[ Jagnjeca brigada @ 04.07.2013. 20:30 ] @
Narucio sa preko ebay-a ranac (platnenu torbu) iz Kine, koji koji kosta 9.90 $, a carinik ŠEMIĆ DEJAN ga je procenio na okrgulo 20 $ ili u dinarima 1.748 pa mi je na to lupio carinu 349 dinara i naplatio mi otvaranje paketa 65 dinara. Tako da sam platio 419 dinara pride zahvaljuci njegovoj licnoj proceni a deklaracija na kutiji ga nije zanimala a ona je bila tacna. Taj ranac ni u Srbiji ne kosta koliko ga je on procenio a kamoli moj iz Kine.


Kako se zastiti od takve licne procene koja nema veze sa stvarnoscu!? Verovatno mu tog jutra zena nije dala pa iznerviran resio da lupa cifre kad carini... ili mozda juri unapredjenje preko moje grbace...

Voleo bi da znam kome da uputim zalbu na njegov rad? Na putu imam jos nekoliko paketa, ali zbog ovakvih strari sve mi presedne. Kada je pusten paypal sve bilo super i rado sam narucivao stvari, sad mi se sve smuci zbog ovakvih ljudi na carini.


Zasto nas drzava ne zastiti i vrati ono da se nista ne carini do 50 evra? Sto se ne postuje deklaracija sa cenom koja je zalepljena na kutiji, sad strepim da da mi carina ne ispadne vise nego ono sto sam platio jer sve izgleda zavisi od raspolozenja carinika?


Jel ima neko neki kontakt, koja je procedura za zalbu, koliko kosta zalba, gde ici i sl?

[ ademare @ 04.07.2013. 21:36 ] @
Sam, sam iskusio slicnu bahatost jos u startu ovog novog izivljivanja, negde krajem aprila. Zasto nas drzava ne zastiti ??
Zato sto su mu da se upravo tako ponasa, ne samo njemu , nego svim carinicima Naredili upravo nasi Dragi Vlastodrsci. I tu ja ne odvajam ni jednu stranku posebno koja je na vlasti jer su sve iste i u jedno kolo su se uhvatili da Pljackaju sto god mogu i gde god mogu. Zato drzava ne stiti nas nego izdaje naredjenja da se upravo ovako radi.

Postoji na sajtu carine

http://www.carina.rs:81/Carina...enaCarinskaInternetLinija.aspx

Pa mozes da prijavis i telefonom "anonimno" a i da posaljes dokumentaciju, za zalbu na nesavesan rad carinika. Ja sam to uradio u slucaju mog bahatog carinika koji je predmet od 12,4 dolara sa postenom deklaracijom procenio i naplatio na 30 $ . Naravno od svega toga nista, osim mozda sto je nagradjen za tu Pljacku .

Nas narod kaze kako "sejes tako ces i da zanjes" . Tako ce jednog dana stici svima po zasluzi i ovima koji danas misle da su nedodirljivi pa da mogu sve, drzeci nekakve ministarske foteljice, pa do kriminalaca u carinskim uniformama ,onih koji namerno pljackaju obicne gradjane jer im se moze. Svima ce se to vratiti kao bumerang.

Uvek je tako bilo da je svako dobio po zasluzi , od kada postoji svet i covecanstvo pa nece ni ova Banda to izbeci.

A neke konkretne procedura u vezi naplate dazbina, pocinju od toga da odbijes da platis to sto su ti obracunali, itd. A kako ni ja onda , a ni ti sada to nisi uradio taj put je slepa ulica.



[Ovu poruku je menjao ademare dana 04.07.2013. u 22:46 GMT+1]
[ ventura @ 04.07.2013. 23:14 ] @
Citat:
Jagnjeca brigada
Kako se zastiti od takve licne procene koja nema veze sa stvarnoscu!? Verovatno mu tog jutra zena nije dala pa iznerviran resio da lupa cifre kad carini... ili mozda juri unapredjenje preko moje grbace...

Tako što ćeš cariniku na uvid predočiti izvod sa kartice gde se vidi koliko si tačno platio robu. Nema razloga da ne carini robu po realnoj vrednosti ako se faktura i iznos sa izvoda slažu.

Carinici znaju da su Kinezi malo vickasti, pa često 'pogreše' iznose na računima koji prate robu.. Ja sam imao prilike da roba koju sam platio tipa 10.000 dolara stigne sa računom na 30 dolara.. E to je onda sex da ti objasniš cariniku o čemu se tu tačno radi, i da ti prizna vrednost robe po fakturi koju si platio a ne po računu, jer bi u suprotnom zaglavio robiju zbog klasičnog pranja love. Tako da Kinezi ko Kinezi, a carinici su samo navikli na njih...
[ Dexic @ 05.07.2013. 05:55 ] @
Citat:
ventura: Tako što ćeš cariniku na uvid predočiti izvod sa kartice gde se vidi koliko si tačno platio robu. Nema razloga da ne carini robu po realnoj vrednosti ako se faktura i iznos sa izvoda slažu.

E sad znam da lupetas samo po forumu, tj. zamajavas raju, jer ko god je imao iskustvo sa carinicima u Srbiji, ne bi lupio ovako nesto nikada :)
[ Almedin @ 05.07.2013. 07:23 ] @
@vantura, hoćeš da kažeš da je tebi na robu koju si platio 10.000 dolara carinik htio da naplati carinu na vrijednost od 30 dolara? Ili, pošto je vrijednost mala, nije ni htio naplatiti carinu?
[ Joker @ 05.07.2013. 07:54 ] @
Citat:
Jagnjeca brigada:
Narucio sa preko ebay-a ranac (platnenu torbu) iz Kine, koji koji kosta 9.90 $, a carinik ŠEMIĆ DEJAN ga je procenio na okrgulo 20 $ ili u dinarima 1.748 pa mi je na to lupio carinu 349 dinara i naplatio mi otvaranje paketa 65 dinara. Tako da sam platio 419 dinara pride zahvaljuci njegovoj licnoj proceni a deklaracija na kutiji ga nije zanimala a ona je bila tacna. Taj ranac ni u Srbiji ne kosta koliko ga je on procenio a kamoli moj iz Kine.

Nije naplaćena carina nego PDV.
[ ventura @ 05.07.2013. 16:00 ] @
Citat:
Dexic: E sad znam da lupetas samo po forumu, tj. zamajavas raju, jer ko god je imao iskustvo sa carinicima u Srbiji, ne bi lupio ovako nesto nikada :)

Carinim otprilike 1 paket mesečno koji mi stižu na mene lično, uvek mi traže da dostavim izvode o plaćanju i nikada do sada mi nisu carinili drugačije od onoga šta piše na izvodu.

Citat:
Almedin: @vantura, hoćeš da kažeš da je tebi na robu koju si platio 10.000 dolara carinik htio da naplati carinu na vrijednost od 30 dolara? Ili, pošto je vrijednost mala, nije ni htio naplatiti carinu?

Možda ne bi naplatio carinu na 30 dolara, ali bi verovatno stavio 200-300 dolara i na tu vrednost carinio (u pitanju su bile LED diode, onako kutija osrednje veličine, možda 40x40x40cm).
[ Dexic @ 05.07.2013. 16:20 ] @
Citat:
ventura
Carinim otprilike 1 paket mesečno koji mi stižu na mene lično, uvek mi traže da dostavim izvode o plaćanju i nikada do sada mi nisu carinili drugačije od onoga šta piše na izvodu.

I ti si onda jedini koji to placa izvodom ili ti wire-om. Drugi imaju kreditne kartice, PayPal i sl.
Pa onda dodjes kod njih da pokazes "PayPal invoice" a on to ne priznaje cak i kad se poklopi sa izvodom kartice jer "Srbi nisu imali pravo na PayPal".
Pa onda ne priznaje izvod kreditne koji nije upravo odstampala i overila banka. Ili moras da cekas izvod kreditne jer on stize tek sledeci mesec, a paketi ne kasne toliko.
Pa ti ne prizna placanje preko CC agenta ako nije isti kao posiljalac (sto nije nimalo cudno, jer nemaju svi svoj gateway).


Ovo nisu nimalo "sta bi moglo da se desi", vec iskustva ljudi.
Dzaba tebi tvoj papir, kad ostatak Srbije ne moze da koristi to iskustvo.


P.S. Nijednom nisam cuo da su jos nekome stalno trazili izvode - u stvari i jednom. Sem kada su se zalili na cenu, a eno gore sta se tada desava.
[ Homer J. Simpson @ 05.07.2013. 16:50 ] @
Meni su 2 puta priznali i to jednom invoice (samo im odstampao mail i odneo) a drugi put invoice i SMS obavestenje iz banke ...
Ne traze oni izvode i nema svrhe zaliti se naknadno (+ zalba kosta oko 400din) nego lepo odbijete da primite paket , kazete postaru da su preterali s cenom , pa ce vec zvati ...
[ ventura @ 05.07.2013. 17:08 ] @
Citat:
Dexic: I ti si onda jedini koji to placa izvodom ili ti wire-om. Drugi imaju kreditne kartice, PayPal i sl.

Pa i ja plaćam karticom. Imam online bankarstvo, kliknem na transakciju i odštampam im izvod sa podacima gde se vidi datum plaćanja, iznos i primaoc (koji se slaže sa pošiljaocem paketa i cifrom na fakturi koja prati robu). I to je to.
[ Ivan Dimkovic @ 05.07.2013. 17:18 ] @
Citat:
Dexic
Pa onda ne priznaje izvod kreditne koji nije upravo odstampala i overila banka


Ne vidim zasto se ne bi priznavao tvoj izvod kartice.

Krivotvorenje takvog dokumenta je ozbiljan prekrsaj i za takve stvari mozes da fasujes zatvor a izvode carina moze vrlo lako da proveri da li je izvod tacan ili je u pitanju falsifikat.

Plus, onaj ko se namerio da krivotvori moze bez problema da krivotvori i pecat banke. Tako da je potpuno besmisleno insistirati na pecatima i sl. glupostima.
[ Dexic @ 05.07.2013. 17:31 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ne vidim zasto se ne bi priznavao tvoj izvod kartice.

Ne vidim ja zasto mnogo vise ne priznaju ovde, ali da je samo jedan covek ovo pomenuo pa da kazes da je lupio ili da je slagao ili da je slucajnost a ne ustaljena praksa, medjutim previse ljudi je imalo ovakve probleme.
A nista nije cudno da cujes carinika da kaze "ti si ovo mogao samo da odstampas", sto je tacno - dzaba sto je to falsifikovanje zvanicnih dokumenata kad je pitanje ko bi to posle proveravao. A zalice se onaj kome je velika razlika u carini+lezarini dok se te zalbe preknjize.... sto je slucaj kod venture izgleda i nikog drugog pa se niko ne zali :)

Citat:
Krivotvorenje takvog dokumenta je ozbiljan prekrsaj i za takve stvari mozes da fasujes zatvor a izvode carina moze vrlo lako da proveri da li je izvod tacan ili je u pitanju falsifikat.

Moze u Nemackoj, a NE u Srbiji.

Citat:
Plus, onaj ko se namerio da krivotvori moze bez problema da krivotvori i pecat banke. Tako da je potpuno besmisleno insistirati na pecatima i sl. glupostima.

Vidim da nisi bio u Srbiji skoro - ovako nesto ne bi inace izjavio.
Nije poenta da li nesto moze da se falsifikuje. Vec da te birokratija smori i da cariniku bude lakse i da to otkaci. Jer ce jedan u hiljadu da se zali cak i od onih koji su u pravu. A to znaci 999 njih koji ce da plate vise a carinik ima manje posla.


Isplati se da se zalis kad je velika razlika - ali ne i kad te vise kosta lezarina na cekanje odgovora na zalbu i zalba nego razlika u carini, plus sto cekas paket.


Citat:
ventura: Pa i ja plaćam karticom. Imam online bankarstvo, kliknem na transakciju i odštampam im izvod sa podacima gde se vidi datum plaćanja, iznos i primaoc (koji se slaže sa pošiljaocem paketa i cifrom na fakturi koja prati robu). I to je to.

U koju carinarnicu obicno ides onda? Ovakve stvari nisu priznavali ljudima ni u posto carinjenja (u Savskoj) pa ispada da si imao srecu.
A da ne mislis da ti pricam napamet - procitaj teme o carinjenju po netu, prilicno se ljudi zalilo bas na tu postu da nije priznavala ranije PP racune, da nije priznavale nista sem zvanicnog izvoda banke. A zvanicni izvod kartice mozes da dobijes tek sledeceg meseca.
[ Ivan Dimkovic @ 05.07.2013. 17:34 ] @
A na osnovu cega ti to sve pricas Dexic?

Ventura tvrdi da pise iz licnog iskusta.

Da li si ti pokusao da carinis nesto pa su te odbili kada si im doneo PayPal racun ili izvod sa kartice?
[ ventura @ 05.07.2013. 17:36 ] @
Citat:
Dexic: U koju carinarnicu obicno ides onda? Ovakve stvari nisu priznavali ljudima ni u posto carinjenja (u Savskoj) pa ispada da si imao srecu.

Pošiljke mi stižu putem kurira, uglavnom DHL-om, i oni po automatizmu traze i izvod da se prilozi uz ostatak dokumentacije, tako da ne znam ni kako bi bilo bez izvoda.

Takodje, ja izvode stampam u PDF direktno u online bankarstvu i tako saljem carini, i nikada se nije postavilo pitanje pecata (koji cenim da više nije i inače zakonski obavezujuć u poslovanju)
[ ventura @ 05.07.2013. 17:43 ] @
Citat:
Dexic:
A zvanicni izvod kartice mozes da dobijes tek sledeceg meseca.

Aj da kažemo da čak i traže dokument sa pečatom, šta je problem da odeš u banku, tražiš da ti odštampaju listing te jedne transakcije i lupe pečat? Ne vidim zbog čega to ne bi mogao da uradiš na šalteru.
[ Jagnjeca brigada @ 05.07.2013. 19:54 ] @
Citat:
Joker:
Citat:
Jagnjeca brigada:
Narucio sa preko ebay-a ranac (platnenu torbu) iz Kine, koji koji kosta 9.90 $, a carinik ŠEMIĆ DEJAN ga je procenio na okrgulo 20 $ ili u dinarima 1.748 pa mi je na to lupio carinu 349 dinara i naplatio mi otvaranje paketa 65 dinara. Tako da sam platio 419 dinara pride zahvaljuci njegovoj licnoj proceni a deklaracija na kutiji ga nije zanimala a ona je bila tacna. Taj ranac ni u Srbiji ne kosta koliko ga je on procenio a kamoli moj iz Kine.

Nije naplaćena carina nego PDV.




Zar se ne placa porez na robu samo ako je kupljena u zemlji zivljenja? Sad treba da placam dupli porez? To definitivno nije nacin da se omoguci stanovnistvu da se resi monopola pojedinih povlascenih uvoznih firmi i da kupuje po cenama na svetskom trzistu!

U slucaju da je roba iz inostranstva, placa se Carina (ako prelazi nominalnu vrednost)! Sad mi je jasno zasto PayPal nije hteo da dodje kod nas, ovo je cisto maltretiranje sa DUPLIM porezom. Ne razumem nasu vlast, bez ovog DUPLOG poreza bi se KONKRETNO POMOGLO NARODU u povecanju zivotnog standarda. Dokle god budu posmatrali narod kao kravu muzaru, nece svanuti u Srbiji.


Ja sam ovaj "porez" uplatio na tekuci racun carine a ne poreske uprave!? Kako onda to nije carina, vec PDV? Pa jel li carina carina ili je sad carina i poreska uprava? Ovakve stvari su apsurdne!


Citat:
Homer J. Simpson:
Meni su 2 puta priznali i to jednom invoice (samo im odstampao mail i odneo) a drugi put invoice i SMS obavestenje iz banke ...
Ne traze oni izvode i nema svrhe zaliti se naknadno (+ zalba kosta oko 400din) nego lepo odbijete da primite paket , kazete postaru da su preterali s cenom , pa ce vec zvati ...


Tako su napravili da ti se ne isplati da se zalis :( eeeeee 400 dinara zalba :( nece nikada svanuti u Srbiji.

[ mr. ako @ 05.07.2013. 20:03 ] @
Citat:
Jagnjeca brigada: Zar se ne placa porez na robu samo ako je kupljena u zemlji zivljenja? Sad treba da placam dupli porez? To definitivno nije nacin da se omoguci stanovnistvu da se resi monopola pojedinih povlascenih uvoznih firmi i da kupuje po cenama na svetskom trzistu!

To se zali Kinezima ili Englezima (ili odakle vec porucujes), da ti ne naplacuju porez na promet na robu koja izlazi iz njihove zemlje. Srbija naplacuje porez na robu koja ulazi u zemlju, nista vise. Problem je sto te deru Englezi bez razloga (o Engleska na kolac te nabijem, nikad to uredjena zemlja nece biti...). :)

Citat:
Jagnjeca brigada: U slucaju da je roba iz inostranstva, placa se Carina (ako prelazi nominalnu vrednost)! Sad mi je jasno zasto PayPal nije hteo da dodje kod nas, ovo je cisto maltretiranje sa DUPLIM porezom. Ne razumem nasu vlast, bez ovog DUPLOG poreza bi se KONKRETNO POMOGLO NARODU u povecanju zivotnog standarda. Dokle god budu posmatrali narod kao kravu muzaru, nece svanuti u Srbiji.

Veze to sa razlogom zasto PayPal nije hteo da dodje nema. Uostalom da je PayPalu bio problem sto Srbija naplacuje porez na uvezeno robu, ne bi ni sada bio u Srbiji. FACEPALM



U drugom citatu je boldovanje s moje strane dodato.
[ Jagnjeca brigada @ 05.07.2013. 20:27 ] @
Citat:
mr. ako: Veze to sa razlogom zasto PayPal nije hteo da dodje nema. Uostalom da je PayPalu bio problem sto Srbija naplacuje porez na uvezeno robu, ne bi ni sada bio u Srbiji. FACEPALM



Nisam cuo da u okruzenju to rade a ni u Evropi, sto samo Srbija izmislja placanje duplog poreze? Porez na robu se samo placa ako je kupljena u zemlji zivljenja! Jedino jadni srbi placaju PDV i CARINU!

Na zapadu sve ima veze sa profitom, ja cu manje narucivati zato placam dupili porez + carinu... tako da se PayPal imati manji profit jer manje narucujem... jos tek kada imamo ovakve carinike... jos manje cu da narucujem... cemu to vodi? Ovakvim duplim porezima za gredjane ostaju pojedine povlascene uvozn firme i samo one mogu da kupuju po cenama na svetskom trzistu! Mi cemo sve placati vise i ode nas zivotni standard u aut zbog ovakvih glupih poreza.


Ovaj DUPLI porez ide samo u korist povlascenim uvoznim firmama!!! Ko ga je uveo nama gradjanima, stiti svoje ljude u vrhu vlasti, za nas obicne gradjane ih bas briga. Ovo je uvozna mafija, koja ne dozvoljava da mi gradjani povecamo standard i da se osecamo kao gradjani sveta tako sto bi narucivali po cenama na svetskom trzistu... nego mora svako da se ugradi... pa da mi placamo 2-3 puta skuplje.
[ Dexic @ 05.07.2013. 20:31 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
A na osnovu cega ti to sve pricas Dexic?

Celog spiska pisanja ljudi u temi o carinjenju ovde i na drugim forumima.

Citat:
Ventura tvrdi da pise iz licnog iskusta.

Da li ti zaista mislis da bilo koje venturino iskustvo vredi da se korsiti kao reper da li je nesto tako?

Citat:
Da li si ti pokusao da carinis nesto pa su te odbili kada si im doneo PayPal racun ili izvod sa kartice?

Ne, jer nikad nije vredelo da se zamaram time.
[ Dexic @ 05.07.2013. 20:34 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
Dexic: U koju carinarnicu obicno ides onda? Ovakve stvari nisu priznavali ljudima ni u posto carinjenja (u Savskoj) pa ispada da si imao srecu.

Pošiljke mi stižu putem kurira, uglavnom DHL-om, i oni po automatizmu traze i izvod da se prilozi uz ostatak dokumentacije, tako da ne znam ni kako bi bilo bez izvoda.

DHL trazi TVOJ izvod o placanju?
To vec sigurno mi nijednom nisu trazili.

