[ milos 2 @ 01.09.2013. 11:58 ] @
pozdrav, treba da wireless-om razdelim internet po spratovima, naravno sto je jeftinije moguce. Jedan sprat ima u proseku 8 soba (kada su u pitanju 2-krevetne ili 3-krevetne), ili dve sobe (ako su u pitanju 6-krevetne). Svaki hodnik je u proseku dugacak oko 20m. Moja ideja je bila da tamo gde im dolazi modem za net, jer ga imaju, ali samo na recepciji, da stavim jedan mikrotik, i dva 24-portna switch-a. Na svaki interfejs na switch-u da stavim po jedan N wireless router, i njih da stavim na pocetak svakog hodnika, ali sam video da ce to biti ruzno, i da postoje antene za unutrasnju upotrebu koje rade kao ruteri. ali nigde ne mogu da ih nadjem po prodavnicama, sve su za spoljnu upotrebu. da li neko moze da mi preporuci neku antenu kao sto je mikrotik sxt, samo malo slabiju, da moze da pokrije taj hodnik duzine 20m?

u napred hvala.
[ pajaja @ 01.09.2013. 12:53 ] @
Pozdrav,
moraces da das malo vise detalja o tome sto zelis da uradis. Koliki ti je budzet za to 'jeftino' resenje? Koliko spratova ima hotel?
Citat:
da moze da pokrije taj hodnik duzine 20m?

Hoces da pokrijes samo hodnik ili i sobe? Ako pokrivas i sobe, kako mislis to da uradis? koliko su "duboke" sobe u odnosu na hodnik?
[ milos 2 @ 01.09.2013. 13:06 ] @
Citat:
Koliki ti je budzet za to 'jeftino' resenje?

pa posto nije hotel moj, recenica je bila "sto jeftinije moguce", klasicno srpski.

e ovako, hotel ima dva sprata i prizemlje. u ovom krilu gde su jednokrevetne, dvokrevetne i trokrevetne sobe u prizemlju je trpezarija, a u ovom krilu gde su sestokrevetne sobe dole su jednokrevetne i dvokrevetne sobe. U ovom prvom krilu sobe su iste dubine 6 metara, a u ovom drugom krilu su dubine 8 metara. pa plan je da ta antena pokrije i sobe, mozda jos jedna antena na sredini hodnika, ali to je ideja.
[ Pajica Ristic @ 11.09.2013. 19:49 ] @
što se tiče antene, to bi bilo najbolje da izmeriš na licu mesta, jer je jako teško proceniti koja bi antena bila dovoljno dobra a da ima solidnu pokrivenost i da nije preskupa. drugo pitanje je koliki je link ka netu. ako je brzina dobra i ako nije bitno postavljanje nekog ograničenja, onda bi mogla i jeftinija oprema tj ruteri koji nemaju baš toliko podešavanja ko šta može da koristi.
[ milos 2 @ 11.09.2013. 21:47 ] @
da, i mislio sam da bi tako bilo najbolje, ali sam mislio da postoji neka indor antena koja ima veliki domet, ali sam razmislio, posto je ova d-link-ova antena dovoljna za jednu sobu, mogao bi u svaku sobu po jednu takvu antenicu, sto bi svima osiguralo dobar prijem pa bi ili kupio nastavke koji taj kabel pretvaraju u UTP, ili rutere sa dva ili tri prikljucka za antenu. samo ovde onda nastaje problem sa pitanjem kolika je maksimalna duzina kabla za wireless antenu?
sto se tice link-a, osnovni sbb-ov 10/1. tako da bi trebalo stavljati zabrane, ali samo sto se tice brzine, tako da bi jedan mikrotik odradio posao
[ Aleksandar Đokić @ 13.09.2013. 21:43 ] @
Mislim da je najbolje da u startu odustanes od te price. Posteces sebe velikih nervoza.
[ milos 2 @ 15.09.2013. 16:15 ] @
Pa pretpostavljam, ali nikako ne mogu da nadjem koji model antene da koristim po spratu, bar odakle da pocnem, pa cu ja na terenu izmeriti da li mi treba jaca ili ne.
[ valjan @ 16.09.2013. 09:26 ] @
Pazi, ako poštuješ važeće propise onda ne postoji "jača" i "slabija" antena - zakonski dozvoljen maximum na 2,4GHz je 100mW i preko toga ne smeš. Caka je u tome da se koriste usmerene antene, i nije isto da li ćeš ti tih 100mW rasuti sferno u svim pravcima, ili ćeš usmeriti u tankom snopu samo u jednom pravcu. E sad, ako odabereš suviše tanak snop, imaćeš mrtve uglove, a opet ako odabereš suviše širok, signal neće dobaciti dokle si ti zamislio.

