[ mkukic @ 10.07.2013. 20:57 ] @
U firmi imam tri PC racunara koja treba da umrezim, a za jedno mesec dana stize i cetvrti. Svi koriste Windows 7 Professional x64. Koristice se SBB kablovski internet. Donet je i firewall. Koja je procedura da se sva tri racunara povezu u mrezu (da se medjusobno vide, da mogu da se share-uju podaci) i da svi imaju pristup netu?

Koliko se razumem u mreze, trebalo bi firewall da se prikljuci na modem, a sva tri racunara (uskoro i cetvrti) da se povezu na firewall. Nakon toga svi treba (valjda) da budu u istoj workgroup i da se srede IP adrese... E sad, ako je moja teorija ispravna, zamolio bih za detalje oko sredjivanja, a ako nije onda me ispravite...

Da li je sve ovo dovoljno da bi stvari funkcionisale kako sam naveo? Da li ovaj firewall ima neki ruter u sebi i da li uopste treba da ima da bi se povezali svi racunari?

Ovo je firewall: SONICWALL TZ 100, http://goo.gl/NiSuW

Ovo nije u opisu mog posla, ali moram ja to da uradim...

Hvala unapred!
[ yolja624 @ 10.07.2013. 21:14 ] @
Ne bi trebalo da predstavlja neki problem...
Lijepo i kompletno uputstvo je

http://www.sonicwall.com/downl...ries_Getting_Started_Guide.pdf

Nisam radio sa uredjajem ali ne vidim sta bi moglo da predstavlja problem, barem za neko osnovno podesavanje.

Neke napredne funkcije se moraju dokupiti, toliko da se ne iznenadis
[ acatheking @ 11.07.2013. 10:15 ] @
Pre svega moras da podesis ovu spravu. Na WAN portu moras da ukljucis DHCP klijent, jer na taj nacin SBB dodeljuje IP adrese. Takodje, na LAN strani trebas da definises IP adresu (koja ce biti def gw racunaruima u mrezi), eventualno podignes DHCP server. Pretpostavljam da uredjaj dodje sa nekim predefinisanim pdesavanjima, ali malo procitaj manual.
[ calexx @ 11.07.2013. 14:39 ] @
Nešto mi se pokazuje da ovo uopšte i nema ruter a ne vidim da se pominje ni wan port. Sve u svemu, čini mi se da će ovda da bude potrebno još nešto. Ruter. ;)
[ acatheking @ 11.07.2013. 15:27 ] @
Ne zaebaj , bar sam 10 puta natrcao na rec WAN u ovom dokumentu :)
[ mkukic @ 12.07.2013. 12:38 ] @
Ovako... Doslo je do promene plana. Koristice se server u svajcarskoj (u maticnoj firmi) tako da cemo morati da konfigurisemo firewall sledece nedelje za pristup tom serveru. Dakle, lokalna mreze mi ne treba (nije neophodno da se vide svi racunari medjusobno, samo ne znam kako cu da share-ujem stampac) vec samo da svi racunari (za sada tri, a za mesec dana i cetvrti) imaju pristup internetu.
[ acatheking @ 12.07.2013. 13:33 ] @
I za pristup internetu moras da setujes taj ruter/firewall.