[ Dexic @ 30.08.2013. 17:52 ] @
http://www.kamatica.com/biznis...og-losih-uslova-u-srbiji/11937

Citat:
Peđa Pušelja, osnivač WTFjeansa, na svom Facebok profilu prokomentarisao je akviziciju na sledeći način:

Čestitke ekipi iz hrvatskog Pravog Klika koji su preuzeli wtfJeans. Ubeđen sam 110% da će sa takvom ekipom ovo biti novi hrvatski hit – u svijetu! A srpskoj administraciji želim takođe sreću – sa peglanjima deviznih deficita, ali i dolazak H&M u Srbiju koji će im verovatno pomoći u tome :) Ja neću više, ne želim više ni dolara uneti u zemlju čija me administracija “zaskače” sa svih strana dok im ja punim budžet. Aj bok ;)

Portal Marketingitd.com zamolio je Peđu za komentar šta je to što ga je nagnalo da proda svoj brend, i da li je u pitanju na prvom mestu bila potreba za izmeštanjem proizvodnje. Njegov odgovor prenosimo u celosti:

Užasan devizni zakon gde moja firma svaki devizni priliv mora pravdati državi kao da sam kriminalac. Poseban bezobrazluk tog zakona se ogleda u tome da kada imate online shop sa naplatom preko platnih kartica, država vas tera prodati devize odmah banci. Dakle, ne smem primiti devize koje sam JA zaradio, ponavljam, moje devize. I to po prodajnom kursu banke. A kasnije, ako imam “pravo po zakonu” kupiti devize država mi dozvoljava, naravno – sada po kupovnom kursu banke.

Naravno da ću ja te devize u 99% slučajeva prodati nekoj banci, ali neću da me država reketari na taj način. To su devize moje firme koje je moja firma zaradila i na koji plaćamo porez, ne može država da mi nameće kome ću ih ja prodati i kada.

Druga stvar je carinski zakon koji me stavlja u situaciju da mi carina otvara pakete na IZLAZU iz zemlje. Svaki paket je posebno dizajniran da izdrži putovanja u bilo koji deo sveta, ali je to i paket u koji je uložen novac da on tako izgleda. Svako otvaranje paketa prouzokuje to da paket sa robom stiže oštećen kod kupca. Zamislite da Apple ili Amazon odluči slati pakete iz Srbije i da im srpska carina otvara svaki paket za koji one procene da se treba otvoriti!

Treća stvar je neusklađenost zakona sa novim načinima poslovanja koji te jako koče. Jedan od problema je recimo kada se radi o povratu robe u garantnom roku, za koju me država zakonom obavezuje – ta ista država tera platiti špediterske usluge “UVOZA” za robu koju mi kupci vraćaju na zamenu. Ta špedicija košta više nego proizvodnja tih farmerki. Pisao sam o tome više na dilingu.

Da ne pričam o nebulozama gdje država praktično zabranjuje da jedna firma troši više od 10% na marketing! Tačnije, država dopušta – osim što na sve marketing troškove koje firma ima, a prelaze 10%, se mora platiti porez. To je praktično kao da za firmin marketing plaćam iz svog džepa. To je jedan od ogromnih idiotizama koji izazivaju čak podsmeh u drugim državama. Zamislite, država određuje koliko će neka firma uložiti u marketing. Da li srpski brendovi mogu biti konkurentni onda u inostranstvu? Ne mogu, naravno, a to se i vidi iz stanja budžeta Srbije…

Pored toga postoji još milion sitnih stvari koje vam zagorčavaju život. Jednostavno mi je bilo lakše kompletno prodati firmu i krenuti u nove avanture, ali ovaj put ne u Srbiji. Ne želim dati više ni dolara državi koja baca balvane malim poduzetnicima koji donose devize u zemlju i pune budžet.


Bas me zanima koliko brzo ce ventura naci kako nista od ovoga nije tacno sada, i da u stvari samo je covek hteo da brze plati robu na napisao "pomoc prijatelja" kad je placao :D
[ deedee6 @ 30.08.2013. 18:42 ] @
To je tako svugde u svetu
[ Otto23 @ 30.08.2013. 22:15 ] @
Ma nemoguce...

Dok se ova zemlja ne opameti - pritom mislim na korenitu promenu svih drzavnih sluzbi i metoda (ne)rada, javasluka i korupcije koji su se zapatili - dotle nema sanse da se bilo sta pomeri iz mrtve tacke. Treba ustanoviti:
1) Normu (kolicinu svakog posla koje sluzbenici treba da obave)
2) Jasno definisane zahteve, cene i propise za dobijanje ili uzimanje bilo kakve dozvole/resenja/papira/uverenja (dakle da od raspolozenja/(ne)znanja onog za salterom ne zavisi da li ce nesto da prodje ili ne)
3) Odgovornost i kontrolu (otkaz za (ne)ucinjeno, i anonimni servis (koji zaista radi svoj posao) na koji ljudi mogu da prijavljuju korupciju/bahatost - svi zaposleni da nose ime i prezime na kosuljama)

Ali to se nece dogoditi nikad - jer jedna velika parazitsko/politicka sorta ljudi na ovim prostorima zivi upravo od toga sto "od njih zavisi", tj. od selektvne primene zakona i usluga.
[ EmmaR @ 31.08.2013. 00:20 ] @
Koliko mi je poznato: da firma radi sa inostranstvom (stranom valutom) mora imati devizni račun uz koji dobija uputstvo za uplatu (a koje se radi sigurnosti, dostavlja ino kupcu uz svaki (pred)račun): Nebitno da li se radi samo o uvozu (kada treba da plati) i / ili izvozu (kada njoj plaćaju). Pri prilivu novca od kupca: kupac (ako je tako dogovoreno) po izvršenom plaćanju šalje svift (dokaz iz svoje banke o plaćanju) a kada novac legne na devizni račun banke firme, ova ga obaveštava sviftom (i to znači da su pare 100% na računu). Novac (devize) mogu da ostanu na deviznom računu, može se odmah naložiti banci da ih konvertuje u dinare i prebaci na dinarski račun (brzina zavisi od politike banke u kombinaciji sa zakonskim odredbama. Ne sećam se kada se plaća provizija (pri samom prilivu deviza na devizni račun ili pri prebacivanju na dinarski račun); neke banke imaju fiksnu proviziju u eur-ima, koja je nezavisna od priliva.
[ flighter_022 @ 02.09.2013. 10:14 ] @
http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...ira-izvoz-robe-preko-interneta


Citat:
Peđa Pušelja, osnivač internet prodavnice “WTF jeans” i proizvođač ovog brenda, odlučio je da izađe iz tog posla u Srbiji i proda firmu Hrvatima jer se, kako kaže, kod nas internet trgovcima bacaju balvani pod noge, a država umesto da podstiče, sabotira izvoz preko interneta.
[ Nedeljko @ 02.09.2013. 11:21 ] @
Nije ni čudo. To se savršeno uklapa u politiku posle Đikija, naročito od dolaska BT na vlast 2004, a pogotovu od 2008 kada se ratosiljao "Voje vojvode" (Koštunice). Očigledno je cilj politike upropašćavanje zemlje, ali tako da to narod prihvati.
[ deimos25 @ 02.09.2013. 23:38 ] @
Link ka originalnom postu
http://diling.me/osam-stvari-zbog-kojih-sam-prodao-wtfjeans-ili-zasto-srbija-svoje-privrednike-gleda-kao-kriminalce/
[ Dexic @ 03.09.2013. 01:04 ] @
Mene zanima da li mu je stvarno promet bio 20.000$ kao sto pise na sajtu ili je to u hiljadama - da je 20.000$ godisnji promet.......
[ mr. ako @ 03.09.2013. 03:40 ] @
Ma Puselja je uvek tako nastupao senzacionalisticki, a ovo sve je iskljucivo zato sto je to deo deal-a koji je imao sa firmom kojoj je prodao WTFjeans. Cist marketing i reklama.

U tom linkovanom postu se nalupao gluposti kao i obcino, bitch-uje k'o i uvek, zali se, skrguce zubima... Tako je i ranije brbljao, pa otisao u Francusku i tamo zapoceo WTFjeans! Ko ga ter'o da se vraca uopste?!
Ince, nije tamo u FR proizvodio farmerke, vec u Srbiji. Nije mu smetalo sto mora mora da ih u batch-ovima salje iz Srbije u FR. I pored svih prednosti Francuske i svih mana Srbije, on se ipak vratio nazad u ovu usr*nu jamu... :/ Pa zasto, ako bas nista ne valja?! Sto nije ostao u FR?

Da je on hteo da radi, radio bi, pronasao bi nacin kao i svaki pametan preduzetnik.

Prvo sto mi pada na pamet je izvoz vece kolicine farmerica u US odjednom i prodaja odatle svim US kupcima. Problem resen. Imao je dosta metrike da vidi koje se velicine traze, koliko komada treba da posalje kvartalno i to je to. Nikakva filozofija.

Ali neeeee. On je uzeo da dize hype oko necega opste poznatog (losi i/ili nedoreceni zakoni, neregulisana Internet trgovina,...) i pritom je jos izneo gomilu netacnih informacija i cistih gluposti.

Ljudi kad vide naslov: "Srbija NE ZNA, eno Hrvati kupili nasu USPESNU kompaniju!!!!!111!!1!!" odmah pustaju suze i pljuju sline na drzavu, pritom naravno, deleci link ka Puseljinoj kampanji...



[ Nemke_BG @ 03.09.2013. 08:27 ] @
Citat:
mr. ako: Ma Puselja je uvek tako nastupao senzacionalisticki, a ovo sve je iskljucivo zato sto je to deo deal-a koji je imao sa firmom kojoj je prodao WTFjeans. Cist marketing i reklama.

U tom linkovanom postu se nalupao gluposti kao i obcino, bitch-uje k'o i uvek, zali se, skrguce zubima... Tako je i ranije brbljao, pa otisao u Francusku i tamo zapoceo WTFjeans! Ko ga ter'o da se vraca uopste?!
Ince, nije tamo u FR proizvodio farmerke, vec u Srbiji. Nije mu smetalo sto mora mora da ih u batch-ovima salje iz Srbije u FR. I pored svih prednosti Francuske i svih mana Srbije, on se ipak vratio nazad u ovu usr*nu jamu... :/ Pa zasto, ako bas nista ne valja?! Sto nije ostao u FR?

Da je on hteo da radi, radio bi, pronasao bi nacin kao i svaki pametan preduzetnik.

Prvo sto mi pada na pamet je izvoz vece kolicine farmerica u US odjednom i prodaja odatle svim US kupcima. Problem resen. Imao je dosta metrike da vidi koje se velicine traze, koliko komada treba da posalje kvartalno i to je to. Nikakva filozofija.

Ali neeeee. On je uzeo da dize hype oko necega opste poznatog (losi i/ili nedoreceni zakoni, neregulisana Internet trgovina,...) i pritom je jos izneo gomilu netacnih informacija i cistih gluposti.

Ljudi kad vide naslov: "Srbija NE ZNA, eno Hrvati kupili nasu USPESNU kompaniju!!!!!111!!1!!" odmah pustaju suze i pljuju sline na drzavu, pritom naravno, deleci link ka Puseljinoj kampanji...


Da li je tako ili nije, ne znam i ne mogu to da iskljucim kao mogucnost.

ALI sve ono sto je napisao TOLIKO MNOGO lici na nasu drzavu da mi je strasno tesko da ne poverujem bar u delove toga sto pise.
[ ventura @ 03.09.2013. 09:16 ] @
Svi ovi rantovi ljudi koji su u poznim godinama otkrili toplu vodu su postali jako dosadni...
[ missortr @ 03.09.2013. 09:52 ] @
nije niko otkrio toplu vodu jer se ista koristi duuugo.

Kao i vecina Zakona oni se bukvalno prevedu, rijetko kad prilagode a promjenjuju po potrebi. O ovakvim problemima se koliko ja vidim i raspravlja (bolje ikad nego nikad) a cinjenica je da je i zainteresovanost mala. Gradjanske inicijative nema (spremnost zajednice da ukaze na probleme u drustvu), ne postoji tako reci osim u oblicima kada se treba praviti njesra (blokirati puteve, institucije i pjluvati po vlasti a ne podrzavati je i saradjivati sa istom).

Pa sto bi se onda radilo ako ne mora?

Citat:
O ovakvim problemima se koliko ja vidim i raspravlja

Regionalna konferencija, Arandjelovac 2013

[ ventura @ 03.09.2013. 10:07 ] @
Propisi jesu arhaični i nisu uopšte prilagođeni vremenu u kojem živimo, ali pola tih stvari koje je dotični napisao su blago rečeno netačne i posledica neinformisanosti.

Sa druge strane ako već želi da se bavi direktnom prodajom svoje robe na netu, pri čemu mu je USA primarno tržište, to ni iz Hrvatske neće moći da radi ništa bolje nego iz Srbije, već je za to trebao da napravi neki drop shipping ugovor i tako reši distribuciju/cenu poštarine/povrat robe, sve o istom trošku.

Tačno je da firma iz Srbije ne može da ima račun u inostranstvu, ali isto tako on može da napravi svoju firmu u USA koja će da ima merchant i obične račune i preko njih vrši naplatu, a firmi u Srbiji interno fakturiše wholesale fakture u iznosu koji on odredi.

Itd. itd.
[ žutokljunac @ 03.09.2013. 10:33 ] @
A koliko je potrebno da pravno lice posluje da bi se uopšte mogao otvoriti " online shop ". Čuo sam dve godine?

[ mmix @ 03.09.2013. 10:56 ] @
ventura, koji deo nije tacan?


Btw, nije to bas tako lako raditi kad radis physical goods, to su preporuke za ostale koji se bave usluznim delatnostima, pa mozes kroz primarnu offshore lokaciju da zaobidjes lokalne papane i njihove Otomanske fazone. Kad radis sa fizickom robom, prica je malo drugacija, opet moras da radis izvoz robe odavde, mroas da radis uvoz robe tamo i da odrzvas skladista, distribuciju, itd. Ili, da ti neko tamo to odradjuje u kom slucaju ne mozes da operises jer ce ti ta usluga pojesti marginu. Postoje druge lokacije na kugli zemaljskoj sa vise sluha za ovakav biznis i prodavci sa tih jurisdikcija ce ti unistiti biznis cenama.
[ ventura @ 03.09.2013. 11:25 ] @
Citat:
mmix: ventura, koji deo nije tacan?

2. NASILNA PRODAJA DEVIZA FIRME
4. ČUVANJE SREDSTAVA U DEVIZAMA JE ZABRANJENO ZA FIRME!

Ovo je u potpunosti netačno, rekao bih neka pogrešna freestyle interpretacija domaćih propisa.

5. CARINA MORA PRESTATI OTVARATI PAKETE PRI IZVOZU!
Kada on bude ispoštovao propise pa na carinu donese otvoren paket, onda neće biti potrebe da ga carinici otvaraju.

7. SRBIJA ODREĐUJE KOLIKO SMETE POTROŠITI ZA MARKETING
Mali perica zamišlja da možeš tek tako da radiš stvari? Da te neke stavke ostave otvorene, niko živ ne bi platio ni dinara poreza. Da li je 10% malo ili mnogo to nemam pojma, ali sigurno je da limit mora da postoji. Pa i na tom čuvenom zapadu, u Austriji recimo službeni auto ne može biti skuplji od 35.000 evra, i ako jeste onda se na razliku plaća porez. Naravno da i tamo, i svugde na svetu postoje ograničenja takve vrste u poslovanju.

Citat:
mmix:
Btw, nije to bas tako lako raditi kad radis physical goods, to su preporuke za ostale koji se bave usluznim delatnostima, pa mozes kroz primarnu offshore lokaciju da zaobidjes lokalne papane i njihove Otomanske fazone. Kad radis sa fizickom robom, prica je malo drugacija, opet moras da radis izvoz robe odavde, mroas da radis uvoz robe tamo i da odrzvas skladista, distribuciju, itd. Ili, da ti neko tamo to odradjuje u kom slucaju ne mozes da operises jer ce ti ta usluga pojesti marginu. Postoje druge lokacije na kugli zemaljskoj sa vise sluha za ovakav biznis i prodavci sa tih jurisdikcija ce ti unistiti biznis cenama.

Ovo što pišem pišem iz ugla nekoga ko je pre 11 godina imao vrlo uspešnu online prodavnicu baš u Srbiji, i koji je 99% robe prodavao direktno u USA. Vrlo dobro znam kakvi su propisi, i skoro sam siguran da se ništa nije promenilo na bolje u tih 11 godina.

Zato i kažem da je dropshipping jedino funkcionalno rešenje. Čak i da se kojom magijom ukinu svi propisi o izvozu iz Srbije, da možeš samo da odeš u poštu i predaš paket, opet nećeš biti tržišno konkurentan zbog visoke cene poštarine i tranzitnog vremena. I pored svega toga, opet se svako malo nađe neki ne baš tako mlađani online preduzetnik koji otkriva toplu vodu i šokira se domaćim propisima onda kad je već dobro zagazio u celu stvar sa prodajom. Ne ide se grlom u jagode, da tako kažemo...

Drop shipping košta reda veličine 5-10% vrednosti robe, napravi ugovor sa nekim velikim supplierom npr. Amazon, Doba, pošalje recimo 1000 farmerica svojoj firmi u USA (koju je registrovao za par stotina dolara), njegova USA firma potpiše ugovor sa drop shipperom i prosledi robu, i on dalje samo da nalog koliko komada treba da se pošalje na koju adresu + svaki drip shipper ima svoje sopstvene kanale prodaje, pa to može čak i da mu uveća promet.
[ nnn @ 03.09.2013. 11:32 ] @
2. NASILNA PRODAJA DEVIZA FIRME
4. ČUVANJE SREDSTAVA U DEVIZAMA JE ZABRANJENO ZA FIRME!
Ovo je u potpunosti netačno, rekao bih neka pogrešna freestyle interpretacija domaćih propisa.


Kada ti se placa preko fakture onda da, onda si u pravu onda mozes da drzis devize. Ali kada koristis credit card payment processor, onda ti se konvertuje u dinare.
[ madamov @ 03.09.2013. 12:13 ] @
Citat:
nnn: 2. NASILNA PRODAJA DEVIZA FIRME
4. ČUVANJE SREDSTAVA U DEVIZAMA JE ZABRANJENO ZA FIRME!
Ovo je u potpunosti netačno, rekao bih neka pogrešna freestyle interpretacija domaćih propisa.


Kada ti se placa preko fakture onda da, onda si u pravu onda mozes da drzis devize. Ali kada koristis credit card payment processor, onda ti se konvertuje u dinare.


Tu sada treba da vidimo sledeću stvar: stranac plaća karticom strane banke srpskoj firmi preko interneta, je li tako? U čemu je onda razlika kada stranac uđe u bilo koju prodavnicu u Srbiji i provuče karticu strane banke? Ja tu nikakvu razliku ne vidim.
[ madamov @ 03.09.2013. 12:15 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
mmix: ventura, koji deo nije tacan?

2. NASILNA PRODAJA DEVIZA FIRME
4. ČUVANJE SREDSTAVA U DEVIZAMA JE ZABRANJENO ZA FIRME!

Ovo je u potpunosti netačno, rekao bih neka pogrešna freestyle interpretacija domaćih propisa.


