[ henk tortura @ 03.09.2013. 10:35 ] @
Hoću da umesto CRT monitora kojeg imam godinama kupim LCD monitor.

Pitam se, međutim, da li moja poprilično stara grafička kartica uopšte podržava LCD monitore pa da mi se ne desi da kupim monitor, a posle ne mogu da dobijem njegovu rezoluciju na mom računaru tj da slika bude bleda i musava kao što sam pročitao na nekim forumima da se ljudima dešavalo pa im je monitor praktično bio neupotrebljiv.

Imam grrafičku karticu Intel Extreme 64m MB Integrated Video Card,(samo VGA priključak)

operativni sistem Windows XP 2002.

Rezolucije koje podržava su ove :

1600 x 1200

1,280 x 1,024

1,024 x 768

800 x 600

640x480



Nekoliko ljudi mi je reklo da ta moja grafička uopšte ne podržava wide monitore(16:9 I 16:10),već samo 5:4.

Našao sam na netu ovaj:


http://www.emmi.rs/monitor-mon...3s-led.11.html?productId=30973


U specifikaciji piše da je njegova maksimalna rezolucija 1280x1024.

Da li je to njegova optimalna rezolucija ili bi i na nižoj( 1024x768- koja je na mom kompu podešena automatski kao najidealnija) mogao da daje dobru sliku na mojoj grafičkoj?.

I da li je neophodna instalacija drajvera koji se dobija uz monitor da bi uopšte mogao da radi pošto mi je Cd plejer na računaru praktično neupotrebljiv?
[ KrkaCiC @ 03.09.2013. 11:20 ] @
Pozdrav.
U principu svaka graficka koja ima VGA izlaz ce raditi sa monitorom koji ima VGA ulaz

Ti imas stariju,integrisanu graficku i te rezolucije koje vidis to su standardne rezolucije. Kad bi prikljucio recimo 22" wide monitor video bi u display properties druge rezolucije,tj video bi rezolucije koje podrzava taj monitor.

Monitor koji mislis da kupis,sa linka,nije wide monitor i sem ako ti nije extra potreban 4:3 monitor,kupi za te novce wide monitor 22"

Bilo koji monitor da kupis moraces ga drzati u njegovoj native rezoluciji da bi slika bila najbolja,a native je najveca rezolucija koju podrzava monitor

Monitor neces morati da instaliras,jer ga sam sistem prepozna i ponudi ti rezolucije koje on podrzava,i to je to
[ Miroslav Cvejić @ 03.09.2013. 17:04 ] @
Nije uvek tako idealno. Ja sam imao više puta slučaj (u vreme kada su se omasovili wide monitori) da toliko matora integrisana grafička karta odbija da prikaže wide rezolucije i ne mrda od 1024*768. I uvek je rešenje bilo (posle višednevnih cimanja po terenu, probe gomile drajvera, powerstrip eksperimentisanja) ubadanje grafičke karte (TNT2 ili tako nešto).