Citat:
Takodje, ja izvode stampam u PDF direktno u online bankarstvu i tako saljem carini, i nikada se nije postavilo pitanje pecata (koji cenim da više nije i inače zakonski obavezujuć u poslovanju)

Mislim da je najbitnija greska ovde sto smatras da je carina = DHL, tj. sa da prica oko carine se svodi na DHL a ne i na ostale kurire i postu.
Cim predjes dalje od DHL-a druga su pravila. Cak i UPS i FedEx.
A da ne pominjemo slucaj o kome je valjda rec ovde - obicnoj posti. Gde povezanost sa DHL-om je samo u tri reci "posta, placanje, nesto-carina". U praksi nemaju veze.
[ Dexic @ 05.07.2013. 20:35 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
Dexic:
A zvanicni izvod kartice mozes da dobijes tek sledeceg meseca.

Aj da kažemo da čak i traže dokument sa pečatom, šta je problem da odeš u banku, tražiš da ti odštampaju listing te jedne transakcije i lupe pečat? Ne vidim zbog čega to ne bi mogao da uradiš na šalteru.

500RSD i prilican red na salteru? A zakonski je Ivan u pravu - on je duzan da to proveri. Nego nece... i moze im se.
[ Ivan Dimkovic @ 05.07.2013. 20:59 ] @
Citat:
Jagnjeca brigada
Nisam cuo da u okruzenju to rade a ni u Evropi, sto samo Srbija izmislja placanje duplog poreze? Porez na robu se samo placa ako je kupljena u zemlji zivljenja!


To je tebe neko lagao.

Za EU vazi identicno pravilo kao i u Srbiji:

- Za robu uvezenu iz zemlje van EU na koju ide cearina se placa i carina
- Za robu uvezenu iz zemlje van EU se uvek placa PDV

Identican sistem je u Srbiji.

Ako bi, hipoteticki, kupio robu u Srbiji i na nju platio PDV od koga se nisi oslobodio, i tu robu uvezao u EU, isto bi platio 2 puta PDV.

Briga EU, (bas kao sto je briga i Srbiju u obrnutom slucaju), da li si ti ili nisi platio PDV u stranoj zemlji - njih zanima samo porez koji ces da platis njima.

Zbog toga procedura ide ovako:

1. Kupis robu u stranoj zemlji
2. Oslobodis se PDV-a u stranoj zemlji (ako PDV postoji) zato sto roba ide iz zemlje
3. Uvezes robu u svoju zemlju i platis carinu ako se carina placa, i PDV na sve to

Ako nisi uradio #2 - placas PDV u momentu uvoza i to ce ti biti dupli porez onda. Ali to je TVOJ problem a ne problem drzave u koju uvozis robu. Nemoj kriviti Srbiju sto naplacuje PDV u momentu uvoza robe od strane fizickih lica kao i svaka druga zemlja koja ima PDV sistem.

Citat:

Jedino jadni srbi placaju PDV i CARINU!


Prosto je neverovatno koliko ljudi iz Srbije vrte ovu plocu, cak i kada je totalno netacna, kao u ovom slucaju.

Carina i PDV nemaju veze jedno sa drugim, i pravila u Srbiji su identicna sa pravilima EU.

Tako da "jedino Srbi" ne moze ni u ludilu da bude tacno posto imas dvocifren broj zemalja na istom kontinentu koje imaju identican nacin naplate.
[ ventura @ 05.07.2013. 21:03 ] @
Citat:
Dexic: DHL trazi TVOJ izvod o placanju?
To vec sigurno mi nijednom nisu trazili.

Dexic, sasvim je očigledno da nikada nisi primio nijedan paket DHL-om, ali mi je živo interesantna tvoja potreba da pametuješ o stvarima o kojima nemaš pojma, i što je najgore, priznaš da nemaš pojma ali i dalje nastavljaš. Potvrdu o plaćanju su počeli da traže početkom 2010. godine, kao što se lepo vidi iz njihove korespodencije samnom:

Citat:
from: Nina DJURDJELIJA (DHL RS) <[email protected]>
to: "[email protected]" <[email protected]>
date: Mon, Jun 10, 2013 at 2:53 PM
subject: Dokumentacija za carinjenje -fizicka lica
mailed-by: dhl.com

Poštovani,

U prilogu je dokumentacija koju je potrebno dostaviti WB 7556919473

-Nalog za carinjenje,

-Opisnu izjavu u kojoj je potrebno navesti šta se nalazi u pošiljci i da će je za Vašu ličnu upotrebu,

-Kopiju Vaše lične karte.

-Dokaz o uplati prema pošiljaocu je potreban kao dokaz o vrednosti robe, ako ga posedujete, tj. Order confirmation

Usluga carinjenja preko DHL-a 3300 rsd + 20% PDV.

Carinske dažbine nisu uključene u pomenutu uslugu i obračunavaju se srazmerno carinskoj vrednosti robe.

Nakon dostavljanja dokumentacije, radi se prethodni pregled pošiljki i preliminarni obračun dažbina.
Obaveštavamo Vas o dažbinama i ako budete saglasni ulazimo u postupak carinjenja.

Nakon završene carinske procedure prosledjujemo Vam račun za plaćanje usluge carinjenja i carinskih dažbina, za koji je potrebno
da izvršite uplatu u banci. Kada carina evidentira Vasu uplatu, roba se prosledjuje na dostavu po našem kuriru.

Sva popunjena dokumenta možete nam dostaviti putem fax-a ili mail-a.

Za sve dodatne informacije stojim Vam na raspolaganju.

Pozdrav,
Milica Živković
Customs Customer Contact Group Clerk

DHL International Beograd d.o.o.
Krešina 35
22304 Novi Banovci
Srbija


Citat:

from: Nikolina KOLUNDZIJA (DHL RS) <[email protected]>
to: "[email protected]" <[email protected]>
date: Tue, May 14, 2013 at 7:57 PM
subject: Dokumenta za carinjenje - fizicka lica
mailed-by: dhl.com

Postovani,

U prilogu imate dokumenta koja su potrebna za carinjenje a koja treba da popunite. Uz njih cete samo dodati i kopiju vase licne karte. Usluga carinjenja DHL-a je 3.300,00 dinara + PDV + carinske dazbine koje placate Upravi Carina.

Pored toga potrebno je da dostavite fakturu ili porudžbenicu po kojoj ste platili robu.

Popunjena dokumenta mi mozete poslati skenirana na mail ili putem faksa 011/310-5583 samo mi obavezno javite kad posaljete.

Srdacan pozdrav,

Nikolina Kolundžija
Customs Customer Contact Group Clerk

DHL International Beograd d.o.o.
Krešina 35
22304 Novi Banovci
Srbija



Citat:
from: Jelena MARKOVIC (DHL RS) <[email protected]>
to: "[email protected]" <[email protected]>
date: Thu, Nov 22, 2012 at 3:04 PM
subject: nalog za carinjenje - FIZICKA LICA
mailed-by: dhl.com
: Important mainly because of the words in the message.

Poštovani,

U prilogu se nalazi dokumentacija za fizička lica koju je potrebno da popunite i dostavite skenirano ili na fax.

1.Nalog za carinjenje fizička lica
2.Izjava opisna fizička lica
3.Pored ova dva dokumenta potrebno je da se dostavi kopija lične karte ili pasoša
4.Obavezan je dokaz o uplati prema pošiljaocu swift ili izvod iz banke

Usluga carinjenje za fizička lica putem DHL špedicije iznosi 3.300,00 rsd + PDV.

Pored usluge špedicije imate i obavezu plaćanja carinskih dažbina koje nisu uključene u uslugu carinjenja.

Procedura je sledeća:

1.Kada dostavite traženu dokumentaciju za carinjenje radi se prethodni pregled pošiljke
2.Kada se završi prethodni pregled pošiljke dobijamo obračun carinskih dažbina za koje samo dužni da Vas obavestimo pre nego da započnemo bilo kakvu proceduru carinjenja
3.Ukoliko se saglasite sa carinskim dažbinama počinjemo proces carinjenja
4.Kada se pošiljka ocarini dobijate carinski račun na mail ili fax od naših finansija
5.Račun je potrebno da uplatite u banci ili pošti ali poželjnije je u banci zbog brzine registrovanja uplate
6.Kada uplatite i carina evidentira uplatu DHL Vam postavlja pošiljku na adresu

Ukoliko pošiljku ne želite da prihvatite i carinite imate mogućnost da odbijete pošiljku.

U tom slučaju obaveštavamo pošiljaoca da Vi niste prihvatili pošiljkui.

Pošiljaoc ima mogućnost da plati transport da se pošiljka vrati nazad.

Posle 20 dana ukoliko pošiljaoc ne da nikakv odgovor ili ne plati transport da se pošiljka vrati nazad stavljamo pošiljku kao odbijenu.

Ukoliko se posle 40 dana ne reši status pošiljke ista ide na zaplenu i uništenje.

Za sve dodatne informacije stojim Vam na raspolaganju.

Pozdrav,

Jelena Marković
GTW Customer Contact Group Clerk

DHL International Beograd d.o.o.
Kresina 35
22304 Novi Banovci
Serbia


Citat:
from: Marija KRMAR (DHL RS) <[email protected]>
to: "[email protected]" <[email protected]>
cc: RS High Value <[email protected]>,
"Jelena JELISIJEVIC (DHL RS)" <[email protected]>
date: Mon, Jun 4, 2012 at 9:57 AM
subject: Dokumenta za carinjenje - fizicka lica - 9150921382
mailed-by: dhl.com

Postovani,

U prilogu imate dokumenta koja su potrebna za carinjenje a koja treba da popunite. Uz njih cete samo dodati I kopiju vase licne karte. Usluga carinjenja DHL-a je 3.300,00 dinara + PDV + carinske dazbine koje placate Upravi Carina.

Pored toga potrebno je da dostavite fakturu po kojoj ste platili robu kao I swift iz banke.

Popunjena dokumenta mi mozete poslati skenirana na mail ili putem faksa 011/310-5583 samo mi obavezno javite kad posaljete.

Srdacan pozdrav,

Marija Krmar
GTW Customer Contact Group Clerk

DHL International Beograd d.o.o.
Krešina 35
22304 Novi Banovci
Serbia


Citat:
from: Jelena JELISIJEVIC (DHL RS) <[email protected]>
reply-to: "Jelena JELISIJEVIC (DHL RS)" <[email protected]>
to: [email protected]
date: Wed, Sep 1, 2010 at 6:26 PM
subject: FW: Dokumentacija za carinjenje -fizicka lica
mailed-by: dhl.com

Poštovani,

U prilogu se nalazi dokumentacija za fizička lica koju je potrebno da popunite i dostavite skenirano ili na fax.

1.Nalog za carinjenje fizička lica
2.Izjava opisna fizička lica
3.Pored ova dva dokumenta potrebno je da se dostavi kopija lične karte ili pasoša
4.Obavezan je dokaz o uplati prema pošiljaocu swift ili izvod iz banke

Usluga carinjenje za fizička lica putem DHL špedicije iznosi 3.540,00 rsd.

Pored usluge špedicije imate i obavezu plaćanja carinskih dažbina koje nisu uključene u uslugu carinjenja.

Procedura je sledeća:

1.Kada dostavite traženu dokumentaciju za carinjenje radi se prethodni pregled pošiljke
2.Kada se završi prethodni pregled pošiljke dobijamo obračun carinskih dažbina za koje samo dužni da Vas obavestimo pre nego da započnemo bilo kakvu proceduru carinjenja
3.Ukoliko se saglasite sa carinskim dažbinama počinjemo proces carinjenja
4.Kada se pošiljka ocarini dobijate carinski račun na mail ili fax od naših finansija
5.Račun je potrebno da uplatite u banci ili pošti ali poželjnije je u banci zbog brzine registrovanja uplate
6.Kada uplatite i carina evidentira uplatu DHL Vam postavlja pošiljku na adresu

Ukoliko pošiljku ne želite da prihvatite i carinite imate mogućnost da odbijete pošiljku.

U tom slučaju obaveštavamo pošiljaoca da Vi niste prihvatili pošiljkui.

Pošiljaoc ima mogućnost da plati transport da se pošiljka vrati nazad.

Posle 20 dana ukoliko pošiljaoc ne da nikakv odgovor ili ne plati transport da se pošiljka vrati nazad stavljamo pošiljku kao odbijenu.

Ukoliko se posle 40 dana ne reši status pošiljke ista ide na zaplenu i uništenje.

Za sve dodatne informacije stojim Vam na raspolaganju.

Pozdrav,


Pozdrav,

Jelena Jelisijevic

Gateway Clerk

DHL International Beograd d.o.o.
phone: +381 11 310 55 82
fax: +381 11 310 55 83
[ Dexic @ 05.07.2013. 21:13 ] @
Ajde da jos barem 5 ljudi potvrdi da su im trazili izvod za SVE porudzbine od 2010. i izjavicu zvanicno da lupam i poslati ti potpisanu izjavu o istom.

Ne primam svaki mesec DHL-om posijke, ali nijednom NIJEDNOM mi nisu trazili da dostavim izvod ukljucujuci i 2x ove godine koliko sam dobijao preko DHL expressa. I jednom preko poste - NIKAKAV izvod mi nisu trazili. Ni ove, ni prethodne, ni godinu pre te, ni godinu pre nje, u stvari nikada. A dobio sam 20-ak posiljki preko DHL-a od 2010.
Znaci, nema veze sto je moje iskustvo sasvim suprotno (nemam priznanice od DHL carine da potvrdim jer nisam ni ocekivao da treba za ovakve nebuloze da ih cuvam), ako 5 ljudi potvrdi da su im za sve pakete od 2010. (ili 2011. da ne tupimo od kog meseca 2010.) carinili tako sto im traze i izvod, evo, reci cu da lupam!

Ti si sve ovo kupovao od firme, bila je neka deklaracija i oni su ti trazili izvod da potvrdis te cifre???
I sta da nisi platio nego da si dobio nagradu?:) Morao bi da falsiras izvod?
[ ventura @ 05.07.2013. 21:23 ] @
Citat:
Dexic: Ajde da jos barem 5 ljudi potvrdi da su im trazili izvod za SVE porudzbine od 2010. i izjavicu zvanicno da lupam i poslati ti potpisanu izjavu o istom.

Tako je, još 50 ljudi da se javi, a to što sam ti ja okačio mail prepisku od pet pošiljaka u spanu od tri godine, to se ne važi.. Bitni su tvoji imaginarni prijatelji.

Citat:
Dexic
I sta da nisi platio nego da si dobio nagradu?:) Morao bi da falsiras izvod?

Ne, nego bi platio carinu na procenjenu vrednost.
[ Dexic @ 05.07.2013. 21:43 ] @
Citat:
ventura: Tako je, još 50 ljudi da se javi, a to što sam ti ja okačio mail prepisku od pet pošiljaka u spanu od tri godine, to se ne važi.. Bitni su tvoji imaginarni prijatelji.

A ko kaze da nisi imao problematicne posiljke pa su ti zbog toga trazili? Kako ja da ti dokazem uospte da mi nijednom nisu trazili? Da trazim log iz DHL-a? Reci mi kako da to uradim realno? Ozbiljno te pitam, hocu da ti pokazem da nisi u pravu i da tvoje iskustvo nimalo ne moze biti reper za ostatak Srbije.

Koliko trebas biti zaludjen u svom svetu da mislis da se svima trazi ono sto i tebi i desava ono sto i tebi na osnovu nekoliko posiljaka DHL-a?

Trazim bas sve dopise koje sam imao sa DHL-om, i jedini je za privremeni izvoz i uvoz. Sve ostalo sto sam imao sa DHL-om je bilo reseno tako sto je postar doneo paket i rekao "toliko". Nikada mi nisu trazili izvode i potvrde ikakve.


Dakle, imam iskustva sa DHL-om, ali prilicno drugacije od tebe.
U svakom slucaju, rad sa DHL-om nema veze sa iksustvom sa carinjenjem u obicnoj posti.

Citat:

Ivana LICINA (DHL RS) <[email protected]>


11/25/11








Poštovani,



Za potrebe carinjenja dokumentacija koju treba dostaviti:


•Nalog – u prilogu
•Opisna izjava sa pojašnjenjem zbog čega se radio privremeni izvoz
• Kopije dokumenata od privremenog izvoza (zahtev-odobrenje, JCI, faktura)
•Potrebna je nova faktura na ime pravnog lice
•Dopis o zameni fakture
•Prevod dopisa o zameni fakture



U prilogu možete pronaći cenovnik usluga.



Pozdrav,



Ivana Ličina

GTW Customer Contact Group Clerk



DHL International Beograd d.o.o

Krešina 35

22304 Novi Banovci

Srbija



Tel: +381-11-310 55 86

Fax: +381-11-310 55 83



[email protected]

www.dhl.rs


[ Ivan Dimkovic @ 05.07.2013. 21:52 ] @
Prilicno sam siguran da DHL u Srbiji posluje po zakonima Srbije i da dokumentacija koju Ventura daje za carinjenje prolazi i za bilo koju drugu firmu koja uvozi robu, ukljucujuci i postu.

Mozda posta ne trazi fakture/racune po defaultu, ali sam prilicno siguran da, ako dodje do spora izmedju fizickog lica i carine oko iznosa, da izvod iz banke kao dokaz o placanju i te kako biti uvazen osim ako ne postoji osnovan razlog za sumnju da je u pitanju falsifikat.

Sve drugo bi bila totalna besmislica. Mislim jeste Srbija banana, ali nije tolika banana pa da gradjanin ne moze da legalno uveze robu i da plati carinu na tacan iznos koliko je kostala roba.
[ espresso @ 05.07.2013. 21:53 ] @
Citat:
Dexic:
Ne primam svaki mesec DHL-om posijke, ali nijednom NIJEDNOM mi nisu trazili da dostavim izvod ukljucujuci i 2x ove godine koliko sam dobijao preko DHL expressa

Nisu ni meni. Ako je posiljka mala ne traze nista. Sad ne znam sta si i za koliko para porucivao ali ja nisam prelazio 50€.
[ ventura @ 05.07.2013. 22:04 ] @
Citat:
Dexic
Koliko trebas biti zaludjen u svom svetu da mislis da se svima trazi ono sto i tebi i desava ono sto i tebi na osnovu nekoliko posiljaka DHL-a?

Nekoliko?

Koliko god da je to nekoliko, to je beskrajno više nego nijedna koliko si ti primio.

Citat:
Dexic
Dakle, imam iskustva sa DHL-om, ali prilicno drugacije od tebe.
U svakom slucaju, rad sa DHL-om nema veze sa iksustvom sa carinjenjem u obicnoj posti.

Jel ti ovo radiš namerno ili šta?

Okačio si prepisku sa DHL-om, pri čemu je:
- Roba bila predmet privremenog izvoza
- Uvoznik je pravno lice

Kakvih to dodirnih tačaka ima sa slučajem o kome mi raspravljamo gde se radi o klasičnom uvozu kupljene robe koji vrši fizičko lice?

[ Dexic @ 05.07.2013. 22:10 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Prilicno sam siguran da DHL u Srbiji posluje po zakonima Srbije i da dokumentacija koju Ventura daje za carinjenje prolazi i za bilo koju drugu firmu koja uvozi robu, ukljucujuci i postu.

Taj deo ne sporim - vec sporim da izvod zahtevaju i u 1% slucajeva, osim ako se ne slazes sa cenom.

Citat:
Mozda posta ne trazi fakture/racune po defaultu, ali sam prilicno siguran da, ako dodje do spora izmedju fizickog lica i carine oko iznosa, da izvod iz banke kao dokaz o placanju i te kako biti uvazen osim ako ne postoji osnovan razlog za sumnju da je u pitanju falsifikat.

Sve drugo bi bila totalna besmislica. Mislim jeste Srbija banana, ali nije tolika banana pa da gradjanin ne moze da legalno uveze robu i da plati carinu na tacan iznos koliko je kostala roba.

Ja sam ti prepricao ukratko iskustva iz nekoliko threadova na netu. Hoces linkove?
http://www.elitesecurity.org/p2886179
http://www.elitesecurity.org/t...arina-prilikom-online-kupovine
http://www.elitesecurity.org/p3074688 - dobar primer kako je bilo nezvanicno, iako je zakon rekao drugacije (PDV se ranije nije naplacivao za robu ispod 50EUR, a trebao je!)
http://www.elitesecurity.org/t...arina-prilikom-online-kupovine - da li vidite i jedan pomen IZVODA da je trazen ikome? A tema 17 strana. Evo i da se vidi gde su ljudi dobili paket cca i da nista o izvodima nema:
http://www.elitesecurity.org/p3078558

http://forum.benchmark.rs/show....php?269500-Carina-na-posiljke - ovo prelistaje sami 250 strana je previse da sada trazim konkretne poruke.

Licno nikad nisam sporio cenu, jer i kada nije bila tacna, razlika nije bila vredna jer mi paket treba sto pre, a i nije daleko od cene takse razlika.
Ali nije samo jedna osoba pisala da im ne priznaju printout sa PayPal-a ili ....


