[ Mali_Milojica @ 10.09.2013. 07:52 ] @
Srbija će uskoro dobiti četvrtog operatera mobilne telefonije i to će biti kompanija SBB (Srpske kablovske mreže).To znači da će Telekom, Telenor i VIP dobiti dodatnu konkurenciju.

Srbija će uskoro dobiti četvrtog operatera mobilne telefonije i to će biti kompanija SBB (Srpske kablovske mreže), saznaje „Politika”.

To znači da će „Telekom”, „Telenor” i VIP dobiti dodatnu konkurenciju, a ta naša saznanja potvrđuju i u Ratelu (Republičkoj agenciji za elektronske komunikacije) i u samom SBB-u. Kako kažu u Ratelu, SBB je dobio odobrenje da počne da pruža i ovu vrstu usluge, ali, kako objašnjavaju, nije mu dodeljena klasična licenca za mobilnu telefoniju, već odobrenje da bude „virtuelni operater za javne telefonske usluge”.

– To znači da će SBB koristiti mrežu nekog od tri mobilna operatera, na osnovu ugovora koji sa njim bude zaključio. Odnosno SBB nema istu vrstu dozvole kao MTS, „Telenor” ili VIP – navode u Ratelu.

Bez obzira na to, kada se SBB bude dogovorio sa nekim od tri mobilna operatera i bude počeo da pruža uslugu mobilne telefonije, to što je on virtuelni operater neće se održavati na korisnike. Za njih će sve biti isto kao da su korisnici bilo kog drugog operatera mobilne telefonije.

U SBB-u potvrđuju da završavaju sve tehničke pripreme za start mobilne telefonije.

– Odobrenje Ratela smo dobili, imamo i svoju numeraciju, kao i ugovore sa drugim operaterima. U poslednjoj smo fazi testiranja servisa sa ostalim operaterima i očekujemo da ćemo moći da počnemo da pružamo ovu uslugu do kraja godine – kažu u SBB-u.

Iako u Srbiji ima više SIM kartica nego stanovnika, prostora za još jednog operatera ima iz prostog razloga što je većina korisnika mobilne telefonije u Srbiji i dalje u pripejdu (uplaćuju dopune) i nemaju ugovore sa operaterima. Upravo oni su meta budućeg igrača jer je njima najlakše da promene mrežu.

Slobodan Marković, IT stručnjak, kaže da će pojava novog operatera fiksne telefonije dodatno uticati na konkurenciju i da će doneti koristi, pre svega, krajnjim korisnicima.

– Pitanje poslovne politike SBB-a je kada će početi da pruža ovu uslugu i na koji način. Ono što je običaj je da virtuelni operateri ne ciljaju na najširu populaciju, već se fokusiraju na neki segment tržišta. Tako je, na primer u Hrvatskoj, jedan takođe virtuelni operater napravio ponudu u kojoj cilja na one korisnike koji uglavnom koriste Internet, a manje druge usluge – objasnio je on.

Virtuelni operateri već uveliko posluju u zemljama regiona. Kako se navodi u studiji koju je uradila grupa stručnjaka iz Ratela i koja je objavljena u časopisu „Telekomunikacije”, u Sloveniji postoje tri ovakva mobilna operatera, u Hrvatskoj dva, a u Bosni i Hercegovini jedan. U Crnoj Gori i Makedoniji nema virtuelnih operatera mobilne telefonije. Međutim, u pojedinim zapadnim zemljama njihovo učešće na tržištu mobilnih komunikacija nije zanemarljivo, pa tako u Nemačkoj i Danskoj zauzimaju po 20 odsto, u Belgiji i Francuskoj između šest i deset procenata.

– Krajnji korisnici virtuelnih operatera koriste usluge na isti način kao i korisnici mobilnih operatera koji imaju dozvolu za korišćenje radiofrekvencijskog spektra. Najčešće ne znaju čiju mrežu koriste, jer im se na telefonima prikazuje logo virtuelnog operatera – navodi se u radu stručnjaka iz Ratela.


http://www.politika.rs/rubrike...tvrti-mobilni-operater.lt.html
[ Java Beograd @ 10.09.2013. 08:55 ] @
Novinarčić je prvo reč "virtuelni" stavio u navodnike, što i ima smisla, a posle nije prestajao da nas bombarduje virtuelnim. SBB je prava firma a ne vrutelna i biće pravi mobilni operater. Ne virtuelni. A čiju će mrežu da koristi, za to marim koliko i za lanjski sneg.

Samo mi još nije jasno zašto je prepaid korisnicima lakše da pređu iz jedne mreže u drugu.

Inače, pozdravljam svaku tržišnu utakmicu, i nema sumnje, prvi ću da pređem, ako ponude bolje uslove od ovih mojih tekućih gulikoža.
[ calexx @ 10.09.2013. 10:19 ] @
Verovatno zato što postpejd korisnici pod ugovorom teže prelaze.
[ Mali_Milojica @ 10.09.2013. 10:30 ] @
Ne znam šta je teško? Bio sam pretplatnik na 063 0d 1998. i prešao sam na drugu mrežu u februaru. Cela "operacija" trajala je tri dana, koliko je telenoru trebalo da odgovori na upit da li sam izmirio sve obaveze prema njima!
[ Java Beograd @ 10.09.2013. 10:52 ] @
callexx 'oće da kaže da je izvestan, ne mali procenat postpad korisnika vezan raznoraznim ugovorima, što zbog povoljnije (šatro) kupovine telefona, ili zbog raznoraznih "paketa", pa za prelazak u drugu mrežu ili moraju da čekaju da istekne ugovorni rok, ili da se "maše za novčanik", pa izkeširaju preuzete obaveze pre promene operatera.

Ako nema ugovorne obaveze, onda je naravno procedura prosta i jednostavna kako sa pripejd, tako i za postpejd.
[ bachi @ 10.09.2013. 11:19 ] @
Upravo tako. Nikad nisam kupio mobilni telefon, uvek sam uzimao na ugovor od 1 ili 2 godine, istekne ugovor, ja uzmem novi telefon i novi ugovor i tako u krug.

Sad kada doće SBB, ne mogu da pređem kod njih, jer sam ugovorom još godinu dana vezan na Telekom.

Prepaid korisnici nemaju takvog problema, na stranu što ne mogu da shvatim one što koriste prepaid (a da nisu deca, mada pokraj mts kontrole troškova, vip sigurice i telenor verovatno nešto opet ne vidim čemu prepaid), ali dobro. :D
[ agasoft @ 10.09.2013. 11:35 ] @
O ne...
MT:S kontrola troškova je gora od svakog prepaida i postpaida.
Kad sam potpisao ugovor juna prošle godine, bila je odlična, sada više, ne hvala.
Bila je to dobra navlakuša.
Jedva čekam da istekne ugovor pa da bežim napolje i da više nikad ne potpišem novi.
Osim ako u članu 42 stav 4 ne piše da nnemaju pravo da izmene bilo šta tokom trajanja ugovora.
A SBB, želim im svu sreću, ali se bojim da će biti jako ograničeni, jer NVO je ipak...
[ Mali_Milojica @ 10.09.2013. 11:50 ] @
Sve zavisi šta će ponuditi.
Recimo, mene je od telenora odvela njihova cenovna politika. Koristio sam kod njih:



a mts za "iste" pare daje:



Znači, ako SBB ponudi još bolji paket...odoh kod njih!
Očigledno je da može bolje i jeftinije ali...!
[ llux @ 10.09.2013. 12:01 ] @
Ne znam kako mislite da budu bolji ako moraju da koriste tudju infrastrukturu? Morace sa njima sve da se dogovaraju, nece smeti da im budu jaka konkurencija.
[ bachi @ 10.09.2013. 12:43 ] @
Distributer za licence za Kaspersky je Singi. Mi tražili ponudu, dobili na iznos od xxx dinara. Posle tražili dalje i dobili bolju ponudu i to je razlika bila 20000 dinara u korist te firme koja nije generalni distributer. Posle kada sam aktivirao licence, vidim da ju je izdao Singi. :)

Isto tako sam tp linkove rutere nabavljao povoljnije nego od Netiksa, iako je Netiks "glavni" za njih... I tako...

