okolo, vec ako nesto vidim pre zapisem broj telefona

Imas i dole na jugu - izmedju Bojnika i Prokuplja (Zlata, Gornja i Donja Macina... pustara... sela sa po par stanovnika )

Gde je ogromna ponuda a traznja nikakva i cene su jako male!
[ anon70939 @ 23.05.2013. 17:17 ] @
Ja ne mogu da poverujem da je 5 hektara 5K eura :). Mislim da su to samo price...

Koliko god to zvucalo dobro, evo ako nadjes tako nesto kupujem gde god da je :).
Ici cu biciklom na posao i podici cu kredit da doplatim za tako nesto...

[ FoghornLeghorn @ 23.05.2013. 20:27 ] @
E moj Coyote, kad naslednici prodaju ono sto im je 200 km od kuce cena bude jako mala. Bukvalno daj sta das.

Ima nekih koji su culi i znaju kolika je cena zemlje u Vojvodini pa hoce za te iste pare ili upola da prodaju ovde - nema sanse - znaju seljaci za koliko se zemlja ovde prodaje.

Na kraju, Bosnjane i Djurdjevo su ti blizu, sedi u kola i gde god vidis znak pored puta da je nesto na prodaju ti pozovi pa pitaj. Tunel u Djurdjevu koliko mi je poznato (mozda se nesto promenilo u poslednje 2 godine) i dalje zvrji prazan, a tamo su se 80-tih proizvodile ogromne kolicine sampinjona - idealni uslovi, troskovi proizvodnje jako niski, ali opet zvrji prazno!

Ali... (uvek ima ali!), kad uletis u selo i trazis sta je na prodaju, ocas ce svi da se okupe oko tebe i nude, ali po njihovoj ceni! Kao sto prase na pijaci recimo kosta 300 din/kg, a kad odes kod seljaka na kapiju i pitas ima li prasice i posto su on ce ti odmah reci 350 din/kg!

Tako i za zemlju - cekas da neko ponudi na prodaju ili se preko prijatelja i poznanika raspitas ko i zasto prodaje. Tako dodjes i do dobre cene.

Ja ne trazim da kupim, nego cekam da neko ponudi!

Ako ti je za poredjenje, moj pokojni deda je krajem 70-tih godina kupio njivu od 90 ari pored raskrsnice regionalnog i magistralnog puta, na samom obodu grada (danas je to kao neka industrijska zona) sa potokom koji protice donjom ivicom njive i to platio tadasnjih 100.000 DM! Ogromne pare i za to vreme. Nadao se da ce kad-tad dobro da je preproda jer su tu bile u planu neke obilaznice, benzinske pumpe i razna cuda... Elem, deo njive koji je pored puta mogu da prodam za 200 eur po aru (tri placa po 10 ari), dok deo ispod toga, ka tom potoku vredi oko 30-40 eur po aru. Sve skupa, prosecna cena je nekih 80-90 eur po aru, pored puta, sad je vec gradsko gradjevinsko zemljiste i kostalo bi u najboljem slucaju 8-10 hiljada eur
[ anon70939 @ 25.05.2013. 13:14 ] @
Je l' vrede necemu ovi orasi? To sto su 30 godina stari je l' prednost ili mana?

http://kragujevac.olx.rs/prodaja-plantaze-oraha-iid-499195511

Moja "zrela" racunica :)
70 drveta x 25kg ociscenih oraha x 5E = 2 godine se isplati plac :)
mada procitah da orasi radjaju od 40 do 70hg :) odnosno od 4t-7t po ha.

Naravno, nemojte da se hvatate za moju racunicu jer sam svestan da ona nema veze sa zivotom :). Pitam samo da li je ovo sto ovaj trazi 14000E mnogo za ovako nesto?
[ milivoje t @ 25.05.2013. 18:11 ] @
:)))

ne znam da li je cena velika, al par stvari sam primetio, kao laik, da ti fale u racunici:

-fale ti u racunici troskovi
-70 stabala na hektar je bas retko sadjeno, prilicno sam siguran da orah ide sa preko 100 sadnica/ha
-30 godina stare, ne znam sta to znaci za tu sortu, grubo receno stabla su na pola zivitnog veka
-koja je cena ploda te sorte
-nemas blage veze u kakvom su stanju stabla, da li ih izjeda neka bolest, kako su pazena, da li ih je przio mraz, lomio grad, kakav je prilaz placu, trebace ti tamo neki objekat, oprema, mehanizacija, izvor vode, ako nemas kucu u blizini...

ono sto vidim na slici je relativno zapusten vocnjak, vidi se da neko vreme nije kosen, trava je polegla, a rastu mladice od palih plodova...

ako oces pare od vocke ta prica ne mora da se obradjuje i prska pesticidima, veze nema sa zivotom. moras da prskas te vocke, vocnjak kosis, obradjujes i djubris...