Nego, od kada i preko koje banke moze preko e-bankinga da se iz Srbije plati stranom licu???? I da se odstampa??
[ Dexic @ 05.07.2013. 22:13 ] @
Citat:
espresso:
Citat:
Dexic:
Ne primam svaki mesec DHL-om posijke, ali nijednom NIJEDNOM mi nisu trazili da dostavim izvod ukljucujuci i 2x ove godine koliko sam dobijao preko DHL expressa

Nisu ni meni. Ako je posiljka mala ne traze nista. Sad ne znam sta si i za koliko para porucivao ali ja nisam prelazio 50€.

Pola/pola.

@ventura - dodirna tacka je tvoja stalna opaska da nemam iskustva nego pricam napamet. Eto, barem da vidis da imam dodira sa DHL-om za koji imam log.
Da sam znao da ce mi trebati za tebe, cuvao bih carinske papire od DHL-a za sve pakete da pokazem da lazes - da ne mora da se daje izvod, tj. da ne traze.
Mada, evo i espresso rece. Eno ti i linkova gde NIKO nije pominjao da su mu trazili izvode!
Nadji mi barem 3 poruke u tim temama gde kazu da su im trazili izvode?
Nadji mi negde na forumima 3 poruke gde ljudi kazu da im je zahtevan izvod iz banke?

Po mailu (RS-HV) bi se reklo da nisi porucivao kokice i kukice za kvacilo, vec ozbiljnu robu za koju vredi platiti DHL-HV. Pa ako je tako, zar ne mislis da je to izuzetak a ne pravilo?
[ ventura @ 05.07.2013. 22:14 ] @
Citat:
Dexic: Taj deo ne sporim - vec sporim da izvod zahtevaju i u 1% slucajeva, osim ako se ne slazes sa cenom.

Mora da sam ja grbav, čim meni već 3 godine unazad na prvu loptu traže da im dostavim i dokaz o uplati.

Citat:
Dexic: Ja sam ti prepricao ukratko iskustva iz nekoliko threadova na netu. Hoces linkove?

A ja sam ti dostavio motherfuckin email prepisku od poslednje tri godine, za konkretne uvoze, konkretno lično iskustvo, gde se konkretno vidi da pričaš gluposti.
[ ventura @ 05.07.2013. 22:21 ] @
Citat:
Dexic:
@ventura - dodirna tacka je tvoja stalna opaska da nemam iskustva nego pricam napamet. Eto, barem da vidis da imam dodira sa DHL-om za koji imam log.

Koja iskustva sa DHL-om? Misliš firmina iskustva? Jesi ti nekada primio paket DHL-om (ili bilo kojim drugim kurirom) kao fizičko lice? Ako nisi - STFU.

Citat:
Dexic:
Da sam znao da ce mi trebati za tebe, cuvao bih carinske papire od DHL-a za sve pakete da pokazem da lazes - da ne mora da se daje izvod, tj. da ne traze.
Mada, evo i espresso rece. Eno ti i linkova gde NIKO nije pominjao da su mu trazili izvode!
Nadji mi barem 3 poruke u tim temama gde kazu da su im trazili izvode?

Ne čuvam ni ja papire, ali eno mailova u inboxu, stoje, a leba ne jedu... A i nikako da ukapiraš da mene zabole šta drugi (poput tebe) kažu, ja ti kažem šta je moje lično iskustvo.
[ Dexic @ 05.07.2013. 22:22 ] @
Citat:
ventura: A ja sam ti dostavio motherfuckin email prepisku od poslednje tri godine, za konkretne uvoze, konkretno lično iskustvo, gde se konkretno vidi da pričaš gluposti.

Ne. TI smatras da je tvoje iskustvo reper i sigurno je tako - sto, evo, pokazano i na mom i na espressovo (i on laze?) iskustvu i u onih nekoliko poruka koje sam izvuako da nigde nisu zahtevali izvod, niti ga cak trazili. I sve je proslo.

Da li si grbav ili si smarac (po forumu bi se reklo ovo drugo) pa su te uzeli za zub ne znam. Ali ako vec pogadjam samo, kako ti kazes, ocigledno si imao specificnu robu za uvoz. Sto osim sto su posiljke isle kroz DHL-HV pokazuje i to da si platio barem 5 spedicija, sto znaci da ti roba vredi. Niko ne placa DHL spediciju ako ne vredi posebno roba.
[ Dexic @ 05.07.2013. 22:24 ] @
Citat:
ventura:
Koja iskustva sa DHL-om? Misliš firmina iskustva? Jesi ti nekada primio paket DHL-om (ili bilo kojim drugim kurirom) kao fizičko lice? Ako nisi - STFU.

JESAM - i meni NIJEDNOM nisu trazili izvod!



Citat:
A i nikako da ukapiraš da mene zabole šta drugi (poput tebe) kažu, ja ti kažem šta je moje lično iskustvo.

Pa ko je sporio da su tebi trazili uopste? Ja sam zacujedno pitao, jer je nelogicno skroz. Ali nisam sporio!
Ali SPORIM da to traze svima - ili se i sa tim ne slazes?

Evo u stvari sta si izjavio:
Citat:

Pošiljke mi stižu putem kurira, uglavnom DHL-om, i oni po automatizmu traze i izvod da se prilozi uz ostatak dokumentacije, tako da ne znam ni kako bi bilo bez izvoda.

To je neistina. Ne traze po automatizmu. Mozda traze za pakete preko neke cifre, za pakete specificne sadrzine, za smarace koji stalno dobijaju pakete, ali ne svima, cak i ne vecini.
[ ventura @ 05.07.2013. 22:34 ] @
Citat:
Dexic: JESAM - i meni NIJEDNOM nisu trazili izvod!

Aj čisto malo da bude interesantno... Postuj ovde scan nalepnice koji si dobio zajedno sa scanom fakture koja prati robu i formularima za carinjenje.

Ali naravno, znam da to nećeš okačiti jer nemaš, pa ćeš da nastaviš trućanje u prazno kao i do sada.

Citat:
Dexic: To je neistina. Ne traze po automatizmu. Mozda traze za pakete preko neke cifre, za pakete specificne sadrzine, za smarace koji stalno dobijaju pakete, ali ne svima, cak i ne vecini.

Pazi, ja nisam baš toliki buržuj da platim stvar 20-30 evra a onda roknem 50-100 evra za DHL... Ja ipak čekam da se tu nakupi par stotina evra vrednosti robe pre nego što dam tolike pare za kurira...

A čudo inače da pet različitih devojaka koje rade u DHL-u imaju templateove manje više iste sadržine kada šalju mailove meni, ali izgleda kada šalju drugima onda šalju sasvim nešto drugo.. To je jedino logično objašnjenje...
[ Dexic @ 05.07.2013. 22:44 ] @
Citat:
ventura: Aj čisto malo da bude interesantno... Postuj ovde scan nalepnice koji si dobio zajedno sa scanom fakture koja prati robu i formularima za carinjenje.

Ali naravno, znam da to nećeš okačiti jer nemaš, pa ćeš da nastaviš trućanje u prazno kao i do sada.

Ma wow - kako si znao da ne cuvam pakete i nalepnice mesecima vec ih bacam cim otvorim paket?:) I sta sad si kao nesto pametno rekao?
Ti poceo da za*bavas bas ozbiljno.

Citat:
ventura: Pazi, ja nisam baš toliki buržuj da platim stvar 20-30 evra a onda roknem 50-100 evra za DHL... Ja ipak čekam da se tu nakupi par stotina evra vrednosti robe pre nego što dam tolike pare za kurira...

A čudo inače da pet različitih devojaka koje rade u DHL-u imaju templateove manje više iste sadržine kada šalju mailove meni, ali izgleda kada šalju drugima onda šalju sasvim nešto drugo.. To je jedino logično objašnjenje...

Iste template-e??? Ti za***avas da ne vidis da ni dva cak maila nisu skroz ista i da se razlikuju cak i reci a kamoli gde je u mailu trazen izvod?

Znaci, stalno si skuplje pakete porucivao - koji tip robe ako se sme znati?
Sve ovo sto si napisao moze samo da potvrdi da nisi lagao da su tebi trazili izvode za ovih pet porudzbina - ali ne i da svima traze ili da cak vecini traze.
Kazes da ja lazem? To si uvek pricao pa cemo preskociti.
Kazes da i espresso laze?
Kazes da su svi ljudi koju su porucivali imali potrebu da pokazu izvode? A imas i poruke gde explicitno kazu ljudi da im nisu ni uvazavali izvode i PP invoice.

Kazi ti meni, kad vec hoces samo na papiru stvari, kako ovde ne ispada da zekis ili da nisi u pravu?
[ Dexic @ 05.07.2013. 22:48 ] @
Ih pardon, zeznuo sam se, nisam procitao peti mail dobro... samo 4 razlicita template-a. Ali nema veze... ventura ih sve ima u mailu, procitao ih je pre slanja, stoje ovde na videlu.... nema veze sto su samo dva ista, za njega su svih 5 isti:

Citat:

-Dokaz o uplati prema pošiljaocu je potreban kao dokaz o vrednosti robe, ako ga posedujete, tj. Order confirmation

Pored toga potrebno je da dostavite fakturu ili porudžbenicu po kojoj ste platili robu.

4.Obavezan je dokaz o uplati prema pošiljaocu swift ili izvod iz banke

Pored toga potrebno je da dostavite fakturu po kojoj ste platili robu kao I swift iz banke.

4.Obavezan je dokaz o uplati prema pošiljaocu swift ili izvod iz banke


Znaci, samo u trecem i petom mailu se koriste iste reci. To je taj "template" koje svih 5 koriste.
[ ventura @ 05.07.2013. 22:53 ] @
Dexic, nema smisla da se dalje preganjam sa tobom.
[ Dexic @ 05.07.2013. 22:59 ] @
Nema smisla 90% stvari koje napises na forumu jer nikome ne pomognu - po ovome vidim i zasto (smatras da je tvoje iskustvo isto kao iskustvo drugih i da nista ne moze biti drugacije, cak i kad si ocito jedini).

Za razliku od tebe, ja ne pokusavam da budem u pravu na papiru vec da pomognem ljudima, pa pricam sta se desava van tvoja 4 papira.
[ ademare @ 06.07.2013. 00:07 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Jagnjeca brigada
Nisam cuo da u okruzenju to rade a ni u Evropi, sto samo Srbija izmislja placanje duplog poreze? Porez na robu se samo placa ako je kupljena u zemlji zivljenja!


To je tebe neko lagao.

Za EU vazi identicno pravilo kao i u Srbiji:

- Za robu uvezenu iz zemlje van EU na koju ide cearina se placa i carina
- Za robu uvezenu iz zemlje van EU se uvek placa PDV

Identican sistem je u Srbiji.

Ako bi, hipoteticki, kupio robu u Srbiji i na nju platio PDV od koga se nisi oslobodio, i tu robu uvezao u EU, isto bi platio 2 puta PDV.

Briga EU, (bas kao sto je briga i Srbiju u obrnutom slucaju), da li si ti ili nisi platio PDV u stranoj zemlji - njih zanima samo porez koji ces da platis njima.

Zbog toga procedura ide ovako:

1. Kupis robu u stranoj zemlji
2. Oslobodis se PDV-a u stranoj zemlji (ako PDV postoji) zato sto roba ide iz zemlje
3. Uvezes robu u svoju zemlju i platis carinu ako se carina placa, i PDV na sve to

Ako nisi uradio #2 - placas PDV u momentu uvoza i to ce ti biti dupli porez onda. Ali to je TVOJ problem a ne problem drzave u koju uvozis robu. Nemoj kriviti Srbiju sto naplacuje PDV u momentu uvoza robe od strane fizickih lica kao i svaka druga zemlja koja ima PDV sistem.

Citat:

Jedino jadni srbi placaju PDV i CARINU!


Prosto je neverovatno koliko ljudi iz Srbije vrte ovu plocu, cak i kada je totalno netacna, kao u ovom slucaju.

Carina i PDV nemaju veze jedno sa drugim, i pravila u Srbiji su identicna sa pravilima EU.

Tako da "jedino Srbi" ne moze ni u ludilu da bude tacno posto imas dvocifren broj zemalja na istom kontinentu koje imaju identican nacin naplate.



Ovo sto si napisao jednostavno nije istina . Da li si ti nesto narucivao u vidu paketa, tu gde zivis po adresi bi se reklo da je Nemacka ??? Ako jesi ajde napisi da Nemacka drzava naplacuje PDV na svu robu koju uvezu fizicka lica - gradjani , cak i na onu koja kosta 1 $ !!!!!

To ne naplacuje ni jedna zemlja sveta pa ni Nemacka, ma sta ti tvrdio. Svaka drzava sveta je uvela neki svoj limit ispod koga ne Naplacuje PDV . U Nemackoj taj iznos je 22 Eura. Znaci kada dobijes , kupis paket koji kosta 25 $ jer 22 Eura je oko 28 $ Nemacka drzava ti nece naplatiti ni centa. U tome je sustina.

Osim raspale Srbije ne postoji ni jedna drzava na svetu gde je limit 0. Sto fakticki znaci da placas PDV i na 1 $ ili 0,5 $ili na 0.1 $ Ako je nekome to sve normalno u Srbiji , onda svaka cast na rezonu.
[ ventura @ 06.07.2013. 07:50 ] @
Citat:
ademare
To ne naplacuje ni jedna zemlja sveta pa ni Nemacka, ma sta ti tvrdio. Svaka drzava sveta je uvela neki svoj limit ispod koga ne Naplacuje PDV . U Nemackoj taj iznos je 22 Eura. Znaci kada dobijes , kupis paket koji kosta 25 $ jer 22 Eura je oko 28 $ Nemacka drzava ti nece naplatiti ni centa. U tome je sustina.

To obično nije 'limit' onako kako ga ti zamišljaš, već diskreciono pravo. A to je velika razlika.

Citat:
ademare
Osim raspale Srbije ne postoji ni jedna drzava na svetu gde je limit 0. Sto fakticki znaci da placas PDV i na 1 $ ili 0,5 $ili na 0.1 $ Ako je nekome to sve normalno u Srbiji , onda svaka cast na rezonu.

Zato ja podržavam one dečije ekskurzije po evropi... Nije loše da deca bar jednom u životu izađu van svoje opštine, inače imamo ovakav slučaj poput tebe.
[ Dexic @ 06.07.2013. 08:42 ] @
Idemo dalje beli papiru... SportsDirect, iskljucivo DHL-om salje za Srbiju:
http://forum.benchmark.rs/show...portsdirect-pitanja-i-odgovori
Nadji mi JEDAN posto gde je nekome trazen izvod iz banke, izvod kartice, PP invoice, bilo sta tog tipa...
iHerb, salju samo DHL i UPS za Srbiju - UPS je preskup pa je jedina opcija DHL (international mail je takodje DHL-om slanje!). Nisam naisao da je ikome trazen izvod.
[ Dexic @ 06.07.2013. 08:49 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
ademare
To ne naplacuje ni jedna zemlja sveta pa ni Nemacka, ma sta ti tvrdio. Svaka drzava sveta je uvela neki svoj limit ispod koga ne Naplacuje PDV . U Nemackoj taj iznos je 22 Eura. Znaci kada dobijes , kupis paket koji kosta 25 $ jer 22 Eura je oko 28 $ Nemacka drzava ti nece naplatiti ni centa. U tome je sustina.

To obično nije 'limit' onako kako ga ti zamišljaš, već diskreciono pravo. A to je velika razlika.

A poceo si da ne citas papire ;)
http://www1.zoll.de/english_ve...opics/index.html#other_topics4
Donji limit jeste 22EUR, ispod koga se nista ne placa. To ne znaci da se placa za vise od toga, ali znaci da se ne placa ispod. Imate izlistane konkretne cifre kada jos ne placa i za vece vrednosti.

Citat:

Zato ja podržavam one dečije ekskurzije po evropi... Nije loše da deca bar jednom u životu izađu van svoje opštine, inače imamo ovakav slučaj poput tebe.

Evo, jako koristan komentar :) Umesto da pokazes coveku kako nije u pravu, nabacas jos gomilu stvari koje jesu tacne na papiru ali nicemu ne sluze :)
[ Jagnjeca brigada @ 06.07.2013. 09:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Za EU vazi identicno pravilo kao i u Srbiji:

- Za robu uvezenu iz zemlje van EU na koju ide cearina se placa i carina
- Za robu uvezenu iz zemlje van EU se uvek placa PDV

Identican sistem je u Srbiji.

Ako bi, hipoteticki, kupio robu u Srbiji i na nju platio PDV od koga se nisi oslobodio, i tu robu uvezao u EU, isto bi platio 2 puta PDV.

Prosto je neverovatno koliko ljudi iz Srbije vrte ovu plocu, cak i kada je totalno netacna, kao u ovom slucaju.

Carina i PDV nemaju veze jedno sa drugim, i pravila u Srbiji su identicna sa pravilima EU.

Tako da "jedino Srbi" ne moze ni u ludilu da bude tacno posto imas dvocifren broj zemalja na istom kontinentu koje imaju identican nacin naplate.




Mene ne zanima masovni i veliki uvoz, to u Srbiji rade povlascene firme (MAFIJA), ovde mi raspravljamo i o klasičnom uvozu kupljene robe koji vrši fizičko lice za iznose do 20ak evra i to za online kupovinu?

Ajde ti nama reci, posto ne zivis u Srbiji. Da li si nekada nesto narucivao preko ebay-a za npr. 10$ i da li su ti to kao u Srbiji procenili na 20$ i da li su ti kao u Srbiji naplatili carinu na 20$? Jeli li imao iskustva sa nekim stručnjakom u nemačkoj kao mi sa strucnjakom u Savskoj ulici, koji izgleda zna sve prilike i cene na tržištu, je našpanovan da odere onog koji je kupio? Bas me zanima kako se to radi u zemlji gde trenutno zivis? Jel tebe tamo ta drzava gde zivis, koci i saplice na svakom koraku ovde osim ako nisi tajkun, mafijas, robovlasnik(privatnik) imas sapltitanje!? Jel ima imaginarnih procena posiljke?

Meni smeta što oni mogu da odrede vrednost nečega. Ja naručim ranac koja košta 9,90 dolara. Poštarina je besplatna, ali oni otvore paket i pored računa gde se vidi da nešto košta 9,90 dolara oni ocene da to košta 100 dolara. Šta ja sad tu mogu da uradim? Nemam ništa protiv toga da platim pdv i poštarinu i šta već treba ali ne želim da se neprijatno iznenadim kada skontam da nemam dovoljno para da platim jer oni misle da to vredi 100 dolara. Klinci ciji roditelji nemaju da plate da vide sveta, pokusavaju bar na ovaj nacin da dodju do nekih gedzeta, ali u Srbiji ti ne daju ni to - kako ova drzava ponizava ljude koji u njoj zive!

U srbiji su ljudi inertni i nepreduzimljivi. Neki drugi narodi, eto npr Grci, bi na svaki ovakav potez izasao na ulicu, pravio proteste, učinio nešto... kao da smo se pomirili sa sudbinom da ko dođe na vlast, može da radi šta hoće. Sad je ispalo sa PayPalom da je jos gore nego ranije jer je ranije bilo oporezovano i carinjeno samo preko 100eura, a sad ispalo sve!


Zasto carina sme da mi lupi cifru koju hoce, ako misli da je vrednost nerealna? Cime je to opravdano? Sta ja to plaćam u stvari? Znaci li ovo da ja to dodatno placam nesposobnost ove države da privuce i zadrži prodavce i proizvodjace cije proizvode moram da naručim iz inostranstva jer ih ovde nema? Naravno da carinik ne moze da prepozna da li je roba nizeg ili viseg kvaliteta, ali ono sto mogu da urade je da nam omoguce da u elektronskoj (ili klasicnoj) formi za odredjeni carinski zapisnik posaljemo dokaz o ceni te robe (fakturu, potvrdu iz banke, izvestaj sa Paypala, ebaya ili drugog servisa), pa nek procene da li je dokumentacija validna ili ne. Nego ja moram da pisem zalbu koja kosta 400 dinara!


Kineska roba ima znacajne razlike izmedju cena razlicitih proizvoda koji fiziciki isto ili slicno izgledaju, a po kvalitetu spadaju u razlicite kategorije! Carinik nema sanse da proceni koliko to kosta ako nema fakturu.


PS Koliko je meni poznato, poreski sistem u srbiji zasniva se na oporezivanju dodate vrednosti (PDV - porez na DODATNU vrednost). Tako recimo proizvodjaci imaju odbitak poreza na vrednost sirovina i placaju porez samo na vrednost robe koji su sami dodali.

