[ niceness @ 13.06.2013. 11:47 ] @
Planiram uzeti telekom business trunk (jednog dana, razvlačim već skoro godinu dana - nije prioritet), ali me kopka jedno pitanje, pa ako neko zna:

Kako se radi bezuslovno preusmeravanje dolaznih poziva uz zadržavanje caller id-a onoga ko zove.
Znači dolazni poziv (sa pstn npr.) dolazi preko sip trunka do lokalne ip centrale, koja ga preusmerava na neki drugi pstn/mobilni broj (preko istog sip trunka).
Da li je to uopšte moguće kod telekom sip trunka (uz zadržavanje originalnog caller id) ? Ili samo može sa nekom hosted uslugom (ip centrex)?


Na netu sam našao ponešto vezano za ovu problematiku: https://supportforums.cisco.com/docs/DOC-19051
Interesantne su metode 2 i 3.

Gledajući metodu 2, uporedio sam sa dokumentom SIP trunk rezultati testova i saveti za implementaciju.
Tu se pominje (str. 16, odlazni pozivi) u iNVITE poruci P-Asserted-Identity polje u koje se stavlja osnovni/noseći broj, a u From: polje ide neki od DID brojeva - ako sam dobro shvatio.
To se razlikuje od gore pomenutog cisco dokumenta gde u PAI ide neki od DID (bilo koji?), a u From bilo koji broj (odnosno caller id poziva koga preusmeravamo).
Prema ovome ispada da metoda 2 otpada, kad je u pitanju telekom sip trunka.

Što se tiče Diversion Header metode (metoda 3), u ovom telekom-cisco dokumentu nisam video da se pominje (što opet ne znači da ne radi).


Možda sam sve ovo malo previše zakomplikovao, možda je to sve puno jednostavnije. Ako neko može pojasniti po ovom pitanju bio bih zahvalan.
[ ZivanS @ 07.07.2015. 18:44 ] @
Da li ste uspeli da prosledite originalni caller ID telekom business trunk?
Probao sa Diversion headerom, stim da dobijam noseći broj trunk-a umesto originalnog Caller ID.

Pozdrav,
Zivan
[ DeLacy @ 29.09.2015. 11:50 ] @
Citat:

Gledajući metodu 2, uporedio sam sa dokumentom SIP trunk rezultati testova i saveti za implementaciju.
Tu se pominje (str. 16, odlazni pozivi) u iNVITE poruci P-Asserted-Identity polje u koje se stavlja osnovni/noseći broj, a u From: polje ide neki od DID brojeva - ako sam dobro shvatio.
To se razlikuje od gore pomenutog cisco dokumenta gde u PAI ide neki od DID (bilo koji?), a u From bilo koji broj (odnosno caller id poziva koga preusmeravamo).
Prema ovome ispada da metoda 2 otpada, kad je u pitanju telekom sip trunka.


Izvinjavam se nicenessu na otimanju teme, ali fabula radnje je u suštini ista, pa da ne otvaram novu temu.

Naime, pre neki dan nam je Telekom realizovao business SIP trunking uslugu sa 12 numeracija, koju treba da povežem na postojeći FreePBX server.

Sve sam povezao na server i sve funkcioniše - i inbound i outbound pozivi. Namestio sam i onu skriptu za sređivanje DID-a, čak je malo i doradio da daje odgovarajući CID name. Međutim, problem nastaje kada neki korisnik hoće izlaz preko linije koja nije vodeća. Vodeći broj je 38121639xxxx.

Po ovom uputstvu u PDF-u iz Telekoma koje je niceness spomenuo na strani 16 piše:

Za odlazne pozive IP PBX/VGW treba da prosledi INVITE poruku:
- Sa P-Asserted-Identity (PAI) poljem koje treba da sadrži SIP URI Public User Identity (PUI) trunk grupe, na osnovu koga IMS Application server identifikuje trunk grupu odnosno (IP) PBX
- From polje treba da sadrži Calling Line Identity (CLID) (IP) PBX korisnika koji je uputio poziv (odgovarajućeg trunk usera), na osnovu koga IMS Application server identifikuje pozivajućeg korisnika

Na netu sam (jedva) našao neke primere kako insertovati PAI u predial, pa sam napravio nešto na tu temu:
Code:

[macro-dialout-trunk-predial-hook]
exten => s,1,Noop(Add PAI)
exten => s,n,SIPAddHeader(P-Asserted-Identity: <sip:[email protected]>)
;exten => s,n,SIPAddHeader(From: 021215xxxx)
exten => s,n(done),MacroExit()

Ovo za dodavanje From polja u header sam morao disejblovati pošto ni u kojoj varijanti ne prolazi poziv. Probao sam i druge varijante CLID-a, kao npr. 38121215xxxx, ništa. Probao sam From da zamenim sa X-From - tada poziv prolazi, ali samo po vodećoj liniji.

