[ toleander @ 14.03.2004. 08:47 ] @
Ja sam svojevremeno postavio pitanje koliki su carina i porez ako narucim foto-aparat preko Neta. Kako nije bilo odgovora, a pretpostavljam da ima ljudi koje to zanima evo informacije iz prve ruke:) Daklem, platio sam 10% carine na osnovicu (cena aparata + isporuka), onda jos 20% na osnovicu + carinu, i na kraju jos taksu, obradu i obrasce (235 + 200 + 40 dinara, fiksno). Samo mi nije jasno cemu carina, kao da stite domacu industriju digitalnih foto-aparata?!
[ abc @ 21.03.2004. 17:22 ] @
Evo dva karakteristicna pitanja sa sajta www.carinskatarifa.com koja govore skoro sve:

PITANJE1:
Naručio bih preko e-maila digitalni fotoaparat koji je ujedno i web camera za PC u vrednosti od 200 USD i platio bih Visa clasic kreditnom karticom. Zanima me da li bi platio carinu i koliko, napominjem da je digitalni fotoaparat iz Amerike (Kalifornija).
ODGOVOR1:
S obzirom na to da uvozite predmet čija nabavna vrednost nije veća od 3.000 dolara, platićete carinu po jedinstvenoj carinskoj stopi od 10%.


PITANJE2:
Ukoliko kao fizičko lice naručim digitalni fotoaparat putem web site-a (iz SAD-a), uz proveru da ga dotična firma isporučuje na Beogradski aerodrom, kolike bi ukupne troškove (porez i carina) mogao da očekujem?
ODGOVOR2:
Platićete carinu carinskoj stopi od 10% (za vrednost robe do 3.000 USD plaća se carina po jedinstvenoj carinskoj stopi od 10%, a ako je vrednost robe veća od tog iznosa po stopi iz carinske tarife, koja je u ovom konkretnom slučaju takođe 10%). Uz to ćete platiti i carinsku evidenciju od 0,5%. Na vrednost fotoaparata (carinsku osnovicu) uvećanu za iznos plaćene carine i dažbine platićete porez na promet od 20%. Na ovaj način ukupne dažbine će te platiti u iznosu od oko 33%.

Ostalo je jos jedino koliki su troskovi transporta putem DHL-a (ili pak moze i nekim jeftinijim ali sigurnim putem) ?
[ toleander @ 22.03.2004. 08:51 ] @
Opet odgovor iz pve ruke:-) Meni ja aparat poslat Global Express Mail-om. 1kg tezine, rok isporuke 5-7 dana, cca $65 isporuka. Za UPS su mi rekli da ne salje u Srbiju?! Inace, za Bosnu su mi rekli da bi kostalo oko $110, a FedEx oko $140. Sve je stiglo regularno, izgleda da se nasi postari popravljaju, mada nema garancija da ce bas svaki paket doci tamo gde treba:(
[ dlalic @ 28.04.2004. 11:16 ] @
pre nekih dva meseca sam u domacim racunarskim novinama procitao pismo ogorcenog lika koji je porucio bezicnu tastaturu i misa. Paket mu je stigao iscepan, bez misa. U propratnim papirima je uredno napisana tezina posiljke. Odgovor na zalbu je bio da je "paket KALIRAO!!!, sto se cesto desava.." Zato oprezzzz!!!
[ bakalov @ 08.05.2004. 00:47 ] @
Ja sam kupio digtalni pre oko godinu dana preko neta.
Stigao je bez problema za oko nedelju dana, nije bilo govora o tako ekstremnim cenama postarine ~60$, mene je postarina preko UPSP -a kostala oko 13$!!!
Stiglo sve regularno u Zrenjanin. Naravno postojale su i neke opcije da stigne narednog dana ali to je kostalo prilicno a meni se nije bas toliko zurilo, ali...
[ toleander @ 18.05.2004. 12:56 ] @
Citat:
bakalov:
Ja sam kupio digtalni pre oko godinu dana preko neta.
Stigao je bez problema za oko nedelju dana, nije bilo govora o tako ekstremnim cenama postarine ~60$, mene je postarina preko UPSP -a kostala oko 13$!!!
Stiglo sve regularno u Zrenjanin. Naravno postojale su i neke opcije da stigne narednog dana ali to je kostalo prilicno a meni se nije bas toliko zurilo, ali...


Zavisi sigurno od velicine paketa, roka isporuke i zemlje odakle salju... Moj paket je isao iz NY, 1kg, i isporuka je bila 5-7 dana. Postojala je i varijanta od 2-3 nedelje za nekih $40, ali meni se zurilo;-)
[ Interactive Media @ 29.05.2004. 01:31 ] @
UPS express - od SC (South Carolina) do Srbije - 2kg - 5 dana - $120
U ovu cenu je uslo i osiguranje paketa od nestanka, loma, itd. Inace, osiguranje je (samo) $10, tako da mislim da se osiguranje isplati ako se salje veca vrednost paketa, posebno ako se uzme u obzir:
Citat:
dlalic:...Paket mu je stigao iscepan, bez misa. U propratnim papirima je uredno napisana tezina posiljke. Odgovor na zalbu je bio da je "paket KALIRAO!!!, sto se cesto desava.." Zato oprezzzz!!!
[ Interactive Media @ 17.06.2004. 15:05 ] @
Carina vise nije 10% (odavno), vec je 5%. Poreza naravno(samo mi nije jasno koga stite sa porezom na ovu robu - nase proizvodjace???), 20% na vrenost robe + carina, pa zatim takse, obrasci, takse, spediter...itd. I na kraju, foto-aparat izadje skoro isto kao da sam ga kupio kod nas, u mom slucaju "ustedeo" sam 15% od vrednosti foto-aparata kod nas.
[ pctel @ 17.06.2004. 16:46 ] @
Citat:
Carina vise nije 10% (odavno), vec je 5%.