[ anon70939 @ 25.05.2013. 19:16 ] @
bar sam te nasmejao :)
[ milivoje t @ 25.05.2013. 19:43 ] @
:) jesi, al nema u tome niceg loseg. cak sta vise, da bi doneo kvalitetnu odluku treba razmisliti o svim alternativima.

vocarstvo, sto da ne, cujem da u srbiji mnogi lepo zive od visnje. kao i svakoj drugoj maloj poljoprivredi nikada nisi siguran kako ces proci i kakav ce ti plasman biti. losa strana je sto ne mozes kao u ratarstvu svake godine da promenis kulturu. ali opet se vracamo na ono, ako se pronadjes i volis nije tesko, a moze i da se zaradi.

moj pokojni deda je napravio vocnjak na jednom placu od oko 1-1.5ha, vise od 100 stabala koje je sam zasadio i kalemio, odrzavao i pazio. iz ljubavi. na placu bez kuce, vode i mehanizacije. a on je rodjen i ziveo je u gradu 20km od tog placa, a imao je porodicu i troje dece. ali je pasionirano voleo to sto radi...

gore sam zaboravio da napomenem nesto, mozda i mozes da zaradis pare bez pesticida, ako uspes da plasiras svoje proizvode kao organsko voce. a kod nas je potraznja u stalnom rastu. ali to ne znaci da neces obradjivati vocke, kositi vocnjak i mozda prskati prirodnim pesticidima dozoljenim u organskoj prozivodnji.

kada bi me neko pitao koje voce bi ja zasadio, verovatno bih rekao sljivu i od te iste sljive bih pravio visokokvalitetnu rakiju i pokusao na taj nacin da zaradim. imam prijatelje koji su stomatolozi iz cacka, a na svom seoskom imanju na takav nacin svake godine zarade lepe pare, a za sve radove angazuju lokalane seljake, rakiju godinama prodaju istim ljudima... istina imaju nekoliko hektara pod sljivom i odlicna komsiluk...



[ anon70939 @ 25.05.2013. 22:12 ] @
Ma nesto definitivno hocu. Odlucio sam sigurno.
Temu sam otvorio prvenstveno da se raspitam da nesto predlozim mojima, ali danas shvatih da je to verovatno nesto sto ja hocu da radim pa namecem drugima.

Stoga sam se odlucio za pcele. Za pcele mogu da zivim i u stanu i radim licno :). A pored toga obozavam med. Mislim da imam dovoljno znanja. Znam da pcele daju med :P i zive u kosnicama, i znaju da ubodu...


Regovah se na SPOS pa cu da vidim kad su neka druzenja, okupljanja pcelara da odem da ih davim malo pitanjima i nudim da volontiram da vidim kako to izgleda iz prve ruke :)
[ cika dacha @ 25.05.2013. 22:19 ] @
gde su slike tih predela?! pare nestrpljivo cekaju :-)
[ anon70939 @ 25.05.2013. 23:28 ] @
900E hektar :)
verovatno ima prostora i za cenkanje...


http://kragujevac.olx.rs/20-he...vna-gora-prodaja-iid-290968045
[ cika dacha @ 26.05.2013. 13:49 ] @
pa to je dzabe... Eto me na Ravnoj gori :-) samo da bradu pustim!
[ anon70939 @ 26.05.2013. 14:38 ] @
ja mislim da je dzabe :).
Ne mogu da zamislim koliko kosta 20ha u vojvodini :)
[ cika dacha @ 26.05.2013. 14:39 ] @
cena je prosek 8000e za 1ha okolina 30km od ns!
[ FoghornLeghorn @ 26.05.2013. 18:03 ] @
Aha!