Štaviše, ako je frka da će evro da skoči ili baš želiš tako, firma uvek može da pretvori višak dinara sa dinarskog računa u devize i da novac čuva u devizama.
[ nnn @ 03.09.2013. 12:21 ] @
Citat:
madamov:
Citat:
nnn: 2. NASILNA PRODAJA DEVIZA FIRME
4. ČUVANJE SREDSTAVA U DEVIZAMA JE ZABRANJENO ZA FIRME!
Ovo je u potpunosti netačno, rekao bih neka pogrešna freestyle interpretacija domaćih propisa.


Kada ti se placa preko fakture onda da, onda si u pravu onda mozes da drzis devize. Ali kada koristis credit card payment processor, onda ti se konvertuje u dinare.


Tu sada treba da vidimo sledeću stvar: stranac plaća karticom strane banke srpskoj firmi preko interneta, je li tako? U čemu je onda razlika kada stranac uđe u bilo koju prodavnicu u Srbiji i provuče karticu strane banke? Ja tu nikakvu razliku ne vidim.


Razlika je sledeca sto je prodavao strancima i fakturisao u dolarima i to je bilo naplaceno u dolarima. Koristio je domaci payment processor ali je koristio dolare kao valutu placanja.
[ mmix @ 03.09.2013. 12:43 ] @
Citat:
madamov: Štaviše, ako je frka da će evro da skoči ili baš želiš tako, firma uvek može da pretvori višak dinara sa dinarskog računa u devize i da novac čuva u devizama.


Da, ali po gornjem kursu, to je upravo ono sto je i rekao da je problem. Kasniji refund mu rade po dinarskom iznosu koji je dobio te kupac ne dobija puni iznos svoje valute nazad na karticu. Ne vidim zasto bi izmislio tako nesto, i deluje mi sasvim realno da se to tako radi kod nas.

Citat:
ventura: Mali perica zamišlja da možeš tek tako da radiš stvari? Da te neke stavke ostave otvorene, niko živ ne bi platio ni dinara poreza. Da li je 10% malo ili mnogo to nemam pojma, ali sigurno je da limit mora da postoji. Pa i na tom čuvenom zapadu, u Austriji recimo službeni auto ne može biti skuplji od 35.000 evra, i ako jeste onda se na razliku plaća porez. Naravno da i tamo, i svugde na svetu postoje ograničenja takve vrste u poslovanju.


Kontam ja zasto je drzava uvela limit od 10%, ali to je upravo i sustina problema nase ekonomije, sto drzava resava problem pranja novca tako sto bogalji legitimne poreske obveznike koji se ne bave mahinacijama. Upravo taj suicidalni spin na upravljanje ekonomijom nas je i doveo tu gde smo. Shodno tome i treba da se buni i zali i urla na sva usta o svojim iskustvima, ako cutis nista dobro se ne moze desiti. On mozda jeste mali perica ali taj mali perica je radio izvoz (koliki god da je) i zaposljavao je ljude, i toj prici sad dolazi kraj.

Re ostatka tvojeg obrazlozenja, vecina tih online shopova radi sa veoma tankim marginama, 5-10% transakcionih troskova na drop-shipping je van njihovog dometa. Opet, drzava moze da kaze da to i nije neki biznis kad mu je profitna margina jednocifrena, ali onda ta drzava mora da osmisli kako ce da nadomesti taj izgubljeni proeski prihod i sta ce da radi sa novopridolim ustima na birou.


[ deimos25 @ 03.09.2013. 12:44 ] @
Ovo je klasična PR kampanja sa ciljem omekšavanja propisa za e-trgovinu.
Nešto slično se radilo nedavno i sa PayPalom, gde je pravi cilj kampanje bio uklanjanje/omekšavanje propisa, a ne PayPal-ov dolazak.
[ mmix @ 03.09.2013. 12:51 ] @
Cija PR kampanja? Opet neka teorija zavere?
[ missortr @ 03.09.2013. 12:51 ] @
Citat:
pravi cilj kampanje bio uklanjanje/omekšavanje propisa, a ne PayPal-ov dolazak.

Moze li pojasnjenje tj. sta hoces da kazes, konkretno
odnosno:
Citat:
Ovo je klasična PR kampanja sa ciljem omekšavanja propisa za e-trgovinu.

Svaka PR kompanja ima svoj cilj, a N01 je licni interes pokretaca odnosno onog koji to i pokrece. Sasvim normalno.


pravo pitanje je:
Koliki ja interes imam od toga? - Uopste me ne dotice ne bavim se tim poslom ali ne znaci da necu (nekad)

a ne vodjenje brige koliko ce neko drugi zaraditi

[ deimos25 @ 03.09.2013. 13:04 ] @
Nikakva teorija zavera, prosto neko zastupa svoje interese na način koji nalazi da mu najviše odgovara.

Konkretnije:
Citat:
B92: Prvi korak za dolazak PayPal-a
....
Zakonske prepreke u vidu zastarelih regulativa su jedna od najvećih problema sa kojima se ljudi koji u Srbiji žive od Interneta suočavaju kada pokušaju da svoje poslovanje prevedu u potpuno legalne vode. Srpska Internet zajednica već godinama pokušava to da promeni, navodi sajt Trojka.rs.

U ovom paketu predloženih izmena zakona, biće između ostalog rešeni i problemi poput carine koja trenutno potpuno destimuliše razvoj izvoza putem Interneta, kao i definisanje termina poput virtuelnih računa kao što je PayPal, što bi trebalo da omogući građanima da ih koriste bez bojazni da rade nešto mimo zakona.

Osim toga,izmenama zakona biće rešeni i problemi glomaznog knjigovodstva koje sprečava razvoj elektronske trgovine, kao i mnogi drugi dosadašnji problemi sa kojima su se sretali domaći Internet preduzetnici i kompanije.

http://www.b92.net/biz/vesti/s...07&dd=01&nav_id=522474

To je jedan tekst u vreme pomenute kampanje. Uzgred, smatram je u potpunosti legitimnom i da je krajnje vreme da se ovde mnoge stvari počnu menjati...
[ missortr @ 03.09.2013. 13:18 ] @
Citat:
Nikakva teorija zavera, prosto neko zastupa svoje interese na način koji nalazi da mu najviše odgovara.

Normalno, i sve sto je manji broj ljudi ukljucen - manji otpor da se ostvare interesi pojedinca a ne cijelog drustva.

Mislis da je ne gledam prvo sebe, svoju porodicu pa ....

Praksa je da se nesto sto se ne trazi i ne insistira na tome nece ni doci na dnevni red.

i ima li iko sta lose da kaze o ovom?



a ni problem vezan samo za E-trgovinu

vec i problem "slona u staklarskoj radnji". Moze se reci da nije najbolje objasnjeno ali nemam bolji primjer.

l.p.

[Ovu poruku je menjao missortr dana 03.09.2013. u 14:28 GMT+1]
[ tarla @ 03.09.2013. 13:31 ] @
Vidim kako ovi na državnoj sisi svim snagama brane državu...

Ventura reče da carina ne bi otvarala pakete da ih donese otvorene....

Zanima me kolika je njemačka carina ili američka recimo kada mogu stići pozatvarati sve Amazonove pakete? Ispada da se svi paketi pakuju na carini i da imaju armiju ljudi samo za lizanje markica ?

[ madamov @ 03.09.2013. 14:54 ] @
Citat:
mmix:
Citat:
madamov: Štaviše, ako je frka da će evro da skoči ili baš želiš tako, firma uvek može da pretvori višak dinara sa dinarskog računa u devize i da novac čuva u devizama.


Da, ali po gornjem kursu, to je upravo ono sto je i rekao da je problem. Kasniji refund mu rade po dinarskom iznosu koji je dobio te kupac ne dobija puni iznos svoje valute nazad na karticu. Ne vidim zasto bi izmislio tako nesto, i deluje mi sasvim realno da se to tako radi kod nas.


Ne ulazim ja u to, već u ono "ne mogu da se drže devize na računu". Ne da mogu, nego možeš i da ih kupiš bez ino-fakture koju treba da platiš.
[ ventura @ 03.09.2013. 15:23 ] @
Citat:
mmix:
Cija PR kampanja? Opet neka teorija zavere?

Cenim da je u pitanju PR kampanja "bu-hu, postao bi milioner preko noći, ali zbog zle Srbije osta siroma". Da se ne lažemo, lik je prometovao 20.000 dolara godišnje, što znači da je prodao koliko farmerica? 110-120 komada za godinu dana? Da je njemu posao malo bolje krenuo, ne bi on naklapao žalopojke o sistemu u Srbiji već bi uradio onako kako sam ja napisao (što nije nikakva nauka, i svako ko se 2 minuta pozabavio tom problematikom bi došao do istog zaključka), proizvodio jeftino u Srbiji, efikasno prodavao u USA i drmao lovu.

Ostali koji ne mogu da naprave volume da im se isplati ova Srbo-USA kombinacija, jbg, tough luck, Srbija uopšte nije naklonjena online biznisu i tu nema šta da se priča dok se sistem ne promeni iz korena. Sa tog aspekta je glupo svako par meseci slušati ovakvu sličnu priču ozlojeđenog malog preduzetnika koji je uleteo u posao grlom u jagode bez da ima ikakvog pojma kako poslovanje u Srbiji funkcioniše.

Citat:
tarla:
Vidim kako ovi na državnoj sisi svim snagama brane državu...

Šta ćeš moramo i mi da se borimo za naše plate...

Citat:
tarla:
Ventura reče da carina ne bi otvarala pakete da ih donese otvorene....

Zanima me kolika je njemačka carina ili američka recimo kada mogu stići pozatvarati sve Amazonove pakete? Ispada da se svi paketi pakuju na carini i da imaju armiju ljudi samo za lizanje markica ?

Vidi, ne znam kakvi su propisi u Nemačkoj, ali su u Srbiji propisi vrlo jasni - paket na carinu mora stići otvoren radi lakšeg pregleda. Ja lično kada sam radio online trgovinu pre 11 godina, imao sam dnevni volume od 20-30 paketa... Uglavnom procedura je bila da ja odem u glavnu poštu, stavim pakete na sto, carinik ovlaš baci pogled odozgo, eventualno uzme neki paket otvori, sve to traje 30 sekundi, klimne glavom, ja brzinski polepim sve pakete za par minuta i gotova stvar. Prvih par puta kad te vide možda će biti više pitanja, ali kad se 15-ti put pojaviš tamo, ne moraš ništa ni da pričaš, već se sve obavi kako sam gore napisao.

Sa DHL-om je stvar išla nešto bolje pošto DHL ima carinarnicu direktno u svojim kancelarijama, pa to sve oni obave bez mene, ali retko ko se odlučivao na DHL jer je mnogo skup.
[ Ivan Dimkovic @ 03.09.2013. 15:33 ] @
Citat:
ventura
Vidi, ne znam kakvi su propisi u Nemačkoj, ali su u Srbiji propisi vrlo jasni


Mislim da se niko nije zalio da su propisi jasni vec da nisu konduktivni za biznis.

Iako moji poslovi ne ukljucuju slanje gomile paketa u inostranstvo, moram da primetim da je zahtev da svaki paket koji se izvozi ide kroz carinu + cela ta procedura zvuci preterano i podseca na birokratije jednog specificnog tipa zemalja kojima se obicno ne zavidi po tom pitanju.

Ne saljem neki bog zna kako veliki broj paketa van EU carinske zone, ali kada to radim - procedura se sastoji u popunjavanju standardne carinske deklaracije (nekoliko linija teksta) i davanju paketa na postu (najblizu) ili u ruke FedEx/UPS/DHL Express (ovde je obicna posta DHL) radniku u mojoj kancelariji. Nikakvo otvaranje paketa, susreti sa carinskim radnicima i slicne stvari.

Do sada nikad u zivotu nisam morao da idem na carinu zato sto saljem neki paket. Nije da sam ih poslao na hiljade, ali na stotine jesam.

Onako laicki bih rekao da je procedura ovde daleko laksa za poslovanje nego ta procedura u Srbiji, kako ste je opisali.

Mogu savrseno da razumem da nekome ta procedura predstavlja komplikaciju poslovanja - da li je ta komplikacija dovoljno velika i bitna da predstavlja razlog za relokaciju biznisa ili reorganizaciju operacija, to zaista nemam pojma, ali da predstavlja jedan vid prepreke (birokratske) - definitivno predstavlja.

--

Sve u svemu, da li je konkretan slucaj neka kampanja, rant, ili nesto deseto... zaista nemam pojma. Niti znam ko je ta osoba, niti bilo sta o njegovoj firmi pa ne mogu da sudim o tome. Ali ako je u Srbiji zaista neophodno da se to radi za izvoz paketa, to svakako predstavlja tesku ruku birokratije.
[ ventura @ 03.09.2013. 15:40 ] @
Propisi jesu idiotski i totalno destimulativni, to niko ne spori. Međutim na lokalnoj online biznis "sceni" svako par meseci srećeš po jednog takvog razočaranog u sistem koji otkriva da medved serre u šumi.

Ako hoćemo da podstaknemo online biznis u Srbiji sigurno je da propise treba menjati iz korena. Ali to se radi sistemski i sa jasnim ciljem, a ova random rantovanja po novinama u razočaranost u sistem više govore o onome ko daje te izjave nego o sistemu.

Takođe, sutra da se promene svi propisi, opet Srbija ne bi bila ni izdaleka konkurentna za online biznis u smislu isporuke robe zbog jako visokih poštarina a koje su posledica jako malog prometa robe između Srbije i USA.

Jedno je kad ti prodaješ proizvod od 150-200-300 dolara pa on može da podnese shipping od 20-30 dolara (iako je praksa USA retailera free shipping na tu sumu), a sasvim druga stvar kad prodaješ recimo neku rukotvorinu za 10 dolara, i onda shipping treba da platiš još duplo toliko, to nema smisla kakve god carinske propise da imaš.
[ Dexic @ 03.09.2013. 17:02 ] @
Citat:
madamov:
Štaviše, ako je frka da će evro da skoči ili baš želiš tako, firma uvek može da pretvori višak dinara sa dinarskog računa u devize i da novac čuva u devizama.

Od kad to firma moze bez RAZLOGA (placanja) da tek tako kupi devize kad zeli?
Koliko znam, moze ako ima fakturu za placanje (i mora da je u roku od 2 dana izvrsi ili se devize vracaju u dinare) ili eventualno za pokrice ili koriscenje na karticama? Ovo je bilo pre 2 godine otprilike, i info nije od random ucesnika foruma, vec iz Raiffeisen trezora, sto smatram prilicno preciznim i tacnim izvorom.
[ ZaMpA @ 03.09.2013. 17:19 ] @
@ventura potpuno si u pravu da su potrebne korenite promene. Međutim, prosečan čovek kad glasa na izborima nikad neće uzeti u obzir šta se namerava uraditi u vezi online poslovanja osim ako mu se to ne ispromoviše kao jako bitno pitanje.

Ako se ne diže frka po novinama, i ne otkriva da medvedi nužde u šumi, ta problematika nikad neće dobiti dovoljno visoku poziciju u očima šire javnosti i neće se rešiti u neko dogledno vreme.

Ne znam da li Peđa Pušelja diže frku po novinama s tim ciljem ili je zaista tek sad otkrio toplu vodu, ali samo neka diže frku - ja to vidim kao dobru stvar.
[ ventura @ 03.09.2013. 17:28 ] @
@ZaMpA:
Prosečnog građanina srbije zabole uvo za online preduzetnike i njihove probleme. Međutim sami online preduzetnici vrlo rado igraju to isto kolo sa političarima gde političari dobijaju poene a oni - ništa.

Svako malo u novinama vidiš revnosnog političara kako se slika po IT firmama, to je sad fensi među političarima, ono, da pokažeš da si moderan, napredan, nove tehnologije, izvoz, lova, stručnjaci.. Sve zbog čega prosečnom Srbinu bude toplo oko srca. I što je najčudnije u celoj toj priči, naši IT-jevci ne da političarima pokažu gde su vrata i odbiju da razgovaraju sa njima dok im ne omoguće normalno poslovanje, oni ih oberučke prihvate, svi se nasmejani slikaju zajedno, daju pozitivne izjave, i taj isti političar pokupi tu šačicu glasova po koju je došao i sutradan zaboravi da IT-jevci uopšte i postoje, a kamoli da radi nešto na njihovim problemima.

Kad bi IT-jevci organizovano bojkotovali političare i ne bi bili toliko voljni da učestvuju u toj šaradi, onda bi se možda našao neki političar koji bi pokušao da reši neke od tih problema, jer bi onda znao da bi imao celu IT granu uz sebe a ne da je deli sa gomilom drugih politikosa koji prstom nisu mrdnuli za njih...
[ tarla @ 03.09.2013. 17:56 ] @
Citat:
ventura:
Vidi, ne znam kakvi su propisi u Nemačkoj, ali su u Srbiji propisi vrlo jasni -


Pa kao prpadnik onih koji odlučuju kako će biti u Srbiji ti bi MORAO da znaš kako je u Njemačkoj pa da svi zajedno razmotrimo da li se isto to može primjeniti kod nas, šta smeta, šta su mogući problemi itd.

I tebi je savršeno normalno bilo da ti nosiš pakete na carinjenje? Jesi li ti poštar ili privrednik?

Inače pratio sam Pušeljina iskustva u tom biznisu i malo je reći da je uletio u sve to kao bos u trnje... Nije čitao uslove PayPal-a pa je pukao dosta para niz vodu... Skupa škola ali se slažem sa pojedincima da je ovde malo jače lupao u šerpe..

Još nešto vezano za onaj famozni zakon o 10% poreza na reklamu... Niko nije rekao da se ne može platiti externoj kući XXX evra za "projektovanje baze podataka"... I xls tabela je baza podataka...


[ madamov @ 03.09.2013. 19:04 ] @
Citat:
Dexic:
Citat:
madamov:
Štaviše, ako je frka da će evro da skoči ili baš želiš tako, firma uvek može da pretvori višak dinara sa dinarskog računa u devize i da novac čuva u devizama.

Od kad to firma moze bez RAZLOGA (placanja) da tek tako kupi devize kad zeli?
Koliko znam, moze ako ima fakturu za placanje (i mora da je u roku od 2 dana izvrsi ili se devize vracaju u dinare) ili eventualno za pokrice ili koriscenje na karticama? Ovo je bilo pre 2 godine otprilike, i info nije od random ucesnika foruma, vec iz Raiffeisen trezora, sto smatram prilicno preciznim i tacnim izvorom.


Ne znam od kada je, ali može: napraviš nalog za kupovinu deviza i ubacivanje na devizni račun firme, platiš proviziju i to je to.

Rok od dva dana imaš kada ti legnu devize spolja, moraš da popuniš onaj formular o prilivu i pošalješ kopiju fakture banci, u suprotnom ti priiv automatski pretvore u dinare i prebace na dinarski račun.
[ Dexic @ 03.09.2013. 19:23 ] @
Citat:
madamov: Ne znam od kada je, ali može: napraviš nalog za kupovinu deviza i ubacivanje na devizni račun firme, platiš proviziju i to je to.

Interesantno, ali meni su trazili fakturu da bi se kupile devize!

Citat:
Rok od dva dana imaš kada ti legnu devize spolja, moraš da popuniš onaj formular o prilivu i pošalješ kopiju fakture banci, u suprotnom ti priiv automatski pretvore u dinare i prebace na dinarski račun.