Nije to isto za fizicka i pravna lica. Pravna lica placaju carinu prema nekom... da ga tako nazovem tarifnom cenovniku, 1%-25% zavisno od vrste robe (za vecinu kompjuterske opreme 5%), a fizicka lica na sve valjda placaju po jedinstvenoj stopi koja je poslednji put kad sam proveravao bila 10%.
[ Interactive Media @ 02.07.2004. 20:41 ] @
Citat:
pctel: 1%-25% zavisno od vrste robe (za vecinu kompjuterske opreme 5%), a fizicka lica na sve valjda placaju po jedinstvenoj stopi koja je poslednji put kad sam proveravao bila 10%.


Naravno, carina je razlicita u zavisnosti od vrste robe, ali ovde je rec bila o digitalnim foto aparatima. A sto se tice toga, carina je 5% . Foto aparat mi je stigao pre jedno mesec dana, tako da sam siguran u tu informaciju.
[ dacha @ 02.08.2004. 02:42 ] @
Kada se vec prica o ovome, vidi se da je porez najveci namet u ovom slucaju. Ako bi mi prijatelj iz US poslao aparat (znaci, ne kupujem ga), jasno je da bi platio carinu, a da li i porez?

Pozdrav
[ Interactive Media @ 06.08.2004. 22:35 ] @
Citat:
dacha: Kada se vec prica o ovome, vidi se da je porez najveci namet u ovom slucaju. Ako bi mi prijatelj iz US poslao aparat (znaci, ne kupujem ga), jasno je da bi platio carinu, a da li i porez?

Pozdrav


Isti slucaj... bez obzira dal dobijas na poklon ili kupujes, placas porezu i carinu. Jedino ne znam koliko se i sta placa ako je vrednost manja tj. u granicama dozvoljenog unosa robe(valjda je dozvoljena vrednost 100-150$... nesto tako). Valjda se ne placa nista... nisam siguran.
[ tantor @ 27.08.2004. 17:53 ] @
idite na www.bhphotovideo.com To je neka ``radnjica`` u USA i lepo pita gde da salje robu i pita te kojom kompanijom zelis da ti se isporuci roba. Ima i cenovnik isporuke, u zavisnosti od zemlje.
[ Arrow @ 08.09.2004. 02:47 ] @
Moja iskustva od aprila meseca govore o nekih 33% carine i poreza od ukupne vrednosti.

Ali najvise me je iznerviralo to sto su mi naplatili i 33% na cenu usluge DHL-a !!!
Verovali ili ne.


Ima li ko sta da kaze na tu temu?



Arrow
[ pctel @ 08.09.2004. 12:27 ] @
Da, to sa putnim troskovima je uobicajena pojava, ti jos imas srece, zamisli da si uvozio npr. kupus iz holandije pa ti 10 tona kosta 500 EUR-a, a prevoz 2000 EUR-a, morao bi carinu i porez da platis na svih 2500 EUR-a
Takvi su propisi...
[ Jynx @ 11.09.2004. 21:02 ] @
Isto tako imas i satove sa ugradjenom memorijom (mp3 watches) iz austrije koji mogu da se naruce preko neta (160 evra) ali kad biras zemlju u koju treb da ti posalju (SCG) ono kosta 42 evra vise. Inace to su satovi "Laks" www.laks.com (ili tako nesto)
[ alazovic @ 30.01.2005. 13:30 ] @
Trebalo bi da mi covek iz Amerike sledece nedelje posalje dig. fotoaparat. Njegova cena tamo je oko $150. On ga je vec kupio i treba da mi ga spakuje i da posalje postom.

Pitanje: da li se i takva roba carini, da li to onda spada u polovnu robu, da li on treba da napise vrednost na paketu i koliku? Jel' jos uvek vazi ono "do $100 se ne carini"?

E, da, da li on treba da izvadi aparat iz kutije pa da ga spakuje ponovo, da bas izgleda polovno, ako bi se paket otvarao na carini?

Pozdrav, Aleksandar

Hvala na odgovorima...
[ zei @ 01.02.2005. 17:03 ] @
sta god da radis naplatice ti carinu 33%
osim ako ti neko ne donese i naravno da prodje kroz zelenu zonu pod uslovom da ga ne uhvate (kazna ide i deset puta vise od cene robe koji prenosi)
druga mogucnost je da strani drzavljanin privremeno uveze taj fotoaparat i da ti ga ostavi samo tu moras da se raspitas koliko i sta jer ne znam tacno koliko moze dugo to da traje....
[ tvrdjava333 @ 06.02.2005. 15:38 ] @
Ja sam narucio DVD uredjaj preko net-a. Kostao je oko 130 USD a carina je bila oko 300 din.(5 USD). Stigao na kucnu adresu iz Houston-a. (tj. ja preuzeo u posti). Paket je bio tezak oko 3 kg (15x30x40cm). Kupio sam preko e-buy-a...