Pitanje za tebe je, ko je i kako dodao i koju vrednost uvoznoj robi da bi se na nju placao PDV - Porez na DODATNU vrednost? ,



[ ademare @ 06.07.2013. 10:22 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
ademare
To ne naplacuje ni jedna zemlja sveta pa ni Nemacka, ma sta ti tvrdio. Svaka drzava sveta je uvela neki svoj limit ispod koga ne Naplacuje PDV . U Nemackoj taj iznos je 22 Eura. Znaci kada dobijes , kupis paket koji kosta 25 $ jer 22 Eura je oko 28 $ Nemacka drzava ti nece naplatiti ni centa. U tome je sustina.

To obično nije 'limit' onako kako ga ti zamišljaš, već diskreciono pravo. A to je velika razlika.

Citat:
ademare
Osim raspale Srbije ne postoji ni jedna drzava na svetu gde je limit 0. Sto fakticki znaci da placas PDV i na 1 $ ili 0,5 $ili na 0.1 $ Ako je nekome to sve normalno u Srbiji , onda svaka cast na rezonu.

Zato ja podržavam one dečije ekskurzije po evropi... Nije loše da deca bar jednom u životu izađu van svoje opštine, inače imamo ovakav slučaj poput tebe.



U pitanju je limit zakonski utvrdjen. Tek sad stvarno vidim da su u pravu ovi sto prate tvoj Lik i Delo, da pises proizvoljne budalastine, mislio sam da poreteruju ali su ocigledno u pravu.

Celu temu si promasio jer se baziras na DHL-u koji vrsi speditersko - posrednicko carinjenje u redovnom postupku. 99 % posto ljudi koristi usluge, a na to se i odnosi tema , na carinjenje u skracenom postupku koje se obavlja u Beogradskoj , NS, i Niskoj carinarnici u postanskim centrima. Tako da ovo tvoje pisanije je cist promasaj teme.

Ovo za decu i eksurzije, ne mislis valjda da bi to trebalo da se odnosi na mena ??? Tu si tek podbacio , jer u Nemackoj sam svojevremeno bio preko 10 puta , i to u ono vreme kad je granica EU bila i Nemacka granica , tek kasnije se Austrija prikljucila , na ovu ostalu boraniju tada nisu ni racunali, pa sam izracunaj kad je to bilo.
[ Dexic @ 06.07.2013. 10:44 ] @
Citat:
Jagnjeca brigada: Mene ne zanima masovni i veliki uvoz, to u Srbiji rade povlascene firme (MAFIJA), ovde mi raspravljamo i o klasičnom uvozu kupljene robe koji vrši fizičko lice za iznose do 20ak evra i to za online kupovinu?

Nas zakon jeste takav da je diskreciono pravo carinika da te oslobodi placanja carine, uglavnom jer nemaju kada da rade te sitne posiljke. Nazalost, PDV se na sve placa, tu se samo malkice razlikujemo od zemalja EU, negde smo bolji negde gori, ali nije velika razlika - razlikujemo se samo pomalo u cifri do koje se ne placa carina i do koje se ne placa PDV, ali nije to razlika 0.1EUR naspram 100EUR, vec 5 naspram 10 naspram 22EUR.

Citat:
Ajde ti nama reci, posto ne zivis u Srbiji. Da li si nekada nesto narucivao preko ebay-a za npr. 10$ i da li su ti to kao u Srbiji procenili na 20$ i da li su ti kao u Srbiji naplatili carinu na 20$?

Ivane, ovo i mene zanima. Kupio si nesto na eBay-u, zasto bi trebalo da platis cenu koju carinik proceni a ne cenu koju su platio na aukciji, za sta postoji konkretan dokaz?
(cisto da se ogradim da su meni priznavali cene sa aukcija na eBay-u, i to za stvari za koje znaju da vise vrede u maloprodaji! Ali bilo je reci nekolicine kojima nisu ni priblizno)

Citat:
Bas me zanima kako se to radi u zemlji gde trenutno zivis?

Sa jednom verovatnom razlikom da Ivan i laptop ne svercuje iz USA, jer sve to moze da opravda kao poslovni trosak pa mu se cak isplati da ga prijavi.
I da retko sta Nemac ima potroebu i van Nemacke da poruci i sa eBay-a, a kamoli van EU.


Citat:
PS Koliko je meni poznato, poreski sistem u srbiji zasniva se na oporezivanju dodate vrednosti (PDV - porez na DODATNU vrednost). Tako recimo proizvodjaci imaju odbitak poreza na vrednost sirovina i placaju porez samo na vrednost robe koji su sami dodali.

Pitanje za tebe je, ko je i kako dodao i koju vrednost uvoznoj robi da bi se na nju placao PDV - Porez na DODATNU vrednost? ,

Ovde se pravis ventura #2, jer pise da je "na dodatnu vrednost". Ni ja necu dalje da komentarisem ;)
[ Dexic @ 06.07.2013. 10:46 ] @
Citat:
ademare:
U pitanju je limit zakonski utvrdjen. Tek sad stvarno vidim da su u pravu ovi sto prate tvoj Lik i Delo, da pises proizvoljne budalastine, mislio sam da poreteruju ali su ocigledno u pravu.

Ventura je u jednoj temi jako uvereno rekao, otprilike: "E, da ja sad vas edukujem. Kuhinjska so je nitrat/nitrit" :) Da, rekao je da ne so Hlorovodonicne kiseline, so i nitratne i nitritne kiseline u isto vreme ;) I to je prilicno pokusao da brani, znaci nije ni pokusao da uradi obican Google search do sledece poruke :D
Verovatno je dobio dopis iz DHL-a i to je njemu bilo dovoljno :)
[ Ivan Dimkovic @ 06.07.2013. 13:05 ] @
Citat:
Dexic
Ivane, ovo i mene zanima. Kupio si nesto na eBay-u, zasto bi trebalo da platis cenu koju carinik proceni a ne cenu koju su platio na aukciji, za sta postoji konkretan dokaz?
(cisto da se ogradim da su meni priznavali cene sa aukcija na eBay-u, i to za stvari za koje znaju da vise vrede u maloprodaji! Ali bilo je reci nekolicine kojima nisu ni priblizno)


Nemam pojma, meni su uvek priznavali cene sa ebay racuna.

Mozda ako racun izgleda nerealno mali cariniku - ja ne kupujem robu tako vec su mi racuni pravi pa nisam imao prilike da mi carina obracunava vrednost po svojoj proceni.

Ako si dosao u situaciju da carinik sam procenjuje robu onda ocigledno nesto nije u redu. Ako mislis da jeste, moraces da podneses zalbu i da udjes u spor sa njima.

@Jagnjeca brigada

Citat:

Pitanje za tebe je, ko je i kako dodao i koju vrednost uvoznoj robi da bi se na nju placao PDV - Porez na DODATNU vrednost? ,


Vrlo jednostavno, za uvoz fizickog lica se naplacuje PDV na ukupnu vrednost robe koja se uvozi u zemlju posto za drzavu je to momenat u kojem vrednost te robe ulazi u zemlju i njen sistem PDV-a.

Dakle, nisi uvezao sirovinu vec kompletan proizvod vrednosti X - i drzava trazi PDV na celu vrednost X, posto je tek tu ta vrednost usla u PDV sistem te drzave.

Tako ti je u EU, tako ti je u Srbiji i tako ti je u svakoj zemlji koja ima PDV.

Sto se carine tice, svaka zemlja ima limit ispod koga se ne naplacuju PDV i carina. Obicno se taj limit razlikuje za licni uvoz (kada se pojavis na granici sa robom) i za uvoz koriscenjem poste ili kurirskih usluga. Tako je u DE limit za licni uvoz 800 EUR a za uvoz postom/DHL-om 50 EUR. Iznad toga se naplacuje PDV/carina.

Ista prica, dakle, kao i u Srbiji - samo su cifre drugacije.

Prema tome, price "jedino Srbi" su za kafanu. PDV sistem Srbije je identican sa EU.
[ ademare @ 06.07.2013. 13:27 ] @
Stvarno ne razumes Sustinu. Ne govorimo o Maximalnom limitu za uvoz fizickih lica putem paketa. Govorimo o Minimalnom limitu na koji Drzava , Nemacka - Srbija, naplacuje PDV. To je sustina. Nemacka ne naplacuje nikakav PDV ni carinu za proizvode koji su jeftiniji od 22 Eura.

Srbija naplacuje PDV za proizvod koji kosta 0.1 $ . Da li ti vidis tu neku razliku ili ne ??? Ili je ovo sto Srbija naplacuje jedina na svetu na tu vrednost, po tebi sasvim normalno. a Nemacka je Nenormalna, sto svojim gradjanima dozvoljava Gratis za dazbine do 22 Eura vrednosti ?? Takodje i ostale drzave sveta su Glupe pa pustaju svojim gradjanima sitne pakete bez ikakvih naplata, samo Srbija i njeni Upravljaci Pametni pa naplacuju PDV i na jedan cent.
[ Jagnjeca brigada @ 06.07.2013. 13:31 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Mozda ako racun izgleda nerealno mali cariniku - ja ne kupujem robu tako vec su mi racuni pravi pa nisam imao prilike da mi carina obracunava vrednost po svojoj proceni.
PDV sistem Srbije je identican sa EU.




Najjaci su mi likovi sto ne zive u Srbiji i sa oblaka komentarisu sta se desava u Srbiji. Sta ti je isto, nista nije isto! Da si ti narucio taj ranac ebay-a od 9,90 $ u toj drzavi gde zivis, tebe bi to kostalo 9,90 $ i tacka! Da li sam u pravu?

U drzavi gde ja zivim carinik ne priznaje racun sa ebay i procenjuje mi to na 20$ i naplacuje plus PDV na cenu po svoj proceni! Sta je tu isto?

Znas sta, sistem je ovde Srbi je takav da mi se ne isplati zalba! Koliko bi kostala tebe zalba u drzavi gde zivis?

Evo kad se isplati podnositi žalbu, izracunali:



Citat:
Fliz:
A evo kako to izgleda i u brojevima:
Vrednost naručene robe US$9.90 (zaokružimo to na $10 zbog jednostavnosti obračuna)
PDV stopa 20%
Kurs $ na dan obračuna $1 = 87,4 din
Dakle prava vrednost robe koju je poručio je 874 dinara a 20% PDV-a na dotičnu vrednost bi iznosio 174,8 din Dakle to je iznos koji je trebalo da plati da je obračun bio tačan, umesto toga carinik je paket procenio na US$20 što je 1.748 dinara i na taj iznos obračunao 20% PDV-a što je izašlo 349,6 dinara tako da je Jagnjeća brigada zapravo oštećen za 174,8 dinara (349,6 din koliko je platio - 174,8 din koliko je zapravo trebao da plati).

U slučaju da je vratio paket morao bi da podnese žalbu koja bi ga koštala 380 dinara + morao bi da obezbedi dokaze o pravoj vrednosti robe (što može biti i dodatni trošak, recimo ako nemaš štampač pa moraš da platiš da ti odštampaju par slika isl.), dakle dao bi 380 dinara da bi vratio svojih 174,8 din. U slučaju da carina prihvati taj prigovor on dobija nazad 174,8 din ali mu se RA taksa ne vraća tako da je sada svoj gubitak povećao sa 174,8 din na 205,2 dinara (380 - 174,8 = 205,2 din)... U slučaju da odbace njegove dokaze onda je u gubitku 554,8 din.

I za sve koji se sad eventualno pitaju "Pa kad se onda isplati podnositi žalbu?" ovo zavisi od toga koliko cenite svoje vreme. Matematički gledano u plusu ste kada iznos koji carina treba da vam vrati prelazi iznos koji treba da utrošite za žalbu, to znači 381 dinar, ili, može i ovako da se kaže: u "dobitku" ste kada je
razlika između stvarno plaćenog iznosa PDV-a i iznosa PDV-a koji je trebao da bude plaćen da je procena vrednosti robe bila tačna uvećanog za troškove žalbenog postupka, jednak ili veći od 1 dinar.
Naravno kad se uzme u obzir svo utrošeno vreme, živci, i svi dodatni troškovi tipa gorivo da bi otišli do Savske ili karta za bus ili ... nebitno šta već, onda ta razlika postaje mnogo veća tj. procenjena vrednost robe mora biti još veća u odnosu na stvarnu da bi bilo isplativo cimati se...

Matematički u komkretno slučaju, da je jagnjećoj brigadi carinik procenio ranac na $31,8 (2779 din) na to bi platio 555,8 dinara na ime PDV-a, dakle 555,8 din - 174,8 din = 381 din (toliko treba da mu vrate) ali pošto je 380 din dao za žalbu ostaje mu 1 dinar!!!
(pitajte ministra nauke i obrazovanja dal može ovo da reši :D aaaahahahahahah, ovo je kao na času matematike za osnovce LOL )

Ja sam ubeđen da je isto ovo neko iz uprave carina davno-davno shvatio i odlučio da igra na tu kartu, jer, kad se bolje pogleda, to je za njih dobitna kombinacija, kako god okreneš budžet se puni... (bez smajlija na kraju)
[ Dexic @ 06.07.2013. 13:46 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Nemam pojma, meni su uvek priznavali cene sa ebay racuna.

U Srbiji se ne prihvata uvek, iako je cak covek sa carine na radiu rekao da treba da se prihvata kao zvanicna cena na koju treba ici carina/PDV.

Citat:
Mozda ako racun izgleda nerealno mali cariniku - ja ne kupujem robu tako vec su mi racuni pravi pa nisam imao prilike da mi carina obracunava vrednost po svojoj proceni.

eBay listing ne priznaju kao racun - nema sta da im izgleda mali, verovatno i jeste jer inace bi se kupio u radnji a ne na eBay-u.

Citat:
Ako si dosao u situaciju da carinik sam procenjuje robu onda ocigledno nesto nije u redu. Ako mislis da jeste, moraces da podneses zalbu i da udjes u spor sa njima.

Opet pokazujes koliko nemas veze sa Srbijom - svi koji su probali znaju koliko ovo drugo traje, jer to mora kroz SUD da prodje. A za to vreme roba stoji i naplacuje se lezarina.

Zvanicno si u pravu, ali ti je savet koristan za anti-Ginisa.
[ Ivan Dimkovic @ 06.07.2013. 15:20 ] @
Ako pricate za robu koja je ispod nekih 20-tak EUR, onda da - Srbija je ukinula minimalni prag za postanski uvoz jos pre skoro 10 godina ako me pamcenje ne vara i tu su gradjani Srbije u gubitku posto ne mogu da kupuju vrlo jeftinu robu tako.

Opet, postavlja se pitanje koliko su ti artikli od 0-20 EUR uopste relevantni. Mislim, to pogadja nekoga ko retko kupuje nesto sitno. Neko ko kupuje cesce i vise robe online i ovako i onako bi probijao prag od 20 EUR pa bi ga i ovako i onako kacio PDV sve i da Srbija nije ukinula to oslobodjenje.

Citat:
Dexic
eBay listing ne priznaju kao racun - nema sta da im izgleda mali, verovatno i jeste jer inace bi se kupio u radnji a ne na eBay-u.


Kao neko ko je prodao vise stotina sopstvenih polovnih artikala na ebay i kupio isto vise desetina artikala mogu da kazem da lupetas.

Cena polovne robe koja se prodaje na ebay-ju u svakom razvijenom trzistu je prilicno dobar indikator trzisne cene te robe u tom momentu. A preko ebay-ja se cesto prodaje i nova roba (stavise u razvijenim trzistima tipa USA i DE je nova roba zapravo glavni fokus ebay-a preko "Markets-a") koja je identicne cene kao po online prodavnicama +/- koji %, sto je normalna fluktuacija kakva postoji i van online trzista.

Dakle, carina nema ni jedan razlog da ne uzima ebay racun kao sasvim regularan racun koji je uporediv sa bilo kojim drugim online racunom. Kao dodatnu meru sigurnosti carina moze zahtevati i dokaz o placanju, sto je Ventura vec pominjao.' Ako kupujes kikiriki i ne isplati ti se da se zalis ako ti se desi da postoji sumnja, onda da - u Srbiji se ne isplati kupovati kikiriki online iz inostranstva. To jeste fakat, ali koliko je taj fakat relevantan za neki ozbiljniji obim trgovine to je drugo pitanje.

Osim ako se ne radi o nekim retkim artiklima i da je nekoga bas "us*alo" sto se ne desava - ja kao prodavac uvek pocinjem aukcije sa 1 EUR, i nikada mi se nije desilo da mi je roba otisla ispod cene koliko zaista vredi u tom momentu. Stavise, cesto sam dobio i vise nego sto bi bilo ocekivano.
[ flighter_022 @ 06.07.2013. 15:44 ] @
Evo recimo mog slucaja.

U januaru 2012 sam bio u okolini Stuttgarta, i odgovaralo mi je da tu a ne u Nigeriji primim FedEx paket, nov laptop, iz Sony centra u Vankuveru.

Paket je uredno i u roku stigao u Nemacku, i zadrzan je na carini. Pozvao sam telefonom da vidim o cemu se radi i rekli su mi da ako sam rezident u Nemackoj, moram da platim PDV a da, ako nisam, moram da im posaljem kopiju strane sa podacima pasosa, kao i kopiju avio kartu za odlazak iz EU, te da u tom slucaju nisma obavezan da platim bilo sta, te je tako i bilo. Posle nekih 36 sati paket sam i dobio bez da sam dodatno platio bilo sta. E sad, da mi je adresa stanovanja u Nemackoj (sto vberujem da je Ivanov slucaj), to ne bi bilo moguce te bih morao platiti i PDV... nekih 400 EUR.
[ Dexic @ 06.07.2013. 15:54 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Kao neko ko je prodao vise stotina sopstvenih polovnih artikala na ebay i kupio isto vise desetina artikala mogu da kazem da lupetas.

U Srbiji si to radio, iz inostranstva, kada su cene artikala na eBay-u bile nize od cena u maloprodajama i svaki put je carina SRBIJE uvazavala kupcu racun sa eBay-a? Jel' tako?

Citat:
Dakle, carina nema ni jedan razlog da ne uzima ebay racun kao sasvim regularan racun koji je uporediv sa bilo kojim drugim online racunom.

.... ti zezas ili ne citas da nije poenta da nemaju zakonkog razloga, ali da to rade ipak?

Citat:
Kao dodatnu meru sigurnosti carina moze zahtevati i dokaz o placanju, sto je Ventura vec pominjao.'

I opet ne citas da nisu priznavali PP racune iz njima pozeljnih razloga.

Citat:
To jeste fakat, ali koliko je taj fakat relevantan za neki ozbiljniji obim trgovine to je drugo pitanje.

Trgovine???? Fizicko lice nema pravo trgovine po zakonu :) Ovo je samo prica za uvoz od strane fizickog lica.


Jesi li barem procitao i jednu od poruka koje sam linkovao da vidis da ljudi imaju probleme sa carinom i nepriznavanjem racuna?
[ jerryrain @ 06.07.2013. 18:18 ] @
Meni takodje uvek iz DHL-a traze dokaz o uplati robe (+nalog za pregled, nalog za carinjenje, opisna izjava, ovlascenje)...
Takodje moram da napomenem da od svih kurirskih sluzbi tipa FedEx, UPS, TNT, sa DHL-om imam ubedljivo najgora iskusta. Traze najvise papirologije a sto meni licno smeta najsporiji su, platis ekspresnu postarinu, dodje roba iz USA ili Kine posle 3 dana i onda njima treba jos jedno 3 dana da te kontaktiraju da uopste udjes u proces carinjenja robe. Zato sad cim vidim da je paket stigao, javim spediteru, on odmah otkupi tovarni list i zavrsi sve istog dana, izadje par hiljada skuplje ali barem ne moram da se drndam sa nesposobnjakovicima iz DHL-a, a obzirom da se radi o firmi za brzu postu, to je nesto sto bi oni po defaultu trebalo da obavljaju ali nazalost tako nije u praksi sa srpskim ogrankom dhl-a...
FedEx vrlo brzo zavrse preko svoje spediterske firme flying cargo, a UPS takodje brzo, njima obicno samo posaljem licnu kartu na mail i to je to...
[ Dexic @ 06.07.2013. 18:30 ] @
Jel' to porucujes of firmi, i jel' one salju racun sa robom? Jel' to neka specificna roba ili tipicna? (odeca, obuca, obicna tehnika?)
[ Zlatni_bg @ 06.07.2013. 22:15 ] @
Imam jedan problem.

Naime, ranije sam narucivao dosta robe u jednom istom paketu, uvek stigne sve uredno, plati se PDV/carina ako treba i to je to. S obzirom da na ebayu narucim vise stvari od vise prodavaca, sve stize u razlicitim paketima. Krajem proslog meseca sam narucio 7-8 razlicitih paketa, od razlicitih prodavaca, i jedan je samo stigao. Uglavnom je Kina/HK u pitanju. Ni na jednom nemam treking broj. Niko sa carine me nije zvao.