Ovo nije tacno; nisam popunio 10 dana jednom prilikom onaj formular o prilivu i nijednom nisam banci slao fakture, i uvek je ostalo u devizama. Razlika je jedino sto se ceka da se popuni formular i tek onda su dostupna sredstva.
[ mr. ako @ 03.09.2013. 19:56 ] @
Citat:
Nemke_BG:
Citat:
mr. ako: Ma Puselja je uvek tako nastupao senzacionalisticki, a ovo sve je iskljucivo zato sto je to deo deal-a koji je imao sa firmom kojoj je prodao WTFjeans. Cist marketing i reklama.

U tom linkovanom postu se nalupao gluposti kao i obcino, bitch-uje k'o i uvek, zali se, skrguce zubima... Tako je i ranije brbljao, pa otisao u Francusku i tamo zapoceo WTFjeans! Ko ga ter'o da se vraca uopste?!
Ince, nije tamo u FR proizvodio farmerke, vec u Srbiji. Nije mu smetalo sto mora mora da ih u batch-ovima salje iz Srbije u FR. I pored svih prednosti Francuske i svih mana Srbije, on se ipak vratio nazad u ovu usr*nu jamu... :/ Pa zasto, ako bas nista ne valja?! Sto nije ostao u FR?

Da je on hteo da radi, radio bi, pronasao bi nacin kao i svaki pametan preduzetnik.

Prvo sto mi pada na pamet je izvoz vece kolicine farmerica u US odjednom i prodaja odatle svim US kupcima. Problem resen. Imao je dosta metrike da vidi koje se velicine traze, koliko komada treba da posalje kvartalno i to je to. Nikakva filozofija.

Ali neeeee. On je uzeo da dize hype oko necega opste poznatog (losi i/ili nedoreceni zakoni, neregulisana Internet trgovina,...) i pritom je jos izneo gomilu netacnih informacija i cistih gluposti.

Ljudi kad vide naslov: "Srbija NE ZNA, eno Hrvati kupili nasu USPESNU kompaniju!!!!!111!!1!!" odmah pustaju suze i pljuju sline na drzavu, pritom naravno, deleci link ka Puseljinoj kampanji...


Da li je tako ili nije, ne znam i ne mogu to da iskljucim kao mogucnost.

ALI sve ono sto je napisao TOLIKO MNOGO lici na nasu drzavu da mi je strasno tesko da ne poverujem bar u delove toga sto pise.

Lici, i dobar deo toga i jeste totalno pogresno u ovoj drzavi, ali i pored toga on je uspeo da nalupa brdo gluposti i iznese dosta netacnih hype-informacija i tvrdnji (ventura je vec navodio neke). Tako da delovi JESU tacni, ali i deo toga nije... No, to i nije kljucno ovde... vec je stvar u tome sto se ovakva retorika koristi za promociju i oksnicu ocigledne PR kampanje svako malo na ovim prostorima. :)

K'o sto rekoh, da je hteo, nasao bi nacin (imas gore u citatu), a i ventura je posle dao slican, jos bolji predlog.

No, koliko god taj njegov text iz ugla tacnosti/istine/prezvakanosti delovao smesno, Puselja radi prilicno dobru PR kampanju za kompaniju. ;)
[ ventura @ 03.09.2013. 19:58 ] @
Citat:
tarla: Pa kao prpadnik onih koji odlučuju kako će biti u Srbiji ti bi MORAO da znaš kako je u Njemačkoj pa da svi zajedno razmotrimo da li se isto to može primjeniti kod nas, šta smeta, šta su mogući problemi itd.

Ja u ovoj državi odlučujem koliko i bilo koji drugi glasač. Prema tome ne vidim zašto bi morao da budem preterano informisan o takvim pojedinostima.

Citat:
tarla
I tebi je savršeno normalno bilo da ti nosiš pakete na carinjenje? Jesi li ti poštar ili privrednik?

Nije normalno, smara, ali daleko od toga da je neka mnogo velika i nepremostiva prepreka.

Citat:
tarla
Inače pratio sam Pušeljina iskustva u tom biznisu i malo je reći da je uletio u sve to kao bos u trnje... Nije čitao uslove PayPal-a pa je pukao dosta para niz vodu... Skupa škola ali se slažem sa pojedincima da je ovde malo jače lupao u šerpe..

Ja sam čitao uslove PayPal-a pa su mi i pored toga ukrali par hiljada dolara... PayPal je prevarantska firma koja ne podleže ničijoj jurisdikciji ni kontrolama, tako da čitao ti ne čitao, isto ti se piše.

Citat:
tarla
Još nešto vezano za onaj famozni zakon o 10% poreza na reklamu... Niko nije rekao da se ne može platiti externoj kući XXX evra za "projektovanje baze podataka"... I xls tabela je baza podataka...

Dobrodošao u osnove pranja novca.
[ ventura @ 03.09.2013. 20:01 ] @
Citat:
mr. ako:
...vec je stvar u tome sto se ovakva retorika koristi za promociju i oksnicu ocigledne PR kampanje svako malo na ovim prostorima. :)

Ta 'kampanja' sama po sebi nije nikakav problem, ali je u suštini beskorisna. To nije alat kojim će se političari naterati da promene nešto. Ako odbiješ da se slikaš sa političarem, e to možda onda ima nekog odjeka, a ovako danas se slikaš i smešiš sa njim, on je pred javnošću rešio sve ovozemaljske probleme IT-ja, i sutradan kad kukaš samo ispadaš smešan.

[ mr. ako @ 03.09.2013. 20:05 ] @
Citat:
ventura: Ta 'kampanja' sama po sebi nije nikakav problem, ali je u suštini beskorisna. To nije alat kojim će se političari naterati da promene nešto. Ako odbiješ da se slikaš sa političarem, e to možda onda ima nekog odjeka, a ovako danas se slikaš i smešiš sa njim, on je pred javnošću rešio sve ovozemaljske probleme IT-ja, i sutradan kad kukaš samo ispadaš smešan.

Nisi me razumeo, ne radi on kampanju "da bude bolje sutra u Srbiji", zabole njega za to... vec radi kampanju za svoju kompaniju (bivsu WTFjeans) ili kampanju za partnersku kompaniju kojoj je prodao ime WTFjeans kao deo deal-a/po ugovoru/stagod.
Inace se slazem da ti ljudi sto rade kampanje u cilju poboljsanja uslova poslovanja u Srbiji, to rade na pogresan nacin kao sto si opisao.
[ mr. ako @ 03.09.2013. 20:14 ] @
Citat:
mmix:
Btw, nije to bas tako lako raditi kad radis physical goods, to su preporuke za ostale koji se bave usluznim delatnostima, pa mozes kroz primarnu offshore lokaciju da zaobidjes lokalne papane i njihove Otomanske fazone. Kad radis sa fizickom robom, prica je malo drugacija, opet moras da radis izvoz robe odavde, mroas da radis uvoz robe tamo i da odrzvas skladista, distribuciju, itd. Ili, da ti neko tamo to odradjuje u kom slucaju ne mozes da operises jer ce ti ta usluga pojesti marginu. Postoje druge lokacije na kugli zemaljskoj sa vise sluha za ovakav biznis i prodavci sa tih jurisdikcija ce ti unistiti biznis cenama.

Jeste, pojesce dobar deo margina, ali sigurno je povoljnije od postarine za slanje farmerki iz Srbije u USA. Dodatno, mislim da su njegove margine vrlo pristojne i mogu da podnesu jos i veci raspon, jer farmerke pravi u Novom Pazaru po vrrrlo povoljnim cenama, a valja ih kao high-end brand name proizvod koji je vrlo specifican. Navodim dodatno i specificnost proizvoda, jer nema mnogo tih drugih "prodavaca sa povoljnih jurisdikcija" koji valjaju slican proizvod i imaju interesantno new-age ime.

[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 03.09.2013. u 21:35 GMT+1]
[ Slobodan Milivojevic @ 03.09.2013. 21:09 ] @
Igrom slučaja, jednom prilikom su bili šef misije EU u Srbiji i jedna ministarka kod nas u firmi, povod je bio sasvim deseti, ali ni jednu reč pohvale od nas nisu čuli, već samo konkretne primedbe i stvari koje moraju da promene.

Po meni je to ipak delotvornije nego da ih nismo ni primili kad su došli jer smo mi izuzetno mala firma i o tome da nismo primili ministarku, ne bi se čulo baš puno. Na sreću ili žalost ne znam ni ja... ta ministarka više nije ministarka.

Iako nemam problema sa slanjem paketa fizički, jer je u mom slučaju reč o softveru. Sve jedno, znam neke i od ljudi koji se jesu slikali sa ministrima, ali je po meni ono o čemu su oni pričali sa njima totalno nebitno.

Reč je uglavnom bila o subvencijama kojekakvim. Ok su subvencije, ali su beskorisne bez prave i korisne regulative koja će rešiti probleme koje imamo.
[ Dexic @ 03.09.2013. 21:21 ] @
Citat:
mr. ako:
jer farmerke pravi u Novom Pazaru po vrrrlo povoljnim cenama, a valja ih kao high-end brand name proizvod koji je vrlo specifican. Navodim dodatno i specificnost proizvoda, jer nema mnogo tih drugih "prodavaca sa povoljnih jurisdikcija" koji valjaju slican proizvod i imaju interesantno new-age ime.

Kakav high-end brand name, ako je stvarno imao 20.000$ godisnjeg prometa??? Sta je mogao time da pokrije kad plati minimalne poreze samo? Da je jedini radnik, i da ima 0% "uvoznih" troskova pa je to komedija suma...
[ tarla @ 03.09.2013. 21:32 ] @
Vi sad napravište lopova od čovjeka...

Kakve veze ima to što kupuje farmerke u Novom Pazaru i prodaje po nekoj X cijeni ?

Legend radi možda nešto drugo ?

[ Slobodan Milivojevic @ 03.09.2013. 21:38 ] @
Ako mu kvalitet farmerki koje kupuje u NP nije dobar, to treba da bude problem izmedju njega i musterije, njegov brend ce biti los, imace negativna iskustva, a mislim da je ovde glavno to sto su propisi pisani bez e-trgovine i problemi koji mogu nastati zbog toga.

Ukoliko budemo trazili dlaku u jajetu i uvek gledali, ovaj ovako radi posao, ovaj onako radi posao, ovaj je kvalitetan, ovaj nije, itd... Dok god budemo nalazili jedni drugima mane i gledali sve eventualne propuste svakoga od nas i pricu vrtimo u krug, necemo nista da napravimo.

Daj da se slozimo oko onoga sto je bitno i da nekako uspemo da proguramo ono sto nam treba, a razlike i one manje bitne stvari da ostavimo za drugo vreme, kad sustina bude resena.

Imaju jos neko kratko vreme, ako ne rese, nije tolko veliki problem da se preselim 60ak kilometara istocno... (u kakvu-takvu EU).
[ mr. ako @ 03.09.2013. 21:58 ] @
Citat:
deimos25:
Ovo je klasična PR kampanja sa ciljem omekšavanja propisa za e-trgovinu.
Nešto slično se radilo nedavno i sa PayPalom, gde je pravi cilj kampanje bio uklanjanje/omekšavanje propisa, a ne PayPal-ov dolazak.

Sry, ovo nije kampanja za "podizanje svesti The NarodaTM". U pitanju je cist finansijski interes, a kampanja je usmerena ka promociji doticnog branda. :)

Citat:
mmix:
Cija PR kampanja? Opet neka teorija zavere?

Nope. Cist biznis.
[ mr. ako @ 03.09.2013. 22:05 ] @
Citat:
Dexic:
Citat:
mr. ako:
jer farmerke pravi u Novom Pazaru po vrrrlo povoljnim cenama, a valja ih kao high-end brand name proizvod koji je vrlo specifican. Navodim dodatno i specificnost proizvoda, jer nema mnogo tih drugih "prodavaca sa povoljnih jurisdikcija" koji valjaju slican proizvod i imaju interesantno new-age ime.

Kakav high-end brand name, ako je stvarno imao 20.000$ godisnjeg prometa??? Sta je mogao time da pokrije kad plati minimalne poreze samo? Da je jedini radnik, i da ima 0% "uvoznih" troskova pa je to komedija suma...

Kao sto rekoh: Mislim da su njegove margine vrlo pristojne i mogu da podnesu jos i veci raspon, jer farmerke pravi u Novom Pazaru po vrrrlo povoljnim cenama, a valja ih kao high-end brand name proizvod koji je vrlo specifican.

Odgovor je bio upucen mmx-u u vezi margina. Znaci Pedja farke prodaje po nekoj visoj ceni, uporedivoj sa cenama nekih poznatih brendova. Nista vise nisam rekao, niti se osvrtao na to koliki mu je godisnji promet, niti porez, ni broj radnika.

[ mr. ako @ 03.09.2013. 22:10 ] @
Citat:
tarla:
Vi sad napravište lopova od čovjeka...

Kakve veze ima to što kupuje farmerke u Novom Pazaru i prodaje po nekoj X cijeni ?

Legend radi možda nešto drugo ?


Nema veze, niti imam nesto protiv toga, niti ga nazivam lopovom. Cak sta vise, podrzavam da farmerke pravi ovde, a valja ih amerima po visim cenama. To je za pohvalu. Ono o cemu je bilo reci su margine koje moze da postigne takvim nacinom rada i to svako zeli za svoj biznis - kupi/napravi jevtino, a proda skupo. Nista sporno tu nema, niti je neko zbog toga lopov!
[ PedjaPuselja @ 04.09.2013. 00:56 ] @
Iskreno vam se zahvaljujem na interesovanju i šeranju linka ka ovom kejsu. Već par godina ne praktikujem pisanje na forumima, ipak, napravio bi izuzetak ovde iz poštovanja prema svima.

Prvo, jako mi je žao kad vidim ovoliko gneva koji dolazi od nekih ljudi, kojima bez posebnih razloga smetaju načini rada (bez da u metodologiji nikog ne povređuje), da li je prodao puno ili malo, da li je neka zavera, ko ima interesa ovde i tako.

Tekst na Blicu je napisan na osnovu mog detaljnijeg posta koji je neko već ovde linkovao, novinar ga je verovatno zbog prostora morao skratiti i sažeti. Iskreno, ni ja ne mislim da je to najsrećnije urađeno, ali dobro sad..

U mom tekstu sam pokušao detaljno objasniti svaku od ovih tačaka. Ali sa obzirom da je nekoliko vas reklo da to nije tačno (i time mene deklarisali lažovom), pokušao bi još jednom biti što sažetiji i direktniji. Oprostite mi što ću vas na taj način uskratiti na neke detalje. Oni su svakako na postu napisani. Dakle, sve što sam napisao je jako dobro tačno:

1. Prijava deviznog priliva: Pričam iz pozicije DOOa (a verovatno je i u svakoj drugoj pravnoj formi tako). Po svakom prilivu deviznih sredstava na račun firme morate zakonski na dan prijema obaštenja ili narednog radnog dana dostaviti banci podatke neophodne za knjiženje priliva. I to je to Ja tvrdim da je to apsolutno nepotrebno umaranje privrednika i još jedna od administrativnih stvari koje štete poslovanju. Takođe, imam percepciju time da država nikome ne veruje i da i pored silnih tragova koji ostaju za nama kad se desi jedna bankovna transakcija, mi moramo opet nešto dokazivati. Ja ne želim da me država percipira kao kriminalca.

2. Vidim da se dosta vas zaleće na ovu tačku :) Ali vas shvatam, nema puno ljudi u Srbiji koji su imali iskustva sa bankovnim payment gataweyima, a posebno ne iz Srbije. Dakle pravila su jasna. Kada imate e-shop i naplatite tj skinete sa neke strane kartice devize, država vas tera da te devize automatski konvertujete u dinare. Gledaju na vas kao na maloprodaju, i ne interesuje ih ništa drugo. Moja reakcija na ovo je da je zakonski stečeni kapital neotuđivo pravo, pa ni od strane države. U nekim US državama za neotuđivo oduzimanje kapitala vas i danas mogu ubiti :) Dakle, JA sam zaradio neke dolare, platiću poreze i sve dadžbine naravno, ali niko mi niko ne može oduzeti pravo da ja upravljam tim bogatsvom kao direktor firme. Zamislite da strance na granici teramo da promene devize u dinare? :)

3. Iz gore pomenute zakonske regulative, dolazimo do problema kada želimo primeniti zakon o zaštiti potrošača koji nam nalaže da kupcu moramo vratiti pare ukoliko on to poželi i vrati nam robu. Zbog plutajućeg kursa, može se desiti (stalno se dešava), da kupac ne dobije nikada u povratu tačan iznos koji je platio. Uglavnom dobije manje kako dinar pada. Te razlike su male, ali vas u očima kupca puno spuste. Ipsada da ste mu zakinuli dolar - dva, a to je ružno i onda takve priče idu okolo. Njega ne interesuje što vam država pravi te probleme :( A realno, ne postoji nikakav drugi mehanizam da mu tih par dolara vratite :/

4. Ukoliko devize niste dobili virmanskom uplatom po fakturi, nego recimo kao ja što sam dobijao preko payment gataweya, nemate prava kupiti devize i držati ih na deviznom računu. Zakon je jasan. Ako kupujem devize moram imati stranu fakturu ili recimo putovanja u inostranstvo i tako. Samo mala sitnica, pa čak i po tim restrikcijama, vi kupujete devize po kupovnom kursu. Kapirate ko je zaradio kad vam je na "silu" otkupio devize po prodajnom kursu ;)

5. Ovo oko otvaranja paketa po IZVOZU (i ponavljam izvozu) nema šta više pričati. Apsolutno više ne bi pustio ni jednom cariniku da mi čeprka po paketima. Neko je rekao pa što nije doneo otvoreno na poštu? Lol. znate da po zakonu morate doneti otvoreno i na poštu + vam carina nasumice otvara :) Više detalja o tome sam napisao na pomenutom postu. I btw, zamislite da Amazonu, Appleu ili bilo kome u US carina otvara pakete kada šalju :) Zamislite da otvore iPhone u slanju :) Ovo nema nikakvog smisla, to se nigde ne radi u državama koje shvataju da oni žive od privrednika a ne obratno ;)

6. Ne znam šta vam ovde nije jasno, detaljno sam napisao ceo kejs u jednom drugom postu koji je linkan odande. Jedino da prepišem ovde sve, mislim da nema smisla. AKo ne kapirate iz ta dva posta onda ništa :)

7. 10% u marketingu. Šta reći za ovo. Ona priča da se tako država štiti o izvlačenju novca preko preduzetničkih radnji ne pije vodu. Znate koliko je limit u Francuskoj na preduzetničku radnju? 80k€, znate koliko je limit za marketing? 0€. A tako vam je svuda, ali opet u državama koje poštuju što se izdržavaju od privrede :) Država ne može penalizirati SVE privrednike zato što neki muljaju. Postoje tačno metode koje se koriste protiv ovoga i to ništa nije novo u svetu finansija.