Pre toga mp3 player iz Hong Konga, kostao 65 EUR, carine nije bilo ali on je dosta manjih gabarita stao je u vecu kovertu u futroli slicnoj onim za naocare.

Eto to su moja iskustva...

Pozdrav !!!
[ PeterTosh @ 05.03.2005. 20:43 ] @
Kakva je sad situacija sa carinom i ostalim dazbinama, ako se recimo A510 (oko 180$) naruci preko NETa? Koliko moze ukupno da izadje?
[ jovan89 @ 08.05.2005. 01:10 ] @
Da li moze neko negde sve to da mi sracuna za World of Warcraft sa amazon.com-a
nameravam da kupim preko e-ducana koji za svoje usluge naplacuje 10% cene molim vas. ))))
[ Boki4u @ 09.10.2005. 23:22 ] @
Imam ja pitanje, treba mi sto brzi odgovor (i sto precizniji )

Koji su mi troskovi ako mi ortak iz Australije posalje LCD za kola, DVD plejer, ili MP3 plejer, takodje za kola?
Treba li da se placa carina, i koliko?
Kakva je sada situacija?

I radi li ona fora, da posalje kao "poklon", i onda ne mora da se placa carina (to sam video za neki proizvod na e-bay-u)...

Vidim da su ljudi imali razna iskustva sa robom...Neko je placao po 33% a neko samo po 5%....meni bi odgovaralo ovo od 5%, ako bas mora da se placa

Pozdrav!
[ pctel @ 10.10.2005. 02:29 ] @
Bilo kako bilo, naplatice ti i PDV. Znaci, ako nesto kosta 100 EUR-a, za troskove transporta ce ti racunati da si platio npr. 10, znaci carina se obracunava na 110, pa to izadje oko 115-120, zavisno koja se carinska tarifa primenjuje. Ima jos nekih sitnih taksi, uplatnica i to onda izadje oko 120-125. Na to jos 18% PDV, sto ukupno izadje oko 145. E, sad racunicu za tvoj konkretan primer izvedi sam.
[ Boki4u @ 10.10.2005. 11:41 ] @
E jbg...
A kako se carini roba, ako nema prilozenog racuna uz paket? Mislim, ako se ne zna tacna vrednost!

I da li ono pravilo, da se ne placa carina na paket do 100e vazi samo za sadrzaj paketa ili za sadrzaj zajedno sa postarinom?

Pozdrav, i hvala na odgovoru!
[ pctel @ 10.10.2005. 17:01 ] @
Carini se onako, otprilike. Moj vozac je jednom izgubio racun pa smo carinili ceo kamion robe bez racuna. Nasli su u bazi podataka ko je poslednji uvozio nesto tome slicno i carinili po toj osnovici. E, sad, sto je to bilo duplo vise nego sto smo mi platili, to njih nije bilo briga. Takodje, kad imas racun a njima se ucini da je cena niza od realne, carini se na taj nacin.
Mislim da sve sa postarinom ne sme da predje 100 EUR-a, bila je jednom tema da je covek napakovao 2-3 artikla i da je to bilo ispod 100, ali je sa postarinom bilo preko 100, tako da je morao da plati. U svakom slucaju, sigurno pise negde, tako da se treba pozvati na odgovarajuci clan zakona, jer carinici su navikli da ih se ljudi plase i da prihvataju onako kako oni kazu da im ne bi oduzeli i to sto treba da se carini tako da carinici nekad mogu i mimo zakona.
[ Kosta ******um Rex Persia @ 10.10.2005. 18:46 ] @
Nažalost to je potpuno tačno, mislim to za nemilosrdnost naših carinika. Pa oni su bre jedan od najbolje plaćenih kategorija stanovništva, a i dalje traže probleme tamo gde ih nema i ponekad mito.

Znam po meni,samo sam tri puta bio izvan naše zemlje,ali uvek sam se plašio carinika da mi ne ugledaju nešto što mogu da pomisle da ne treba da unesem. Srećom,nikad se ništa nije desilo.
[ Boki4u @ 10.10.2005. 20:53 ] @
Pa to je onda zesca glupost sto se carini paket + postarina.
Znaci mogu da uvezem robu od 70e iz nemacke, da me sa postarinom izadje 90-95 i da ne platim carinu, a da isto to uvezem iz Japana i placam carinu. Glupost nevidjena....

A kad je u pitanju e-bay? Tu nema uvek racuna...

Interesuje me jos nesto pctel. Ti bi trebalo da znas, jer imas svoju radnjicu :D
Kad bih uvozio neku robu, u cilju njene dale preprodaje kod nas, naprimer preprodaje putem interneta (nesto slicno kao e-bay), a ne iz radnje/lokala, da li bi morao da imam registrovanu firmu, ili bi bilo dovoljno da platim carinu + PDV na robu, i da radim dalje sa njom sta mi je volja?

Hvala, pozdrav!
[ Miroslav Cvejić @ 10.10.2005. 21:37 ] @
Ja sam taj.
Meni su carinili paket po sistemu "vrednost paketa+poštarina=vrednost koju ćemo ocariniti". Tj. dali su mi da biram između te opcije ili da oni odnesu ceo paket da se izvrši procena vrednosti. Je*e se njima što sam ja to kupio na licitaciji za par desetina dolara kad novo košta par stotina. Da su oni procenili paket, morao bih njivu da prodam da platim cifru koju bi nakalemili.


