[ zonik93 @ 02.09.2013. 12:09 ] @
Pozdrav svima,

Skoro sam kupio Samsung Smart TV, konkretno ovaj model... http://www.samsung.com/uk/cons...levision/led-tv/UE55F6500SBXXU
Imam problem jer ne znam kako da povezem ovaj TV sa Audio pojacalom, kada povezem preko standardnih bananica i na tvu podesim da zvuk ide preko externog izvora, nista se ne desava.
Povezao bih pojacalo direktno sa tv-om jer zelim da filmove pustam direktno sa externog HDD-a, a ne preko kompjutera. Ranije sam pustao preko kompjutera i tako sam uspevao da dobijem zvuk preko zvucnika.

EDIT:
Pojacalo i predpojacalo su marke ROTEL i nemaju HDMI izlaze.

Da li neko zna u cemu gresim?

Unapred zahvalan,
Igor
[ calexx @ 02.09.2013. 12:52 ] @
Ako sam dobro razumeo, ti pokušavaš da povežeš audio ulaz televizora i audio ulaz pojačala što baš i ne prolazi. Ako je ono na linku tačno, činčevi su samo in pa ostaje scart sa koga bi trebalo da možeš da dobiješ zvuk ako je sve povezano. Potraži kabl koji na jednoj strani ima scart sa out smerom a na drugom činčeve pa probaj.
[ Mali_Milojica @ 02.09.2013. 13:16 ] @
Ili scart, kako ti je napisao calexx ili kabal 3,5mm stereo na činč i poveži izlaz od slušalica (tv) na AUX (pojačalo).
[ zonik93 @ 02.09.2013. 13:20 ] @
Citat:
calexx:
Ako sam dobro razumeo, ti pokušavaš da povežeš audio ulaz televizora i audio ulaz pojačala što baš i ne prolazi. Ako je ono na linku tačno, činčevi su samo in pa ostaje scart sa koga bi trebalo da možeš da dobiješ zvuk ako je sve povezano. Potraži kabl koji na jednoj strani ima scart sa out smerom a na drugom činčeve pa probaj.


O ovome sam i ja razmisljao, ali tu nastaje sledeci problem. Meni je na jedinom scartu koji postoji na TV-u povezan TOTAL TV receiver...
Ostaje mi da probam ovo sto je napisao kolega Mali Milojica. Probacu, pa cu se javiti sa odgovorom.

Pozdrav i hvala.
[ Mali_Milojica @ 02.09.2013. 13:26 ] @
Citat:
zonik93: O ovome sam i ja razmisljao, ali tu nastaje sledeci problem. Meni je na jedinom scartu koji postoji na TV-u povezan TOTAL TV receiver...

Nikakav problem. Zauzet ti je IN na scartu od TV-a ali ne i OUT!
[ calexx @ 02.09.2013. 14:28 ] @
Ne bih ja koristio izlaz za slušalice jer je u pitanju sasvim drugi signal koji može da radi ali može i da bude opasan ... mada uglavnom prolazi. Sigurno će zvuk da bude bolji a i sigurnije je da se koristi line out a ne izlaz za slušalice.

Za Total TV iskoristi kompozitni AV ulaz pa će da ti ostane SCART ili eventualno potraži kabl koji ima dobro podeljene detalje pa razdvoj. Jeste malo pipkavo ali može da se reši.

Ipak, nije slučajno što taj televizor ima 4xHDMI a samo po jedan SCART i AV ulaz. Greota je da se to koristi sa analognim signalom jer onda ne vidiš ni 10% njegovih mogućnosti. Kao kada bi vozio Rols Rojs po izrovanom zemljanom putu. ;)
[ zonik93 @ 02.09.2013. 14:36 ] @
Probao sam da povezem sa kablom koji sa jedne strane ima 3.5mm a sa druge strane 2 bananice. Kraj sa 3.5mm dzekom sa ukljucio u tv na mesto gde se ukljucuju slusalice a drugi kraj povezao na AUX pojacala.
Ukljucio zvucnike i pojacalo, kao i TV i nista se ne desava opet. Zvuk se ne cuje na TVu ali se isto tako ne cuje ni na zvucnicima. Nesto tu ne stima.

