[ dr ZiDoo @ 04.04.2001. 14:54 ] @
Mnogi sada se tripaju u flash i kazu da ce stari dobri HTML u penziju, djelil ko od vas takvo misljenje ???

Ja ne !!!

[Ovu poruku je menjao dr ZiDoo dana 04-04-2001 u 02:56 PM GMT]
[ r3ct0r @ 04.04.2001. 15:06 ] @
Pa Verovatno Jel Sada Dolazi DHTML i Flash
kroz par meseci moguce da ce se zameniti HTM za DHTML
[ @ 04.04.2001. 15:36 ] @
Flash je dobar cak jako dobar
( moj prvi flash rad www.ivand.net)
ali neverujem da ce ikada izbaciti html
tj dhtml sa scene . Neki ljudi jos uvek
smatraju da je flash samo za introe
ili samo za banere a neki cak da samo
usporava internet !!!
[ dr ZiDoo @ 04.04.2001. 16:51 ] @
e ja sam jedan od tih ljudi (Neki ljudi jos uvek smatraju da je flash samo za introe ili samo za banere). Daj misli flash stvarno cool izgleda, ali ne mozes ni da zamislis da neki sajt koji su cesto osvjezava bude u flashu. Skontaj samo koliko je precedura kada treba da "uguras" novi tekst u sajt, a neki vec... no comment. Samo moje iskreno misljenje da flash nije ni zasta drugo nego za banere. Kada skontas da tamo neka animacija u gifu zauzima 110 kb, a ista takva u flashu mozda 5-6kb. A sto se tice introa, nisam bas neki veliki povornik toga, to mi je nekako lamerski, pazi ono "dobrodosli" "mi vas volimo" i tako ta sranja....ko neko djete da pokazes da si sposoban da uradis nesto da se "vrti" po ekrani. E da jos mislim da bi flash moga fino da udje u upotrebu kao neka adekvatna zamjena za menije. To moze da ljepo zamjeni DHTML bar na tom djelu.....Eto e i jos nesto, flash ti je sasvim ok, samo moje misljenje je da klepis neki zesci font za ona slova u "meniju" )
[ hostbg @ 04.04.2001. 17:18 ] @
Fles je super stvar. Mnogo vise volim fles sajtove od klasicnih zanimljiviji su i lepsi. Jedina stvar koja kolje je to da se obicno ceo sajt ucitava odjednom ili recimo samo jedan deo a posle su odvojeni filmici koje opet treba cekati da se ucitaju pa se tu gubi na brzini ako trazimo nesto konkretno na sajtu. Po meni je fles najaci za licne strane i slicne stvari, a ipak ozbiljniji komercijalni sajtovi se nikada nece raditi u flesu garant. Isto se slazem da su introi glupa stvar jedino ih opravdavam ako su lepo uradjeni u smislu da se za vreme njihovog prikazivanja ucita ceo sajt.

Citat:
dr ZiDoo wrote:
Skontaj samo koliko je precedura kada treba da "uguras" novi tekst u sajt, a neki vec... no comment.


To nije nikakav problem stavlis da ti se tekst ucitava iz nekog txt fajla i samo njega menjas i uploadujes.

Pozdrav!
[ Gojko Vujovic @ 04.04.2001. 17:42 ] @
Flash je za sada uglavnom samo za staticne sajtove, ili kao ukras pored ostalog html sadrzaja.
Zato ni nema sansi da potisne html.
[ dr ZiDoo @ 04.04.2001. 20:01 ] @
dragi hostbg aj zamisli ovaj ili neki drugi aktivni sajt u flashu!!!
Flash nije za to, to je ipak sam u ..... formatu jednog filmica ....
aj ti kopiraj text meni na privat sa flsha, mislim moze al to niko ne radiiiiiiii
[ nullb0x @ 04.04.2001. 20:30 ] @
Citat:
dr ZiDoo wrote:
aj ti kopiraj text meni na privat sa flsha, mislim moze al to niko ne radiiiiiiii

Ne razumem te???

Citat:
dr ZiDoo wrote:
kroz par meseci moguce da ce se zameniti HTM za DHTML

Sta lupas, kako moze da se HTML zameni za DHTML ?!
DHTML iliti Dynamic HTML je kombinacija JavaSkripta i CSS-a [cascading stylesheets] i naravno HTMLa.
[ dr ZiDoo @ 04.04.2001. 20:40 ] @
Sta lupas, kako moze da se HTML zameni za DHTML ?!

STA TI LUPAS KO JE TO REKO ???? JEL TI ZNAS CITATI ???

I sta ti prodajs pamet sta je dhtml, nije niko vesla siso ovde !
[ Gojko Vujovic @ 04.04.2001. 21:11 ] @
To je Zombi rekao jos gore tamo..
[ hostbg @ 05.04.2001. 01:29 ] @
Citat:
dr ZiDoo wrote:
dragi hostbg aj zamisli ovaj ili neki drugi aktivni sajt u flashu!!!
Flash nije za to, to je ipak sam u ..... formatu jednog filmica ....
aj ti kopiraj text meni na privat sa flsha, mislim moze al to niko ne radiiiiiiii


Dragi ZiDoo potpuno istu stvar pricamo. Ako jos jednom procitas sta sam napisao videces da sam rekao da je fles dobar samo za licne sajtove mislim na home page trip. A ono sam cisto pomenuo da moze. Sto se nerviras?

;-)
Pozdrav
[ dr ZiDoo @ 05.04.2001. 06:04 ] @
ok ! slazem se , jebiga los dan

[ gagi @ 05.04.2001. 06:11 ] @
Ma daj ljudi ste vi normalni, HTML ce uvjek to biti. Mozda nekad nesto izadje novo, ali Flash ga izbacit sigurno nece.

HTML je "standard", dok Flash nepodrzava svaki browser moras imat za svaku verziju flash-a plug-in ...
[ @ 06.04.2001. 00:34 ] @
nece jos html u penziju
ajd pokusaj da pises flash
animaciju u notepadu
[ nullb0x @ 06.04.2001. 17:13 ] @
A jel ti znas da citas?
Kako niko nije rekao kad je Zombi gore napisao?

A zeznuo sam se u quote tag-u.

I dalje mi nije jasno kako DHTML moze da zameni HTML.

[Ovu poruku je menjao nullb0x dana 04-06-2001 u 05:15 PM GMT]
[ marko85 @ 19.05.2002. 15:48 ] @
Ja stvarno mislim da ce flash zamenuti html a to ce biti kada broadband zameni 56k modem.Neznam da li ste primetili ali neki sajtovi uskoro pocinju da prave razlicite verzije sajta a svaka je prilagodjena za razlictu brzinu interneta.
ali uvek ce stari dobri html biti okolo. :)
[ CONFIQ @ 19.05.2002. 16:54 ] @
zamislite google u flash-u?
ili CNET u flash-u?


Noooo
[ Serbian Fighter @ 19.05.2002. 18:21 ] @
Za sada , za nase uslove , cast izuzecima naravno , ali flash predstavlja samo jedan fancy dodatak sajtovima ... Recimo MrVa radi stalo flash sajtove , ali sama cinjenica da prosecnom Srbinu sa prosecnom vezom treba 4-5 minuta minimum da otvori sajt predstavlja veliki problem , jeste da to lepo izgleda , ali ... E pa u tom ali je poenta.
HTML je osnova i u skorije vreme nece biti prevazidjena , pice mozda dogradjena ili ce je dopunjavati neke druge stvari JAVA , FLASH , JS ...
Jednostavno te dve stvari nisu za poredjenje ...
[ Trunks @ 19.05.2002. 20:17 ] @
Gde ste iskopali temu od pre godinu dana, nije mi jasno.
[ dr ZiDoo @ 19.05.2002. 20:26 ] @
Citat:
Trunks:
Gde ste iskopali temu od pre godinu dana, nije mi jasno.


Nema šta, živim u ljudima...
[ Ivan Golubović @ 21.05.2002. 01:09 ] @
HTML hoće u penziju!
Samo po mom mišljenju zameniće ga xHTML!
[ marko85 @ 21.05.2002. 01:15 ] @
Ja pregledao forum pa dao koment :)
Sori Trunkic
POzdrav
[ 01011011 @ 21.05.2002. 11:00 ] @
ovo xHTML, DHTML i ostalo je sve u svemu bazirano na HTML, tako da HTML nece umreti, i da bi ste savladali ove druge morate da znate HTML, ukolko jelda zelite da mozete da napravite sajt iz NOtepada. Ja sam do pre dve godine mislio da programi poput front pagea i Dreamweavera ne postoje, da odrade sve za tebe, nego sam non sotp kucao u Notepadu sve. ali i to ima dobre strane jer sad mogu zmireci da napravim tabele, stranice, zapamtio sam toliko brojeva za boje itd.

Flash, svaka cast, ali mislim da slava flasha ce biti razvijena za nekih 10 godina, kad ce svi sajtovi biti radjeni u flashu na brzim konekcijama, i kada ce sve mocu da se odradi u flashu, mnogo veci skripting.
[ knjoze @ 08.11.2002. 11:20 ] @
Prava upotreba Flash-a se ne moze zamisliti bez dobrog starog HTML,
tako da zivece oboje dugo u miru i srecii!!!!!!!