S obzirom da do sada imam iskustva i sa pristiglim i sa ne pristiglim paketima, znam da mi apsolutno sve stigne za max 20-25 dana. Oni koji posle tog perioda nisu stigli, nikad i nisu stigli.

Imam sumnju da su svi ti paketi negde na carini. Sta mogu da uradim po tom pitanju, s obzirom da nemam tracking? Opcija koja postoji je da trazim da mi se vrate pare preko ebay zastite korisnika, ali to zelim da mi bude krajnja opcija, s obzirom da mi nisu pare problem vec to sto zelim te pakete.

Sve su stvari za licnu upotrebu, znaci nikakva gomila stvari, uglavnom jedna po paketu, sitne su cene, do 10ak $, jedino sto je u jednom pakovanju 100 elektronskih tranzistora za hobi potrebe (ovde je jedan 14 dinara, a ovako izadje oko dinar i po).

P.S. cini mi se da Ebay paketi nemaju broj telefona na sebi.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 06.07.2013. u 23:28 GMT+1]
[ fanfon @ 07.07.2013. 08:49 ] @
Da imas i 100 olovaka u paketu-vratice ga jer je u pitanju nedozvoljena kolicina za licnu upotrebu. Nebitno koliko su sitne stvari i koliko kostaju. Problem kod tih bez broja za pracenje je sto ne znas gde je paket pa ne mozes ni da posaljes dokaz carini sta si uzeo. Mozes poslati sliku, ali sumnjam da ce oni preturati po onoj gomili kod njih da bi nasli bas tvoj. Sigurnije ti je da narucujes pakete sa brojem za pracenje. I ja ne znam sta mi se desilo sa par takvih paketa pa vise ne narucujem jer je to samo uzaludno gubljenje vremena. Pre 2 meseca narucio sam neke semenke(20kom) bonsai limuna i zadrzali su paket dugo na carini. Kad sam postavio pitanje sta se desava s njim, iz poste su mi odgovorili da je zadrzan na fito-sanitarnom pregledu. Pre neki dan zovem carinu i pitam za taj paket, a zena koja je radila u smeni kaze da cu dobiti na kucnu adresu zahtev za dostavu podataka. Naravno, nije stigao i prekjuce vidim da je paket poslat nazad u Kinu, a ne verujem da ima ni 50 grama. Moze im se...
[ Dexic @ 07.07.2013. 11:01 ] @
Nema "moze im se".... sad ce ventura i Ivan da ti objasne kako u Srbiji to ne funkcionise tako, nego ti lupetas, i da si trebao da odes do advokata koji bi im poslao dopis pa da sacekas odluku suda kako bi dobio te semenke nakon roka trajanja :)

Ivane - za ovakve slucajeve ti pricam. Iako ih licno nijednom nisam imao, iako nijednom licno nisam imao bitan problem sa carinom - ne verujem da gomila ljudi na netu laze. Jedan, dva, tri, 10... mozda! Mozda su sve to preprodavci... ali ako vidis cele teme o tim problemima, i prilicno detaljno opisane probleme, trebas biti previse duduk da ne pomislis da prosto NESTO NE RADI u zemlji Srbiji :)
[ ivan.mojsilovic @ 07.07.2013. 11:19 ] @
Aj @Dexic ako vec prozivas @Ivana i @venturu (nick mu je malim slovom da ne bude zabune) da nisu korisni, onda bar nemoj biti gori od njih (po tvojoj, znas vec kakvoj proceni) sa svojim, znas vec kakvim, izjavama :)
[ Zlatni_bg @ 07.07.2013. 11:53 ] @
Pa za stvari od 2-3$, koje mi budu vrlo bitne, i uopste se ne radi o ceni, niko mi ne daje tracking broj. Zar bas nista ne postoji sto moze da se ucini oko tih paketa? Da li mogu da nazovem carinu i da ih pitam da li u njihovoj bazi podataka postoji listing po imenu...?

Postaje iritantno jer se ne radi o jednom paketu vec o vise paketa.
[ Dexic @ 07.07.2013. 14:12 ] @
Citat:
ivan.mojsilovic:
Aj @Dexic ako vec prozivas @Ivana i @venturu (nick mu je malim slovom da ne bude zabune) da nisu korisni, onda bar nemoj biti gori od njih (po tvojoj, znas vec kakvoj proceni) sa svojim, znas vec kakvim, izjavama :)

Covek koji verovatno prica o iskustvu iskljucivo u Nemackoj/EU/SAD (znaci NE Srbiji), a ne o prihvatanju eBay aukcijske cene, prilicno nize od maloprodajne, je dao koristan komentar za ovu temu? Ako je imao dobar broj paketa poslatih van Srbije ka Srbiji, gde je carina prihvatila aukcijsku cenu, prilicno nizu od onih na netu, onda se izvinjavam. Do tada - eno gomila linkova gde ljudi kazu drugacije!

Ventura je reper za bilo sta? Covek jos uporan "edukuje" da je NaCl nitrit/nitrat, da niko ne moze da dobije bolju kamatu od njega, jer je on dobio najbolje moguce, da ono sto se njemu desava sa DHL-om je jedino moguce iskustvo (a eno, NISAM jedini koji kaze suportno!).

I ja ovo pausalno pricao??? Evo, sve trcim da ti jos odstampam i sudski overim izjave ljudi da ventura samo prica pricu (nisam rekao uopste da laze za svoje iskustvo - ali samo odsecen od zivota moze misliti da mora da je i drugima tako).
[ Jagnjeca brigada @ 07.07.2013. 15:49 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Pa za stvari od 2-3$, koje mi budu vrlo bitne, i uopste se ne radi o ceni, niko mi ne daje tracking broj. Zar bas nista ne postoji sto moze da se ucini oko tih paketa? Da li mogu da nazovem carinu i da ih pitam da li u njihovoj bazi podataka postoji listing po imenu...?

Postaje iritantno jer se ne radi o jednom paketu vec o vise paketa.




Ovo je Srbija, zalba se placa 380 dinara plus troskovi postarine. Onda ih lepo zamolis u zalbi da ne kradu kradu vise :)


PS Nemoj vise da narucujes bez tracking broja!


Evo zvanicno
http://www.carinskatarifa.com/trazili_ste/povlastptt.htm






[ mr. ako @ 07.07.2013. 16:25 ] @
Citat:
Jagnjeca brigada:
Citat:
mr. ako:
Citat:
Jagnjeca brigada: Zar se ne placa porez na robu samo ako je kupljena u zemlji zivljenja? Sad treba da placam dupli porez? To definitivno nije nacin da se omoguci stanovnistvu da se resi monopola pojedinih povlascenih uvoznih firmi i da kupuje po cenama na svetskom trzistu!

To se zali Kinezima ili Englezima (ili odakle vec porucujes), da ti ne naplacuju porez na promet na robu koja izlazi iz njihove zemlje. Srbija naplacuje porez na robu koja ulazi u zemlju, nista vise. Problem je sto te deru Englezi bez razloga (o Engleska na kolac te nabijem, nikad to uredjena zemlja nece biti...). :)

Citat:
Jagnjeca brigada: U slucaju da je roba iz inostranstva, placa se Carina (ako prelazi nominalnu vrednost)! Sad mi je jasno zasto PayPal nije hteo da dodje kod nas, ovo je cisto maltretiranje sa DUPLIM porezom. Ne razumem nasu vlast, bez ovog DUPLOG poreza bi se KONKRETNO POMOGLO NARODU u povecanju zivotnog standarda. Dokle god budu posmatrali narod kao kravu muzaru, nece svanuti u Srbiji.

Veze to sa razlogom zasto PayPal nije hteo da dodje nema. Uostalom da je PayPalu bio problem sto Srbija naplacuje porez na uvezeno robu, ne bi ni sada bio u Srbiji. FACEPALM



U drugom citatu je boldovanje s moje strane dodato.



Nisam cuo da u okruzenju to rade a ni u Evropi, sto samo Srbija izmislja placanje duplog poreze? Porez na robu se samo placa ako je kupljena u zemlji zivljenja! Jedino jadni srbi placaju PDV i CARINU!

Na zapadu sve ima veze sa profitom, ja cu manje narucivati zato placam dupili porez + carinu... tako da se PayPal imati manji profit jer manje narucujem... jos tek kada imamo ovakve carinike... jos manje cu da narucujem... cemu to vodi? Ovakvim duplim porezima za gredjane ostaju pojedine povlascene uvozn firme i samo one mogu da kupuju po cenama na svetskom trzistu! Mi cemo sve placati vise i ode nas zivotni standard u aut zbog ovakvih glupih poreza.


Ovaj DUPLI porez ide samo u korist povlascenim uvoznim firmama!!! Ko ga je uveo nama gradjanima, stiti svoje ljude u vrhu vlasti, za nas obicne gradjane ih bas briga. Ovo je uvozna mafija, koja ne dozvoljava da mi gradjani povecamo standard i da se osecamo kao gradjani sveta tako sto bi narucivali po cenama na svetskom trzistu... nego mora svako da se ugradi... pa da mi placamo 2-3 puta skuplje.


Normalno da nisi cuo da to postoji negde, jer se to nigde ne primenjuje, pa ni u Srbiji. NEMA placanja nekakvog duplog poreza kako ga ti predstavljas. Porez koji Srbija trazi za uvezenu robu je jedan.
To sto ti placas dva poreza je tvoj problem. To resi sa onim ko to salje proizvod. Sa tim Srbija nema nista.

Znaci, Englez ti naplati svoj porez. A ti posto to iznosis iz zemlje (Engleske), trazi da ti vrate taj porez sto si platio.
Kada unosis u Srbiju proizvod, moras da platis porez koji Srbija trazi - i to samo jedan porez trazi. Ne postoji dupli porez na robu koju si porucio. Ti jesi jedan platio u Engleskoj, a drugi u Srbiji, ali to sto ti Englez nije vratio (ili nije ni trebao da naplati uopste jer roba ide van Engleske), nije problem do Srbije.

Sto se tice PayPala, da im je smetao neki propis, ne bi sada bili ovde. Kraj price. Znaju oni koliki im je profit i sta ocekuju, sigurno da im je smetalo nesto, ne bi dosli. Posto su prisutni u Srbiji, znaci da ovo sto pises ne pije vodu.
[ mr. ako @ 07.07.2013. 16:32 ] @
Citat:
fanfon:
Da imas i 100 olovaka u paketu-vratice ga jer je u pitanju nedozvoljena kolicina za licnu upotrebu. Nebitno koliko su sitne stvari i koliko kostaju. Problem kod tih bez broja za pracenje je sto ne znas gde je paket pa ne mozes ni da posaljes dokaz carini sta si uzeo. Mozes poslati sliku, ali sumnjam da ce oni preturati po onoj gomili kod njih da bi nasli bas tvoj. Sigurnije ti je da narucujes pakete sa brojem za pracenje. I ja ne znam sta mi se desilo sa par takvih paketa pa vise ne narucujem jer je to samo uzaludno gubljenje vremena. Pre 2 meseca narucio sam neke semenke(20kom) bonsai limuna i zadrzali su paket dugo na carini. Kad sam postavio pitanje sta se desava s njim, iz poste su mi odgovorili da je zadrzan na fito-sanitarnom pregledu. Pre neki dan zovem carinu i pitam za taj paket, a zena koja je radila u smeni kaze da cu dobiti na kucnu adresu zahtev za dostavu podataka. Naravno, nije stigao i prekjuce vidim da je paket poslat nazad u Kinu, a ne verujem da ima ni 50 grama. Moze im se...

Nema ovde veze sto je 50g, vec sto je to uvoz biljaka/semena, za to mogu biti posebne procedure, a time verovatno i posebne dozvole. A ocigledno ti ih ovde nisi imao, te su vratili paket/seme.
A "moze im se...", jer im je to posao - da zabrane nelegalan/nepravilan uvoz opasne/zabranjene robe. I sam kazes da su ti rekli da je seme bilo na fitosanitarnoj inspekciji, verovatno da su tim preglednom dosli do zakljucka da je seme neispravno/zarazeno/opasno/stagod i nisu ti dozvolili uvoz, a posiljku vratili.
[ medvedic @ 07.07.2013. 16:59 ] @
Citat:
Jagnjeca brigada:



Kako se zastiti od takve licne procene koja nema veze sa stvarnoscu!? Verovatno mu tog jutra zena nije dala pa iznerviran resio da lupa cifre kad carini... ili mozda juri unapredjenje preko moje grbace...





Poceo sam da citam ovu temu i ne mogu a da ne primetim da moderatori dopustaju ovakav nacin ophodjenja na ES. ????
[ Zlatni_bg @ 07.07.2013. 17:14 ] @
Citat:
Jagnjeca brigada:
Citat:
Zlatni_bg:
Pa za stvari od 2-3$, koje mi budu vrlo bitne, i uopste se ne radi o ceni, niko mi ne daje tracking broj. Zar bas nista ne postoji sto moze da se ucini oko tih paketa? Da li mogu da nazovem carinu i da ih pitam da li u njihovoj bazi podataka postoji listing po imenu...?

Postaje iritantno jer se ne radi o jednom paketu vec o vise paketa.




Ovo je Srbija, zalba se placa 380 dinara plus troskovi postarine. Onda ih lepo zamolis u zalbi da ne kradu kradu vise :)


PS Nemoj vise da narucujes bez tracking broja!


Evo zvanicno
http://www.carinskatarifa.com/trazili_ste/povlastptt.htm








Ne kazem ja da oni kradu od mene... ne kazem da "sklone paket u stranu" niti bilo sta... kazem samo da verujem da mi paketi zavrse na carini, da me niko ne obavesti o tome, a da sam ne mogu da saznam kako su stigli jer nemam tracking. Ako su nam vec zakonski dozvolili da mi mozemo na taj nacin da dobijamo pakete, onda treba to i da funkcionise tako. Ne bezim od placanja nikakvih dazbina, ni poreza ni carine, nicega. Samo zelim da, kako mi je zakonski omoguceno, dobijem svoj 16x2 ekran koji kosta 2.40$, temperaturni senzor koji kosta 1.5$, USB to TTL konverter koji kosta 1.2$... Mislim da je to sasvim u redu. A ne da ga salju nazad u Kinu ako mi ne radi magicna kugla taj dan pa da ne znam da je paket stigao i da ce da ga vrate nazad ako ih ne nazovem telefonom i pitam za posiljku za koju nemam ni broj. Zasto mozemo da primamo pisma ako ne mogu da nam stignu???
[ Jagnjeca brigada @ 07.07.2013. 19:40 ] @
Citat:
medvedic:
Citat:
Jagnjeca brigada:
Kako se zastiti od takve licne procene koja nema veze sa stvarnoscu!? Verovatno mu tog jutra zena nije dala pa iznerviran resio da lupa cifre kad carini... ili mozda juri unapredjenje preko moje grbace...



Poceo sam da citam ovu temu i ne mogu a da ne primetim da moderatori dopustaju ovakav nacin ophodjenja na ES. ????



Odokativno, samovoljno, korumpirano, bahato...ne znam kako to fino moze da se objasni. Covek nije diplomirao opticarski zanat ali kurs iz "odokativne šacometrije" polozio sa odlicnim. Jel sad bolje?

Ovo nije tema SAMO za vas sa fakultetom (načitane), ovde narod ima problem sa carinom i narodski se izrazava. Da carina radi svoj posao posteno, niko tu rec ne bi rekao. Ako vec ne priznaje racun sa pejpala, kako nije procenio robu na duplo manju vrednost, nego na duplo vecu? Ne žalim se ja što mi je naplaćen PDV, meni smeta što tu nema nikakvog sistema. Odrape vrednost na carini kakvu oni hoće pa kako se kome zalomi.

Meni se zalomilo, a sta ti mislis sto se meni tako zalomilo, ajde objasni na fin nacin? Onda odu na neki sajt i nadju najskuplju cenu za tu robu i opale te po ušima! A racun ne priznaju? Maznjavaju lovu dok im ne stanu na rep, a onda nikom nista, pojeo vuk magarca. Niko nece zbog toga odgovarati jer je naredba stigla "od gore".
[ fanfon @ 07.07.2013. 21:09 ] @
Citat:
mr. ako:
Citat:
fanfon:
Da imas i 100 olovaka u paketu-vratice ga jer je u pitanju nedozvoljena kolicina za licnu upotrebu. Nebitno koliko su sitne stvari i koliko kostaju. Problem kod tih bez broja za pracenje je sto ne znas gde je paket pa ne mozes ni da posaljes dokaz carini sta si uzeo. Mozes poslati sliku, ali sumnjam da ce oni preturati po onoj gomili kod njih da bi nasli bas tvoj. Sigurnije ti je da narucujes pakete sa brojem za pracenje. I ja ne znam sta mi se desilo sa par takvih paketa pa vise ne narucujem jer je to samo uzaludno gubljenje vremena. Pre 2 meseca narucio sam neke semenke(20kom) bonsai limuna i zadrzali su paket dugo na carini. Kad sam postavio pitanje sta se desava s njim, iz poste su mi odgovorili da je zadrzan na fito-sanitarnom pregledu. Pre neki dan zovem carinu i pitam za taj paket, a zena koja je radila u smeni kaze da cu dobiti na kucnu adresu zahtev za dostavu podataka. Naravno, nije stigao i prekjuce vidim da je paket poslat nazad u Kinu, a ne verujem da ima ni 50 grama. Moze im se...

Nema ovde veze sto je 50g, vec sto je to uvoz biljaka/semena, za to mogu biti posebne procedure, a time verovatno i posebne dozvole. A ocigledno ti ih ovde nisi imao, te su vratili paket/seme.
A "moze im se...", jer im je to posao - da zabrane nelegalan/nepravilan uvoz opasne/zabranjene robe. I sam kazes da su ti rekli da je seme bilo na fitosanitarnoj inspekciji, verovatno da su tim preglednom dosli do zakljucka da je seme neispravno/zarazeno/opasno/stagod i nisu ti dozvolili uvoz, a posiljku vratili.


Stiglo mi je do sada 10 paketa razlicitih semena ruza(od 50-200 komada u paketu) i sve su posiljke prosle. Ne znam zasto je bas ovo vraceno jer nisam dobio nikakvo objasnjenje.
[ Dexic @ 08.07.2013. 19:45 ] @
Evo jedno 7 probranih poruka gde ljudi dobijaju preko DHL-a na kucnu adresu, tamo plate PDV na licu mesta ili ne plate nista, a nijedan jedini nije imao potrebe da salje izvod, fakturu ili dokaz o kupovini:

http://forum.benchmark.rs/show...133&viewfull=1#post3344133

http://forum.benchmark.rs/show...652&viewfull=1#post3333652

http://forum.benchmark.rs/showthread.php?p=3319757#post3319757

http://forum.benchmark.rs/show...671&viewfull=1#post3311671

http://forum.benchmark.rs/show...761&viewfull=1#post3311761

http://forum.benchmark.rs/show...839&viewfull=1#post3307839

http://forum.benchmark.rs/show...754&viewfull=1#post3309754


Nesto je izgleda ventura mutio sve vreme, cim je uvek morao da dostavlja neke dokaze.
[ ventura @ 08.07.2013. 20:18 ] @
Dexic, ovo su sve sami teoretičari poput tebe.
[ Dexic @ 08.07.2013. 20:35 ] @
Jeste, u svih 7 poruka izmisljaju svoje iskustvo..... niko im nije objasnio da rec "svoje iskustvo" u stvari znaci "venturine reci".

Izmisljaj ti koliko zelis, ovo su sve licna iskustva bila razlicitih ljudi. To sto se ne slazu sa tobom i to ne mozes da shvatis je tvoj problem :)


Ivane, da li sam presao iz pausala u knjigase ili mi treba forma za doo?:)
[ ventura @ 08.07.2013. 20:47 ] @
Dexic, ja sam ti postovao konkretno moje lično iskustvo, a ti postuješ lovačke priče nekih tamo likova.

U jednoj od onih svežijih email prepiski čak imaš i AWB pa možeš da vidiš da je paket prolazio kroz carinu. Pošto i ti redovno primaš pakete DHL-om, mogao bi da postuješ AWB-ove pa da vidimo kako izgleda kada paket preskoči carinu i bude direktno uručen.
[ Dexic @ 08.07.2013. 22:23 ] @
Da li sam igde rekao da si lagao za tvoje iskustvo? Da li sam igde to insinuirao?

Ali, molim te, nisi glup... zar mislis da ako su tebi svi paketi tako isli da moraju svima?
Ako ti je nedovoljno da u roku od nedelju-dve barem 7 ljudi kaze suprotno da pomislis barem da mozda nije onako kako se tebi zadesilo, onda prvo nauci da pravis razliku izmedju nitrata i hlorida.
Dao sam ti linkovei iskustva dovoljno ljudi - tebi ni to nije dovoljno.

