[ ZaMpA @ 11.09.2013. 22:45 ] @
Verovatno ste već pročitali u novinama da je u planu uvođenje dodatnih nameta na plate preko 100 000 (sto hiljada) dinara.

Plan ministarstva finansija je da oni koji imaju neto 100k i više plaćaju 5% na ime ekstra poreza a oni sa neto 200k i više čak 20% ekstra poreza.

Šta mislite o ovome?

Ja ne znam puno o ekonomiji, ali deluje mi da će ovo proizvesti efekat upravo suprotan onome što se nadaju da postignu, a to bi trebalo da bude punjenje budžeta.

Naime - ako se uvedu dodatni nameti na plate to će samo dodatno motivisati ljude da nađu načine da izbegnu te, a uz to i mnoge druge namete. Ljudi koji su sposobni da zarade 200k neto su sigurno sposobni da svoje računovodstvo urede tako da izbegnu ove namete. A kad to već rade, zašto ne bi izbegli i još koješta o istom trošku?

Dakle novi porez je, po mom viđenju, samo dodatni podstrek ljudima da idu u "sivu zonu" za šta (utvrđeno praksom) ima sasvim dovoljno mogućnosti.
Zar nije bio neki načelan plan da se manje oporezuje rad/plata, a više oporezuje "sedenje" na kapitalu? Šta se desilo sa tim?

edit:typos

[Ovu poruku je menjao ZaMpA dana 12.09.2013. u 10:33 GMT+1]
[ dejanet @ 12.09.2013. 06:16 ] @
Uzmaju 5% od 100k, da bi dali 99k platu drzavnom sluzbeniku.

Cisto populisticka/komunjarska mera u smislu ko ima dve koze kulak(leva skretanja).
[ test1234 @ 12.09.2013. 06:50 ] @
Budzet Srbije, preracunato u 20013, iznosi priblizno 9,7 milijardi €. Za penzije i plate u drzavnom sektoru se izdvaja preracunato priblizno 4,8 milijardi €. To je jedino mesto gde se moze i mora napraviti ozbiljna usteda, i to brzo, inace smo dzaba krecili.
[ component @ 12.09.2013. 06:51 ] @
Nigde ne mogu da nađem da li se govori i bruto ili neto plati. U svakom slučaju mislim da je porez na zaradu loša ideja. Pogotovo što govorimo oko 870€. Da li je zaista to toliko puno? Imam kolegu koji zarađuje nešto preko 100.000 din, ali mu žena ne radi, ima dvoje dece a roditelji jako malu penziju pa im pomaže koliko može. Kao i većina ljudi u Srbiji ima par kredit. Ako mu oporeziju platu a da se kredit ne uzme u obzir biće problem. Ako se krediti uzimaju u obzir znači da teramo ljude da se više zaduže kreditima. Ne vidim logiku.
[ ZaMpA @ 12.09.2013. 09:45 ] @
U pitanju je neto plata, tako piše u novinama (Blicu)

Da, bukvalno teramo ljude da zaobilaze taj propis - većina će verovatno osnovati agencije pa raditi za minimalac, a ostatak će trošiti kao firma. To ionako puno ljudi sa većim platama radi pa očekujem da će zbog ovoga još više njih da pribegne tom načinu optimizacije poreza.

Još bizarnije u vezi ovoga je što su pre pet-šest dana visoki funkcioneri govorili (u predstavništvu Američkoj Privredne Komore ) o tome da će upravo namet na zarade biti manji, da bi se omogućio veći promet roba&usluga.

Znači pre pet dana su najavili smanjenje nameta na zarade, a sad ih povećavaju! Šta je sledeće, povećaće nam sledovanje čokolade sa 50g na 30g? ;)

[ tdusko @ 12.09.2013. 09:45 ] @
^Na B92 stoji neto

Citat:
Plan Vlade o uvođenju novog poreza na neto zarade išao bi na teret zaposlenih, a namet za građane sa zaradom većom od 200.000 iznosio bi 20 odsto


izvor

Ako sam dobro shvatio sta oni hoce, ideja je da se poslodavci maksimalno rasterete da bi postojeci sto vise zaposljavali i da bi novi dosli i otvorili firme. Sa druge strane, rupa koja inicijalno nastane ce se popunjavati delom od gore navedenog poreza. Autori se nadaju da ce to biti samo privremeno jer ako se smanji nezaposlenost povecace se i + strana u budzetu. S ozbriom da ovih "bogatih" ima relativno malo, opasnost od socijalnih nemira nema :)
[ Deni web dizajn @ 12.09.2013. 10:52 ] @
Vecina bogatih zna sta je porez i kako ga smanjiti. Pricam sa drugom koji ima restoran i on ja cu vec sledecu platu sebi da smanjim na 70 000 pre toga je imao oko 180 000. Za njega mi je cudno covek je uvek bio hocu da platim porez na sve. I ako je mogao da sebi isplati platu od 40 000din ne on je rekao hocu 180 000 na sta je porez dosta visok.

I sad kaze poludeo sam mucim se radim kao njoj po 14 sati na dan, imam 5 dece kuci, kredit za stan od 500eura koji je nekad bio 25 000din sad je vec oko 60 000din. Realno on placa daleko vise poreza nego obican radnik i po meni drzava bi trebala da mu se oduzi a ne uzme... A da juri one koji rade na crno i neplacaju pdv...

Pa ja kad god dodjem u Beograd niko mi nedaje fiskalni racun od 20 mesta na 5 dobijem dok ostali nista... Ne verujem da bi ispekciji bio problem da ode na 20 mesta kao ja za jedan dan i uhvati njih 15...

[ Emmy @ 12.09.2013. 11:35 ] @
Ovo je sibicarska odluka.

Posto fali para (kao i uvek) islo se logikom: daj da vidimo gde najpre mozemo da namaknemo lovu i...

stiglo se do plata od preko psiholoskih 100,000. To je najlakse jer takvi ljudi uglavnom nemaju crnu platu, govorimo o menadzmentu, lekarima, profesorima i nece se puno opirati, a osiromasenom narodu ce jako goditi da se i oni malo potkresu. Nazalost planera, ovako se nece prikupiti mnogo novca.
[ since1986BC @ 12.09.2013. 12:15 ] @
Nadanja, prognoze i ocekivanja...

Nadali su se da ce povecanje PDV-a sa 18% na 20% da bolje napuni budzet pa smo opet tuki dobili.
[ Java Beograd @ 12.09.2013. 12:29 ] @
Iz šupljeg u prazno. Preko 95% zaposlenih sa platama većim od 100.000 su zapravo budžetski koristnici.
[ Java Beograd @ 12.09.2013. 12:34 ] @
Unija poslodavaca Srbije odlučila je da svim zaposlenima u Srbiji podigne plate iznad 100.000 dinara kako bi im napakostili ekstraporezom, saznaje Njuz.

Radnici kažu da se nisu nadali ovako strogoj politici svojih šefova.

- Mirno sam živela sa svojom platom od 28.000 dinara. Sada imam 110.000 dinara, i ne znam šta me je snašlo. Svaki čas strepim kada i koliko će mi država uzeti, i da li ću imati dovoljno za život na kakav sam navikla – kaže za Njuz Milka Stanković, radnica u trafici kod Doma Omladine.

Pre uvođenja ove mere svega oko pet procenata zaposlenih je imalo platu preko 100.000 dinara, a ta brojka je sada sto procenata.

Prema poslednjim, još neproverenim informacijama, zaposleni u Srbiji pripremaju generalni štrajk sa zahtevom da im se plate „spuste ispod 100.000 dinara da ne bi morali ništa da daju državi.“


Njuz net
[ Dexic @ 12.09.2013. 12:43 ] @
Ovo ce najvise pogoditi bankarski sektor (sto neko rece menadzment :)) i slicne, gde ce drzati zvanicne plate.
U privatnom sektoru niko normalan ne isplacuje tolike plate. Citaj: ako isplacujes, prvo kod psihijatra, posle kod knjigovodje.
Nesto sumnjam da nisu vec prilicno dobro izracunali koliko ovime mogu da ocekuju (ne verujem da je neka cifra, ali imaju odlican uvid koliko njih ima toliko vece plate a da je u sektoru koji nece manevrisati).

Inace, od kud vi znate sta su oni hteli naspram sta su postigli povecanjem PDV-a? U javnosti se jedno prica, a drugo je iza kulisa. Znaju oni odlicno koliko je to moglo doneti, samo se pricalo da ce biti dovoljno da se ne bi narod odmah razmisljao o novim nametima, koji su odavno isplanirani.

Citat:
ZaMpA:
Ja ne znam puno o ekonomiji, ali deluje mi da će ovo proizvesti efekat upravo suprotan onome što se nadaju da postignu, a to bi trebalo da bude punjenje budžeta.

Naime - ako se uvedu dodatni nameti na plate to će samo dodatno motivisati ljude da nađu načine da izbegnu te, a uz to i mnoge druge namete. Ljudi koji su sposobni da zarade 200k neto su sigurno sposobni da svoje računovodstvo urede tako da izbegnu ove namete. A kad to već rade, zašto ne bi izbegli i još koješta o istom trošku?
[ Java Beograd @ 12.09.2013. 13:05 ] @
^ Možda, ali koliko je to, realno, ljudi ? Ili, još bolje, koliko procenata ljudi u Srbiji radi u bankarskom menadžmentu ? Hoće li porez na plate za onih (otprilike) hiljadu ljudi da prehrani milionsku sirotinju ?
[ Dexic @ 12.09.2013. 13:16 ] @
Kojih bre 1000?:) Da li si ti stvarno toliko neupucen koliko je PUTA veci taj broj?
Da prehrani? Jok. Da popuni budzet? NIKAKO.
Pre ce biti da je ovo samo prica za javnost, nego li prava mera za budzet.

Sto neko rece u wtfJeans temi, PR za neku novu ideju :)
[ S A J A @ 13.09.2013. 08:48 ] @
Progresivno oporezivanje je normalna stvar u svetu i sasvim je u redu da se i kod nas uvede. Ideja je upravo u ravnomernijem rasporedu nameta jer 10% nije isto nekome ko je siromašan i nekome ko je bogat.

Plan je da se nameti na plate generalno (znači svima) smanje i da se uvede progresivno oporezivanje.
Sad se još uvek ne znaju tačni procenti ali trebalo bi da svima ispod 100k bude manje nameta.
Onima koji imaju 100k možda će sve ostati kao i po starom (malo umanjenje, malo povećanje).
A oni koji imaju preko 200k možda će biti malo "teže".

Zašto se uvodi progresivni porez? Pa upravo zato da bi se moglo smanjiti siromašnima pa mora negde da se nadoknadi. Povećanje poreza na imovinu je isto u planu ali takođe neće biti preterano. Na drugom frontu će se raditi na smanjenju sive ekonomije i racionalizaciji državne uprave.

Ideja cele promene nije da se namaknu pare za budžet kako se to u javnosti tumači. Ideja je da se podstakne zapošljavanje i da se digne privreda na noge. Svi znate da je privreda u Srbiji na vrlo lošem nivou i ovo je jedan od načina da se ona oživi. U nekoj budućnosti, privreda će biti jedini način finansiranja države, neće biti više kredita niti čega da se proda. Prema tome, na oživljavanju privrede treba raditi i ovo je samo jedan potez u tom pravcu. Zapravo, to oživljavanje je trebalo da se desi još pre 10-15 godina, ali sad šta da radimo, šta je tu je, bolje i sad nego još odugovlačiti. E sad, većina ljudi u samom startu ne prihvata ovo objašnjenje, čak se ni u novinama ne spominje, jer je svima nama već godinama u mozak ugrađivano da se porez prikuplja isključivo zbog pljačke i sad to nije lako promeniti. Znajući ljude koji na tome rade i prateći njihov rad (Vučić, Radulović, Krstić, Simič...), verujem da imaju iskrene namere da nešto promene i ja ih veoma podržavam iako vidimo da su na svakom koraku okruženi otporom, pesimizmom i zlonamernim komentarima.

Znači kako god da okrenete, neke reforme su potrebne jer očigledno da ovako više ne može dalje.

I još nešto, ako neko želi da sebi smanji platu da ne bi plaćao više poreza, to je njegovo pravo koje mu se ne može oduzeti. Optimizacija plaćanja poreza je normalna stvar. Samo treba imati u vidu, da će se uporedo raditi i na suzbijanju sive i crne ekonomije pa će firme sve teže dolaziti do keš novca za "koverte".
[ Java Beograd @ 13.09.2013. 09:13 ] @
Citat:
S A J A:Ideja cele promene nije da se namaknu pare za budžet kako se to u javnosti tumači. Ideja je da se podstakne zapošljavanje i da se digne privreda na noge. Svi znate ....

Svi znamo da povećanje stope poreza ima samo jedan jedini cilj: više para u budžetu. Ništa drugo. Jer, više pijavica traži više krvi. Ovi su skoro na vlasti, i treba udomiti i zaposliti "svoje". Plen iz javna preduzeća je već podeljen, sad se traže novi izvori svežeg novca.
[ 3way @ 13.09.2013. 09:25 ] @
Citat:
Ideja cele promene nije da se namaknu pare za budžet kako se to u javnosti tumači. Ideja je da se podstakne zapošljavanje i da se digne privreda na noge.


