[ casperns2 @ 19.05.2013. 15:13 ] @
Evo stavio sam u ekonomiju posto ekonomisti bi trebalo da naprave najbolju racunicu.

Zanima me sta iskusnio ili oni koju su vec prosli kroz ovo misle??? Da napomenem da trenutno sam neozenjen.

U Novom Sadu da li uzeti auto ne kredit uz ucesce i lako ga otplacivati i brzo otplatiti sve bey mnogo briga..auto polovan do 5000-6000 evra (mozda cak i ceo auuto iskesirati ako se uspe i skupi novac) ..... ILI skupiti nekako za ucesce i kupiti neku garsonjeru na kredit i tako se "zakopati " sledecih 15-20 godina sa otplatom toga uz prosecnu platu .

Imati svoj auto i ziveti u iznajmljenom stanu a na posao ici svojim prevozom i na putovanja ne ici vozovima u busevima..... ili ... uzeti manji stan i ziveti u svom stanu i njega otplacivati a sledecih sigurno par godina nastaviti se voziti sa drugima ili gradskim i vozovima ?????
[ KrkaCiC @ 19.05.2013. 17:52 ] @
Mislim da ti pitanje nije na mestu i da je malo glupo. Kao da si pitao da li da ozenim plavusu 26 godina ili crnku od 28 godina

Sagledaj svoje mogucnosti,i sam ces naci resenje.
[ Dexic @ 19.05.2013. 22:03 ] @
Mozda covek nije ziveo u NS, seli se tamo pa ne zna.

Auto - U NS-u ti je, po meni, neophodan. Jeste taxi jeftin, ali nije uvek pri ruci i nije ono sto ti hoces uvek (jos ako si nepusac....).
Za stan 10x meri a jednom seci, da ne moras da se selis zbog raznih sitnica :)
A za kredit za stan ako se odlucis - sacekaj sledecu godinu barem.
[ Branko Santo @ 19.05.2013. 22:13 ] @
Svi ekonomski parametri po evropi su poprilicno losi i nagovestavaju pojeftinjenje stambenog prostora a i povecu krizu u automobilskoj industriji.

Polovan auto ne bih kupovao zato sto su novi dovoljno jeftini a ipak novi (a mozda cak i bolji). Pitaj strucnjake na AutoZone
Stan ne bi kupovao a racunica je izvedena u temi ovde u "ekonomija".

U NS auto nije neophodan ali jeste pristojna pogodnost. Ako iznajmljuje stan naci ce zbog posla najbolju opciju tako da mu nece trebati auto.
[ casperns2 @ 20.05.2013. 21:25 ] @
OK.. hvala na odgovorima... definitivno cu odustati od stana ... a za auto cu pogledati na autozone...n da li polovan ili nov...
[ Boris Tadić @ 22.05.2013. 10:12 ] @
Stan iznajmi,
do posla idi autobusom,
na putovanja idi avionom(ume da bude jeftinije i od auta i od autobusa i od voza + ne razmišljaš o kvarovima i oštećenjima + u Srbiji ionako nema šta da se vidi, sve je go tuki, stvarno nemaš razloga da koristiš masovni prevoz van relacije kuća-poso).
Ako si baš željan auta, onda kupi karavan da imaš gde da spavaš kada ti zakasni plata pa te izbace iz stana.

Pare čuvaj kao suvo zlato, dogodine će u Srbiji biti tuča za "kilo" hleba.
Kao što su za vreme rata ispod oka gledani svi koji imaju klavir u kući(ili violinu), tako će sada onaj sa više paradajza u kesi da padne pod mikro-srBoskop.

[Ovu poruku je menjao Boris Tadić dana 22.05.2013. u 11:24 GMT+1]
[ dule_ns @ 22.05.2013. 13:41 ] @
Koji će ti auto. Pošto si podstanar iznajmiš stan u blizini posla i rešio si problem.
[ Homer J. Simpson @ 22.05.2013. 14:39 ] @
^ Najbolja opcija. Mada i da je malo dalje, opet nije mnogo, ceo NS je ~ 4x5km i predje se peske s kraja na kraj za manje od 1h.
Auto kupiti ako je bas neophodan tj. ako treba za putovanja po Srbiji (i okolnim zemljama) posto su busevi i vozovi katastrofa (spori , raspadnuti a skupi) , stan nema smisla kad je renta jednosobnih 150 €

Citat:
Dexic: Auto - U NS-u ti je, po meni, neophodan. .

Ne znam odakle ti ovo za NS ...
[ Dexic @ 22.05.2013. 15:34 ] @
Ako ti treba 1h da prepesacis onda ti po meni treba auto. Ako ti veca prodavnica nije na <10min laganog hoda, treba ti auto.