Onda je tvoj problem.
[ ventura @ 08.07.2013. 23:02 ] @
Ma mene sigurno kad vide, odma pomisle - aaa to je onaj, e sad ćemo njemu namerno da carinimo pakete!!!
[ HeYoo @ 08.07.2013. 23:59 ] @
^Realno, ko ne bi? :D
[ Ivan Dimkovic @ 09.07.2013. 07:49 ] @
@Dexic,

AWB or GTFO.
[ noreniou @ 09.07.2013. 08:39 ] @
Vezano za Dhl i SportsDirect i dostavu u Srbiju

ako se naruci vrednost robe do 50e - nema nikakvih dodatnih troskova
preko 50e , dhl uzima spediciju, drzava dazbine - ovde je iskustvo, a ovde je AWB

[ Dexic @ 09.07.2013. 09:33 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
@Dexic,

AWB or GTFO.


Nije ti dovoljno sto espresso kaze isto sto i ja, i sto jos 7 ljudi kaze isto? EDIT: 8. Necu ni da pokusavam dalje onda.

Ti nisi ni odgovorio za eBay koliko je za Srbiju.
[ ventura @ 09.07.2013. 09:40 ] @
@noreniou:

to je samo u slučaju da taj SportsDirect falsifikuje fakture, odnosno da umanjuje cenu robe i/ili da ne prikazuje cenu poštarine na fakturi.

Evo i jednog mog primera:
Datum porudžbine: 4. Maj 2013.
Plaćanje: Paypal
Roba: 47.5 USD
Provizija PayPal: 5 USD
Poštarina (DHL): 35 USD
Ukupna faktura: 87.5 USD


Iako je roba bila ispod 50 evra, zajedno sa poštarinom ju je premašila. Tako da ako računamo da je ovih 35 dolara vrlo povoljna poštarina kad je DHL u pitanju, to ostavlja još nekih 23 evra vrednosti robe koju je moguće poručiti da bi bilo ispod limita. To znači da SportsDirect ili falsifikuje fakture, ili ti koji poručuju nisu mnogo bistri ako naručuju robu svesni da će poštarina da ih košta isto toliko.


Pošto ja nisam od onih poput Dexica, AWB dotične pošiljke je 9968345800, a sledi i taj famozni scan etikete koji DHL šalje po defaultu, a koji jedino Dexic ne dobija:


Faktura je u attachmentu.
[ adzo_ @ 09.07.2013. 10:12 ] @
^
Moguce da su ti trazili dodatne papire i naplatili carinu (iako je vrednost manja od 50€) zato sto imas vise od 3kom(to se racuna kao komercijalna kolicina)
[ Dexic @ 09.07.2013. 10:32 ] @
Ventura, sta ti uopste pokusavas da kazes svime ovime?

Evo iz tvojih mailova se vidi da nisi u pravu:
Citat:
-Dokaz o uplati prema pošiljaocu je potreban kao dokaz o vrednosti robe, ako ga posedujete, tj. Order confirmation

Pored toga potrebno je da dostavite fakturu ili porudžbenicu po kojoj ste platili robu.


U prvom ti trazi AKO imas dokaz o uplati - DA BI SE UTVRDILA VREDNOST ROBE.
U drugoj ti NE TRAZI IZVOD iz banke, vec samo fakturu tj. dokaz o vrednosti robe.

Znaci u BAREM ta dva slucaja nije bila vrednost robe na paketu ili je bila falsifikovana/neuverljiva, i trazili su dokaz o placaju u toj vrednosti - ali NISU zahtevali izvod jedino. Nisi su ti cak trazili izvod u drugom slucaju.

Znaci, tvoji mailovi su pokazali da si slagao. Nisu ni tebi uvek trazili izvode.


Dalje, direktno zvanicno iz DHL-a:
http://www.dhl.rs/sr/country_p...import_guidelines_express.html
Citat:
Sve ostale vrste roba spadaju pod robu za carinjenje (Non-Document) za koje je potrebno priložiti DHL tovarni list i fakturu.

Nema pomena izvoda iz banke!

/done.
[ Dexic @ 09.07.2013. 11:20 ] @
A ovo ti je tek lupetanje:

SD ne smanjuje cenu robe, vec da si pogledao neki link, shvatio bi da svi porucioci ciljaju da roba bude ispod 50E sa shippingom.
Svi su svesni koliko ih shipping i koliko roba kosta - i da ce mozda trebati da plate i carinu i PDV ako im se zapadne. Ali je opet jeftinije nego da se ovde kupi.

Previse si ti otkacen od stvarnosti u Srbiji, sto se vidi na sve vise primera u ovoj temi i drugde.
Citat:
ventura:
@noreniou:

to je samo u slučaju da taj SportsDirect falsifikuje fakture, odnosno da umanjuje cenu robe i/ili da ne prikazuje cenu poštarine na fakturi.




Iako je roba bila ispod 50 evra, zajedno sa poštarinom ju je premašila. Tako da ako računamo da je ovih 35 dolara vrlo povoljna poštarina kad je DHL u pitanju, to ostavlja još nekih 23 evra vrednosti robe koju je moguće poručiti da bi bilo ispod limita. To znači da SportsDirect ili falsifikuje fakture, ili ti koji poručuju nisu mnogo bistri ako naručuju robu svesni da će poštarina da ih košta isto toliko.


[ noreniou @ 09.07.2013. 12:14 ] @
SD prikazuje na fakturi koju dostavlja uz paket(e) i cenu shippinga, bez umanjenja cena
Dhl im naplacuje za dostavu u Srbiju 19,90e (u 98% slucajeva - pre su bili povoljniji posto je dostava bila do 14,90e a sam sajt SD je imao bug prilikom prebacivanja cena iz funti u evro te je ostajao odnos 1f:1e=1:1 tako da je roba bila dodatno povoljnija posto je 1f:1e =1:1,15 )

Citat:
Dexic

...svi porucioci ciljaju da roba bude ispod 50E sa shippingom.
....

mala ispravka roba se cilja do 50e bez shippinga -
- dokad ce da traje tolerancija 'drzavnih organa' prema paketima ispod 50e robe koji se dostavljaju sa SD preko Dhl-a je pitanje za 'drzavne organe'

[Ovu poruku je menjao noreniou dana 09.07.2013. u 13:27 GMT+1]
[ virus_crew @ 09.07.2013. 23:05 ] @
E upravo tako htedoh sve ovo ja da napisem ali covek pre mene napisa i za konverziju iz funte u evro i za robu bez dostave.
[ mr. ako @ 10.07.2013. 05:15 ] @
Moram ipak da se ponovo ukljucim u temu...
Ne vredi, @ventura uzima iskljucivo svoje iskustvo kao aksiom.

Izmedju ostalog je tvrdio (u jednoj drugoj temi) da ne moze nijedna posiljka koja ide preko DHL da prodje bez carine ukoliko je salje firma fizickom licu.
http://www.elitesecurity.org/p3303631
Citat:
Taj limit važi samo kada fizičko lice iz inostranstva šalje tebi kao fizičkom licu.
Kada ti pošiljku šalje firma, onda se ona carini bez obzira na vrednost.


Kao i da posiljka od 3.5kg ne moze da prodje bez carine.
http://www.elitesecurity.org/p3304527
Citat:
Paket iz inostranstva od 3.5kg, a da nije carinjen?! :)
Nema teoretske šanse. Da ne upotrebim neku težu reč.


...sto su prilicno slobodne izjave koje nemaju uporiste cak ni u domacem zakonu koji vecina smatra prestrogim.


[ mr. ako @ 10.07.2013. 05:31 ] @
S druge strane, ja se slazem da posiljke koje prelaze 50e/70e (pravno/fizicko) idu na carinjenje. Kao i da je moguce da ponekad traze izvod ili savetuju da im se posalje izvod. Ali da je to obavezno i da bez toga ne moze... tesko.
Takodje slanje izvoda cesto moze da pomogne carini u vezi utvrdjivanja prave cene, te tako primalac izbegava da bude slucajno ostecen od strane carine i da slucajno pogresno procene robu na vise nego sto vredi.

Te iz tih razloga razumem ako ventura uvek salje izvod dobrovoljno, kako bi izbegao da bude ostecen.
Ali davati sve one tvrdnje i uzimati ih kao aksiome, samo zato sto se "meni licno desilo", je besmisleno.
[ ventura @ 10.07.2013. 07:54 ] @
Citat:
mr. ako
Ali davati sve one tvrdnje i uzimati ih kao aksiome, samo zato sto se "meni licno desilo", je besmisleno.

A kako bi tek nazvao tvrdnje na osnovu tuđih iskustava (odnosno 'iskustava')?


Tema je "bahat rad carinika", gde se pokretač žalio na to da mu je roba nepravedno ocarinjena. Dobio je savet da carini priloži originalnu dokumentaciju i izvod po kome je platio robu (pod uslovom da nije muljao), i rešen problem. Onda se tu našao Dexic koji ima neku patološku averziju prema meni, i tema je došla dokle je došla.

Što se mene lično tiče, smatram da ukoliko u nekoj oblasti imam iskustva više nego svi ostali diskutanti zajedno, onda mogu da solim pamet koliko god hoću, i drugim diskutantima bi bilo bolje da moje pisanije shvate ozbiljno, jer koliko vidim dotični likovi sa susednog foruma se oslanjaju uglavnom na sreću po APP metodu kada poručuju robu, a oni koji se ipak susretnu sa carinikom koji radi svoj posao se hvataju za glavu kad im stigne carinski račun veći nego što košta roba, pa ih sve izađe skuplje nego da su kupili u radnji u Srbiji.
[ ventura @ 10.07.2013. 08:17 ] @
Citat:
mr. ako:
...sto su prilicno slobodne izjave koje nemaju uporiste cak ni u domacem zakonu koji vecina smatra prestrogim.

Ne bih baš rekao.

Ovu oblast reguliše UREDBA O VRSTI, KOLIĈINI I VREDNOSTI ROBE NA KOJU SE NE PLAĆAJU UVOZNE DAŽBINE, ROKOVIMA, USLOVIMA I POSTUPKU ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA OSLOBOĐENJE OD PLAĆANJA UVOZNIH DAŽBINA ("Sl. glasnik RS", br. 48/2010), odnosno članovi 6. i 29.

Stim što su cifre u uredbi menjane te se u članu 6. sada nalazi cifra od 70 evra, dok je u članu 29. promenjena na 50 evra.

Pa da vidimo šta u toj uredbi piše:
Citat:
Pošiljke male vrednosti poslate od strane fiziĉkog lica drugom fiziĉkom licu
Član 6


Domaći i strani drţavljani osloboĊeni su od plaćanja uvoznih daţbina na pošiljke male vrednosti
koje besplatno primaju od fiziĉkih lica iz inostranstva, pod uslovom da te pošiljke nisu
komercijalne prirode.
Lica iz stava 1. ovog ĉlana osloboĊena su od plaćanja uvoznih daţbina na pošiljke male
vrednosti koje besplatno primaju od fiziĉkih lica iz inostranstva, koje nisu komercijalne prirode,
u ukupnoj vrednosti do 45 evra, u dinarskoj protivvrednosti.
Pošiljka je nekomercijalne prirode, u smislu stava 1. ovog ĉlana, ako:

1) se radi o povremenim pošiljkama,

2) se pošiljka sastoji od robe namenjene iskljuĉivo za liĉnu upotrebu korisnika povlastice ili
ĉlanova njegove porodice, koja po svojoj prirodi i koliĉini ne ukazuje da se radi komercijalnoj
pošiljci,

3) ne postoji bilo kakva obaveza plaćanja primaoca pošiljke.


Dakle osim ako pošiljka nije poslata od strane fizičkog lica i ona nije plaćena, što je slučaj sa SportsDirectom i bilo kojom online kupovinom ovaj član možemo ignorisati.

Citat:
Pošiljke male vrednosti, nekomercijalne prirode
Član 29


Uvozne daţbine se ne plaćaju na pošiljke male vrednosti, nekomercijalne prirode.
Pošiljkom male vrednosti, nekomercijalne prirode, u smislu stava 1. ovog ĉlana, osim pošiljki
koje se sastoje od alkohola i alkoholnih pića, parfema i toaletne vode, duvana i duvanskih
proizvoda, smatraju se:

1) pošiljke ĉija vrednost ne prelazi 25 evra, u dinarskoj protivvrednosti;

2) javne isprave, trgovaĉka korespodencija, poslovne knjige, robna, pravna i finansijska
dokumentacija, ĉekovi, menice, obveznice, akcije i efektivni strani novac, kao i privatna
korespodencija.

Znači ovaj član se primenjuje za online kupovinu.

Da vidimo šta isti zakon kaže šta je to "nekomercijalna" priroda pošiljke:

Citat:
Pošiljka je nekomercijalne prirode, u smislu stava 1. ovog ĉlana, ako:

1) se radi o povremenim pošiljkama,

2) se pošiljka sastoji od robe namenjene iskljuĉivo za liĉnu upotrebu korisnika povlastice ili
ĉlanova njegove porodice, koja po svojoj prirodi i koliĉini ne ukazuje da se radi komercijalnoj
pošiljci,

3) ne postoji bilo kakva obaveza plaćanja primaoca pošiljke.

Dakle online kupovinom pošiljka prestaje da bude nekomercijalne prirode i podleže carinjenju bez obzira na vrednost. To što tvrdiš ti, Dexic, forumaši sa Benchmarka, to su sve lepe želje, čestitke i pozdravi, dok zakon vrlo jasno i koncizno definiše šta znači nekomercijalna priroda pošiljke.
To što po nekad (a možda i često) carinici ne rade svoj posao kako treba, ili koristeći svoje diskreciono pravo propuste poneku pošiljku, to moje izjave ne čini pogrešnijim ni za milimetar.

Onaj ko želi da kupi nešto online, on može da posluša mene pa uračuna troškove carinjenja u finalnu cenu pa proceni da li mu se to isplati, ili da sluša one koji vole tako da pričaju o lepim željama pa da prođe kao jedan od onih čije iskustvo je ovde navedeno koji je kupio robu za 81.5 evra + 20 evra poštarina, a troškovi carinjenja ga koštali još dodatnih 9290 dinara, iliti 84 evra. Baš je napravio uštedu, slušajući svoje kolege.

[ Dexic @ 10.07.2013. 09:57 ] @
Prekini da skreces sa teme kad god nemas nista korisno da kazes.
Sve sto si rekao u ove dve poruke ja nisam osporavao.

Osporavao sam:
- da DHL uvek trazi izvod. Tvoji mailovi su te pokopali u stvari, nisam ni morao da idem dalje od toga. Znaci, toliko otvoreni si slagao da ne kapiram cemu to - pogotovu sto ja nigde nisam pre toga aludirao da DHL ne sme da ti trazi izvode, niti da ti nikad nije trazio izvode. Ako si tako shvatio, imas paranoju od mene.
- da ce carinik uvek da prizna sve izvode, i a ce uvek da prina izvod odstampan online.


A ti nastavljas da pokazujes koliko si otkacen od stvarnosti Srbije, kad i dalje pricas "kako je po zakonu".
APP metod je nazalost de facto standard u Srbiji. Mnogo je bitnije znati kako proci sa sto manje smaranja nego sta sve mozes postici zakonski.
Ako ti carinik odredi vecu vrednost, da li vredi pisati zalbe (placati zalbe), placati lezarinu, smarati se dokazivanjen ili platiti vecu vrednost? U vecini slucajeva se ne isplati.


A ti uzimas iskustvo sa spedicijskom sluzbom DHL-a kao sveti gral toga sta se desava u Srbiji... covece, mani nas - nijedna stvar koju si ikada rekao na forumu nije bila korisna! Ranije su barem bile tacne... ali BESKORISNE. Skroz ignroisu gde zivimo, sta se desava okolo i kako se ponasa koja sluzba.

Pisati kako je dovoljno da samo odneses izvod, a kamoli PP invoice ili eBay racun i da ce carinik to uvek da prihvati znaci da SIGURNO nemas dovoljno iskustva!



Da sumiram tvoje najinteresantnije beskorisne price po forumu:
- "Subvencionisano CG u Beogradu je trenutno najisplativiji nacin grejanja, i struja mora da poskupi na ekonomsku cenu." Proslo je 2 godine skoro - grejanje je poskupelo vise nego struja u procentima, a sve vreme je i zvanicno grejanje na struju bilo jeftinije. Umesto da ucutis kad ne mozes da pomognes u temi, celu temu o iskljucenju sa centralnog grejanja si vodio na stranu o ceni struje. Ko zna kada ces u stvari biti u pravu za cenu! Jer niti si bio tada, niti jesi sada.
- "Edukovao" si ljude kako je Natrijum-HLORID jedna vrsta nitrata. Bez imalo blama, kad je Vasa pisao kako neki prstu nema nitrata, ti si naveo kako je posoljen :) Ne da ima konzervanse, ocigledno nisi pogresio - vec da je posoljen si pricao! :)
- DHL uvek trazi izvod, "meni se to uvek desava, mora da je tako" - a u stvari eto sam si pokazao da nije tako.
- Carinici uvek prihvataju izvode. Dzaba sto moraju po zakonu ako to ne rade.
- Sportsdirect falsifikuje invoice-e. Koliko je ovo bila glupost - "ne ide kako ja znam da je meni islo, mora da je tu neko protiv mene, naci cu razlog". "Ako ne falsifikuje, ljudi su glupi kad porucuju i kad znaju da ih DHL slanje toliko kosta". Toliko si otkacen od stanja u Srbiji da uopste ne verujes da ljudi selektuju robu da ne predje 50EUR za carinjenje, i da znaju odlicno koliko ih kosta shipping, ali da ih opet to kosta manje nego da ovde kupe.


Zato, prekini da "pomazes" ljudima tako sto im pricas svoja iskustva - ona vrede manje nego toalet papir nakon koriscenja. Ako tvoja pisarija na forumu znaci nista, mnogo vise znaci gomila drugih koji kazu suprotno.
[ Dexic @ 10.07.2013. 10:07 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
mr. ako
Ali davati sve one tvrdnje i uzimati ih kao aksiome, samo zato sto se "meni licno desilo", je besmisleno.

A kako bi tek nazvao tvrdnje na osnovu tuđih iskustava (odnosno 'iskustava')?

Common sense procena situacije. Ako jedan kaze jedno, sto se kosi sa svima ostalima, a cak i sa njegovim mailovima (ventura), naravno da cu verovati tudjem iskustvu, pogotovu kad na vise mesta nadjem da se poklapa prican broj njih.
A ne verujem da je "Mars skoknuo na pice sa Venerom", vec nesto sto moze biti na obe strane.


Citat:
Što se mene lično tiče, smatram da ukoliko u nekoj oblasti imam iskustva više nego svi ostali diskutanti zajedno, onda mogu da solim pamet koliko god hoću

Imas, imas... solis sunku natrijum-nitratom :)

Citat:
jer koliko vidim dotični likovi sa susednog foruma se oslanjaju uglavnom na sreću po APP metodu kada poručuju robu, a oni koji se ipak susretnu sa carinikom koji radi svoj posao se hvataju za glavu kad im stigne carinski račun veći nego što košta roba, pa ih sve izađe skuplje nego da su kupili u radnji u Srbiji.

Pazi sad.... dosla gomila paketa sa SD-a, ljudi pisu hiljadu iskustva kako se ispod 50EUR ne carini. Da li ja treba da:
- slusam venturu, i kupim patike kod nas, koje NISU OTPRONE na vodu za 100eur
- kupim patike na SD za 30EUR, 20EUR carine, znam da zakonski ne mogu da mi naplate carinu, vec samo PDV, koji ce ispasti 6EUR i cak i da dobijem patike koje nisu otporne na vodu, opet sam ih platio manje?
Cak i da platim carinu, to je opet 10EUR. Cak i da platim i na shipping, to je 50EUR+15EUR, sto je opet mnogo manje od 100EUR.
I neko ce sada tebe da slusa? Tvoje iskustvo vredi vise?
Evo - SVE TRCE PA SE SAPLICU!

Neko ce se zeznuti, nece pratiti na casu, pa ce poruciti veci paket odjednom i dobiti globu spedicije uz sve to, pa mu se nece isplatiti. Ali, to je jedan... u masi svih. Koji je vec sledeceim manjim paketom ustedeo.
Naravno da ne treba tebe da slusa. Pokazao si otkacenost od realnosti Srbije dovoljno puta.
[ Dexic @ 10.07.2013. 10:12 ] @
Citat:
ventura:
Dakle online kupovinom pošiljka prestaje da bude nekomercijalne prirode i podleže carinjenju bez obzira na vrednost.