Hm, na koji nacin se ovako podstice zaposljavanje?
[ bantes9 @ 13.09.2013. 09:27 ] @
Progresivan porez ne resava dve kljucne stvari, preglomaznu drzavnu administraciju i sive tokove novca (proteklih dana pominjani primeri, pevaljki, kontraverznih biznismena i ostalih koji su prijavljeni na minimalac a barataju kesom na ruke).

Takodje nije isto da li neko ima platu 102 000 i izdrzava zenu i decu uz recimo stambeni kredit i neko ko ima taj isti iznos a odgovoran je samo za sebe. Jos jedan primer je primer supruznika sa platama od po 99 000 gde zajedno dostizu skoro 200 000 a opet nisu u zoni ekstra poreza.

Na zapadu postoji ekstra porez ali je tamo srednja klasa mnogo bogatija i stanovnici tamo nesto i dobiju za uzvrat a ovde.....

Problem je sto ovde politicari nece da naprave neke radikalne rezove koji se ocekuju, vec udara tamo gde misli da je lakse i gde ce izgubiti manje politickih poena. Naravno i ove mere ako se uvedu ce imati opet svoje posledice koje su pomenute, gde ce ljudi ili odlaziti u sivu ekonomiju ili ce neke poslove odvlaciti odavde u inostranstvo. Zakljucak je da opet nece biti nista uradjeno i da se samo odlaze ono neminovno a to je smanjenje javne potrosnje i vodjenje vise racuna o parama nas obveznika.
[ ventura @ 13.09.2013. 09:37 ] @
Citat:
S A J A
Ideja cele promene nije da se namaknu pare za budžet kako se to u javnosti tumači. Ideja je da se podstakne zapošljavanje i da se digne privreda na noge.

E ako mu je to ideja, žali bože vremena koje je proveo na Yale-u.

Progresivno oporezivanje nije ništa drugo nego kažnjavanje uspešnih. To je potsticanje jedne vrlo negativne selekcije koja dugoročno gledano društvu može da donese samo loše.

Ideja progresivnog oporezivanja je da se smanji jaz između bogatih i siromašnih, odnosno da onaj sa 20.000 dinara ne plaća porez ili ga plaća vrlo malo, ali zato treba ošuriti onoga što zarađuje 200.000 dinara. Šta to znači? Pa prvo, zarada je direktno proporcionalna sposobnosti stvaranja vrednosti određene individue. Samim tim onaj što zarađuje 200k je nesumnjivo sposobniji, uspešniji i korisniji za društvo u celosti od onoga ko zarađuje 20k. Društvo sigurno želi da stremi tome da svi članovi stvaraju gomilu vrednosti i samim tim zarađuju dosta.
Međutim, šta se dešava kad neko stremi tom cilju stvaranja dodatne vrednosti, on umesto da bude nagrađen smanjenjem poreza (iako bi u bruto iznosu on platio mnogostruko veći porez od onoga što zarađuje 20k i pored toga što mu se porez smanjuje), njemu se porez povećava i on biva destimulisan da proizvodi dodatnu vrednost jer za to nema adekvatan finansijski return. Samim tim, ako su oni koji mogu da stvore dodatnu vrednost destimulisani da to rade, društvo u globalu može samo da ide na dole.

Kratkoročno, ovaj 'problem' će biti rešen tako što će sposobniji deo novca prebaciti u crne tokove, ili na neki drugi način zaštititi lovu (prebacivanje zarade na dividendu, izvlačenje na offshorke i sl.), tako da će Srbija u bruto iznosu samo prihodovati manje poreza.

Ja sam ubeđen da kad bi se opterećenja na neto zaradu spustila sa 65% na nekih normalnih 20-25%, da bi država prihodovala mnogo više novca u bruto iznosu, jer u tom slučaju niko ne bi hteo da se zjebava sa delom na račun a delom na ruke, a takođe i gomila onih kojima se ne isplati da rade na belo bi prešla u legalne tokove, tako da bi korist bila višestruka. Ali jbg, to onda nije leba i igara, kad doneseš takvu odluku onda to nije bombastično i ne možeš da staviš naslov u novinama "udar na tajkune!"...
[ S A J A @ 13.09.2013. 10:18 ] @
Citat:
3way: Hm, na koji nacin se ovako podstice zaposljavanje?


Tako što se smanjuju nameti na plate za najveći broj radnika i, sa drugim promenama u zakonu u radu, poslodavci stimulišu da ih zaposle.

Citat:
bantes9: Progresivan porez ne resava dve kljucne stvari, preglomaznu drzavnu administraciju i sive tokove novca (proteklih dana pominjani primeri, pevaljki, kontraverznih biznismena i ostalih koji su prijavljeni na minimalac a barataju kesom na ruke).


Progresivan porez, preglomazna državna administracija i sivi tokovi novca su 3 odvojene stvar. Nisam video u porukama da je to neko povezivao mada možda mi je promaklo.

Citat:
bantes9: Takodje nije isto da li neko ima platu 102 000 i izdrzava zenu i decu uz recimo stambeni kredit i neko ko ima taj isti iznos a odgovoran je samo za sebe. Jos jedan primer je primer supruznika sa platama od po 99 000 gde zajedno dostizu skoro 200 000 a opet nisu u zoni ekstra poreza.


Slažem se. Šta predlažeš, kako to rešiti?

Citat:
ventura: Pa prvo, zarada je direktno proporcionalna sposobnosti stvaranja vrednosti određene individue. Samim tim onaj što zarađuje 200k je nesumnjivo sposobniji, uspešniji i korisniji za društvo u celosti od onoga ko zarađuje 20k. Društvo sigurno želi da stremi tome da svi članovi stvaraju gomilu vrednosti i samim tim zarađuju dosta.
Međutim, šta se dešava kad neko stremi tom cilju stvaranja dodatne vrednosti, on umesto da bude nagrađen smanjenjem poreza (iako bi u bruto iznosu on platio mnogostruko veći porez od onoga što zarađuje 20k i pored toga što mu se porez smanjuje), njemu se porez povećava i on biva destimulisan da proizvodi dodatnu vrednost jer za to nema adekvatan finansijski return. Samim tim, ako su oni koji mogu da stvore dodatnu vrednost destimulisani da to rade, društvo u globalu može samo da ide na dole.


Ne bih da širim raspravu u ovom pravcu ali nisi baš skroz u pravu. Dakle jesi jednim delom a nisi u potpunosti. Nadam se da ti je poznato da kapital sam na sebi zarađuje? To znači da onaj koji ima milion evra kapitala može uz skoro nikakav rad da zaradi 1000e dok onaj koji nema ništa može da se razbija od nekog korisnog posla da bi zaradio tih 1000e. Nije baš potpuno ispravno reći da onaj koji dobro zarađuje daje veći doprinos društvu. Zaprao treba razjasniti da li si kao doprinos društvu mislio na zaradu od kapitala ili zaradu od pravog rada? Upravo zato što su bogati dobili tu pogodnost sistema da im se kapital uvećava "skoro bukvalno sam od sebe" i bez nekog preteranog rada, a da su siromašni takođe dobili tu otežavajuću okolnost da im novac izmiče bez obzira koliko radili, zato je i osmišljeno progresivno oporezivanje. Inače, da je zarada stvarno merilo konkretnog doprinosa svake individue društvu, dakle kad ne bi bilo ove gorepomenute "osobine sistema" onda se slažem sa tobom, tada progresivni porez ne bi ni trebalo da postoji.

[ plus_minus @ 13.09.2013. 10:25 ] @
Citat:
Dexic:
Kojih bre 1000?:) Da li si ti stvarno toliko neupucen koliko je PUTA veci taj broj?
Da prehrani? Jok. Da popuni budzet? NIKAKO.
Pre ce biti da je ovo samo prica za javnost, nego li prava mera za budzet.

Sto neko rece u wtfJeans temi, PR za neku novu ideju :)


I ja cenim da je isti slučaj u pitanju.

Samo da ljudi imaju o čemu da naglabaju, al' da tema nikako nije još jedna milijarda duga, koju je novopečeni, inicijalizovani, brat od kostiju i lobanja sa jejla, munjevito naručio kao ekonomski expert. Pišam mu se na ekspertsko ekonomski potez spasa u vidu dodatnog zaduživanja - u startu. Dečko je alav, gladan, ima svoju misiju i tek će da se ugoji.
[ ventura @ 13.09.2013. 10:29 ] @
Citat:
S A J A:Nadam se da ti je poznato da kapital sam na sebi zarađuje? To znači da onaj koji ima milion evra kapitala može uz skoro nikakav rad da zaradi 1000e dok onaj koji nema ništa može da se razbija od nekog korisnog posla da bi zaradio tih 1000e.

A kako je taj došao do tih milion evra kapitala? Palo mu sa neba?
[ Java Beograd @ 13.09.2013. 10:38 ] @
I sa linearnim porezom onaj ko ima 200.000 din plati mnogo više poreza nego onaj sa 20.000 din. (Deset puta više, naravno) Kao prvo, plati porez na zaradu, a onda, na kraju krajeva, pošto svoju platu potroši na robu i usluge, onda državi preko PDV-a dođe mnogo više para od njega nego od onog sa 20.000. Jel tako ? Jeste.

Progresivni porez je kao uzgajanje sive eknomije. Prosto tera ljude da prikazuju platu manjom, i da što veći deo finansija odvede u sive tokove. Nego, mlađani ministar je isuviše mlad, i isuviše je živeo na zapadu, pa ne shvata kako sve to funkcioniše u državama trećeg sveta.
[ Nais @ 13.09.2013. 10:39 ] @
Slažem se sa Venturom. Najbolje bi bilo da je sav porez 30% i da se zove PDV. I osloboditi svih drugih poreza do zarade od 1 milion evra. Preko toga oporezivanje progresivno. Ko uloži u proizvodnju , humanitarne akcije za lečenje dece i sl neplaća za taj iznos porez. Znači 1M + iznos koji je uložio.
Prednost platiš PDV i nema jurnjave po šalterima. Radniku kada se uplati plata automatski se skida 30% i to je to. Softverski se može rešiti da se odmah zna ko je uplatio PDV i da automatski ima zdravstveno osiguranje i sve drugo. ALI nema potrebe za kojekakvim parazitima, tatinim mazama i ljubavnicama važnih idiota.
Da i svi moraju da imaju fiskalnu kasu. Ne mora advokat da kaže koju je uslugu naplatio samo da unese iznos i da od toga da 30% kao i svi drugi.
[ Mystery-Man @ 13.09.2013. 10:39 ] @
Citat:
To znači da onaj koji ima milion evra kapitala može uz skoro nikakav rad da zaradi 1000e dok onaj koji nema ništa može da se razbija od nekog korisnog posla da bi zaradio tih 1000e. Nije baš potpuno ispravno reći da onaj koji dobro zarađuje daje veći doprinos društvu. Zaprao treba razjasniti da li si kao doprinos društvu mislio na zaradu od kapitala ili zaradu od pravog rada? Upravo zato što su bogati dobili tu pogodnost sistema da im se kapital uvećava "skoro bukvalno sam od sebe" i bez nekog preteranog rada, a da su siromašni takođe dobili tu otežavajuću okolnost da im novac izmiče bez obzira koliko radili, zato je i osmišljeno progresivno oporezivanje. Inače, da je zarada stvarno merilo konkretnog doprinosa svake individue društvu, dakle kad ne bi bilo ove gorepomenute "osobine sistema" onda se slažem sa tobom, tada progresivni porez ne bi ni trebalo da postoji.


To znači da onaj koji ima milion evra kapitala može uz skoro nikakav rad da zaradi 1000e dok onaj koji nema ništa može da se razbija od nekog korisnog posla da bi zaradio tih 1000e

E mislim da je ovo kljuc, neko se ubije od posla i zaradi tih 1000 eur, i onda ga drzava proglasi bogatasem i ekstra ga jos rebne zato sto se toliko mucio. Mislim kakva je to poruka za bilo koga ko zeli da u ovoj zemlji na posten i vredan nacin zaradi tu platu od bednih 1000 eur. Kazem bednih, jer naprosto je smesno da bilo koga ko zivi ovde i ima toliku platu zvati bogatasem. A postoje drugi nacini kako se dodatno oporezuju ljudi...napr. ukoliko nisi ozenjen (napr. do 35 god.), tj. nemas jos koga da izdrzavas veci ti je porez i sl. To su neka normalna resenja koja se cesto primenjuju na zapadu.
Napr. u Nemackoj je ovako:

Individual income tax rates 2013*
The first EUR 8,130 (married tax table: EUR 8,260) earned each year is tax-free. Any higher amount is subject to income tax.

