[ dolke022 @ 24.05.2013. 11:45 ] @
Pozdrav svima,

Planiram izgradnju web sajta koji će između ostalog imati i online šop sa velikom količinom artikala.

Moje pitanje je sledeće:

Došao sam do zaključka da je shared hosting okruženje pre usko za projekat te veličine, te sam na pragu kupovine VPS hosting-a, a u nekoj daljoj budućnosti, ukoliko se web sajt bude razvijao predviđenim tempom i zakup dedicated server-a.

Ono u šta nisam siguran je sledeće: Da li bi odziv sajta bio bolji ako bi VPS server bio fizički lociran na teritoriji R. Srbije, u odnosu na VPS koji se nalazi u Dallas-u, USA? Sajt je primarno namenjen posetiocima i kupcima iz zemlje, dakle domaće tržište, i zemljama u okruženju. Naravno pretpostavio sam da su karakteristike servera slične. Da li bi bilo značajnog ubrzanja i odziva ili govorimo o zanemarivim poboljšanjima?

Hvala unapred
Dean
[ Burgos @ 24.05.2013. 11:53 ] @
Svakako je bolje da je server "bliže" Srbiji. Npr. moj server u USA ima primetno sporiji odziv od mog drugog servera koji je lociran u Nemačkoj. Pri HTTP saobraćaju se to i ne primeti previše,
ali kucanje u emacs-u je primetno ugodnije ako je server u Nemačkoj.


[ acko018 @ 24.05.2013. 11:58 ] @
Kao sto ti je Burgos rekao najbolje je u Srbiji ali su cene dosta velike pa ti je Nemacka odlicna alternativa.
[ dolke022 @ 24.05.2013. 12:44 ] @
Hvala na odgovorima.

A recite mi imate li preporuku za nekog hosting provajdera u Nemačkoj?
[ Deni web dizajn @ 26.05.2013. 15:26 ] @
Najvaznije ti je kako je odrzavanje tog servera i koliko ima resursa.

Teko da ce neko od posetioca sajta da primeti razliku ako je vps u nemackoj ili u Srbiji. Cak i usa nije velika razlika.

Za obican html ili cms sajt nema velike razlika i tesko se primeti.

Strani provajderi su obicno dosta povoljniji daju podrsku 24 sata, sigurniji su...

Ma da ima i par domacih koji su ok, ali ima preprodavaca koji su uzas...

Ja sam imao slucaj da zipovan fajl saljem na vps brzinom 4kb/s dok u isto vreme saljem na deljeni brzinom preko 100, zaustavim salanje na deljeni opet ide 4kb/s na vps... Toliko o kvalitetu nekih provajdera... Ima ih dobrih ali ima i losih tako da treba paziti.
[ prolecedolece @ 27.05.2013. 13:30 ] @
Po onome sto smo interno istrazivali u firmi i zajedno sa nasim klijentima i tekako ima veze da li ti je server u Americi ili u Srbji. Svakako ce sajt biti brzi ako imas sajt koji je hostovan ovde a ne "preko bare".

Citat:
Teko da ce neko od posetioca sajta da primeti razliku ako je vps u nemackoj ili u Srbiji. Cak i usa nije velika razlika.


Pa dobro, niko ne prica o minutima nego o sekundama. I razlika od 2 sekunde je po meni previse.
[ nnn @ 27.05.2013. 13:40 ] @
Svaka preporuka:
http://www.intovps.com/

Cene su ok, imaju 5 lokacija na kojima mozes da biras, a najbliza je u rumuniji. Podrska je odlicna.
[ view @ 27.05.2013. 14:14 ] @
Citao sam da je intovps odlican,samo sto se tice rumunije kao dobra lokacija za nas iz Srbije nije tacno.Testirao sam neke dedicated servere u rumuniji i nemamo bas dobar odziv sa njima...Odziv rumunskih servera u Srbiji je slican odzivu sa serverima u Americi jer su konekcije izmedju srbije i rumunije jako lose i idu okolo-naokolo,preko Male krsne i Lajkovca :).