8. Koliko god se nekome činilo da je nebitno da jedno privatno lice ili firma ima račun u inostranstvu, svako ko je nešto radio i izvozio zna da puno pomaže. U postu sam vam dao jedan primer iz prakse (tačka 8) šta se dešava, takvih primera ima puno. Ne znam šta sam ja slagao tu? A ko misli da nisam u pravu neka ode otvoriti račun u Hrvatskoj recimo i neka dođe u poreznu u Srbiji i nek se prijavi šta je uradio. I obavezno napiše ovde iskustvo ;)

Na kraju, i u samom postu sam napisao da mi je najkritičnija stvar bila vreme za šipanje u US (70tak % mog tržišta) koje iznosi cca 20tak dana, a da su gore pomenute tačke samo prepunile punu čašu. Ako ste čitali tekst napisao sam i da ovih gore tačaka nije bilo, verovatno bi se i dalje borio sa tim vremenskim problema, a time i dalje peglao devizne deficite zemlje ;)


Oko priča o prihodima imate APR pa gledajte sami, naravno da je to jedina i službeno javna informacija koju vam mogu dati. A bilo kakvo osuđivanje da li je to malo, puno ili šta god je smešno. A ko misli da nije smešno neka ovde pokaže svoje platni list. Posebno što ja od WTFJeansa nikada nisam živeo, ovo je projekt u koji sam dao puno sebe, ali kad je početak, nikad ne ostane za vas. ALi to znaju samo oni koji su bili ozbiljno u businessima i koji znaju da imati svoj business ne znači imate zaposlene radnike a vi šefujete ;)

Ovaj dečko što priča o pravljenju farmerki u Novom Pazaru, verovatno ne bi tako pričao da je pročitao about na sajtu i pronašao čak sajt proizvođača gde se WTFJeans proizvodio, do ove prodaje, za dalje ne zavisi od mene..

Ove teorije o poslovanju sa marginama ovakvim i onakvim je... teoretisanje :) Nemate apsolutno ni jedan input podatak za excel tablicu, a još manje troškovnik. U finansijama to zovu špekulisanje :)

Što se tiča teorija zavere o PRu za ovog za onog, koristi ovome onome, dajte ljudi smešno je :) Ajde hipoteza da je i najveća teorija zavere. Ajde da će neko na ovome zaraditi i milione (samo ne znam ko, ali ok :)) Ajde prestanite gledati u poslu ko je koliko zaradio nego se fokusirajte šta VI dobijate time. To je taj mindset koji vas može voditi da budete najbolji u nečemu i da budete winneri. OK, ajde hipoteza da je ovo najstrašniji PR ikad viđen u galaksiji, i da će uspeti, i da će sad neki tamo najmisterozniji lobi (u Izraelu, Texasu, vatever) zaraditi par milijardi, a sve na PRu kako je WTFJeans preuzet od zagrebačkog Pravog Klika :)

A da li je nekom palo napamet šta on dobija ovim? Da li je neko video možda svoj oportunity ako ovih 8 tačaka bude liberizovano? Da vam se NBS ne meša više u svakodnevni posao i život? Da i mali proivođač s Kopaonika može prodati nešto i primiti novac bez zajebancije.. Jednostavno da li ekipi pada napamet da nema svugde vanzemaljaca i teorija zavera :)

Za kraj, ja ne živim u Srbiji od kraja 90tih, a trenutno zatvaram upravo i DOO koji sam ovde otvorio prošle godine, apsolutno nemam potrebe niti volim da se promovišem u ovoj zemlji, zatvorio sam i blog pre 3 godine koji sam pisao na srpskom. Sa druge strane, niti imam potrebu niti ću se bilo kome pravdati zašto sam preselio WTFJeans iz Francuske u Srbiju, verovatno neću ni odgovoriti na ovom forumuu više, ali ne zato što sam bahat. Nego zato što mislim da svako znanje ima cenu i da se treba platiti. Ja sam deo svog iskustva i znanja sa vama podelio free + što sam definisao na kraju 8 problema koji, ako se izmene, će pomoći svima koji žele poslovati e-trgovinom na inostranom tržištu.

Voilà, želim vam svima uspeh u poslu i životu, a ovi što su stalno gnevni - dajte nasmejte se malo, vidite kako je lepo vreme još, ide berba grožđa, devojke su još u suknjicama dajte malo pozitive ;)

p.s.
vidim da je dosta vas ovde zaboravilo, ali i ja da skrenem pažnju na samom početku. ja sam svoju firmu srećno prodao. Zadovoljan sam ja, zadovoljan je kupac, a biće siguran sam zadovoljni i kupci novih modela. A sve to smo uradili bez da bilo kome smetamo, ugrožavamo ga, dobijamo poslove preko nameštenih tendera ili krali. Sve to od rada. Dakle dajte, opustite se ;)

p.s 2
Inače, moj linkedin profil je ovde. Nažalost nemam faks, nisam ni Steve Jobs, niti Lary Page. Iza sebe imam par propalih projekata, par projekata gde sam super zaradio, par projekata gde sam radio za druge, a i svoja dva prodata projekta koje sam od praznog papira doveo do (kakve takve) exit varijante ;)

Svako ko želi da me upozna, da popriča, da vidi da stojim iza svih gore pomenutih reči, biću u Srbiji do kraja nedelje. U Pančevu sam svaki dan na keju, popodne šetam svog psa i pijem kafu u Wagonu na keju. Ako ste u blizini, dođite da popričamo. o poslu verovatno... ;)
[ Dexic @ 04.09.2013. 03:29 ] @
Pedja, sto se tice gateway-a i potrebe da se odmah prodaju devize, odakle je to? Mislim po kom zakonu?

A divim se ovim novinarima... kazu 20.000$ promet, a firma osnovana sredinom oktobra 2012 i imala ~11.000$ prometa za <2 meseca znaci :)
[ ventura @ 04.09.2013. 08:59 ] @
Peđa, drago mi je da si se i ti direktno javio na temi. Sve pohvale za brend.

Citat:
PedjaPuselja:
1. Prijava deviznog priliva: Pričam iz pozicije DOOa (a verovatno je i u svakoj drugoj pravnoj formi tako). Po svakom prilivu deviznih sredstava na račun firme morate zakonski na dan prijema obaštenja ili narednog radnog dana dostaviti banci podatke neophodne za knjiženje priliva. I to je to Ja tvrdim da je to apsolutno nepotrebno umaranje privrednika i još jedna od administrativnih stvari koje štete poslovanju. Takođe, imam percepciju time da država nikome ne veruje i da i pored silnih tragova koji ostaju za nama kad se desi jedna bankovna transakcija, mi moramo opet nešto dokazivati. Ja ne želim da me država percipira kao kriminalca.

Opet kažem, ne znam kakva je situacija u zapadnim zemljama, ali pretpostavljam da mora da se napravi neka slična deklaracija o poreklu novca, to je posledica mera za sprečavanje pranja novca. Moguće je da se u zapadnim zemljama vrši samo deklarisanje transakcija koje su preko određenog iznosa a kod nas je to za sve transakcije.

U svakom slučaju tu prijavu deviznog priliva po automatizmu radi tvoje knjigovodstvo. Ako imaš veću firmu onda imaš nekoga direktno zaposlenog ko to radi, ako imaš manju firmu onda plaćaš 50-100 evra mesečno za knjigovodstvene usluge i opet ti neko drugi radi to.

Citat:
PedjaPuselja:
2. Vidim da se dosta vas zaleće na ovu tačku :) Ali vas shvatam, nema puno ljudi u Srbiji koji su imali iskustva sa bankovnim payment gataweyima, a posebno ne iz Srbije. Dakle pravila su jasna. Kada imate e-shop i naplatite tj skinete sa neke strane kartice devize, država vas tera da te devize automatski konvertujete u dinare. Gledaju na vas kao na maloprodaju, i ne interesuje ih ništa drugo. Moja reakcija na ovo je da je zakonski stečeni kapital neotuđivo pravo, pa ni od strane države. U nekim US državama za neotuđivo oduzimanje kapitala vas i danas mogu ubiti :) Dakle, JA sam zaradio neke dolare, platiću poreze i sve dadžbine naravno, ali niko mi niko ne može oduzeti pravo da ja upravljam tim bogatsvom kao direktor firme. Zamislite da strance na granici teramo da promene devize u dinare? :)

Uopšte ne vidim poentu da otvaraš merchant account u Srbiji, upravo iz razloga koje si nabrojao:
- Daleko veći troškovi i provizije
- Problemi sa refundacijom
- Problem sa dinar-eur-usd manipulacijom
- Nepostojeći fraud detection sistem, pa će svi chargebackovi tebi da se svale na leđa

Za isti novac koji si otvorio merchant account u Srbiji mogao si da napraviš LLC u USA i tamo otvoriš pravi merchant account koji će ti dozvljavati i procesiranje US čekova, money ordera i svega ostalog (možda sada čak i PayPal rade eksterno, bez da moraš da se petljaš sa tim prevarantima).

Citat:
PedjaPuselja:
3. Iz gore pomenute zakonske regulative, dolazimo do problema kada želimo primeniti zakon o zaštiti potrošača koji nam nalaže da kupcu moramo vratiti pare ukoliko on to poželi i vrati nam robu. Zbog plutajućeg kursa, može se desiti (stalno se dešava), da kupac ne dobije nikada u povratu tačan iznos koji je platio. Uglavnom dobije manje kako dinar pada. Te razlike su male, ali vas u očima kupca puno spuste. Ipsada da ste mu zakinuli dolar - dva, a to je ružno i onda takve priče idu okolo. Njega ne interesuje što vam država pravi te probleme :( A realno, ne postoji nikakav drugi mehanizam da mu tih par dolara vratite :/


Citat:
PedjaPuselja:
4. Ukoliko devize niste dobili virmanskom uplatom po fakturi, nego recimo kao ja što sam dobijao preko payment gataweya, nemate prava kupiti devize i držati ih na deviznom računu. Zakon je jasan. Ako kupujem devize moram imati stranu fakturu ili recimo putovanja u inostranstvo i tako. Samo mala sitnica, pa čak i po tim restrikcijama, vi kupujete devize po kupovnom kursu. Kapirate ko je zaradio kad vam je na "silu" otkupio devize po prodajnom kursu ;)

Citat:
PedjaPuselja:
6. Ne znam šta vam ovde nije jasno, detaljno sam napisao ceo kejs u jednom drugom postu koji je linkan odande. Jedino da prepišem ovde sve, mislim da nema smisla. AKo ne kapirate iz ta dva posta onda ništa :)

Citat:
PedjaPuselja:
8. Koliko god se nekome činilo da je nebitno da jedno privatno lice ili firma ima račun u inostranstvu, svako ko je nešto radio i izvozio zna da puno pomaže. U postu sam vam dao jedan primer iz prakse (tačka 8) šta se dešava, takvih primera ima puno. Ne znam šta sam ja slagao tu? A ko misli da nisam u pravu neka ode otvoriti račun u Hrvatskoj recimo i neka dođe u poreznu u Srbiji i nek se prijavi šta je uradio. I obavezno napiše ovde iskustvo ;)

Citat:
PedjaPuselja:
Na kraju, i u samom postu sam napisao da mi je najkritičnija stvar bila vreme za šipanje u US (70tak % mog tržišta) koje iznosi cca 20tak dana, a da su gore pomenute tačke samo prepunile punu čašu. Ako ste čitali tekst napisao sam i da ovih gore tačaka nije bilo, verovatno bi se i dalje borio sa tim vremenskim problema, a time i dalje peglao devizne deficite zemlje ;)

Sve ovo su problemi koje si mogao izbeći da si napravio LLC u USA i radio drop shipping iz Srbije. Pretpostavljam da su tvoje profitne margine na ovim farmerkama 1000-1500%, što znači da ti možeš jeftino da napraviš stock koji ćeš u komadu poslati za USA avio kargom (koji košta reda veličine par dolara po kg robe), tvoj LLC u Delawareu napravi deal sa Amazonom recimo, ti šalješ direktno u njihovo skladište a firma u Srbiji fakturiše robu tvojoj firmi u USA. I to je to. Rešio si sve probleme koje si gore naveo + sa dobrim drop shipperom si možda čak i uvećao prodaju jer oni imaju svoje kupce, Amazon pogotovo.

Citat:
PedjaPuselja:
5. Ovo oko otvaranja paketa po IZVOZU (i ponavljam izvozu) nema šta više pričati. Apsolutno više ne bi pustio ni jednom cariniku da mi čeprka po paketima. Neko je rekao pa što nije doneo otvoreno na poštu? Lol. znate da po zakonu morate doneti otvoreno i na poštu + vam carina nasumice otvara :) Više detalja o tome sam napisao na pomenutom postu. I btw, zamislite da Amazonu, Appleu ili bilo kome u US carina otvara pakete kada šalju :) Zamislite da otvore iPhone u slanju :) Ovo nema nikakvog smisla, to se nigde ne radi u državama koje shvataju da oni žive od privrednika a ne obratno ;)

Ali po propisu ti paket koji se šalje u inostranstvo moraš da predaš otvoren. Ja sam imao mali online retail biznis iz Srbije pre 11 godina, i sam sam uvek nosio pakete do glavne pošte. Opisao sam gore kako funkcioniše procedura - ja dođem sa otvorenim paketima, carinik ovlaš baci pogled, ja brzinski to polepim sve za 5 min i to je to.
U početku je tu bilo sprdačine, uzmu naočare iz paketa pa stavljaju na glavu, probavaju, pa se dovikuju kome bolje stoje itd. ali posle 15-tog puta im je dosadilo, i bukvalno sam sve u pošti završavao za 20-30 minuta.

Inače, ja ne vidim apsolutno nikakve logike u tome da roba na izlasku iz države prolazi kroz carinu.. Mada moguće je da drogeraši koriste baš te male poštanske pakete za slanje droge, pa da ovi naši moraju to da rade.. Jer droga sigurno neće da ti stigne iz Nemačke u Srbiju, već samo može obrnuto.

Citat:
PedjaPuselja:
7. 10% u marketingu. Šta reći za ovo. Ona priča da se tako država štiti o izvlačenju novca preko preduzetničkih radnji ne pije vodu. Znate koliko je limit u Francuskoj na preduzetničku radnju? 80k€, znate koliko je limit za marketing? 0€. A tako vam je svuda, ali opet u državama koje poštuju što se izdržavaju od privrede :) Država ne može penalizirati SVE privrednike zato što neki muljaju. Postoje tačno metode koje se koriste protiv ovoga i to ništa nije novo u svetu finansija.

I u Austriji su penalizirani svi privrednici limitom od 35.000 evra za službeni automobil, jer se neko dosetio da kupuje Ferarije i Lambordžinije na firmu i uštedi na porezu, pa sada ni onaj ko bi hteo da uzme BMW 5 mora da plati porez na razliku zbog ovih prethodnih koji su se iživljavali.

Limite za preduzetnike ne možeš da porediš u jednoj razvijenoj državi i u Srbiji, iz prostog razloga što prometi nisu jednaki. To je valjda svima jasno. Zašto je baš u Francuskoj limit 80k? Zašto nije 800k? Ili 8 miliona? Ako već poredimo Srbiju i francusku, nisu ni u Srbiji tako loši 'limiti' koliko nam je komparativno ekonomija slabija od Francuske.

Država ne može tek tako da ti ostavi vektore za direktno pranje novca, jer je marketing i konsultantske usluge najlakše lažirati. Recimo isti slučaj imaš i sa dnevnicama. Ako šalješ radnika na službeno putovanje, ti možeš da mu platiš noćenje u hotelu i 2000 evra noć ako hoćeš, ali zato ako hoćeš da mu digneš dnevnicu sa propisanih 50 evra na recimo 80 evra, moraš da platiš porez na tu razliku. To je sve normalno, jer da nema takvih propisa, niko živ ne bi platio dinara poreza.
Eto ti recimo primer što je sad popularno da se otvaraju agencije zaposlenima. Danas ćeš retko naći IT firmu koja ima prijavljene radnike, jer se svima više isplati da radnik otvori svoju agenciju, svaki mesec fakturiše 'konsultantske' usluge, ti umesto plate od 1000 evra njemu platiš po fakturi 1250 evra, ne plaćaš čak ni PDV, sam radnik onda sebi plati doprinose kolike hoće, a to je obično minimalac od 100 evra, a ostatak od 150 evra obično uplati na štednju/privatni penzioni fond i to je to... Ti si uštedeo 400 evra kao poslodavac (tebe bi on koštao 1660evra u brutu), radnik je dobio svoju platu, prijavu, i 150 evra mesečno na štedni račun i to je win-win situacija. Ovo uglavnom rade IT firme jer su tu prosečno najveće plate, ali generalno to je uzelo tolikog maha da sam ja pre par meseci čuo da se spremaju da zatvore i ovaj ogroman loophole. I onda će neko za par godina ko padne sa marsa u celu tu priču da se raskuka kako državna birokratija bez veze ograničava preduzetnike.



[Ovu poruku je menjao ventura dana 04.09.2013. u 10:18 GMT+1]
[ valjan @ 04.09.2013. 10:21 ] @
Povodom ovog što je @Ventura spomenuo o IT industriji i agencijama i paušalcima, tako sam i ja radio pre neke dve godine, i mislim da je od 1. januara zaživeo propis gde je dobar deo tih grana koje su tako poslovale skinut sa liste paušalaca, što će reći da se već krenulo sa onemogućavanjem takvog vida poslovanja. Znam da su se i ovi u MLM sektoru tako dovijali da isplaćuju one bonuse od prodaje i marketinga, a sad više ne može...
[ dejanet @ 04.09.2013. 11:27 ] @
Olaksavajuca okolnost za pausalce/szr jeste sto oni garantuju svojom licnom imovinom, dok doo stolom i stolicom. Takodje moguce je otvoriti n doo preduzeca, ne placati dobavljace i na kraju u stecaju n-1 ve firme pojaviti se kao prvi poverilac.

Po meni ovi feature koje imaju doo, nisu nista prema rupi opisanoj gore.
[ missortr @ 04.09.2013. 11:35 ] @
Citat:
@PedjaPuselja
Ja sam deo svog iskustva i znanja sa vama podelio free + što sam definisao na kraju 8 problema koji, ako se izmene, ce pomoci svima koji žele poslovati e-trgovinom na inostranom tržištu.

Prosvjetli me ti svjeti covjece!
Promjene ce se odraziti na e-trgovinu sto je tacno a ako se potrudis i sagledas sustinu vidjeces posledice domino efekta. Jasno je da drustvo nije spremno da predje na sledeci nivo. Gledajuci i iz nekih drugih uglova - ispravno.

Tvoje postovanje dokazuje (jos jednom) da si jos jedan od onih koji su "krenuli grlom u jagode" po pitanju biznisa. Tvoje izlaganje (u ovoj temi) od 1-8 to govori, da si se upoznao sa ovim na vrijeme ne bi dosao u situaciju da budes ozlojedjen niti uvredjen. Dobrodosao u svjet biznisa (uz postivanje pravila). Uci, radi i treniraj - sve ce se kockice sloziti.

Ko si, sta si, odakle si, i ostale podjele koje sam sebi nameces??? Bez komentara!

Prepoznao si problem pa ono kritikujes, vau jbt. Kriticara ima xy, okreni se malo oko sebe. Procitao si sve postove, eto kako izgleda kriticna masa.

