[ milica2327 @ 19.05.2013. 22:42 ] @
Pocetkom maja ove godine usvojen je novi zakon o drzavljanstvu u Austriji koji kaze da se do austrijskog drzavljanstva moze doci posle 6 ili 10 godina boravka u Austriji.

http://www.vesti-online.com/Di...-drzavljanstva-za-sest-godina-


Ovde je sve kristalno jasno, a ono sto je ostalo nejasno je sledece...


1) Da li se ovaj novi zakon o drzavljanstvu tj. o duzini boravka u Austriji koji je neophodan za dobijanje austrijskog drzavljanstva, podjednako odnosi i na osobe koje su u braku sa austrijskim drzavljaninom/nkom kao i na one koji su u braku sa nekim ko nema austrijsko drzavljanstvo ? Ili je samo prednost ukoliko je neko u braku sa osobom koja ima austrijsko drzavljanstvo da ce brze, tj. za krace vreme dobiti neograniceni boravak u Austriji nego ukoliko nijedan partner nema austrijsko drzavljanstvo ?


2) Da li je neko bio u situaciji da je sklopio brak sa austrijskim drzavljaninom/nkom i koliko godina je cekao na dobijanje austrijskog drzavljanstva, a posle koliko godina je dobio neograniceni boravak ? Koliko je meni poznato prva viza se dobija na 1 godinu, druga opet na 1 godinu i treca mislim na 3 ili 5 godina, nisam sigurna...


A sto se tice ovog novog zakona, cisto sumnjam da ce i 5 % ljudi koji 10 godina zive u Austriji uspeti da polozi B-2 nivo nemackog jezika. Taj nivo je prilicno zahtevan, ako govorimo o ispitu na Gete Institutu.
[ delija_sever031 @ 20.05.2013. 06:08 ] @
Pa do sada je bilo 10 godina uslov za sve a one sa nekim drugim EU pasosem 6 godina,kako je sad to definisano?
[ Nemanja @ 20.05.2013. 14:11 ] @
Ukoliko si dobro integrisan, citaj imas dovoljnu platu, verovatno isto kao i za BC i dovoljno znanje jezika, fakultetsku diplomu, mozes ranije zatraziti drzavljanstvo.
Edit : i volontiranje u nekim sportskim/humanitarnim ogranizacijama se racuna kao plus...

[Ovu poruku je menjao Nemanja dana 20.05.2013. u 15:33 GMT+1]
[ delija_sever031 @ 21.05.2013. 11:03 ] @
Mislio sam da li je onima sa EU pasosem smanjen rok za apliciranje sa 6 god na nesto manje?
[ alasalas @ 21.05.2013. 11:27 ] @
Posle 6 godina zahtev za drzavljanstvo mogu predati one osobe koje imaju polozen B2 kurs, minimalnu platu od 1000€ i koji u poslednjih 6 meseci nisu proveli na birou ili dobijali socijalnu pomoc.

Posle 10 godina drzavljanstvo mogu zatraziti osobe koje imaju polozen B1 kurs i minimum 3 godine rada (volontiranja) u nekoj od humanitarnih organizacija (Rotes
Kreuz, Caritas...) + poslednja 2 uslova prethodne grupe.

B2 Kurs nije toliki bauk (treba otprilike godinu dana intezivnog ucenja jezika)
[ delija_sever031 @ 21.05.2013. 11:34 ] @
Hvala za razjasnjenje ali po ovom prethodnom 10god je bilo za non EU drzavljane a 6god za one koji vec imaju neki EU pasos,da li je za njih isto smanjen broj godina? Ako se dobro secam po jos onom starom je trebalo 4god pa su podigli na 6,da li je i to vraceno nazad ili? Uglavnom pozitivan korak austrijskih vlasti za emigrante jer je 6 god prilicno kratak rok za aplikaciju za drzavljanstvo a a obzirom da je ovaj prethodni zakon kritikovan kao jedan od najstrozijih zakona o drzavljanstvu u Evropi. Takodje se slazem da B2 nije bauk i da zivljenjem u nemackom govornom podrucju vrlo lako cete doci do tog nivoa znanja jezika,pa nasi lekari ga polazu jos u Srbiji kao uslov za posao u Nemackoj a kamoli jos zivljenjem godinama tamo da neko ne uspe da ga savlada.
[ delija_sever031 @ 21.05.2013. 11:53 ] @
I da li je nesto menjano po pitanju dvojnog drzavljanstva?
[ milica2327 @ 21.05.2013. 16:01 ] @
Citat:
alasalas:
Posle 6 godina zahtev za drzavljanstvo mogu predati one osobe koje imaju polozen B2 kurs, minimalnu platu od 1000€ i koji u poslednjih 6 meseci nisu proveli na birou ili dobijali socijalnu pomoc.

Posle 10 godina drzavljanstvo mogu zatraziti osobe koje imaju polozen B1 kurs i minimum 3 godine rada (volontiranja) u nekoj od humanitarnih organizacija (Rotes
Kreuz, Caritas...) + poslednja 2 uslova prethodne grupe.