Income tax is progressive, starting at 18.9 percent and rising incrementally to 42 percent, or for very high incomes, 45 percent. The top tax rate of 42 percent applies to taxable income above EUR 52,882 (married tax table: EUR 105,763). For taxable income above EUR 250,731 (married tax table: EUR 501,462), 45 percent tax is applicable.

http://www.expatica.com/de/fin...ployees-in-Germany-_18488.html
[ S A J A @ 13.09.2013. 10:44 ] @
Citat:
ventura: A kako je taj došao do tih milion evra kapitala? Palo mu sa neba?


Baš sam hteo da izbegnem širenje teme na tu stranu ali ne ide...

Prvi evro je bilo najteže da zaradi, drugi malo lakše, treći lakše, četvrti još lakše itd... (niz nastaviti do milion i dalje...).
Znači u sistem je ugrađena osobina da se novac na novac lepi, tj. da se stiče sve lakše i lakše. Dakle ta "osobina" sistema je veliki benefit na onoga ko se bogati jer ima žešći vetar u leđa, a on tu "osobinu" nije zaradio već je proistekla iz sistema. Ja sa tim nemam nikakav problem osim u činjenici da taj novac ne pada sa neba, nego neko drugi mora da siromaši da bi se ovaj bogatio. Zato služi progresivno oporezivanje, da kompenzuje (dakle da umanji, ne ukine) tu "osobinu" sistema koja je benefit manjem broju ljudi a pravi problem većem broju ljudi.
[ bantes9 @ 13.09.2013. 10:45 ] @
@SAJA

Hteo sam da kazem da je ekstra porez samo jedna od mera, koja kao takva nije dovoljna vec mora biti ispracena jos nekim promenama. Ekstra porez, bez redukovanja drzavnog aparata, bez smanjenja sivih tokova i korupcije je uzaludan posao. Dodao bih na ovo tendere i sve ostale "rupe" gde odlazi novac.

Kako bih resio oporezivanje na primeru koji sam naveo? Pa, ne bih resavao vec bih krenuo da pare ubiram na drugom mestu, pozvacu se opet na neki od primera koji su navedeni, gde roditelji sa dzipovima dovoze decu u drzavno obdaniste gde isto placaju recimo 6 000 jer su na minimalcu, dok tamo neko sa platom od 50 000 koja je prijavljena placa vise iako ima manje novca od roditelja sa dzipom. Da sam na mestu drzave postavio bih samo jedno jednostavno pitanje, na minimalcu si a vozis auto cija mesecna rata ili ukupan iznos daleko veci od tvojih mesecnih/godisnjih primanja, kako?

Tek kad se sve ovo uvede u prave tokove, onda bih razmisljao o ekstra porezu, ali sigurno mi granica ne bi bila ovako niska tj. 100 000, jer se u vecini slucajeva pljuje u lice ljudima koji su posteno zaradili ove pare, i oni generalno nisu problem vec oni koji imaju mnogo vise a ne pojavljuju se u opsegu iznad 100 000 i 200 000 vec su na minimalcima sto je apsurdno.
[ S A J A @ 13.09.2013. 10:51 ] @
Citat:
Mystery-Man:
E mislim da je ovo kljuc, neko se ubije od posla i zaradi tih 1000 eur, i onda ga drzava proglasi bogatasem i ekstra ga jos rebne zato sto se toliko mucio. Mislim kakva je to poruka za bilo koga ko zeli da u ovoj zemlji na posten i vredan nacin zaradi tu platu od bednih 1000 eur. Kazem bednih, jer naprosto je smesno da bilo koga ko zivi ovde i ima toliku platu zvati bogatasem. A postoje drugi nacini kako se dodatno oporezuju ljudi...napr. ukoliko nisi ozenjen (napr. do 35 god.), tj. nemas jos koga da izdrzavas veci ti je porez i sl. To su neka normalna resenja koja se cesto primenjuju na zapadu.


Ljudi, ajde jedno pitanje za sve vas, imam utisak da komentarišete nešto što ste razumeli površno:

1. Ko je igde rekao da se neko sa 1000e platom proglašava bogatašem? Samo se uvodi progresivan porez od tog iznosa.

2. Da niste možda kojim slučajem primetili da je glavna stvar ideje smanjenje nameta na plate uz progresivan porez. Dakle, pisao sam u prošloj poruci ali kao da niko nije video, ajde da se ovde malo više čita šta ko piše a da se manje priča napamet.

3. Ovom merom se NE PUNI budžet već samo pravi drugačija raspodela nameta. Ako budu imali sreće sa ovim će biti na pozitivnoj nuli što se tiče budžeta.

NAMETI NA PLATE SE SMANJUJU!
UVODI SE PROGRESIVNO OPOREZIVANJE KOJE POČINJE OD 100.000

ONAJ KOJI IMA PLATU OKO 100.000 ĆE OSTATI NA ISTIM NAMETIMA KAO I DO SADA! KOJI DEO OVOGA LJUDI NE RAZUMEJU?

[ Ivan Dimkovic @ 13.09.2013. 10:58 ] @
Citat:
S A J A
Prvi evro je bilo najteže da zaradi, drugi malo lakše, treći lakše, četvrti još lakše itd... (niz nastaviti do milion i dalje...)


Pricas iz svog iskustva?

Nastavi dalje, bas bih voleo da cujem kako stvari stoje kada se stigne do milion.
[ Mystery-Man @ 13.09.2013. 10:59 ] @
Citat:
S A J A

NAMETI NA PLATE SE SMANJUJU!
UVODI SE PROGRESIVNO OPOREZIVANJE KOJE POČINJE OD 100.000

ONAJ KOJI IMA PLATU OKO 100.000 ĆE OSTATI NA ISTIM NAMETIMA KAO I DO SADA! KOJI DEO OVOGA LJUDI NE RAZUMEJU?


Izgleda da ti imas vise informacija od nas. Odakle ti ovo ONAJ KOJI IMA PLATU OKO 100.000 ĆE OSTATI NA ISTIM NAMETIMA KAO I DO SADA ? Mislim, ako svi pricamo o seriji tekstova koje je objavio BLIC u prethodnih par dana.
[ negyxo @ 13.09.2013. 11:06 ] @
Verovatno misli da ce se istovremeno porezi smanjiti za sve, dok ce za one preko 100.000 proezi porasti, ali kada se podvuce ostaje isto...


No, meni je zalosno sto ljudi opravdavaju bilo kakav progresivni porez, generalno bilo kakav procentualni porez. Mene licno ne zanima ni kako je u razvijenim zemljama, niti mislim da je potrebno kopirati iste ideje na trzistu koje je drasticno drugacije.

Bilo kakvo "normalizovanje" individue samo dovodi do bekstva od odgovornosti. No evolucija ce se pokazati i ovde na delu.

BTW. igrom slucajnosti, bas juce izadje ovaj clanak na H+ http://hplusmagazine.com/2013/...terview-with-randolph-hencken/
[ Mali_Milojica @ 13.09.2013. 11:16 ] @
Citat:
BEOGRAD - Direktor Poreske uprave Ivan Simič izjavio je danas da očekuje da će naplata poreza i doprinosa u 2013. godini biti u skladu sa planom predviđenim rebalansom budžeta, kao što je bila i za prvih osam meseci ove godine. Ali slikovito upozorava: ako se nešto ne promeni na bolje, cedićemo vodu iz suve drenovine.

http://rs.seebiz.eu/simic-ako-...icemo-suvu-drenovinu/ar-72470/
[ S A J A @ 13.09.2013. 11:27 ] @
Citat:
Mystery-Man:
Izgleda da ti imas vise informacija od nas. Odakle ti ovo ONAJ KOJI IMA PLATU OKO 100.000 ĆE OSTATI NA ISTIM NAMETIMA KAO I DO SADA ? Mislim, ako svi pricamo o seriji tekstova koje je objavio BLIC u prethodnih par dana.


Pa očigledno ne čitamo iste novine ili selektivno prihvatamo informacije:

Evo gde se spominje smanjenje poreza na plate generalno (sigurno ima na više mesta ali sad sam ovo našao):
http://www.politika.rs/rubrike...na-rad-nisu-smak-sveta.lt.html


[ Java Beograd @ 13.09.2013. 11:54 ] @
Citat:
S A J A:ONAJ KOJI IMA PLATU OKO 100.000 ĆE OSTATI NA ISTIM NAMETIMA KAO I DO SADA! KOJI DEO OVOGA LJUDI NE RAZUMEJU?
Ne razumemo dokle će država da gaji krvopije, donira fudbalske klubove i njihove huligane, toleriše javašluk i kraduckanje, i uporno uvećava činovnički aparat.
[ Java Beograd @ 13.09.2013. 11:59 ] @
Citat:
Mystery-Man:.... Mislim kakva je to poruka za bilo koga ko zeli da u ovoj zemlji na posten i vredan nacin zaradi tu platu od bednih 1000 eur.
Poruka je jasna: ko plaća struju - on je glup, jer onaj ko je nije plaćao dobija 40% za dž. Ko je platio legalizaciju - on je glup, jer ovi kasnije nisu plaćali. Ko zaradi platu i plati poreze - još je gluplji, jer je time finansirao lopovski aparat činovnika.

Ko je pametan ? Lopovi koji kradu nemilice sve do iznosa do kojeg nema krivičnog gonjenja. Lopovi koji sa vrha vlasti pokradu Galeniku za preko 20 milona €, i tako redom.
[ Sale_123 @ 13.09.2013. 12:41 ] @
Postoji jedna dobra (tajkunska) izreka: Sve pitajte osim kako sam zaradio prvi milion :)
[ Emmy @ 13.09.2013. 13:43 ] @
oporezivanje ne treba da bude progresivno vec najmanje proporcionalno, a po mogucstvu i REGRESIVNO !

Kao sto neko dobro primeti ljudi sa visim primanjima cak i pri regresivnom oporezivanju placaju daleko vise od onih sa manjim, a daleko vise i trose tj pune pdv kasu ! I sta sad ni to nije dovoljno ?

[ X Files @ 13.09.2013. 15:07 ] @
Otkud tolika uznemirenost zbog poreza preko 100,000, kad se zna da niko u Srbiji nema toliku platu. Pogotovo je nemaju zaposleni u privatnom sektoru, koji upravo zato i kukaju na društveni, koji prima basnoslovnih 40-60,000.

Prema tome, brišite temu, to se odnosi na neku drugu državu...
[ negyxo @ 13.09.2013. 15:49 ] @
Citat:
Emmy: oporezivanje ne treba da bude progresivno vec najmanje proporcionalno, a po mogucstvu i REGRESIVNO !

Kao sto neko dobro primeti ljudi sa visim primanjima cak i pri regresivnom oporezivanju placaju daleko vise od onih sa manjim, a daleko vise i trose tj pune pdv kasu ! I sta sad ni to nije dovoljno ?



Kad vec pisemo sta ko misli...

Meni je interesantno kada ljudi kazu "mislim da je tako najpostenije, da sto vise zaradjujes da placas sto vise". Ja opet sa druge strane mislim, da je "najpostenije" da svako placa isto. DA, fixno isto. Nema "jednakijih", pa neki malo vise, neki malo manje. Kao sto i svako kada udje u prodavnicu ne ocekuje da placa proizvod shodno tome koliko zaradi, ili kada placa neku uslugu (mada i toga ima), tako i prokleti porez ne treba da se placa procentualno, kamoli progresivno kada svaka individua otprilike kosta drzavu istu. Drazava bolje da se okrene trzisnom resenju i da naplacuje usluge, pa ako neko vec misli da trosi resurse neka se pruzi koliko je dugacak.
[ S A J A @ 13.09.2013. 16:26 ] @

Evo malo materijala na temu fiksnog ili progresivnog oporezivanja.

Tu je i odgovor onima koji planiraju da izbegnu višu stopu poreza tako što sebi smanje zaradu - veća stopa poreza se primenjuje samo na iznos preko cenzusa a ne za sve.
Dakle ako imamo dodatno oporezivanje od 5% na zarade preko 100.000, i neko ima zaradu 105.000, on plaća tih dodatnih 5% samo na 5000 a ne na ceo iznos.



[ tdusko @ 13.09.2013. 16:26 ] @
Ja bih rekao da mnogi mesaju progresivno i drakonsko oporezivanje. Nemacka recimo ima progresivno oporezivanje pa nisam nesto primetio da cveta siva ekonomija, sta vise broj onih koji ne placaju i koji taje porez je mali u poredjenju sa onima koji placaju. Problem nastaje onda kada se neko seti da skida kozu s'ledja onima koji iole nesto zaradjuju, ali mi to i ne znamo da ce biti. Ja bar nisam nista zvanicno video, samo medijsko flame-ovanje.
[ da.li.sam.to.ja @ 13.09.2013. 21:58 ] @
moja plata je isto odlicna a plus privatni posao tako da se ne zalim ali otvoreno tvrdim da su najvece NEplatise struje vode itd na dedinju i senjaku a najredovnije platise su po selima i to u vojvodini.