Sto se tice toga sta prodajes i jezickih barijera da razumijes moje pisanje sumljam da ces imati problema jer vidim da si shvatio vaznost ambalaze.

l.p.
[ ChanMaster @ 04.09.2013. 11:55 ] @
Citat:
missortr: Prosvjetli me ti svjeti covjece!
Promjene ce se odraziti na e-trgovinu sto je tacno a ako se potrudis i sagledas sustinu vidjeces posledice domino efekta. Jasno je da drustvo nije spremno da predje na sledeci nivo. Gledajuci i iz nekih drugih uglova - ispravno.


Iz kojih to uglova? Daj nas prosvetli posto smo mi glupa masa....

Citat:
missortr

Tvoje postovanje dokazuje (jos jednom) da si jos jedan od onih koji su "krenuli grlom u jagode" po pitanju biznisa. Tvoje izlaganje (u ovoj temi) od 1-8 to govori, da si se upoznao sa ovim na vrijeme ne bi dosao u situaciju da budes ozlojedjen niti uvredjen. Dobrodosao u svjet biznisa (uz postivanje pravila). Uci, radi i treniraj - sve ce se kockice sloziti.


Sta ce se sloziti? Kako bi ti resio gore pomenute probleme?

Citat:
missortr

Prepoznao si problem pa ono kritikujes, vau jbt. Kriticara ima xy, okreni se malo oko sebe.


Jel se prepoznajes u svom tekstu?

Citat:
missortr:

Sto se tice toga sta prodajes i jezickih barijera da razumijes moje pisanje sumljam da ces imati problema jer vidim da si shvatio vaznost ambalaze.


Ja sumNJam da si ti shvatio da je vreme da se neke stvari menjaju u Srbiji a ti sumLJaj i dalje...

Ne vidim samo razlog za ljubomoru i kivnost na coveka koji je posteno pokusao da zivi i radi u Srbiji?

To sto je predocio more problema koji POSTOJE i koji ce sutra prekosutra dotaci (ili dotace svakodnevno) svakog od nas...
[ missortr @ 04.09.2013. 12:13 ] @
krenuo na kafu, detaljnije cu ti odgovoricu kasnije (1-2h). OK?
mogao si se potruditi da ispratis tok teme (bar moje prijasnje postove), ali ok. Posjacnicu, kao sto sam rekao...


l.p.
[ Dexic @ 04.09.2013. 15:06 ] @
Citat:
ventura:
Za isti novac koji si otvorio merchant account u Srbiji mogao si da napraviš LLC u USA i tamo otvoriš pravi merchant account koji će ti dozvljavati i procesiranje US čekova, money ordera i svega ostalog (možda sada čak i PayPal rade eksterno, bez da moraš da se petljaš sa tim prevarantima).

Veliko +1.

Citat:
Inače, ja ne vidim apsolutno nikakve logike u tome da roba na izlasku iz države prolazi kroz carinu.. Mada moguće je da drogeraši koriste baš te male poštanske pakete za slanje droge, pa da ovi naši moraju to da rade.. Jer droga sigurno neće da ti stigne iz Nemačke u Srbiju, već samo može obrnuto.

Sve da nije to zbog droge..............

Citat:
Država ne može tek tako da ti ostavi vektore za direktno pranje novca, jer je marketing i konsultantske usluge najlakše lažirati.

A konsultantske usluge se ne laziraju i dalje?

Citat:
Ako šalješ radnika na službeno putovanje, ti možeš da mu platiš noćenje u hotelu i 2000 evra noć ako hoćeš, ali zato ako hoćeš da mu digneš dnevnicu sa propisanih 50 evra na recimo 80 evra, moraš da platiš porez na tu razliku.

Jesu to promenili ili sada imas pravo da smestis radnika u hotelu sa 5 zvezdica? Do skora si mogao da ga smestis u hotel sa 4 zvezdice od 2000EUR po nocenju, ali sa 5 zvezdica jedino je moglo do visine dnevnice!

Citat:
To je sve normalno, jer da nema takvih propisa, niko živ ne bi platio dinara poreza.

Pa sta? Zasto da ti limitirias koji ce hotel neko izabrati??? Za dnevnice je normalno ali zasto da se limitira hotel??? Ima firma para da plati da ides u Bruj al Arab poslovno? Neka plati... neka se pokaze da je to bilo iskljucivo u privatne svrhe i onda ces platiti porez, a ne ovako.
Za auto vec ima nekog smisla, ali kod nas auto UOPSTE nije oslobodjen poreza. Niti mozes da vratis PDV na auto, niti na gorivo (sem ako ti primarna delatnost nije prevozna), niti mozes kao osnovno sredstvo da ga knjizis! Jedino mozes amortizaciju za auto da koristis.
[ missortr @ 04.09.2013. 15:08 ] @
Citat:
@ChanMaster


Citat:
Iz kojih to uglova?

npr. generalno ugla budzetlija. Sto? npr. svih onih koji bi u slucaju neke od navedenih promjena morali malo i da rade svoj posao, svih onih koji bi u slucaju neke navedenih promjena morali da se dodatno edukuju (ne daj boze) ili upadnu u rizicnu grupu da ostanu bez fotelje/radnog mjesta ...

Citat:
Daj nas prosvetli posto smo mi glupa masa....

Ti si rekao glupa masa! Ja ne, izvinuces me

i za
Citat:
Kako bi ti resio gore pomenute probleme?

Evo npr. ovako i naveo primjer (vidim sad ne najbolji). Akcenat na gradjanska inicijativa (ako te kopka ono "sledeci nivo" ili "podizanje nivoa svjesti")


Citat:
Sta ce se sloziti?

kockice. Uopste receno.

Citat:
Jel se prepoznajes u svom tekstu?

Zato sam ga i napisao da se razlikuje od mojih prethodnih postova.

Citat:
sumNJam

opravdano i zahvaljujem na ukazanom.

Citat:
Ja sumNJam da si ti shvatio da je vreme da se neke stvari menjaju u Srbiji a ti sumLJaj i dalje
Jedino sto sam ja shvatio je de se ne ide glavom kroz zid. Inace davno vrijeme bilo.


Citat:
Ne vidim samo razlog za ljubomoru i kivnost na coveka koji je posteno pokusao da zivi i radi u Srbiji?
Sto si osjetljiv? U kom djelu teksta sam bio ljubomoran i kivan?

Samo sam bio grub (realan) i kritican drzeci se SAMO njegovog problema. Najmanje to za sto me prozivas, inace podrska (ako pratis temu).

Citat:
To sto je predocio more problema koji POSTOJE i koji ce sutra prekosutra dotaci (ili dotace svakodnevno) svakog od nas...

Mene, svakodnevno me i ti i sl. problemi doticu. Nemoj se brinuti za mene.
Samo sto to nije samo MOJ problem zato sam i rekao da drustvo nije jos spremno za sledeci nivo (inace bi se to davno promjenilo)
[ mr. ako @ 04.09.2013. 16:28 ] @
Citat:
PedjaPuselja:
Iskreno vam se zahvaljujem na interesovanju i šeranju linka ka ovom kejsu. Već par godina ne praktikujem pisanje na forumima, ipak, napravio bi izuzetak ovde iz poštovanja prema svima.

Prvo, jako mi je žao kad vidim ovoliko gneva koji dolazi od nekih ljudi, kojima bez posebnih razloga smetaju načini rada (bez da u metodologiji nikog ne povređuje), da li je prodao puno ili malo, da li je neka zavera, ko ima interesa ovde i tako.

Tekst na Blicu je napisan na osnovu mog detaljnijeg posta koji je neko već ovde linkovao, novinar ga je verovatno zbog prostora morao skratiti i sažeti. Iskreno, ni ja ne mislim da je to najsrećnije urađeno, ali dobro sad..

U mom tekstu sam pokušao detaljno objasniti svaku od ovih tačaka. Ali sa obzirom da je nekoliko vas reklo da to nije tačno (i time mene deklarisali lažovom), pokušao bi još jednom biti što sažetiji i direktniji. Oprostite mi što ću vas na taj način uskratiti na neke detalje. Oni su svakako na postu napisani. Dakle, sve što sam napisao je jako dobro tačno:

1. Prijava deviznog priliva: Pričam iz pozicije DOOa (a verovatno je i u svakoj drugoj pravnoj formi tako). Po svakom prilivu deviznih sredstava na račun firme morate zakonski na dan prijema obaštenja ili narednog radnog dana dostaviti banci podatke neophodne za knjiženje priliva. I to je to Ja tvrdim da je to apsolutno nepotrebno umaranje privrednika i još jedna od administrativnih stvari koje štete poslovanju. Takođe, imam percepciju time da država nikome ne veruje i da i pored silnih tragova koji ostaju za nama kad se desi jedna bankovna transakcija, mi moramo opet nešto dokazivati. Ja ne želim da me država percipira kao kriminalca.

2. Vidim da se dosta vas zaleće na ovu tačku :) Ali vas shvatam, nema puno ljudi u Srbiji koji su imali iskustva sa bankovnim payment gataweyima, a posebno ne iz Srbije. Dakle pravila su jasna. Kada imate e-shop i naplatite tj skinete sa neke strane kartice devize, država vas tera da te devize automatski konvertujete u dinare. Gledaju na vas kao na maloprodaju, i ne interesuje ih ništa drugo. Moja reakcija na ovo je da je zakonski stečeni kapital neotuđivo pravo, pa ni od strane države. U nekim US državama za neotuđivo oduzimanje kapitala vas i danas mogu ubiti :) Dakle, JA sam zaradio neke dolare, platiću poreze i sve dadžbine naravno, ali niko mi niko ne može oduzeti pravo da ja upravljam tim bogatsvom kao direktor firme. Zamislite da strance na granici teramo da promene devize u dinare? :)

3. Iz gore pomenute zakonske regulative, dolazimo do problema kada želimo primeniti zakon o zaštiti potrošača koji nam nalaže da kupcu moramo vratiti pare ukoliko on to poželi i vrati nam robu. Zbog plutajućeg kursa, može se desiti (stalno se dešava), da kupac ne dobije nikada u povratu tačan iznos koji je platio. Uglavnom dobije manje kako dinar pada. Te razlike su male, ali vas u očima kupca puno spuste. Ipsada da ste mu zakinuli dolar - dva, a to je ružno i onda takve priče idu okolo. Njega ne interesuje što vam država pravi te probleme :( A realno, ne postoji nikakav drugi mehanizam da mu tih par dolara vratite :/

4. Ukoliko devize niste dobili virmanskom uplatom po fakturi, nego recimo kao ja što sam dobijao preko payment gataweya, nemate prava kupiti devize i držati ih na deviznom računu. Zakon je jasan. Ako kupujem devize moram imati stranu fakturu ili recimo putovanja u inostranstvo i tako. Samo mala sitnica, pa čak i po tim restrikcijama, vi kupujete devize po kupovnom kursu. Kapirate ko je zaradio kad vam je na "silu" otkupio devize po prodajnom kursu ;)

5. Ovo oko otvaranja paketa po IZVOZU (i ponavljam izvozu) nema šta više pričati. Apsolutno više ne bi pustio ni jednom cariniku da mi čeprka po paketima. Neko je rekao pa što nije doneo otvoreno na poštu? Lol. znate da po zakonu morate doneti otvoreno i na poštu + vam carina nasumice otvara :) Više detalja o tome sam napisao na pomenutom postu. I btw, zamislite da Amazonu, Appleu ili bilo kome u US carina otvara pakete kada šalju :) Zamislite da otvore iPhone u slanju :) Ovo nema nikakvog smisla, to se nigde ne radi u državama koje shvataju da oni žive od privrednika a ne obratno ;)

6. Ne znam šta vam ovde nije jasno, detaljno sam napisao ceo kejs u jednom drugom postu koji je linkan odande. Jedino da prepišem ovde sve, mislim da nema smisla. AKo ne kapirate iz ta dva posta onda ništa :)

7. 10% u marketingu. Šta reći za ovo. Ona priča da se tako država štiti o izvlačenju novca preko preduzetničkih radnji ne pije vodu. Znate koliko je limit u Francuskoj na preduzetničku radnju? 80k€, znate koliko je limit za marketing? 0€. A tako vam je svuda, ali opet u državama koje poštuju što se izdržavaju od privrede :) Država ne može penalizirati SVE privrednike zato što neki muljaju. Postoje tačno metode koje se koriste protiv ovoga i to ništa nije novo u svetu finansija.

8. Koliko god se nekome činilo da je nebitno da jedno privatno lice ili firma ima račun u inostranstvu, svako ko je nešto radio i izvozio zna da puno pomaže. U postu sam vam dao jedan primer iz prakse (tačka 8) šta se dešava, takvih primera ima puno. Ne znam šta sam ja slagao tu? A ko misli da nisam u pravu neka ode otvoriti račun u Hrvatskoj recimo i neka dođe u poreznu u Srbiji i nek se prijavi šta je uradio. I obavezno napiše ovde iskustvo ;)

Na kraju, i u samom postu sam napisao da mi je najkritičnija stvar bila vreme za šipanje u US (70tak % mog tržišta) koje iznosi cca 20tak dana, a da su gore pomenute tačke samo prepunile punu čašu. Ako ste čitali tekst napisao sam i da ovih gore tačaka nije bilo, verovatno bi se i dalje borio sa tim vremenskim problema, a time i dalje peglao devizne deficite zemlje ;)


Oko priča o prihodima imate APR pa gledajte sami, naravno da je to jedina i službeno javna informacija koju vam mogu dati. A bilo kakvo osuđivanje da li je to malo, puno ili šta god je smešno. A ko misli da nije smešno neka ovde pokaže svoje platni list. Posebno što ja od WTFJeansa nikada nisam živeo, ovo je projekt u koji sam dao puno sebe, ali kad je početak, nikad ne ostane za vas. ALi to znaju samo oni koji su bili ozbiljno u businessima i koji znaju da imati svoj business ne znači imate zaposlene radnike a vi šefujete ;)

Ovaj dečko što priča o pravljenju farmerki u Novom Pazaru, verovatno ne bi tako pričao da je pročitao about na sajtu i pronašao čak sajt proizvođača gde se WTFJeans proizvodio, do ove prodaje, za dalje ne zavisi od mene..

Ove teorije o poslovanju sa marginama ovakvim i onakvim je... teoretisanje :) Nemate apsolutno ni jedan input podatak za excel tablicu, a još manje troškovnik. U finansijama to zovu špekulisanje :)

Što se tiča teorija zavere o PRu za ovog za onog, koristi ovome onome, dajte ljudi smešno je :) Ajde hipoteza da je i najveća teorija zavere. Ajde da će neko na ovome zaraditi i milione (samo ne znam ko, ali ok :)) Ajde prestanite gledati u poslu ko je koliko zaradio nego se fokusirajte šta VI dobijate time. To je taj mindset koji vas može voditi da budete najbolji u nečemu i da budete winneri. OK, ajde hipoteza da je ovo najstrašniji PR ikad viđen u galaksiji, i da će uspeti, i da će sad neki tamo najmisterozniji lobi (u Izraelu, Texasu, vatever) zaraditi par milijardi, a sve na PRu kako je WTFJeans preuzet od zagrebačkog Pravog Klika :)

A da li je nekom palo napamet šta on dobija ovim? Da li je neko video možda svoj oportunity ako ovih 8 tačaka bude liberizovano? Da vam se NBS ne meša više u svakodnevni posao i život? Da i mali proivođač s Kopaonika može prodati nešto i primiti novac bez zajebancije.. Jednostavno da li ekipi pada napamet da nema svugde vanzemaljaca i teorija zavera :)

Za kraj, ja ne živim u Srbiji od kraja 90tih, a trenutno zatvaram upravo i DOO koji sam ovde otvorio prošle godine, apsolutno nemam potrebe niti volim da se promovišem u ovoj zemlji, zatvorio sam i blog pre 3 godine koji sam pisao na srpskom. Sa druge strane, niti imam potrebu niti ću se bilo kome pravdati zašto sam preselio WTFJeans iz Francuske u Srbiju, verovatno neću ni odgovoriti na ovom forumuu više, ali ne zato što sam bahat. Nego zato što mislim da svako znanje ima cenu i da se treba platiti. Ja sam deo svog iskustva i znanja sa vama podelio free + što sam definisao na kraju 8 problema koji, ako se izmene, će pomoći svima koji žele poslovati e-trgovinom na inostranom tržištu.

Voilà, želim vam svima uspeh u poslu i životu, a ovi što su stalno gnevni - dajte nasmejte se malo, vidite kako je lepo vreme još, ide berba grožđa, devojke su još u suknjicama dajte malo pozitive ;)

p.s.
vidim da je dosta vas ovde zaboravilo, ali i ja da skrenem pažnju na samom početku. ja sam svoju firmu srećno prodao. Zadovoljan sam ja, zadovoljan je kupac, a biće siguran sam zadovoljni i kupci novih modela. A sve to smo uradili bez da bilo kome smetamo, ugrožavamo ga, dobijamo poslove preko nameštenih tendera ili krali. Sve to od rada. Dakle dajte, opustite se ;)

p.s 2
Inače, moj linkedin profil je ovde. Nažalost nemam faks, nisam ni Steve Jobs, niti Lary Page. Iza sebe imam par propalih projekata, par projekata gde sam super zaradio, par projekata gde sam radio za druge, a i svoja dva prodata projekta koje sam od praznog papira doveo do (kakve takve) exit varijante ;)

Svako ko želi da me upozna, da popriča, da vidi da stojim iza svih gore pomenutih reči, biću u Srbiji do kraja nedelje. U Pančevu sam svaki dan na keju, popodne šetam svog psa i pijem kafu u Wagonu na keju. Ako ste u blizini, dođite da popričamo. o poslu verovatno... ;)


Hej Pedja lepo od tebe sto si se javio ovde! Cestitam na prodaji branda!

Kao sto si video iz mojih postova, bio sam prilicno precizan sta smatram za pozitivno, a sta vidim kao problem u tvom nastupu i blogpostu i sta kao neistinu/problem.

Tacno je da ne znamo sta je i kako kod tebe u firmi i da su stoga neke izjave cisto spekulisanje u nedostaktu pravih cinjenica, ali znamo kako stoje stvari u realnosti, kakvo je trenutno stanje u drzavi i koja su moguca resenja za prevazilazenje tih problema.

Evo onda par direktnih pitanja:
Zasto nisi radio batch shipping recimo, sto si slao jedan po jedan paket?
Zasto nisi otvorio Dellaware US based kompaniju kada ti je vec 70% US trziste (ili jos bolji venturin predlog za deal sa Amazonom)?
Sta se preokrenulo u medjuvremenu, jer si pre par meseci upravo ti rekao da je LAKO slati i raditi to iz Srbije: http://diling.me/online-shop-u...-poslati-paket-u-inostranstvo/

Sto se tice margina, naravno da su spekulacija... a bile su pomenute iskljucivo iz pokazivanja da ima prostora za drugaciji model poslovanja i da bi mogao da uradis onu US varijantu recimo.
Za Novi Pazar nisam mislio nista lose ili implicirao da je to los kvalitet robe, vec samo da je povoljna cena nabavke tj. izrade proizvoda i time moguca margina zarade prilicno dobra. Izvinjavam se sto sam pogresno pretpostavio i nisam pogledao gde se proizvode tvoje farmerke, ostalo mi u secanju (iz vremena kad je pocinjala citava prica) da je Novi Pazar u pitanju... Svejedno, ne sumnjam da je cena izrade i u Barama (kod Kragujevca prema Gornjem Milanovcu) povoljna i ostavlja dovoljno prostora za razne manevre u biznis modelu, pre svega zbog premium cene po kojoj se prodaju farmerke.