Da odgovorim na post odgore. Ovaj TV ima samo jedan SCART ulaz ili izlaz sta je ne znam, dok je moj stariji Samsung od pre par godina imao 2 ulaza...


Imate li jos neku ideju sta bih mogao da pokusam?
[ Mali_Milojica @ 02.09.2013. 14:50 ] @
Citat:
zonik93: Probao sam da povezem sa kablom koji sa jedne strane ima 3.5mm a sa druge strane 2 bananice. Kraj sa 3.5mm dzekom sa ukljucio u tv na mesto gde se ukljucuju slusalice a drugi kraj povezao na AUX pojacala.
Ukljucio zvucnike i pojacalo, kao i TV i nista se ne desava opet. Zvuk se ne cuje na TVu ali se isto tako ne cuje ni na zvucnicima. Nesto tu ne stima.

Da odgovorim na post odgore. Ovaj TV ima samo jedan SCART ulaz ili izlaz sta je ne znam, dok je moj stariji Samsung od pre par godina imao 2 ulaza...


Imate li jos neku ideju sta bih mogao da pokusam?

Izlaz za slušalice ne može biti opasan, nije to izlaz za zvučnike!
Ne radi ti ako nisi prebacio na pojačalu selektor ulaza na AUX ili ako ti je jačina zvuka na TV-u isuviše mala (mala pobuda)!
Za scart sam ti objasnio:



Znači, koristiš pinove 1,3 i 4.

P.S. Da ti nisi "bocnuo" 3,5mm u IN džek, pored VGA ulaza?
[ zonik93 @ 02.09.2013. 15:09 ] @
Ne ne, prebacio sam na AUX, toliko sa bar razumem u to. Bistricu to jos malo i pokusavati, pa javim sta sam uradio.

Pozdrav.
[ newtesla @ 02.09.2013. 15:47 ] @
^^Ma dobro - pojačalo si prebacio na AUX - a gde tačno si ubo bananicu u televizor???
[ calexx @ 02.09.2013. 15:53 ] @
Ne mora da bude opasan signal, kako sam i napisao, ali samim tim što ide preko nekog pojačala, to nije ono pravo. Ako već hoće da povezuje na pretpojačalo, bez veze je da to radi sa pogrešnim signalom.

Nema tu mnogo kombinacija, to što se zvuk na televizoru isključi je OK ali bi trebalo da prođe preko tog kabla. Šta se dešava ako u taj izlaz uključiš slušalice? Jesi li probao još neki ulaz na pojačalu koji sigurno radi (CD, tuner, tape ...) koliko da to izbaciš kao moguć problem?

Napisao sam trenutno najelegantnije rešenje, jedan kabl scart->činč iz Total TV u televizor, drugi kabl scart->činč iz televizora u pretpojačalo i trebalo bi da radi ako je na tom scart konektoru na televizoru uopšte povezan audio out ... trebalo bi ali sam viđao i televizore bez out signala na scartu.

Znam da ima jedan scart jer je televizor namenjen digitalnom povezivanju, zato ima 4 HDMI i samo jedan scrat. Stari televizori nisu imali HDMI ali su zato imali gomilu AV veza, što činčeva, što u scart obliku. Zašto ne pređeš na HD Total TV i odmah rešiš problem? Mislim da to postoji mada nisam previše u toku.
[ zonik93 @ 02.09.2013. 20:05 ] @
Citat:
newtesla:
^^Ma dobro - pojačalo si prebacio na AUX - a gde tačno si ubo bananicu u televizor???


Bananicu sam "ubo" u jedini izlaz za slusalice i jedino sto se desi jeste da nestane zvuk koji ide od ugradjenih zvucnika u tvu i kad prebacim na AUX ne cuje se nista.