[ Dexic @ 15.09.2013. 11:27 ] @
Citat:
tdusko:
Ja bih rekao da mnogi mesaju progresivno i drakonsko oporezivanje. Nemacka recimo ima progresivno oporezivanje pa nisam nesto primetio da cveta siva ekonomija, sta vise broj onih koji ne placaju i koji taje porez je mali u poredjenju sa onima koji placaju. Problem nastaje onda kada se neko seti da skida kozu s'ledja onima koji iole nesto zaradjuju, ali mi to i ne znamo da ce biti. Ja bar nisam nista zvanicno video, samo medijsko flame-ovanje.

Nemacka je super uredjena drzava gde svako ima DOVOLJNO ili je bezobrazan generalno. (ima i nekih izuzetaka ali ako smanjis taj broj izuzetaka na promile onda to i nije problem)
Sve zemlje gde radi takav porez i gde se narod generalno malo/mizerno zali su extremno uredjene (Swiss, DE, Skandinavija)

Kako li vi mozete samo da dajete Nemacku kao primer za nesto sto se treba primeniti u Srbiji nije mi jasno :D Mislim, lepo bi bilo da mi preko noci dodjemo u taj stadijum. Ali nerealno je da ce kod nas bilo sta, a da je na papiru dobro, biti primenjeno kako treba.
[ ventura @ 15.09.2013. 11:43 ] @
Citat:
da.li.sam.to.ja:
moja plata je isto odlicna a plus privatni posao tako da se ne zalim ali otvoreno tvrdim da su najvece NEplatise struje vode itd na dedinju i senjaku a najredovnije platise su po selima i to u vojvodini.

Super je što ti otvoreno tvrdiš nešto, ali to ne znači da je ta tvrdnja zbog toga ni milimetar tačnija.

Veliki neplatiša iz Donjeg Strmenjkovca nije nikakva vest, ali zato veliki neplatiša iz Užičke jeste. Isto tako gomila tih nekretnina po dedinju i senjaku koje duguju ogromne iznose za komunalije faktički nemaju vlasnika ili su napuštene. Recimo banka biznismenu oduzme kuću jer je ona bila zalog nekom kreditu koji je propao, i kuća je formalno vlasništvo banke, sudski spor traje, vlasnik kuće odbija da se iseli, ali isto tako odbija da plaća račune jer kuća de fakto nije njegova. Ili je recimo kuća totalno napuštena ali pod tolikim sporovima sa više strana da se tu ni ne zna ko je vlasnik (banke, zelenaši, bivši partneri..), samim tim niko ni ne plaća komunalije. Prosečna kuća na dedinju je sigurno 10-20 puta veća od prosečnog stana u Beogradu, pa su samim tim i komunalije utoliko veće. Da napraviš milionski dug sa stanom od 60 kvadrata, za to treba biti stvarno talentovan.. Da napraviš toliki dug sa kućom od 800 kvadrata, verovatno ti treba pola godine ili godinu dana ne plaćanja računa...

Nemojte ovo da shvatite da ja pravdam bilo koga, samo mi je interesantno da posmatram koliko ljude ne zanima da razmisle par sekundi o nekim uzročno-posledičnim vezama, i koliko stvari bi bile mnogo jasnije kad bi se samo malo mućnulo glavom.
[ Dexic @ 15.09.2013. 11:47 ] @
A ti tvrdis da su sve/vecine tih kuca u stvari bas takve, pod znakom pitanja ko je vlasnik?:) A po cemu je onda to sto ti tvrdis tacnije? :D
[ ventura @ 15.09.2013. 11:57 ] @
Nemam pojma koliko kuća na Dedinju i Senjaku duguje milionske iznose, da li je to jedna ili 1000 kuća. Nisam neki preterani ljubitelj senzacionalizma pa da dozvolim da mi takvi naslovi po novinama formiraju mišljenje, već pokušavam da logički sagledam stvari.

Ali ima ljudi koji iskreno veruju da su neplatiše struje na dedinju najveći problem u državi, a neplatiše po selima su jadni ljudi-mučenici.. Koji veruju da bi svima svanulo kad bi se Miškovićevo bogatstvo razdelilo narodu (svakome bar po jedan ferari u najmanju ruku) itd.. Ima takvih i ovde na forumu koliko hoćeš, ali ja nisam jedan od tih.
[ tdusko @ 15.09.2013. 12:24 ] @
Citat:
Dexic: Kako li vi mozete samo da dajete Nemacku kao primer za nesto sto se treba primeniti u Srbiji nije mi jasno :D Mislim, lepo bi bilo da mi preko noci dodjemo u taj stadijum. Ali nerealno je da ce kod nas bilo sta, a da je na papiru dobro, biti primenjeno kako treba.
A ko je davao Nemacku kao primer za nesto sto se treba primeniti u Srbiji? Jel moze citat? Ja sigurno nisam. Ja sam samo konstatovao da Nemacka ima progresivno oporezivanje zarada kao replika na to sto su mnogi napisali da je progresivno oporezivanje po definiciji lose i da vodi u porast sive ekonomije itd itd. Ako nije preterano nego je odmereno taman toliko da se niko ne zeza oko mutljavine i ako postoji iole krstena kontrola onda nece dovesti do povecanja sive ekonomije.
[ negyxo @ 15.09.2013. 15:41 ] @
@SAJA
Propagiranje progresivnog i bilo kakvog procentualnog poreza je ko kancer, koji treba suzbijati u startu.

Interesantan mi je zakljucak od ovog drugog videa:

[/quote]

"It is often considered the fair tax system, because it taxes people according to their ability to pay."

Hahaha, znaci savim je fer, ti mozes vise da platis i onda je OK da vise platis. Jel to onaj argument "just because"?

Kao sto rekoh, ovim se normalizuju individue, svi smo jednaki. Naravno, razlog zasto u praksi nije je zato sto realni sektor ne naplacuje na taj nacin usluge, nego samo parazitska drzava za svoje usluge (citaj: naduvana birokratija). Inace da je tako, totalno bi bilo svejedno koliko zaradjujes.
[ S A J A @ 15.09.2013. 16:02 ] @
Citat:
negyxo: @SAJA
Propagiranje progresivnog i bilo kakvog procentualnog poreza je ko kancer, koji treba suzbijati u startu.


Ti da si upućen znao bi da bogati plaćaju procentualno prilično manje poreza nego "obični" ljudi. Čak i sa progresivnim oporezivanjem, pitanje je da li svi jednako plaćaju.

Pogledaj ovo:

http://www.youtube.com/watch?v=oi6BQLM4aqo

http://www.youtube.com/watch?v=w2ZgWRTrvbI
[ negyxo @ 15.09.2013. 17:52 ] @
Mislim da sam na ovoj temi jasno rekao svoj stav. Ti kazes "procentualno" i tu se prica zavrsava. Vec prezvakano na ES sto puta. No, svaki put kada neko krene da prica o procentima i tako nekim proporcionalnim sistemima, treba samo vratiti balans, i reci kako je to glupost (bez uvrede, ne mislim za tebe, nego za taj argument), cisto da se ljudi ne povampire i pod "stampedo" efektu da kroje odluke.
[ Homer J. Simpson @ 15.09.2013. 23:15 ] @
Progresivno oporezivanje je BS.
Zasto bi neko placao vise a dobijao isto (tj. nista , racku).
Ako je neko zaradio nesto - nek plati isto (istu sumu) ko i svi ostali.
Ako je ukrao - oduzeti mu sve (a ne progresivno oporezovati).
[ Dexic @ 16.09.2013. 05:27 ] @
Zato sto taj koji je zaradio vise, nije to zaradio jer je milion puta vrednija osoba od proseka, vec zato sto se snasao.
Ne vredi generalno gledati da li je progresivno oporezivanje BS, mora se gledati svako mesto (drzava) zasebno, zato i kazem tdusku da ne vredi porediti Nemacku.

Tamo itekako ima smisla progresivno oporezivanje - zna se sta drzava znaci, zna se da drzava mora da funkcionise, zna se koliko za to treba novca, zna se koliko treba za prikladan zivot (minimum + psihicki osecaj da se ne zateze). Kad se sve to zna, lako je shvatiti da onaj ko najmanje zaradi najmanje i procentualno i apsolutno treba najmanje da plati.
BS je venturina izjava (njega uzimam kao reper jer je za razliku od drugih prilicno precizno se izrazio) da ko vise zaradi vise vredi za drustvo! Onaj ko napravi BS, prodaje ga svima kojima to ne treba nikako ne vredi za drustvo i u stvari je parazit najveci :)
Onaj ko samo napravi sta vidi da postoji potreba u drustvu je takodje delimicno parazt.

Onaj ko pomeri drustvo napred, pobolja zdravlje, zivot, itd. moze reci da vredi vise od drugih - koliko njih u stvari zaradi mnogo vise? Mizeran broj. Uglavnom moraju da rade za druge, a TI DRUGI zarade vise.


A progresivno oporezivanje kod nas... znamo sta (ne) dobijamo od drzave, nemamo pojma koliko u stvari treba za to, ne zna se koliko se od toga capi, pa nije ni cudo da cak i mufte koje samo od drzave zarade ne zele da plate veci porez.
Jedino je neko iz FIAT-a ili malinari ili slicno koji najveci deo IZVEZU, da se zale. A paraziti ciji posao zavisi od drzave same (citaj: presipanje iz supljeg u prazno) bi po trenutnom slovu na papiru trebali biti najvise pogodjeni.
Sto cik recite da nije OK? I cik recite da ce tako i biit :D
[ component @ 16.09.2013. 08:30 ] @
Evo dva primera iz mog okruženja:
osoba A: Radi u IT kompaniji. Zaražuje oko 150.000 dinara. Za taj novac radi po nekad i 10-12 sati dnevno, dolazi vikendom na posao. Malo-malo pa joj nude posao u inostranstvu.
osoba B: Radi u proizvodnji. zaražuje oko 30.000 dinara. Smena je 8 sati, ponedeljak-petak.

Otprilike su isto godište. Dok je osoba A studirala glavno zanimanje osobe B je bio izlazak po kafićima, provod itd.

Izračunajte koliko je koja osoba uplatila novca u budžet Srbije za poslednjih 5 godina. Osoba A se skoro razbolela i bila joj je potrebna operacija. Morala je od svog novca da da skoro 2000€ jer je bila "na listi čekanja" a pregled (ne operacija) je zakazana za 6 meseci. Sećam se koliko je problema bilo oko deteta pošto ti treba debela veza da ga smestiš u vrtić da bi mogao da odeš na posao i zaradiš novac za ovu državu.
Na žalost, izgleda da će prihvatiti ponudu iz inostranstva i odseliti se sa porodicom iz Srbije. Kaže da je dosta davala za Srbiju i nikada ništa nije dobila za uzvrat i da su ovi novi nameti poslednja kap.
[ Dexic @ 16.09.2013. 08:45 ] @
I onda imamo kontraprimer:
Osoba A: Radi u IT-u, ima realan prihod od 150.000, placa od toga 0% Srbiji jer je nasla nacine da izbegne poreski sistem Srbije, a realno kad bi isti stigo do Payoneera- (najblazi nacin, a tek sta sve moze ozbiljnije...)
Osoba B: Radi u proizvodnji malina, zaradjuje 100.000 mesecno, placa porez Srbiji.

I sta sad?


Nije pitanje da li treba progresino oporezivati, vec kako doci dotle. (sta uraditi pre toga). A misljenje tipa "Bill Gates treba da plati 10$ ako Joe Sixpack plati 10$ poreza" ce misliti samo bezobrazne osobe koje misle da im svi uzimaju :) A oni jadni su zaradili svoj deo resursa zemlje, samim time sto su se rodili na pravom mestu.
Mislite da radnik iz Bangladesa koji pravi Nike patike ne bi mogao da bude pametniji i korisniji od Nikole Tesle? U trenutnoj situaciji ne bi... ali to sto on mora da radi tamo da bi preziveo ne znaci da ne vredi vise od mene, tebe, ili bilo koga na forumu, BG-a, Jobsa, Buffet-a, Sorosa i ne znam ti ni ja koga.
[ component @ 16.09.2013. 09:15 ] @
Citat:
Dexic: I onda imamo kontraprimer:
Osoba A: Radi u IT-u, ima realan prihod od 150.000, placa od toga 0%...
Osoba B: Radi u proizvodnji malina, zaradjuje 100.000 mesecno, placa porez Srbiji.

Zašto misliš da osoba A ne plaća porez a osoba B plaća? Ovde je reč o dodatnom oporezivanju onoga ko već nešto plaća. Ko ne plaća do sad neće ni po novom plaćati ništa, makar zarađivao i 1.000.000.

Citat:
Dexic:
Nije pitanje da li treba progresino oporezivati, vec kako doci dotle. (sta uraditi pre toga).


Naravno da je pitanje a odgovor je: ne treba progresivno oporezivati!

