[ abc.. @ 02.06.2013. 18:31 ] @
Napravio sam sajt koji predstavlja podršku klasičnom obrazovanju u osnovnoj školi (inače radim kao učitelj..) i prvenstveno je namenjen učenicima mog razreda ali korisne materijale naravno, može koristiti bilo ko.

Voleo bih da čujem vaše mišljenje o sajtu kao i predloge za eventualne izmene ili ispravku bezbednosnih propusta.

www.zelenaucionica.in.rs

Pozdrav!
[ kunc @ 02.06.2013. 19:36 ] @
dosta dobar site :)

pocecu od samog designa sto je vrhunac i prelijep odabir boja.
Sto se tice logiranja, ne svidja mi se ova login forma ja bih ipak dodijelio user name i password svakom uceniku iz sigurnosnih razloga
posto vidim da ima forma "ocjene"

sto se tice same domene, moglo je to biti puno puno bolje i jednostavnije :)

toliko od mene


[ cika dacha @ 02.06.2013. 19:39 ] @
abc..@ lepa ideja i sajt ok ali treba da bude na cirilici opcija!
[ abc.. @ 02.06.2013. 19:56 ] @
Učenici imaju svoje lozinke za pristup tako da ne mogu gledati tudje ocene; raditi tudje domace zadatke; slati poruke i sl..
Što se tiče ćirilice, kajem se što nisam počeo da radim sajt na tom pismu ali sada mi je cim da sve prebacujem, u svakom slučaju zamerka je sasvim na mestu :)

Hvala vam mnogo na sugestijama! :)
[ Radovan__III @ 03.06.2013. 19:23 ] @
Sajt izgleda poprilicno lepo ali ima taj wordpress look , sto uvek dovodi u pitanje da li se sajt mogao napraviti za par minuta koristeci se vec nekim gotovim resenjem uz par izmena.

Sto se tice prebacivanja iz latinice u cirilicu to se ne radi tako sto se neko opredlei za jedno ili za drugo i razvija za jedno ili drugo ( ili neki strani jezik npr ) , sve osnovne stvari se stavljaju u neki vid baze sa prevodom na vise jezika npr i onda se takve stvari uvek mogu izvaditi iz date baze, sto se tice ostalgo teksta, js moze i sad da ti prevodi ako zelis , uz minimalno poznavanje js-a koji mislim da imas potrebno je samo iskoristiti vec neke gotove stvari odavde http://www.ivebe.com/blog/cyri...to-cyrillic-jquery-plugin.html
[ abc.. @ 03.06.2013. 19:59 ] @
Citat:
Radovan__III: Sajt izgleda poprilicno lepo ali ima taj wordpress look , sto uvek dovodi u pitanje da li se sajt mogao napraviti za par minuta koristeci se vec nekim gotovim resenjem uz par izmena.

Sto se tice prebacivanja iz latinice u cirilicu to se ne radi tako sto se neko opredlei za jedno ili za drugo i razvija za jedno ili drugo ( ili neki strani jezik npr ) , sve osnovne stvari se stavljaju u neki vid baze sa prevodom na vise jezika npr i onda se takve stvari uvek mogu izvaditi iz date baze, sto se tice ostalgo teksta, js moze i sad da ti prevodi ako zelis , uz minimalno poznavanje js-a koji mislim da imas potrebno je samo iskoristiti vec neke gotove stvari odavde http://www.ivebe.com/blog/cyri...to-cyrillic-jquery-plugin.html



Nisam koristio nikakav CMS jer sam baš hteo da se malo više bavim čistim kodom da sve to bolje savladam, a i da mogu da uradim sve kako hoću. Ovaj plugin mi se baš dopada i možda kasnije uradim neku transliteraciju na ovaj način.

