[ mrkii @ 26.07.2013. 12:09 ] @
Planiram da uradim prilican broj fotografija za porodicni fotoalbum, u dimenziji 9*13 cm.
Posto su moje digitalne fotografije raznoraznih odnosa sirine i visine zbog kropovanja, pitanje je postoji li softver koji ce mi omoguciti da opet iskropujem slike u tom odnosu strana.
Cini mi se da u radnji to rade ali bih to odradio sam i odabrao sta ce biti "visak".
Izgooglao sam npr. program CEWE FOTO SHOW ali on nudi samo 2:3 i 3:4 a ne i odnos 9:13.

Ili mozete nesto drugo da mi predlozite?
Mozda nesto i ne razumem kako to funkcionise?
[ valerijan @ 26.07.2013. 12:42 ] @
Proveri da li "vredi" freeware FastStone Photo Resizer:

Citat:
Convert and Rename images in batch mode
Support JPEG, BMP, GIF, PNG, TIFF and JPEG2000
Resize, crop, change color depth, apply color effects, add text, watermark and border effects
Rename images with sequential number
Search and replace texts in the file names
Preview conversion and renaming
Support folder/non-folder structure
Load and save settings
And much more...


Proveri kako i da li Watermark radi ono što ti je potrebno (iz druge teme).

[ Backy @ 27.07.2013. 10:39 ] @
9:13 je 2:3.11111... 3:2 je standardni odnos foto papira

btw pošto se dimenzije fotki uglavnom izražavaju u inčima, na 9:13 treba računati neke milimetre, mislim da je 9.0nešto:12.5
[ mrkii @ 27.07.2013. 17:53 ] @
U pravu si da dimenzije nisu tacno 9/13 mada vecina radnji ima ovu dimenziju u cenovniku.
Sad sam izgooglao ovo, valjda je to to.
http://www.fototrend.net/primeri/formati_slika.png

Inace, stari dobri ACDSee odradjuje zadatak koji sam postavio u temi.
[ risp73 @ 27.07.2013. 23:06 ] @
Samo pazi. Ovo Tačne dimenzije u pikselima ne mora da bude tačno.
Autor tablice je računao da printeri u fotoradnjama rade sa 300ppi,
a uglavnom ne rade. Noritsu na kojem meni rade fotografije štampa 320ppi.

Neko sa iskustvom u fotoradnjama je nedavno ovdje pisao o tome.

[ Backy @ 28.07.2013. 07:47 ] @
samo namesti tačan odnos stranica, skaliranje odrađuje softver od mašine sasvim solidno... jako je teško razlikovati slike skalirane u photoshopu (bicubic), acdsee (mislim da je neki lanzos, nemam pojma) i direkt u mašini... o aliasingu nema govora, a sitni kontrastni detalji (krošnja u kontra svetlu) moraju da se zagledaju lupom
[ Baluban_S @ 29.07.2013. 22:32 ] @
Ako treba zaista izraditi na papiru veci broj fotografija sigurno je najbolje da se pripreme u formatu koji se i izradjuje. To ti ni jedna aitomatika nece uraditi savrseno a da negde ne frkne noge a negde glave. Dakle najbolje je poluautomatsko resenje u kojem se trosi najmanje vremena za taj posao.
Ima tu jedan jako zgodan program Jpegcrops http://ekot.dk/programmer/JPEGCrops/download.html

Izabere se folder i format fotografija. Sve fotografije su otvorene na ekranu i samo treba na svakoj pomeriti po potrebi Crop kvadrat. Naravno posle podesavanja sve fotke se odrade odjednom. Program je besplatan i radi ono za sta je napravljen odlicno.