[ Vita94 @ 20.05.2013. 01:27 ] @
Pozdrav,

Potreban mi je simetrični pristup internetu brzine oko 30/30 Mbps do kuće. Moje glavno pitanje je, da li ja kao pravno lice mogu da dovedem optički kabli do kuće i koja bi mesečna cena bila za tako nešto s obzirom da sam u Nišu a ne u Beogradu. Nisam čak ni siguran da imam optički kabli u blizini kuće. Da li neko ima iskustva sa Telekom Srbija ili nekim drugim operaterom koji nudi optički internet, jer sam čuo da mogu da omoguće tu uslugu skoro po ceni od 1 eur po mbit-u, što mi odgovara. Naravno moja oprema i optički kabli do kuće. Takođe mi je potreban i opseg od 16-256 IP adrese. Ukoliko imate neka iskustva ili možete da me uputite nekome bio bih vam zahvalan.

Srdačan pozdrav!
[ rajco @ 20.05.2013. 07:05 ] @
Telekom naplaćuje uvođenje optike oko 1000€, mada ima raznih opcija da izbegneš taj trošak. Sa SBB-om se lakše možeš dogovoriti za besplatno uvođenje jer oni ne idu samo podzemno. Cena po Mbs za taj protok može biti oko 20€.
[ djricky @ 20.05.2013. 14:17 ] @
cena moze da bude i manja, ~10€ za megabit... mada ce 99,9% ici na ugovornu obavezu od 36 meseci...
[ rajco @ 20.05.2013. 14:23 ] @
Može, sve zavisi koje usluge koristi, kako se dogovori i koliku ugovornu obavezu odabere. Lično nisam pobornik vezivanja duže od godinu dana, jer se situacija na tom tržištu dosta menja i možeš posle godinu dana da dogovaraš bolje uslove.
[ zivanicd @ 23.05.2013. 17:33 ] @
Vidim da si u Nisu. Zovi Bogdana iz Exe-a pa vidi sta moze.

Mislim da ti je 30/30 malo za optiku. Toliki protok bez problema mozes da cepas kroz wireless ultrastabilno.
[ Slobodan Milivojevic @ 23.05.2013. 22:17 ] @
Kad smo već kod exe-neta, ne znam gde se nalazi on tačno, al čuo sam da postavljaju GPON u Cara Dušana, Bulevaru dr. Zorana Đinđića, Bulevaru Nemanjića, Bulevaru Vojvode Mišića i još nekim ulicama...

U svakom slučaju, kod njih ima 18/18Mbit standardnu ponudu uz /29 opseg IP adresa za 26.700 dinara, a 16/16Mbit za 22.300 dinara. Kolko bi tražili za 30/30Mbps, ne mogu da tvrdim, ali može da se pita.

Ako mora baš optika, onda ExeNet dolazi u obzir samo na lokacijama gde postavljaju GPON, inače ako može i wireless, onda čak nije ograničen ni samo na Niš...
[ AlexandarNis @ 19.07.2013. 20:39 ] @
NetNet vec ima svoju opticku infrastrukturu (GPON) u nekim delovima Nisa koja je u funkciji. Sto se cene tice, daleko su jeftiniji od Telekoma.