Trebao bih uskoro uzeti taj TOTAL TV HD i onda ce biti ok, ali sta cu do tada da radim... Mora da postoji neko resenje. Sve mislim da negde u tvu ima neko podesavanje koje treba aktivirati da bi se signal propustio kroz odredjeni izlaz. Jedino sto sam ja uspeo da pronadjem jeste to podesavanje " External Sound ", ali ja ne znam na koji se ono izlaz odnosi. Sutra cu probati ono sto ste rekli sa scartom, iskljucicu total tv i ubosti scart i povezati sa pojacalom. Na kraju krajeva dok gledam filmove Total TV mogu iskljuciti ako je to jedini nacin da se poveze.

Sto se tice toga da probam ostale AUXe na pojacalu, verujem da nije u tome problem jer su svi izlazi zauzeti i povezano je ponesto na njih i to radi. A na AUX2 na koji sam ja trenutno povezao TV je ranije bio DVD player koji je radio bez problema. Sad sam bas guglao malo o ovom problemu i vidim da dosta njih ima isti problem kao i ja.

Stvara se problem jer pokusavam da povezem nesto sto je malo starija tehnologija sa necime sto je najnovija tehnologija. Nadao sam da se ce ovi iz Samsung-a malo bolje resiti tu podrsku...

Hvala svima jos jednom.

Pozdrav
[ Mali_Milojica @ 03.09.2013. 08:19 ] @
@zonik93:

Nema tu nikakvog nesklada u tehnologiji! Postoje standardi (nivoi signala i impedansa) i ona se nije menjala, bez obzira na tehnologiju (govorim o analognom signalu).
Ubaci ti slušalice u taj 3,5mm džek i probaj da li rade. Ako rade, imaš pobudu.
Onda probaj AUX na pojačalu tako što ćeš taj kabal koji si povezao na pojačalo dodirnuti prstom vrh 3,5mm bananice. Potenciometar namesti na 20-30% jačine. Kada dotakneš vrh bananice treba da čuješ brum u zvučnicima. Ako sve radi, nema šanse da ne dobiješ zvuk sa TV-a!

@calexx:
zvuk uvek ide preko pojačala, bilo ono NF, linijsko ili pretpojačalo!!!
Bitan je samo nivo signala, a slušalice ne rade sa vatima nego milivatima.
Da bi to shvatio, ubaci u kompjuterski izlaz (line out) slušalice i vidi da li rade.
Kvalitet neće biti dobar ako TV odvali do koske! Ako jačina bude do 50% zvuk će biti sasvim pristojnog kvaliteta!
Ako već govorimo o zvuku, 90% ljudi koristi kompjuter kao izvor za reprodukciju a on sa 3,5mm džekovima nikada ne može biti HiFi sprava!



Ja sam samo činč kablove platio svojevremeno preko 100$ a oni imaju smisla sa ovakvom karticom:

[ zonik93 @ 03.09.2013. 09:24 ] @
Inace, jos jedna stvar koju sam primetio jeste da kada ubodem 3.5mm u TV i odem u onaj meni za podesavanja externog zvuka, meni bude zakljucan i ne dozvoljava mi da promenim. Sad gledam na youtubeu kako povezuju slusalice i njima meni nije zakljucan. Meni se taj meni otkljuca kad izvadim taj kabl i opet zakljuca kad ga ubacim. Ne znam sta da mu radim.
[ calexx @ 03.09.2013. 11:02 ] @
Citat:
Mali_Milojica: Kvalitet neće biti dobar ako TV odvali do koske! Ako jačina bude do 50% zvuk će biti sasvim pristojnog kvaliteta!
Ako već govorimo o zvuku, 90% ljudi koristi kompjuter kao izvor za reprodukciju a on sa 3,5mm džekovima nikada ne može biti HiFi sprava!
Prva citirana rečenica je meni dovoljna, ako sa pojačanim zvuk nije dobar a sa osrednjim je pristojan ... to za mene nije prihvatljivo. ;) Kako god bilo, slušalice valjda idu iza pojačala (uz određeno slabljenje signala) dok je line out signal iza pretpojačala ... a zašto da se signal pojača i posle opet utiša?