Vise volim Flash!
Bolje zvuci, a i osecam se mladje

[ Trunks @ 08.11.2002. 16:40 ] @
Ajde, kad smo već krenuli opet...

Ne razumem da neko smatra XHTML i DHTML derivatima HTML-a i kaže da „morate naučiti HTML” da bi savladali ovo dvoje.
XHTML je u principu isto što i HTML, samo što su uvedena striktnija pravila iz XML-a.
Možete i preskočiti HTML i odmah učiti XHTML.
DHTML je u osnovi JavaScript, sa dodacima CSS-a.
[ random @ 08.11.2002. 18:17 ] @
Pre nego što bi i mogli početi raspravu oko toga da li će Flash potisnuti HTML ili XML, Flash mora prvo da postane standard. Znači, da Macromedia postavi javno specifikacije za pravljenje nezavisnih čitača (da bi ovo pospešili morali bi i da otvore sors), pa da se napravi nezavisno telo (recimo u okviru W3C konzorcijuma) koje bi uradilo predrog standarda, pa da prođe neko vreme, pa da se standard ozvaniči. Pošto sam siguran da Macromedia mlati dosta para od svog proizvoda, mala je šansa da će u skorije vreme Flash da postane otvoren standard. Zaključak: ako nešto i potisne HTML na webu u sledećih 5-6 godina, sumnjam da će to biti Flash.

Morate shvatiti da svako može da uzme editor teksta i napravi HTML stranicu, ali da bi napravio Flash prezentaciju, moraš da koristiš komercijalni alat. Samim tim, većini sveta (osim našim lopovima koji misle da je sve na svetu džabe), ta tehnologija nije široko dostupna.
[ Aleksandar Marković @ 08.11.2002. 18:33 ] @
uaaa lopovi :-)))

Inače (skoro) u potpunosti se slažem sa postom from above
[ impaque @ 09.11.2002. 00:27 ] @
Malo mešate babe i žabe.

HTML nikada neće izaći iz upotrebe jer će uvek postojati ljudi koji će više ceniti funkcionalnost od šminke. Sa druge strane, Flash je veoma dobra šminka, i od stranica pravi fenomenalan multimedijalni šou ;))

HTML je za jedne stvari, Flash za druge.
[ sszgo @ 12.11.2002. 11:09 ] @
flash trenutno ne moze zameniti html moze samo da radi zajedno sa njim (kao prvo da se flash postavi na stranu koristi se html)

ali mislim da ce kolicina html-a spasti u korist flasha...

sve vise je i dinamickih sadrzaja u flashu, koji se vezuje na asp/php i baze podataka , generator itd...

prednost u ceni je na strani html-a , a u mogucnostima na strani flash-a...

tako da ce vremenom kako cena pada svi preci na flash...

pozdrav
[ ShojkE @ 13.11.2002. 17:24 ] @
Sajt koji ima nesto da kaze je radjen iskljucivo u HTML...
Flash je lep mamac za investitore, a glupost je diskutovati da on moze zameniti HTML...

Svasta...
[ -zombie- @ 14.11.2002. 00:30 ] @
a vi ili ne znate, ili zaboravljate SVG?

kratak uvod za one koji ne znaju. SVG je XML recnik (shema/dtd) za "rastegljivu vektor grafiku" ili u originalu Scalable Vector Graphics. To je Adobe-ov koncept, ali ga je adobe predao w3c-u na rapsravu, i sada je to w3c standard (http://www.w3.org/TR/SVG/).

adobeova stranica o svgu: http://www.adobe.com/svg/

svg inace ima slicne mogucnosti kao flash (cak i vece), ali ima dve-tri veeelike prednosti u odnosu na isti.

1. SVG je standard propisan od w3c-a
2. SVG nije binarni vec text-based (slicno kao html).
3. SVG je baziran na XML-u.

prva dva necu komentarisati jer je to vec komentarisano za flash.

iz treceg sledi mnogo pogodnosti za inkorporiranje/embedovanje svg-a sa drugim xml i pratecim tehnologijama. (npr skriptovanje sa java.scriptom, deljenje DOM-a sa xml/x-html dokumentom...)

inace, SVG podrzava i CSS (valjda 2) za stiliziranje grafike/texta, sto je super vest za web dizajnere


ukoliko sam vas zainteresovao, pogledajte i razne implementacije, textove, svasta... na http://www.w3.org/Graphics/SVG/
[ DJSemo @ 10.08.2004. 19:43 ] @
Flash je mnogo ljepsi i zanimljiviji od html..No medjutim s obzirom na nase spore internetske veze mislim da to jos nije za nas.
Ameri imaju vrlo brze veze pa kod njih flash nije nikakav problem dapace sve vise je sajtova u flashu.
Kod nas ako cemo gledati da nam sajt bude funkcionalan i da se brzo otvara najbolji je jos uvijek HTML.
Flash sajtovi nisu za za dial-up definitivno.
Nisam bas siguran da ce HTML "U penziju" barem ne za sada, a poslije ko zna !
Za sada mozemo samo bannere ili menu eventualno da postavljamo na nase sajtove
to jos i funkcionira nekako.
[ Ilija Studen @ 10.08.2004. 22:31 ] @
Preleteh temu za dva minuta i vidim da većina vas uopšte ne kotna o čemu priča.

Da li će Flash zameniti HTML (to je diskusije ovde, ma koliko to suludo zvučalo) nije pitanje moje, tvoje, Perine ili Đokine veze, već tu ima mnogo više stvari. Flash je užasan kada treba baratati većim količinama podataka, neverovatno nezgodan za iole ozbiljniji redizajn i koneceptualno smišljen samo za rich grafiku (reklame, introe i slično). To što je na njega kalemljeno ko zna šta te se sada može uraditi nešto više sa njim uopšte ne menja bitno stvar jer mu nedostaje ono što je HTML imao u startu: fleksibilnost i univerzalnost.

Šta će zameniti HTML? Ako govorimo o predstojećem periodu ništa, a na duže staze to će biti XML. Za neupućene XML je SGML subset. SGML se koristi za struktuiranje dokumenta već nekih 30 godina, a XML je tu da malo uprosti stvari (pošto je SGML znatno fleksibilniji i "moćniji", ali i kompleksniji i teži/skuplji za implementaciju).

Što se Flasha tiče on će ostati to što jeste: odličan za reklame, introe i male sajtove koji se ne menjaju često. Gde god treba baratiti sa većom količinom podataka ili podacima koji se brzo menjaju tu Flash nema šta da traži (nikada nije ni imao).
[ NeoDesign @ 11.08.2004. 00:49 ] @
Citat:
Po meni je fles najaci za licne strane i slicne stvari, a ipak ozbiljniji komercijalni sajtovi se nikada nece raditi u flesu garant.


Jel vidite koliko su ljudi gresili pre tri godine. Ima dosta komercialnih sajtova u flashu. :)

Macromedia Flash je tek sa dolaskom MX2004 postao (skoro) pravi OOP alat i zbog toga mi se najvise i svidja rad u njemu. HTML je odavno prevazidjen i prerastao je sam sebe sa nevidjenim brojem dodataka koje mu ne trebaju i nisu bile ni predvidjene. Sada na racun toga HTML ima negde oko 400 tagova.

xHTML je nekakav vide evolucije.

Ja shvatam da je izuzetno tesko napraviti forum ili chat u flash-u, ali nije nemoguce. I pored svega toga, HTML ce da zivi jos dugo dugo, a flash ce da gura napred u svoju ... "komercialnu" stranu :)

A sto se SVG-a tice ... samo jedno pitanje.

Actionscript 2 ?? - gde je SVG-ov odgovor ??
[ pctel @ 11.08.2004. 01:38 ] @
Neki veliki sajtovi su jedno vreme koristili flash, pa su se vratili na html. Flash je za mene samo "svako cudo za 3 dana", mada je potrajao dosta duze od tri dana, ali je svakako u stagnaciji.
[ -zombie- @ 11.08.2004. 01:43 ] @
totalno je bespredmetno raspravljati da li flash može da zameni html. ne može, niti će moći u neko iole skorije vreme.. neko ko to ne shvata očigledno ne razume šta sve web sajt podrazumeva, pa je besmisleno pokušavati objasniti mu to..

html može, flash ne može: indexiranje i pretraživanje (google), pretraživanje stranice (sa ctrl-f, ili još bolje find-as-you-type u mozili), linkovanje tačno određene stranice na sajtu (da ne preteram, pa pomenem i linkovanje #dela_stranice ;), bookmark tačno određene stranice na sajtu (#i_opet_deo_stranice), otvaranje linkova u novom tabu, korisnički style-sheets, razlikovanje posećenih i ne-posećenih linkova, blokiranje određenih elemenata stranice (reklame, flash :-P), navigacija bez miša, i još jedno milion drugih stvari (za više bih morao malo i da se pomučim da se setim.. za ovo nabrojano mi je trebalo 10tak sekundi..)

da flash valja (za bilo šta osim za igrice i po koju animaciju), i ceo sajt macromedie, a naročito prodavnica na sajtu (znate, ono što im donosi novac) bi bio urađen i njemu..

ja nešto nemam običaj da verujem u proizvod kome ne veruje ni firma koja ga je proizvela.. zovite me obazrivim, ili čak konzervativnim po tom pitanju, ali takav sam..

:-P

Citat:
NeoDesign:
A sto se SVG-a tice ... samo jedno pitanje.