Erm.... nije tacno :) Sad vec lazes:
http://www.carina.rs/cyr/Stranice/Vest.aspx?ListItemID=572
Citat:
Pošiljke male vrednosti (do 50 evra) koje su naručene iz inostranstva od pravnog lica, oslobođene su od plaćanja carine, ali podležu naplati PDV-a. Za pošiljke veće vrednosti od gore navedenih nisu predviđene povlastice i one podležu naplati i carine i PDV-a.


Citat:

To što po nekad (a možda i često) carinici ne rade svoj posao kako treba, ili koristeći svoje diskreciono pravo propuste poneku pošiljku, to moje izjave ne čini pogrešnijim ni za milimetar.

Ali cini to sto si ti citirao skroz BESKORISTNO PRAVILO za ovaj slucaj :)
Ti si citirao pravilnik o tome sta je izuzetno od uvoznih DAZBINA uvek, a ne na sta se NE PLACA carina cak i kad je komercijalna posiljka u pitanju.
Da li pravis razliku izmedju ta dva?
[ ventura @ 10.07.2013. 10:13 ] @
Dexic, samo napred. Ako se neko i zajebe pa te posluša, očekujem da ćeš nesebično pomoći u nekoj od narednih tema tipa "bahati carinici, naplatili mi 80 evra carinu na robu koja košta 60 evra".
[ ventura @ 10.07.2013. 10:19 ] @
Citat:
Dexic:
Erm.... nije tacno :)
http://www.carina.rs/cyr/Stranice/Vest.aspx?ListItemID=572
Citat:
Pošiljke male vrednosti (do 50 evra) koje su naručene iz inostranstva od pravnog lica, oslobođene su od plaćanja carine, ali podležu naplati PDV-a. Za pošiljke veće vrednosti od gore navedenih nisu predviđene povlastice i one podležu naplati i carine i PDV-a.


Sve je to lepo ali ta izjava je u suprotnosti sa aktuelnim zakonom.
[ Dexic @ 10.07.2013. 10:46 ] @
Nije tacno.
Akt koji si citirao je iz 2010. Taj akt je barem 2011. izmenjen:
http://www.kg-cci.co.rs/pdf/uredba_o_oslob_uv_dazbina.pdf

Citat:
Pošiljke male vrednosti, nekomercijalne prirode
Član 29
Uvozne dažbine se ne plaćaju na pošiljke male vrednosti, nekomercijalne prirode.
Pošiljkom male vrednosti, nekomercijalne prirode, u smislu stava 1. ovog člana, osim pošiljki koje se sastoje od alkohola i alkoholnih pića, parfema i toaletne vode, duvana i duvanskih proizvoda, smatraju se:
1) pošiljke čija vrednost ne prelazi 50 evra, u dinarskoj protivvrednosti;
2)

Nema veze da li je slalo fizicko ili pravno lice, ako ne prelazi 50 EUR - smatra se da je posiljka nekomercijalne prirode.
To si imao i u clanu 29. akta koji si ti citirao samo sto je tada (2010.) vrednost bila 25EUR.


Itekako je ovo u skladu sa trenutnim zakonima, samo sto ti gledas previse povrsno.


Ivane, koliko mi jos poena treba za knjigase? (ivan.m)
[ ivan.mojsilovic @ 10.07.2013. 11:13 ] @
Samo praksa matori, samo praksa, teoriju si savladao :)
[ Dexic @ 10.07.2013. 13:55 ] @
Pa zar ovo nije dovoljno prakse??? Zakoni, potrepljena iskustva zakonima, sve naspram jednog koji kaze suprotno?:) Ah, pa dizem ja onda ruke od prakse :) Vracam se ja na teorijsku matematiku :)
[ ivan.mojsilovic @ 10.07.2013. 15:15 ] @
Praksa znaci da si ti sam sve to prosao umesto sto si negde cuo ili procitao.

Evo ja sam svasta procitao o stvaranju proizvoda i skaliranju prodaje i sve je to bells and whistles until you do it your self.
[ Dexic @ 10.07.2013. 15:27 ] @
Ja imam iskustva sa porucivanjem i preko DHL-a i preko obicne poste i preko UPS-a i FedEx-a (ova dva JEDNOM, i nikad vise) i TNT-em. Moje iskustvo je da nema uopste trazenja izvoda ikada, da nijednom nisu posumnjali u vrednost na fakturi i sl. Osim za FedEx posiljku sve su mi doneli na adresu i na licu mesta sam placao.
Ventura zna da ja to nemam cime da dokazem ako nisam danas/juce dobio paket koji sam jos sacuvao. DHL ne daje AWB za sve pakete, pogotovu ne za DHL Global Mail koji koristim najvise sada.
A i da imam - kako ce videti na AWB da mi nije trazen izvod?
Znaci, toliko je okrenuo celu logiku, da ne treba on da dokaze da se uvek trazi izvod (jer je to njegovo "iskustvo", za koje je ispalo da u stvari mailovi NJEGOVI kazu da nije tako), vec ja treba da pokazem da mi nikada nije trazen??? KOJOM LOGIKOM! :)


A naravno da necu verovatno jednom iskustvu u celoj prici, tek tako.
Ali zdrav razum mi je dovoljan da za carinjenje, i porucivanja za koja nemam svoje iskustvo, nakon procitane gomile tudjeg, pretpostavim da je tako?
Ne preteruj :)
[ mr. ako @ 10.07.2013. 18:48 ] @
Citat:
ventura:
A kako bi tek nazvao tvrdnje na osnovu tuđih iskustava (odnosno 'iskustava')?
Ovo sto ja pricam je takodje iz licnog iskustva, ali sam tome pridodao jos i zakonske odredbe, a moja iskustva se podudaraju sa iskustvima drugih (koji su u vecini u odnosu na ove koji imaju suprotna/negativna u ovom smislu).
No na onom linku je sve prilicno lepo objasnjeno: http://www.carina.rs/cyr/Stranice/Vest.aspx?ListItemID=572


Citat:
ventura:
Tema je "bahat rad carinika", gde se pokretač žalio na to da mu je roba nepravedno ocarinjena. Dobio je savet da carini priloži originalnu dokumentaciju i izvod po kome je platio robu (pod uslovom da nije muljao), i rešen problem.
Fora je u tome sto time problem nije resen, ali da, moze da pomogne... ali ne mora (praksa pokazuje da u vecini slucajeva ne pomaze jer niti ti traze izvod, niti sve i da hoces da ga prilozis to nije tako jednostavno (ako pricamo o ovima u Savskoj recimo), ako je rec o privatnim spediterima onda je jednostavnije naravno)!


Citat:
ventura:
Što se mene lično tiče, smatram da ukoliko u nekoj oblasti imam iskustva više nego svi ostali diskutanti zajedno, onda mogu da solim pamet koliko god hoću, i drugim diskutantima bi bilo bolje da moje pisanije shvate ozbiljno, jer koliko vidim dotični likovi sa susednog foruma se oslanjaju uglavnom na sreću po APP metodu kada poručuju robu, a oni koji se ipak susretnu sa carinikom koji radi svoj posao se hvataju za glavu kad im stigne carinski račun veći nego što košta roba, pa ih sve izađe skuplje nego da su kupili u radnji u Srbiji.
Prepisivaci sa drugih foruma me ne interesuju previse, tako da ih nisam citao moram priznati... Ali evo predloga:


Uproscen metod za narucivanje je:

- Ako ne prelazi 50e, verovatno nece biti carine. Ako narucis vise komada istog ili narucujes precesto na svoje ime, verovatno ce te cariniti. Ako stize iz Kine, veca je sansa za netacnu/losu procenu vrednosti robe - pa time i carinske osnovice.

- Mozda platis PDV, ali ako ide preko carinske ispostave u Dobanovcima (DHL skladiste) onda nece biti ni PDV (za sad). Ako ide u skracenom postupku, verovatno ces platiti PDV. Ako stize iz Kine, veca je sansa za netacnu/losu procenu vrednosti robe - pa time i osnovice za PDV.

- DHL skoro nikad ne trazi izvod (mada eto znamo za neke slucajeve (i.e. ventura)). Ako bas insistiraju na izvodu, posalji. Cak i ako ne traze, mozes biti revnosan gradjanin pa sam poslati, kako bi povecao svoje sanse za realno carinjenje.


[ mr. ako @ 10.07.2013. 18:57 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
mr. ako:
...sto su prilicno slobodne izjave koje nemaju uporiste cak ni u domacem zakonu koji vecina smatra prestrogim.

Ne bih baš rekao.
Ovo "slobodne izjave" se odnosilo na one tvoje izjave koje sam citirao:

Citat:
...da ne moze nijedna posiljka koja ide preko DHL da prodje bez carine ukoliko je salje firma fizickom licu.
http://www.elitesecurity.org/p3303631
Citat:
Taj limit važi samo kada fizičko lice iz inostranstva šalje tebi kao fizičkom licu.
Kada ti pošiljku šalje firma, onda se ona carini bez obzira na vrednost.
Citat:
Kao i da posiljka od 3.5kg ne moze da prodje bez carine.
http://www.elitesecurity.org/p3304527
Citat:
Paket iz inostranstva od 3.5kg, a da nije carinjen?! :)
Nema teoretske šanse. Da ne upotrebim neku težu reč.



Te u tom smislu, slobodne = netacne. (Takodje na onom linku http://www.carina.rs/cyr/Stranice/Vest.aspx?ListItemID=572 lepo sublimirano)
[ mr. ako @ 10.07.2013. 19:00 ] @
Citat:
ventura:... ... "bahati carinici, naplatili mi 80 evra carinu na robu koja košta 60 evra".

Ovo niko ne spori, jer na robu preko 50e (ako salje pravno lice), ide carina i PDV. Te se to ocekuje. (Takodje lepo sublimirano u onoj vesti: http://www.carina.rs/cyr/Stranice/Vest.aspx?ListItemID=572)

[ ventura @ 10.07.2013. 19:02 ] @
Citat:
mr. ako: Te u tom smislu, slobodne = netacne. (Takodje na onom linku http://www.carina.rs/cyr/Stranice/Vest.aspx?ListItemID=572 lepo sublimirano)

Opet i tebi ponavljam - to što piše na toj stranici je u suprotnosti sa zakonom. A cenim da zakon ima veću važnost od nekog tamo teksta, pa makar on bio objavljen i na sajtu carine.
[ mr. ako @ 10.07.2013. 19:06 ] @
Citat:
ventura: Opet i tebi ponavljam - to što piše na toj stranici je u suprotnosti sa zakonom. A cenim da zakon ima veću važnost od nekog tamo teksta, pa makar on bio objavljen i na sajtu carine.
OK, slazem se za to zaista.

No, gde u zakonu pise ono sto si naveo za svaku posiljku i tezinu posiljke kao bitne odrednice za carinjenje?
Citat:
Taj limit važi samo kada fizičko lice iz inostranstva šalje tebi kao fizičkom licu.
Kada ti pošiljku šalje firma, onda se ona carini bez obzira na vrednost.
Citat:
Paket iz inostranstva od 3.5kg, a da nije carinjen?! :)
Nema teoretske šanse. Da ne upotrebim neku težu reč.


Ja nigde, ni u toj vesti, ali ni u zakonu nisam video takve tvrdnje.
Aj da kazemo da je ova prva sporna i da ti tumacis zakon na jedan nacin, a vecina ostalih na drugi (pa cak i ti koji pisu vesti na carinskom portalu / tj. daju takve izjave koje portal prenosi), kao i da licna iskustva mnogih nemaju tezinu, kao i cinjenica da carinici koji pustaju takve posilje krse zakon (vecina u tom slucaju)...
...ali gde pise to za tezinu? - tu bar ne bi trebalo da bude pogresnih / dvosmislenih tumacenja...
[ Joker @ 10.07.2013. 19:13 ] @
Citat:
ventura:
Opet i tebi ponavljam - to što piše na toj stranici je u suprotnosti sa zakonom. A cenim da zakon ima veću važnost od nekog tamo teksta, pa makar on bio objavljen i na sajtu carine.

Kako može da bude u suprotnosti sa zakonom kada je to uredba koja je objavljena u sl. glasniku ??

UREDBA
O VRSTI, KOLIČINI I VREDNOSTI ROBE NA KOJU SE NE PLAĆAJU
UVOZNE DAŽBINE, ROKOVIMA, USLOVIMA I POSTUPKU ZA
OSTVARIVANJE PRAVA NA OSLOBOĐENJE OD PLAĆANJA UVOZNIH
DAŽBINA
("Sl. glasnik RS", br. 48/2010 i 74/2011)

http://www.kg-cci.co.rs/pdf/uredba_o_oslob_uv_dazbina.pdf
[ ventura @ 10.07.2013. 19:19 ] @
Citat:
Joker: Kako može da bude u suprotnosti sa zakonom kada je to uredba koja je objavljena u sl. glasniku ??

UREDBA
O VRSTI, KOLIČINI I VREDNOSTI ROBE NA KOJU SE NE PLAĆAJU
UVOZNE DAŽBINE, ROKOVIMA, USLOVIMA I POSTUPKU ZA
OSTVARIVANJE PRAVA NA OSLOBOĐENJE OD PLAĆANJA UVOZNIH
DAŽBINA
("Sl. glasnik RS", br. 48/2010 i 74/2011)

http://www.kg-cci.co.rs/pdf/uredba_o_oslob_uv_dazbina.pdf

Moj lapsus, mislio sam na baš ovu uredbu a ne zakon.

Dakle ono što piše na sajtu carine za paypal i robu do 50 evra je u suprotnosti sa članom 6. i članom 29. ove uredbe.
[ Dexic @ 10.07.2013. 19:30 ] @
Citat:
ventura: Moj lapsus, mislio sam na baš ovu uredbu a ne zakon.

Dakle ono što piše na sajtu carine za paypal i robu do 50 evra je u suprotnosti sa članom 6. i članom 29. ove uredbe.

..... Bas clan 29. te odluke kaze da roba do 50EUR nikada ne podleze uvoznim dazbinama, osim za akciznu robu (duvan, alkohol, parfemi).
[ ventura @ 10.07.2013. 19:40 ] @
Citat:
Dexic: ..... Bas clan 29. te odluke kaze da roba do 50EUR nikada ne podleze uvoznim dazbinama, osim za akciznu robu (duvan, alkohol, parfemi).

Član 29. reguliše pošiljke nekomercijalne prirode, i on kaže da roba čija vrednost ne prelazi 50 evra...

Dakle pošiljka mora da bude nekomercijalne prirode, što znači da nije plaćena, a vrednost pošiljke nema veze sa tim koliko je ona plaćena. Recimo pošiljka koja sadrži reklami materijal je besplatna za primaoca, ali ta roba ipak ima neku deklarisanu vrednost. I upravo taj slučaj pokriva taj član 29.

Šta je nekomercijalna priroda robe, to uredba takođe vrlo jasno definiše u članu 6.
Citat:
Pošiljka je nekomercijalne prirode, u smislu stava 1. ovog člana, ako:
1) se radi o povremenim pošiljkama,
2) se pošiljka sastoji od robe namenjene isključivo za ličnu upotrebu korisnika povlastice ili članova njegove porodice,
koja po svojoj prirodi i količini ne ukazuje da se radi komercijalnoj pošiljci,
3) ne postoji bilo kakva obaveza plaćanja primaoca pošiljke.


Uredba je vrlo jasna i ne ostavlja nikakve nedoumice. To što novinari to tumače kako čitaocima odgovara, i što neki carinici gledaju kroz prste, to je sasvim druga stvar.
[ Dexic @ 10.07.2013. 20:27 ] @
Daj reci da me samo za***avas, jer ne mogu da verujem kakve odvale pravis?

Clan 6 definise samo nekomercijalne posiljke u smislu CLANA 6.
Clan 29 nekomercijalne posiljke jasno definise kao posiljke ispod 50eur.
Barem procitaj pre nego nastavis da pricas netacno u temi.
Citirao sam ti vec dva puta.
[ Dexic @ 11.07.2013. 12:43 ] @
ventura, za clan 29. niko na forumu se ne slaze sa tobom.
Carina se ne slaze sa tobom.
Iskustva ljudi se ne slazu sa tobom.

Imao si neki svoj uvid u stvarnost Srbije, koji se ne slaze sa pravom stvarnoscu. Nije prvi put.
Priznaj najzad da nisi bio u pravu (da ne kazem nesto bezobrazno).
A za DHL razmisli zasto su samo tebi trazili proveru cene svaki put. Zovi, pitaj da li je to iole praksa. Ozbiljan, dobronameran savet.
Prvi koristan savet u celoj temi od strane bilo koga :)
[ DusanT1 @ 16.07.2013. 09:40 ] @
Narucio sam polovan deo za automobil preko ebay-a, sve ukupno sa postarinom me izaslo 170 evra. Sad mi stiglo iz poste da platim carini 10.000 dinara! Koliko bi uopste realno trebalo da platim? Nisam siguran ali mislim da je carina za auto delove 1%, plus pdv, dakle oko 4000 dinara? Da li se isplati da se zalim, koliko ce da me oderu za zalbu, lezarinu itd?
[ ademare @ 16.07.2013. 12:15 ] @
Ima o tome u temi carina al ajde da ne trazis ;)

Ako si narucio postom , znaci carinjenje u Savskoj, tamo je tzv. skraceni postupak. Carina za sve 10 % plus na sve to PDV u tvom slucaju 20 % . Znaci dazbine 32 % plus 66 dinara, posti za paket i 1 % postarina na salteru poste, za uplatu novca.

Znaci dazbine treba da su ti 54.4 Eura u dinarima znaci oko 6.200 din. Ovo ostalo nisu dazbine carinske nego posti. Treba da se zalis al procedura ide tako da ne uzmes paket, vec ako ti je carinarnica u mestu stanovanja odes licno, ako imas vremena , ako ne mozes da odes onda ih zovi telefonom, objasni o cemu se radi itd.

Ocigledno da su ti procenili da vredi vise, pa zato spremi racune , izvod iz banke, ili sta vec imas da bi dokazao koliko si platio.

Ako si narucio preko DHL-a ili nekog drugog kurira, onda je racunica dobra, jer tamo je redovan postupak, pa stedis na carini ali imas spedicuju koja iznosi zavisno od toga ko je kurir oko 40 Eura , u proseku, negde je vise negde manje, zavisno ko je kurir-spediter.



[Ovu poruku je menjao ademare dana 16.07.2013. u 13:26 GMT+1]
[ DusanT1 @ 16.07.2013. 12:44 ] @
Hvala na odgovoru.
Placeno je nostro doznakom na privatno lice u Nemackoj, svrha uplate "pomoc prijatelju". Ne znam koliko im to znaci, jer mogu da kazem da sam za tih 170 evra uplatio i jos jedan proizvod koji tek treba da se posalje :)
Islo je obicnom postom, naravno nisam primio paket i sad je u posti.
Vec sam se cuo telefonom sa njima prosle nedelje cim je stigao paket, ali su trazili da posaljem dokaz o uplati - faxom. Naravno, 2013. godine ja kao privatno lice nit imam faks, nit znam nekog ko to jos koristi. I eto. Bogami za ovih 4000 dinara razlike cu da se bunim
[ ventura @ 16.07.2013. 12:52 ] @
A kakve veze ima uplata novčane pomoći prijatelju sa kupovinom polovnih auto delova?
[ DusanT1 @ 16.07.2013. 13:01 ] @
Privatnom licu sam platio za polovan deo. Nema paypal, samo placanje preko racuna, a odavde ako placas nekome na devizni, svrha uplate moze samo da ide "pomoc prijatelju ili clanu porodice"
[ Dexic @ 16.07.2013. 13:45 ] @
Verovatno su ti racunali vecu carinu, a ne precenili.
Idi i potrazi konkretne cene troskova. Ako je precenjeno, dostavi izvod iz banke cime je placeno - da vidimo venturinu teoriju o prihvatanju izvoda ;)
[ DusanT1 @ 16.07.2013. 13:55 ] @
Mislim da su i posiljku precenili. Telefonom su me ubedjivali da je deo nov a ne polovan (?!), verovatno su ga kao novog i tretirali.
Idem danas do poste, pa sutra verovatno do carine, dalje cemo videti
[ Dexic @ 16.07.2013. 14:26 ] @
Nema to veze, oni "zvanicno" moraju da prihvate koliko si ga platio.
Odnesi izvod iz banke, odstampaj eBay aukcijsku stranu i sve ostalo, da isprobamo venturinu teoriju da se sve to prihvata.
[ ventura @ 16.07.2013. 14:43 ] @
Citat:
Dexic: Nema to veze, oni "zvanicno" moraju da prihvate koliko si ga platio.
Odnesi izvod iz banke, odstampaj eBay aukcijsku stranu i sve ostalo, da isprobamo venturinu teoriju da se sve to prihvata.

