[ Zidar @ 11.07.2013. 22:15 ] @
Ovo verovatno moze d aide u 'Programi clanova foruma', ako nadjete da je korisno. Vise je kao skolski primer, ne znam koliko je stvarno upotrebljivo, ovde tek treba da prodje probni rad (i prevod na engleski). Forme nisu optimizovane za profesionalnu upotrebu, izvestaji su grubo skicirani, (ali se neke stvari mogu podesavati i bez programiranja ). Fukcionalno testitanje je obavljeno, uglavnom sve treba da radi. a slanje emaila ocekuje se da imate Outlook i da je Outlook otvoren dok radite sa sastancima

U zakacenom fajlu su aplikacija, baza i neko minimalno uputstvo.

Imate primer za otvaranje reporta pomocu forma, reportmanager formu, jednostavno linkovanje tabela, slanje e-maila, konvertovanje izvestaja u PDF kodom i jos nekoliko trikova koji mogu biti korisni.

[ Getsbi @ 12.07.2013. 13:28 ] @
Pogledao sam i dosta dobro pokriva poslovni proces za koji je namenjen. Pretstoji još unošenja podataka i testiranje, pa ćemo komentarisati. U savkom slučaju pohvale.
[ srdrazic @ 13.07.2013. 18:15 ] @
Program je odličan.
Možda bi trebalo u formi "meeting" dodati dugme za brisanje kompletnog sastanka sa dnevnim redom. (kaskadno brisanje), pokušao nisam uspeo ;-(
Kako izbrisati tačku dnevnog reda iz forme meeting?
[ Getsbi @ 14.07.2013. 13:28 ] @
Evo kako ja vidim problem brisanja i istorijata dešavanja.
Sasatanak se zakazuje i otkazuje. Dakle, radije novo polje (održan/nije održan).
Ovo je program za interaktivno vođenje sastanaka u kojem zapisničar tokom sastanka unosi diskusije i donesene odluke. Prebrojavanjem se prvo konstatuje da li postotoji kvorum i onda zapisničar verifikuje otpočinanje novog sastanka.
Kasnije sastanak može da bude samo prekinut ali ne i otkazan.
Brisanje tačke dnevnog reda bi možda imalo smisla jer se na sastanku može odlučiti da se tačka skine s dnevnog reda zbog nekih neispunjenih uslova. Konačno, dnevni red se potvrđuje na samo sastanku. Mada bih i ovo radije rešio novim poljem umesto brisanjem. Brisanje celog sastanka je već sporna stvar. To je događaj koji se odigrava u realnosti i nebi trebalo da se kasnije (nakon verifikacije otpočinjanja) negira njegovo postojanje. Nešto slično kao proknjiženi dokumenti. Dokument se stornira (radi eventualne ispravke ili nekog drugog razloga) ali se ne može negirati da je on ranije unesen u sistem.

Eventalno brisanje treba raditi na nivou backend-a i za to mora biti odgovoran administrator (Meetings_be.mdb), a ne zapisničar (Mettings.mdb).


[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 16.07.2013. u 06:01 GMT+1]
[ captPicard @ 15.07.2013. 10:20 ] @
Nisam se previše zabavljao, ali mislim da je negdje ostao harkodiran path do baze.
[ Getsbi @ 15.07.2013. 13:26 ] @
Potrebno je prelinkovati (opcija iz menija: Povezivanje podataka), kao i kod svakog fe i be kada se promeni lokacija.
[ Zidar @ 15.07.2013. 14:35 ] @
Brisanje bilo cega je namerno maksimalno otezano. Sastanak ne mozete jednostavno obrisati, kao da ga nije bilo, a da vec imate diskusije, odluke, prisustvo. Satanak je lako obrisati sve dok mu ne unesete dnevni red. Tacku dnevnog reda je lako obrisati dok ne unesete diskusiju ili odluku, i to samo pod uslovom da je to poslednja tacka. Ako malo pogledate tabele, videcete da skoro svuda postoji kolona Seq i SeqPrev mislim. Seq = sekvenca, i cuva redne brojeve stavki. Zbog sakrivenih indeksa, FK (relacije medju tabelama) i ponekih Validation Rules, ne moze se tek tako brisati. Razlog - Getsbi je savrseno objasnio:
Citat:
Brisanje tačke dnevnog reda bi možda imalo smisla jer se na sastanku može odlučiti da se tačka skine s dnevnog reda zbog nekih neispunjenih uslova. Konačno, dnevni red se potvrđuje na samo sastanku. Mada bih i ovo radije rešio novim poljem umesto brisanjem. Brisanje celog sastanka je već sporna stvar. To je događaj koji se odigrava u realnosti i nebi trebalo da se kasnije (nakon verifikacije otpočinjanja) negira njegovo postojanje. Nešto slično kao proknjiženi dokumenti. Dokument se stornira (radi eventualne ispravke ili nekog drugog razloga) ali se ne može negirati da je on ranije unesen u sistem.