B2 Kurs nije toliki bauk (treba otprilike godinu dana intezivnog ucenja jezika)




Da, ovako nesto slicno pise i na onom linku koji sam postavila. 6 godina boravka se smatra odlicnom integracijom za podnesenje zahteva za drzavljanstvo, ako se ima polozen B-2 ispit i dovoljna sredstva za zivot, dok 10 godina boravka se smatra dovoljnom intergracijom, ako se ima polozen B-1 ispit i opet dovoljna sredstva za zivot.

Da li je ona minimalna plata od 1000 EUR koja se odnosi na 6 godina boravka, proverena informacija ? Da li postoji neki link koji to potvrdjuje ? Ako imas, postavi ga da ne trazim po netu...



Tacno, B-2 nije bauk, ali ga ipak treba dobro spremiti. Ljudi koji zive godinama u de ili at, ne bi mogili bez pripreme poloziti B-2 ispit, jer B-2 ispit koji se polaze na Gete Institutu, nije samo da znas da pricas i cao. Gledala sam danas ispit koji se polaze na Gete Institutu - B-2 ispit i ispit koji se polaze na Austrijskom Institutu u Beogradu - ÖSD B-2 ispit. Moje misljenje kada sam uporedila ispite je da je B-2 ispit na GI ipak bolja opcija. Ispit je manje obuhvatan, nije toliko detaljan kao ÖSD B-2 ispit, ali je po meni ipak tezi od ÖSD B-2 ispita. ÖSD B-2 ispit sadrzi 50% onoga sto se na GI polaze na B-1 ispitu, tj. identicne stvari, plus jos mnogo toga sto zahteva B-2 nivo. Eto, ako je nekome od pomoci ova informacija...
[ alasalas @ 22.05.2013. 23:02 ] @
@delija_sever031
koliko sam uspeo da primetim 6 godina moraju cekati i oni sa EU pasosem (tj tuse nista nije promenilo).
Doduse, i gradjani trecih zemalja mogli su podneti zahtev posle 6 godina pod uslovom da su za to vreme bili vencani sa osobom koja ima austrijsko drzavljanstvo.

Dvojno drzavljanstvo u principu nije moguce, jedino u retkim slucajevima (kod maloletne dece kada je jedan reditelj iz austrije a drugi ima pasos neke druge zemlje)


@milica2327
http://www.integration.at/news/reform_des_staatsbuergerschaftsgesetzes_vom_ministerrat_beschlossen/
Znaci, od 6 godina provedenih u Austriji, podnosilac zahteva mora dokazati da je minimum 3 godine (36 meseci) imao mesecnu platu vecu od 1000€.

Sto se tice kurseva jezika: ja sam ih sve (A2, B1, B2) polagao kod ÖSD tako da ne znam kako je tacno na Goethe Institutu.
Sto se tice priprema to sve zavisi od osobe do osobe.
Ja sam se pripremao za A2 i B1 ispite dok recimo za B2 nisam. Doduse, njega sam kasnije i polagao (posle 2.5-3 godine provedenih u austriji). Pricanje jeste vazno, jer onaj ko gramaticki ispravno prica ne bi trebalo da ima problema ni sa ostalim delovima ispita. Stavise, mnogo vise ljudi pada kod usmenog dela.
[ milica2327 @ 23.05.2013. 09:43 ] @
Citat:
alasalas:
Posle 6 godina zahtev za drzavljanstvo mogu predati one osobe koje imaju polozen B2 kurs, minimalnu platu od 1000€ i koji u poslednjih 6 meseci nisu proveli na birou ili dobijali socijalnu pomoc.

Posle 10 godina drzavljanstvo mogu zatraziti osobe koje imaju polozen B1 kurs i minimum 3 godine rada (volontiranja) u nekoj od humanitarnih organizacija (Rotes
Kreuz, Caritas...) + poslednja 2 uslova prethodne grupe.

B2 Kurs nije toliki bauk (treba otprilike godinu dana intezivnog ucenja jezika)




Sa B-1 polozenim ispitom isto je 6 godina boravka. Samo...
Tamo gde pise onih 3 godine rada u raznim organizacijama, to je jasno. Ali za tu opciju sa B-1 nivoom, tu ne pise ni da se ima onih 1000 EUR prihoda mesecno od najmanje 3 godine, niti da se mora biti u radnom odnosu u trenutku podnosenja zahteva, tj. posledjih 6 meseci da se ne sme primati socijalna pomoc.


Ono sto sam ja zakljucila citajuci link koji si postavio, austrijsko drzavljanstvo se moze dobiti posle 6 godina boravka ili sa B-2 ili sa B-1. Razlika je samo u tome sto vam sa B-1 traze dodane 3 godine volontiranja, a sa B-2 to ne traze. A sto se plate tice od 1000 EUR, da ste u radnom odnosu posledjih 6 meseci, da ne primate socijalnu pomoc, to je sve isto i sa B-2 i sa B-1 !
[ milica2327 @ 30.09.2014. 12:57 ] @
Nedavno sam polagala B-2 ispit na Gete Institutu u Beogradu. Polozila sam iz prvog puta. Ako nekome treba informacija vezana za samo polaganje, neka se javi...

Pozdrav