[ Cady @ 21.07.2013. 19:41 ] @
Naslov sve kaze. Cekam odgovore. Uzgred dali zavisi dali ce ip adresa biti staticka ili dinamicka od operatera ? Hvala svima.
[ pajaja @ 21.07.2013. 20:02 ] @
Zavisi od operatera, tako da ti oni mogu reci da li je staticka ili nije.
[ Cady @ 21.07.2013. 20:41 ] @
Ok, hvala. Da pitam dali ip adresa zavisi od internet provajdera ? Hvala jos jednom.
[ Marko_L @ 21.07.2013. 21:03 ] @
Pa već si pitao :) Da, zavisi od provajdera/operatera :)

Ako si mislio na to da li raspon adresa zavisi od provajdera, da, zavisi. Svaki provajder dobija određeni raspon IP adresa od odgovarajućeg regulatornog tela.
[ Plug-n-Play @ 21.07.2013. 21:05 ] @
Zavisi od provajdera, da. Pomoću ovog programa ćeš najlakše da vidiš da li je statička ili dinamička: http://keir.net/download/ip2.zip
[ pajaja @ 21.07.2013. 22:29 ] @
Pozdrav,

mozes li da nam pojasnis kako ce na osnovu tog programa videti da li je staticka ili dinamicka?
[ Plug-n-Play @ 21.07.2013. 23:07 ] @
Hmmm, ja sam na SBB-u i kod mene u hostname polju piše da mi je adresa dinamička, ali očigledno nije svuda tako, čim si ovo pitao. Kako god, koristan je programčić. :)
[ RiciSambora @ 21.07.2013. 23:15 ] @
Nije pravilo, ali dosta ISP-ova imaju odvojene blokove statickih i dinamickih adresa pa je eventualno tako moguce napraviti neku "bazu" (recimo ja znam za ISP-ove sa kojima saradjujem koja je adresa u pitanju).

Eventualno sto se moze skuziti je reverse DNS lookup - takodje ih cesto drugacije oglasavaju (mada i to nije pravilo).

EDIT
Citat:
Plug-n-Play:
Hmmm, ja sam na SBB-u i kod mene u hostname polju piše da mi je adresa dinamička, ali očigledno nije svuda tako, čim si ovo pitao. Kako god, koristan je programčić. :)

Ovo sto si spomenuo je upravo reverse DNS, i kao sto sam napisao - nije pravilo (zavisi kako izrutiraju) - jedini pouzdan nacin je direktna informacija od ISP-a.
[ agvozden @ 22.07.2013. 08:55 ] @
npr, PTT ADSL daje poslovnim korisnicima staticki IP. Ustvari, on im daje IP koji koriste godinama, ali putem DHCP-a (koji je sam po sebi dinamican)
dakle, svaka adresa je fiksna, dok ti je provajderi ne promene ;) - ili ti daju IP da rucno upises.

mozda, provera portova 67/68, ali ni to nije pouzdan metod...