Juče sam ubacio bojanku, a sada bih implementirao i neki chat (mislim da to nije loša ideja). Ako znate neki dobar i free plugin za chat javite.. Ja sam pronašao razne na netu ali mi treba mogućnost logovanja u chat sobu pomoću šifre koju mogu da kontrolišem (jer je ipak u pitanju sajt za decu i treba voditi računa sa kim se dopisuju).
[ Milan Kragujevic @ 23.08.2013. 04:31 ] @
Ironično je što je template skinut sa http://www.freecsstemplates.org/
Proverio sam u kodu i ima njihove licence, a osim toga prepoznajem taj template od ranije.
Što se tiče samog PHP koda, sajt je dosta dobar, ideja mi se sviđa, ali je dizajn loš, stvarno bi morao da promeniš template.
I da smanjiš slike, definitivno. Prevelike su, i na login strani login box je u sidebaru jer ga je slika gurnula tamo, i to skroz dole, a trebao bi da bude u centru, odnosno main content area.
[ abc.. @ 23.08.2013. 18:07 ] @
Hvala na komentaru! :) Samo nisam razumeo najbolje zašto je ironično? Mislim da više niko ne radi dizajn od čiste nule, logično je da se modifikuje postojeći CSS, a ne da se iste stvari pišu po sto puta. Inače uskoro završavam novi sajt za učionicu pa jedva čekam da čujem vaše utiske :)

Hvala još jednom na komentaru.. PozZ
[ abc.. @ 17.09.2013. 22:09 ] @
Ne bih da otvaram novu temu... ali me zanima šta mislite o novom dizajnu mog sajta?

Promenio sam gotovo sve. Skoro sve je pod wordpressom i nadam se da je sajt dovoljno intuitivan.

Nova adresa je: www.zelenaucionica.com

Pozdrav!
[ Milan Kragujevic @ 22.09.2013. 16:26 ] @
> Samo nisam razumeo najbolje zašto je ironično?
Tema je postavljena u podforumu Kritike, a template nije tvoj. Stoga kritikujemo original kreatora

> Mislim da više niko ne radi dizajn od čiste nule, logično je da se modifikuje postojeći CSS, a ne da se iste stvari pišu po sto puta.
To je najveća glupost koju sam ikada čuo. Iskoristio si gotov dizajn, ne nazivaj to frameworkom. Framework je recimo Bootstrap ili Skeleton, a ne gotova tema kojoj su samo sličice promenjene.

Što se tiče novog sajta, izgleda relativno ok, ali ga ubija Comic Sans.
[ ivan.a @ 02.10.2013. 21:36 ] @
Sajt nije loš, mada može još da se dotera. Velike ikonice su dobre s' obzirom na tematiku, ali se ne uklapaju u dizajn ikonica jer je svuda različit stil u pitanju (3D, pa chart, smiley)...dizajn svih ikonica kod navigacije treba biti u stilu kao kod "Pedagogija" i "E-učionice" (ovako je previše/nepotrebno šareno i različito).
Ovo je možda subjektivno, ali navigacija u headeru izgleda kao da je rađena 2000. godine. :) Uradi bolji navigacioni meni i sajt već dobija drugu dimenziju.

Koristi padding, overlow:hidden...tekst ti "udara" u ivicu gotovo svakog elementa ili prelazi van forme. Koristi still za dugme (input button).
Meni lično kod sajtova najviše smeta fiksirani floating elementi (bilo da su u pitanju reklame, kontakt, social bookmarking, o nama). Ako bih ocenjivao sajtove od 1-10, samo zbog toga bih smanjio za gotovo 5 poena. Izuzetak su floating barovi koji se lepo uklapaju u layout (mini chat bar, support u footeru itd.), ali to je retkost.
Onaj easy rotator bih izbacio. Taj prostor može mnogo bolje da se iskoristi.

Probaj da koristiš što "čistiji" HTML i ako možeš ispravi sve greške: validator.w3.org

Inače, previše .js (preko 32), još u kombinaciji sa inline javascript koji se nalazi svuda. Isto važi za .css. Moglo je to mnogo bolje da se dotera.
[ plus_minus @ 02.10.2013. 22:15 ] @
Citat:
Mislim da više niko ne radi dizajn od čiste nule, logično je da se modifikuje postojeći CSS, a ne da se iste stvari pišu po sto puta. ....