Sve se hoće kad se može.

SBB sve što treba jeste da mu cene budu kao kod Telekonja, ali da nenaplaćuje uspostavu veze i/ili da zaokruživanje umesto 60+60 bude na jednu sekundu i eto gro korisnika kod njih.

Ako će cene i uslovi da im budu isti kao kod Telekoma/VIPa, onda zaista ne vidim ni jedan normalan i logičan razlog zašto bi SBB uopšte ulazio u tu priču oko mobilne telefonije.
[ adzo_ @ 10.09.2013. 13:42 ] @
Ja racunam da ce SBB sa ovim mobilnim odsekom ici na Telekom BOX korisnike posto verujem da imaju vise nego dovoljnu zaradu na postojecim MIX paketima tako da bi zbirni paket mogao biti nesto nizi nego Telekom BOX
(tu opet ostaje problem dodatne pretplate na fiksni)
[ Java Beograd @ 10.09.2013. 13:54 ] @
^ Zašto kad SBB nudi i brojeve fiksne telefonije ?

Od kada bude postao i mobilni operater, moći će da ponudi kompletan box od 4 usluge: TV, internet, fiksna i mobilna telefonija. U paketu, po nekoj povoljnoj ceni - što da ne ?
[ adzo_ @ 10.09.2013. 14:02 ] @
Znam da SBB ima u ponudi i fiksnu telefoniju...mada manje pouzdanu od Telekoma jer ukoliko me secanje ne vara njihova fiksna ne radi ako nema struje(ogradjujem se da se nesto u medjuvremenu promenilo od kad sam poslednji put gledao)

Ali opet ostaje problem pretplate na fiksni telekomov broj jer se kod njih ne moze pauzirati usluga da se nista ne placa, a vecina ljudi koje ja znam ne bi nikad otkazivali tu fiksnu linju iz milion raznih razloga
[ Java Beograd @ 10.09.2013. 14:44 ] @
Citat:
adzo_: ... vecina ljudi koje ja znam ne bi nikad otkazivali tu fiksnu linju iz milion raznih razloga
Ostavi se miliona. Navedi jedan, logičan, netrivijalan razlog.

- Strah ?
- Za svaki slučaj ?
- Ipak je to državna firma !
- Ko zna šta će biti sutra !
- Šta ako budem opet morao da uvodim telefon ? Znaš li koliko to košta i koliko dugo se čeka na rešenje ?
[ DaliborP @ 10.09.2013. 15:04 ] @
Citat:
adzo_:a vecina ljudi koje ja znam ne bi nikad otkazivali tu fiksnu linju iz milion raznih razloga

Ja ne vidim nijedan razlog zasto bi neko danas imao fiksni telefon kod kuce ako vec ima mobilni. Bespotreban dodatni trosak.
[ since1986BC @ 10.09.2013. 15:12 ] @
^ pa sad, ljudi ne vide mnogo toga a stvari se desavaju.

Sta cu npr. ako mi telefon upadne u WC solju, a treba da obavim razgovor? ;)
Nearly 1 in 5 people drop their smartphone in the toilet
[ adzo_ @ 10.09.2013. 15:37 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
adzo_: ... vecina ljudi koje ja znam ne bi nikad otkazivali tu fiksnu linju iz milion raznih razloga
Ostavi se miliona. Navedi jedan, logičan, netrivijalan razlog.

- Strah ?
- Za svaki slučaj ?
- Ipak je to državna firma !
- Ko zna šta će biti sutra !
- Šta ako budem opet morao da uvodim telefon ? Znaš li koliko to košta i koliko dugo se čeka na rešenje ?


Pa sta meni pada na pamet:
- Uvodjenje telefona je nekada davno placeno kao jedan polovan auto pa je ljudima zao da otkazu telefon u koji su toliko novca ulozili
- Otkazivanje telefona pa ponovno uvodjenje kosta novac
- Pitanje je nakon otkazivanja telefona koliko ce se cekati na slobodnu paricu(bila je skoro tema bas ovde da covek ceka godinama...)
- Kako naviknuti starije clanove uze i dalje familije da vas vise ne mogu dobiti na taj broj telefona
itd itd
Ako se setim jos necega dopunicu :)

Inace ja sam uveo fiksni telefon pre tacno 1 mesec, platio 6000din i cekao 3 dana
Bio sam godinama na SBB ali oni jednostavno nisu uvazavali moje zalbe(u prethodne 3 god sam poslao 23 mail-a korisnickom servisu 1 na njihovom forumu zbog interneta koji lose radi)
Kap u casi je bio Jul mesec kada nisam imao 12 dana interneta neprekidno...
[ adzo_ @ 10.09.2013. 15:37 ] @
Citat:
DaliborP:
Citat:
adzo_:a vecina ljudi koje ja znam ne bi nikad otkazivali tu fiksnu linju iz milion raznih razloga

Ja ne vidim nijedan razlog zasto bi neko danas imao fiksni telefon kod kuce ako vec ima mobilni. Bespotreban dodatni trosak.

Apsolutno se slazem i sam nisam imao fiksni dok ga nisam morao uvesti zbog BOX paketa
[ pisac @ 10.09.2013. 21:10 ] @
Citat:
DaliborP: Ja ne vidim nijedan razlog zasto bi neko danas imao fiksni telefon kod kuce ako vec ima mobilni. Bespotreban dodatni trosak.


Pa, khm, fiksni je - jeftiniji?

Bar u mom delu univerzuma. Ne znam kod tebe.
[ DaliborP @ 10.09.2013. 21:18 ] @
Ne znam da li jeste ili nije, ako obratis paznju rekao sam ako vec ima mobilni
Jedan telefonski racun je definitivno jeftiniji od dva.

Bar u mom delu univerzuma. Ne znam kod tebe.
[ Marko_L @ 10.09.2013. 22:03 ] @
Ne mora da znači. To najviše zavisi od strukture poziva, tako da svako mora da napravi svoju matematiku. Ako nekome ogromna većina minuta ode na pozive ka fiksnoj telefoniji, onda je isplativije koristiti samo fiksni. Ako je obrnuto, onda je isplativije koristiti samo mobilni (po mogućstvu koristiti mrežu koja se najčešće zove). Ali ako je približan broj utrošenih minuta ka fiksnoj i mobilnoj telefoniji, onda se lako može desiti da ta dva računa (jedan za mobilni i jedan za fiksni) zbirno budu manja od jednog računa ako bi se sa fiksne najčešće zvao mobilni ili obratno.
[ pisac @ 10.09.2013. 23:08 ] @
Mene mobilni košta 600din mesečno, a za te pare imam 150 minuta od kojih mi uglavnom propadne bar 50.

Fiksni ima sasvim drugačiju namenu od mobilnog.

1) Možeš da pričaš satima da ne se ne zračiš ni malo niti da dolaziš u opasnost da istrošiš bateriju.
2) Kad neko hoće da te zove a da ti ne smeta dok voziš ili si na poslu, onda zove fiksni telefon
3) Kada ljudi zovu sa fiksnog, oni zovu fiksni jer je jeftinije
4) Radi 0800, 0700, i slično
5) itd...

Kada me neko zove na mobilni i počne da gnjavi preko 5 minuta, ja mu kažem da nazove fiksni.

Nego, interesantno je da su ovde na forumu ljudi podržavali Ratelovo nametnuto (naređeno) poskupljenje fiksne telefonije pod izgovorom da se tako omogućava razvoj konkurentnosti tržišta. Drugim rečima, novac se iz državne firme silom uteruje u privatne firme, i to ljudi podržavaju radi konkurentnosti.

Šta će meni izbor nekoliko skupih operatera fiksne telefonije kada sam mogao da imam jeftinog telekoma a da biram skupog samo ako želim bolje od onoga što imam (a ne želim)? Ne može da mi uđe u glavu da ljudi podržavaju smišljenu pljačku i države i samog sebe, a radi čega, konkurencije koja bajagi donosi niže cene? Pa niže od prethodno podignutih do nebesa, ali ne niže od onih koje su bile ranije.

I onda nastaju ovakvi zaključci: da nam fiksni telefon više i ne treba kada imamo mobilni. Pa naravno da nekima više ne treba, cena je namerno dignuta baš da bi se trošilo više na mobilni i na druge skupe (privatne) fiksne operatere.