I sta ja rekoh posto je zemlja u Sumadiji?

Srecom nasao si ovaj link na net-u, seljaci obicno ne kace na net sta je na prodaju! Nego ruke u dzepove i krenes polako po ataru bilo kog sela u Sumadiji - nagledas se i napustenih kuca i imanja i zakorovljenih njiva...

Tako sam i ja kupio i planiram jos par da kupim, da zasadim ako ne lesnike, orahe ili slicno, ono bar obicnu sumu
[ anon70939 @ 26.05.2013. 20:41 ] @
Ja bih na jednu parcelu od 1h posadio topole :).
Gore u vojvodini prijatelj koji je radio u strugari mi naprica neke ekstra cifre... Valjda one zahtevaju vlazno zemljiste, a gore su podzemne vode jako visoke, pa topola besni koliko brzo raste.
Kaze za 15-20 godina to je cifra fenomenalna. Ispadne valjda oko 100E po drvetu... a to je obezbedjen stan za dete :)

E sad... ako je on lagao mene, i ja lazem vas :P


Nego, danas sam se aktivno informisao o zemljistu. U Baljkovcu, na 5-6km od Kragujevca bio sam na imanju jedne komsinice koja je to kupila pre 5 godina za 15000E. 3ha plus stala, neki objekti, 3 bunara i solidna kuca, stara gradnja ali fenomenalna. Vrlo malo je ulozila u nju da je sredi.
Inace sam kod nje stanovao jedno vreme dok sam radio po Francuskoj, pa znam da joj je bila zelja da sredi svoj "ranc" i da se penzionise tu :).
Njena rodbina je u naselju Belosevac na 1.5km odatle prema gradu... Evo par slika. Na zalost ne setih se da slikam parcele, ali bice vam jako zanimljiva stala koja je zidana pre mnogo godina, i kako to danas izgleda...


Elem, poceo sam da gledam u nebo, a nemam nikakvo imanje :P
Ovo mi nije licilo na dobro




[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 26.05.2013. u 21:51 GMT+1]
[ FoghornLeghorn @ 26.05.2013. 20:57 ] @
Jao brate kacara/magaza i ona luda stala ili sta vec! Kako ga samo nadje... Uf... sad ti zavidim!

Ja se namuci sa onom mojom, a gle ova kako je lepa!

Mada me ceka sredjivanje jedne ogromne kod mene u drugom selu... Imace da se radi celo leto

[ anon70939 @ 26.05.2013. 21:16 ] @
Pa nije ona ni platila bas jeftino to :)
Ali za nju nije to bila neka lova, a vidim da uziva gore....
mogla je da kupi jednu garsonjeru u centru i da "uziva"

Krivo mi je sto nisam slikao i sve ostalo
[ gigamg1 @ 30.05.2013. 22:26 ] @
Ne valja ti to što unapred računaš koji ti je profit. Može svašta da se desi. Poljoprivreda ti je delatnost koja 30% zavisi od čoveka a ostalih 70% je milost i nemilost prirode.
Retko ko se obogati od nje. To se sve svodi na obrtanje para i malu akumulaciju.

Ratarstvo ti se ne isplati ako nemaš više od 10ha. Neki govore da se isplati ali ja stojim iza te činjenice da se ne isplati sa manjom površinom. Jeste da ti odradiš osnovnu obradu, platiš đubrivo, predsetvenu obradu, platiš seme, odradiš setvu, platiš hemiju, odradiš žetvu, prodaš proizvod i dobiješ te pare na gomili ali opet kada pogledaš da treba da platiš za sledeću godinu sve to i oduzmeš sve inpute od dobijene cifre, tebi u suštini jaaako mala zarada ostaje na tome. Sa svakim većim povećanjem obradivih površina tebi se ta jako mala zarada uvećava ali veoma malo. Treba ti najpre dobra mehanizacija. Mehanizacija koja te neće ostaviti u njivi ili iziskivati popravke što znači da ti treba i te mašine i traktore da održavaš što je moguće bolje da bi te to sve služilo. Stalno ulaganje u nove i kvalitetnije mašine se podrazumeva. Treba ti kvalitetno seme. Kvalitetno đubre. Poznavanje karakteristika semena. Poznavanje karakteristika đubriva i pravilan odabir. Moraš da poznaješ tipove zemljište i da na osnovu toga svoje agrotehničke mere da primeniš. Moraš da pomalo poznaješ i hemiju. Da ispoštuješ sve parametre kako bi maksimalno iskoristio hemiju. Na kraju, moraš da gledaš svakodnevno prognozu i da se spram toga organizuješ. Da gledaš svakodnevno prognozu i u samo nebo i da se moliš da sama priroda ne poništi tvoj trud i tvoje ulaganje. Moraš da budeš spreman na sve. Isplativost zavisi samo od tebe i količine tvoja samoodricanja.