Što se HiFi definicije tiče, odavno sam prestao da je povezujem samo sa egzotičnim spravama a u svakom slučaju neki 3,5mm džek nije nešto mnogo gori od DIN petopolca ili scart konektora koji je u priči. Davno sam prestao da slušam one koji kupe novo pojačalo pa odmah zamene par kablića u njemu drugim koji koštaju stotine evra. Ne mislim na kablove za povezivanje nego na one kojim je proizvođač povezao neke delove unutar pojačala. A onda "slušaju" sinusoide i mere signal dok je muzika u drugom i trećem planu. ;)

Ako već postoji line out na uređaju, ne vidim potrebu da se koristi drugi ... mada je sve ovo previše van teme i problema. ;)
[ Mali_Milojica @ 03.09.2013. 11:08 ] @
TV nema lin out, sem na scartu (dao sam mu raspored pinova).
Pošto od TV-a ne možeš očekivati neki kvalitet, ponudio sam mu najjednostavnije rešenje (očigledno je da scart povezivanje ne ume da uradi).
[ zonik93 @ 03.09.2013. 11:15 ] @
Nasao sam u fioci ovako nesto
http://us.123rf.com/400wm/400/...0335/8975957-scart-adapter.jpg
u to da ubodem one klasicne cinceve, a drugi kraj u pojacalo?
[ bakara @ 03.09.2013. 11:33 ] @
Citat:
zonik93: Nasao sam u fioci ovako nesto
http://us.123rf.com/400wm/400/...0335/8975957-scart-adapter.jpg
u to da ubodem one klasicne cinceve, a drugi kraj u pojacalo?


Iskoristi to jer je to jedino ispravno resenje.

Koristiti izlaz za slusalice za spajanje pojacala je samo dobar nacin da zeznes pojacalo ili zvucnike.
[ calexx @ 03.09.2013. 11:38 ] @
Iskoristi to samo pod uslovom da mu je smer tačan ili sa druge strane ima preklopnik in-out. Ako ne radi, potraži nešto slično sa preklopnikom.
[ Mali_Milojica @ 03.09.2013. 11:55 ] @
Citat:
bakara:Koristiti izlaz za slusalice za spajanje pojacala je samo dobar nacin da zeznes pojacalo ili zvucnike.

Ajde objasni kako će ih zeznuti?
Da li imaš lap top ili tablet? Da li si video da se takvi uređaji povezuju sa zvučnicima (koji moraju imati pojačalo) preko izlaza za slušalice. I ko je spalio zvučnike ili pojačalo (ako nije divljao)?
Tvrdnja ti je neosnovana!
[ Mali_Milojica @ 03.09.2013. 11:56 ] @
Citat:
zonik93:
Nasao sam u fioci ovako nesto
http://us.123rf.com/400wm/400/...0335/8975957-scart-adapter.jpg
u to da ubodem one klasicne cinceve, a drugi kraj u pojacalo?

Ovo može ali ako je scart OUT!
[ bakara @ 03.09.2013. 12:07 ] @
Citat:
Mali_Milojica: Ajde objasni kako će ih zeznuti?
Da li imaš lap top ili tablet? Da li si video da se takvi uređaji povezuju sa zvučnicima (koji moraju imati pojačalo) preko izlaza za slušalice. I ko je spalio zvučnike ili pojačalo (ako nije divljao)?
Tvrdnja ti je neosnovana!


To o cemu ovoris nema veze sa ovim osim sto je u pitanju isti jack od 3.5mm.

Ako spoji na taj nacin (a zvucnici i pojacalo malo jaci i jos pojacani) on moze prstom da dodirne, moze da omasi rupu, ili nesto trece i da se desi veliki brum koji ce nesto da unisti, a svakako mora vaditi taj jack jer nece imati zvuk na TV.