Uzgred, za one koji su previše mladi pa se ne sećaju, nekada je telefoniranje u lokalu bilo 1 impuls za svo vreme razgovora. Znači, nazoveš i pričaš 8 sati, to je samo 1 impuls. Posle su uveli skupu tarifu gde se nešto plaćalo simbolično a u jeftinijoj je i dalje bilo 1 impuls ceo razgovor. Telefonska pretplata je pre samo 10 godina bila preko 10 puta manja nego sada.

A sada... sada je eto skoro pa skupo koliko i zvati sa mobilnog. To je taj progres i napredak i konkurentnost valjda koja donosi niže cene i bolje usluge?

S*rem se na progres.
[ zemun88 @ 10.09.2013. 23:10 ] @
Zašto bi sbb tek tako dobio licencu? Zašto država ne proda licencu za četvrtog operatora i stvori pravu konkurenciju? A gledajući cenovnu politiku sbb-a baš me zanima šta će to biti jeftinije
[ mr. ako @ 10.09.2013. 23:28 ] @
I Telenor ima interesantne planove, bice fino gledati kako ce se razvijati dalja desavanja na trzistu, ne samo mobilnih komunikacija, vec kompletne triple-play usluge... a i bankarstva, jer je Telenor zagazio i u te vode (spominje se i izdavanje mikro-kredita cak).
Intervju – Uve Fredhajm, generalni direktor Telenora u Srbiji:
http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1135498

[ Java Beograd @ 11.09.2013. 07:17 ] @
Citat:
pisac: Nego, interesantno je da su ovde na forumu ljudi podržavali Ratelovo nametnuto (naređeno) poskupljenje fiksne telefonije pod izgovorom da se tako omogućava razvoj konkurentnosti tržišta. Drugim rečima, novac se iz državne firme silom uteruje u privatne firme, i to ljudi podržavaju radi konkurentnosti.

Šta će meni izbor nekoliko skupih operatera fiksne telefonije kada sam mogao da imam jeftinog telekoma a da biram skupog samo ako želim bolje od onoga što imam (a ne želim)? Ne može da mi uđe u glavu da ljudi podržavaju smišljenu pljačku i države i samog sebe, a radi čega, konkurencije koja bajagi donosi niže cene? Pa niže od prethodno podignutih do nebesa, ali ne niže od onih koje su bile ranije.
Poenta je u tome da je jeftin monopolista radio po ceni koja je ispod tržišne cene, i koja omogućava samo "golo telefoniranje" ali ne i realno održavanje infrastrukture, i što je još važnije razvoj infrastrukture. Naravno, na kraju račun bude znatno veći: imali smo najgori internet, veliki procenat dvojnika (da li mlađi znaju šta je to), na novi broj se čekalo decenijma i td. i td. Da ne nabrajam dalje. Sve dubioze, minuse, gubitke, je naravno pokrivala država. Skuplja tara od mere. Sećaš kakva je bila "jeftina struja Slobe Miloševića" sa silnim restrikcijama. Jeftino !!!

Nijedna ozbiljna kompanija koja u cenu obavezno ukalkuliše razvoj, napredak, nove tehnologije i slično, a pri tom nema "zaleđinu" tj, državu da pokrije dubioze, ne može da zamisli da radi po neekonomskim cenama.
[ Mali_Milojica @ 11.09.2013. 07:42 ] @
Ma koji fiksni?
Neka prvo objasne šta to znači obavezna pretplata od 500 i kusur dinara?
Nisam okrenuo broj sa fiksnog od 2008. godine. Linija mi služi isključivo za ADSL.
Paket, kod mts-a, mix-net L nema šanse da potrošim. Znači, fiksni mi je... Ne pamtim i kada sam nekoga pozvao na fiksni broj.
[ agasoft @ 11.09.2013. 07:51 ] @
Ja bi voleo da mi neko pametan kaže, koji je to mobilni paket ekvivalent fiksnim pozivima u lokalu.
Samo toliko.
[ Java Beograd @ 11.09.2013. 08:00 ] @
Nijedan, diskusija je da li samo Telekomov fiksni broj valja, ili su i drugi OK.
[ shadow-bg @ 11.09.2013. 08:04 ] @
Citat:
agasoft: Ja bi voleo da mi neko pametan kaže, koji je to mobilni paket ekvivalent fiksnim pozivima u lokalu.
Samo toliko.


Kad budes definisao sta znaci "lokal". Isti operater?
[ agasoft @ 11.09.2013. 08:18 ] @
Onaj ko ima fiksni, on i zna šta je lokal.
Lokal je sve u okviru istog pozivnog broja, mesta, naselja.
Ne znam nijednog mobilnog operatera gde imam minut za oko dinar.
Da, mobilni koristim za unutrašnjost, koristim za pozive u mreži u kojoj imam beskonačno minuta, ali pošto 60% ljudi koristi različitu mrežu, mobilni nije rešenje.
Daleko od toga da se mobilni izjednačio sa fiksnim.
Jeste, po pretplatama, gde za petsto šesto dinara dobijam tričavih stotinak minuta u nacionalnom saobraćaju..
Jel to jednako ili isto kao fiksni?
O da, na fiksnom je sama pretplata petsto dinara koja ne donosi ništa, to je istina.
Ali, do hiljadu dinara računa, ja sa lokalom ima da pričam...
Još kad bi imao nomadski BBTF, pa Bog da me vidi.
Nemam ja ništa protiv mobilnog korisnik sam sva tri operatera, čak jedan i postpaid.
Ali, daleko je to izjednačavati, zaista.
Što pisac reče, nema zračenja.
Ne rukovodim se ja nikakvim naučnim radovima, niti SAR jedinicama.
Isključivo se rukovodim svojim telom.
Čim razgovaram oko sat vremena, glava mi otpada sa sve mozgom.
Tako da sam za ptrebe nezračenja, prikopčao USB modem i platio malo para da mi se otključa glas.
Pa kad vidim da će neko da smori, modem u računar, slušalice na uši, pa udri.
[ agasoft @ 11.09.2013. 08:20 ] @
Java Beograd, drugi, koji drugi orion ili SBB?
Orion nikad, a SBB, SBB ja hoću, ali oni mene neće kao korisnika.
A mnogo mi se dopada njihova ponuda.
Ali u ovoj državi je i to moguće da SBB ne sme da uđe u moju zgradu.
[ Mali_Milojica @ 11.09.2013. 12:01 ] @
Citat:
agasoft:
Lokal je sve u okviru istog pozivnog broja, mesta, naselja.
Ne znam nijednog mobilnog operatera gde imam minut za oko dinar.
Da, mobilni koristim za unutrašnjost, koristim za pozive u mreži u kojoj imam beskonačno minuta, ali pošto 60% ljudi koristi različitu mrežu, mobilni nije rešenje.

Tačno!
U okviru, recimo 063, cela Srbija ti je lokal!
Recimo, u mom paketu, imam 600 minuta ka svim mrežama + poruke + internet i to sve za 1980 dinara.
Šta imam od pretplate u iznosu od 500 dinara za fiksni?
Da, što je najbitnije, u mom slučaju teško da mogu pre 20.00 nekoga da dobijem na fiksni!
Prosto rečeno, mobilni su istisnuli fiksne telefone iz igre. O mogućnostima koje mi nude viber, skype, whatsapp...da ne govorimo.
Samo mi viber uštedi iz paketa oko 100 minuta na mesečnom nivou (većina mojih sagovornika ili ima net ili je u wifi okruženju).
Meni fiksni nema nikakvu funkciju, prevaziđen je!
[ DaliborP @ 11.09.2013. 12:06 ] @
Citat:
Marko_L:
Ne mora da znači. To najviše zavisi od strukture poziva, tako da svako mora da napravi svoju matematiku. Ako nekome ogromna većina minuta ode na pozive ka fiksnoj telefoniji, onda je isplativije koristiti samo fiksni. Ako je obrnuto, onda je isplativije koristiti samo mobilni (po mogućstvu koristiti mrežu koja se najčešće zove). Ali ako je približan broj utrošenih minuta ka fiksnoj i mobilnoj telefoniji, onda se lako može desiti da ta dva računa (jedan za mobilni i jedan za fiksni) zbirno budu manja od jednog računa ako bi se sa fiksne najčešće zvao mobilni ili obratno.

