[ DusanSukovic @ 24.05.2013. 20:19 ] @
Ima samo EDGE veza (sto je veliki uspeh za jug SRB), lokacija je na koordinatama 42.89475, 21.44480 (maps.google.rs), oko sela ima par baznih stanica MTS, Telenora (jedna je kod sela Dobri Do), zanima me da li ima neki provider da je ovo selo u dometu nekog linka..ili slicno
[ Slobodan Milivojevic @ 24.05.2013. 20:40 ] @
Nisam baš siguran da neki ISP ima računicu da dovodi link tamo, inače evo gledam do Medveđe imaš vazdušnom linijom 12-13 kilometara što za neku malo bolju wifi opremu nije ništa, ali nisam baš siguran da imaš optičku vidljivost ka Medveđi.

Ono što sam mislio je možda da dovedeš wifi-jem neki net iz Medveđe (ADSL možda) od nekog... Sa čistom optičkom vidljivošću ovo je i više nego izvodljivo na toj daljini za neku ceno od oko 150e +- zavisi ako kupuješ novo ili polovno (naravno mislim na 5GHz 802.11n).

Ali ako nemaš optičku vidljivost onda džaba.

Pravili smo mi linkove doduše ne na toj udaljenosti, ali ne vidim zašto ne bi moglo da radi
[ DusanSukovic @ 24.05.2013. 20:45 ] @
U pravu si, nema vidljivosti prema Medvedji - (mada vidi se odlicno Radan Planina) ali ima prema Vranju i u tom pravcu (planine) . A imam neku Ubiquity opremu,
na 5.8 Ghz, (2xBullet HP) sa 2xMars panel antenama koje bih rado uposlio :)

[ Slobodan Milivojevic @ 24.05.2013. 21:24 ] @
Epa ako imaš neku lokaciju ka kojoj imaš optičku vidljivost a gde može da se uzme net neki bolji od tog EDGE-a što imaš tu, onda ćeš ako imaš makar malo iskustva sa wireless-om, a kolko vidim imaš, lako da napraviš to...

Ja sam hteo da ti predložim AirGrid 27dB, dobri su, samo mi jedan pre dve godine spržio grom udario na 100m od njega i ode mu LAN. Od tad imam sftp kablove i nije bilo problema :)
[ DusanSukovic @ 24.05.2013. 22:38 ] @
Da li postoji neki nacin da se detektuje signal od nekog providera na 5.8 Ghz panel antenama? Previse je to usmeren snop, nemoguce ?

*mali update*

U selu Dobri Do koje je udaljeno vazdusnom linijom 4 km izgleda ima i mogucnost ADSL-a, jer postoje telefonske linije, ostaje samo da se nadje neko resenje za kacenje na ADSL i gde da se postavi Ubiquity oprema. Kakva je politika od strane MTS-a za kacenje opreme na njihove stubove, da li to dozvoljavaju i da li traze neku bezobrazno visoku nadoknadu?

[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 25.05.2013. u 14:24 GMT+1]
[ zivanicd @ 25.05.2013. 18:19 ] @
Telekom u zavisnosti od lokacije za mesto na stubu naplacuje oko 800 evra po anteni mesecno.

+ PDV naravno.

Ako trebas da "premostis" bolje da nadjes neki salas kod nekog cice, platis mu 50 evra za godinu dana i napravis link.