Stočarstvom možeš da se baviš i ako imaš manje obradivih površina ali onda zaboravi na prodaju poljoprivredni proizvoda koje dobijaš sa njive jer sve odlazi na hranu za stoku. Tu je bitno da imaš objekte. Da imaš raznovrsnost hrane. Ne možeš npr. krave samo hraniti travom sa neke tamo livade. Moraš da daš stoci ono što u datom periodu života im treba. Na primer: nije ista hrana za male prasiće i za tovljenike. Nema "danas ću da se igram oko stoke a sutre neću". Kod krupne stoke (krava) je opšte poznato da nema vrdanja sa hranim. Ne možeš da ustaješ u 10-11-12h i da ih hraniš. Moraš ranim jutrom da ih nahraniš i napojiš. Da pomuzeš (ako su u pitanju muzare). Uveče isto moraš da ih hraniš. Nema da zaglaviš sa ekipom u kafani a krave da ližu prazne jasle. Jeste malo smešno ali pogledaj ako budeš u prilici da prisustvuješ nekoj seoskoj svadbi i li proslavi. Videćeš da određen broj ljudi odlazi oko 6h. Bili pijani ili trezni. Stoka čeka!
Stoku moraš stalno obilaziti i paziti na sitnice jer kod njih su sitnice veoma bitne. Zakasniš li, veterinar ti tu retko kada može pomoći. Pravovremeno moraš sve uočiti. Paziš da imaju adekvatnu hranu u adekvatno vreme, paziš da imaju vode, paziš ne sve fizičke promene i promene u ponašanju same stoke, redovno čišćenje objekata. Moraš biti spreman i za rat sa otkupljivačima i cenama. Isplativost zavisi samo od tebe i količine tvoja samoodricanja.

Povrtarstvo je po mišljenju mnogih jedna od najprofitabilnijih oblasti poljoprivrede ali ako dooobro zapneš i dobro se potrudiš. Ne treba ti mnogo zemlje ako se odlučiš za plasteničku proizvodnju. Za početak ti treba plastenik koji možeš i sam da napraviš ako si vičan tome. Za početak je dobro pa ako ti krene onda možeš da se širiš akumulacijom. Dok ne staneš na noge.
Za povrtarstvo kažu da je takođe i najstresnija oblast poljoprivrede. Jeste da je slično ratarstvu ali opet i dosta različito. Moraš da imaš kvalitetnu podlogu za svoje biljke. Kvalitetno seme iz koga treba da dobiješ kvalitetni sadni materijal. Dobar zalivni sistem. Kvalitetna đubriva. Poznavanje hemije je takođe bitno. Moraš da znaš po samoj boji biljke šta joj nedostaje i u kojoj količini. Moraš svakodnevno da provodiš sate i sate oko biljaka. Da poznaješ fizionomiju gajenih kultura. Klima tu igra presudan faktor. Plastenička proizvodnja ti dozvoljava da formiraš mikroklimu koja biljci odgovara. Moraš da dobro pratiš vreme i pamtiš kada si šta uradio oko biljke. Svakodnevno sitno održavanje koje najviše zamara se podrazumeva. Berba je druga etapa stresa kada ovo sve prethodno što sam pomenuo postigneš. Tu počinje stres oko plasiranja proizvoda. Proizvod moraš plasirati što pre jer se kvari. Moraš ga plasirati po ceni koja tebi odgovara. Moraš naći siguran otkup da ti ne propadne sve to što si do tada radio. Borbe sa nakupcima, pijačnim šetačima i zapitkivačima, švercerima i lopovima su svakodnevnica sa kojom moraš da se uhvatiš u koštac i kao i kod svih prethodnih oblasti poljoprivrede moraš da znaš da isplativost isključivo zavisi od tebe i količine tvoga samoodricanja.