Profesore, deder ti logiku usmeri ka svom predmetu, pusti ti logiku web dizajna ili front-end dela.

Nagradno pitanje:
- Da li je autor teme koju si prepravio, pisao css od nule ili nije?

Što se samog sajta tiče, nakrkano bre mnogo requestova u "glavu" ovde.. koliko sam uspeo da izbrojim.. trideset i osam css/js fajlova... još malo pa rekord.

Poradi na odabiru fonta, box/content overflow-a, itd. .... kao što reče ivan.a još mnogo treba da se dotera sve ovo. Lepo je za oko na prvi pogled, prijatno je učenicima, nadam se, ali sa tehničke strane - krš.
[ abc.. @ 06.10.2013. 22:48 ] @
Hvala Ivane, napisao si kritiku sa konkretnim zapažima koja mi mogu biti korisna.

Molim tebe i plus-minus da okacite linkove vaših satova da vidim kako je to kod vas uradjeno pa možda nešto primenim na svom sajtu ;)
[ plus_minus @ 06.10.2013. 23:01 ] @
Pošto ja ne'am satove, ja ću da ti okačim jednu mojih ruku delo, sitnu web'aplikaciju.

ps: ako ti ivan.a kojim slučajem ne okači ništa veruj mi da to nije nikakav pokazatelj kako on samo deli savete i trabunja :)

Preslovljavanje srpskog jezika
[ ivan.a @ 06.10.2013. 23:11 ] @
Konverzija ručno ukucanog ili kopiranog teksta (sa sajta sa linka iznad):
Nadživeo

Rezultat:


(ovo sam napisao jer se i meni desila ista stvar sa sličnim preslovljavanjem) :)
[ plus_minus @ 06.10.2013. 23:17 ] @
E pa ivane.. moram da ti priznam da si me naterao da upalim filezilu, premestim par karaktera i to je sad rešeno. Ha! :p

edit: Ja i ne gledam ko mi piše, kontam profa uočio grešku. :p



[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 07.10.2013. u 00:42 GMT+1]
[ ivan.a @ 07.10.2013. 01:39 ] @
Opet offtopic... :)
Vidim da si promenio redosled slova za preslovljavanje. Probaj da kucaš: džak :)

Rešenje: nikad ne možeš znati kada trebaš presloviti dž u ćirilično dž, tako da moraš koristiti hard-code za poznate reči...
Ne znam pametnije rešenje (a meni treba ista stvar)...
[ plus_minus @ 07.10.2013. 01:50 ] @
Da.. D: .. i već nekoliko puta sam premeštao, ali džaba, baš tako kao što kažeš. A mrzi me da se mayem sa tim, al' hoću, jednom ću da pljunem u šake i da doteram sve to.
[ Milan Kragujevic @ 07.10.2013. 12:24 ] @
Mislim da bi bilo dobro da opensorsuješ taj rečnik, jer bi meni koristio.
[ ivan.a @ 07.10.2013. 12:42 ] @
Nije u pitanju nikakav rečnik, već preslovljavanje pisma. Za to je potrebna jednostavna funkcija:
[ bogdan.kecman @ 07.10.2013. 13:10 ] @

1. - optimizacija

http://zelenaucionica.com/category/pedagogija/

ta strana potrosi pola giga rama u browseru .. ima 17 embedovanih PDF fajlova.... super to radi kod mene na masini ali kada klinja od 10 godina dodje sa svog polovnog krsa koji su mu matori odvojili za njega ima da umre i browser i masina i sve ce da ode u ... embedovanje jednog pdf-a mora da ima specijalan razlog, inace link na pdf pa neka svako skine i otvori u cemu zeli, embedovanje vise od jednog pdf-a nikad ni u kom slucaju nije pametna ideja