Mozes ti uzeti stan blizu posla, ali onda smanjujes izbor stanova. Ako vec sve imas da je na 10 minuta hoda onda OK, nije potreban auto. Ali ja nisam vidjao takva mesta u NS (priznajem da nisam nesto dugo bio tamo doduse)
[ Branko Santo @ 22.05.2013. 15:38 ] @
Sta ce ti veca prodavnica na 10 minuta od stana? Treba ti supermarket ali ne nesto gigantsko a toga po NS ima gde god okrenes kanda nisi dovoljno bazao ;)
[ Homer J. Simpson @ 22.05.2013. 15:50 ] @
1h je za laganu setnju s kraja na kraj grada ...
A to retko ko radi. Znaci da je u proseku manje-vise sve bitno na 15-20min.
Biciklom 2-3 puta manje.
Auto je realno potreban samo onima sa decom i onima koji putuju van NS-a.
[ Dexic @ 22.05.2013. 16:39 ] @
Veca prodavnica ti treba zbog veceg izbora i nizih cena :)

Nisam imao utisak da mogu za 1h da prepesacim sve, taxi nas je prilicno vozio onim vecim putem i okolo. Ako moze, onda super.
[ Branko Santo @ 22.05.2013. 17:01 ] @
Dexic je u pravu ne moze ni izbiliza da se prepesaci NS za sat vremena ili je to neki drugi NS. Ja zivim u Petrovaradinu koji je deo NS i do centra mi treba oko 35min peske. Sa kraja Novog Naselja treba sigurno sat vremena do centra. Stoga nije bas tako mali :)
[ Homer J. Simpson @ 22.05.2013. 17:47 ] @
Vece prodavnice su Maxi, Roda (Merkator), Idea, Univer i njih ima gomila.
@ Branko Santo
Sa kraja naselja do keja ni sat vremena
Od NIS-a do Tempa za 50min
[ Branko Santo @ 22.05.2013. 18:37 ] @
Onda moze biti da sam ja sporac :)
[ vos @ 22.05.2013. 21:57 ] @
Ako kupis auto, za par godina neces imati ni auto ni stan ;)

Izracunaj da li ti se vise isplati najam stana ili kupovina ali pusti price o ocekivanom padu cena stanova. Kada se u cenu kvadrata uracuna cena placa, dazbine gradu, troskovi izgradnje, profit investitora od nekih 20%, PDV, postoji jedna minimalna cena kvadrata koja ne moze biti znacajno manja od trenutne. Cene kvadrata za novogradnju u Novom Sadu van centra (oko 1000 eur / m2) su itekako realne i nema tu posebnog prostora za dodatno smanjenje a da ne utice drasticno na kvalitet gradnje. Eventualno cena moze da padne ako grad pomogne u smislu da ustupe neku zemlju za izgradnju naselja i smanje troskove infrastrukture ali nisam upoznat da se tako nesto ocekuje.
[ dule_ns @ 23.05.2013. 07:25 ] @
Kakve crne velike kupovine, cenim da čovek živi sam i može sasvim fino da se snabdeva u supermarketima kojih ima po celom gradu. Ako sam loše procenio (ako nije sam) ispravite me. Po meni auto u takvoj situaciji ima smisla ako želi da često ide van grada, za grad mu je sasvim dovoljno đonovi + bus + taxi, naravno pod uslovom da mu posao nije daleko.

Inače, biće da sam i ja poput Branka što se tiče brzine :)
[ Miroslav Jeftić @ 23.05.2013. 07:37 ] @
Kad već kažeš da si neoženjen/bez dece, onda ti ne treba auto nikako. Jedino ako ti je posao negde van grada ili iz već nekog drugog razloga ti gradski prevoz ne odgovara. Inače stiže se svuda bez problema busom/taksijem i ne moraš da razmišljaš o garaži, parkingu, servisu i delovima (pogotovo ako bi uzeo polovnjaka), zimskim gumama i svemu ostalom što uz to ide Što se tiče stana, to već sam vidi kakvi su ti planovi i šta želiš da postigneš kasnije. Ja se ne bih žurio, iznajmljivanje je sasvim ok
[ dejanet @ 23.05.2013. 09:05 ] @
Prvo kupi auto, pa se onda zeni, pa onda razmisljaj o gajbi 60+ m2.

Po meni, sve ostalo je greska u koracima.
[ Java Beograd @ 23.05.2013. 09:36 ] @
Prvo kupi auto. Svakako ti treba. Gajbu kupi, da imaš gde da privodiš. Nemoj da se ženiš, mojne da si lud.
[ Stijak @ 09.07.2013. 01:52 ] @
Stan imam - i vodi se na oca - ali da je moj - prodao bi ga - pare stavio na stednju i od kamate iznajmljivao.