Ta racunica ima smisla nekom ko retko napusta kucu, mozda penzionerima i nekom ko koristi pre-paid. Ne znam koliko kosta fiksni u Srbiji, ali ako vec neko ima paket sa odredjenim brojem minuta ka svim mrezama apsolutno ne vidim razlog placanja fiksnog telefona.
[ bachi @ 11.09.2013. 12:16 ] @
U doba smartphone-a koji će za par godina biti dominantan i koga će imati ogroooomna većina korisnika, jer će polovni moći i za 20€ da se nađu, a da rade, fiksnu telefoniju vidim kao totalno nepotrebnu, jer pokraj Vibera i Skype-a koga će svi imati (Viber svakako, a Skype bar 80% korisnika) i doba WiFi interneta na svakom ćošku i svakom kafiću/restoranu, pa čak i u Lastinim autobusima, zaista ne vidim ko će da priča preko fiksnog.

Fiksni vidim jedino ako svi operateri krenu da za pretplatu od 300 dinara (max 500) nude besplatne i neograničene pozive unutar fiksne mreže svih operatera u zemlji Svrbiji.

Tada ću možda da im dam te pare mesečno, ovako neće da može.
[ Java Beograd @ 11.09.2013. 12:23 ] @
Citat:
agasoft:Ali u ovoj državi je i to moguće da SBB ne sme da uđe u moju zgradu.
Ni u moju.
[ shadow-bg @ 11.09.2013. 12:53 ] @
Citat:
Mali_Milojica: Ma koji fiksni?
Neka prvo objasne šta to znači obavezna pretplata od 500 i kusur dinara?


Pretplata = Postpaid, jel ti sad jasnije? :) Telekom nema "prepaid" za fiksnu telefoniju pa da ne placas pretplatu, tako da je obavezna ako zelis da imas fiksni telefon.

Citat:
mr. ako: I Telenor ima interesantne planove, bice fino gledati kako ce se razvijati dalja desavanja na trzistu, ne samo mobilnih komunikacija, vec kompletne triple-play usluge... a i bankarstva, jer je Telenor zagazio i u te vode (spominje se i izdavanje mikro-kredita cak).


Da, interesantniji su iz godine u godinu. Ne samo oni, nego i VIP i Telekom. Paketi sve skuplji, a minuta sve manje.

Par mojih prijatelja je "preseklo" i otkazalo fiksni kod telekoma, i preslo na SBB jer su duplo jeftiniji. Jos vise ce ljudi preci kad se omoguci prenosivost fiksnog broja, jer broj telefona koji neko koristi ceo zivot je jako bitan faktor. Ono sto ce biti po meni zaista interesatno je da ako fiksni broj bude bio dostupan na mobilnom :) A najbolje bi bilo kad bi telefonske parice mogle da menjaju vlasnika kao sto je u razvijenim zemljama, pa da mogu moje parice jednim pozivom da prebacim sa telekoma na sbb recimo. Jer bih ja jako zeleo da uvedem SBB telefon, ali nema SBB kablovske kod mene.

Citat:
DaliborP: Ta racunica ima smisla nekom ko retko napusta kucu, mozda penzionerima i nekom ko koristi pre-paid. Ne znam koliko kosta fiksni u Srbiji, ali ako vec neko ima paket sa odredjenim brojem minuta ka svim mrezama apsolutno ne vidim razlog placanja fiksnog telefona.


A kad potrosis te besplatne minute (kojih nema mnogo) ?

Citat:
bachi

agasoft
Ali u ovoj državi je i to moguće da SBB ne sme da uđe u moju zgradu.


a kod mene ne sme da udje u ulicu, izgleda zbog dogovora sa postojecim kablovskim operaterom (IKOM).

Citat:
bachi: U doba smartphone-a koji će za par godina biti dominantan i koga će imati ogroooomna većina korisnika, jer će polovni moći i za 20€ da se nađu, a da rade, fiksnu telefoniju vidim kao totalno nepotrebnu, jer pokraj Vibera i Skype-a koga će svi imati (Viber svakako, a Skype bar 80% korisnika) i doba WiFi interneta na svakom ćošku i svakom kafiću/restoranu, pa čak i u Lastinim autobusima, zaista ne vidim ko će da priča preko fiksnog.


Aha, oce to tako...
[ DaliborP @ 11.09.2013. 13:06 ] @
Citat:
shadow-bg: A kad potrosis te besplatne minute (kojih nema mnogo) ?

Kako mislis nema mnogo? Pa valjda ces kupiti paket prema svojim potrebama.
[ Java Beograd @ 11.09.2013. 13:27 ] @
Citat:
shadow-bg:... A najbolje bi bilo kad bi telefonske parice mogle da menjaju vlasnika kao sto je u razvijenim zemljama, pa da mogu moje parice jednim pozivom da prebacim sa telekoma na sbb recimo. Jer bih ja jako zeleo da uvedem SBB telefon, ali nema SBB kablovske kod mene.

Mislim da je ovo najbitnije. Zapravo parice ni ne treba da menjaju vlasnika, jer moje parice su MOJE. Ja sam ih platio (kao i svako drugi - svoje parice) kad sam platio i uvođenje telefona - tj. potpisao ugovor sa PTT-om (ondašnjim monopolistom telefonskog saobraćaja).
Dakle, infrastruktura od moje kuće/stana do razvodne kutije je moja, i moralo bi biti omogučeno SBB-u / Orionu / Kome God, da uz moju saglasnost priđe mojim paricama u razvodnoj kutiji i spoji ih na svoju mrežu.
[ Marko_L @ 11.09.2013. 13:30 ] @
Citat:
Ta racunica ima smisla nekom ko retko napusta kucu, mozda penzionerima i nekom ko koristi pre-paid. Ne znam koliko kosta fiksni u Srbiji, ali ako vec neko ima paket sa odredjenim brojem minuta ka svim mrezama apsolutno ne vidim razlog placanja fiksnog telefona.

Ni ja. Upravo zato sam odjavio fiksni još pre dobrih 10 godina. Ali to nije važno. Samo kažem da postoje situacije gde se više isplati koristiti samo fiskni, samo mobilni ili oba i da svako treba da napravi svoju računicu.
[ Java Beograd @ 11.09.2013. 14:08 ] @
"Žica" do stana ti je svakako potrebna. Dal' parica ili optika - što je naravno mnogo bolje. Kako sad stoje stvari, za TV i internet, mobilna tehnologija je i dalje skuplja.
[ Mali_Milojica @ 11.09.2013. 14:20 ] @
Citat:
shadow-bg:
Citat:
Mali_Milojica: Ma koji fiksni?
Neka prvo objasne šta to znači obavezna pretplata od 500 i kusur dinara?


Pretplata = Postpaid, jel ti sad jasnije? :)

E sad mi je lakše, mislim, objasnio si mi posle 30 i kusur godina korišćenja fiksnog da sam postpaid!
Očigledno da nisi "skonta" moje pitanje? Nema veze, važno je da si mi odgovorio!

[ Pajica Ristic @ 11.09.2013. 19:06 ] @
fiksni placam samo zbog adsl-a i zbog total tv home usluge.nemam kablovsku ni tehničke mogućnosti za bilo šta drugo. roditelji mi odavno koriste postpaid mobilne kartice, i bar znaju sta dobiju za pretplatu. ja fiksni koristim samo ako nema struje, inace se ne javljam ako neko zove na fix, niko me ne traži preko fiksnog već zovu na mobilni :)

što se tiče novog mobilnog operatera, ne razmišljam o prelasku na drugog ako nema bolju pokrivenost od postojećeg. ako je viruelni, to se naravno neće desiti, a i ako je "običan" mobilni operater sa svojim baznim stanicama ne bi u dogledno vreme pokrio podrucje gde ja najčešće koristim mobilni telefon...
[ pisac @ 11.09.2013. 19:14 ] @
Citat:
Java Beograd:Poenta je u tome da je jeftin monopolista radio po ceni koja je ispod tržišne cene, i koja omogućava samo "golo telefoniranje" ali ne i realno održavanje infrastrukture, i što je još važnije razvoj infrastrukture. Naravno, na kraju račun bude znatno veći: imali smo najgori internet, veliki procenat dvojnika (da li mlađi znaju šta je to), na novi broj se čekalo decenijma i td. i td. Da ne nabrajam dalje.