Mozda gresim i mozda se situacija popravila ali ja kada sam radio to testiranje pre nekih godinu dana odziv je bio izmedju 200 - 300ms.
[ cyBerManIA @ 27.05.2013. 19:09 ] @
Citat:
Deni web dizajn:
Teko da ce neko od posetioca sajta da primeti razliku ako je vps u nemackoj ili u Srbiji. Cak i usa nije velika razlika.
Za obican html ili cms sajt nema velike razlika i tesko se primeti.


Razlika izmedju Srbije i Amerike je najmanje 17x, dok je razlika izmedju Srbije i Nemacke ~4x. Razlika izmedju Nemacke i USA, u odnosu na Srbiju su takodje minimalno 4x.
Tako da, postoji ogromna razlika.
Fora je u tome sto su u pitanju mili sekunde, pa dosta ljudi ne primecuje razliku, jos manje je primecuje obican covek koji nije u tim vodama.
Dosta utice i kolicina http zahteva, jer svaki zahtev ima request i response, gde direktno utice ping. To je za lose uradjene sajtove katastrofa.

Citat:
view: Citao sam da je intovps odlican,samo sto se tice rumunije kao dobra lokacija za nas iz Srbije nije tacno.Testirao sam neke dedicated servere u rumuniji i nemamo bas dobar odziv sa njima...Odziv rumunskih servera u Srbiji je slican odzivu sa serverima u Americi jer su konekcije izmedju srbije i rumunije jako lose i idu okolo-naokolo,preko Male krsne i Lajkovca .

Mozda gresim i mozda se situacija popravila ali ja kada sam radio to testiranje pre nekih godinu dana odziv je bio izmedju 200 - 300ms.


Testirao sam pre nedelju dana. Trenutni odziv je 5-10ms veci u odnosu na Frankfurt. Normalno, zavisi i ta firma iz Rumunije s kim sve ima peering, pa cesce mogu da se vide i rezultati od 10+ ms.

--

U principu zavisi najvise od osobe. Ja sam performance freak i meni su 10ms nebo-zemlja, a da ne govorim o 170+ , dok znam ljude kojima je 300ms kao dobar dan, ali se vise voze forom "bolje 300ms da radi, nego 10ms a da cesto ne radi".
Bottom line: .DE je trenutno best buy (link, latency, price)
[ view @ 27.05.2013. 19:27 ] @
Onda su se linkovi sa Rumunijom dosta popravili mada i to je lose jer nam je Rumunija bliza od Nemacke i trebalo bih da odziv bude neznatno losiji nego u Srbiji a mnogo bolji nego sa Nemackom...Tako je kad gledamo geografski ali na mrezi izgleda da nam je Nemacka mnogo bliza nego Rumunija :)

Licno sam imao iskustva sa korisnicima koji su se zalili da im je odziv od 35-45 ms prevelik za shared hosting ali to su bili samo pojedinci.
[ Burgos @ 27.05.2013. 19:30 ] @
Ja kucam kod direktno na serverima koji se nalaze direktno u TX, i u tu svrhu iznajmljujem VPS u Nemačkoj, pa se onda povežem SRB - DE - USA i bar pet puta je ugodniji rad :D
[ whitie2004 @ 28.05.2013. 08:28 ] @
Sem same price o inostranstvu, bitna je i ona prica o Srbiji. Znatno se razlikuje odziv ako se nalazis u Beogradu i negde u unutrasnjosti. Trejs do mog prvog komsije, samo zid izmedju - ali razliciti provajderi , ima 17 stavki !!! Ako iz Cacka ( SBB provajder ) otvaras neki sajt u Nisu, ici ces nizvodno Moravom do Krusevca, onda na sever do Beograda, zatim 3 kruga oko Slavije pa istim putem nazad ka Nisu. Lakse ces da dodjes do Hrca U Švabiji !

Takodje treba ozbiljno da shvatimo da danas internetom dominiraju mobilni telefoni. Ima ih vise nego racunara, televizora, frizidera i kola zajedno. Ima ih vise nego četkica za zube! Znaci kada meris te milisekunde koristis mobilni telefon. Dobija se drugacija slika ...

BDW -> cyBerManIA, skrati naslov ...