A zasto bi i brisali? Jedni razlog, u ovom momentu, jeste testiranje programa iz zelja da se posle nekoliko primera na brzaka ocisti baza, da bi se probali novi primeri. U realnom zivotu, situacija je drugacija. Umesto brisanja bolje je 'skinuti tacku s dnevnog reda', ali ne bukvalnim brisanjem, nego oznacavanjem tacke kao 'skinuta'. To resenje nam zahteva uvodjenje pojma 'status tacke dnevnog reda'. Znaci, ako smo imali razlog da tacku stavimo na dnevni red, OK je da je skinemo, ali o tome mora ostati neki trag. Ista logika vazi za bilo koju vrstu poslovnog dokumenta. Zamislite da posle godinu dana jednostavno obrisete fakturu i sve stavke na fakturi, koristci CASCADE DELETE ili nesto slicno. Katastrofa. Iz tog razloga su CASCADE DELETE i CASCADE UPDATE veoma opasne opcoje i NE TREBE ih koristiti, ukoliko nemate jako dobar razlog. Ukoliko ne razumete i ne bavite se promenema stanja (statusa) entiteta, onda je bolje reci NIKAD ne korististiti CACSADE DELETE/UPDATE.

Modeliranje promene statusa nije lako, ne uci se u skoli, za sada, a mozda ce u naradnih 5-10 godina i da se uci. Razlog je sto je to nova oblast. Za sada sam video dve knjige koje to tek pominju, bez neke razrade (Applied Mathematics for Database professionals, de Haan, Koopelars, 2007 i Database Design and Relatioanl Thery (Normal Forms &All That Jazz) C.J Date, 2012 . Postoji i treca knjiga gde je problem razradjen, a da autor verovatno nije ni svestan koliko je veliki korak ucinio (Defensive Database programming, Alex Kuznetsov, 2010). Postoji i nekoliko clanaka, autori J.Celko i A.Kuznetsov, na SimpleTalk.com i SQLCentral.COM. I to je sve. I naravno dosadni Zidar, koji vec dve godine pokusava nesto od ovga da provuce kroz EliteSecurity forum. Poceli smo sa pracenjem zaduzivanja osnovnih sredstava, pa se nesto od ovoga potkralo u investicionom projektima (promena procenta PDV, a pokusali smo na situacijama pa odustali), pa evo sad pominjemo ovde. Onako kako je radjeno u pracenju osnovnih sredstava, mnogo je zakomplikovano. Tacke dnevnog reda se prate na mnogo jednostavniji nacin, par FK i jedna-dve Validation Rules.

Uglavnom, ko moze da korsiti program as-is (ovakakv kakav je), ili uz male ispravke - izvolite i srecno. Ko hoce da analizira resenja i mozda nauci nesto novo - jos bolje.

[ srdrazic @ 15.07.2013. 20:16 ] @
Napravio sam previd kada sam rekao da se sastanak obriše, jer sam unosio neke probne podatke pa sam hteo da ih izbrišem da baza bude prazna,to mi je palo u oči.
Naravno da se održani sastanak ne može obrisati.