E sad, ako hoćete kao firma da uvozite nešto... Ako je polovno, odustanite odmah. Meni su napajanje od $10 koje je naručeno (grdna greška) na ime firme hteli da ocarine... Tražili su fakturu... Pa su rekli da treba atest neki... Pa šta sve nisu izmislili...

Preseo mi eBay...
[ damiru_2 @ 10.10.2005. 22:01 ] @
Citat:
... Preseo mi eBay... ...

Ako, ako... I tome će jednog dana doći kraj.
[ davidkraljkralj @ 10.10.2005. 23:18 ] @
http://www.carinskatarifa.com/...asp?datum=sve&trazi=100%24

http://www.carinskatarifa.com/faq/faq.asp?1954

http://www.carinskatarifa.com/faq/faq.asp?428

Ovde imate neke odgovore direktno sa carine, za svaku nedoumicu mozete postaviti pitanje i odgovor dobiti sledeceg dana.
[ Boki4u @ 10.10.2005. 23:24 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: ...dali su mi da biram između te opcije ili da oni odnesu ceo paket da se izvrši procena vrednosti. Je*e se njima što sam ja to kupio na licitaciji za par desetina dolara kad novo košta par stotina. Da su oni procenili paket, morao bih njivu da prodam da platim cifru koju bi nakalemili.


Pa dobro...bolje tako nego da su oni procenjivali....koji procenat si morao da platis za to?

Citat:
Miroslav Cvejić: E sad, ako hoćete kao firma da uvozite nešto... Ako je polovno, odustanite odmah. Meni su napajanje od $10 koje je naručeno (grdna greška) na ime firme hteli da ocarine... Tražili su fakturu... Pa su rekli da treba atest neki... Pa šta sve nisu izmislili...

Preseo mi eBay...

U pitanju bi bili novi proizvodi, ali necu kao firma da uvozim...
Samo pitam da li je obavezno da imam firmu, da bi uvezao npr. 10 komada nekih aparata?
To me interesuje....da li mogu da ih uvezem i prodajem preko neta a da mi niko ne dodje i kaze "to sto ti radis je nelegalno"!
[ pctel @ 11.10.2005. 01:20 ] @
Samo preduzeca mogu da uvoze robu namenjenu prodaji. To se onda carini malo drugacije, na granicnom prelazu se samo evidentira a carinski postupak se obavlja u carinskoj ispostavi kojih ima u vecini gradova u Srbiji.
[ Boki4u @ 11.10.2005. 01:39 ] @
Citat:
pctel: Samo preduzeca mogu da uvoze robu namenjenu prodaji. To se onda carini malo drugacije, na granicnom prelazu se samo evidentira a carinski postupak se obavlja u carinskoj ispostavi kojih ima u vecini gradova u Srbiji.

Kolika je onda carina na proizvode?
I koliko treba da se "ispljune" kesa da se otvori firma kod nas, za rad od kuce?

Izvini sto te gnjavim sa glupim pitanjima, ali sta cu kad sam neinformisan :D
[ Miroslav Cvejić @ 11.10.2005. 06:58 ] @
Za fiktivnu vrednost paketa od $170 ($90+$10+$70) sam platio nekih 4200 dinara.
[ pctel @ 11.10.2005. 10:11 ] @
Carina je razlicita na razlicite proizvode (obicno 5-10%). Pre nego sto se upustis u uvoz kao preduzece, moras naci speditera, koji ce ti obavljati spediterske usluge. Spediter ce ti naj tacnije objasniti sve sto ti nije jasno.
[ fixa @ 13.10.2005. 02:11 ] @
narucio bih neki materijal za slikanje i to kosta 150$, a paket bi bio tezak oko 7kg, firma salje fedex-om. el ima nekog da ga ne mrzi da mi kaze koliko cu ja priblizno sa sve carinom na kraju da platim.

[Ovu poruku je menjao fixa dana 13.10.2005. u 03:12 GMT+1]
[ Miroslav Cvejić @ 13.10.2005. 18:16 ] @
Je*o si čvorka.

Očekuj da čuješ rečenicu "Zar mi treba da poverujemo da 7kg opreme košta samo $150?". AKo ima račun onda te neće makljati puno. Možda će ti tražiti izvod iz banke da dokažeš da si platio toliko. I gledaj da ti šalju DHLom ili USPS EMS. Ovo drugo stiže za 5 dana na carinu i još dan-dva i eto ti paketa. Fedex izbegavaj!
[ fixa @ 14.10.2005. 09:31 ] @
pa pazi, ne vidim sto ne bi verovali...jedna tuba boje ima 100g...i kosta 5$...i tako jos po nesto...sta da sam uzeo boje koja jedna tuba ima pola kile a kosta 3$ (neke manjeg kvaliteta :D) a fedex, pa jbg, firma ima u ponudi samo taj sistem, jedino da ih pitam da mi posalju drugim.
[ fixa @ 14.10.2005. 22:46 ] @
jos jedno pitanje:

el na kraju Amazon.com salje knjige u SCG ili ne?
[ Miroslav Cvejić @ 15.10.2005. 18:34 ] @
Da
[ fixa @ 17.10.2005. 23:25 ] @
a koliko vremena u proseku treba da stignu knjige u bg?
[ trabl @ 20.10.2005. 01:09 ] @
Hmmm... Interesantna tema, moram priznati...
Ja sam zeleo odavno da kupim A95 Canona i interesuje me kako i sta je nabolje odraditi :) Da li je bitan sajt preko koga se uzima?
[ coldwater @ 26.10.2005. 22:54 ] @
sve to sa carinom je prilicno skupo. da li moze neko da mi donese foto aparat, raspakovan i koriscen (makar dva dana :)), odnosno da ga unese kao licno vlasnistvo?

i da li je u tom slucaju bitno da li je nas ili strani drzavljanin?