Jevreji, Izrael i ostale gluposti niko nije ni pominjao, niti insinuirao da kampanja ide u tom pravcu... PR kampanja je bila pomenuta iskljucivo iz razloga izbora NACINA promocije branda/proizvoda (sto naravno nije zabranjeno, ali je prljavo), i sto se koristi taj nastup i naslovi tipa "Joj Hrvati nam uzese firme, spasavaj se ko moze Srbija ne zna sta joj valja"... E to bode oci i smeta sto se Gorenje Naroda (aka. Turbo Folk) koristi u svrhu promocije. To je ljigav deo koji je komentarisan.

Takodje smetaju i nelogicnosti u textu ili smesne izjave (isto turbo-folk tipa) poput "OMG Srbija nema zakon o crowd funding-u!!1!1!! ZOMG!!!!1!1"... Samo potvrdjuju citav motiv da se kroz hype-pljuvacinu drzave postize PR cilj - Taj ljigav aspekt citave price koji ukljucuje Turbo Folk komponentu.
Pojasnjenje, rekao si: "Prva stvar je da Srbija uopšte nema zakon o crowdfoundingu.". Ma hajde molim te?! Nema zakon o crowfundingu?! Nije valjda??? ... Pa majku mu, to nemaju ni mnogo razvijenije zemlje, jer pre svega 95% politicara nikad nije ni culo kovanicu crowdfunding! Hah, pa ni ti je nisi znao do pre par godina... Koja drzava uopste IMA zakon konkretno o crowdfunding-u?!?! :D

Da si lepo objavio da prodajes firmu, niko ne bi rec rekao, osim cestitki na uspesnom "exitu" i poslovanju do tada.

Ali neeeee. Ti si odlucio da izbacis turbo folk izjave u cilju dizanja hype-a, a pod parolom Da Srbiji bude boljeTM. To jedino jos politicari rade kod nas i to se normalnim ljudima gadi.

Ne kaze niko da ce ti takva PR kampanja doneti milione ili milijarde, ali da si isao sa namerom pljuvanja Srbije u cilju promocije je ocigledno... Koriscenje turbo folka u cilju promovisanja biznisa bode oci, jer nije praksa pravog preduzetnika, vec politicara.


Dodatno, sve te tubo folk tacke od tih 8 koje si naveo si znao i ranije, a cak o nekim od tih POZITIVNO pisao i hvalio (npr. izvoz preko Post Export usluge Poste Srbije! http://diling.me/online-shop-u...-poslati-paket-u-inostranstvo/ , tvoje reci: "Dakle iz prve ruke, usluga POST EXPORT vam zaista rešava problem oko slanja paketa van Srbije, jednostavno to funkcioniše.")! Ali ih nisi do sada pominjao na ovaj tubo-folk nacin, sve dok nije zatrebao koji PR bod u kampanji.

Cestitke jos jednom na uspesnoj prodaji, ali razocaranje u izbor nacina promocije. Mogla je biti i pozitivna kampanja recimo: "Preduzetnik iz Srbije prodao svoj uspesan startup Hrvatskoj kompaniji; Odlicna saradnja medju drzavama!"... Jock, vise se voli negativna kampanja i politikantski nastup. :/



[ deimos25 @ 06.09.2013. 18:05 ] @
Epilog priče o WtfJeansu.
http://diling.me/nakon-sastank...rgovine-u-srbiji/#.UioH3jbIZHQ

btw. novi ministar je čovek sa iskustvom u IT-u (a i tviteraš i bloger). Gledano u sferi ove teme, verujem da će krenuti da pomera stvari sa mrtve tačke...
[ žutokljunac @ 06.09.2013. 22:37 ] @
Citat:
ventura:


Zato i kažem da je dropshipping jedino funkcionalno rešenje. Čak i da se kojom magijom ukinu svi propisi o izvozu iz Srbije, da možeš samo da odeš u poštu i predaš paket, opet nećeš biti tržišno konkurentan zbog visoke cene poštarine i tranzitnog vremena. I pored svega toga, opet se svako malo nađe neki ne baš tako mlađani online preduzetnik koji otkriva toplu vodu i šokira se domaćim propisima onda kad je već dobro zagazio u celu stvar sa prodajom. Ne ide se grlom u jagode, da tako kažemo...

Drop shipping košta reda veličine 5-10% vrednosti robe, napravi ugovor sa nekim velikim supplierom npr. Amazon, Doba, pošalje recimo 1000 farmerica svojoj firmi u USA (koju je registrovao za par stotina dolara), njegova USA firma potpiše ugovor sa drop shipperom i prosledi robu, i on dalje samo da nalog koliko komada treba da se pošalje na koju adresu + svaki drip shipper ima svoje sopstvene kanale prodaje, pa to može čak i da mu uveća promet.


Otvori se firma u USA ( npr. LLC ), račun u nekoj američkoj banci, uzme se američki računovođa i npr. ovde se posluje sa D.O.O.
Ta američka firma ( LLC ) potpiše ugovor sa nekom dropshipping kompanijom. Oni su zaduženi za skladištenje i slanje robe.
Otvori se online store. Otvori se " US Merchant Account " koji omogućava prihvat naplate većine kreditnih i debitnih kartica kao i " Wire Transfers ".

Roba koja se online prodaje, šalje se dropshipping kompaniji sa kojom je potpisan ugovor. Po dospeću online narudžbe, narudžba se prima, vrši se naplata preko kreditne / debitne kartice i daje se nalog dropshipping kompaniji o robi, količini i adresi primaoca / kupca.

Pretpostavimo da je naš D.O.O. prvobitno poslao robu u vrednosti od 10 000 $. Ona je prodata u USA za 20 000$.
10 000$ ostaje na američkom računu, dok se sa preostalih 10 000 plaća roba kćerci firmi u Srbiji, tj. D.O.O.-u radi nabavke robe.
Otprilike tako to funkcioniše.

Pitanja imam mnogo. Kada D.O.O. šalje robu odavde ( taj deo mi je jasan ), međutim šta se dešava kada ona dospe na teritoriju Amerike.
Ko tu robu prihvata ( pod uslovom da u USA nemamo nikoga i želimo da poslujemo odavde, a sve poslove vezano za USA radimo preko Interneta ).
Ko reguliše špediciju, carinu i ko tu robu prosleđuje sa carine do dropshipping kompanije?
Da li računovođa u USA ukoliko smo ga ovlastili može da vrši plaćanje sa našeg američkog bankovnog računa na račun našeg D.O.O u Srbiji ili je nalog moguće dati online putem Interneta?
Većina Amerikanaca otvara offshore kompanije zvog viskoh poreza. Da li je moguće poreze koji su u USA niski, platiti u USA, a porez ( npr. porez na dobit, platiti u Srbiji sa D.O.O. / jer je naša poreska stopa dosta niža i jer se time sprečava dvostruko oporezivanje)?




[Ovu poruku je menjao žutokljunac dana 06.09.2013. u 23:56 GMT+1]
[ ventura @ 07.09.2013. 08:24 ] @
Citat:
žutokljunac
Ko tu robu prihvata ( pod uslovom da u USA nemamo nikoga i želimo da poslujemo odavde, a sve poslove vezano za USA radimo preko Interneta ).

Kompanija sa kojom si potpisao ugovor o prodaji svoje robe :)

Citat:
žutokljunac
Ko reguliše špediciju, carinu i ko tu robu prosleđuje sa carine do dropshipping kompanije?

To može da reguliše drop shipper, a možeš i ti iz Srbije preko špediterskih kuća.

Citat:
žutokljunac
Da li računovođa u USA ukoliko smo ga ovlastili može da vrši plaćanje sa našeg američkog bankovnog računa na račun našeg D.O.O u Srbiji ili je nalog moguće dati online putem Interneta?

Možeš i jedno i drugo.

Citat:
žutokljunac
Većina Amerikanaca otvara offshore kompanije zvog viskoh poreza. Da li je moguće poreze koji su u USA niski, platiti u USA, a porez ( npr. porez na dobit, platiti u Srbiji sa D.O.O. / jer je naša poreska stopa dosta niža i jer se time sprečava dvostruko oporezivanje)?

Ne, sve što zaradi USA kompanija ona mora da plati porez u svojoj matičnoj državi. Ali ti ako prodaš farmerke za 20.000 dolara, pa niko ne brani tvom doo iz Srbije da te farmerke fakturiše LLC-u za 19.990 pa će onda LLC da plati porez samo na tih 10 dolara, a ti u Srbiji onda plaćaš porez na dobit.
[ žutokljunac @ 07.09.2013. 09:53 ] @
Citat:
žutokljunac: Ko tu robu prihvata ( pod uslovom da u USA nemamo nikoga i želimo da poslujemo odavde, a sve poslove vezano za USA radimo preko Interneta ).

Citat:
ventura: Kompanija sa kojom si potpisao ugovor o prodaji svoje robe :)


Nije potpisan ugovor. Robu srpski D.O.O. prodaje svojoj kćerci firmi ( LLC). Npr. WTFJeans D.O.O. prodaje robu i šalje je WTFJeans LLC.
WTFJeans D.O.O. ima tri zaposlena u Srbiji, ali WTFJeans LLC nema zaposlenih u USA.
Dakle kada D.O.O. završi papirologiju ovde, završi papire sa carinom, upakuju, šipuje, šta se dešava kada farmerke stižu u USA.
Ko vrši prihvat robe, carinjenje i sav paperwork u USA?
Pomenuo si špeditera. Pa da li može neka špediterska kuća u USA to da uradi? Mislim, verujem da može, ali taj deo me zanima.
Da li može Post Export da uradi taj deo posla u Srbiji ( http://www.posta.rs/struktura/...lji/posteksport-izvoz-robe.asp ).
Postoji li neki špediter ovde ko može da završi papirologiju ovde i da to isto uradi po prispeću u USA, a da zatim tu robu pošalje dropshipping kompaniji.

Moja neka ideja je da imam malu proizvodnju ovde, a da robu prodajem online sa firmom u USA. Jednostavno želim da iskoristim dosta jeftiniju radnu snagu ovde, i da sa druge strane iskoristim super bogato američko tržište sa 300 miliona ljudi. Jer, zašto bih se mučio i prodavao robu ovde, kada je tržište jako malo i siromašno, kada to sve mogu galantnije uz samo malo veće troškove.
Verujem da ima dosta ljudi koji bi želeli da vide kako to sve da odrade, pa hajde raspiši se malo, uđi u detalje. Vidim da je to sve moguće odraditi.
Čak i za otvaranje LLC, bankovnog računa i US Merchant Accounta nije potrebno otići i Ameriku već se sve može završiti preko Interneta.
Dakle, to je sve moguće samo što ima dosta detalja i nepoznanica.



[ ventura @ 07.09.2013. 10:16 ] @
@žutokljunac:

Stvar je vrlo prosta, ne treba komplikovati.

1. WTFJeans d.o.o. Srbija otvara firmu WTFJeans LLC u USA
2. WTF Jeans LLC 'potpisuje' ugovor sa Amazonom za FBA
3. WTF Jeans d.o.o. šalje robu u USA svojoj ćerka firmi
4. Špediter (nebitno odakle) odradi uvoz robe u USA, i organizuje da se ta roba odmah preusmeri ka Amazonu
5. Amazon primi robu i zavede je u svoj sistem, ti dalje definišeš
6. Amazon prodaje i šalje robu, ili ti prodaješ robu i kažeš Amazonu gde da je pošalje
7. Amazon ti pošalje novac za robu koju je prodao, minus njihova provizija
8. WTFJeans LLC plaća fakturu matičnoj firmi iz Srbije.


Evo ti link na Amazonu gde je pojašnjeno kako taj ceo FBA funkcioniše:
http://services.amazon.co.uk/s...nt-by-amazon/how-it-works.html


Umesto Amazona imaš milion drugih firmi koje nude slične usluge, ali je Amazon tu najbolji jer oni nisu samo obični magacioneri već preko njih će ići gomila prodaje jer oni imaju svoj kanal koji vrlo dobro znamo.

Edit: ono gore mi je prvo iskočio evropski link, evo i američki FBA
http://services.amazon.com/fulfillment-by-amazon/how-it-works.htm
[ Thetaworld @ 08.09.2013. 13:41 ] @
Smiješno je reći kako "država sabotira izvoz robe preko Interneta". Zar nije trebalo napisati "izvoz robe prodane preko Interneta".

Ali, kakve veze ima kako je roba prodana, kad izvozni sistem u Srbiji radi. Roba se može izvoziti, ne izvozi se preko Interneta, nego preko granice.

Zakoni u Srbiji jesu takvi da ograničavaju preduzetnike, možemo reći da je Srbija zadnja banana država po tom pitanju. Ali, sama činjenica što neki preduzetnik "zapne" pri riješavanju nekog poslovnog problema, ne može se reći da te neko "sabotira" jer tako možeš da zapneš u bilo kojoj državi. Nedostatak informacija čini da se preduzetnici blamiraju ovako na forumu. Za sve postoji riješenje i ne može se samo okrenuti, otići u neki ćošak i plakati. Zabrane i zakoni su tu, postoje, ali uvijek imate i mogućnost korištenja tih istih zakona u svrhu ostvarivanja poslovne ideje. Nije lako, ali mogućnosti postoje.

Pošto se roba može slati direktno iz Srbije, kako je već navedeno na prethodnom linku, ne vidim zašto bi neko koristio US LLC kompaniju u svrhu prodaje u US, jer LLC kompanije su oslobođene poreza za nerezidente Amerike samo onda kad se ostvaruju prihodi izvan Amerike i ukoliko postoji samo jedna transakcija sa Amerikom, S.A.D., potrebno je napraviti knjigovodstvo, prijaviti poreze i platiti porez samo na tu transakciju, ali jedna transakcija veže sve ostale transakcije. Dalje, ako se LLC firma nije porezno odredila da se oporezuje kao akcionarsko društvo u Americi, oporezivaće se automatski na ime vlasnika takve LLC firme, što znači da će porez biti odjednom 35% na sve prihode iz Amerike na ime vlasnika nerezidenta S.A.D.

Ideja sa Amazonom je odlična. Mnogi ne shvataju šta je to i koliko to znači da profesionalna firma isporučuje robu za vas.

Uglavnom, ko prodaje amerikancima, treba da koristi firmu koja nije u Americi. Takve firme mogu da budu i kompletno oslobođene poreza i predavanja izvještaja. Bankovni račun je potrebno otvoriti u jednoj od država koje Amazon podržava. Način rada kako je to objasnio ventura je moguć, ali ne obavezno najjeftiniji za održavanje, jer postoje druga jednostavnija riješenja koja rade na istom principu.

[ chaami @ 09.09.2013. 08:14 ] @
@Thetaworld jezik je onakav kakvim ga ljudi načine. "Izvoz preko interneta" će se uvek koristiti kao zamena za izraz "Izvoz posredstvom interneta". Mnogo tragičnije je što su ljudi prihvatili "zadnji" kao zamenu za "poslednji", pa će mnogi pogrešno da kažu "da je Srbija zadnja banana država". Ja takve mogu samo da pitam a koja je to prednja banana država?

Što se same teme tiče, jako mi je drago da su se apsolutno svi složili sa naslovom. Rasprava nije o tome da li Srbija sabotira izvoz ili ne, već na koje načine obaviti taj izvoz a da to što manje boli. Malo je tema u kojima su svi na jednoj strani :)

Edit: hvala svima na korisnim savetima.
[ Nedeljko @ 09.09.2013. 16:01 ] @
"Zadnji" se osim kao antipod za "prednji" može koristiti, mada je preporučljivo koristiti reč "poslednji".
[ rapidlord @ 09.09.2013. 22:24 ] @
Sumnjam da drzava "sabotira" izvoz preko interneta, mislim da oni jednostavno nemaju strucni kadar koji bi vrsio kontrolu i sprovodio zakone,
a ni infrastrukturu.
Doneti zakon je lako, ali ko bi ga sprovodio? vecina deviznih inspektora i poreskih sluzbenika nezna ni racunar da ukljuci,
a kamoli da zna sta su digitalni potpis i sertifikati.

Na primer, u americi je "invoice" poslat na email potpuno validan kao dokument na sudu recimo u slucaju nekog pranja novca ili sta vec,
ali oni tacno mogu da utvrde poreklo i transfer emaila , preko logova ISP-a, pa bukvalno na adresu i kompjuter u kancelariji.
Ko bi to kod nas radio? Nema logova ISP-a, nema kadra za utvrdjivanje porekla digitalne poste itd.
I onda treba da pokazes poreskoj upravi kao dokaz neki predracun koji si dobio na email,
smejali bi ti se, jer i ti, a i oni znaju, da si i sam mogao da ga napises i posaljes samom sebi, a
da to apsolutno niko ne moze da utvrdi ili ospori.

Da bi se cela infrastruktura razvila i kadar obucio da bude funkciolan za to treba novca i vremena, a ne samo zakon.
Ko zna koliko su EU / USA itd ulozila u celu infrastrukturu da bi poslovanje internetom funkcionisalo kako vec funkcionise kod njih.

Mislim da se oni samo plase da otvore pandorinu kutiju (internet poslovanje), jer ne bi mogli da kontrolisu ni pranje novca,
ni izvoz / uvoz, ni tokove novca.

Ove price novih ministara kao bice sve sredjeno vec do sledece godine itd, su po meni neosnovana, jer su tehnicki neizvodljiva.
[ bogdan.kecman @ 10.09.2013. 01:51 ] @
@chaami ako uzmes recnik sinonima srpskog jezika (onih nekoliko debelih tamnosivih knjiga koje su relevantan izvor informacija, za razliku od razlicitih pisanija na internetu) videces da su "zadnji" i "poslednji" sinonimi. Daca Kocijan je par puta pricao tu pricu gde je majka njegove tadasnje devojke, dr.pr. necega u srpskom jeziku (ne secam se tacno cega abitno je), volela da ispravlja ljude za ne/polu-tacno izrazavanje te ju je sacekao na zicer sa bas tim zadnji/poslednji i na licu mesta (posto je ta zena naravno u kuci imala doticne knjige) izvadio recnik sinonima ... zena ga posle toga vise nikad nije ispravljala!