Actionscript 2 ?? - gde je SVG-ov odgovor ??


a ovo moram da priznam da nisam baš razumeo.. već rekoh da se SVG može skriptati uz pomoć JSa.. e sad, ne znam dovoljno ni AS, a kamo li AS2 da tvrdim, ali sam se pre neki dan baš začudio kada sam video da ovaj AS2 (valjda je bilo reči o dvojci) mnogo, ali mnogo liči na JS. tada su mi rekli da je AS2 u stvari ECMAScript sa objektima iz flash-a (za neupućene, EcmaScript je standardizovana verzija JSa).

tako da u tom svetlu, definitivno ne razumem ovo pitanje...
[ NeoDesign @ 11.08.2004. 23:20 ] @
Citat:
... kada sam video da ovaj AS2 (valjda je bilo reči o dvojci) mnogo, ali mnogo liči na JS. tada su mi rekli da je AS2 u stvari ECMAScript sa objektima iz flash-a (za neupućene, EcmaScript je standardizovana verzija JSa).


AS1 je bio baziran na EcamScript-u i stvarno mnogo lici na JS ali :

Code:
class ChatRoom {

  private static var chatroomID:Number = 0;

  private var chat_mc:MovieClip;



  public function ChatRoom (target:MovieClip, depth:Number) {

    // Create clip instance.

    chat_mc = target.attachMovie("ChatRoomSymbol", 

                                 "chatroom" + ChatRoom.chatroomID++, 

                                 depth);

    chat_mc.userList.dataProvider = [{label:"Colin", data:"User1"},

                 {label:"Derek", data:"User2"},

                 {label:"James", data:"User3"}];

  }

}


ovo meni makar mnogo vise lici na C# ili Javu nego na js
AS2 se kompajlira, tako da poredjenja sa script (ponavljam) script jezicima ne bi trebalo da bude ... po mom misljenju :)

1. Enkapsulacija +
2. Polimorfizam +
3. Nasledjivanje =

OOP :)
[ -zombie- @ 12.08.2004. 03:00 ] @
Citat:
ovo meni makar mnogo vise lici na C# ili Javu nego na js


hehe.. meni mnogo više liči na javascript 2.0 (EcmaScript4).. :-P

working draft: http://www.mozilla.org/js/language/js20/

Citat:
AS2 se kompajlira, tako da poredjenja sa script (ponavljam) script jezicima ne bi trebalo da bude ... po mom misljenju :)


actionscript2 (ponavljam script ;) se verovatno "kompajlira" u neki IL (intermediate language, među-jezik, bajt kod, ili nešto slično), što nije neka novost, jer recimo SpiderMonkey (mozilin JS engine) to radi i sa postojećim JSom.. (u stvari, verovatno to radi i IE, pošto su danas vrlo retki "pravi interpreteri", odnosno većina "skript jezika" se danas prvo "kompajlira" u neki "među kod", čisto zbog efikasnosti..)

Citat:
1. Enkapsulacija +
2. Polimorfizam +
3. Nasledjivanje =

OOP :)


da, pa?

u prevodu: sve to ima već postojeći JS/EcmaScript, samo na malo drugačiji način (inovativni?) u odnosu na klasičan OOP -- umesto klasa/objekata on ima proto-objekte, tj prototipove koji se ponašaju kao klase.

time se pokrivaju (čini mi se) svi aspekti OOP programiranja, plus su omogućeni još neki, knpr multiple inheritance (što ima još jedino C++), ili dodavanje metoda/propertija "ugrađenim" (npr DOM) objektima, kao i već instanciranom objektu, preko njegovog prototipa (možda čak i prikladniji pristup za neki script jezik -- daje više slobode za manje para)..


sve u svemu, JS je jedan prilično lep i inovativni skript jezik.. JS2 ima izgleda da bude još lepši.. još kad bi samo uspeo da se oslobodi iz browsera, i uđe u mainstream upotrebu za neke druge primene..

eh.. ;)


// update: a izgleda i da nisam jedini ko je uvideo ovu sličnost AS2 sa JS2 :-P http://www.theopensourcery.com/osrevJStrends.htm

// update2: and straight from the horses mouth (koja domaća izreka je pandam ovoj?) http://www.macromedia.com/devn...ponent_architecture_print.html




[Ovu poruku je menjao -zombie- dana 12.08.2004. u 18:23 GMT]
[ tdjokic @ 12.08.2004. 03:35 ] @
Nisam strucnjak ni za sta u IT-u, malo e-majliram, malo surfujem. Odem na neki sajt, tamo flash odmah na pocetku, a trenutno nemam one 'plugove' za to pa hocu da udjem dalje na sajt, da pogledam neki cenovnik ili slicno. Postoje kulturni sajtovi, gde postoji obilaznica. Postoje "seljacki" sajtovi (izvinjavam se zemljoradnicima, ovo "seljacki" sam upotrebio u prenosnom smislu) gde nema sanse! Stoji mi onaj dupli krst i nista. Napustim sajt i stetu imam i ja i vlasnik sajta, gde bih mozda nesto kupio itd. Pre neki dan, gledam sajt neke firme, koja mi je dozvolila da udjem, ali me zanimao spisak distributera njihovih proizvoda - hop - flash! Pa, dobro, koji je djavo tim ljudima - razumem da stave reklamu neku, zezalicu, ali ozbiljan spisak distributera, a radi se o velikoj firmi - to mi lici na pro*eravanje...
[ NeoDesign @ 12.08.2004. 20:21 ] @
Citat:
sve u svemu, JS je jedan prilično lep i inovativni skript jezik.. JS2 ima izgleda da bude još lepši.. još kad bi samo uspeo da se oslobodi iz browsera, i uđe u mainstream upotrebu za neke druge primene..


Slazem se. I AS1 je bio baziran na prototipovima kao JS, a sada je baziran na klase kao i vecina modernih OO jezika koji vide da je to bolji nacin :)

A sto se ostalog tice .. slazem se .. ali SVG naspram FLASH-a --> Nikako
[ noviKorisnik @ 13.08.2004. 09:30 ] @
SVG mi se sviđa - fali još malo jača podrška u browserima i tada Flash može da se zabrine - kada SVG uleti u DOM može se animirati pomoću JS i eto kompletne funkcionalnosti Flasha - a uz to još i po standardu...
[ Ilija Studen @ 13.08.2004. 11:13 ] @
Meni se naročita sviđa to što se ponašanje definiše čistim tekstom (JS), pa mogu na server strani da generišem sve što mi treba.

Da se čovek zamisli: moć Flasha + moć nekog server side jezika, a sve to tako zapakovano da ne predstavlja glavolomku ni programeru ni dizajneru.

Strašno. Takvom konceptu sam Flash ne može ni prići. Ja mislim da mu se ne piše baš sjajno. Doduše, uvek će biti ljudi sa "starim" navikama :)

BTW: kad smo već kod novih (implementacije postojećih) standarda, uskoro će Mozilla imati podršku za XForms -- http://www.mozilla.org/projects/xforms/
[ NeoDesign @ 22.08.2004. 20:58 ] @
Jos samo jedan link, za one koji misle da flash ne moze sve sto i html :)

(mislim da je pitanje bilo da li bi forum mogao da se napravi u flashu)

http://www.theory7.com (posebna paznja na link -> forum)
[ noviKorisnik @ 23.08.2004. 07:58 ] @
Moć Flasha može da se ukrsti s moći nekog server side jezika, to i nije novost. Prethodni primer samo pokazuje to. Time je moć Flasha još veća i realno ne postoje prepreke za velike i ozbiljne sajtove.

Dugoročni problem s Flashom je u napomenama koje je ostavio -zombie-. Flash je u browseru zatvoreni objekat i dozvoljava onakvu interakciju kakvu dopušta sam Flash, a gube se sve korisničke mogućnosti koje inače obezbeđuje sam browser.

Nije da sam toliko razmažen, ali navike u korištenju na kraju donose konačnu odluku o tome da li nam se neki proizvod dopada ili ne - na gorepomenutom forumu sam pokušao skrolovanje točkićem miša i odustao od sajta (ovo skrolovanje je stvar koja je obezbeđena sistemski i browserski, ali ne i unutar Flasha).
[ -zombie- @ 23.08.2004. 21:11 ] @
naravno, prvo što sam primetio je skrol točkić, odnosno da isti nije radio..

drugo što nisam mogao da povećam slova, pa sam jedva išta i mogao da pročitam (jebiga, nemamo svi monitore od 27 inča), a naročito onaj sitan crni text na crvenim dugmićima ispod poruka..

te dve stvari su više nego dovoljne da nikada više ne posetim takav forum..

a čak i da forum ima nešto što me zanima, ja ga nikad neću naći preko googla (jer je to flash)..

Citat:
NeoDesign:
http://www.theory7.com (posebna paznja na link -> forum)


hehe.. eto još jednog problema koji sam pominjao: zašto nisi ostavio direktan link ka forumu?

(odgovor: zato što ne može -- zato što je to flash.. ;)


dakle, ukupna ocena za upotrebnu vrednost: 0
[ bluesman @ 23.08.2004. 21:40 ] @
Citat:
-zombie-: hehe.. eto još jednog problema koji sam pominjao: zašto nisi ostavio direktan link ka forumu?