--
adieu,
milan.
[ pctel @ 26.10.2005. 23:28 ] @
Da, mislim da mu nece praviti probleme bez obzira ciji je drzavljanin. Pravilo je da se sve tako vrednije stvari moraju prijaviti pri ulasku/izlasku, ali moze da pokusa da se vadi kako nije znao, nije to toliko vredno i slicno. U principu bolje je da je strani drzavljanin, jer ako ne prijavi na ulazu i ne upisu mu u pasos onda nece posle imati nikakvih problema, ako mu upisu onda mora da iznese pa proba sledeci put da unese bez upisivanja. Nasuprot njemu, domaci drzavljanin mora da kaze da je vec izneo pa carinik moze da mu poveruje ili ne poveruje.
[ guru @ 01.11.2005. 18:04 ] @
Postoji kao pravilo da se vrednije stvari prijave, ali to je daleko rigoroznije bilo pre 10 ili 20 godina. Danas, odesh kod carinika sa dSLRom i opremom vrednom par hiljada evra i teshkom 10kg i on ce da kaze "ma shta ima da prijavljujesh". Isto vazi i za notebook i slichne stvari, tako da se pogotovo sa polovnim aparatom moze proci bez problema.

Druga "fora" je da se kupi (iskljuchivo) polovno preko ebaya, i da prodavac napishe vrednost 70-80$ ma koliko ona bila. Meni je tako nekoliko komada hardvera vrednog 200-400$ stiglo na kucu, a znam josh nekoliko primera u drushtvu na istu foru.
[ toleander @ 29.12.2005. 11:03 ] @
ja sam zapoceo temu, u medjuvremenu sam ponovo kupovao aparat na isti nacin, pa je dosao red i za update ove teme

carina je sad 5%, porez 18%. na to se jos placa i naknada za proc. obradu 300 dinara, taksa u novcu prema masi robe 190 dinara i naknada stvarnih troskova carinskog organa 600 dinara.

opet su sve podaci iz prve ruke, moja malenkost je morala sve to da plati
[ Arrow @ 29.12.2005. 15:46 ] @
@toleander

Super za update, ali bi bilo korisno i reci koliko je kostala postarina i odakle, i da li su ti i na nju naplatili carinu, kao i da li su odbili porez u drzavi gde si kupovao (mwst, primer, ako je iz nemacke).

Arrow
[ toleander @ 29.12.2005. 16:09 ] @
e sad ovako...

isporuka je bila oko $40, sa floride, paket od 1.5kg, DHL-om

u carinsku osnovicu ulazi i cena isporuke, ali...

na www.myus.com se nalazi mail-forwarding servis koji ja koristim za kupovine iz usa. pored ocigledne prednosti da na taj nacin mogu da kupim i robu od trgovaca koji nece da salju van usa, pomenuta firma daje mogucnost i da izvade originalni racun i umesto njega stave njihov racun sa vrednoscu koju ti trazis plus sto napisu da je isporuka besplatna, sto sve skupa moze znatno da umanji carinske troskove

usteda je takodje i na isporuci, isporuka direktno od prodavca u srbiju bi me kostala oko $65, i to preko global mail expressa, a ne preko dhl-a.

sto se drugog pitanja tice, zavisi od prodavca, neki automatski odbijaju pdv ako ide van eu, tj. u srbiju, kod nekih moras da pitas, ali nece ti svi izaci u susret najbolje ti je da proveris za konkretnog prodavca pre same porudzbine.
[ zadnjibranik @ 08.01.2006. 23:17 ] @
1.Kada narucim nesto,da li carinu i porez placam zajedno sa cenom robe ili kada stigne posiljka?
2.Da li moram da se cimam po aerodromu da "jurim" paket ili mi sa aerodroma salju na kucnu adresu?Ovo sam procitao n www.e-ducan.com
3.Da li da kupujem preko e-ducana ili samostalno?
Hvala

[Ovu poruku je menjao zadnjibranik dana 09.01.2006. u 00:52 GMT+1]
[ e-ducan @ 09.01.2006. 15:23 ] @
Postovani,

ovo sto ste procitali vazi za uslove kupovine preko e-ducana. Inace postoje razni slucajevi kako mozete robu naruciti preko Interneta.