I da...ja sam spalio par videoton zvucnika bas na ovaj nacin.
[ zonik93 @ 03.09.2013. 12:16 ] @
@Mali_Milojica
Kako ja da budem siguran da li je moj SCART OUT ili IN?

@calexx
Pravi smer je da je sjedne strane bude IN a sa druge OUT jel tako? U pojacalu imam AUX pa tu ne mogu pogresiti, to je jedini ulaz. A na TVu ja ne znam da li je IN ili OUT. Probao bih i da ubacim obicne slusalice u TV ali ne mogu da nadjem nijedne po kuci, sve sam pogubio izgleda..

@bakara
Ranije sam povezivao laptop sa pojacalom bas na taj nacin preko 3.5mm i nista se nikad nije desilo, naravno uvek sam ugasio pojacalo i smanjio do kraja.
[ Mali_Milojica @ 03.09.2013. 12:24 ] @
Citat:
bakara:

To o cemu ovoris nema veze sa ovim osim sto je u pitanju isti jack od 3.5mm.

Ako spoji na taj nacin (a zvucnici i pojacalo malo jaci i jos pojacani) on moze prstom da dodirne, moze da omasi rupu, ili nesto trece i da se desi veliki brum koji ce nesto da unisti, a svakako mora vaditi taj jack jer nece imati zvuk na TV.

I da...ja sam spalio par videoton zvucnika bas na ovaj nacin.

A sa čim ima veze, o čemu je reč?
Da li si ti u opšte pročitao šta sam mu pisao i šta sam napisao?
Da si čitao, verovatno bi video da sam napisao da pre nego "prstom" proveri AUX da jačina bude na 20-30%?
I, kako može spaliti bilo šta?

P.S. Ti Videoton zvučnici su mađarsko smeće (radio sam u Interkomercu na njihovom uvozu, distribuciji i servisu) pre 20 godina!
[ calexx @ 03.09.2013. 12:44 ] @
Pa dovoljno je to što pojačavanjem može da zabrlja ... namerno ili nenamerno. To znači da to nije pravi izlaz. Ako se dobro sećam šeme svog pojačala, a naći ću je kad-tad, signal za slušalice se uzima negde pred zvučnike i ubacuje se nešto da ga oslabi. Znači ide preko pojačala pa se posle slabi. Sasvim dovoljno da nikada ne razmišljam o tome. Em prolazi kroz pojačalo em se posle pasivno ubija jačina. Čini mi se da imam negde i podatke o signalima za line out i za slušalice pa ću da dopišem.
Citat:
zonik93: @calexx
Pravi smer je da je sjedne strane bude IN a sa druge OUT jel tako? U pojacalu imam AUX pa tu ne mogu pogresiti, to je jedini ulaz. A na TVu ja ne znam da li je IN ili OUT. Probao bih i da ubacim obicne slusalice u TV ali ne mogu da nadjem nijedne po kuci, sve sam pogubio izgleda..
Ne, taj smer je poznat nego je bitan smer u tom adapteru. Ako nemaš preklopnik za izbor, onda izmeri koji su pinovi scart konektora povezani sa činčevima pa će lako da se vidi čemu služi. To gde će da ide jedan a gde drugi kraj kabla već znamo. Izbaci slušalice iz priče za sada.
[ bakara @ 03.09.2013. 12:47 ] @
Citat:
Mali_Milojica:
Da si čitao, verovatno bi video da sam napisao da pre nego "prstom" proveri AUX da jačina bude na 20-30%?
I, kako može spaliti bilo šta?

Citao sam ja vrlo dobro... sta ce se desiti ako pojacalo ne bude utisano a on slucajno pipne kako ne treba?
Da li si siguran da ce se setiti svaki put da utisa i sta ce biti ako zaboravi?

Citat:
Mali_Milojica
P.S. Ti Videoton zvučnici su mađarsko smeće (radio sam u Interkomercu na njihovom uvozu, distribuciji i servisu) pre 20 godina!

Smece ili ne, ja ih spalih pre jedno 25 godina bas tako igrajuci se za izlazom za slusalice koje je bilo spojeno na pojacalo.