Kakav gubitaš i kakvo dotiranje od države? Koliko me sećanje služi, Telekom je imao veću zaradu pre poskupljenja koje mu je naređeno od strane Ratela, odnosno njemu tek sada zarada opada polako jer svi polako prelaze kod privatne konkurencije. Dakle od ekonomski uspešne državne firme smo mudrim poskupljenjem uspeli da prelijemo profit u privatne firme, i da osiromašimo Telekom.

Brzine interneta prošle decenije i dostupnost fiksne telefonije za vreme prošlog veka nemoj da mešaš u priču, jer to nije vezano ni za kakvu konkurenciju već za razvoj tehnologije i bogatstvo društva koje omogućava da se koriste najnovije (skupe) tehnologije. Mi kasnimo određeni broj godina za najrazvijenijim zemljama, i to je i dalje tako i uvek će biti tako (ma šta obećavali ovi turbo političari), i ja vala u tome ne vidim nikakav problem jer ne smatram da moram da imam "cutting edge" tehnologiju u svom životu da bih se osećao srećnim.
[ Java Beograd @ 11.09.2013. 19:39 ] @
Citat:
pisac: ... i ja vala u tome ne vidim nikakav problem jer ne smatram da moram da imam "cutting edge" tehnologiju u svom životu da bih se osećao srećnim.
Mene srećnim čini porodica i najbliži prijatelji. Ali to ne znači da u Srbiji treba da žanjemo srpom, dok ceo svet koristi kombajne. Jedno sa drugim nema nikakve veze. Tako, tvoja floskula o "osećanju sreće" zvuči kao ona čuvena rečenica Mirka Marjanovića o mračnim devedesetim "platiš hleb 3 dinara i uživaš" (ili tako nekako).

Tvoja logika može da nas odvede i u vreme bez interneta. Nije valjda da ti je internet potreban da bi se osećao srećnim ?!
[ pisac @ 11.09.2013. 21:42 ] @
Propustio si poentu mog posta, a to je da je Telekom više zarađivao dok je imao niže cene u lokalu, i da nema govora o dotiranju iz državne kase. A naročito si propustio činjenicu da su korisnici plaćali manje nego sada, i da to nije zbog lošijih veza i starije tehnologije nego zbog toga što nije bilo konkurencije kojoj su potrebne veće cene da bi ubirala profit!

Inače, Internet je potpuno irelevantan pojam za sreću. Isto kao i mobilni telefon. A vala i fiksni telefon. U stvari sva silna tehnologija kojom je zatrpan današnji život veze nema sa srećom.

Sve što se izmisli u americi ili na trulom zapadu, će doći i kod nas za 2 ili 10 godina, a ukoliko platiš više (ili nateraš ceo narod da plaća više) onda i nešto ranije. Ali sve to sa srećom blage veze nema.
[ Marko_L @ 11.09.2013. 22:20 ] @
pisac, ti si definitivno operisan od realnosti. Telekom je dugo vremena bio zakonski monopolista i normalno da je zarađivao kada je sve što je imalo veze sa telekomunikacijama, internetom i slično, moralo da ide preko njega i samim tim se slivao ogroman novac tu, a ništa značajno nije ulagano ni u razvoj ni u infrastrukturu. Pa si tako imao nestabilan dialup internet kome svako malo puca veza sama od sebe, a za ponovno konektovanje je trebalo pola sata. Još ako si imao tu sreću da imaš dvojnika, dovoljno bilo da komšija podigne slušalicu i ode konekcija. O mogućnosti prisluškivanja razgovora i da ne pričamo. Na telefonsku liniju se čekalo mesecima ili godinama i plaćalo se suvim zlatom. I mani ti te niske cene dok nije bilo konkurencije. Ja se sećam da mi je zbog 2-3 sata interneta dnevno, stizao račun od po 10.000-15.000 dinara, a tada nije bilo nikakve konkurencije.

Ja danas za 3-5 puta manje para pokrijem račune za mobilne i imam neograničen internet. A to je upravo zahvaljujući postojanju konkurencije na tržištu telekomunikacija, tako da nemoj lupati gluposti.
[ pisac @ 11.09.2013. 22:59 ] @
Mešaš decenije, a bogami i vekove.

Monopol nije postojao u trenutku kada je telekomu naređeno da podigne cene, a telekom je u tom trenutku mlatio pare bez dotiranja države, i usluge su bile jeftine.

Šta će mi bre konkurencija ako će cene da porastu? Ti brate plaćaj konkurenciju ako ti treba to što oni nude, meni to ne treba i meni je odgovaralo da plaćam mesečnu pretplatu 40-50 dinara i da razgovaram u lokalu za bagatelu.Međutim glavni problem je što vi kojima nešto treba, hoćete da i mi kojima to uopšte ne treba plaćamo skuplje da bi ste vi ostvarili svoje želje. Znači, mi dotiramo vaše potrebe, na silu, i to je kao ok?

Sada telekom zarađuje manje para, a usluge su skupe. Sada moram da razmišljam koliko će da me košta dok razgovaram u lokalu, i da skraćujem dotični razgovor. I onda će u jednom trenutku da se pojavi "spasilac" u vidu privatne firme (dal SBB dal neko drugi) koji će da ponudi paket koji će za neku sumu dinara da omogućava besplatne razgovore u lokalu (celom lokalu a ne u lokalnoj mreži), a to sam već imao za mnogo manju sumu dinara još pre pojave te famozne konkurencije.

Sačuvaj bože da ja branim Telekom od bilo čega, ali još manje branim svu ovu "konkurenciju" koja se pojavila i zbog koje svi mi plaćamo skuplje. 1) Orionova fiksna telefonija je krš živi, ne treba da imam tu liniju da bih to saznao, dovoljno je da nekoliko puta pozovem broj na toj mreži. 2) Preko decenije sam bio korisnik Sezama na više linija, ali otkada je Orion progutao Sezam usluga im se upropastila a ponašanje izbezobrazilo i cene povećale, i sada imam samo još jedan ADSL koji će uskoro takođe da bude ugašen. 3) O SBB-u nikada nisam čuo ništa lepo ni od koga, a i imao sam bar godinu dana njihovu kablovsku (od komšije pozajmio) i čak sam i to (što je bilo skoro badava) ukinuo jer se čak ni kad je skoro badava ne isplati, a i rade nenormalne stvari kao što je menjane rasporeda kanala svakih nekoliko meseci (taman ja poukidam programe koje deca ne smeju da gledaju, a oni promene raspored kanala i ubace neke bljuvotine na mesto normalnih i dečijih programa - i tako svakih par meseci).

I tako dalje. Ne očekujem ništa dobro od SBB-a u budućnosti. U stvari ne očekujem ništa dobro od cele ove države. A Telekom će ionako biti prodat jer političarima trebaju pare da bi zamazali oči građanima još neko vreme, odnosno da bih ih još malo držali u veri da ovo društvo negde kao napreduje... aha, evo čeka nas svetla budućnost čim nam dođu krediti na naplatu a ne budemo imali više šta da prodajemo.

Ali imaćemo naš turbo mega giga flat internet da nam stavi osmeh na lice.
[ DaliborP @ 12.09.2013. 09:04 ] @
Covek zali za monopolom jedne firme i nemanjem izbora :)

Ja priznajem, mobilni operateri jesu pohlepni, i rado bi ti skinuli kozu sa ledja da mogu. Ni ja ih ne volim, ali sto ih vise ima bar neki izbor postoji i niko te ne primorava da bilo sta radis ili placas.
Internet je potpuno druga stavka i ne vidim kakve veze ima sa telefonom. Ja cekam dan kad ce biti besplatan za sve, ili bar jeftin na nivou pretplate za fiksni telefon, a to nije tako daleko.
[ ssi @ 12.09.2013. 10:24 ] @
Citat:
pisac:
Mešaš decenije, a bogami i vekove.