Sto se tice e-ducana:
1) carina se placa kada roba stigne, to je po zakonu
2) ako sami narucujete i saljete avionski, morate sami zavrsiti na aerodromu, ako idete preko e-ducana, donosi Vam se na kucu
3) to je na Vama da odlucite uzevsi u obzir sve sto ukljucuje on-line kupovinu
[ zadnjibranik @ 10.01.2006. 19:29 ] @
A kada se paket salje brodom?Da li stize na kucnu adresu?
[ guru @ 20.01.2006. 08:40 ] @
toleander, na koju shemu ti se isplatilo da placash DHL za robu vrednu 40$ ? :) Na to se ne placa chak ni carina ni nishta, a ti si sve zivo platio :D:D
[ toleander @ 26.01.2006. 13:37 ] @
Citat:
guru: toleander, na koju shemu ti se isplatilo da placash DHL za robu vrednu 40$ ? Na to se ne placa chak ni carina ni nishta, a ti si sve zivo platio


pogresno si me razumeo, DHL me je kostao $40 a aparat koji su mi isporucili je bio $450.

fora je u mail-fowardingu koji sam pomenuo. imao sam izbor da mi prodavac posalje aparat direktno u srbiju za $65 (USPS) bez trackinga i osiguranja + carina i porez na realnu vrednost aparata ($450).

a varijanta koju sam ja uradio je UPS do floride ($13), prepakivanje i slanje sa floride DHL-om ($40) + carina i porez po racunu koji je na floridi stavljen umesto originalnog ($200)
[ guru @ 27.01.2006. 08:34 ] @
E to je vec druga pricha, i tako se radi ;)
[ Zevs85 @ 02.12.2008. 16:49 ] @
Pozdrav,
vidim da su gore date informacije stare prilicno (2005-2006). Interesuje me kako sad stoje stvari.
Koliko se sad placa carina + porez za neki digitalac iz US oko 250$?
[ nidzaa92 @ 24.01.2009. 18:41 ] @
imam jedno pitanje. narucio bih malossijev kit za apriliu sr iz nemacke. e sad kit kosta 250eura. koliki bi me izashlo sa svim porezima, carinama, dazbinama i stha vec sve ide uz to??? a taj kit kod nas je 350eura, pa jel mi preporuchujete da ga naruchim odande, ili da ga kupim ovde?? hvala!!
[ MagicMaster @ 24.01.2009. 19:48 ] @
Kupi ovde ..... izaćiće ti isto ili više ....
[ StORM48 @ 25.01.2009. 18:22 ] @
Sineee.....

@nidzaa92
Imaš li Ti predstavu u kom se delu foruma nalaziš?!

Pozdrav
[ davidkraljkralj @ 17.02.2009. 12:15 ] @
ja sam dugo odsutan..na temi, ima li sta novo, koliko je limitirano za placanje carine u evrima, nekada je bilo 100e, zatim 20e a sada?
[ vladimir_bgyu @ 28.02.2009. 12:49 ] @
Zaista puno korisnih saveta i odgovora na konkretne probleme. Svaka cast.
Mene zanima, da li (i koliko) istih proizvoda mogu da narucim, a da ne platim carinu. Na pr 4 iste kosulje ili slicno, a da ne prelaze 100E
[ Majti Maus @ 27.01.2011. 12:17 ] @
narucio sam neke farbe iz Engleske....na kucnu adresu...pa me interesuje jel stize na adresu ili mora da se ide na aerodrom?
[ tdjokic @ 27.01.2011. 12:49 ] @
Citat:
Majti Maus: narucio sam neke farbe iz Engleske....na kucnu adresu...pa me interesuje jel stize na adresu ili mora da se ide na aerodrom?
Ako je postom, dolazi na adresu. Ako je nekom kurirskom sluzbom (DHL i slicno, ne poznajem to u Engleskoj) onda aerodrom i birokratija. Verovatno ti to negde pise u porudzbini, na sajtu, to je prilicno vazna stavka u prodaji na netu.
[ pexus @ 04.03.2011. 10:44 ] @
Kupio bih nov DSLR foto aparat preko neta ( d90 telo + 18-105 objektiv), platio bih intrnet visa banke intesa.
E sad na tom sajtu piše:
"Reliable Couriers
All orders are dispatched by DHL Express, Royal Mail or UPS.
________________
Delivery Times
Standard Free Delivery - We like to give our customers the best possible deal, hence we offer a free delivery service for all orders over €100.
This option is usually delivered within 3-10 working days. Please note a signature will be required for most standard delivery services.
For any orders that total below €100 delivery is charged at a flat rate and will follow the same delivery time frame."
________________
u drop listi destinacija ima Yugoslavia :)

Da li to znači da je dostava besplatna?
Koliku bi cenu transporta zaračunali na granici?
Da li su dažbine 5% na telo ; 1% na objektiv ; (isplati mi se da naručim odvojeno - manja cene nego zajedno ? )
Da li to znači da su ukupni troškovi : (cena na sajtu x %carine ) x % pdv
Da li je realno (koliko je sumnjivo) da je ponuda na sajtu za e-kupovinu 540€ (660€ sa carinom i PDV, ako je dzabe delivery), a kod nas to košta 915€ ?
[ pexus @ 04.03.2011. 11:03 ] @
Evo sada kada sam pokušao da popunim narudžbinu, sve je ok: i Yugoslavija i srbija i adresa . shipping preko DHL €0.00, ali ima neka stavka "Credit Card Charge (20%)"
to na sjatu izgleda ovako:

Your Order
1 x Nikon Digital SLR D90 Body Only__________________€389.95
1 x Nikon AF-S DX Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR___€149.95
Sub-Total:____________________________________€539.90
Shipping:_____________________________________€0.00
Credit Card Charge (20%):_______________________€107.98 (šta je ovo?)
Total:________________________________________€647.88

Jel to znači da nije cena 539.9 već 647.88


edit:
e, sad vidim da ako umesto Credit card ponudim placanje preko "International Bank Transfer" onda nema onoga Credit Card Charge (20%) te je konacna cena 539.90 € !?!?!?!
[ Zarko Silic @ 04.03.2011. 11:06 ] @
A sta ti mislis da li je dzaba?