[ Mali_Milojica @ 03.09.2013. 12:50 ] @
Citat:
calexx: Ako se dobro sećam šeme svog pojačala, a naći ću je kad-tad, signal za slušalice se uzima negde pred zvučnike i ubacuje se nešto da ga oslabi. Znači ide preko pojačala pa se posle slabi. Sasvim dovoljno da nikada ne razmišljam o tome. Em prolazi kroz pojačalo em se posle pasivno ubija jačina. Čini mi se da imam negde i podatke o signalima za line out i za slušalice pa ću da dopišem.

Sve si mi rekao!
Poznavanje elektronike ti je tačno kako si ga opisao a meni hleb preko trideset godina!
[ zonik93 @ 03.09.2013. 12:55 ] @
Evo izmerio sam Unimerom i dobijam sledece...

Ovaj ulaz sto je crvene boje on je povezan na pin broj 1 (Audio OUT) ovaj sto je bele boje on je povezan na pin broj 5 (RGB blue ground). Treci ulaz je za video, njega necu ni da merim.

Da li ovo znaci da je ovo sto ja imam SCART OUT?

[Ovu poruku je menjao zonik93 dana 03.09.2013. u 14:07 GMT+1]
[ Mali_Milojica @ 03.09.2013. 12:57 ] @
Citat:
bakara:Citao sam ja vrlo dobro... sta ce se desiti ako pojacalo ne bude utisano a on slucajno pipne kako ne treba?
Da li si siguran da ce se setiti svaki put da utisa i sta ce biti ako zaboravi?

Šta će se desiti ako slučajno uključi pojačalo na 380V. Šta će se desiti ako slučajno voziš levom stranom?
Ja sam mu objasnio šta tačno treba da uradi a ti se bavi teorijom šta bi bilo kad bi bilo!
Citat:
bakara:Smece ili ne, ja ih spalih pre jedno 25 godina bas tako igrajuci se za izlazom za slusalice koje je bilo spojeno na pojacalo.

Pa da se nisi igrao sa zvučnicima nego sa loptom, ne bi spalio zvučnike nego loptu!


P.S. Sad mi je jasno zašto ameri u uputstvu za mikrotalasnu pišu masnim slovima:"Ne gurajte glavu u rernu, može biti opasno sa smrtonosnim ishodom!"
[ calexx @ 03.09.2013. 14:17 ] @
Citat:
zonik93: Ovaj ulaz sto je crvene boje on je povezan na pin broj 1 (Audio OUT) ovaj sto je bele boje on je povezan na pin broj 5 (RGB blue ground). Treci ulaz je za video, njega necu ni da merim.
Ako si dobro merio, nešto ne valja. Crveni može da bude povezan na 1 ili 2, beli na 3 ili 6 dok im je masa na 4. Ono nije tvoja slika, da li je to što si našao baš isto ili ne? Da li negde nešto piše ili je označeno?
[ bakara @ 03.09.2013. 14:41 ] @
Citat:
Mali_Milojica:
Citat:
bakara:Citao sam ja vrlo dobro... sta ce se desiti ako pojacalo ne bude utisano a on slucajno pipne kako ne treba?
Da li si siguran da ce se setiti svaki put da utisa i sta ce biti ako zaboravi?

Šta će se desiti ako slučajno uključi pojačalo na 380V. Šta će se desiti ako slučajno voziš levom stranom?
Ja sam mu objasnio šta tačno treba da uradi a ti se bavi teorijom šta bi bilo kad bi bilo!
Citat:
bakara:Smece ili ne, ja ih spalih pre jedno 25 godina bas tako igrajuci se za izlazom za slusalice koje je bilo spojeno na pojacalo.

Pa da se nisi igrao sa zvučnicima nego sa loptom, ne bi spalio zvučnike nego loptu!


P.S. Sad mi je jasno zašto ameri u uputstvu za mikrotalasnu pišu masnim slovima:"Ne gurajte glavu u rernu, može biti opasno sa smrtonosnim ishodom!"