@rapidlord ima tamo vise strucnih lica nego sto mislis, kao sto su nam ministri telekomunikacija bili najveci ilegalni voip provajderi dok je raja mislila da "ne znaju ministri sta je voip i sta je internet" i slicno. veliki broj tih ljudi u ministarstvu (ne pricamo o krki i mrki naravno) je obisao i video sveta, imaju firme registrovane u delaweru, na bvi, dominikani, znaju vrlo dobro kako vani funkcionise platni promet, sta je digitalni potpis, koliko je "pecat" abitna institucija van ex komunistickih/socijalistickih zemalja etc ... propisi se ne menjaju zato sto oni "ne znaju da bi trebalo da ih promene" ili "ne umeju da napisu nove", vec iskljucivo zato sto nekim interesnim grupama takvi propisi ne odgovaraju. koje su to interesne grupe i zasto im to ne odgovara to je vec za malo drugaciju i poduzu pricu. pranje novca se u celoj prici koristi kao izgovor, kolicina novca oprana u srbistanu "po trenutnim zakonima" je toliko zastrasujuce velika da bilo koja prica da promena propisa moze dovesti do problema sa pranjem novca moze da ima smisla samo nekome ko se rodio juce
[ ZaMpA @ 10.09.2013. 13:37 ] @
@rapidlord a šta te sprečava da sam sebi napraviš papirni račun i pošaljš ga poštom? E isto to te sprečava i emailom. Nije potrebno nikakvo IP lociranje.
[ rapidlord @ 10.09.2013. 18:19 ] @
@ZaMpA Dobro, hajde ovako, posalji sam sebi racun u kome ces da stavis moj potpis i pecat moje firme na 200 000 din, a onda na osnovu toga trazi da te oslobode poreza na taj iznos.
a ja cu onda da uzmem advokata, da te tuzim i da dokazem da si falsikovao dokument, jel moze? Sta kazes.
[ Dexic @ 10.09.2013. 21:52 ] @
Dve bitne razlike:
- racun bi "slala" strana firma, znaci nema pecata ni kao mogucnosti
- stranu firmu bi bolelo uvo da pokazuje da nije pravi racun u Srbiji
[ ZaMpA @ 10.09.2013. 23:27 ] @
Citat:
rapidlord:
@ZaMpA Dobro, hajde ovako, posalji sam sebi racun u kome ces da stavis moj potpis i pecat moje firme na 200 000 din, a onda na osnovu toga trazi da te oslobode poreza na taj iznos.
a ja cu onda da uzmem advokata, da te tuzim i da dokazem da si falsikovao dokument, jel moze? Sta kazes.


Upravo to sam i hteo da ilustrujem. Nema potrebe za bilo kakvim lociranjem i beleženjem IP-ja jer se falsifikovani email može jednako lako dokazati kao i falsifikovan papirni dokument (na kom pečat i potpis ionako ništa ne znače)
[ tarla @ 10.09.2013. 23:58 ] @
U BiH je to malo drugačije riješeno...

Sve preko 25 000 € godišnjeg prometa povlači obaveznu preregistraciju u PDV sistem. Bez obzira na djelatnost... Pa ti onda fakturiši marketing ovo ono...

Ljudi su pare najviše prali preko umjetničkih ugovora gdje je mislim bilo samo 8% poreza i ništa više... Onda odjednom firma zadnje pare spiskala na ćilim, ulje na platnu itd... I to desetine hiljada evra za jedan ćilim :)

Inače u Rep Srpskoj postoji stavka "porez po odbitku" koji se naplaćuje na sve inostrane fakture... Recimo dobiješ i knjižiš fakturu od Godaddy-ja, moraš državi platiti 10% od fakture... Cilj uvođenja je bilo sprečavanje iznošenja novca u offshore firme pošto je i porez na dobit bio 10%...
[ Dexic @ 11.09.2013. 13:50 ] @
To je jos i nisko - na Tajvanu postoji 20-25% na sav iznos novca iz zemlje u bilo koje svrhe. To moze najnize na 3% da se snizi za neke svrhe sa odredjenim zemljama (tipa USA, EU, Japan...) ili iskoristi da se smanji porez na dobit u nekim zemljama (opet USA/EU/Japan...) sto nije isto.
Ali to moze Tajvan - izvoznicka zemlja. Ne Srbija :)
[ bogdan.kecman @ 11.09.2013. 14:29 ] @
pitanje je da li zelis da stimulises izvoz ili ne, ako hoces da stimulises izvoz onda je ideja da ga olaksas (od procedura, nameta ...) a ne da izvoznike napravis manje konkurentnim usporavajuci im proces i povecavajuci namete ... procedure, korekcije kursa, nameti .. kod nas stimulisu "uvoz na veliko" a nikako ne stimulisu niti rad "na malo" niti bilo kakav izvoz
[ mr. ako @ 11.09.2013. 17:12 ] @
Tacno tako, nazalost kod nas "uvoz na veliko" se stimulise (stiti) jos od samog pocetka "demokratskih" promena i pojavom NELT LTD/CO D.O.O. koji uvoze svu robu siroke potrosnje, od Gillette brijaca, Head&Shoulders sampona do Durex kurtona.
[ Dexic @ 12.09.2013. 03:14 ] @
Iskreno, nasao si primer tri stvari za koje mi je extremno drago sto mogu da se uvezu kod nas, i sto nisu prepapreno skupe :)
[ mr. ako @ 12.09.2013. 19:35 ] @
Haha, realno, los primer... al' se rimovalo! :D
[ radivojepa @ 03.10.2013. 23:31 ] @
SAbotiraju izvoz robe jer verovatno ne misle kako sad mogu da se ovajde i napune još više svoje džepove.
[ Thetaworld @ 13.10.2013. 07:46 ] @
Citat:
Dexic:
To je jos i nisko - na Tajvanu postoji 20-25% na sav iznos novca iz zemlje u bilo koje svrhe. To moze najnize na 3% da se snizi za neke svrhe sa odredjenim zemljama (tipa USA, EU, Japan...) ili iskoristi da se smanji porez na dobit u nekim zemljama (opet USA/EU/Japan...) sto nije isto.
Ali to moze Tajvan - izvoznicka zemlja. Ne Srbija :)


Taiwan je moderna država, nije tako fašistička da naplaćuje baš za "sve iznose novca" poreze. U Taiwanu postoji "porez po odbitku" na usluge plaćene offshore kompaniji, ne znači svim vrstama kompanija, već offshore kompanijama. Onda su u pitanju usluge, a ne roba. U Srbiji tako postoji lista jurisdikcija sa preferencijalnim poreskim sistemom, pa se tako na usluge isplaćene kompanijama u tim državama, plaća porez po odbitku. Slična stvar je u Tajvanu. Ali, to se ne odnosi na robu, samo na usluge. Ono što građani ne znaju je da se takve liste koriste da se upravo omogući iznošenje novca, jer kad postoji crna lista država onda postoji i bijela lista i ko god je učestvovao u izradi takvih "crnih lista" sigurno je povezan sa onima koji imaju interesa u tome da crna lista ne bude zatvorena.
[ Dexic @ 13.10.2013. 09:09 ] @
To se svodi da sve sto izadje iz Tajvana podleze nekom porezu. Nema 0 poreza, ni sa kojom drzavom ni po kojem ugovoru. Obrni/okreni, sve podleze placanju poreza, koji nije neka "popuni budzet" sitnis od 0.1-1%.

[ Britvaa @ 23.11.2013. 16:26 ] @
Zanima me postoji li neka kurirska sluzba ili bilo koji nacin da posaljem paket za Crnu Goru,posto prodajem patike pa imam musterije iz Crne Gore??
[ deki111 @ 23.11.2013. 18:03 ] @
Kao fizičko lice je skoro nemoguća misija.
Za pravno lice pogledaj:
EMS - Usluga u međunarodnom saobraćaju
[ knez06 @ 25.03.2014. 08:32 ] @
Citat:
Britvaa:
Zanima me postoji li neka kurirska sluzba ili bilo koji nacin da posaljem paket za Crnu Goru,posto prodajem patike pa imam musterije iz Crne Gore??


Naravno da možeš, raspitaj se za prevozna sredstva iz KV do Igala koja staju u svako mjesto usput.
Poštarina n/r. Ne mogu detaljnije, nije legalno...

Ali, ionako su te patike 100% već stigle u Srbiju sličnim kanalom nabavke.
[ mr. ako @ 08.04.2014. 01:06 ] @
Hehe, evo Puselja ipak "saradjuje" sa kompanijom koju je prodao ili mozda "saradjuje" sa kompanijom koju je "prodao"... ko ce ga znati, kad se doticni bavi lazima, pljuvanjem i iznosenjem iskrivljenih informacija kroz negativne PR kampanje... :D Setite se samo pocetka ove teme i pljuvanja Srbije i prodaje WTFjeans brand-a iz "revolta" bas Hrvatima...

Evo ga, glavni je na otvaranju nove generacije farmerica, a i u samom promo klipu(!):




https://www.youtube.com/watch?v=bIj2YS58UHo


Kao sto sam tada rekao, sve je bila negativna i nadasve prljava PR kampanja u cilju promocije brad-a, nikakva "briga za Srbiju" i iskren apel vlastima... ko zna da li je firmu uopste i prodao i kakav je to deal bio zaista... Umesto da smo informisani sa njegove strane o bitnim stvarima vezanim za firmu/brand/prodaju, on je posao putem negativne PR kampanje i pljuvanja Srbije u cilju dobitka par jeftinih PR poena. :/





[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 08.04.2014. u 02:29 GMT+1]
[ mr. ako @ 08.04.2014. 01:10 ] @
Evo sta sam tada rekao, sto se ispostavilo tacnim:
Citat:
mr. ako:
Ma Puselja je uvek tako nastupao senzacionalisticki, a ovo sve je iskljucivo zato sto je to deo deal-a koji je imao sa firmom kojoj je prodao WTFjeans. Cist marketing i reklama.

U tom linkovanom postu se nalupao gluposti kao i obcino, bitch-uje k'o i uvek, zali se, skrguce zubima... Tako je i ranije brbljao, pa otisao u Francusku i tamo zapoceo WTFjeans! Ko ga ter'o da se vraca uopste?!
Ince, nije tamo u FR proizvodio farmerke, vec u Srbiji. Nije mu smetalo sto mora mora da ih u batch-ovima salje iz Srbije u FR. I pored svih prednosti Francuske i svih mana Srbije, on se ipak vratio nazad u ovu usr*nu jamu... :/ Pa zasto, ako bas nista ne valja?! Sto nije ostao u FR?

Da je on hteo da radi, radio bi, pronasao bi nacin kao i svaki pametan preduzetnik.

Prvo sto mi pada na pamet je izvoz vece kolicine farmerica u US odjednom i prodaja odatle svim US kupcima. Problem resen. Imao je dosta metrike da vidi koje se velicine traze, koliko komada treba da posalje kvartalno i to je to. Nikakva filozofija.

Ali neeeee. On je uzeo da dize hype oko necega opste poznatog (losi i/ili nedoreceni zakoni, neregulisana Internet trgovina,...) i pritom je jos izneo gomilu netacnih informacija i cistih gluposti.

Ljudi kad vide naslov: "Srbija NE ZNA, eno Hrvati kupili nasu USPESNU kompaniju!!!!!111!!1!!" odmah pustaju suze i pljuju sline na drzavu, pritom naravno, deleci link ka Puseljinoj kampanji...
Citat:
mr. ako:
Citat:
Nemke_BG:
Da li je tako ili nije, ne znam i ne mogu to da iskljucim kao mogucnost.

ALI sve ono sto je napisao TOLIKO MNOGO lici na nasu drzavu da mi je strasno tesko da ne poverujem bar u delove toga sto pise.

Lici, i dobar deo toga i jeste totalno pogresno u ovoj drzavi, ali i pored toga on je uspeo da nalupa brdo gluposti i iznese dosta netacnih hype-informacija i tvrdnji (ventura je vec navodio neke). Tako da delovi JESU tacni, ali i deo toga nije... No, to i nije kljucno ovde... vec je stvar u tome sto se ovakva retorika koristi za promociju i oksnicu ocigledne PR kampanje svako malo na ovim prostorima. :)

K'o sto rekoh, da je hteo, nasao bi nacin (imas gore u citatu), a i ventura je posle dao slican, jos bolji predlog.

No, koliko god taj njegov text iz ugla tacnosti/istine/prezvakanosti delovao smesno, Puselja radi prilicno dobru PR kampanju za kompaniju. ;)
Citat:
mr. ako:
Nisi me razumeo, ne radi on kampanju "da bude bolje sutra u Srbiji", zabole njega za to... vec radi kampanju za svoju kompaniju (bivsu WTFjeans) ili kampanju za partnersku kompaniju kojoj je prodao ime WTFjeans kao deo deal-a/po ugovoru/stagod.
Inace se slazem da ti ljudi sto rade kampanje u cilju poboljsanja uslova poslovanja u Srbiji, to rade na pogresan nacin kao sto si opisao.



Kasnije se javio u temi, i ponovo izneo gomilu netacnih informacija, pa je usledio odgovor:

Citat:
mr. ako:
Dodatno, sve te tubo folk tacke od tih 8 koje si naveo si znao i ranije, a cak o nekim od tih POZITIVNO pisao i hvalio (npr. izvoz preko Post Export usluge Poste Srbije! http://diling.me/online-shop-u...-poslati-paket-u-inostranstvo/ , tvoje reci: "Dakle iz prve ruke, usluga POST EXPORT vam zaista rešava problem oko slanja paketa van Srbije, jednostavno to funkcioniše.")! Ali ih nisi do sada pominjao na ovaj tubo-folk nacin, sve dok nije zatrebao koji PR bod u kampanji.

Cestitke jos jednom na uspesnoj prodaji, ali razocaranje u izbor nacina promocije. Mogla je biti i pozitivna kampanja recimo: "Preduzetnik iz Srbije prodao svoj uspesan startup Hrvatskoj kompaniji; Odlicna saradnja medju drzavama!"... Jock, vise se voli negativna kampanja i politikantski nastup. :/


A evo celog i odgovora na njegov post:
http://www.elitesecurity.org/p3341725
[ mmix @ 08.04.2014. 11:24 ] @
O cemu ti pricas? Firma je u Hrvatskoj. Procitaj ceo blog post ako ces vec da komentarises. To dal ju je prodao trecem licu, preselio je u Hrvatsku ili je nastavio da radi kao zaposleni je potpuno irelevantno za nas. Ono sto ostaje je da je jedan veoma uspesan poreski obveznik OTISAO iz Srbije i da mi kao drustvo vise nemamo nista od toga. Zbog svoje idiotske kratkovidosti.

[ Dexic @ 08.04.2014. 13:56 ] @
To pokusavam da objasnim u ovoj temi:
http://www.elitemadzone.org/t475130-0#3431829
i u temi o Bus Plusu... ko gleda samo pred nosom, za sledecih sat vremena, nece pomoci nikome, mora sistemski da se kaze NE za neke stvari.
Ali dok se radnik ne pobuni za svoje pravo, nema mnogo dalje od toga.
[ Nedeljko @ 08.04.2014. 14:12 ] @
mmx

Uopšte nije poenta u tome. Ako Pušelja ne ume da posluje, ne mogu ga Dačić i Vučić učiti poslovanju. Možda je hteo da ide u Hrvatsku iz ko zna kojih drugih razloga, pa složio pričicu za decu.

Ono što je nama bitno je da Srbija bude privlačna (kao što nije), sa čim Pušelja i njegov slučaj nemaju ama baš nikakve veze.

Sa tim ima veze nezakonito držanje Miroslava Miškovića u zatvoru i politički progon Bogoljuba Karića. Ne branim ja njih dvojicu, ali se tako šalje slika o populističkoj anarhiji drugima koji imaju kofer para za koje razmišljaju gde da ih ulože.

B. K. ne može da bude kriv za zloupotrebu službenog položaja, jer nikakvu državnu funkciju nije ni imao, a zloupotreba položaja u njegovoj privatnoj firmi bi značila da je radio protiv sebe, što državu ne treba da zanima. On je (verovatno) kriv za podmićivanje. Međutim, kako suditi nekome za davanje mita bez ulaženja u to ko je mito primio? Taj je naravno bio na vlasti i to onda ne ide. Kapiram ja da je demokratija zasnovana na korupciji, ali ako se nekome ne može suditi kako treba, onda ne treba uopšte. Ili kako treba ili nikako. Slično je i sa M. M.

Investitoru treba garantovati da se sa njim i njegovim kapitalom neće ništa desiti mimo pravnog sistema, a ova poruka je sasvim suprotna.
[ marko1101 @ 08.04.2014. 14:27 ] @
to sa zloupotrebom sluzbenog polozaja , je glupo formulisano , pa zato i deluje bezveze


d.o.o. je drustvo sa ogranicenom odgovornoscu

vlasnik i odgovorna lica odgovraju samo sa onoliko koliki je upisan kapital firme


dakle neplatis plate zaposlenima npr. njih 2000 ... ne platis dobavljace npr. njih 100 ... ne platis poreze i doprinose npr. kao simpo ...

... proglasis stecaj i svi ti nesretnici mogu da se naplate samo iz upisanog kapitala firme, ... a firma moze da je ceo kapital vec prebacila na drugo pavno lice (krivicno delo ako se dokaze)


dakle taj nije ostetio samog sebe :)


e tu akonodavsvo hoce da resi problem, samo je problem sto izraz "zloubotreba sluzbenog polozaja" ne odgovara za ovo, deluje bezveze, jer se rec "sluzbeno" povezuej sa necim drzavnim .. a sluzbeni put u privatnoj firmi svakako nije drzavni :)

[ Java Beograd @ 08.04.2014. 15:08 ] @
Citat:
Nedeljko:B. K. ne može da bude kriv za zloupotrebu službenog položaja, jer nikakvu državnu funkciju nije ni imao, a zloupotreba položaja u njegovoj privatnoj firmi bi značila da je radio protiv sebe, što državu ne treba da zanima.

Mobtel je bio 51% Karićev i 49% državni.

A Karić je, buduči da je imao pravo odlučivanja, sve poslove oko mobilne telefonije radio preko firme Astra Simit. Svi mi, koji smo imali bilo kakve veze sa 063, plaćali smo i ugovarali preko firme Astra Simit, koja je bila 100% Karićeva. Astra Simit je naravno poslovala i te kako uspešno, ali je plaćanje prema Mobtelu bilo nikakvo.
Ono malo što je Astra plaćala Mobtelu, je Mobtel trošio, tako što je za samoreklamiranje izdašno plaćao ćerkama-firmama (i svojim ćerkama), pa je Mobtel redovno završvao poslovnu godinu bez ikakvog profita. To znači da država nije dobila ni dinara od svog 49% vlasništva. Naravno, sve zarađene, velike pare, ostajale su Astra Simit-u i ostalim povezanim "Karić" firmama.

Cifre se naravno iskazuju milionima i milionima dolara, maraka i evara. Tako, svaka insinuacija da je Karić politički progonjen je potpuno smešna.






Ista priča ide i sa pljačkanjem Galenike i svake druge neprivatizovane uspešne fabrike. Galenika svu svoju proizvodnju prodaje firmi "G.G. Komerc Farmanova" (karikiram), ta firma prodaje dalje i naplaćuje 100% od kupaca, ali Galenici ne plaća ništa. Tako država kao vlasnik nema ni dinara od vlasništva, Galenika nema za plate radnicima, ne plaća svojim dobavljačima i td. "GG Komerc" je naravno pod kontrolom (ili u vlasništvu) Praseta i ostalih njemu bliskih. Zna se kome su išle pare.
[ Nedeljko @ 08.04.2014. 15:17 ] @
Dakle, nije imao nikakvu državnu funkciju, već je kao vlasnik 51% kapitala imao kontrolu nad firmom u čemu nema ničega nezakonitog. Ako je Astra Smit dugovala Mobtelu, onda se to rešava sudski, a ako nije, onda je sve po zakonu.

Dakle, neko je primio mito da država pristane da gurne lovu u nešto nad čim neće imati kontrolu. Jesi li siguran da se taj ko je stavio potpis u ime države nije omastio?

I dalje tvrdim da je tu glavni krivac onaj ko je to omogućio, a druga strana samo u slučaju da je podmitila nadležne, što je najverovatnije slučaj.

