[ sonus70 @ 10.06.2013. 20:12 ] @
Na desktopu gde je instaliran win7 odvojena je jedna particija na drugom hardu i instaliran mint 13 , onako čisto u edukativne svrhe i zbog HP skenera 220c koji ne radi pod 7-icom.
Funkcionisalo nekoliko dana OK i počeli problemi. Kad odaberem da se mint butuje stalno javlja da je dev/sda3/ nepravilno unmountovana i pokrene svaki put proveru diska. Provera prođe, disk OK, digne Mint i sve radi ok do sledećeg butovanja Minta. Nisam linux verziran pa ne znam u čemu je fora. Neki predlog?

[Ovu poruku je menjao sonus70 dana 10.06.2013. u 21:43 GMT+1]
[ calexx @ 10.06.2013. 21:24 ] @
Šta je dev/sda3/ tj još bolje daj prikaz iz gparteda iz Minta. Ne bi bilo loše da pokažeš i sda i sdb.
[ sonus70 @ 12.06.2013. 17:58 ] @
na ovo misliš? ili ima neki način da mi gparted da neki txt log
[ Djetvan @ 12.06.2013. 19:52 ] @
Možeš da pokušaš da u fstab-u isključiš proveru particje, pa možda uspe :
U terminal kucaš komandu :
Code:
gksu gedit /etc/fstab 

Na kraju linije za sda3 particiju promeniš jedinicu u nulu i sačuvaj izmenu klikom na Save.
Ovo je najjednostavnoji način da se spreči provera particije ali vrlo često ne uspeva.
Postoje i drugi načini i mogu se naći na netu ali kod mene ništa nije uspevalo pa sam izvršio reinstalaciju sistema.

Postoji i drugi način da odeš u fstab. U terminal kucaš komandu :
Code:
gksu nautilus


Pa odeš putanjom :File System>etc>fstab
Edituješ fstab kako je rečeno i sačuvaš izmenu .
[ calexx @ 12.06.2013. 21:38 ] @
Čini mi se da je to samo skrivanje problema. Ako se ne varam, Mint 13 je rađen na Ubuntu 12.04 a sa njim (i sa Ubuntu i sa Kubuntu) sam imao probleme dok nije prošao neki apdejt. Jel taj Mint redovno apdejtovan?
Inače to je to, znači da je /dev/sda3 root particija Minta pa ne bi trebalo da se buni ako je regularno ugašen. Mada ... šta znam, stari Mint, ext2 ... možda bi mogao da uradiš upgrade.
[ Djetvan @ 13.06.2013. 08:34 ] @
Našao sam na netu temu u vezi podešavanja učestalosti proveravanja fajl sistema ali to funcioniše u sistemu u kojem se nije pojavila greška ali vredi pokušati : link
Znači u konkretnom slučaju trebalo bi kroz terminal provući komandu :
Code:
sudo tune2fs -c -1 /dev/sda3
[ Marko_R @ 16.06.2013. 10:18 ] @
Da li si pokusao da boot-ujes Mint dva puta uzastopce i da li onda detektuje nepropisno demontiran filesystem? Da li pri proveri nadje neku gresku?