Tu postoji još jedan faktor - svaki AP ima hardverska ograničenja u smislu koliko istovremenih sesija može da podrži. Obični kućni TP-Linkovi puknu već sa 3-4 istovremene sesija, dok neki profi uređaji teoretski mogu da podrže i nekoliko desetina, ali opet se u praksi uvek pokažu malo drugačiji rezultati. To se opet rešava tako da postaviš nekoliko AP-ova da pokriju određeni prostor, podesiš ih u roaming režim (tako da uređaj bez problema može da se kreće u tom prostoru i sam bira najjači signal), i onda im uglavnom smanjiš jačinu emitovanja, tako da uređaj koji je napustio oblast jednog i ušao u oblast drugog ne zadržava konekciju na onaj prvi nego se prebaci na drugi (ako se ovo ne uradi, u praksi svi se prikače na prvi na koji naiđu i sotanu sve vreme na njemu, pa taj onda ima nekoliko desetina istovremenih sesija dok ostali zvrje prazni, i onda taj prvi stalno puca i klijenti su nezadovoljni itd.)

Da ne spominjemo poznate probleme sa reflektujućim staklima na prozorima koja odbijaju i WiFi signal (pa dolazi do interferencije), slabljena signala u blizini armatura (dovratak je poznat po lošem prijemu, naročito ako se koristi alu-stolarija) i ostale slične kerefeke. Dakle, ovako napamet teško da ti možemo dati konkrrtan savet, moraš prvo uraditi neka merenja i dati neke konkretnije rezultate, pa onda možemo i mi tebi dati neke konkretnije predloge...
[ milos 2 @ 16.09.2013. 13:43 ] @
hvala na konkretnijem odgovoru, posto bi ja na sprat stavio dva, ako je potrebno, jer kazem ima do 8 soba na spratu, ja sam mislio na nesto ovako, pristojna je cena:

[url=]
http://www.aliexpress.com/item...Range-Expander/1285604355.html
[/url]

jeste kinesko, ali ni d-link, ni tp-link nije mnogo bolji, a dosta je skuplji, a nesto ovakvo ubiquiti-jevo je mnooogo skuplje.
[ pajaja @ 16.09.2013. 20:46 ] @
Mislim da ti je Aleksandar dao najbolji savet. Bolje ti je da odustanes od toga nego da napravis neku jeftinu varijantu od 200-300e koja nece raditi zadovoljavajuce i za koju ce te zivkati stalno. Jaka predajna snaga ti ne znaci nista ako klijent ne moze da odgovori nazad. Ubiquiti ili mikrotik su ti verovatno najjeftinija resenja koja ce da rade, sa tim sto UniFI AP-ove neces moci regularno da nadjes kod nas (osim osnovnog modela koji radi samo na 2.4GHz) zbog izlazne snage.
[ milos 2 @ 16.09.2013. 21:44 ] @
Ok, videcu sta cu, konacno dve poruke koje mi daju neka konkretnija resenja. Posto mi ne treba za privatnu upotrebu, moram ono sto je zakonom dozvoljeno (2.4GHz i 100mW). Hvala.
[ valjan @ 17.09.2013. 09:15 ] @
Što se tiče zakonski dozvoljenih vrednosti, n standard podržava i 5GHz, a tu RATEL propisuje max snagu do 1W (tabela 2.1 u prilogu na malo pre navedenom linku). Jedini problem je da ako ti navrati gost sa starijim uređajem koji podržava samo b/g standarde, AP će automatski oboriti svu komunikaciju na 2,4GHz i na b ili g standard (sistem je tako podešen da se uvek prilagodi najslabijem uređaju), što opet znači da ćeš imati gomilu nezadovoljnih gostiju na grbači. Alternativa je da dozvoliš upotrebu samo n opsega (većina uređaja napravljenih u poslednje 4 godine podržavaju n), pa ćeš onda imati samo po neko matoro gunđalo sa prigovorom da njegov krš od laptopa/mobilnog ne može da se konektuje, ali bar si drugima omogućio dobar link...
[ bachi @ 21.08.2015. 16:28 ] @
Ima li neko iskustva sa Ubiquiti UniFI opremom? UAP-LR na primer? Treba u jednom hotelu da stavim dosta ozbiljniju opremu, pa mi se sviđa ovo što se pravi virtualni AP koji ima isti ssid i istu mac adresu, pa se dobije pravi wifi romanig, bez diskonektovanja klijenta kada se prebacuje sa APa na AP.

Kako se to pokazalo u praksi? Kakav je što se dometa tiče?