(odgovor: zato što ne može -- zato što je to flash.. ;)

Samo mali komentar za ovo - moglo bi, kada bi neko to odradio kako treba :-) ZNaci mogu flashu da se proslede parametri iz urla, naravno uz pomoc PHP ili nekog script jezika, tako da odmah otvori ne samo forum, nego i odredjeni topic ...

Ali, stvarno ne vidim razlog da neko radi forum u flashu.
[ Ilija Studen @ 24.08.2004. 04:33 ] @
Nismo se dobro razumeli. Znam da se lako mogu ukrstiti SS jezici i Flash ali (koliko je meni poznato) ne postoji direktna veza između njih, tj. potreban je posrednik (najčešće XML). Ispravite me ako grešim.

Ono što sam hteo da kažem je da se pomoću SS jezika mogu generisatid dinamički Client Side skripte i povezivati sa animacijom (aplikacijom). Ne znam da li je tako nešto moguće u Flashu (tj. da recimo PHP generiše AS).

Primena za tako nešto? Recimo da je lakše generisati višedimenzionalni JS niz pa ga proslediti funkciji (npr. niz sadrži konstrukciju padajućeg menija) nego generistai XML pa ga kao kasnije proslediti.
[ noviKorisnik @ 24.08.2004. 07:54 ] @
Citat:
(tj. da recimo PHP generiše AS)

Postoji Ming biblioteka za PHP, ali koliko vidim, kompatibilna je (otprilike) sa Flashom 4. Ovo praktično isključuje AS, jer je u toj verziji Flasha on na nivou osnovnih komandi za upravljanje filmom. Ako je neko koristio ovu biblioteku, bilo bi dobro da ostavi svoje utiske.

U međuvremenu, jedno dobro pitanje s FAQ stranice projekta Ming -
Citat:
Aren't Ming and Flash enemies?
...

Inače, SS jezik Flashu prosleđuje podatke, a ne kod. To može biti XML formatiranje, ali ne mora, mogu recimo da budu url-encoded varijable (jednostavno, string: ime=pera&prezime=zazubica&godina=1983...).
[ smrda @ 24.08.2004. 10:49 ] @
Ja stvarno ne znam ko vas je istripovao da google ne indexuje flash stranice

http://google.weblogsinc.com/entry/1634297186463842/

Mozete i sami da probate ako imate neki flash site.

Tacno je da scroll tockic ne radi kada je text nonselectable ali kada je selectable radi normalno.

Da svi vasi usability komentari nisu potpuno na mestu mozete videti na http://www.rr.com/flash/
[ bluesman @ 24.08.2004. 12:05 ] @
Ok, zombie ja "flash hater" ali ga i razumem, posto kada se pogledam malo po webu i proceni koliko ljudi koriste flash na totalno pogresan nacin - ne treba ga osudjivati sto je zamrzeo flash. Kao programer, on i ne vidi upotrebnu vrednost "pokretnih slicica" jer je vrlo malo pravih flash aplikacija koje opravdavaju ne samo upotrebu flasha za razvoj vec i "teske artiljerije" koju flash nudi onima koji umeju da je upotrebe.

Bilo je ranije reci o flash usability, kao i pokusaja da se on popravi, iskreno nisam ispratio sta se desavalo na kraju, poslednja informacija koju ja imam je da su se macromedia i "usability eksperi" na celu sa J. Nielsen zestoko posvadjali.
[ noviKorisnik @ 24.08.2004. 12:09 ] @
@smrda
Šta povodom komentara na istoj stranici?
Citat:
Note that this probably only works for sites where the entire content of the site is included in the SWF itself, and I imagine it also has very limited abilities to figure out the internal structure of a crawled file.

For those of you out there who are using content management systems to feed content to your flash sites, don't forget about trusty old
...

http://www.google.com/search?q=road%20runner - gde je ovde flash?

Nije mi jasno po čemu usability komentari ne stoje na predloženoj stranici.

Mada, skontah jednu zanimljivu pričicu... Led Zep star first on Walk of Fame
[ smrda @ 24.08.2004. 13:51 ] @
Citat:
noviKorisnik:
http://www.google.com/search?q=road%20runner - gde je ovde flash?


Pa ne verujem da ce search query "road runner" da ti izbaci flash al' ovako nesto hoce:

http://www.google.com/search?q=Loading.+Please+wait.

A sto se usability-a tice, na primer, komentari za fontove ne stoje, jer, kao sto se da videti na rr.com, nacin promene velicine i kontrasta fonta je mnogo bolji (za obicne usere) nego u browseru, a sto se tice ostalih stvari ako si dobar AS programer mozes uraditi mnogo bolji i mastovitiji usability i accessibility nego sto browser ima.
[ bluesman @ 24.08.2004. 14:52 ] @
Milsim da preterujes.

1. "mnogo bolji i mastovitiji usability" - kao termin ne postoji, ali znam sta si mislio da kazes. u 99.99% slucajeva "mastovitiji" znaci konfuzniji jer:

- 90% korisnika interneta koristi samo onsovne funkcije browsera (brojevi su na osnovu mog iskustva a ne statistike)

- 70% korisnika interneta jedva da zna da startuje kompjuter, uloguje se na web i otvori strani koju trazi.

- 40% korisnika su totalno kompjuterski nepismeni, i ono sto znaju, znaju jer im je "komsija" pokazao i ne znaju nista vise od toga - niti ih interesuje.

Ti od takve populacije ocekujes da prijhvate "mastovitiji usability". Pa jedva znaju da koriste i ovo. Skoro sam napravio kaotegoriuju "biseri" gde trpam sve poruke ljudi koji pitaju recimo "ja sam, taj i taj, imam toliko godina, kako ja da znam koji je moj password".

Kompjuterska nepismenost nema previse veze sa obrazovanjem jer ima dosta doktora nauka koji jedva da znaju da skinu mail. To je vise vezano za interesovanja - koga interesuje on nauci, ko misli da zna dovoljno - ne interesuje ga vise.

To je i najveca greska koju jedan web dizajner ili developer moze da uradi - mastovitiji usability, osim ako je sajt namenjen uskoj grui ljudi (recimo artisticki, programerski...) Kada jedan prosecan korisnik dodje na "mastovit" sajt - jedino sto moze da uradi je da ode na neki drugi sajt jer ne moze da se snadje.

2. Sto se tice tvog primera za google query, to nema veze sa flashom, vec je na strani na kojoj se nalazi flash upisano u HTML keywords koje flash pri "publish" automatski cupa iz FLA i trpa u HTML. Znaci, google ne pretrazuje flash nego html.
[ noviKorisnik @ 24.08.2004. 14:59 ] @
Prvi rezultat upita za "road runner" daje rr.com, naslovnu stranicu primera koji si naveo - znači nije slučajno taj upit naveden - i pitam se zašto ta naslovna stranica nije urađena u Flashu i još više od toga se pitam zašto ne mogu na toj naslovnoj stranici da pronađem direktni link na flash prezentaciju...

Što se tiče upita za "loading please wait" - nemam komentara za sam upit ;)

Citat:
A sto se usability-a tice, na primer, komentari za fontove ne stoje, jer, kao sto se da videti na rr.com, nacin promene velicine i kontrasta fonta je mnogo bolji (za obicne usere) nego u browseru, a sto se tice ostalih stvari ako si dobar AS programer mozes uraditi mnogo bolji i mastovitiji usability i accessibility nego sto browser ima.

Ovo pojasni ako možeš, bilo bi lepo.
[ smrda @ 24.08.2004. 16:37 ] @
Nema sta da pojasnjavam mozes sam da vidis promenu velicine i kontrasta teksta na rr.com, a kako i koliko ljudi to moze da uradi browserima svi znamo, i to velicinu samo, a kontrast i boju, forget about it. Mislim, jel' lakse za usera da mu pored samog teksta stavis dugme "font size" ili "contrast" sa menijem za izbor ili da sam to trazi po browser settings-ima?

@ Bluesman
Aj lepo klikni na link za search query koji sam ostavio i idi na 6 search result (pise [flash] pored njega) pa mi reci gde vidis HTML keywords-e tu?
[ noviKorisnik @ 24.08.2004. 23:06 ] @
Citat:
Mislim, jel' lakse za usera da mu pored samog teksta stavis dugme "font size" ili "contrast" sa menijem za izbor ili da sam to trazi po browser settings-ima?

Da, lakše je.

Problem je što na rr.com/flash nisam uspeo da nađem dugme za promenu veličine fonta ili podešavanje kontrasta. To ne znači da takvo dugme ne postoji, ali ga ja nisam pronašao i to je ono što se računa, to je ono što ide na dušu kreatora interfejsa.

Ovo nije priča koja se tiče Flasha ili HTML-a, jer usability (a i accessibility) je stvar koja je esencijalna za dizajn uopšte (ne samo web dizajn).

Zamisli da dobiješ novi super dizajnirani auto, kreneš u probnu vožnju i jednog trenutka se dešava panika jer treba da stisneš kočnicu - a GDE je kočnica ??? - pa na dohvat ruke, odmah do volana! To što si navikao da se kočnica stiska nogom je zastarelo, je li?

Uvek se setim Stalonea u Demolition Man i "tri školjke" ;)

... da se vratim - pomenuta konfigurabilnost može da se odradi i u klasičnom HTML-u - potrebno je znati samo malo DOM skriptinga i gotova stvar.