Pogledajmo ovu vest: http://www.b92.net/biz/vesti/s...09&dd=15&nav_id=753799

Ko primi platu 400€ već je država uzela svoj deo od 520€. Od plate od 1200€, dadžbine su 1560€. Ovaj od 1200€ je već platio 1040€ više nego ovaj prvi (tj. on i njegov poslodavac). Šta je dobio za tih 3 puta više novaca koji su uplaćeni Srbiji? 3 puta bolje zdravstvo? 3 puta bolje puteve? 3 puta brže i ljubaznije državne službenike? Naravno da će ljudi otići u inostranstvo za platu od 2000-2500€ umesto da ostanu ovde i da dopuste da im država uzme još više pošteno zarađenog novca.

Citat:
Dexic: A misljenje tipa "Bill Gates treba da plati 10$ ako Joe Sixpack plati 10$ poreza" ce misliti samo bezobrazne osobe koje misle da im svi uzimaju :)

Vidim da puno ljudi ne razlikuje šta znači procenat. Ako Bil Gates zaradi isto koliko i Joe Sixpack on će platiti isto toliko poreza. Ako zaradi 100 puta više plati će 100 puta više poreza. Zar nije pošteno? Da li misliš da Bil Gates treba platiti 999.000$ poreza na zarađenih 1.000.000$, a Joe Sixpack 10$ na zarađenih 1000$? Zašto bi se Bil uopšte onda trudio ako stalno povećavaš procenat koji ćeš mu uzeti?
Zašto onda banka ne uvede progresivnu kamatnu stopu na moju štednju? Zašto nebi dobio 1% na 10.000 štednje, 10% na 100.000, a 90% kamate na 1.000.000?

Da skratim. Ovaj sistem je smišljen da bi se uzelo više para, ne da bi bio fer. Ko to ne vidi zaista je naivan.
[ dusans @ 16.09.2013. 09:26 ] @
Component,

Mrzelo me da čitam onaj tekst sa B92 i da tražim odakle mu 520e na 400e neto plate,
nešto je tu pogrešno izračunao ili je pravio neku svoju matematiku radi naslova, šta već...

Čisto da se ne frljamo sa ciframa, na 400e neto plate državi ide 260e doprinosa, tj. bruto plata je 660e (a ne 920e), dakle:
NETO*0.65 = DOPRINOSI
NETO*1.65 = BRUTO
BRUTO*0.394 = DOPRINOSI
BRUTO*0.606 = NETO


[Ovu poruku je menjao dusans dana 16.09.2013. u 10:41 GMT+1]
[ negyxo @ 16.09.2013. 09:43 ] @
Citat:
Dexic: Zato sto taj koji je zaradio vise, nije to zaradio jer je milion puta vrednija osoba od proseka, vec zato sto se snasao.


Probaj da izbacis rec "vrednija". Jednostavno shvati to ovako, neko je jednostavno zaradio vise. Bez da se ulazi u to da li je vredniji, da li je bolji/gori, ne/inteligentan, da li bi i neko drugi mogao isto tako da zaradi... Postoje razni nacini da se zarade pare, najbtinije za svako drustvo je da je u okvirima zakona, a to kako ce odredjeni posao prihodovati prepusti trzistu...

Znas, meni je totalno apsurdna situacija gde imas osobu A, koja namesti neki prozivod X, i onda proda taj proizvod na N mesta, i onda imas masu koja kaze "pa nije posteno da osoba A zaradjuje toliko a placa porez kao i ostali, daj da ga rebnemo" jer pazi sad, osoba A da nema te mase ne bi ni zaradila te pare, pa stoga ta masa je doprinela njegovom uspehu. OK, OK, so far so good, ali zar nije to ironicno, mislim licemerno, "Vi" ste mu dali te pare, "Vi" ste ga ucinili bogatim, zasto sada trazite da mu uzmete pare, naravno pod paravanom drzave? Pa sve to je moglo da se zaobidje prostim ne kupovanjem proizvoda osobe A. LICEMERNO!
[ Dexic @ 16.09.2013. 09:45 ] @
Citat:
component: Zašto misliš da osoba A ne plaća porez a osoba B plaća?

Zato sto je to slucaj.
Citat:
Ovde je reč o dodatnom oporezivanju onoga ko već nešto plaća. Ko ne plaća do sad neće ni po novom plaćati ništa, makar zarađivao i 1.000.000.

I znaci osoba A ne placa nista, a dobija isto sto i osoba B, koja ce sada dodatno placati (obrnute cifre, 150.000 placa osoba B).

Citat:
component: Naravno da je pitanje a odgovor je: ne treba progresivno oporezivati!

Nije:

Citat:
Pogledajmo ovu vest: http://www.b92.net/biz/vesti/s...09&dd=15&nav_id=753799

Ko primi platu 400€ već je država uzela svoj deo od 520€. Od plate od 1200€, dadžbine su 1560€.

Sta pricas ti jbt?:)
Jesi li ti svestan koliko si izlupetao upravo?:) (necu reci da si slagao, jer bi to znacilo da znas da nisi u pravu, a izgleda da ne znas)
Prvo, mani se senzacionalistickih clanaka i "cifara" u njima, netacne su u vecini slucajeva.
Drzava ne uzima 64% od BRUTO, vec 64% u odnosu na NETO platu, sto je glupost da se izjavi uopste (nesto u odnosu na neto), ali ajde...
Znaci, na 1000EUR ukupno koliko kostas gazdu, drzava uzme oko 30+%, a ti dobijes <70%. Najveci procenat dobija onaj sa najmanjom platom, najmanji onaj sa 5x prosecnom platom (oko 250.000). Oko 5x prosecne se vec kriva prvo vraca nazad pa tek na neku jos vecu sumu prelazi opet navise. Znaci onaj od 300.000 bruto placa MANJI procenat od onog sa 250.000 bruto.

Da je ovo velika cifra jeste realno - ali da li mislis da i onaj ko zaradi 20.000 treba da plati 10.000 porez kao i onaj sto zaradi 200.000 da plati 10.000 porez?:)

Citat:
Ovaj od 1200€ je već platio 1040€ više nego ovaj prvi (tj. on i njegov poslodavac). Šta je dobio za tih 3 puta više novaca koji su uplaćeni Srbiji? 3 puta bolje zdravstvo? 3 puta bolje puteve? 3 puta brže i ljubaznije državne službenike? Naravno da će ljudi otići u inostranstvo za platu od 2000-2500€ umesto da ostanu ovde i da dopuste da im država uzme još više pošteno zarađenog novca.

To je druga stvar, i to niko nije rekao drugacije ;) Cak sam i lepo u postu iznad tebe dao primer da se kod nas ne zna sta gde ide i za sta koliko treba, i sta se dobija... i da je sasvim logicno ocekivati da ne zelis nikakav porez da platis.
Pitanje je samo kako urediti drzavu, tj. kojim putem doci do uredjenog stanja, gde ces znati sta dobijas za placeno. Jer lepo je dao tdusko primer Nemacke gde je progresivan porez, i znas sta dobijas time. Glupo je odmah to primeniti u Srbiji jer samo od sebe progresivno oporezivanje nece doneti nista dobro.

Citat:
component: Vidim da puno ljudi ne razlikuje šta znači procenat. Ako Bil Gates zaradi isto koliko i Joe Sixpack on će platiti isto toliko poreza. Ako zaradi 100 puta više plati će 100 puta više poreza. Zar nije pošteno?

Nije:
Citat:
Da li misliš da Bil Gates treba platiti 999.000$ poreza na zarađenih 1.000.000$, a Joe Sixpack 10$ na zarađenih 1000$? Zašto bi se Bil uopšte onda trudio ako stalno povećavaš procenat koji ćeš mu uzeti?

Pravis se glup ili nisi upoznat sta znaci PROGRESIVAN porez?
Nece BG platiti 990.000$ poreza, ali ce platiti 500.000$. A trudice se jer ako ne zaradi vise od Joe Sixpack-a BRUTO, nece imati vise od Joe Sixpack-a NETO. A bitno je koliko imas neto.
Poenta PROGRESIVNE skale poreza jeste bas da i kad zaradis vise, placas veci PROCENAT od ukupne sume, ali NE POSTOJI NIJEDNA JEDINA situacija gde ce neko sa vecom zaradom imati MANJE nego nego sa MANJOM BRUTO zaradom, a da nema decu, supruznike i sl. sto nema ovaj drugi, tj. da nema dodatne troskove za odbitke. Ako uzmes dve IDENTICNE osobe po pitanju poreskog sistema, gde jedna zaradi 10.000$ a druga 10.500$ mesecno, UVEK ce ovaj drugi imati vise NETO u PROGRESIVNOM poreskom sistemu.

Srbija inace NEMA progresivan poreski sistem, vec naprotiv trenutno postoje delovi spektra gde je REGRESIVAN.

Citat:
Zašto onda banka ne uvede progresivnu kamatnu stopu na moju štednju? Zašto nebi dobio 1% na 10.000 štednje, 10% na 100.000, a 90% kamate na 1.000.000?

Ko pominje te cifre? Da li bi malo barem probao da vidis konkretne cifre za poreze pre nego sto nastavis da lupetas sa brojkama?
Da li si i jednu zemlju normalnog sveta prelista i video koje su konkretne brojke PROGRESIVNOG sistema oporezivanja pre svih ovih izjava?;)
Evo da ti olaskam na primeru NEMACKE:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Income_Tax_Germany_2010.png
Znaci ko zaradi vise, UVEK ima vise nego neko u istom dependancy stanju.

Inace, da imas iskustva, znao bi da ti banka i daje progresivnu kamatnu stopu :) U odnosu na stope progresivnog poreza, cak i bolje progresivnu cesto :)

Citat:
Da skratim. Ovaj sistem je smišljen da bi se uzelo više para, ne da bi bio fer. Ko to ne vidi zaista je naivan.

E vidis ovde se misli i da je u pitanju samo medijska hajka i da od toga nece biti nista, a ne da je zamisljen da uzme vise para.
Da nema dobrostanje naroda kao primarni razlog, def. :D To niko ne sumnja ;)
[ Dexic @ 16.09.2013. 09:46 ] @
Citat:
negyxo:
Citat:
Dexic: Zato sto taj koji je zaradio vise, nije to zaradio jer je milion puta vrednija osoba od proseka, vec zato sto se snasao.


Probaj da izbacis rec "vrednija". Jednostavno shvati to ovako, neko je jednostavno zaradio vise. Bez da se ulazi u to da li je vredniji, da li je bolji/gori, ne/inteligentan, da li bi i neko drugi mogao isto tako da zaradi... Postoje razni nacini da se zarade pare, najbtinije za svako drustvo je da je u okvirima zakona, a to kako ce odredjeni posao prihodovati prepusti trzistu...

Znas, meni je totalno apsurdna situacija gde imas osobu A, koja namesti neki prozivod X, i onda proda taj proizvod na N mesta, i onda imas masu koja kaze "pa nije posteno da osoba A zaradjuje toliko a placa porez kao i ostali, daj da ga rebnemo" jer pazi sad, osoba A da nema te mase ne bi ni zaradila te pare, pa stoga ta masa je doprinela njegovom uspehu. OK, OK, so far so good, ali zar nije to ironicno, mislim licemerno, "Vi" ste mu dali te pare, "Vi" ste ga ucinili bogatim, zasto sada trazite da mu uzmete pare, naravno pod paravanom drzave? Pa sve to je moglo da se zaobidje prostim ne kupovanjem proizvoda osobe A. LICEMERNO!

Tolika glupost da necu ni da citam dalje postove tvoje :)
[ SlobaBgd @ 16.09.2013. 10:05 ] @
Citat:
Zašto onda banka ne uvede progresivnu kamatnu stopu na moju štednju? Zašto nebi dobio 1% na 10.000 štednje, 10% na 100.000, a 90% kamate na 1.000.000?

Just for record, to već (odavno) postoji. Doduše, ne u tim karikiranim razmerama kao što je navedeno u citatu, ali postoji.
Svakako da nije ista kamatna stopa za, recimo, oročenu štednju za isti vremenski period, za sumu od 100 E i za 100 000 E.
[ Ivan Dimkovic @ 16.09.2013. 10:29 ] @
Citat:
Dexic
Nece BG platiti 990.000$ poreza, ali ce platiti 500.000$. A trudice se jer ako ne zaradi vise od Joe Sixpack-a BRUTO, nece imati vise od Joe Sixpack-a NETO. A bitno je koliko imas neto.


Svako sa 2 grama mozga, a ti koji zaradjuju $990K imaju malo vise od 2 grama mozga, ce unajmiti finansijkog konsultanta da im optimizuje tokove novca kako bi izgegli sto vise poreza.

Tako da tih "$500K od $990K" politicari mogu samo da sanjaju posto ce se tako nesto desiti na sveti nikad.

Bas kako i treba da bude, posto od kada je sveta i veka, pametni ljudi nalaze nacina da ih kojekakvi lezilebi (poput karijerista politicara danas) ne vuku za nos.

Mislim, mozda i postoji neko ko prijavljuje $1M kao normalnu platu i na to placa regularan porez - ali taj neko je prilicno redak izuzetak.