Moraju da prihvate kad bi na izvodu pisalo da je platio ono što mu je i stiglo. A pošto ljudi muljaju na sve strane, pa na izvodu napišu "pomoć prijatelju" iz ko zna kog razloga, takav dokument ne mogu da iskoriste za carinjenje robe, što je sasvim normalno i razumljivo.

Bitno je da se nešto slaže i smulja, da li će imati neku korist od toga ili čak štetu, nema veze, muljanje je ipak glavna stvar.
[ DusanT1 @ 16.07.2013. 14:46 ] @
Pa ja nemam sta da muljam, vrlo rado bih stavio svrhu uplate "taj i taj deo", i u banci sam rekao sta placam, ali je ispalo da uplata privatnom licu u inostranstvu moze da ide samo kao "pomoc prijatelju"
[ ventura @ 16.07.2013. 14:56 ] @
Citat:
DusanT1: Pa ja nemam sta da muljam, vrlo rado bih stavio svrhu uplate "taj i taj deo", i u banci sam rekao sta placam, ali je ispalo da uplata privatnom licu u inostranstvu moze da ide samo kao "pomoc prijatelju"

Ti možeš da prebaciš do 10.000 evra mesečno u inostranstvo drugom fizičkom licu, bez da išta daješ u banci i to je onda "pomoć prijatelju" i slične fore. A kada si hteo da platiš robu, onda odneseš račun ili ugovor na osnovu koga vršiš plaćanje i najnormalnije izvršiš uplatu.

Ja sam isto mislio da nije moguće vršiti plaćanje kao fizičko lice, ali je to izgleda samo posledice neukih i zatucanih šalterskih radnica koje obično ne zanima sopstveni posao pa dele pogrešne informacije.
[ Dexic @ 16.07.2013. 15:29 ] @
+1.
[ Dexic @ 16.07.2013. 15:41 ] @
Citat:
ventura: Moraju da prihvate kad bi na izvodu pisalo da je platio ono što mu je i stiglo.

Bitno je da se nešto slaže i smulja, da li će imati neku korist od toga ili čak štetu, nema veze, muljanje je ipak glavna stvar.


Znaci svi koji su se zalili da ne prihvataju PP dok u Srbiji zvanicno nije bio PayPal i sl. su mufljuzi?
[ ademare @ 16.07.2013. 15:45 ] @
U svakom slucaju , na klasicnu zalbu od 380 din. + 45 postarina zaboravi, jer uvek odbijaju, vec im salji faksom, sta imas. Gde da nadjes faks ??

Pa u posti . To je njihova procedura, jer je u pitanju posiljka koja se carini u Postanskoj carinskoj ispostavi. Svaka posta ima faks, e sad trebalo bi da ti to posalju besplatno, mozda nesto i naplacuju malo. To sam procitao negde da su odgovorili coveku koji je rekao da nema faks da ide u prvu postu i odatle posalje. Skeniraj i stranicu sa Ebay-a i to sto imas.

Samo nemoj placati tih 10.000 u posti , jer onda svaku zalbu odbijaju, jer si placanjem prihvatio sve sto traze.
[ DusanT1 @ 16.07.2013. 17:49 ] @
Vec sam podneo zalbu i platio ~425 dinara da se paket vrati u carinu. Videcemo ovih dana sta ce biti. Ovi u posti su mi isto rekli da skoro nikad ne priznaju zalbe
[ shadow-bg @ 17.07.2013. 06:36 ] @
Ako prihvate zalbu, onda znaci da priznaju da su pogresili i zato odbijaju zalbe. Nije samo carina takva, sve drzavne sluzbe su takve. Zalbe se po "default"-u odbijaju.
[ ademare @ 17.07.2013. 10:13 ] @
Upravo tako. Te zalbe vec predstavljaju Drugostepeni postupak, jer se zalis Navodno drugom organu na rad prvog, a sve je to ista banda. Ovde kod carine se zalis nekoj Komisiji u upravi carine, koja garant i ne gleda o cemu se radi vec unapred imaju tipski negativan odgovor, pa samo upisu kome ide , vec su ispisani clanovi i ostale gluposti.

Ja sam skoro imao negativno resenje od Gradskog sekretarijata za Saobracaj sa upisanim " pravnim lekom " da za iste ove pare, sve te zalbe kostaju isto, mogu da se zalim Gradskom vecu !!! Oni sto su i izdali naredjenje da slicne zahteve odbijaju , sad ce drugacije meni da odgovore ?? Nisam se ni zalio naravno.

A koga taj drugostepeni organ odbije, onda mu ostaje samo da se sudi sa drzavom, da pokrene kod suda upravni postupak. To tek nisam cuo da je ikada neko uradio, osim ako neko potrazuje neke velike pare, jer ko zna koliko to kosta.
[ DusanT1 @ 23.07.2013. 09:56 ] @
Koji je zakonski rok za zalbe? Proslo je nedelju dana od kad sam podneo zalbu i jos nista. Nisu cak ni zvali.
[ ademare @ 23.07.2013. 15:18 ] @
Član 237

(1) Rešenje po žalbi mora se doneti i dostaviti stranci što pre, a najdocnije u roku od dva meseca od dana predaje žalbe, ako posebnim zakonom nije određen kraći rok.

Tako da ne brines ;) imaju fore 2 Meseca :)

Taman kada se vrate sa letovanja i odmora eto i resenja.
[ DusanT1 @ 23.07.2013. 15:24 ] @
2 meseca? place mi se
[ virus_crew @ 31.07.2013. 12:20 ] @
Pa ne citate lepo, a tamo pise:
"Član 237

(1) Rešenje po žalbi mora se doneti i dostaviti stranci što pre,...."

znaci nije 2 meseca, vec "a najdocnije u roku od dva meseca od dana predaje žalbe..."

sto znaci NAJKASNIJE u roku od 2 meseca, ne pise da ce mu resenje biti ZA dva meseca vec to je krajnji rok, a imperativ je kao sto pise u zakonu na pocetku doneti i dostaviti stranci STO PRE, e sad sto je tako kako je u nasoj zemlji je druga prica, ali to je stvar mentaliteta i jos ponecega.
Moje iskreno misljnje je da ce ti oni to dostaviti za nedelju-dve, a krajnji rok je 2 meseca sto se ja iskreno nadam da nece biti.
Javi da znamo, da vidimo kako i kojom brzinom rade nase sluzbe.....
[ DusanT1 @ 01.08.2013. 15:31 ] @
Pa jos nista. Zvali su me telefonom tacno pre nedelju dana da im dostavim dokaz o ceni sa ebay-a. Ja im poslao u roku od sat vremena, i od tada ni traga ni glasa. Zalba poslata pre 15 dana. Znaci jos mesec ipo fore ........
[ virus_crew @ 01.08.2013. 21:48 ] @
Ma ne nisam mislio da javljas kad nema nista novo, vec kad se desi nesto novo, ali ajde :)
[ DusanT1 @ 02.09.2013. 10:10 ] @
Prosao je zakonski rok, a paket i dalje u carini. Sta sad raditi? Kome da se zalim? Paket je u ispostavi na Novom Beogradu. Jel ima neko njihov broj, gde se nalaze? Isao sam licno u ispostavu u luci Beograd ali nisu hteli da mi daju njihov broj, kaze proverice pa ce mi javiti i nista.
[ ademare @ 02.09.2013. 11:50 ] @
Na stranici http://www.upravacarina.rs/cyr...inarnice/Stranice/Beograd.aspx

Tu imas sve njihove telefone pa odaberi koji ti treba. Imas i pravnu sluzbu , pa mozes i njih da zoves da pitas .

To je na linku http://www.upravacarina.rs/cyr/Kontakt/Stranice/Kontakt.aspx
[ DusanT1 @ 16.09.2013. 11:02 ] @
Konacno se zavrsila ova prica. Paket je stigao u subotu, carina ~6700 dinara, zalba usvojena. Dobio sam i resenje o zalbi koje je stiglo odvojeno. Hvala svima na informacijama
[ ademare @ 16.09.2013. 11:37 ] @
Konacno jedna lepa vest, do sada jos niko nije napisao da mu je zalba usvojena :) Al valjda za sve postoji prvi put :)
[ bakara @ 16.09.2013. 13:36 ] @
^^ da, lepo, samo sto je morao da ceka dva meseca da mu usvoje zalbu, mislim da mu je preselo.
[ ademare @ 16.09.2013. 14:04 ] @
Pa jeste, al kakva nam je drzava mogao je i gore da prodje, na primer da isto toliko ceka a da mu ne rese pozitivno :D

Ima onaj vic Crnjak, sad me podseti, nije bas o carini ali tu negde :) Imao Mujo Saobracajku, tesko povredjen, i posle nekoliko dana premine u bolnici . Dosli Haso i Suljo da ga obidju, culi tuzne vesti, kad Haso, kaze, a mogao je i gore proci . Kako gore pita ga Suljo ??

Pa mogao je da pogine na licu mesta kaze HAso :D Malo da razbijemo monotoniju teme, i da treba biti optimista, jer uvek moze gore :D
[ DusanT1 @ 16.09.2013. 14:53 ] @
Cuti dobro je da se zavrsilo, cuo sam da to moze i duze da potraje, pogotovo sto su bili godisnji odmori.
Ako zanemarimo dva meseca cekanja, iskustva sa njima su pozitivna, bili su ljubazni preko telefona :) a ne bi ni bilo komplikacije da je ovaj sto mi je poslao paket stavio bilo kakav racun da se vidi cena
[ goxy30 @ 12.12.2013. 20:24 ] @
narucim ja preko neta iz kine pantalone, resim tako jer mi dozlogrdilo da od ovih nasih kupujem kinesku robu tj pantalone jer ih sve odatle uvoze...necu da im placam 30-40eur za krpu jbg

dakle narucim i platim pantalone 20USD i na deklaraciji lepo carinik upisao vrednost robe 1684.13din

e sad da mi ako moze neko objasni, zasto su mi naplatili pdv 20% na ovo kada je posiljka navedena kao poklon i nikako ne prelazi vrdnost od 50eur, naplaceno mi je 337din...nije stvar u tome sto nije neki iznos ili jeste vec u tome ZASTO da placam nesto ako ne mora, ili mora?

nista mi nije jasno, posiljka pre ove koa je imala vrednost 10USD je dosla na vrata bez ikakve carine tj PDV-a sta se ovde desava zna li se ovde u ovoj jadnoj drzavi ko pije a ko placa...stite bagru koja uvozi robu po nekim smesnim cenama a nama nabijaju namete ovakve ili onakve pa pobogu necu prodavati pantalone vec cu njima dupe pokriti cekao pantalone 35dana i isao pocepan iskren da budem


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 19.12.2013. u 16:14 GMT+1]
[ ventura @ 12.12.2013. 20:36 ] @
Citat:
goxy30
e sad da mi ako moze neko objasni, zasto su mi naplatili pdv 20% na ovo kada je posiljka navedena kao poklon...

zbog ovoga:

Citat:
goxy30
dakle narucim i platim pantalone 20USD i na deklaraciji lepo carinik upisao vrednost robe 1684.13din

Ako si nešto platio, kako je onda to poklon?
[ ademare @ 12.12.2013. 21:38 ] @
Od Aprila meseca je uvedeno placanje PDV-a od 20 % na svaki paketic, makar kostao i 1 $.

Tako da prosli put kada paket od 10 $ nije nista naplaceno, bilo je suprotno, protivno zakonu, a koliko vidim zalazes se za pravnu drzavu ;) , mozda malo neobicnim metodama ;)

Sada kada ti je naplaceno 20 % PDV na robu od 20 $ uradjeno je bas onako , kako je u skladu sa zakonom .

To 50 Eura, oslobodjenje se odnosi na Carinu , a PDV se uvek placa. To kad Kinez napise poklon, carina i ne gleda, jer zna da Kinezi nista ne poklanjaju.

[ homerruma @ 04.02.2014. 21:46 ] @
@ademare
Da li postoji neki način da se preventivno,unapred dostavi račun,izvod i drugi dokazi o ceni robe carini da izbegli proceduru žalbe?
Recimo očekujem pošiljku pratim i kada dođe na carinu mejlom dostavim(ili unapred štampani dokaz) carini.
Neverujem da je ovako nešto moguće ali lepo zvuči.



[Ovu poruku je menjao homerruma dana 05.02.2014. u 16:29 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao homerruma dana 05.02.2014. u 16:29 GMT+1]
[ ademare @ 05.02.2014. 13:37 ] @
I ja mislim da je to samo lepa zelja :)

Problem je u tome sto nasa Carina , sefovica Carinarnice Novi sad, je dala tu izjavu javno za novine, ne Veruje Kinezima, nikada, cak ni kada bi stavljali prave istinite racune unutra. Za njih je svaki Kinez apriori Prevarant, sto je vec pitanje koje zadire u neku drugu oblast, Diskriminacije po Nacionalnoj i Rasnoj osnovi. Al ko ce to da isteruje.

Sa druge strane kada kupis nesto iz EU, ili SAD Carina sve veruje, makar unutra sve bilo pogresno i prevara.

Ponekad Carinici kada imaju vremena, ili da ispune neku normu , salju pisma na adresu primaoca, trazeci dokaze o vrednosti, posto ne mogu da odrede vrednost, ali to u zadnje vreme sve redje. Vecinom, sami vrse procenu, pa kako se kome zalomi.
[ shadowfield @ 25.03.2014. 11:13 ] @
Da dam i ja skromni doprinos diskusiji. Jedna pošiljka mi je stigla preko UPS-a iz SAD-a u vrednosti od oko 200 dolara (dva proizvoda u pitanju) i carina i svi troškovi su bili oko tri hiljade, sa sve da donesu paket kući. Posle mesec dana mi je stigla druga pošiljka (jedan od proizvoda iz prethodne pošiljke), u vrednosti od 120 dolara i DHL mi je naplatio 8000 dinara, i to sa sve sa mnogim komplikacijama i zahtevima za dokumentima da moram da idem do banke pet puta. Katastrofa, jednom rečju. Nemam reči, ali u Srbistanu je ovo valjda normalno.
[ ademare @ 25.03.2014. 11:48 ] @
Ti tvoji problemi se ne odnose toliko na samu carinu, jer carina za pakete iz SAD , priznaje racune i po njima obracunava, nego na tzv. Speditere - kurire.

Najcesce se sama kurirska firma koja doprema paket do Srbije javlja i kao Spediter - Posrednik u procesu carinjenja. Tu je problem u zakonu, jer u normalnim zemljama, kada pojedinac naruci jedan paket nema nikakvih Speditera.

UPS zna ponekad da preskoci naplatu Spedicije, dok DHL ne oprasta i otud ta razlika u ceni. Za manji paket si platio vise ne zbog Carine , vec zbog DHL-a , koji je bio u ulozi Speditera i to Debelo naplatio, u svoj dzep.
[ fanfon @ 25.03.2014. 13:25 ] @
Postoji mogucnost da nadjes nekog speditera koji ce ti naplatiti manje(dogovoriš se s njim), a da kad paket stigne na carinu on pozove istu i "otkupi" špediciju pa umesto DHL-a ili neke druge kurirske službe koje su ujedno i špediteri da je on odradi. Neće te izaći mnogo jeftinije, ali recimo 4-5000 ukupno. To je ipak manje od 8000...
[ kizapet @ 03.11.2016. 10:00 ] @
Evo mog primera

Narucio sam od SportDirect-a robu za 100 funti + 14 funti postarina = 15650 din

od Marije Krmar iz DHLa sam dobio da treba da platim 7.241,18 dinara (carina 3.400,31 + PDV 3.840,87) + usluga carinjenja koju placate DHL-u 3.960,00 (3.300,00 + 20%PDV)

U prevodu cist lopovluk!

I mnogo hvala DHLu za usluge pa pustise lopove da me pokradu i naplatise 4000!

Sve zajedno na .!.


[ valjan @ 03.11.2016. 12:35 ] @
Što lopovi? To se taman uklapa u redovne troškove i carinjenja i PDV-a i špediterskih usluga DHL-a.
[ bakara @ 03.11.2016. 14:06 ] @
Sve su regularno naplatili, trebao si prvo da se raspitas.
[ Urkelele @ 08.11.2016. 12:58 ] @
A koliko dugo su vam stajali paketi na carini? Meni jedan paket od 20.10. stoji na carini (za carinu) i sad ne znam da li je to uobicajeno, a ako nije da li mogu nekom da se obratim.
[ Urkelele @ 07.12.2016. 21:56 ] @
I opet ja ovde, danas mi stigao jedan paket, prodavac mi na kutiji napisao cenu od 24$ iako sam platio 13,5$. A da zlo bude vece, carina mi izracunala da platim PDV na osnovicu 2x24$ sto iznosi 1106 dinara.

Ima Kinezu da padne veliki minus, i sta dalje? Jel prolazila nekom zalba carini?
[ DusanT1 @ 08.12.2016. 07:56 ] @
Zalba prolazi, ali je pitanje koliko ti se isplati. Mislim da je podnosenje zalbe tipa 700rsd, cak i da ti prepolove iznos, opet se ne isplati. Plus sto ces morati da cekas par nedelja za celu proceduru i da im dostavljas izvod iz banke i sta god
[ valjan @ 08.12.2016. 08:46 ] @
A što Kinezu minus, carinu baš briga šta Kinezi škrabaju po kutiji, samo se potrefilo da su izguglali osnovicu koja se poklopila sa tih 24$.
[ bakara @ 08.12.2016. 11:45 ] @
^^
bas tako, nije carina ni gledala sta pise na kutiji.

Evo meni pre desetak dana stigla kutija vrednost pise 20$, a nisu ni otvarali posto deluje kao da unutra nema nista jer je unutra stvarcica koja ima svega 9g, i stvarno kosta toliko, ali nisu uvazili CN22
Zalba je 480din, rok za odgovor 60 dana, i oni ce maksimalno da koriste taj rok.
[ Urkelele @ 08.12.2016. 11:59 ] @
Carina je vrlo dobro gledala sta pise na kutiji, pisalo 24$ ali oni su obracunali 2x24$ pa osnovica ispada 5500 i nesto dinara i zato je PDV ispao 1106 dinara. Da su obracunali na 24$ bilo bi upola manje i to bi bilo OK.

A Kinezu minus zato sto sam to platio 13,5$, a on napisao 24$. I sad kad to nije na popustu kosta 18$. Da je napisao 13,5$ a oni da mi racunali PDV na x2 to bi bilo 27$ sto bi opet bilo OK. Ja sam za toliko tolerantan.

Da pomenem samo prethodnu situaciju, platio robu u paketu ukupno 26,5$ a Kinez napisao 1,24$ i carina obracuna PDV na 1,24$. Pored toga, paket stigao za 14 dana. Normalno je da takvog prodavca dizem u nebesa.

[Ovu poruku je menjao Urkelele dana 08.12.2016. u 13:14 GMT+1]
[ valjan @ 08.12.2016. 12:18 ] @
Kao prvo, CN22 nije zvaničan dokument za obračun i ne bi ni smeli da gledaju šta piše na njemu, jer da to uzimaju kao osnovicu kršili bi propise, a nikome od njih nije u interesu da izgube državni posao zbog kineske tričarije od desetak dolara, a očigledno nisu gledali šta piše na kutiji kad su ti obračunali 48$ a na kutiji piše 24. To što je 24 umnožak od 48 je samo slučajnost.
[ Urkelele @ 08.12.2016. 12:36 ] @
Mislim da nisi u pravu... a ako jesi, nadji mi FM wirelless mikrofon koji kosta 24$

EDIT: Izvini, da me ne shvatis pogresno, mislio sam da nisi u pravu za slucajnost.

[Ovu poruku je menjao Urkelele dana 08.12.2016. u 13:58 GMT+1]
[ valjan @ 08.12.2016. 14:17 ] @
Pa na Aliju imaš FM wireless mikrofone od 80-ak centi do 400€, nemam pojma ni kakav si konkretno kupio a ni carinik nema vremena da traži tačno taj tvoj model, izgugla prvo što je slično, pa može da naleti i na nešto što je jeftinije od tvog, a može i na nešto što je nekoliko puta skuplje. Naročito ako ti kupiš npr. neki SQNY ili PANASOANIC, a on traži SONY ili PANASONIC ;-)

Zbog toga je to skraćena metoda carinjenja, ako hoćeš da ti carine tačno koliko si platio onda od Kineza uzmeš fakturu, platiš špediteru da spremi dokumentaciju, i sačekaš da odrade po punoj proceduri i adekvatnoj carinskoj stopi...