Razlika je u tome ako postoji neki usability koji obezbeđuje browser, na HTML stranici može da se koristi dok to unutar Flash objekta ne važi. Dovoljno je što je u Flashu zarobljeno desno dugme miša, da ne gledamo dalje od toga.

...

E sad, da ja ne bih dalje pisao romane, molim da mi ubuduće izađeš u susret kada te zamolim da nešto pojasniš, kao i da staviš do znanja da si pročitao i razumeo ono što pišu drugi učesnici diskusije.
[ bluesman @ 25.08.2004. 01:09 ] @
Citat:
smrda: Aj lepo klikni na link za search query koji sam ostavio i idi na 6 search result (pise [flash] pored njega) pa mi reci gde vidis HTML keywords-e tu?


Aj lepo nadji jednog normalnog coveka koji ce da pretrazuje web "loading please wait" pa mi reci koliko smisla ima tvoj post.
[ -zombie- @ 27.08.2004. 07:06 ] @
Citat:
bluesman:
Samo mali komentar za ovo - moglo bi, kada bi neko to odradio kako treba :-) ZNaci mogu flashu da se proslede parametri iz urla, naravno uz pomoc PHP ili nekog script jezika, tako da odmah otvori ne samo forum, nego i odredjeni topic ...


hm.. nisam ni rekao da to ne bi moglo, ali kako doći do tog URLa ako je cela aplikacija urađena u flešu (kao onaj forum)? znači, koji je flash ekvivalent za: desni klik na link → copy link location, ili još bolje: desni klik → bookmark this link ??

Citat:
bluesman:
Ok, zombie ja "flash hater" ali ga i razumem, posto kada se pogledam malo po webu i proceni koliko ljudi koriste flash na totalno pogresan nacin - ne treba ga osudjivati sto je zamrzeo flash. Kao programer, on i ne vidi upotrebnu vrednost "pokretnih slicica" jer je vrlo malo pravih flash aplikacija koje opravdavaju ne samo upotrebu flasha za razvoj vec i "teske artiljerije" koju flash nudi onima koji umeju da je upotrebe.


ne, totalno si me pogrešno shvatio.. nemam ja ništa protiv flash tehnologije. dobro, imam par sitnica.. što je propriatary format, što je binarni, što je zatvoren, što nije XML, što ne mogu lako da ga generišem/parsiram npr iz PHPa, što se ne uklapa lepo sa DOM, CSS i drugim srodnim web tehnologijama, itd..

generalno, vrlo sam svestan da postoje potrebe za (skriptabilnom) vektorskom grafikom i mlatimudijom, pa zato recimo i volim SVG, koji je po snazi/mogućnostima sličan flešu (ako ne i jači), ali nema ni jednu od gore nabrojanih mana (naravno, ima neke druge)..

e sad, ono protiv čega jesam, i šta slobodno mogu reći da mrzim, to je zloupotreba, misuse, i generalno pogrešno korišćenje flash tehnologije kao zamena za HTML, baš kako je ova tema nazvana, i baš kao onaj primer foruma urađenog u flešu..

fleš niti je pravljen da zameni html, niti će ikada to i desiti. svako ko tvrdi suprotno automatski sebe diskvalifikuje iz bilo koje ozbiljne diskusije.. za svaki sadržaj koji ima više od par rečenica texta, odnosno svuda gde je text važniji od slike/zvuka/mlatimudije, HTML ja imperativ!! (bez diskusije)

Citat:
smrda:
Ja stvarno ne znam ko vas je istripovao da google ne indexuje flash stranice
http://google.weblogsinc.com/entry/1634297186463842/


već su ti objasnili da google ne parsira flash stranice, već samo onaj text koji flash izveze kao komentar (a očigledno ni to ne radi baš kako treba :-P)..

a ako ti ne znaš razliku između ta dva (parsiranja i indexiranja komentara), onda je to tvoj problem..

što je najbitnije, to znači da google čak ni ne indexira ostale stranice sa tog sajta (jer bi za izvlačenje linkova bilo neophodno parsiranje), a ako je index.swf pravljen sa preloaderom (tj da iz skripte dovlači ostatak prezentacije), onda ne indexira ni tu glavnu stranicu.. (što pretraga za "lodaing, please wait.." i dokazuje ;)

sve ovo u zbiru znači da je ceo takav sajt totalno nevidljiv za google..

(još jedan dokaz da google ne parsira flash je nepostojanje "view as html" opcije kao kod PDF i MSWord fajlova)

Citat:
Da svi vasi usability komentari nisu potpuno na mestu mozete videti na http://www.rr.com/flash/


praktično sve što sam već rekao stoji i za ovaj sajt (plus još neke druge tupavosti, kao MysteryMeatNavigation, i slično)
[ -zombie- @ 27.08.2004. 07:43 ] @
Citat:
smrda:
A sto se usability-a tice, na primer, komentari za fontove ne stoje, jer, kao sto se da videti na rr.com, nacin promene velicine i kontrasta fonta je mnogo bolji (za obicne usere) nego u browseru, a sto se tice ostalih stvari ako si dobar AS programer mozes uraditi mnogo bolji i mastovitiji usability i accessibility nego sto browser ima.


ja u browseru mogu da podesim (pošto sam ćorav) da mi sve stranice prikazuje u fontu 20pt. kako je od toga bolje da moram na svakoj stranici to posebno da tražim i podešavam? (ili bar da to ne mogu uraditi preko tastature, jednim običnim ctrl-plus)

a i ne znam odakle ti ideja da tako nešto nije moguće izvesti u browseru? pa za to i služe alternativni CSS stilovi (čak i bez JSa).

a glupost zvanu "mnogo bolji i maštovitiji usability i accessibility" neću ni da komentarišem.. ;)

Citat:
smrda:
Nema sta da pojasnjavam mozes sam da vidis promenu velicine i kontrasta teksta na rr.com, a kako i koliko ljudi to moze da uradi browserima svi znamo, i to velicinu samo, a kontrast i boju, forget about it. Mislim, jel' lakse za usera da mu pored samog teksta stavis dugme "font size" ili "contrast" sa menijem za izbor ili da sam to trazi po browser settings-ima?


heheh.. koja zamena teza.. "da sam to traži po browser settings-ima?" pa korisnik sigurno već ZNA gde se ta opcija nalazi (ako mu treba, tj ako uopšte i zna da postoji, što je neophodno da bi mogao da je traži). to je nedvosmisleno bolje nego da na svakom sajtu traži "gde se njemu podešava veličina".. uz to, napomenuh i standardnu prečicu preko tastature (a ako kažeš da i to može preko AS, opet napominjem standardnu, tj istu za svaki sajt).

a što se kontrasta tiče, opet si više nego u krivu.. osim što je u browseru moguće forsirati boje koje korisnik želi za sve sajtove (pa samim tim i kontrast), moguće je odraditi i zamenu kompletnog CSS stila kojim se prikazuje stranica.. ovo uključuje ne samo veličinu/boju/ime fonta, već i sve slike na stranici, pa i sam layout cele stranice.. da li čuo možda za css zen garden?!?

Citat:
noviKorisnik:
Problem je što na rr.com/flash nisam uspeo da nađem dugme za promenu veličine fonta ili podešavanje kontrasta. To ne znači da takvo dugme ne postoji, ali ga ja nisam pronašao i to je ono što se računa, to je ono što ide na dušu kreatora interfejsa.


pazi kada sam se baš potrudio da nađem, baš da vidim o kom to kontrastu priča.. čak sam pretražio i onaj site guide (ej, koji bezobrazluk: uputstvo za upotrebu sajta!!), ali nije ni to pomoglo.. ili sam ja glup, ili je to tamo jako vešto skriveno.. kako sebe smatram bar prosečno inteligentnim, mora da nešto nije u redu sa sajtom.. ;)

Citat:
Uvek se setim Stalonea u Demolition Man i "tri školjke" ;).


xexexe... kako dobar primer!!

nećeš se ljutiti ako ga ponekad pozajmim? ;)
[ smrda @ 28.08.2004. 05:26 ] @
Citat:
-zombie-: pazi kada sam se baš potrudio da nađem, baš da vidim o kom to kontrastu priča.. čak sam pretražio i onaj site guide (ej, koji bezobrazluk: uputstvo za upotrebu sajta!!), ali nije ni to pomoglo.. ili sam ja glup, ili je to tamo jako vešto skriveno.. kako sebe smatram bar prosečno inteligentnim, mora da nešto nije u redu sa sajtom.. ;)




Inace je rr.com dobio nekiliko "site of the year award" prosle godine, al' to verovatno vrlo malo znaci (kao sto je bluesman rekao) "flash hater-ima" ovde.
[ noviKorisnik @ 30.08.2004. 09:41 ] @
Hvala na prosvetljenju !
[ Ilija Studen @ 30.08.2004. 16:46 ] @
Da bi dobio site of the year nagradu potrebno je da imaš dobar sadržaj. Prezentacija tog sadržaja je na dobro drugom (ako ne i ispod) mestu. Naravno da je ona bitna, ništa gore od sajta sa dobrim sadržajem upakovanog u ružno pakovanje, ali je akcenat i dalje na sadržaju.

Znači to što si rekao za nagrade ne pije vodu.