Ili mozda mislis da si otkrio toplu vodu i rupu na saksiji?


Kako moze na netu u cenovniku da stoji carina i porez?


Carinu i porez placas u drzavi u kojoj zivis, odnosno u drzavi u koju se roba salje i oni se u slucaju Srbije racunaju na sve troskove. Znaci na cenu proizvoda i cenu transporta ide carina, a onda na sve to zajedno PDV.
[ pexus @ 04.03.2011. 11:24 ] @
Ne vidim gde sam bio nejasan ????
Prikazao sam koliko mi traže na sajtu (total:539.9€) , u postu pre toga sam izračunao da bi to onda sa carinom i PDV izašlo oko 660€ (ako su to one tarife)

Pitao sam samo da li je ta cena realna, t.j. da li je ok da se preko može naći now nikon d90 sa 18-105 objektivom za 539 € što bi sa carinom izašlo 660€ ( opet 255€ jeftinije nego kod nas u radnji)
[ Zarko Silic @ 04.03.2011. 12:18 ] @
Cena takvog kompleta u Nemackoj je oko 800 a kod nas 900 eura.



Transportni troskovi iz USA za takav paket su oko 100$ i ona ulazi u obracun dazbina.

Znaci da ta tvoja racunica na kraku ne ispada kako si prvobitno mislio.


Tacno je da se moze jeftinije proci, ali je tacno i to da se rizik koji sa sobom nosi ovakva kupovina moze platiti nizom cenom kostanja.

Na kupcu je da odluci da li zbog stotinak dolara rizikovati, ili ne?
[ tdjokic @ 04.03.2011. 16:21 ] @
Citat:
pexus: u postu pre toga sam izračunao da bi to onda sa carinom i PDV izašlo oko 660€ (ako su to one tarife)
Da li su ove specijalne tarife za fotoopremu? Da li je to po nekoj posebnoj tarifi za tu vrstu robe? Ja kupujem po nekad prehrambene artikle otuda, bas sad mi je dosao paket, cena sa sajta + transport je izaslo oko 9.000 dinara, carina je 10 posto, PDV 18% i na kraju sam platio oko 3.000 troskove.

Drugo, ako ti salju sa DHL onda te ovde ceka neprijatno iznenadjenje. Roba stigne, oni te obaveste i sad ti moras da ides na aerodrom da to nosis na carinu, sto je nemoguce, jer niti znas gde, ni koji obrasci treba da se popune, ni kad ih uzimaju, pa zato standardno DHL nudi usluge jedne druge firme - speditera, koji ce te kostati od oka nekoliko hiljada dinara.

Razlika izmedju onoga sto si ti izracunao i ovdasnje cene je veoma velika i tu nesto ne stima. Dobro se raspitaj, da ti ne ispadne jos skuplje nego ovde.
[ Dr.Duka @ 04.03.2011. 20:34 ] @
pexus,
samo zbog tebe otvorih nalog! Nadam se da ce biti od koristi...
Buduci da sam i ja u potrazi za opremom, mislim da sam dosao do istog sajta (firme) kao i ti:

First Cameras
Customer Service Department
13 Frensham Road
Norwich, NR3 2BT
United Kingdom

S obzirom da su cene zaista privlacne malo sam guglao i otkrio da se radi o fantomskoj firmi ciji domen je registrovan 20.01.2011. u Rusiji !!! Na tom forumu ljudi koji zive u Norwichu su istrazili i naravno firmu Firrst Cameras tamo nisu nasli!

Buduci da sam na ovom forumu nasao puno korisnih informacija, nadam se da ce ova moja informacija biti od koristi i drugim zaljubljenicima u fotografiju prilikom odlucivanja gde ce potrositi svoje pare!
[ pexus @ 04.03.2011. 22:14 ] @
E, ta informacija mi treba!
I ja sam bio po malo skeptican prema onim cenama ?? lepo je bilo nadati se da to postoji :)


ipak cemo jos malo googlati

[ Tyler Durden @ 05.03.2011. 07:04 ] @
Ako mislis da uzimas aparate preko neta obavezno to uradi preko nekog provjerenog, poput www.adorama.com
[ ako Bog da @ 09.06.2011. 17:01 ] @
Narucio bih preko neta robu iz UK, ali iz Bugarske.
Zanima me da li roba po dolasku u Bugarsku podleze carini, porezima?
[ ventura @ 09.06.2011. 17:04 ] @
Citat:
ako Bog da: Narucio bih preko neta robu iz UK, ali iz Bugarske.
Zanima me da li roba po dolasku u Bugarsku podleze carini, porezima?

Ako roba stiže na adresu u Bugarskoj nećeš platiti carinu, ali hoćeš porez u UK pošto je EU, tj. porez ti se neće odbiti od cene robe.
[ ako Bog da @ 09.06.2011. 17:57 ] @
Pretpostavljam da je cena na sajtu u UK sa ukljucenim porezom...U pitanju je garderoba.
[ ventura @ 09.06.2011. 18:51 ] @
Sve zavisi od sajta do sajta.. Obično nije..
[ ako Bog da @ 10.06.2011. 17:01 ] @
Na sajtu pise da su svi porezi u UK ukljuceni u cenu...