Ti si vidovit pa znas da je korisnik kome ovo savetujes tehnicki obrazovano lice?

U ostalom mozda i jeste, sta ako budu koristila deca i oni naprave stetu?

Ne mozes ovde davati savet za nepravilno povezivanje i to opravdavati da mora da pazi na koliko je pojacano.
[ zonik93 @ 03.09.2013. 14:45 ] @
Citat:
calexx:
Citat:
zonik93: Ovaj ulaz sto je crvene boje on je povezan na pin broj 1 (Audio OUT) ovaj sto je bele boje on je povezan na pin broj 5 (RGB blue ground). Treci ulaz je za video, njega necu ni da merim.
Ako si dobro merio, nešto ne valja. Crveni može da bude povezan na 1 ili 2, beli na 3 ili 6 dok im je masa na 4. Ono nije tvoja slika, da li je to što si našao baš isto ili ne? Da li negde nešto piše ili je označeno?


Pravilno sam ja merio ali sam citao sa slike koja je postavljena na prvoj strani ove teme.. Sad cu da vam slikam svoj SKART i obelezim sta je sa cime povezano.

Evo ovako ja imam...



[Ovu poruku je menjao zonik93 dana 03.09.2013. u 15:55 GMT+1]
[ Mali_Milojica @ 03.09.2013. 14:55 ] @
Citat:
bakara:Ne mozes ovde davati savet za nepravilno povezivanje i to opravdavati da mora da pazi na koliko je pojacano.

Navedi mi tačno od slova do slova šta je nepravilno, odnosno, šta sam to nepravilno savetovao!
[ Mali_Milojica @ 03.09.2013. 15:03 ] @
Citat:
zonik93:
Evo ovako ja imam...

To ti je ulazni scart, on ne može!
Mora OUT, pinovi 1,3 i 4.
[ bakara @ 03.09.2013. 15:10 ] @
Citat:
Mali_Milojica:
Citat:
bakara:Ne mozes ovde davati savet za nepravilno povezivanje i to opravdavati da mora da pazi na koliko je pojacano.

Navedi mi tačno od slova do slova šta je nepravilno, odnosno, šta sam to nepravilno savetovao!

Nepravilno je povezivati audio ulaz pojacala na izlaz od slusalica!

Over & out.
[ Mali_Milojica @ 03.09.2013. 15:16 ] @
Znači, lap top ili tablet ne povezivati na zvučnike (bilo aktivne ili sa preko pojačala) pošto imaju samu phones out jer si ti rekao over & out!
Pošto ti je argument over & out, mogu samo da se nasmejem i kažem the end!
[ zonik93 @ 03.09.2013. 21:16 ] @
Uspeo sam da povezem preko bananice od 3.5mm ali se cuje neko zujanje dok ide film, nekad manje nekad vise, probao sam da pomerim bananicu misleci da kontakt nije dobar, ali nije do toga.. Ne znam sta mu je.
Mislim da ce mi najpametnije biti da kupim 3D Bluray Player za 80e i da preko njega povezem pojacalo i resim problem. Naravno to mi je zadnja solucija, moracu prvo da kupim ovaj SCART OUT i da probam to.
[ iglig @ 04.09.2013. 14:18 ] @
Pretpostavljam da imaš solidno osetljive zvučnike pa je lako moguće čuti šum sa lošijim audio kablom. Ne savetujem te sad da daješ gomilu novca na neki sega-mega ali za 1000-2000 može da se kupi pristojan kvalitet. Takođe pokušaj da ga rutiraš na neki drugi način pošto postoji velika verovatnoća da si ga provukao pored transformatora, naponskog kabla ili nekog drugog "šuštača". Takođe zbog potencijalnog DC šuma u elektromreži probaj da okreneš naponski utikač da li od pojačala ili TV-a da bi bili u istoj fazi.
[ newtesla @ 23.09.2013. 07:30 ] @
@zonik:

Verovatno zuji jer si kabl kupio na pijaci - koji uopšte nije oklopljen masom već masa ide kroz jednu licnu pored dva vruća voda... znam za boljku, i moj jedan kabl zuji... Najlakše je spolja napraviti bar neku razliku među kablovima tako što odabereš onaj kome se spolja vidi da ima dva kablića slivena jedan pored drugog, a ne onaj koji je samo okrugao. Nešto kao da u poprečnom preseku treba da dobiješ broj 8, a ne 0.