Nisam Flash hater, ali ono što stvarno ne volim je kada se on koristi na pogrešan način (u 90% slučajeva je upravo to slučaj). Zato mi navedi sajtove na kojima smatraš da je Flash upotrebljen na pravi način pa da vidim s kim pričam (zatupljeni Flash "majstor" koji misli da poznaje web ili čovek koji stvarno poznaje web).

PS: Flash prodaje! Lepo stilizovan sajt (XHTML + CSS) sa malo Flasha je dobitna kombinacija (izgleda bogato, SEO, usability, accessibility, dobra struktura...). Međutim, to izlazi iz okvira ove teme...
[ blzz @ 10.10.2004. 19:44 ] @
Momci Flash je buducnost.
Html je pun problema i usto ruzan je do BOLA!!!!!
za razliku od flash-a koji je lijep i nema problema, a to sto neki ljudi previse usminkaju sajt ili ga napune nekim nepotrebnim stvarima je njihov problem

[mod]noviKorisnik: uklonjen deo teksta pisan isključivo velikim slovima i pretrpan "!" znacima.[/mod]

[Ovu poruku je menjao noviKorisnik dana 11.10.2004. u 09:01 GMT+1]
[ Ilija Studen @ 10.10.2004. 20:22 ] @
Smiri strasti malo. To sto si uključio Caps i na sav glas govoriš da će HTML u penziju tvoj post ne čini ubedljivim. Argumentuj svoj stav.

HTML neće u penziju. Flash nije revolucionarna tehnologija koja će web preokrenuti naglavačke. Evo par razloga zašto je Flash samo za određene primene:

- ekstermno loš usability
- užasno održavanje i izmene postojećih stranica
- ni jedan browser nema (internu) podršku za Flash
- zatvorenost (binaran)
- izuzetno skupi razvojni alati

Još dosta drugih razloga ćeš naći ako prelistaš ovu temu (i meni je sad trulo jer se ponavljam).

Zato ohladi malo, dobro razmisli o tome šta pričaš pa da krenemo dalje :)
[ Bokultis @ 11.02.2005. 14:07 ] @
Aman ljudi zasto ste iskljucivi.
Nebih da pametujem ali cini mi se da svako svoje hvali... ko radi u fleshu hvali flash a ko radi sa necim "textualnim" hvali html...
samo jedna stvar... flash ima solidnu saradnju sa php-om tako da nije tacno da je to samo jedan "filmcic" kako neko rece...
taj "filmcic" ima mnogo mogucnosti u interakciji sa korisnikom a i sa drugim serverside kombinacijama.
[ blzz @ 04.03.2005. 21:49 ] @
Evo jedna pametna...

Po mom mišljenju Flash je revolucija na netu, brz, dobar, ima svakakvih mogućnosti, možda je i bolji od html-a, ali postoji jedna činjenica, nijedna flash stranica nevalja ako nema html podlogu. Da bi se nešto uljepšalo može se napraviti flash animacija od 888x600, ali ako treba imalo vladati pozicijom te animacije, ili treba neki background image nema nam već html. Html-u svaka čast, po mom mišljenju flash je bolji, ali flash je grozan bez html-a, zato html nikad neće u penziju, jer svaka stranica mora imate neki body, ai ovaj d-html je nasto od html-a....
[ milantrax2005 @ 03.04.2005. 21:22 ] @
Zasto bi Flash bio samo za staticne sajtove.Preko XML,Socket-a,Remoting-a,Flash Comunication Servera,pa kombinovanjem tehnologija kao PHP,ASP,ColdFusion,mozes da napravis super dinamiku.Flash NIJE samo za banere i introse.Najlepsi sajtovi su radjeni u njemu.Kako Macromedijin sajt postize toliku dinamiku kad je dobar deo sajta cist Flash i XML.Flash je buducnost,njegov razvoj tek predstoji...Vec sada moze da se kombinuje sa svim i svacim.Stvarno je zalosno smatrati da je dobar samo za banere.Ali____Flash ne moze bez starog dobrog HTML-a.Oni su uvek bili nerazdvojni,dobri partneri,zar ne!!!Nema penzije za HTML!
[ milantrax2005 @ 03.04.2005. 21:27 ] @
DHTML ne mozemo porediti sa Flash-om.Upotrebi HTML + JavaScript = DHTML.To je kao neki hibrid.Ali ako se poredi animiranje DHTML-a i Flash-a...nema govora.FLASH je zakon!Nazalost tehnologije koje idu uz njega nisu besplatne,bar one najbolje.
[ blzz @ 17.04.2005. 21:35 ] @
Kao sto kaze uvazeni gospodin milantrax FLASH NE IDE BEZ HTML-a. Da si ne znam šta napravio u flashu bez html-a nece ici jer ce biti ruzno veliko. Ali FLash je čuuuudooooo za bannere, ali je po meni još bolji za sajtove zbog remotinga. A za ove tehnologije koje idu uz njega, sve se mogu bez problema naci za DZABA!!
[ milantrax2005 @ 18.04.2005. 16:42 ] @
Flash Remoting MX

Link:
http://www.macromedia.com/cfus...rver/StandAlones/FlashRemoting
Opis:
Macromedia Flash Remoting MX combines a simple, yet powerful, programming model and runtime that enable rich Flash user interfaces to easily integrate with application logic and web services. Deploy Macromedia Flash Remoting MX on your choice of Microsoft .NET or a leading Java application server. Alternatively, use native Flash Remoting capabilities included in ColdFusion MX or JRun 4.
Cena: 749 Eura


Flash Communication Server

Link:
http://www.macromedia.com/cfus...erver/StandAlones/FlashCommPer
Opis:
The Flash Communication Server Professional Edition is the production-level version of the Flash Communication Server. It supports up to 500 simultaneous connections and serves 10 Mbit of data per second. It can be used with virtual websites; the Personal Edition cannot. The Professional Edition includes a 1-year software subscription, which provides free software upgrades.
Cena: 369 Eura za Personal Edition
[ Ilija Studen @ 18.04.2005. 21:32 ] @
Skupo. XML je ipak najjeftinije rešenje, a pri tom je proveren u bezbroj navrata. Sad kad imam dosta iskustva s tim mogu slobodno da tvrdim da ovaj metod odlično funkcioniše ;)
[ dejo 29 @ 19.04.2005. 00:54 ] @
pa kako je krenulo (vidim da se o ovome priča 3 godine) brzina spajanja sad definitivno ide u korist flasha.mislim da je dial-up modemima odzvonilo za koju godinu.i kako je animirani gif 100kb otprilike 10 puta lakši u flashu tako je i mpeg importiran u flash i exportiran u swf lakši.flash ima budučnost.a i cijene prostora na servera su prihvatljivije..
ja osobno volim flash u full screenu:)
[ igisar @ 17.07.2006. 00:04 ] @
Radio sam dugo vremena sa fleshom i jedino sto sam zakljucio da je to odlican alat skojim mozemo napraviti razne banere i introe, a sad nemamo problema ni sa brzinom ucitavanja , ali ipak HTML je nezamenljiv jer do sada ne mozemo da napravimo stranicu u samom flashu i da ga postavimo na net. A jos jedna vazna stvar vezana za flash i HTML , a to je da je flash je preskup mislim negde oko 300$ ,znaci da cemo jos dugo koristiti taj "ruzan" ali brzi HTML.
[ noviKorisnik @ 17.07.2006. 07:37 ] @
Pa u čemu je sad problem - istekla licenca?
[ igisar @ 17.07.2006. 16:32 ] @
Nije to u pitanju nego sam poceo da se bavim javom i C++ koji znatno bolji od flasha u svakom pogledu
[ vojjin @ 18.07.2006. 00:33 ] @
Citat:
igisar: Nije to u pitanju nego sam poceo da se bavim javom i C++ koji znatno bolji od flasha u svakom pogledu

U svakom pogledu? ne bih se slozio sa tim. Molim te reci mi koliko ti treba u Javi ili U c++ da napravis najobicniji pomeraj recimo obojenog kruga? ili da ti tekst seta levo desno sa promenom boje? Ne mozes porediti javu i flash jer oba imaju svoju namenu i u toj nameni su dobri. Isto kad bi rekao ja necu da secem hleb nozem, imam motornu testeru koja je mnogo bolja od noza. Ali dok je ocistis, upalis, potrosis gorivo, vreme... mislim da ti je jasno o cemu pricam.
S druge strane, nisam zagovornik kompletno flash sajtova - ne samo zbog dugog ucitavanja, vec zbog druge stvari - optimizacije sajta. Mnogo od vas to ne znaju da rade, osim malog broja nas koji znamo, tako da flash sajt ima jako male sanse da se nadje u pretrazivacu - jel sta ce pretrazivac da pronadje u sajtu osim jednog swf fajla? varate se ako je sve u titlu i meta tagovima, ima tu mnogo drugih stvari koji se ticu optimizacije, a koja nikako ne ukljucuje flash, osim poneki banerchich ili prostije igrice. Kad smo vec kod igrica, pogledajte flash igrice za vise igraca, developed by myself, na www.playfreeonlinegames.eu - Tablic, Ne ljuti se covece, Yamb...
[ MasterX @ 20.07.2006. 13:38 ] @
Ja ne znam zasto se vi smarate i diskutujete o banalnim stvarima, kad je opsta cinjenica da je flash zakon...
[ igisar @ 01.08.2006. 09:47 ] @
Jeste Flash jeste jako dobar program ali mi pricamo o tome dali bi on mogao da zameni HTML (a po mojem misljenju ne moze).