2. - mobilna verzija

klincovi sve vise i vise i vise i vise koriste mobilne uredjaje (pametne telefone, tablete ..), preko 80% klinaca uzrasta osnovne skole ima mobilni uredjaj a nema racunar, ovaj sajt se ne vidi na mobilnim uredjajima (probao na 3, na sva tri neupotrebljiv) .. takodje, npr http://zelenaucionica.com/cate...meti/priroda-i-drustvo-za-sve/ zahteva flash, mozda je bolje naci neki html5 plagin koji radi istu stvar te da se vidi sa svakog browsera

3. - kurziv

cirilicni kurziv je necitljiv, na cirilici na racunaru ili izbegavati italic ili odabrati citljiv font

4. + trud

svaka cast za trud, treba da je mnogo vise ovakvih sajtova ... retko koji profesor danas ulaze ovoliko vremena, veeeeeliki plus

[ Milan Kragujevic @ 07.10.2013. 15:01 ] @
Mislio sam na rečnik izuzetaka za dž.
[ maddog_srb @ 07.10.2013. 16:05 ] @
Evo da se umesam u ovu transliteraciju. Evo ovaj jQuery plugin ima ugradjen recnik koji donekle resava problem sa preslovljavanjem dvojnih znakova, posto je jQuery mozete pogledati recnik i iskoristiti ga. Takodje ako neko ima vremena da ga isproba/testira bio bih mu zahvalan ;)
[ abc.. @ 07.10.2013. 17:43 ] @
Citat:
bogdan.kecman: 1. - optimizacija

http://zelenaucionica.com/category/pedagogija/

ta strana potrosi pola giga rama u browseru .. ima 17 embedovanih PDF fajlova.... super to radi kod mene na masini ali kada klinja od 10 godina dodje sa svog polovnog krsa koji su mu matori odvojili za njega ima da umre i browser i masina i sve ce da ode u ... embedovanje jednog pdf-a mora da ima specijalan razlog, inace link na pdf pa neka svako skine i otvori u cemu zeli, embedovanje vise od jednog pdf-a nikad ni u kom slucaju nije pametna ideja

2. - mobilna verzija

klincovi sve vise i vise i vise i vise koriste mobilne uredjaje (pametne telefone, tablete ..), preko 80% klinaca uzrasta osnovne skole ima mobilni uredjaj a nema racunar, ovaj sajt se ne vidi na mobilnim uredjajima (probao na 3, na sva tri neupotrebljiv) .. takodje, npr http://zelenaucionica.com/cate...meti/priroda-i-drustvo-za-sve/ zahteva flash, mozda je bolje naci neki html5 plagin koji radi istu stvar te da se vidi sa svakog browsera

3. - kurziv

cirilicni kurziv je necitljiv, na cirilici na racunaru ili izbegavati italic ili odabrati citljiv font

4. + trud

svaka cast za trud, treba da je mnogo vise ovakvih sajtova ... retko koji profesor danas ulaze ovoliko vremena, veeeeeliki plus


Hvala što si izdvojio vreme da malo detaljnije snimiš sajt. :)

Što se tiče ugnježdenih sadržaja, slažem se da to mnogo opterećuje pretražvač pa ću se truditi da takve sadržaje ne prikazujem bar u zbirnom pregledu postova, dok u samom postu oni moraju ostati. Iako se gubi na brzini učitavanja ipak mi ne odgovara da za takve sadržaje koristim linkove (jer čine značajan deo materijala na ovom sajtu). Inače sajt na mom tabletu (Goclaver M713g Android 4.0.3) lepo radi, mada se uopšte nisam bavio otimizacijom sajta za mobilne uređaje (definitivno ću to morati da uradim).
Pitanje fonta je nešto o čemu razmišljam ovih dana, ni meni se ne dopada font na postovima. Hteo sam to da menjam, ali mi se nameće pitanje konzistentnosti jer već koristim nekoliko fontova na sajtu. Ali bez obzira na to, mislim da ću taj font morati da menjam pa ako neko ima neki predlog... voleo bih da čujem :)

Još jednom se zahvaljujem Bogdane!