Iskreno, bolje da tih $500K lepo stavi u dzak i baci iz aviona nad Afrikom nego da ih uplati u drzavnu kasu.
[ vos @ 16.09.2013. 10:38 ] @
Citat:
S A J A:
...zato je i osmišljeno progresivno oporezivanje...


Ne, progresivno oporezivanje je "osmisljeno" samo iz tog razloga sto pogadja jedan mali procenat stanovnistva tako da njihovo nezadovoljstvo ovom "pravdom" ne utice bitno na demokratskim izborima gde njihov glas vredi jednako kao i glas plebsa.
[ Java Beograd @ 16.09.2013. 10:42 ] @
Citat:
Dexic:Zato sto taj koji je zaradio vise, nije to zaradio jer je milion puta vrednija osoba od proseka, vec zato sto se snasao.
Ovde koristiš izraz "snašao se", naravno u pežorativnom smislu, maltene kao "leva ruka desni džep". I tvrdiš da 1.000.000 € (otprilike) ne može na pošten način da se zaradi. Sad, ako neko pošteno nosi gajbice, ili pošteno radi molerski posao - ne može naravno.
Ali ako neko godinama ulaže svo svoje veliko inženjersko i menadžersko umeće, pa od male radionice, uspe za 10-15 godina da napravi dobru mašinsku firmu, i sa 50 radnika proizvodi delove za Mercedes / Boing / Simens - on se nije "snašao". On je svaki pojedinačni 1 € iz te gomile zaradi na svojim znojem.
[ component @ 16.09.2013. 10:45 ] @
Citat:
SlobaBgd: Just for record, to već (odavno) postoji. Doduše, ne u tim karikiranim razmerama kao što je navedeno u citatu, ali postoji.
Svakako da nije ista kamatna stopa za, recimo, oročenu štednju za isti vremenski period, za sumu od 100 E i za 100 000 E.

Nisam oročavao ništa toliko veliko, ali mi je drago da postoji tako nešto Može li neki link koja banka to nudi? Ne mogu da nađem nigde.

Dexic, nikako se ne slažemo I dalje mislim da progresivno oporezivanje nije fer. Upravo gledam izvod iz finansija za moju platu. Nisam prešao granicu od 100.000 din, ali se nadam da ću nekada u budućnosti preći (a da evro tada ne bude 200 din ili tako nešto )
Evo javno moje zarade:

Prošlog meseca zaradio sam 93,964.25 dinara.
Porez na zarade je 12,147.36 dinara.

Doprinosi na teret radnika:
Doprinos za PIO je 17,221.57 dinara.
Doprinos za zdravstvo je 8,147.13 dinara.
Doprinos za zapošljavajne je 993.55 dinara.
Ukupni doprinosi na teret radnika su 26,362.25 dinara.

Ugovorena bruto zarada (bruto I) je 132,473.61 dinara.

Doprinosi na teret poslodavca:
Doprinos za PIO je 14,572.10 dinara.
Doprinos za zdravstvo je 8,147.13 dinara.
Doprinos za zapošljavanje je 993.55 dinara.
Ukupni doprinosi na teret poslodavca su 23,712.78 dinara.

Bruto II (ukupni trošak za poslodavca) 156,186.39 dinara.

Dakle, moj poslodavac je olakšan za 156,186.39 dinara prošlog meseca, ja sam od toga dobio 93,964.24 dinara. Ako razliku od 62.222.14 dinara nije uzela država Srbija ne znam ko je?!?

Jasno mi je da će mi biti oporezovan samo deo preko 100.000 dinara (ukoliko imam sreće pa mi se plata poveća iznad 100.000 dinara). Ali razumi da je po meni ovaj način oporezivanja vređanje onih koji pošteno rade i plaćaju porez. Nije stvar u iznosu. I 1 dinar je previše.
[ negyxo @ 16.09.2013. 11:01 ] @
Citat:
Dexic: Tolika glupost da necu ni da citam dalje postove tvoje :)


Koja slucajnost, ja bas isto pomislio i na tvoje postove ;)
[ dzerirajs @ 16.09.2013. 11:21 ] @
Sve to oko oporezivnja svi mi gledamo iz nekog svog ugla i važemo koliko nas to pogađa, međutim, hajde da pogledamo širu sliku.
Imamo državu sa rupom(rupetinom) u budžetu koja mora da se zatvori. Postoje tri vrste zakrpa:
1. Zaduživanje
Oko zaduživanja svi možemo da se složimo da je najgora varijanta (mada postoje situacije kada je i to pametnije).
2. Smanjenje troškova budžeta.
Oko smanjenja troškova isto tako možemo da se složimo da najveće uštede mogu da se postignu racionalizacijom broja NEKIH (ne svih) budžetskih korisnka i korigovnjem njihovih zarada (na niže, naravno) kako bi se na kraju određeni deo budžetskih poslova učinio manje primamljiv i kako bi se naterali ljudi da traže druge(bolje) izvore prihoda(pre svega preduzetništvo).
3. Povećanje priliva u budžet
3a Po osnovu većeg promet roba i usluga (PDV), pa samim tim i povećanje broja zaposlenih(moće i obrnutim redom), teško je očekivati na kratak rok da je ovo moguće rešenje rupe u budžetu jer postoji neizvesnost.
3b. Po osnovu povećanja stope oporezivanja. Počelo se sa povećanjem stope PDV-a, nastavlja se sa progresivnim oporezivanjem zarada uz najavu da se na niže zrade smanje nameti i time suzbije sivo tržište, pa samim tim poveća priliv u budžet. Siguran sam da će deo ovog paketa da bude i pojačana kontrola gore pomenutog.
Samo smanjenje troškova (2) je najnepopularnija mera i socijalno najrizičnija jer, da se razumemo, svi ti ljudi koji rade (neki će reći nerade) u državnom aparatu,hrane svoje porodice od tih plata i te njihove plate u ova krizna vremena, na neki suludi način, predstavljaju neku vrstu solidarnog poreza svima ostalima(a da nas niko nije pitao da li želimo da budemo solidarni). Ali isto tako svi su svesni da je to na duži rok neodrživo i da će morati da dođe do rezova. Pitanje je ko će imati čuku da to uradi.
Sve mere koje se sprovode nemaju samo jedan efekat. Posmatrajte to kao veliki broj povezanih sudova gde u jedan sipaš a drugi se popunjavaju i obrnuto. Sada... naš je najveći problem što nam polako ali sigurno svi sudovi presušuju.
Tako da u ovom trenutku nema nam pomoći, porez ide gore na deo zarade preko 100.000 sviđalo se to nama ili ne.



[Ovu poruku je menjao dzerirajs dana 16.09.2013. u 12:57 GMT+1]
[ dejanet @ 16.09.2013. 11:26 ] @
Evo sta kaze Gospodar Vucic:
Citat:
Što se tiče ideje o uvodjenju ekstraporeza, Vučić kaže da se traži rešenje ali da tu "nema genijalnih stvari".

"Nikome ta ideja nije ni bliska ni laka, a solidarni porez bi obuhvatao samo javni sektor i to samo deo natprosečnih primanja, ali se nadam da tu meru nećemo morati da donosimo", kaže on i dodaje da misli da PDV od 20 odsto neće rasti.

http://www.b92.net/biz/vesti/s...09&dd=15&nav_id=754035
[ dzerirajs @ 16.09.2013. 11:42 ] @
^
Bojim se da će onda da shvate da je to po onoj narodnoj "Bodu vola za pola kile mesa" jer je takvih plata relativno malo u masi, pa će onda još ispasti da je taj "vo" zapravo stranački, jer plate od preko 100.000 u javnom sektoru imaju uglavnom ljudi na rukovodećim pozicijama a oni su najčešće stranački postavljeni. Pored generalnog nezadovoljstva naroda, imaće i nezadovoljstvo u stranci.
[ angelos @ 16.09.2013. 12:16 ] @
Chek malo, neka mi sad neko objasni jer nisam bas najbolje shvatio.
Na platu od 1350e ili vecoj, naveo sam kao primer.
1.
Placam penziono (necu docekati penziju ili cu imati cackalice)
Placam zdravstveno (opet placam sve lekove, shekam par sati lekara, cekam mesecima termin za specificne preglede)
I sve one ostale dadzbine..... Tako?

2. Rebnu me jos jedan porez na preko 1.8 ili 2 Miliona godisnje?

3. A pre toga me rebnu za preko 100k ili 200k mesecno?

Chek malo, i onda ja godisnje zaradim 30-40% svoje plate, a ostalo ode drzavi!? Usput placam razliku og 60-150 rsd (akciza i porezi na gorivo, taksa za puteve), razbijam amortizere, spone i lezajeve na kolima?
Uleti mi nekli cigic svakog meseca na gajbu, mazne mi 15k dinara i ne odgovara!?

Da li je to ta prica ili se meni samo prividja da sam ja (da ne kazem svi) budale? Kako je naveo komponent, zasto ja lepo sebi ne stavim od plate od 450-600 e u dzep. Uplatim neko privatno penziono preko. Kad me nesto zaboli, sednem sa svojim parama na avion do Beca ili bilo gde i platim da me pregledaju. Moje pare, moje potroseno zdravlje kako bih ih zaradio, moja odluka kome cu ih dati. A ne da dodjem u 50-tu, izgubim zdravlje, pukne mi kicma, odu mi zglobovi i da treba da se ponizavam da molim nekog skota da me pregleda. Da radim kao noscni cuvar u banci u 60-toj jer je neko opeljesio penziono po ne znam koji put. Sve da bi oni zaposljavali svoje rodjake stetocine preko nase grbace. O cemu vi to ?
[ dzerirajs @ 16.09.2013. 12:31 ] @
Citat:
angelos: Chek malo, neka mi sad neko objasni jer nisam bas najbolje shvatio.
Na platu od 1350e ili vecoj, naveo sam kao primer.
1.
Placam penziono (necu docekati penziju ili cu imati cackalice)
Placam zdravstveno (opet placam sve lekove, shekam par sati lekara, cekam mesecima termin za specificne preglede)
I sve one ostale dadzbine..... Tako?

2. Rebnu me jos jedan porez na preko 1.8 ili 2 Miliona godisnje?

3. A pre toga me rebnu za preko 100k ili 200k mesecno?

Chek malo, i onda ja godisnje zaradim 30-40% svoje plate, a ostalo ode drzavi!? Usput placam razliku og 60-150 rsd (akciza i porezi na gorivo, taksa za puteve), razbijam amortizere, spone i lezajeve na kolima?
Uleti mi nekli cigic svakog meseca na gajbu, mazne mi 15k dinara i ne odgovara!?

Da li je to ta prica ili se meni samo prividja da sam ja (da ne kazem svi) budale? Kako je naveo komponent, zasto ja lepo sebi ne stavim od plate od 450-600 e u dzep. Uplatim neko privatno penziono preko. Kad me nesto zaboli, sednem sa svojim parama na avion do Beca ili bilo gde i platim da me pregledaju. Moje pare, moje potroseno zdravlje kako bih ih zaradio, moja odluka kome cu ih dati. A ne da dodjem u 50-tu, izgubim zdravlje, pukne mi kicma, odu mi zglobovi i da treba da se ponizavam da molim nekog skota da me pregleda. Da radim kao noscni cuvar u banci u 60-toj jer je neko opeljesio penziono po ne znam koji put. Sve da bi oni zaposljavali svoje rodjake stetocine preko nase grbace. O cemu vi to ?


Odgovor:
1. Tako. Ako plaćaš dažbine na toliku platu, najverovatnije nećeš imati samo čačkalice.
2. 20%
3. Ovo ide pod 2. pa na kraju godine 3.
I ti, kao i većina nas (koji neradimo u firmama gde se nemulja sa platama), imamo mogućnost izbora. Plati i čekaj da vidiš šta će biti na kraju( u penziji) ili štimuj papire i pokušaj da uštediš ili da preusmeriš pare negde drugde. Ali nemoj posle da bude "...i jaooo, nisam ja to tako mislio" kada te uhvate da si štelovao papire, kada propadne neko osiguranje "u Beču", ili ti (nedaj bože) zatreba hitna medicinska intervencija u Srbiji, pa ti isporuče račun od XXk eura. Da ne pričam o onom delu gde niko dok je mlad nerazmišlja o visini penzije, ali kada stignu godine svi ćemo se češati po glavi i čuditi kako nismo uspeli da uštedimo pare koje smo zakinuli državi.
[ component @ 16.09.2013. 12:38 ] @
@angelos
Upravo je tako kao što si naveo. Jedino što cifra iz tačke dva je neoporezovani deo (ne ide porez na porez) - ako ti je sad lakše

Neka je PDV i 30% i neka su porezi veći. Ali treba da budu veći za sve! Hoću i ja da platim porez na svojih 90.000 isto kao i taj od 150.000, ali da plati i onaj od 30.000 (pričamo o istom procentu zarade). Ovako ne mogu da se nadam nekoj budućnosti. Glupo je čak uvođenje progresivnog poreza i samo za javni sektor. Javni sektor treba da se optimizuje, a ne da se problemi zamazuju nekakvim kvazi rešenjima. I sav novac od poreza treba da se iskoristi za dobrobit građana Srbije, a ne da mi bude žao što su mi oteli novac dok gledam korupciju na svakom koraku
[ Java Beograd @ 16.09.2013. 12:47 ] @
Citat:
angelos:... zasto ja lepo sebi ne stavim od plate od 450-600 e u dzep. Uplatim neko privatno penziono preko. Kad me nesto zaboli, sednem sa svojim parama na avion do Beca ili bilo gde i platim da me pregledaju. Moje pare, moje potroseno zdravlje kako bih ih zaradio, moja odluka kome cu ih dati.
Ovo oko zdravstvenog i socijalnog osiguranja ovako funkcioniše u SAD.
Dakle:
1. Evo tebi sve tvoje pare.
2. Jednom godišnje platiš državi porez (nemoj samo da te đavo prevari, pa da porez ne platiš)
3. Ako hoćeš uplati gde hoćeš zdravstveno osiguranje, a ako nećeš, ne moraš. (Antibiotike i još mnoge druge lekove ne možeš da kupiš u apoteci bez recepta)
5. Penziono. Može i ne mora. Kako ti volja, koliko ti volja. Koliko si uplaćiv'o - toliku ćeš penziju imati.