A ono da java nije bolja od flasha je cista glupost.Vec na najednostavnijem problemu java prestize flash a to je naprimer da ne moze u flashu da se izbrise pojavljivanje menija prilikom desnog klika misa,i ne moze moze da se otvori browse dijalog i jos bi mogao da nabrajam...
[ noviKorisnik @ 01.08.2006. 12:23 ] @
Tačno. Takođe Flash ne može ni da roni deset minuta na dah (uglavnom).
[ NeoDesign @ 23.08.2006. 10:27 ] @
Flash je super okruzenje. Kao veoma dobar Java programer presao sam da radim u firmu kao Flash developer. Pisem standalone aplikacije u mx2004 sa C++ backbone-om. Mogu vam reci da postoje prednosti i mane u programiranju sa Flashom, ali niko ne moze osporiti da je Flash u velikom usponu i da kako se bude povecavao bandwidth na globalnom nivou, tako ce sve vise i vise rasti potreba za Flashom ... jer sa njim skoro da nema ogranicenja.

Pozdrav svim ljubiteljima Flasha :)
[ pctel @ 23.08.2006. 10:33 ] @
Ja za sada nemam instaliran flash na racunaru jer mi ne treba. Internet koristim samo zbog informacija i komunikacija, a tu flash za sada nema sta da trazi.
[ Alekona @ 29.08.2006. 12:16 ] @
Veoma je moguce da flash zameni html.
Ali to nije lose jer sa flash projektima mogu se uraditi puno puta bolji sajtovi za razliku od html
Uz flash mogu se napraviti veoma lijepe dizajnerske stvari za sajt,
samo što to nije lako pa samim tim i nema mnogo flash sajtova.
-------------------------------------------------------------------------------
Ali je sigurno da kroz nekoliko godina html ce biti rijetka vrsta
[ noviKorisnik @ 29.08.2006. 13:23 ] @
Heh, Aleksandar nam je seljak veseljak :-) ... No hajde - pročitaj još nekoliko puta to što si napisao pa javi da li si uspeo da razumeš sam sebe ;-)
[ tdjokic @ 29.08.2006. 13:35 ] @
Citat:
noviKorisnik: Heh, Aleksandar nam je seljak veseljak

Ja tebe ne razumem. Covek je napisao:
Citat:
Uz flash mogu se napraviti veoma lijepe dizajnerske stvari za sajt,
samo što to nije lako pa samim tim i nema mnogo flash sajtova.

sto se meni cini veoma tacno. Ja sam iskljucivo korisnik, ne pravim sajtove ni slucajno, i na netu nailazim na ocajne flash-ove, sa kojima se namucim, jer su i mali, nepregledni, nisu prilagodjeni nameni i svasta. Tu i tamo se naidje na flash koji prosto bljesti, kod koga su njegove osobine maksimalno iskoriscene i prosto ni ne opazis da je to flash itd.

Sada mnogi guraju flash svuda, imalo veze, nemalo, samo da su ispadnu moderni, i onda je to blizu katastrofe. Sa druge strane, postoje i realni ljudi, pa ili dobro plate za nesto kvalitetno ili odustanu, i zato - HVALA BOGU! - nema previse flash sajtova generalno.
[ noviKorisnik @ 29.08.2006. 13:42 ] @
Pozdrav. Ovo što si me citirao odnosi se na njegov potpis, a vezano naravno i za kontekst poruke koja je kontradiktorna.
[ tesliana @ 12.09.2006. 18:12 ] @
Sa Flex2 i ActionScript3, sve se promenulo i Flash je posto alata za pravljene takozvanih "Rich Internet Applications". Sa tim se brise linija koja razdvaja biznis aplikacije od marketing aplikacija i reklama i spaja ih u jednu aplikaciju. Znaci, cilja se na biznis aplikacije gde je klasicna informacije prezentirana kroz ili pored multimedije.
[ hajduk7 @ 16.05.2007. 01:39 ] @
@Gojko Vujovic
U Potpunosti se slazem sa tobom Flash sluzi kao ukras za sajtove, a sajtovi koji se rade u Flash jeste da lepo izgledaju ali se sporo otvaraju sve zavisi od velicine swf fajla
[ akasha org. @ 16.05.2007. 01:51 ] @
Ma jok. Nece Flash nishta da zameni. Ostaje HTML sigurno u igri. Flash bih pre povezao sa Javom nego sa HTMLom.

Ali, neko je vec pomenuo RIA :) mmmmmmm
[ tdjokic @ 16.05.2007. 03:40 ] @
Cinjenica je, da obicne korisnike skoro niko nikad nista ne pita, samo nam podmetnu nesto i gotovo. Mene Flash strasno nervira. Prvo se skida koliko se skida, boze moj - visa sila, ali posle toga imas nesto sto je totalno nefunkcionalno sa gledista korisnika koji ima nesto normalniji (ili NEnormalniji) pristup, i to moze da se podvrgne diskusiji.

Ne mogu sada da vam garantujem za tacnost ovoga sto cu nabrojati, jer sam uvek ljut kad se sretnem sa tim, pa se malo izgubim, ali:

- hoces da Zoom Image, jer nemas perfektni ocni vid, kao onaj sto je pravio Flash - slika se poveca, ali samo unutar prikazanog okvira
- hoces da Save Image As - nema, ne moze
- i jos po nesto - nema Location, ne mogu recimo da navedem ovde "Pogledajte taj i taj Flash, na adresi ..."

Uglavnom, za svakodnevnu upotrebu, za brze i jednostavne manipulacije - bez veze. Naravno, vrlo je moguce da sve ovo sto sam rekao da ne moze da se uradi, MOZE da se uradi, ako znas tamo neke dodatne komande i procedure, ali JA NECU DA UCIM DODATNE KOMANDE i PROCEDURE, cela stvar i ovako postepeno postaje sama sebi cilj, forma postaje vaznija od sustine.
[ hajduk7 @ 17.05.2007. 00:33 ] @
Citat:
tdjokic: Cinjenica je, da obicne korisnike skoro niko nikad nista ne pita, samo nam podmetnu nesto i gotovo. Mene Flash strasno nervira. Prvo se skida koliko se skida, boze moj - visa sila, ali posle toga imas nesto sto je totalno nefunkcionalno sa gledista korisnika koji ima nesto normalniji (ili NEnormalniji) pristup, i to moze da se podvrgne diskusiji.

Ne mogu sada da vam garantujem za tacnost ovoga sto cu nabrojati, jer sam uvek ljut kad se sretnem sa tim, pa se malo izgubim, ali:

- hoces da Zoom Image, jer nemas perfektni ocni vid, kao onaj sto je pravio Flash - slika se poveca, ali samo unutar prikazanog okvira
- hoces da Save Image As - nema, ne moze
- i jos po nesto - nema Location, ne mogu recimo da navedem ovde "Pogledajte taj i taj Flash, na adresi ..."

Uglavnom, za svakodnevnu upotrebu, za brze i jednostavne manipulacije - bez veze. Naravno, vrlo je moguce da sve ovo sto sam rekao da ne moze da se uradi, MOZE da se uradi, ako znas tamo neke dodatne komande i procedure, ali JA NECU DA UCIM DODATNE KOMANDE i PROCEDURE, cela stvar i ovako postepeno postaje sama sebi cilj, forma postaje vaznija od sustine.

Donekle si u pravu. Sto se tice slika ti mozes da ih skines tako sto ces preko FLash Decompiler skinuti flash fajl sa te stranice a onda takodje preko FLash Decompiler skinuti slike koje te interesuju, a sto se tice Linka jesta da dole na dnu IE nema da pise na koju te stranicu vodi, vec ti to napises u Flash i napravis da kad on klikne da te odvede na odredjenu stra tj, na onu koju ti hoces. U svakom slucaju ja bas mislim da treba Flash koristiti za sajtove da bi izgledali sto bi je rekao "malo zivlje".E sad ti nemoras da pravis veliku animaciju da bi ona izgledala interesanta moze i da zauzima sasvim malo a da deluje cool sto bi neki rekli "sitno al dinamitno".
[ akasha org. @ 17.05.2007. 01:12 ] @
Slazem se oko vecine stvari.. Ali, recimo u biznis web prezentacijama ne ocekuje se od prosecnog korisnika da skine bas sve. Sa druge strane, ono sto je namenjeno za skidanje moze daleko bolje da se izvede. Npr. skoro sam umesto 30MB raznih PDF dokumenata ubacio oko 3MB cistog Flash vektora sa mogucnoscu print/save as .pdf. Sa te strane klijent je zasticeniji od raznih najprimitivnijih "save picture as..."

Sto se ucitavanja tice, moze se i u HTML-u ubaciti neki megabajtni JPEG pa skidanju nikad kraja, a malo vise rada sa vektorima naspram rastera itekako donosi prednosti u downloadu jedne strane.

Trece [ili peto-sesto vec]: Kompitabilnost sa Illustratorom [CS3 paket] donosi jos naprednih integracija i, barem za mene, Flash u Adobe izdanju trenutno predstavlja apsolutnog lidera na netu.