Jednostavno - ima vise ekonomskog smisla - za te pare bih iznajmljivao veći i bolji stan - ili ne bi trošio sve pare od kamate - pa bi se štednja uvećavala. Neki kažu - banke mogu propasti. Pa mogu - ali ako uzmemo u obzir da strane banke u Srbiji imaju mnogo više plasiranih kredita - nego prikupljene štednje - mislim da će sve uraditi da ne propadnu. Uostalom - ukoliko ponovo budu gluposti kao 90ih - i stanovi će pasti na par stotina evra - pa ću ja onda moći kupiti duplo veći stan - ako uspem spasti pare :) Naravno - da imam veće pare - razmišljao bih i o tome da dio prenesem u inostranstvo i tamo stavim na štednju - iako su kamatne stope niže - sigurnost je veća, a i sa tim kamatnim stopama se isplati.

Kako god postavite ekonomsku računicu - bilo da imate pare sada - pa hoćete da kupujete nešto - ili nemate pare pa bi da kupili na kredit - ne isplati se stan nikako.

Svi argumenti onih koji preferiraju kupovinu svode se na emotivne - kao - bolje plaćati svoj stan - nego davati nekome drugome pare. Ali situacija je apsurdna jer se za razliku cijene kirije i kamate posle 20-30 godina trajanja uobičajenog stambenog kredita mogu sakupiti pare za 2 stana jer kamata u slučaju štednje radi za vašu korist. Zapravo - upravo su oni koji kupuju na kredit vama koji ste iznajmljivali "kupili" drugi stan - jer vaša štednja između ostalog ide za stambene kredite ;)

Auto - ako vam često treba za putovanje isplati se kupiti (moja neka računica više od 50-60 dana godišnje jer ne zaboravite ratu kredita za auto, amortizaciju, sve ostale troškove posedovanja automobila) - kontam da ću se na tu računicu odlučiti kad budem imao porodicu. Do tada - ne pada mi na pamet. Kombinacija prevoz + taksi + rent-a-car i fleksibilnost koja sa tim dolazi je mnogo isplativija. Ne znam kako je u NS - u Beogradu je zbog nedostatka parkinga, gužvi - auto poprilično nepraktičan za gradsku vožnju pa i kolege koje imaju auto često na posao dolaze na druge načine.

Trebam na neko putovanje po Srbiji preko vikenda. Iznajmim auto za 50 evra (toliko kod jednog rent a car u Beogradu kosta vikend tarifa - 3 dana). Hoću malo da se luksuziram - iznajmim neko bolje auto za 50ak evra po danu... Povremeno ulete i neke nevjerovatne promocije - tipa novi A6 za 10 evra po danu - tako je jedan rent-a-car promovisao tek kupljena vozila. Sve u svemu - trošim na transport mnogo manje nego oni koji imaju auto - pri tome - imam auto onda kada mi treba.
[ Dexic @ 09.07.2013. 09:28 ] @
Tema je prozvakana u temi "Isplativost kupovine stana".
Racunica ne igra primarnu ulogu u Srbiji.
[ casperns2 @ 21.07.2013. 15:28 ] @
Par meseci sam bio zagrejan da uzmem auto, i bukvalno u 5 do 12 pre kupovine odusao sam od kupovine vozila .

Svugde ima neka racunica i koliko je isplativo ali za auto sam napravio racunicu i u mom slucaju je to cist trosak i bacanje para. Da kazem da bi skupio i iskesirao ceo auto, posle toga, mesecno samo do posla i najosnovnije voznje bi me kostale oko 60e benzina , znaci svaki mesec 60-70e za benzin, svaki 3-4 mesec realno jos po 40-50 evra za neku popravku ili ulaganje , jednom godisnje minimum 100 e za redovno odrzavanje, plus registracija oko 150e ... i uz sve to da molis boga da te neko ne udat ili ti nekog da ne udatis, da ti neko ne ukrade auto ili ogrebe.... a uz sve to vremenom auto stalno gubi na vrednosti pa se nikada ulozeni novac od kupovine ne moze vratiti. Znaci, godisnje oko 1100-1200 evra te kosta auto... i to neki minimum a dobijes, realno , samo malo lagodni zivot i mnogo vise nerviranja oko auta i manje slobodnih para.

Za stan cu videti, po meni su preskupi, za kamate da i ne pricam, tako da u mom slucaju auto ispada za sad iz svih kombinacija, toga sam se resio i sreca nisam ga kupio, bar dok ne ubodem neki posao sa platom nekom vecom od prosecne srpske.
[ Branko Santo @ 21.07.2013. 18:50 ] @
Posto si se odlucio da ne koristis sopstvenu motorizaciju onda mozes drugi aspekt dileme da prilagodis da trosis sto manje para na taxi i vremena na voznju/setanje.
Sve sada cini se zavisi od toga gde ces naci taj posao.