Voćarstvo. Kao i prethodne grane iziskuje mnogo samoodricanja i truda. Za voćarstvo ti je bitno koliko imaš zemljišta u istoj meri kao što ti je bitno i kod stočarstva koliko imaš. Treba ti kvalitetno đubrenje parcele na kojoj želiš da sadiš jer posle sađenja nema više unošenja većih količina đubriva na sadnu dubinu. Znači, moraš dobro nađubriti stajnjakom, duuuboko zaorati to (rigolovati), obraditi dobro celu parcelu i poravnati. Moraš imati kvalitetne sorte i moraš voditi računa o tome kada koja sorta pristiže na branje jer nije ti isto da imaš 20 sadnica ranih voćki i 20 sadnica kasnih voćki. Sadni materijal mora biti proveren i kvalitetan. Treba tačno da znaš na koji razmak koje veće da sadiš. Dosta moraš da povedeš računa o tome. U prvih par godina nećeš imati skoro nikakav profit od toga i zato moraš biti strpljiv. Potrebna su ti ulaganja u održavanje voćaka iako one još ne rađaju. Dobro moraš da povedeš računa oko bolesti i štetočina i da pravovremeno ih zaustaviš. Orezivanje ćeš morati da naučiš a ono se dosta razlikuje od vrste do vrste i u mnogome ti zavisi količina ploda i zdravlje stabala od toga. Treba ti mehanizacija za međurednu obradu jer ne možeš da imaš voćnjak a da ti korov raste oko stabala. To zaboravi. Moraš pravovremeno da đubriš voćke. Da znaš kada i koju hemiju da preventivno ili kurativno koristiš. Ispoštuješ li više od 50% zadatih uslova, imaćeš rod za par godina. Tada ćeš morati da imaš radnu snagu koja će taj plod da bere. Dobićeš sličnu sitaciju kao i kod povrtarstva što se tiče plasmana proizvoda. Moraš ga prodati ili će u suprotnom propasti i istruliti. Ako možeš da ga preradiš i da sigurno prodaš taj proizvod onda si na konju. Dosta ulaganja, samoodricanja i gubljenja nerava. Na to ćeš morati da se navikneš. Nema štednje i škrtičarenja jer se to umnogome odražava na kvalitet i kvantitet ploda.

Hortikultura je dosta slična povrtarstvu i za nju važe isti zakoni da moraš naći tržište za svoj proizvod.

Sve ovo što sam spomenuo je neko moje skromno poznavanje te oblasti jer sam odrastao na selu pa sam imao dosta kontakta sa time. Nisam hteo da zalazim dublje u tematiku jer me mrzi da kucam.
Poljoprivreda je stresna grana jer iziskuje dosta truda, ulaganja, mnogo samoodricanja, mnogo znanja i usavršavanja koje može za nepunih sat vremena da ti anulira sama priroda svojim nepogodama. Moraš ulagati da bi ti bilo isplativo, što više to bolje. Moraš da pratiš svaku promenu i da budeš budan stalno budan i da se ne opuštaš. Stalno moraš da budeš u toku sa trendovima i inovacijama jer možeš sebi da olakšaš proizvodnju i da je poboljšaš sa mogućnošću poneke uštede. Dosta moraš da se obrazuješ i raspitaš, četvoro očiju da otvoriš i da dosta puta učiš u hodu. Što više znaš, manje si podložan neuspehu. Moraš gledati da ostvariš poznastva sa proizvođačima iz iste oblasti i da delite svoja iskustva i rešenja problema. Ne možeš ništa sam. Za sve treba radna snaga u većem broju jer vreme teče i proizvod gubi kvalitet i propada. Možeš biti nadčovek ogromne snage i neverovatne brzine ali će ti opet trebati još najmanje par ili dva ruku da bi ti izgurali do kraja. Početni kapital ti igra važnu ulogu jer njegova veličina je proporcionalna količini prepreka koje možeš u startu da preskočiš. Naučićeš se da svaštariš i da sve živo radiš samo da bi uštedeo i sebi olakšao. Stalna ulaganja u osavremenjivanje i ubrzavanje tokova proizvodnje je nezaobilazna. Zaboravi na kupovinu novog auta i korišćenje mehanizaje stare 20god. Zaboravi na jeftine varijante sadnog i semenskog materijala, jeftinu hemiju, jeftino đubrivo i jeftine delove za mehanizaciju. Zaboravi na onu izreku "sutra ću" i "ne radi mi se trenutno". Toga nema. Zaboravi na to da ćeš se u narednih 5god obogatiti jer si početnik. Možeš dobiti 100 subvencija ali opet će ti to biti samo neka sitna pomoć. Ne oslanjaj se na slatke priče koje čuješ preko tv-a. Veruj mi, nećeš moći da nabrojiš koliko si puta bio na samoj ivici propasti i bataljivanja posla. Moraš da stalno koračaš izdignuto i da imaš vere u sebe. Neće ti svaka biti rodna godina i neće svaki put biti dobra cena otkupa. Pomiri se sa tim. Izvešti se. Dobro se raspitaj pre ulaska u neku proizvodnju i dobro proceni svoje mogućnosti i kapacitete za istu. Sreća je tu jedan od presudnih faktora kod početnika i znaj da će se često dešavati da od cifre koju dobiješ prodajom svojih proizvoda kada oduzmeš ulaganje za sledeću sezonu ne dobiješ neku veliku sumu. Tvoj uspeh će zavisiti samo od količine tvoga umeća da barataš sa tom cifrom koju dobiješ oduzimanjem ulaganja od dobitka.
[ anon70939 @ 31.05.2013. 21:03 ] @
@gigamg1 hvala na iscrpnom i jasnom odgovoru :)