Dalje, naspram Java virtuelne masine, Adobe Flash Player 9 je daleko brzi, jednostavnije je izraditi aplete i ujedno, ti apleti su dopadljiviji... Nedostatak je jedino u povezivanju sa SQL-om, bar u mom dosadasnjem iskustvu. Rado bih da me neko uputi na bolji alat, pa da se prebacim i izucavam neke daleko naprednije tehnologije!
[ cobragangsta @ 30.05.2007. 02:59 ] @
Vec neko vreme baratam sa Flash-om i neslazem se da su sajtovi sa Flash-fajlovima veliki, to je zato sto web dizajneri ih tako prave.
Vecina fajlova radjenih u Flash-u je manja nego li jpg ili gif grafika a da ne spominjemo kakav vizuelni efekat mogu ostaviti animacije. Ako pored ovog baratate i matematikom i fizikom u samo 1Kb mozete dobiti matrix animaciju sa elementima 3D.
Problem kod Flasha je sto sve morate da definisete sta zelite da uradi jer opcije nisu ugradjne u browser. tako npr mene izludjuju baneri u flashu kod kojih na meniju desnog klika nema opcija "Open in new tab", kada nemogu markirati i kopirati tekst ili snimiti fotografiju...
Strani sajtovi se oslanjaju na veze veliki brzina i nemare mnogo za optimizaciju. Ako umesto toga koristite vektorsku grafiku rezultati su fantasticni.
Flash 8 omogucuje programiranje i scrolldugmeta na misu kao i dodavanje opcija meniju desnog klika...

Mada, misljenja sam,ako nesto bude zamenilo HTML to nece biti Flash.

ako je ovo nekom pomoglo...
[ hajduk7 @ 01.06.2007. 02:08 ] @
Ja se izvinjavam sto odma na pocetku nisam dao odgovor na temu. Po meni Flash nikad nece zameniti Html jer pored toga sto se koristi izvorni kod html u vecini slucajeva on se kombinuje sa javom i php. Pre ce Java da zameni Flash nego Flash html
[ akasha org. @ 01.06.2007. 02:29 ] @
Code:

Pre ce Java da zameni Flash nego Flash html


Java vec ima dovoljno veliki udeo, mada je vise zastupljena u izradi aplikacija nego apleta. Minus joj je svakako dugo ucitavanje JVM [virtuelne masine], a o izradi animacija da ne govorimo..

Mislim da razvoj ne ide u pravcu smenjivanja vec u pravcu integracije?
[ hajduk7 @ 01.06.2007. 02:37 ] @
Citat:
akasha org.
Code:

Pre ce Java da zameni Flash nego Flash html


Java vec ima dovoljno veliki udeo, mada je vise zastupljena u izradi aplikacija nego apleta. Minus joj je svakako dugo ucitavanje JVM [virtuelne masine], a o izradi animacija da ne govorimo..

Mislim da razvoj ne ide u pravcu smenjivanja vec u pravcu integracije?

Pa ne pazi to sam rek'o posto actionscript Flash-a je dosta slican Javi a za ovo ostale da kazem u pravu si.
[ Terminator X @ 02.06.2007. 12:27 ] @
slazem se sa prethodnom porukom :D.
[ mikevecoss @ 25.07.2007. 01:22 ] @
Zasto je Adobe puko 3.7 milijardi na Macromediu?

Koliko ljudi ce u svetu narednih 5-7 godina imati sirokopojasni takoreci besplatan internet od 512 ili 1024kb/s?

I sta ce oni vise voleti da gledaju-sajtove u HTML-u ili u FLASH-u ili jos bolje u FLEX-u?

Nisu ovi iz Adobe-a glupi.

Pa i da su zadnju paru dali za otkup Macromediu-mislim da nisu pogresili.

Ostali HTML-ovci bi mogli malo da posete koji muzej IT nauka.



[ cope.rs @ 05.08.2007. 18:12 ] @
DHTML ce mozda da zameni HTML ali ne u potpunosti. Medjutim, sada sa AJAX-om ja mislim da ce pre AJAX da dovede do smanjivanja koriscenja Flasha nego da ce Flash da zameni HTML.
[ New Village DC @ 15.09.2007. 00:08 ] @
Flash moze da zameni HTML samo u ukrasnim elementima weba. Da Flash na internetu nudi revoluciju u odnosu na html mi bi do sada vec imali Flash browser-e, html bi vec prestao da se koristi, itd. Eto, naprimer, nijedan browser nema ugradjenu podrsku za flash. Sta bi se desilo kada bi se najedanput ukinuo html ( i ostali njemu slicni jezici)- Mogi bi da se slikamo sa flashom.
Inace, Flash mi se jako svidja zbog toga sto se u njemu moze napraviti svasta za relativno kratko vreme.

Znaci neka kombinacija HTML+Flash dolazi u obzir, kao sto su i rekli mnogi pre mene.

Naravno, podrzavam sajt koji je radjen u flash-u, koji je lepo uradjen, funkcionalan, sa dobrim sadrzajem na kome i ne primetis da je radjen u flash-u.

Naravno ovo je stvar mog licnog ukusa, a komercijala i "trend" su drugo.

[ deepwhite @ 13.01.2009. 22:07 ] @
Kako stojimo "par godina posle" u zamenama sta zamenjuje sta? Meni se cini da java polako tone a flash preuzima primat. Da li ce doci do spajanja shockwave-a i flasha-a da imamo potpuni 3d internet?
[ West 36 @ 11.06.2009. 12:51 ] @
http://www.adidas.com/us/homepage.asp
mislim da je ovo dovoljno
[ MOHOK7 @ 11.06.2009. 16:24 ] @
Svaka ptica svome jatu
svaki sajt ima neku namenu i ciljnu grupu.
Sa Flashom zaradjujem lebac i spricer moj svagdasnji, ali ga ne bih mesao sa poslovnim aplikacijama jednostavno nije dorastao tome u pogledu pouzdanosti produktivnosti i upotrebljivosti.
Dok ti nadrljas jednu ozbiljnu poslovnu aplikaciju u flashu ima da ti zubi utrnu.
O kompleksnim i dinamickim CMS i B2B koji se danas nude na svakom cosku za sitnu paru da ne pricam, nemas sanse da budes konkurentan.
Flash je vise zatvorena aplikacija ima lose reseno tesko i komplicirano komuniciranje sa serverom napravili smo neke web shopove sa konfiguratorima u flashu i bilo kako bilo opet nismo mogli da zavrsimo posao bez html PHP i ostalih "ozbiljnih" stvari.
Flash je dobar da se privuce paznja posetitelja ima silne mogucnosti bezmalo ravne special FX ali tu je prici kraj.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ dejo-nunu @ 01.07.2009. 16:45 ] @
evo ja sam spreman za penziju ali flash definitno nije http://www.baufirma-klaric.com/pool.html
[ braca86 @ 05.07.2009. 18:20 ] @
joj majko mila!!!!!
[ Kreoles @ 26.07.2009. 08:36 ] @
Dobar 3d :)

U odnosu na Flash mislim da Java definitivno gubi trku. Radio sam na više projekata gde vlasnik sajta hoće Java aplikaciju da zameni Flash-om. Za obrnuto još nisam čuo. Što se HTML tiče, slažem se da ima svoje posebno mesto, Ionako swf nemože ići pravilno u browser bez html-a, još uvek.
[ akasha org. @ 09.04.2010. 12:40 ] @
Ajmo živo :)

Pogledajte TIOBE procenu zastupljenosti programskih jezika - http://bit.ly/byNptv
Teško je reći da Java gubi trku pred ActionScriptom. U web (html prezentacionom) domenu svakako Flash Player je zastupljeniji od JVMa, ali sa druge strane mogućnosti koje Java nudi daleko su iznad ASa. Za početak, Flash se ne izvršava na serveru, već na klijentu, što znači da ne može u ozbiljne aplikacije bez neophodne podrške nekog od skriptinga ili jezika sa serverske strane.

Danas Flash pritiskaju HTML 5 standard, JavaScript (jQuery) i Apple koji uporno odbija implementaciju Flash Playera u popularnim uređajima. Za par dana eto nama i CS5 paketa, pa ćemo videti šta novo Adobe ima da kaže kada je Flash u pitanju :)
[ MarkoBalkan @ 05.12.2010. 20:20 ] @
recimo live klađenje bet365 kladare je rađeno u flash-u, i to još početkom 2000 i stvar dobro funkcionira.
naravno ovo se ne može uzeti kao ozbilja web aplikacija, ali na to se spajaju tisuće ljude i radi normalno.

tako da mislim da će u budućnosti flash zamijeniti html/css.


[ Nikola Medić @ 22.01.2011. 13:06 ] @
Iskreno, meni se više svidja Flash/Flex iz razloga zato što je veoma sličan C#/Java sintaksi i mnogo je stabilniji sto se tiče pravljenja specijalni efekata. Nije čak ni loš HTML5, ali još je mlada ta tehnologija, tako da sumnjam da ce HTML5 prevazići ikada Flash. Ali opet, Adobe je integrisao HTML5 poršku u AIR, što mi se mnogo sviđa. :)
[ Trajkovski @ 31.03.2015. 21:15 ] @
Zavisi za sta. Za ono za sta nije bio ni namenjen kao sto su sajtovi Flash je otisao u penziju, ali zato je za sada Flash jos uvek suvereni vladar banera.