Imam li pravo na povracaj poreza kada sa robom predjem bugarsku granicu?

Postoji li neki propis u smislu da je UK u EU, a nije u Sengenu i sl (nadam se da nisam lupio nesto)?

Hvala na odgovorima!

[ ventura @ 10.06.2011. 17:13 ] @
Porez možeš da dobiješ nazad samo ako ti prodavac izda taxfree formular... E sada, pitanje je da li će to hteti/moći pošto je adresa primaoca u Bugarskoj... A bez tog papira nemaš na osnovu čega da uzmeš porez nazad.
[ ako Bog da @ 10.06.2011. 17:59 ] @
Ako sam dobro razumeo:

- ako sam drzavljanin Srbije
i iz Bugarske svojom karticom (koju sam dobio otvaranjem racuna u bugarskoj banci) narucim robu iz UK sa isporukom u Sofiji,
roba ne podleze nikakvim dotatnim porezima, carinama...
[ Ivan Dimkovic @ 10.06.2011. 18:24 ] @
Tako je.

UK je clanica EU, kao i Bugarska - i trgovina unutar EU ne podlaze nikakvim carinama.

Jedini porez koji moras da platis je porez na dodatnu vrednost ako si fizicko lice. To ce biti UK PDV (VAT) koji je treutno isti (20%) kao i bugarski, tako da ti je svejedno.
[ Zarko Silic @ 10.06.2011. 21:16 ] @
@ako Bog da

ti bi u stvari da ti roba stigne u Bugarsku bez dodatnih dazbina, a onda bi tu robu hteo da presvercujes u Srbiju. Takodje bez dazbina.

Pored toga, jos bi da povratis porez na promet (VAT).

A pri svemu tome novcanu transakciju da obavis na relaciji Bugarska-UK.


E to ne moze!
[ ako Bog da @ 12.06.2011. 18:46 ] @
@zarsilic

Robu cu prodati u Bugarskoj.
Zadovoljni?
[ vizia-pro @ 02.07.2011. 21:44 ] @
Da podelim moje iskustvo a ujedno i da pitam, dali se naplaćuje pdv i za polovnu robu.
Kupio sam polovnu kameru na Ebay licitaciji i tražio od kupca da mi je pošalje u Austriju iz Nemačke a on je greškom poslao na moju adresu iz Srbije gde sam registrovan na Ebay.
Radi se o sony 2100E, oni su je procenili na 900€ i poštarina 35€(i to ide u osnovicu baš čudno) u dinarima 94.195.
Za carinu 9.419,60 din
PDV 18.650,79 din
taksa 370,00 din
Još su dodali poštarinu ovamo kod nas i sve ukupno 28.990 din odrali su me!
Poslata je 14.06.2011 a stigla je 02.07.2011
[ yellow pinky @ 02.07.2011. 22:12 ] @
Robu carine i ne pitaju da li je polovna ili nova.

Carini se tako što se na cenu proizvoda, ukoliko postoji račun (mada meni i pored regularnog računa sami procenjivali) , dodaju poštarinu pa na tu cenu plaćaš carinu i PDV .
Izgleda da si izbegao špeditera , što uveća cenu za 40+ više eura.
[ Joker @ 03.07.2011. 08:41 ] @
Mislim da se na zbir vrednosti robe (roba + poštarina) i carine obračunava PDV.
[ andreja85 @ 17.02.2012. 11:10 ] @
Ljudi interesuje me da li je ukinuta carina u Srbiji za tehnicku robu do 100 EUR sto je receno?
[ Dexic @ 17.02.2012. 12:34 ] @
Nije, do 50EUR od firmi, 75EUR od fizickih lica.
Mada je carina 1% na tehnicku robu vec godinama, tako da je carina nebitna.
PDV placas svejedno, kao i spediciju ako je potrebno.
[ Emil Ranc @ 17.02.2012. 17:27 ] @
Carina je 10%...
[ Dexic @ 17.02.2012. 17:48 ] @
Carina na tehnicku robu je 1%, 0% ako je roba proizvedena u EU. Tako je godinama.

Jedino kada predjes kao fizicko lice bez spedicije, sto se zove "po kratkom postupku", onda se primeni jedinstvena stopa od 10% (cak i na stvari za koje je veca stopa).
[ MirosIav @ 17.02.2012. 21:06 ] @
Ako nekom znači: pre par nedelja mi je običnom poštom stigao (polovni) konverter kupljen u inostranstvu, koji je koštao manje od 50 evra sa transportom. Nisam imao nikakve dodatne troškove.
[ andreja85 @ 17.02.2012. 21:39 ] @
i sve u svemu svako prica svoje iskustvo a uhvati se u principu duplo skuplje kada se kupuje roba!

[ 012lab @ 05.07.2013. 09:10 ] @
Najgora je ta neizvesnost kod direktnog narucivanja. Prvo ne znas da li ce da ti stigne roba u Srbiju, ili u boljem slucaju ne znas kada ce da stigne, a kada stigne, ako stigne, strepis koliko ce da te oderu.