Elem... danas sam se provozao sa Kumom prema toj Rači, u povratku svario u Veliko Krčmare i Resnik.
Ubacili smo po kosku na više mesta usput na ljude koje smo naišli i stvarno ima svega i svačega na prodaju...
Ostavili smo na par mesta broj telefona pa ćemo videti... Verujem da još desetak puta ovako zabodemo i da će iskrsnuti nešto dobro...

Zemljište je 20E ar. Verovatno da može i malo da se iscenka. Nudio nam je lik 1,3ha za 2000E. Pored asfalta uz sumu i neki potok. Pravili smo se nezainteresovani ostavili broj pa cemo videti...

Svratili smo u jednu kafanu, odnosno to je vise neki suncobran ispred prodavnice, seli tu sa seljacima i popili po pivo. Poceli medjusobno da se nadglasavaju ko zna vise i gde sta ima... Neverovatno koliko ima neobradjenih njiva :(.
Uglavnom kako sam ih shvatio, svi su oni imali neka svoja zemljista, i onda su nasledjivali preko nekih daljih rodjaka jos zemlje koje ni ne mogu da postignu da odrzavaju...

U svakom slucaju jako sam se zagrejao. Makar uzeo samo jedan hektar i posadio sljive...
Izmedju ostalog razmisljam i o pcelama. Sutra idem na Gledić sa poznanikom da mu "pomognem". A za sledeci vikend sam dogovorio sa jednim kolegom da idemo na gružu
[ Lavlja_Jazbina @ 31.05.2013. 21:20 ] @
^Meni nije jasno zasto bezis iz svog kraja?Iste cene!
[ anon70939 @ 31.05.2013. 21:26 ] @
kog mog kraja? :)
[ Lavlja_Jazbina @ 31.05.2013. 21:29 ] @
KG I 20-30 Km okolo.
[ anon70939 @ 31.05.2013. 21:38 ] @
pa ovo sto sam pomenuo je na 15km od KG
[ Lavlja_Jazbina @ 31.05.2013. 21:49 ] @
A da Raca,ode na auto put.Koliko ima do Veliko Krcmare?

