[ Bani98 @ 06.08.2013. 21:07 ] @
Pozdrav, nov sam na forumu i ovde sam se registrovao da bih pitao ovo pitanje.
Imam stari kompjuter (2006 godine), i posto mi se smucilo da nista nemogu uraditi na njemu odlucio sam da ga poboljsam malo.
Naime radi se o ovom kompjuteru

Gigabyte (poslacu posle detalje Maticne i Chipseta)

CPU: Intel Celeron 2.81 GHz
RAM: 1 GB DDR
GPU: ATI Radeon 9200 / 9250 SE 128 MB AGP 8x

Odlucio sam da prvo sto ocu da nadoknadujemo bude graficka kartica posto je stvarno losa cak ni Windows 7 ne podrsava jer nema drajver za tu grafiku.
** Potrebno mi je da mi kazete koja bih graficka kartica bi radila u ovome kompjuteru sto koristi AGP 8x slot **
** Dali ima veze naprimer ako kupim grafiku koja koristi DDR2 ili GDDR5 ako imam RAM memoriju DDR1 (DDR) , msm dali ce raditi, oce li praviti problema? **


To bi bilo sve Nadam se da cete mi pomoci. Hvala
[ KrkaCiC @ 07.08.2013. 00:03 ] @
Dobrodosao

Prvo,sto se tice grafike,ti koristis AGP karticu,a one se odavno ne proizvode Bilo koju bolju AGP karticu da nadjes polovnu kostace te dosta. Procesor koji imas je celeron-to je i u njegovo vreme bio slab procesor.
Da ne nabrajam dalje,samo karticu bi platio minimum 25e,i zbog toga je smesno da dalje ulazes u taj komp.
Njega uvek mozes da prodas za 20e i dodaj novca i kupi nesto sto ima bar ddr2 memoriju
[ gilopile @ 07.08.2013. 00:15 ] @
Slazem se sa Krkom, ne ulazi u taj stari racunar, jer neces nista dobiti ni sa g. karticom AGP DDR2, a daces podosta novca za nju. Skupljaj novac za bar neki Intel C2D, 2Gb DDR2 Ram-a i Grfika DDR3 minimum za neko normalno koriscenje ce biti ok. Sada se takva konfiguracija moze kupiti za smesne pare, a ipak odradjuje posao koliko toliko zadovoljavajuce.
[ Bani98 @ 07.08.2013. 16:21 ] @
Hvala na odgovorima :)

Sto se tice toga da mi se ne isplati, to znam, al to je moj prvi kompjuter, ja imam novi komp koji koristim sa UBuntu 12.04 al ovaj sam sada namjeravao da sredim i da mi stoji tu iako ga ne koristim, znaci ja sam spreman da dam za graficku do 50 eura. Msm ipak je to prvo na sta sam poceo (98' sam godiste xD )

A sto se tice toga da uzmem DDR2 memoriju, jel mogu zamjeniti maticnu, koliko bih kostala nova dobra maticna, sa PCI Grafikom + nekim Dual Core procesorom ? :)
[ KrkaCiC @ 07.08.2013. 16:42 ] @
Ne isplati se da radis to.
Ako si voljan dati 50e za grafiku,onda dodaj jos 20e i kupi racunar sa jacom grafickom nego ta AGP od 50e


Npr 6800GT za AGP se krece dosta,a za PCI-e kartica te jacine kosta nekih max 15e

Zato bolje kupi drugi a taj sacuvaj i ne kupuj za njega nista
[ Bani98 @ 07.08.2013. 18:14 ] @
Hvala na odg.

Imam jos jedno pitanje, jel moguce ubaciti novi slot nprm umesto sada sto imam AGP da upgradujem slot na PCI Express? Msm dali je to moguce, ako nije to dali je moguce promeniti maticnu plocu, koliko bi kostala dobra maticna ploca koja bih prihvatila DDR2 RAm i PCI Grafike i radila na ovom kompu itd. Hvala :)
[ KrkaCiC @ 07.08.2013. 18:49 ] @
Ovo prvo je mozda moguce,ali kostalo bi extra mnogo
Plocu uvek mozes da kupis,naravno da ima ddr2,PCI-e... i to mozes ubaciti u tvoje kuciste-ali zasto to?
Ja prodajem komp,dual core,2gb rama... za nekih 70e (nije ponuda ni reklama jer covek nije iz Srb) a da kupis samo memorije i plocu sa procesorom izaslo bi te priblizno toliko,mozda malo manje. Pa onda zajebancije oko prepakivanja,pa novi sistem....

u sustini ti si vlasnik svog novca pa mozes sa njim kako hoces,ali nije najbolje resenje da sve to menjas-najjeftinije je da kupis drugi
[ gilopile @ 07.08.2013. 20:19 ] @
Bani, potpuno te razumem, volis svoj stari racunar...Ali nema tu mnogo pomoci, staro je to i ne mozes ga ubrzati, jer prakticno ostajes na istom procesoru i AGP-u. Njega ne moras prodavati, ostavi ga takvog kakav jeste za uspomenu i to je to. Kao sto sam rekao, uzmes novije sto ce imati makar dva jezgra, DDR2 RAM, PCI-e grafika i SATAII HDD. Sada je to jako povoljno, a neuporedivo bolje od tvog starog. Ako skupis novac i odlucis se za kupovinu, javi ovde pa cemo ti pomoci oko izbora komponenti najbolje sto moze za taj novac.


P.S. Imam jos moj stari Zx Spectrum 48k iz 1985 g. I ne bih ga dao ni za dve i7 konfiguracije :)

Pozdrav!
[ sad_ste_face_jel @ 07.08.2013. 23:28 ] @
Ma ako zelis da mu kupis jacu graficku trazi po oglasima neke polovne.Ja imam 2 stara kompa i nabavljao sam dosta delova :) sada imam 2 gb rama hahah.
Kupovati novu AGP karticu ako se to uopste negde moze naci je suludo znaci trazi po netu pa jos bolje kada bi mogao sa nnekim da se trampis uz malu doplatu.
Ne kapiram zasto na tom starom kompu ne instaliras neki linux a na novi normalno win.


[Ovu poruku je menjao Miroslav Cvejić dana 08.08.2013. u 11:21 GMT+1]
[ Bani98 @ 08.08.2013. 14:51 ] @
Hvala na odgovorima :) Odlucio sam da ga ostavim u staro stanje xD :D Kupujem novi komp bolje sa i7 :) Hvala javicu vam nekoliko konfiguracije pa cete mi pomoci koji da izaberem , i da koja je najbolja Radeon HD grafika za gamere ? :)
[ sad_ste_face_jel @ 08.08.2013. 20:58 ] @
Pa cekaj covece koga ti zezas ? :) Napisao si da imas "nov" komp? a ovaj stari si hteo kao da ga osvezis?
Ako hoces nov komp za igrice ili sta vec zna se kupuj ceo nov komp sa novijim i boljim komponentama i resena stvar.Pises jedno a hoces drugo to mi nije jasno.
Vidim da su mi menjali poruku nisam znao da je zabranjeno reklamiranje :) Nema potrebe da kacite pravilnik jer ga i onako ne cita 90% njih.