Monopol nije postojao u trenutku kada je telekomu naređeno da podigne cene, a telekom je u tom trenutku mlatio pare bez dotiranja države, i usluge su bile jeftine.

Šta će mi bre konkurencija ako će cene da porastu? Ti brate plaćaj konkurenciju ako ti treba to što oni nude, meni to ne treba i meni je odgovaralo da plaćam mesečnu pretplatu 40-50 dinara i da razgovaram u lokalu za bagatelu.Međutim glavni problem je što vi kojima nešto treba, hoćete da i mi kojima to uopšte ne treba plaćamo skuplje da bi ste vi ostvarili svoje želje. Znači, mi dotiramo vaše potrebe, na silu, i to je kao ok?

Sada telekom zarađuje manje para, a usluge su skupe. Sada moram da razmišljam koliko će da me košta dok razgovaram u lokalu, i da skraćujem dotični razgovor. I onda će u jednom trenutku da se pojavi "spasilac" u vidu privatne firme (dal SBB dal neko drugi) koji će da ponudi paket koji će za neku sumu dinara da omogućava besplatne razgovore u lokalu (celom lokalu a ne u lokalnoj mreži), a to sam već imao za mnogo manju sumu dinara još pre pojave te famozne konkurencije.

Sačuvaj bože da ja branim Telekom od bilo čega, ali još manje branim svu ovu "konkurenciju" koja se pojavila i zbog koje svi mi plaćamo skuplje. 1) Orionova fiksna telefonija je krš živi, ne treba da imam tu liniju da bih to saznao, dovoljno je da nekoliko puta pozovem broj na toj mreži. 2) Preko decenije sam bio korisnik Sezama na više linija, ali otkada je Orion progutao Sezam usluga im se upropastila a ponašanje izbezobrazilo i cene povećale, i sada imam samo još jedan ADSL koji će uskoro takođe da bude ugašen. 3) O SBB-u nikada nisam čuo ništa lepo ni od koga, a i imao sam bar godinu dana njihovu kablovsku (od komšije pozajmio) i čak sam i to (što je bilo skoro badava) ukinuo jer se čak ni kad je skoro badava ne isplati, a i rade nenormalne stvari kao što je menjane rasporeda kanala svakih nekoliko meseci (taman ja poukidam programe koje deca ne smeju da gledaju, a oni promene raspored kanala i ubace neke bljuvotine na mesto normalnih i dečijih programa - i tako svakih par meseci).

I tako dalje. Ne očekujem ništa dobro od SBB-a u budućnosti. U stvari ne očekujem ništa dobro od cele ove države. A Telekom će ionako biti prodat jer političarima trebaju pare da bi zamazali oči građanima još neko vreme, odnosno da bih ih još malo držali u veri da ovo društvo negde kao napreduje... aha, evo čeka nas svetla budućnost čim nam dođu krediti na naplatu a ne budemo imali više šta da prodajemo.

Ali imaćemo naš turbo mega giga flat internet da nam stavi osmeh na lice.


Ako si od komsije "pozajmio" sbb, naravno da to bas i nije dobro radilo. Logicno. Mesta kanalima menjaju jer ponekada dodaju nove (sta da se radi nisu svi zadovoljni RTSom i "babama koje gore i selima koja se cesljaju" kao vi)

Posebna prica je osecaj posedovanja "nase" firme zvane Telekom - nije tvoja vec drzavna/partije na vlasti.

Ne znam da li se secate vremena kada je 1 sat dial-upa kostao pa skoro evro - preracunato ? To je bilo dobro ?
Telekom ako dobro znam bas i nije svojevoljno uveo ADSL, bilo je tu malo guranja.

Vase pisanje me podseca na kukanje starijih ljudi o tome kako je eto tehnologija upropastila svet. Znaci:

- sve sto je izmisljeno do tvoje 30te je uzbudljivo i ima potencijal da promeni i ulepsa svest
- sve sto je izmisljeno do tvoje 30te do 40e je korisno, ali treba biti oprezan
- sve sto je izmisljeno do tvoje 40te pa na dalje ce unistiti svet i omladinu

To je samo znak starenja.

Mada postoji i znak kompleksa gastarbajtera koji bi eto hteo da prica "sta sve kod nas ima u nemacku".

Sto se tice pitanja koliko telekom zaradjuje, to nije bitno krajnjim korisnicima.

[Ovu poruku je menjao ssi dana 12.09.2013. u 11:46 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ssi dana 12.09.2013. u 11:47 GMT+1]
[ shadow-bg @ 12.09.2013. 10:35 ] @
Citat:
Mali_Milojica: E sad mi je lakše, mislim, objasnio si mi posle 30 i kusur godina korišćenja fiksnog da sam postpaid!
Očigledno da nisi "skonta" moje pitanje? Nema veze, važno je da si mi odgovorio!


Pa ocigledno da ne kontam tvoje pitanje :)

@pisac
Pa vi koji hocete pretplatu od 50din i da pricate kolko hocete za bagatelu u lokalu, zbog vas smo zaostali za ostatkom civilizacije za vise od 10 godina, i nismo konkuretni na IT/Telco trzistu zbog toga. Tebi ne treba, nama treba. Nas je vise, a Vas sve manje. Zivot ide dalje, ne ceka ni Vas ni nas. Vi ne dotirate nase potrebe, vi sad placate trzisnu cenu usluge, a ne socijalnu cenu. Svako placa za sebe sad.

@DaliborP
Izvinjavam se, malo sa razmisljao naglas sto bi rekli. Ono sto sam hteo da kazem je da broj besplatnih minuta iz godine u godinu sve manji, a cene paketa sve skuplje.

@Java Beograd
Ako se ne varam, u ugovoru koji se potpisuje sa Telekomom, paricu im poklanjas. Isto kao i sa EPS, kad ljudi postave bandere, i razvuku kablove itd. Telekom postaje vlasnik parice sve do uticnice za telefon ako se ne varam. Cak i da jesi vlasnik svoje parice sve do ulice, od ulice do centrale je i dalje njihovo.
[ bachi @ 12.09.2013. 12:07 ] @
Citat:
shadow-bg:Aha, oce to tako...

Š'a, kao, neće?
[ dzerirajs @ 12.09.2013. 12:30 ] @
Čini mi se da je poenta cele priče oko četvrte licence da postoji mogućnost VEĆEG izbora. Kakve su ponude između kojih se bira, to je na svakom pojedinačnom korisniku da odluči u zavisnosti od potreba koje ima i od mogućnosti (najčešće tehničkih) korišćenja usluga.
Moj primer: 2006. godine sam podneo zahtev za uvođenje DRUGOG fiksnog broja u novosagrađenu kuću, prvi broj sam preselio iz prošlog stana i koristili smo ga zajedno ja,supruga i deca na spratu i moji roditelji u prizemlju. 2011. kuću sam prodao. 2012 dobijam poziv od Telekoma da mi kažu da je moj zahtev odobren (posle pet godina) :) Nakon tog poziva odlazim i podnosim zahtev Telekomu za uvođenje fiksnh brojeva i ADSL-a u dve kuće na istoj adresi koje se tek grade(oni to naravno nisu znali). Početkom 2013 sam se uselio ja u moju a roditelji u njihovu kuću.Zovem Telekom da pitam šta se dešava sa zahtevom ( rok za odgovr je npr. 30 dana a prošlo je više od 6 meseci) dobijam dobro poznat odgovor "U obradi je. Bićete obavešteni".
Tu mi se sve smuči i odem u SBB podnesem zahtev za MIX paket. Imam TV, net i dva fiksna broja, račun od oko 3500 za sve to i ne boli me glava previše.
Fiksni najviše koristi supruga da priča sa mamom, sestrom i kumom (razgovori su maratonski-oženjeni će me razumeti :) i pozivi između nas i mojih roditelja tipa: "Ajde dođite na kafu..."
Fiksni je između dva SBB broja besplatan, ja imam 200 a moji roditelji 100 besplatnih minuta(više im i netreba). Supruga i ja imamo MTS brojeve od 1999. god. sa računima koji su isti kao i pre (cca 1500 svaki). Ranije su mi računi samo za fiksni bili oko 3000. Danas se Viber koristi za pozive rodbini u inostranstvu. Ako SBB bude pružao uslugu mobilne telefonije na nivou MTS-a (što i nije tako teško) a da pritom bude jeftiniji, verovatno ću preće kod njih. Jedina mana svega ovoga je što, kod fiksnog, prilikom razgovora postoje "prekidi" od delića sekunde koji umeju da iritiraju. Nisam se žalio tako da ne znam da li je moguće to otkloniti.
Da li je to što imam manje-više skuplje ili jeftinije od drugih operatera, nije ni bitno jer nisam imao mogućnost da biram.
[ pisac @ 12.09.2013. 12:38 ] @
Citat:
DaliborP: Covek zali za monopolom jedne firme i nemanjem izbora


Ne žalim. Žalim za jeftinim telefoniranjem u lokalu po bagatelnoj pretplati. A to postojalo i u trenutku kada monopol nije više postojao. A ukinuto je da bi privatne kompanije više zarađivale.