Nesto listam pa nadjoh ovu temu u arhivi.Mozda ti interesantno.

http://arhiva.elitesecurity.or...posao-sa-cvecem-zablude-istina

[Ovu poruku je menjao Lavlja_Jazbina dana 31.05.2013. u 23:13 GMT+1]
[ gigamg1 @ 01.06.2013. 00:51 ] @
Moja preporuka je da se raspitaš dobro oko same klase zemljišta. Ako je nešto močvarno, kamenito i slatina onda ti džaba zemlja. Ne možeš je tako lako poboljšati pa makar bacao tone i tone đubriva.
[ ventura @ 03.06.2013. 23:37 ] @
Apropo pčelarstva, najlepša ambalaža koju sam imao prilike da vidim:

[ cika dacha @ 04.06.2013. 19:57 ] @
ventura@ jeste lepa ali je totalno neprakticna!
[ Lavlja_Jazbina @ 04.06.2013. 20:29 ] @
Dugo ce da traje,prosto ti zao da je nacnes!Da ih ne razdvajamo.


[Ovu poruku je menjao Lavlja_Jazbina dana 04.06.2013. u 21:39 GMT+1]
[ ventura @ 04.06.2013. 20:32 ] @
Koga briga da li je praktična, bitno je da se lako proda :)
[ cika dacha @ 04.06.2013. 21:05 ] @
gde ste to nasli? da vidim njihov sajt :-)
[ anon70939 @ 04.06.2013. 21:10 ] @
Citat:
ventura:
Koga briga da li je praktična, bitno je da se lako proda :)

Totalno se slazem :).
Zamisli koliko ovakvih treba da se spakuje tona meda :).
A da se pakuju u one od kilo sa plasticnim cepom, koje kostaju 350 din...
Jesu prakticnije, ali ima ljudi kojima je bitan izgled :).
[ Lavlja_Jazbina @ 04.06.2013. 21:22 ] @
Citat:
Jesu prakticnije, ali ima ljudi kojima je bitan izgled :).

To i jesu kupci!
[ gigamg1 @ 05.06.2013. 00:43 ] @
U moru istih proizvoda i istog kvaliteta, ovaj med će pre naći put do kupca nego obična staklena tegla sa plastičnim zatvaračem.
Odličan dizajn!
[ Lavlja_Jazbina @ 05.06.2013. 06:32 ] @
@dacho...obrati se dizajneru.

http://www.behance.net/TashMihajlovic

Detalji su odlicni,a ima jos ideja,Ova druga je mali off,ali interesantna.



[ milivoje t @ 05.06.2013. 11:28 ] @
setih se tebe i ove teme, evo iskustva coveka koji se bavi uzgojem krava muzara:
https://www.youtube.com/watch?...ture=player_detailpage#t=7043s

ili

na 1:57:23

[ cika dacha @ 05.06.2013. 14:06 ] @
kupci koji po koricama sude o knjizi su povrsni :-)

italijanska auta imaju najbolji dizajn ali kvalitet je ipak ispod nemackog :-)
[ anon70939 @ 05.06.2013. 16:35 ] @
o ne... da ne pocinjemo i ovda :)
[ KrkaCiC @ 05.06.2013. 17:54 ] @
Apropo nemci vs italijani,mislim da mnogi ne znaju da neki nemci kupuju motore od italijana

Inace i meni se svidja ono pakovanje,za poklon je idealno
E sto se tice prakticnosti eeee
[ Lavlja_Jazbina @ 16.07.2013. 21:27 ] @
Komentari onih koji su dosli sa sela u grad pa savetuju ove iz grada kako treba da se radi na selu.

1krava = 20 L mleka x 180 dana : na 4 (4 l mleka za kg mladog sira)= 900kg x 500rsd/kg mladog sira je 450k rsd.

Pola dobiti za hranu i to je zarada po jednoj kravi za 6 meseci.
[ Marenović Slaviša @ 09.09.2013. 21:17 ] @
Prvo, ne ide četiri, već šest litara mleka za kilogram sira.

Drugo, treba da imaš baš rasnu kravu koja će ti konstantno za vreme laktacije davati tu količinu mleka.
U stvarnosti, stanje je malko drugačije. Treće, cena sira nije ni približna toj koju navodiš. Da li prodaješ ili kupuješ sir?
[ Lavlja_Jazbina @ 17.09.2013. 06:33 ] @
Kupujem na kalenic pijaci.Sto se tice vrste krave trebala bi biti muzara koja i sluzi toj svrsi.
Na selu prave od 4 l mleka,a stvarnost i jeste da nista sto je na papiru nije u praksi.
Isto je i za koke nosilje sto sam se raspitivao u zadnje vreme.Postoji prosek i rizik.