Ako u 65-toj padneš gladan, bolestan i nemoćan na sred ulice, niko ti neće pomoći jer nemaš ni zdravstveno ni penzijsko. Pokupiće te samo ako si leš.

[ dzerirajs @ 16.09.2013. 12:50 ] @
Citat:
component: @angelos
Upravo je tako kao što si naveo. Jedino što cifra iz tačke dva je neoporezovani deo (ne ide porez na porez) - ako ti je sad lakše :)

Neka je PDV i 30% i neka su porezi veći. Ali treba da budu veći za sve! Hoću i ja da platim porez na svojih 90.000 isto kao i taj od 150.000, ali da plati i onaj od 30.000 (pričamo o istom procentu zarade). Ovako ne mogu da se nadam nekoj budućnosti. Glupo je čak uvođenje progresivnog poreza i samo za javni sektor. Javni sektor treba da se optimizuje, a ne da se problemi zamazuju nekakvim kvazi rešenjima. I sav novac od poreza treba da se iskoristi za dobrobit građana Srbije, a ne da mi bude žao što su mi oteli novac dok gledam korupciju na svakom koraku :(


Mislim da nisi u pravu.
Netreba i nesme da bude veći porez za sve. Jer i onaj što zarađuje 30.000, kao i ti koji zaražuješ 90.000 ima potrebe da prehrani porodicu, da školuje decu... a složićeš se da je tebi sa 90.000 to ipak lakše. Ako bi i onom sa 30.000 povećali porez, taj porez bi, ili pao na njegova leđa, pa ne bi mogao da prehrani porodicu, ili bi pao na teret poslodavca koji bi mu smanjio zaradu ili ga otpustio pa opet nebi mogao da prehrani porodicu.

Suština cele priče je u svojevrsnoj uravnilovci, gde se teži da se postigne da svi imamo za osnovno a, za nešto više, ko se kako izbori.
Mora da postoji određena doza davno zaboravljenog ljudskog i solidarnog, inače loše nam se piše. Nemože meni da bude lepo, bez obzira kolika primanja imao, ako nikome oko mene nije lepo.
[ S A J A @ 16.09.2013. 12:52 ] @
Malo ko ovde zna činjenicu, ili je namerno zanemaruje, da bogataši plaćaju manje poreza nego "obični" građanji niže i srednje klase. Uz malo poreske strategije i kojekakvih knjigovodstvenih hokus pokus poteza, svaki pametan bogataš, i kod nas i u svetu, plati više nego duplo manje poreza na svoju "zaradu" nego radnici koji rade za platu, i to sve potpuno legalno! Znači, progresivno oporezivanje, koje ima cilj da više optereti bogate, nikako nije nepravedna mera već samo jedan mali korak da se ide prema pravdi. I sa progresivnim oporezivanjem, bogataši će plaćati manje poreza on "običnih" radnika koji rade za platu. Prosto sistem je takav.

Jasno je ko dan da bogaćenje i ukrupnjavanje kapitala "diže i ubrazava" privredu, da svaka država treba da nađe način da stimuliše i nagrađuje uspešne ali sa druge strane, ne sme da se preteruje. Džabe razvoj privrede od strane krupnog kapitala ako ti imaš mase radno sposobnih ljudi koji nemaju posla. Po meni je progresivno oporezivanje dobar sistem da se dođe do pravednije raspodele poreskog opterećenja.
[ S A J A @ 16.09.2013. 13:00 ] @
Citat:
component:
Javni sektor treba da se optimizuje, a ne da se problemi zamazuju nekakvim kvazi rešenjima. I sav novac od poreza treba da se iskoristi za dobrobit građana Srbije, a ne da mi bude žao što su mi oteli novac dok gledam korupciju na svakom koraku :(


Javni sektor svakako treba da se optimizuje a i da se smanji. Prosto tamo sedi višak ljudi. Nije optimizacija da ti posao za jednog čoveka rasporediš na četvoricu nego da ostane samo jedan a da se ona trojica prebace u privatni sektor u kome bi se potrudili da svojim trudom zarade za sebe. Dizanjem poreza ili smanjivanjem plata samo u javnom sektoru ti stimulišeš ljude da prelaze u privatni jer ova država živi od privatnog sektora. Sada imaš situaciju da u javnom sektoru većina ljudi slabo radi a ima dobre plate a država jaše privatni sektor koji jedini pravi "novu vrednost" i treba da zaradi i za sebe i za državu i za javni sektor.
[ dejanet @ 16.09.2013. 13:10 ] @
^ Mašiš sustinu, ovde se radi o sirovom skupljanju para, zarad opstanka drzavnih radnih mesta i javnih nabavki.

Sto se tice zaposlenih u privatnom sektoru sa malim platama, posle eventualnog smanjivanja poreza, opet ce imati iste plate, zato sto je njihova plata rezultat traznje i malo cega drugog.
[ S A J A @ 16.09.2013. 13:22 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ali ako neko godinama ulaže svo svoje veliko inženjersko i menadžersko umeće, pa od male radionice, uspe za 10-15 godina da napravi dobru mašinsku firmu, i sa 50 radnika proizvodi delove za Mercedes / Boing / Simens - on se nije "snašao". On je svaki pojedinačni 1 € iz te gomile zaradi na svojim znojem.


Au, gde ti živiš. Na svakog poštenog privrednika (kao taj u primeru) dođe njih 5 koji do svog bogatstva dolaze raznim trange frange kombinacijama.
[ S A J A @ 16.09.2013. 13:30 ] @
Citat:
Homer J. Simpson:
Zasto bi neko placao vise a dobijao isto (tj. nista , racku).


Pa ne dobijaš isto od države kad si siromašan i kad si bogat. Kad si bogat imaš pogodnosti:

- zakon i pravila su za tebe fleksibilniji
- sve lakše završavaš, i privatno i poslovno
- država ti pomaže u bogaćenju nasuprot da ti bude na teretu kao kod siromašnih
itd...

Dakle postoji osnova da više platiš poreza jer si bolje uslužen.


[ Ivan Dimkovic @ 16.09.2013. 13:31 ] @
Cuj, te koji su sa "trange frange" kombinacijama boli ona stvar za to sta pise u zakonu, posto ga nece postovati i ovako i onako.

Ovakve mere stete samo ljudima koji posteno zaradjuju svoje pare i ne zele da izbegavaju porez. To su ljudi koji rade tesko i posteno, i sada jednostavno drzava hoce da im otme jos vise, zato sto nije u stanju da nahrani sve ale koje su godinama/decenijama gurali na sisu.

Utajivace poreza i sl. ove stvari ne kace - oni koji nisu placali porez ranije svakako nece pojuriti da ga placaju kada je jos veci.

Po milioniti put, ljudi koji su vredni i posteni bivaju adekvatno "nagradjeni" za svoj tezak rad i postenje.

Citat:

Dakle postoji osnova da više platiš poreza jer si bolje uslužen.


Ne, nista od toga gore ne dobijas zato sto placas vise poreza.

Lakse zavrsavas poslove sa drzavom samo ako nekoga iz drzavne garniture drzis na svom platnom spisku. To prakticno jeste porez, ali ne ono sto se u normalnom svetu zove porez vec se zove mito ili, u najboljem slucaju, lobi.

Zakoni i pravila su mozda "fleksibilniji" za tebe - ali, opet, ne zato sto placas vise poreza vec zato sto je drzava korumpirana.

Zbog svega toga nema puno logike da platis veci porez.

Eventualno da posaljes odgovarajuce koverte na vise adresa, ili da zaposlis kao konsultante, PR menadzere, ovo ono jos vise ladomuda koji su neko i nesto u nekoj stranci.

Ali to nije porez. Bar ne porez u smislu koji se podrazumeva ako pricamo o uredjenom drustvu.

[ Java Beograd @ 16.09.2013. 13:36 ] @
Citat:
S A J A:Au, gde ti živiš. Na svakog poštenog privrednika (kao taj u primeru) dođe njih 5 koji do svog bogatstva dolaze raznim trange frange kombinacijama.
Šta je to trange-frange ? Nešto kriminalno ili nije ? Ako je kriminalno - vinovnika u zatvor. A ako nije - onda svaka čast onome ko je to uspeo.

Podsećaš me na nekog dileju iz vlasti koji je izjavio da teniserima (nije pominjao fudbalere ?!) treba uzeti 99,9% zarade i dati siromašnima, jer, citiram: "Nije u redu da neko dobije toliko para samo zato što prebacuje lopticu peko mreže". Taj mudrijaš, međutim nije odgovorio na pitanje: Ako je to tako prosto, zašto onda svaki od siromašnih ne uzme reket u ruke pa prebacuje lopticu, i eto njemu miliona.

Dakle, SAJO, odradi i ti trange-frange i eto tebi bogatstvo !
[ angelos @ 16.09.2013. 13:36 ] @
Java Beograd:
Ali ako neko godinama ulaže svo svoje veliko inženjersko i menadžersko umeće, pa od male radionice, uspe za 10-15 godina da napravi dobru mašinsku firmu, i sa 50 radnika proizvodi delove za Mercedes / Boing / Simens - on se nije "snašao". On je svaki pojedinačni 1 € iz te gomile zaradi na svojim znojem.

Ja sam ovo samo video putem Discovery-ja i uzivo u De. Tamo drzava gura male manifakture jer od tih istih izgradjuje privredu kakvu sad ima. Pomaze povoljnim kreditima, olaksicama, redefinise papirologiju za izvoz. A ovde ? Ovde hoce samo da ti skine kozu sa ledja zbog svog pajtasa izvoznika. Nije vazno sto je pajtas, nego sto bi nas 10 000 malih firmi koje je zahebo zbog ortaka, pravili 1000x veci obrt para od poznanika koji nikome nista ne placa. Zasto? Jer je tako u mogucnosti. Gde god zagrebes, u bilo kom segmentu bilo koje industrije kod nas. Ista prica.
[ Dexic @ 16.09.2013. 13:57 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
Dexic:Zato sto taj koji je zaradio vise, nije to zaradio jer je milion puta vrednija osoba od proseka, vec zato sto se snasao.
Ovde koristiš izraz "snašao se", naravno u pežorativnom smislu, maltene kao "leva ruka desni džep". I tvrdiš da 1.000.000 € (otprilike) ne može na pošten način da se zaradi. Sad, ako neko pošteno nosi gajbice, ili pošteno radi molerski posao - ne može naravno.
Ali ako neko godinama ulaže svo svoje veliko inženjersko i menadžersko umeće, pa od male radionice, uspe za 10-15 godina da napravi dobru mašinsku firmu, i sa 50 radnika proizvodi delove za Mercedes / Boing / Simens - on se nije "snašao". On je svaki pojedinačni 1 € iz te gomile zaradi na svojim znojem.

To sto ti mislis da je "snasao se" negativno u mojoj prici, kao i da ja na to generalno negativno gledam, ne znaci da je tako - i nije.
[ Dexic @ 16.09.2013. 14:01 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Dexic
Nece BG platiti 990.000$ poreza, ali ce platiti 500.000$. A trudice se jer ako ne zaradi vise od Joe Sixpack-a BRUTO, nece imati vise od Joe Sixpack-a NETO. A bitno je koliko imas neto.


Svako sa 2 grama mozga, a ti koji zaradjuju $990K imaju malo vise od 2 grama mozga, ce unajmiti finansijkog konsultanta da im optimizuje tokove novca kako bi izgegli sto vise poreza.

Tako da tih "$500K od $990K" politicari mogu samo da sanjaju posto ce se tako nesto desiti na sveti nikad.

A to znaci da treba da im se olaksa i da nista ne placaju?
I lopovi obiju svaki sef, jel' to znaci da sefovi ne treba da postoje i da sve lepo stoji na otvorenom, jer "ne vredi, naci ce lopovi nacina"?
[ component @ 16.09.2013. 14:04 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Cuj, te koji su sa "trange frange" kombinacijama boli ona stvar za to sta pise u zakonu, posto ga nece postovati i ovako i onako.