To veze nema sa tržištnom utakmicom, već sa korupcijom i naredbama iz EU.

Citat:
ssi: Ako si od komsije "pozajmio" sbb, naravno da to bas i nije dobro radilo. Logicno. Mesta kanalima menjaju jer ponekada dodaju nove (sta da se radi nisu svi zadovoljni RTSom i "babama koje gore i selima koja se cesljaju" kao vi)


Prvo, na forumu se ne persira jer i ne moraš da znaš (niti znaš) koliko je ko star. Drugo, ja uopšte ne gledam takve gluposti već obrazovne programe. I treće, mesta kanalima se menjaju samo zato što SBB-a boli tuki za korisnike i lakše im je da prespajaju svoje uređaje kako je njima lakše, a da zatim svi njihovi korisnici traže svoje kanale po TV-u ponovo i podešavaju programe ponovo.

I TotalTV (~SBB) je isto poznat po tome da je krajnje bezobrazna firma. Tako će naravno biti i sa telefonijom SBB-a, jer se usr*ni bahati menadžment neće promeniti preko noći samo zbog uvođenja novog tržišta.


Citat:
ssiNe znam da li se secate vremena kada je 1 sat dial-upa kostao pa skoro evro - preracunato ? To je bilo dobro ?


Koliko je tad koštao dialup u zapadnoj evropi? Ne misliš valjda da je tada postojao broadband ovih brzina koje mi sada imamo?

Nema to veze sa time da li je Telekom bio monopolista ili ne, već sa time koliko je društvo bogato i koliko novca hoće da izdvaja na nove tehnologije.

Citat:
ssiVase pisanje me podseca na kukanje starijih ljudi o tome kako je eto tehnologija upropastila svet. ... To je samo znak starenja.


Jok, to je znak iskustva, a ja sam tek zadnjih godina shvatio da su oni "starci" koje sam poznavao kao klinac, i koji su nešto slično tupili o tome kako svet ide u 3 lepe, bili dobrim delom u pravu. Ne svi naravno, već neki od njih. Sem toga, ja uopšte nisam star, odakle ti takva ideja? Mene procenjuju na 35-40 godina ko me zna uživo.

Citat:
shadow-bg: Pa vi koji hocete pretplatu od 50din i da pricate kolko hocete za bagatelu u lokalu, zbog vas smo zaostali za ostatkom civilizacije za vise od 10 godina, i nismo konkuretni na IT/Telco trzistu zbog toga. Tebi ne treba, nama treba. Nas je vise, a Vas sve manje. Zivot ide dalje, ne ceka ni Vas ni nas. Vi ne dotirate nase potrebe, vi sad placate trzisnu cenu usluge, a ne socijalnu cenu. Svako placa za sebe sad.


Nismo mi brate zaostali zbog toga, i uostalom nismo uopšte zaostali jer smo ispred većine sveta. A to što ti zoveš tržišna cena to je u stvari pohlepni menadžment i cela organizacija privatnih firmi koje se vode primarnom idejom da uzmu što više para.

I uporno svi propuštate poentu da je:

1) konkurencija postojala u trenutku kada je telekomu naređeno da poveća cenu
2) Telekom se u tom trenutku uopšte nije dotirao od države već je bio vrlo profitabilan
3) Cene su sada veće i time se izgubio ikakav smisao konkurencije. Šta će mi konkurencija da bih iste usluge plaćao skuplje nego što bih plaćao bez konkurencije?
4) Nikakve mi nove usluge i tehnologije nismo videli od kada je profit počeo da se preliva privatnicima u džep, već samo veće cene.
6) To pominjanje dialupa i sporog interneta bi bilo apsolutno isto i da je ovde postojalo 10 privatnih firmi, jer tu u tom trenutku skupu broadband tehnologiju ovde niko ne bi uvodio za džabe već bi se vodio profitom



[Ovu poruku je menjao pisac dana 12.09.2013. u 17:02 GMT+1]
[ Mali_Milojica @ 13.09.2013. 05:20 ] @
Nakon godinu dana priprema, SBB je spreman da pruži uslugu mobilne telefonije koristeći infrastrukturu i mrežu jednog od postojećih operatera na tržištu. Kako Telemach Slovenija već gotovo godinu dana uspešno pruža usluge mobilne telefonije na teritoriji Slovenije, strateška odluka United Group, čiji je SBB integralni deo, jeste da postane mobilni operater u celom regionu u kojem posluje.
Međutim, zbog nedovoljno zrele zakonske regulative u oblasti virtuelnih operatora, vremenski proces do aktivacije se neopravdano produžava. “Naše putovanje kroz nepotpunu zakonsku regulativu ostaviće putokaz za potencijalno nove operatore na srpskom tržištu telekomunikacija koji, nadam se, neće imati prepreke koje su se našle pred SBB-om. Kao prvi virtuelni operator na tržištu, još uvek prolazimo kroz sve procese regulative pre puštanja usluge” izjavila je direktorka korporativnih komunikacija SBB-a Jovana Lukić.
„Poslednji važan korak, pre puštanja servisa u rad, je testiranje procesa prenosa broja u mobilnoj mreži sa sva 3 mobilna operatora koja posluju u Srbiji, ističe Jovana Lukić i dodaje da je “ovaj proces dogovoren i započet sa 2 mobilne mreže, dok državni Telekom, zahvaljujući vakuumu u zakonskoj regulativi, zvanično odbija da pruži mogućnost testiranja prenosa broja.”
Telekom Srbija odbijanje da pruži priliku za zdravu tržišnu konkurenciju novim operatorima, pravda RATEL-ovim Pravilnikom o prenosivosti broja u javnim mobilnim telekomunikacionim mrežama. U vreme kada je pisan, ovaj pravilnik nije poznavao pojam “virtuelni operator,” iako je opšte poznato da po vrsti i dijapazonu usluga, virtuelni operator ima iste mogućnosti koje ima mobilni.
Sada je ostalo da sačekamo da regulator reši ovaj problem sa Telekomom, a od brzine rešavanja datog pitanja zavisi i kada će SBB pustiti uslugu korisnicima. Kompanija SBB poziva RATEL da, kao regulator na tržištu, ispuni svoju ulogu i spravi novonastalu situaciju. Time će omogućiti novim operatorima izlazak na tržište.
Sličan problem već postoji. RATEL je početkom ove godine i protivno svom Pravilniku produžio Telekomu rok za početak prenosa broja u fiksnoj telefoniji usled “složeniih administrativno-tehničkih pitanja”. Telekom je time dobio još godinu i po dana odlaganja, čime je onemogućen prenos broja u fiksnoj telefoniji do aprila 2014. godine. Ovakvim ponašanjem Telekom znatno smanjuje konkurentnost i na tržištu mobilne i na tržištu fiksne telefonije.

Izvor: SBB
[ llux @ 13.09.2013. 06:23 ] @
Pa i sada je jedan gigabajt 500 evra, ako se ne kupe neki dodaci. Sada nije jeftinije zbog toga sto nema monopola, vec jednostavno, zbog razvoja tehnologije.
[ mark87 @ 13.09.2013. 21:16 ] @
Djura ce ti oprostiti sto te je tukao. :)

Link
[ Sceka @ 15.09.2013. 14:57 ] @
Citat:
dzerirajs: ... Jedina mana svega ovoga je što, kod fiksnog, prilikom razgovora postoje "prekidi" od delića sekunde koji umeju da iritiraju. Nisam se žalio tako da ne znam da li je moguće to otkloniti.
...