E, zato stvar ne ide kroz pravni sistem kako treba, već kroz politički progon.
[ mr. ako @ 09.04.2014. 00:44 ] @
Citat:
mmix:
O cemu ti pricas? Firma je u Hrvatskoj. Procitaj ceo blog post ako ces vec da komentarises. To dal ju je prodao trecem licu, preselio je u Hrvatsku ili je nastavio da radi kao zaposleni je potpuno irelevantno za nas. Ono sto ostaje je da je jedan veoma uspesan poreski obveznik OTISAO iz Srbije i da mi kao drustvo vise nemamo nista od toga. Zbog svoje idiotske kratkovidosti.


O cemu pricam? Pa pricam o tome da se poneo kao ljigav i licemeran politicar, a najmanje kao uspesan preduzetnik. Ti se izgleda ne secas teme u celosti i/ili nisi procitao citate i linkove koje sam ostavio iznad ove tvoje poruke. Puselja je i inace poznat po kontradiktornim izjavama i u najmanju ruku cudnim potezima, ali ona akcija pljuvanja drzave pod plastom "borbe za bolje sutraTM" zarad nekoliko PR bodova, je sve samo ne odlika "uspesnog preduzetnika".

Niko ne zivi u zabludi da je Srbija idealna i svi smo svesni losih stvari koje vlasti potpomazu vec decenijama, ali to veze nema sa vodjenjem negativne PR kampanje i serviranja lazi u cilju promocije svog brand-a... nazalost izgleda da si i ti progutao tu njegovu pricu... :(

Da je steta sto je otisao iz Srbije - jeste, pre svega jer je i sam hvalio (samo par nedelja/meseci pre PR kampanje) tu istu drzavu i mogucnosti koje pruza - njegova izjava: "Dakle iz prve ruke, usluga POST EXPORT vam zaista rešava problem oko slanja paketa van Srbije, jednostavno to funkcioniše." - a kasnije je bas to istakao kao veliki problem i jedan od razloga zasto svoj brand prodaje "HrvatimaTM"...
Na svom blogu u to vreme je ostavio dosta hvalospeva toj istoj drzavi, koju je samo par nedelja/meseci kasnije opljuvao kao niko do tada i jos sve to zacinio negativnom PR kampanjom sa dnevno-politicno-nacionalistickim prizvukom - nedostojno bilo kojeg uspesnog preduzetnika.


[ Nedeljko @ 09.04.2014. 07:43 ] @
Nisam baš siguran da smo izgubili još nešto sem jednog cepatopa.
[ Java Beograd @ 09.04.2014. 13:04 ] @
Citat:
Nedeljko:Ako je Astra Smit dugovala Mobtelu, onda se to rešava sudski, a ako nije, onda je sve po zakonu.
Pa nije po zakonu. On je zloupotrebivši položaj kriminalno raspolagao profitom (prelivao u svoje firme) a pri tome kao vlasnik 51% Mobtela nije tužio Astru Simit niti preduzeo druge pravne radnje da bi Mobtel došao do svojih para. Eto, to je zloupotreba položaja.

Sećam se primera iz novina da je za jednomesečno reklamiranje Mobtela na vratima službenog auta neke druge Karić kompanije plaćeno dva puta više nego što je vresnost auta. To je zloupoteba položaja

S druge strane, nesumnjivo je da je imao jake političke zaštitnike da bi mogao da radi to šta je radio (ali to ne značli da je po zakonu). U to vreme, na vlasti su bili Sloba i Šmira. Kad se promenila vlast, i moćni političko zaštitnici nestali, logično je da nova vlast pokrene krivičnu prijavu.

A sad, zašto političari iz "Sloba & Šmira" vremena ("Vesele devedesete") nisu završilii u bajboku to je već druga priča.
[ Homer J. Simpson @ 09.04.2014. 16:20 ] @
Samo drzavni sluzbenici (od politicara do cata) koji su mu to omogucili treba da zavrse u bajboku , on nije nista kriv.
[ Nedeljko @ 09.04.2014. 17:09 ] @
Izvini, a kakav je bio ugovor između moblela i astre smita? Gde piše za neke pare koje mobtel nije dobio da su mobtelove? Mobtel ima pravo da kupi šta hoće od koga hoće, a o tome odlučuje većinski vlasnik kapitala. Astra smit isto tako ne može da bude kriva što je neko od nje nešto kupio po ceni superpovoljnoj za nju. U tom delu nema nezakonitih radnji. B. K. kao veinski vlasnik mobtela ima pravo da ugovara poslove sa drugima u ime mobtela.

No, da država nije pristala da uloži pare u nešto nad čim neće imati kontrolu, B. K. bi mogao samo sam da uloži pare, pa neka bude 100% njegovo, pa neka posluje negativno koliko hoće. Država svaku od tih firmi oporezuje i ćaos.

Nije problem u tome što država nije ubirala profit od mobtela, već što je uložila skoro polovinu, a nije ubirala profit.

A "novi zaštitnici" su se spanđali sa M. M. mnogo više nego S. i Š. Progon B. K. je počeo kada je hteo da se uplete u politiku. Dotle im je bio dobar.
[ mr. ako @ 10.04.2014. 19:22 ] @
Citat:
Nedeljko:
Nisam baš siguran da smo izgubili još nešto sem jednog cepatopa.

Pa dobro, nisam hteo da budem bas potpuno iskren i kazem sta licno mislim o doticnom :) , vec sam se fokusirao na njegov ljigav potez - negativnu PR kampanju, a steta koju sam naveo zbog odlaska, je iskljucivo iz ugla poreza koji nece platiti ovde.
[ bogdan.kecman @ 10.04.2014. 19:33 ] @
ne znam coveka niti znam celu njegovu pricu dovoljno da bih mogao sa
sigurnoscu da kazem da li je on ovakav ili onakav ali sigurno odlazak te
firme nije stetan samo iz ugla poreza koji ovde nece platiti, kao sto ni
njegova kampanja nije samo promovisala njegov brend (ne znam zasto je
uopste promocija u srbiji tog brenda bitna kada srbija uopste nije
trziste za taj proizvod, jedino ako je promovisao sebe kao lik i delo,
za samu firmu nije uradio nista tom "promocijom")
[ HIT HOUSE @ 21.04.2014. 19:12 ] @
Ima li neko iskustva sa tim famoznim POREZOM po odbitku u Republici Srpskoj?
Naime koliko ja znam firma iz RS kad primi fakturu INO dobavljača za USLUGE obavezna je da u kratkom roku plati državi realnih 11,11% tj 10% po preračunatoj stopi na iznos na fakturi.
Znam da su uglavnom korisnici iz BiH kojima su prevoz robe obavljale firme iz Srbije,Hrvatske itd plaćale ovaj porez po ispostavi fakure za prevoz .Ali moj knjigovođa je zamucao kad sam ga pitao sledece:
-hoćemo li platiti taj porez po fakturi za hotel gdje sam ja direktor firme boravio pri poslovnom putu u inostranstvo jer je i to usluga strane firme,a porez na fakturu za avionsku kartu Aeroflota?
-hoćemo li platit taj porez na googlovu fakturu za oglašavanje?
-hoćemo li platiti taj porez na fakturu firmi iz Srbije koja nam administrira WEB sajt?
A ovo pitanje postavljam i u kontekstu cjelokupnih troškova jednog web shopa čiji je vlasnik firma u RS a koji je kreiran i admnistriran npr u Srbiji,a koji će pri svom radu koristiti masu USLUGA stranih firmi ?
Šta to znači za kompletan trošak ovakve WEB prodavnice?
DA li neko ima detaljnija iskustva oko troškova web shopa?
[ dusevan_covek @ 27.06.2014. 20:02 ] @
@mr. ako Ovoliko kolicinu sujete i ljubomore odavno nisam video na jednom mestu, pogledaj malo dublje odakle stvarno to tvoje nezadovoljstvo dolazi...

Citat:
ventura:
Ako hoćemo da podstaknemo online biznis u Srbiji sigurno je da propise treba menjati iz korena. Ali to se radi sistemski i sa jasnim ciljem, a ova random rantovanja po novinama u razočaranost u sistem više govore o onome ko daje te izjave nego o sistemu.


Mozes li podeliti sa nama kako se to radi sistematski I sa jasnim ciljem. Konkretne me stvari zanimaju, kako bi ti to uradio sistematski I sa jasnim ciljem. I sta mi ostali treba (ako treba) da radimo da bi doprineli tom cilju. Po meni je svako pisanje novina na ovu temu korak ka resavanju. Mora se ljudi nekako upoznati sa ovom problematikom. Tako je bilo I za paypal.




Citat:
ventura:
Takođe, sutra da se promene svi propisi, opet Srbija ne bi bila ni izdaleka konkurentna za online biznis u smislu isporuke robe zbog jako visokih poštarina a koje su posledica jako malog prometa robe između Srbije i USA.

Apsolutno tacno, samo sto kada bi se vecina stvari promenila od gore navedenih Pedjinih tacaka I kada bi paypal dozvolio primane novca, porastao bi broj posiljaka koje se salju za USA/ceo svet, i samim tim postoji resenje za ovo kako bi se smanjile postarine.

Citat:
ventura:
Ja sam čitao uslove PayPal-a pa su mi i pored toga ukrali par hiljada dolara... PayPal je prevarantska firma koja ne podleže ničijoj jurisdikciji ni kontrolama, tako da čitao ti ne čitao, isto ti se piše.

Pratio sam tvoju pricu sa naocarima jos pre par godina I svaka cast na tome. Mozes li mi reci s’obzirom da upravo pokusavam da otvorim paypal business account, zasto su ti konkretno ukrali iako si radio po pravlilima, u cemu je problem bio, Ili ako mozes da mi ukazes na temu na forumu da procitam.
Posto vidim da si to radio jos 2001 godine, da li si morao da otvoris neku offshore firmu u zemlji koju paypal podrzava pa si preko toga registrovao business account ili si imao partnera nekog koji je odradio ovaj deo. Pokusavam da nadjem da li je moguce otvoriti paypal ovako kako sam naveo.


[Ovu poruku je menjao dusevan_covek dana 27.06.2014. u 21:17 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dusevan_covek dana 27.06.2014. u 22:10 GMT+1]
[ mr. ako @ 27.06.2014. 21:05 ] @
Citat:
dusevan_covek:
@mr. ako Ovoliko kolicinu sujete i ljubomore odavno nisam video na jednom mestu, pogledaj malo odakle stvarno to tvoje nezadovoljastvo dolazi
Gde si video sujetu i ljubormoru? :) Navedi, pa da prodiskutujemo konkretno. Uopstene price i ad hominem optuzbe nas nece daleko odvesti.
Inace, preporucujem da procitas temu od pocetka do kraja kako bi stekao potpunu sliku.



Citat:
dusevan_covek:
Apsolutno tacno, samo sto kada bi se vecina stvari promenila od gore navedenih Pedjinih tacaka I kada bi paypal dozvolio primane novca, porastao bi broj posiljaka koje se salju za USA/ceo svet, i samim tim postoji resenje za ovo kako bi se smanjile postarine.
PayPal bi uskoro trebao da uvede full uslugu u Srbiju, ali to nece ni malo sniziti cene postarine. Pojeftinjenje postanskog saobracaja nece, niti moze, biti "reseno" prostim uvodjenjem full PayPala mogucnosti.



Citat:
dusevan_covek: da li si morao da otvoris neku offshore firmu u zemlji koju paypal podrzava pa si preko toga registrovao business account ili si imao partnera nekog koji je odradio ovaj deo. Pokusavam da nadjem da li je moguce otvoriti paypal ovako kako sam naveo.
Full PayPal je moguce otvoriti u drzavi u kojoj imas adresu na koju primas neki utility racun na svoje ime, za dalje provere mozda ce ti biti potrebna rezidencijalna adresa. :) Registrovanje kompanije u drzavi koja podrzava full PayPal ti moze pomoci u vezi dobijanja full PayPal naloga, ali ce ti svakako traziti rezidenciju i utility bills za tu adresu i na tvoje ime.





[ dusevan_covek @ 27.06.2014. 21:33 ] @
Procitao sam temu od pocetka i upravo iz tvojih postova sam to zakljucio, mozda gresim jer upravo zato sto sam procitao temu od pocetka gledam totalno suprotno od tebe, ne vidim i dalje ono sto ti vidis u argumentima koje si naveo. Ne optuzujem te ni za sta samo jednostavno tvoji argumenti mi deluju kao ljubomora na neciji uspeh, kao sto rekoh mozda gresim. Veruj mi uopste mi nije cilj da te napadam niti sam imao za cilj da te uvredim, nemam nista protiv tebe, nego samo kazem kako vidim iz moje perspektivem, a pokusao sam da pogledam i iz tvoje tacke gledista ali i dalje ne vidim to sto ti vidis.



Nisam rekao konkretno da bi se odobravanjem paypal-a resilo pojefitnjenje posiljaka, vec kada bi svi problemi otklonili, kada bi poceli malo vise da Srbi prodaju preko neta, naslo bi se resenje, tj. ja bar mislim da postoji.
Kada si rekao uskoro bi trebalo jel to mozda bila neka zvanicna informacija od paypal-a mozda?


Mene interesuje otvaranje paypal business accounta sa kompanijom koja je registrovana u zemlji gde paypal podrzava primanje novca, pa sam dosao do nekih informacija da je moguce pod sledecim uslovima:

1. Da direktor kompanije bude domicilan u zemlji u kojoj je kompanija
2. Da bankovni racun mora da bude u zemlji u kojoj je otvorena kompanija.

Ako je neko pokusao da otvori Skrill business account iz Srbije video je da firma mora biti registrovana u Srbiji. Pitao sam ih da li je moguce sa kompanijom registrovanom u drugoj zemlji, odgovorili su mi da je moguce ali da direktor kompanije mora biit domicilan u zemlji gde je kompanija. Sto znaci da ne bih ja morao da dajem racune na uvid vec direktor moj kompanije. E sad te razne posrednicke kompanije nude direktore za odredjene sume novca i ostaje da pitam te posrednicke kompanije koje su posrednici u registraciji, da li moze direktor da obezbedi ta dokumenta. Pa pretpostavljam da je sa paypal-om slicna stvar. Ali ne bih da rizikujem, jer eto recimo Ventura ima negativno iskustvo, pa bih voleo da cujem njegovo misljenje ako vidi ovaj post

Pitao sam paypal isto pitanje,dali su mi neki nebulozan odgovor.



[Ovu poruku je menjao dusevan_covek dana 27.06.2014. u 22:44 GMT+1]
[ mr. ako @ 27.06.2014. 23:16 ] @
Citat:
dusevan_covek:
Procitao sam temu od pocetka i upravo iz tvojih postova sam to zakljucio, mozda gresim jer upravo zato sto sam procitao temu od pocetka gledam totalno suprotno od tebe, ne vidim i dalje ono sto ti vidis u argumentima koje si naveo. Ne optuzujem te ni za sta samo jednostavno tvoji argumenti mi deluju kao ljubomora na neciji uspeh, kao sto rekoh mozda gresim. Veruj mi uopste mi nije cilj da te napadam niti sam imao za cilj da te uvredim, nemam nista protiv tebe, nego samo kazem kako vidim iz moje perspektivem, a pokusao sam da pogledam i iz tvoje tacke gledista ali i dalje ne vidim to sto ti vidis.
Ne znam, licno nemam nista protiv njega, cudno da si tako nesto zakljucio iz postova jer su u pitanju konkretne kritike na konkretne izjave... ipak ne iskljucujem da sam usled ostrijih kritika upucenih Pedji ostavio takav utisak. Ova poruka je odgovor na one njegove tacke sa kojima se delimicno slazem, ali ono sto sam mislio da nije u redu, to sam decidno naveo. Takodje sam mu postavio konkretna pitanja u vezi problematike i kontradiktornih tvrdnji koje je izneo.
Ipak, najveci razlog zbog cega sam uopste reagovao je nacin vodjenja kampanje, jer citava ta kampanja bi bila korektna da se nije provlacila ta politikanstka crta. Taj neki ljigav nacin gde se poziva na neko spstvo i hrvatstvo, igranje na kartu negativnih emocija ko ljudi. A kako sam od ranije znao neke njegove kampanje i metode promocije i samopromocije, unapred sam znao gde da gledam. :)
Da ne prepricavam sad sve, baci pogled na link iznad.



Citat:
dusevan_covek:
Nisam rekao konkretno da bi se odobravanjem paypal-a resilo pojefitnjenje posiljaka, vec kada bi svi problemi otklonili, kada bi poceli malo vise da Srbi prodaju preko neta, naslo bi se resenje, tj. ja bar mislim da postoji.
Kada si rekao uskoro bi trebalo jel to mozda bila neka zvanicna informacija od paypal-a mozda?
Sorry, nisam razumeo dobro u tom slucaju, pomislio sam da si ocekivao pojeftinjenje posiljaka usled uvodjenja PayPala i povecanog obima slanja (koji ne bi mogao da bude osetan).
Nema zvanicne informacije, ali obicno je ovo neki period posle ulaska PayPala na trziste i otvaranja opcije za slanje, posle godinuipo-dve.
Ima raznih prica i ohrabrujucih podataka, kao recimo zvanicno izjasnjenje NBS o nepostojanju prepreka za PayPal receive opciju.




Citat:
dusevan_covek:
Mene interesuje otvaranje paypal business accounta sa kompanijom koja je registrovana u zemlji gde paypal podrzava primanje novca, pa sam dosao do nekih informacija da je moguce pod sledecim uslovima:

1. Da direktor kompanije bude domicilan u zemlji u kojoj je kompanija
2. Da bankovni racun mora da bude u zemlji u kojoj je otvorena kompanija.

Ako je neko pokusao da otvori Skrill business account iz Srbije video je da firma mora biti registrovana u Srbiji. Pitao sam ih da li je moguce sa kompanijom registrovanom u drugoj zemlji, odgovorili su mi da je moguce ali da direktor kompanije mora biit domicilan u zemlji gde je kompanija. Sto znaci da ne bih ja morao da dajem racune na uvid vec direktor moj kompanije. E sad te razne posrednicke kompanije nude direktore za odredjene sume novca i ostaje da pitam te posrednicke kompanije koje su posrednici u registraciji, da li moze direktor da obezbedi ta dokumenta. Pa pretpostavljam da je sa paypal-om slicna stvar. Ali ne bih da rizikujem, jer eto recimo Ventura ima negativno iskustvo, pa bih voleo da cujem njegovo misljenje ako vidi ovaj post
Da, to je ono sto sam ti rekao u prethodnoj poruci, moras imati proof of residence na adresu koju ces potvrditi.
Bankarski racun je normalno da je iz zemlje u kojoj je PayPal registrovan, jer oni moraju da posluju u okviru zakona te drzave.



Citat:
dusevan_covek:
Pitao sam paypal isto pitanje,dali su mi neki nebulozan odgovor.
Od njihove podrske ne ocekuj previse, pogotovo kada su ovako specificne teme u pitanju. :)

[ ilkebgd @ 10.03.2015. 12:13 ] @
U kom to zakonu piše da samo 10% može da se troši na marketing?
[ Dexic @ 10.03.2015. 18:43 ] @
Nijednom, ali sve preko 1.5% ulazi u dobit, tako da trosio/ne trosio - nije trosak firme.