Da li sam ja uopšte dobro protumačio ovo za PAI i from polja? Kako da napravim ovaj SIPAddHeader za svaki od 12 numeracija? Da napravim 12 custom trankova?

[ valjan @ 29.09.2015. 12:46 ] @
Ja stavljam

Code:
same => n,Set(CALLERID(num)=381212155***)


i prolazi poziv bez problema sa upravo tim ID-jem, evo upravo sam testirao i na pozvanom telefonu se vidi baš taj a ne noseći broj.
[ DeLacy @ 29.09.2015. 13:22 ] @
Citat:
valjan: Ja stavljam

Code:
same => n,Set(CALLERID(num)=381212155***)


i prolazi poziv bez problema sa upravo tim ID-jem, evo upravo sam testirao i na pozvanom telefonu se vidi baš taj a ne noseći broj.


Uradio sam ovako, u asterisk logu se vidi da prolazi set cid:
Code:

  -- Executing [s@macro-dialout-trunk-predial-hook:3] Set("SIP/101-00000000", "CALLERID(num)=38121215xxxx") in new stack

ali ipak poziv stiže po vodećem broju:
Code:
 
 -- Executing [s@custom-get-did-from-sip:7] Set("SIP/Telekom-00000002", "CALLERID(name)=021639xxxx") in new stack

Evo kako sada izgleda makro:
Code:

[macro-dialout-trunk-predial-hook]
exten => s,1,Noop(Add PAI)
exten => s,n,SIPAddHeader(P-Asserted-Identity: <sip:[email protected]>)
same => n,Set(CALLERID(num)=38121215xxxx)
exten => s,n(done),MacroExit()

[ valjan @ 29.09.2015. 14:40 ] @
A jesi probao da izbaciš deo sa dodavanjem PAI u SIP Header? Ja ga uopšte ne koristim i radi i bez toga... Inače se sećam da u setovanjima Yealink telefona (jer njih imamo u firmi) negde postoji da se može birati odakle će čupati callerID info, pa ono na primer ako postoji PAI uzeće obavezno odatle, ako ne uzeće ga iz nekog drugog zapisa iz headera, tako da možda i kod tebe bez obzira šta gde staviš, na prijemnoj strani je podešen neki override pa će se uvek videti noseći broj iako u zaglavlju negde postoji i ovaj koji bi ti voleo da prikažeš...
[ DeLacy @ 29.09.2015. 15:33 ] @
Citat:
valjan: A jesi probao da izbaciš deo sa dodavanjem PAI u SIP Header? Ja ga uopšte ne koristim i radi i bez toga... Inače se sećam da u setovanjima Yealink telefona (jer njih imamo u firmi) negde postoji da se može birati odakle će čupati callerID info, pa ono na primer ako postoji PAI uzeće obavezno odatle, ako ne uzeće ga iz nekog drugog zapisa iz headera, tako da možda i kod tebe bez obzira šta gde staviš, na prijemnoj strani je podešen neki override pa će se uvek videti noseći broj iako u zaglavlju negde postoji i ovaj koji bi ti voleo da prikažeš...


Probao da eliminišem dodavanje PAI i ostavim Set CID - isto se ponaša, callerid dolazi sa vodećeg broja (021639xxxx).

Palo mi je na pamet da mu forsiram CID u podešavanju tranka ili u outbound ruti - bez rezultata.

Više ne mogu da skontam šta Telekomov IMS server očekuje da dobije u INVITE da bi odabrao biranje sa npr. četvrte numeracije od 12.
[ valjan @ 29.09.2015. 19:08 ] @
Dobro, ja koristim klot Asterisk pa imam veću kontrolu, moguće da FreePBX overrajduje negde, trebalo bi otvoriti konzolu i uključiti sip debug pa videti šta šalje napolje...
[ protecteur @ 09.10.2015. 09:59 ] @
Pozdrav

dobro kaže Valjan, otvori konzolu, unesi komandu "sip set debug on" , napravi odlazni poziv prvo sa lokala koji ima noseći broj, snimi log, pa onda napravi poziv sa lokala koji nije noseći, snimi i taj log, i uporedi. Trebalo bi samo da ti se kaže gdje nastaje problem. Ili postuj log neuspješnog poziva ovde, pa da pogledamo..