Ja imam Trio Mix od pre Nove Godine (a uzeo sam i "flat fixni" za ovaj mesec, 1.500 minuta u lokalu/SRB plus 200 za pozive prema Zona 1 brojevima...) i nema nikakvih prekida, suma... sve je daleko bolje nego kod klasicne Telekomove linije (i to jos imam, nisam otkazao...) kad se poredi sa istim telefonskim aparatom - potpuno cist zvuk bez 'trunke' suma, bruja... jacina/glasnoca je za 30% veca, cak sam morao za "dve crte" da smanjim 'volume' na aparatu jer je preglasno...

Ako prijavis, a trebao bi, sredice ti to. Malo je vezano i za modem... a najvise za samu liniju, signal.

Sto se tice mobilne telefonije, obzirom na nerazumnost SBB-a zadnjih godina po pitanju svega nije sigurno da ce za stare korisnike biti bilo sta korisno. Kad bi uveli varijantu da Duo Mix Trio Mix preraste u Quatro iliti Kvatro Mix sa nekim razumnim ciframa koje su manje/nize od konkurencije onda bi mozda bilo zanimljivo.


Pozdrav!
[ pisac @ 15.09.2013. 23:59 ] @
Citat:
Sceka: sve je daleko bolje nego kod klasicne Telekomove linije (i to jos imam, nisam otkazao...) kad se poredi sa istim telefonskim aparatom - potpuno cist zvuk bez 'trunke' suma, bruja...


Imaš analognu telefonsku liniju. Ja imam ISDN, koja inače koristi g711 kodek što je verovatno isti kodek koji koristi i SBB za svoju (TCP/)IP telefoniju, i tu razlika može biti samo u korist telekoma zbog transporta. A inače, različitih telefonskih brojeva preko jedne ISDN linije možeš čini mi se da imaš 8. Ja ih imam za svakog člana porodice, + još 2 za fax i alarm.
[ calexx @ 16.09.2013. 08:27 ] @
Meni je mnogo bitnija prednost to što stara fiksna ne zavisi od struje, kako kod mene, tako i negde usput. Pre neki dan su u zgradi do moje radili nešto pa nije bilo struje celo prepodne. U takvim situacijama nema SBB fiksne. Čak i kada je struja došla nije bilo signala jer je verovatno isključena još negde usput prema čvorištu i tek popodne je došao signal. Malo bzvz za fiksni telefon. SBB niti ima agregate na mestima gde sve zavisi od struje niti hoće da se otvore i nabave modeme sa baterijom koja pomaže kad nema struje.

ISDN linija omogućava do 8 brojeva (koji se dodatno plaćaju) ali sa dve linije koje mogu da rade istovremeno. Meni je uvek bilo dovoljno da imam taman dva broja pa nikad nisam proveravao tu varijantu do osam.
[ pisac @ 16.09.2013. 11:53 ] @
Citat:
calexx: ...tek popodne je došao signal. Malo bzvz za fiksni telefon. SBB niti ima agregate na mestima gde sve zavisi od struje niti hoće da se otvore i nabave modeme sa baterijom koja pomaže kad nema struje.


Da, to je taj SBB

Ne znam kako Orion stoji sa svojom fiksnom telefonijom po pitanju nestanaka struje.


Citat:
calexx:ISDN linija omogućava do 8 brojeva (koji se dodatno plaćaju) ali sa dve linije koje mogu da rade istovremeno.


Brojevi se plaćaju valjda nešto tipa oko 60 din mesečno. Ne znam kako sada stoje stvari sa ovim novim fiksnim linijama (SBB VoIP, Orion CDMA, a i telekomov BBTF) ali nešto mi se čini da za svaki broj moraš da imaš posebnu liniju kojoj plaćaš punu cenu. Što je naravno bzvz. A za broj istovremenih razgovora kroz BRI ISDN, pazi kada nama retko kad zatreba i dve linije istovremeno. Tako da je ISDN po meni savršena varijanta za sve kućne i soho upotrebe.

Jedino što je Telekom prolupao, pa je prvo uvaljivao svima ISDN a onda je u sekundi promenio strategiju pa sad pokušava da poukida sve BRI ISDN i umesto njih uvali jednu analognu i jedan BBTF (što je naravno različito kao oko i dupe, veze jedno s drugim nema)
[ shadow-bg @ 16.09.2013. 20:59 ] @
Citat:
pisac: Ne znam kako Orion stoji sa svojom fiksnom telefonijom po pitanju nestanaka struje.


Orion nudi samo bezicnu "fiksnu" telefoniju, jer jedino za to imaju dozvolu. Ne moze se bezicni telefon napajati bezicno, sto znaci ne radi bez struje :)

Telekom ne dozvoljava Telenoru da ponudi fiksnu telefoniju iako je Telenor platio i dobio licencu :)
Telekom takodje ne dozvoljava SBB-u prenos brojeva i time ga blokira da pocne sa radom :)

Kad im dodje od RATEL-a nalog da se podignu cene da bi mogla konkurencija da radi, to su podigli. Kad im dodje nalog RATEL-a da odobre konkurenciji interkonekciju, ne daju. Tako da pisac, mi i dalje imamo na snazi monopol Telekoma :)
[ pisac @ 17.09.2013. 21:08 ] @
Citat:
shadow-bg:Tako da pisac, mi i dalje imamo na snazi monopol Telekoma


Čak i daje tako kao što tvrdiš (mada nije), opet je do dobro, jer kada ne bi imali i to malo monopola, cene bi još više skočile

Citat:
shadow-bg: Orion nudi samo bezicnu "fiksnu" telefoniju, jer jedino za to imaju dozvolu. Ne moze se bezicni telefon napajati bezicno, sto znaci ne radi bez struje


Nisam na to mislio, nego na čvorišta. Ali svejedno, može bežični telefon raditi i bez struje. Recimo Telekomov CDMA telefon ima svoj akumulator (ako sam dobro upućen), a kakav CDMA telefon Orion uvaljuje nemam informacije.
[ pisac @ 20.09.2013. 17:54 ] @
Baš sam malo pogedao šta radi konkurencija fiksnom Telekomu, i zabezeknuo se jer je konkurencija sada još skuplja. Tako da očekujem uskoro opet naređenje za podizanje Telekomovih cena... u cilju razvoja konkrencije (tj. njihovih džepova)

Šta nudi Orion: 800 din fiksni telefon, sa prilično skupim međugradskim pozivima.

Šta nudi Sbb: 390 din fiksni telefon. Ovo još i deluje jeftino u odnosu na Telekom (kome je poskupljenje naređeno, kao što rekosmo), ali je zvrčka u tome što da bi imao fiksnu liniju moraš da imaš i SBB kablovsku TV, a to potpuno menja cenu mesečne pretplate. I tu je naravno ona činjenica da ti telefon ne radi kada nema struje u nekoj zgradi u okolini, što je naravno bezveze i krajnje neozbiljno.

Ah, da, ima čitava jedna prednost Oriona u odnosu na Telekom (hvala bogu bar nešto): Telekomov CDMA nudi pristup internetu od 128Kb/s ali uz doplatu od čitavih 900 dinara! Kod Oriona je 64Kb/s uračunato u cenu pretplate.
[ deki77 @ 21.09.2013. 13:47 ] @
SBB postaje drugi MVNO u Srbiji
[ agasoft @ 21.09.2013. 13:54 ] @
A ko je prvi? deki
[ bachi @ 21.09.2013. 13:58 ] @
Zar nije onaj Grand bio prvi? Sećam se nekih Grand brojeva i kartica.
[ agasoft @ 21.09.2013. 14:37 ] @
Možda je bio, ali više nije.
[ deki77 @ 27.09.2013. 13:03 ] @
Pa VIP ko bi drugi
[ agasoft @ 27.09.2013. 13:19 ] @
Nemoj da me zasmejavaš, molim te.
VIP nikako ne može da bude virtuelni operater.


---
This email is free from viruses and malware because avast! Antivirus protection is active.
http://www.avast.com