@bakara: povezivati izlaz za slušalice na ulaz pojačala je nestandardizovano, ali tehničko-električno gledano - potpuno prihvatljivo: pojačala se već 30+ godina dizajniraju da im ulazna osetljivost bude 2V; moj CD plejer ima izlaz 2V na 0dB, neki CD plejeri su imali čak 2.3V na 0dB, a da ne pričam koliko mogu da izbace pojedina pretpojačala i mikseri na line out-u (čuo sam za slučaj koji može +17dB bez izobličenja, a daje 2V na 0dB o.0 ) - a to je sve daleeeko više nego što daje headphone out: jedina razlika je što je izlaz za sluške strujno pojačan, pa trpi niske impedanse (kao klinac sam gurao 4-omske kutije vokmenom - jbg, bila '93-ća )

Tako da - može. A to što kažeš da se taj signal pojača pa smanji - tako radi cela analogna elektronika, i dobar deo digitalne mislim, nezahvalno je samo jer unosi šum pojačivačkih stepena, i što je nepotreban stepen strujnog pojačanja, ali: kad je hića - sve može
[ idealo @ 16.11.2014. 08:53 ] @
Dobar dan zonik93

Sad upravo čitam tvoje pokušaje da povežeš audio pojačalo sa led tV. Ja sam tv kupio pre 3 god otprilike, tačnije Samsung serije 5. Pokušao sam tada da povežem na nekoliko načina sa pojačalom Pioneer A757 ali nije išlo i digao sam ruke. Sad se nosim mišlju da menjam pojačalo i da kupim AV risiver sa HMI ulazom ali je skupa investicija a ovo pojačalo mi je ekstra. Imam kablovsku ali bez digitalnog risivera. Molim te odgovori mi da li si uspeo da povežeš pojacalo sa TV? I ako jesi molim te da mi objasniš kako i da li si zadovoljan? Hvala.

I ako neko drugi ima više saznanja da mi pomogne. Hvala.
[ jugotb @ 16.11.2014. 19:42 ] @
Na svakom skartu tv-a određena tri pina su analogni audio izlaz. Najjednostavnije je kupiti skart-činč (rca) adapter sa prekidačem in/out i muški audio kabal. Ubodi adapter u tv, prebaci na out, ostalo znaš. Ima kupiti i gotovih kablova te namjene, a možeš ako si vješt i iz običnog skart kabla povući audio signal (slika iznad)...





[Ovu poruku je menjao jugotb dana 16.11.2014. u 21:00 GMT+1]
[ zonik93 @ 18.11.2014. 15:41 ] @
Resio sam problem kupovinom bluray pleyera i konvertera preko ebay-a. Konverter sam platio oko 10 evra sa sve dostavom i skroz sam zadovoljan. Verovatno bi ovo moglo da se resi i bez kupovine bluray playera ali kada sam isprobao kvalitet zvuka bez playera nekako mi to nije bilo to. Osim toga culo se neko zujanje i sustanje, sto me je plasilo pa nisam hteo da rizikujem. To sustanje i zujanje je mozda usled losijeg kontakta izmedju bananice i konektora ali nisam dublje zalazio u to. Dakle citava ova prica ce Vas izaci oko 100eura. Ne znam kakva je politika foruma i da li smem okaciti link ka drugom sajtu gde mozete pogledati taj konverter. Inace takve iste konvertere mozete kupiti i u Beogradu, ali je cena od 90 do 200eura. Verovatno su i kvalitetniji, ali meni ovaj radi posao vec vise od godinu dana.
Link ka sajtu odakle sam kupio konverter