Ovakve mere stete samo ljudima koji posteno zaradjuju svoje pare i ne zele da izbegavaju porez.


Upravo tako! Zar je toliko teško ljudima to da shvate? Kao kada je na njuz.net bila vest "struja poskupljuje za one koji plaćaju struju". Ovo nije njuz.net, ovo je stvarnost. Ko pošteno radi i sve redovno plaća taj je od strane države dodatno oporezovan. Ko muva kako stigne i parazit je društva, njemu opraštamo dugove, molimo ga da plati na rate, smanjujemo poreze... Evo neka me dodano oporezju sa još 50%, ali da se osnuje specijalna inspekcija koja će zapleniti celokupnu imovinu bilo kome ko ne izda i jedan jedini fiskalni račun.

Citat:
dzerirajs: Mislim da nisi u pravu.
Netreba i nesme da bude veći porez za sve. Jer i onaj što zarađuje 30.000, kao i ti koji zaražuješ 90.000 ima potrebe da prehrani porodicu, da školuje decu... a složićeš se da je tebi sa 90.000 to ipak lakše. Ako bi i onom sa 30.000 povećali porez, taj porez bi, ili pao na njegova leđa, pa ne bi mogao da prehrani porodicu, ili bi pao na teret poslodavca koji bi mu smanjio zaradu ili ga otpustio pa opet nebi mogao da prehrani porodicu.


Ako ćeš se složiti samnom da ne povećavaju ni meni ni njemu porez bio bih zadovoljan Onaj ko ima 30.000 platu i treba da prehrani porodicu treba 3 puta manje da plati nego neko od 90.000 (i isto treba da prehrani porodicu). Ja samo ne želim da plaćam njegov deo. Ne tražim ni od njega da plati moj. Kada bilo ko od nas bude izgubio posao država će se brinuti o nama jedno vreme (valjda zato i plaćamo one doprinose).
[ Dexic @ 16.09.2013. 14:08 ] @
Citat:
component:
Prošlog meseca zaradio sam 93,964.25 dinara.
Porez na zarade je 12,147.36 dinara.

Doprinosi na teret radnika:
Doprinos za PIO je 17,221.57 dinara.
Doprinos za zdravstvo je 8,147.13 dinara.
Doprinos za zapošljavajne je 993.55 dinara.
Ukupni doprinosi na teret radnika su 26,362.25 dinara.

Ugovorena bruto zarada (bruto I) je 132,473.61 dinara.

Doprinosi na teret poslodavca:
Doprinos za PIO je 14,572.10 dinara.
Doprinos za zdravstvo je 8,147.13 dinara.
Doprinos za zapošljavanje je 993.55 dinara.
Ukupni doprinosi na teret poslodavca su 23,712.78 dinara.

Bruto II (ukupni trošak za poslodavca) 156,186.39 dinara.

Dakle, moj poslodavac je olakšan za 156,186.39 dinara prošlog meseca, ja sam od toga dobio 93,964.24 dinara. Ako razliku od 62.222.14 dinara nije uzela država Srbija ne znam ko je?!?

Jasno mi je da će mi biti oporezovan samo deo preko 100.000 dinara (ukoliko imam sreće pa mi se plata poveća iznad 100.000 dinara). Ali razumi da je po meni ovaj način oporezivanja vređanje onih koji pošteno rade i plaćaju porez. Nije stvar u iznosu. I 1 dinar je previše.

Ajde sad ti meni reci gde ovde vise dobija drzava (62.222,14) nego ti (93.964,24)?

I mani da gledas ovo u kontekstu Srbije, koliko puta da ti kazem da ja ne mislim da je korektno u Srbiji placati porez uopste? :D Posto ne znas ni sta dobijas, ni koliko to realno kosta, ni gde ide porez, itd. itd.
Progresivan porez jeste korektna stvar. Samo sto da bi bio korektkna stvar treba mnogo toga u ovoj drzavi da se prethodno izmeni.
[ Ivan Dimkovic @ 16.09.2013. 14:10 ] @
Citat:
Dexic
A to znaci da treba da im se olaksa i da nista ne placaju?


Osobi koja ima nivo koriscenja srpskog jezika na nivou osnovne skole iz onoga sto sam ja napisao se ne moze izvuci takav zakljucak.

Bogati, kao i svako drugi, treba da placaju porez i to minimalno koliko je neophodno za finansiranje efikasne drzave cija je odgovornost ogranicena na administrativne servise koje normalna drzava treba da pruza. I to bi trebalo da vazi za svakog, koliko god para zaradjivao.

Taj porez svakako ne moze biti 50%. Ono sto sam napisao se odnosilo bas na tu besmislenu verziju.

Citat:

I lopovi obiju svaki sef, jel' to znaci da sefovi ne treba da postoje i da sve lepo stoji na otvorenom, jer "ne vredi, naci ce lopovi nacina"?


Nemam pojma.

Niti sam o tome pisao, niti me zanima da diskutujem o takvim besmislicama. Pomesao si me sa nekim.
[ Dexic @ 16.09.2013. 14:16 ] @
[quote]angelos:
Chek malo, neka mi sad neko objasni jer nisam bas najbolje shvatio.
Placam penziono (necu docekati penziju ili cu imati cackalice)
Placam zdravstveno (opet placam sve lekove, shekam par sati lekara, cekam mesecima termin za specificne preglede)
I sve one ostale dadzbine..... Tako?/quote]
Tako je ;)

Citat:
Chek malo, i onda ja godisnje zaradim 30-40% svoje plate, a ostalo ode drzavi!?

Nije tako i prekinite da mesate neto i bruto plate.

Citat:
Uplatim neko privatno penziono preko.

Jedini razlog zasto se ovo ne dozvoljava je sto nas penzioni ne moze da podnese to.

Citat:
Kad me nesto zaboli, sednem sa svojim parama na avion do Beca ili bilo gde i platim da me pregledaju.

Oces oces... ti mislis kao stranac mozes tek tako da dodjes i za koju hiljadu da neki ozbiljan pregled uradis? Za neke ozbiljne preglede (nema veze da li je ozbiljna bolest) ti ne bi mogao u Srbiji da zaradis ceo zivot :)

Citat:
Moje pare, moje potroseno zdravlje kako bih ih zaradio, moja odluka kome cu ih dati.

Tu se slazemo, samo da ne bude da placas zdravstveno Austriji, a onda dodjes ovde kroz 20 godina i platis jedan mesec da bi te sledeci pregledali?
Nego, svi vi pametni - zasto niste vec otisli odavde? Ivan i tdusko barem jesu, i mogu da pricaju tako. Ali ovo "pa ja mogu da odem odavde, ili placam vani da me manje kosta, pare su moje, ovo/ono".... ako vredite nesto (ne preterano bitno, nego cisto da vredite nesto vise od "okretaca burgera"), vec ste mogli otici van. Zasto niste?


Da si generalno u pravu za stanje u drzavi jesi, ali zasto nesto ne uradis onda po tom pitanju umesto sto samo "ladis usta" na forumima?:)
Ovo pitanje je upuceno svima koji samo kritikuju, ne tebi direktno :)
[ dzerirajs @ 16.09.2013. 14:18 ] @
Citat:
component: Ako ćeš se složiti samnom da ne povećavaju ni meni ni njemu porez bio bih zadovoljan.


Bilo bi lepo kada se porezi ne bi povećavali nikome i još lepše kada nebi uopšte postojali nego da država ima neki svoj biznis iz kojeg bi se finansirala, ali to je ipak samo apstrakcija. Svi znamo kako u ovde posluju državna preduzeća.

Citat:
component:Onaj ko ima 30.000 platu i treba da prehrani porodicu treba 3 puta manje da plati nego neko od 90.000 (i isto treba da prehrani porodicu). Ja samo ne želim da plaćam njegov deo. Ne tražim ni od njega da plati moj. Kada bilo ko od nas bude izgubio posao država će se brinuti o nama jedno vreme (valjda zato i plaćamo one doprinose).


Neplaćaš ti njegov deo nego deo onog siromaha koji neradi, jer da on radi i on bi plaćao svoj deo pa država ne bi morala tebi da uzme više nego od onog koji prima 30.000
[ Dexic @ 16.09.2013. 14:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Dexic
A to znaci da treba da im se olaksa i da nista ne placaju?


Osobi koja ima nivo koriscenja srpskog jezika na nivou osnovne skole iz onoga sto sam ja napisao se ne moze izvuci takav zakljucak.

Bogati, kao i svako drugi, treba da placaju porez i to minimalno koliko je neophodno za finansiranje efikasne drzave cija je odgovornost ogranicena na administrativne servise koje normalna drzava treba da pruza. I to bi trebalo da vazi za svakog, koliko god para zaradjivao.

Taj porez svakako ne moze biti 50%. Ono sto sam napisao se odnosilo bas na tu besmislenu verziju.

A zasto ne moze biti 50%? Da li treba i onaj koji zaradi minimum za zivot da placa deo i da to procentualno bude isto koliko placa i onaj koji za jedan mesec zaradi dovoljno da ne mora raditi citav zivot?
Slazemo se barem da treba ukupno da se plati koliko treba za funkcionisanje drzave (normalne, ma sta to znacilo). Ali sta predlazes ti, koliko konkretno da plati Srba i Krka u Nemackoj koji zarade 800e mesecno a koliko ti koji zaradis (lupam) 5000e mesecno? U apsolutnim ciframa. A znas koliki je budzet Nemacke i koliko ona ima stanovnika.
[ S A J A @ 16.09.2013. 14:25 ] @
Citat:
Java Beograd:Šta je to trange-frange ? Nešto kriminalno ili nije ? Ako je kriminalno - vinovnika u zatvor. A ako nije - onda svaka čast onome ko je to uspeo.


U visokom biznisu ne postoji granica između kriminalnog ili nekriminalnog pa je teško odgovoriti na tvoje pitanje.

Citat:
Java Beograd:
Podsećaš me na nekog dileju iz vlasti koji je izjavio da teniserima (nije pominjao fudbalere ?!) treba uzeti 99,9% zarade i dati siromašnima, jer, citiram: "Nije u redu da neko dobije toliko para samo zato što prebacuje lopticu peko mreže". Taj mudrijaš, međutim nije odgovorio na pitanje: Ako je to tako prosto, zašto onda svaki od siromašnih ne uzme reket u ruke pa prebacuje lopticu, i eto njemu miliona.
Dakle, SAJO, odradi i ti trange-frange i eto tebi bogatstvo !


Malo čitaš šta pišem a malo i dodaš, a? Sad ispada da sam rekao više nego što sam zaista rekao :)


Citat:
Ivan Dimkovic
Ne, nista od toga gore ne dobijas zato sto placas vise poreza.


Kakve veze ima zbog čega dobijaš. Kao bogat imaš benefite koje siromašan nema, dakle otvori novčanik i plati više nego siromašan. Ne košta isto kad u restoranu slušaš muziku i kad ti neko peva na uvce :)

Bogati jesu pokretači privredne aktivnosti i razvoja. Fakat. Pozitivna osobina.
Bogati preko svojih biznisa proždiru bogatstvo/resurse/tržište/poslove (kao nešto što je ograničeno) pa drugi radno sposobni ljudi nemaju mogućnost da rade iako bi hteli. Fakat. Negativna osobina.

Samo treba naći kompromis. Umesto da jedan ima sve a neko drugi ništa, ajde da bude da on ima mnogo a taj drugi malo. Po meni je to sasvim dovoljno.


[ Ivan Dimkovic @ 16.09.2013. 15:13 ] @
Citat:
Dexic
A zasto ne moze biti 50%?


Ma moze biti i 99% - ili, jos bolje, 99.999%, eto recimo, ako si milijarder, da ti ostane par desetina hiljada za zivot.

Fora je, sto ce procenat naplate toga biti mizeran. Prakticno, neizvodljivo.

Citat:

Da li treba i onaj koji zaradi minimum za zivot da placa deo i da to procentualno bude isto koliko placa i onaj koji za jedan mesec zaradi dovoljno da ne mora raditi citav zivot?


Da, zato sto je procenat RELATIVNA mera.

10% od milion EUR je 100 hiljada EUR.
10% od hiljadu EUR je 100 EUR.

Upravo je u procentu poenta da placas relaitvno u odnosu na ono sto zaradjujes.

Onima kojima je placanje cak i 10% poreza pretesko finansijski, oni treba lepo da budu potpuno oslobodjeni poreza, kao socijalna mera.

Vrlo jednostavno, i sasvim fer.

Ali, ne, bolje je imati poreske zakone kao tomove enciklopedija, kako bi citava industrija poreskih saveznika mogla da zivi od toga i kako bi za svakog politicki podobnog mogla da se napravi odgovarajuca rupa.

Citat:

Slazemo se barem da treba ukupno da se plati koliko treba za funkcionisanje drzave (normalne, ma sta to znacilo). Ali sta predlazes ti, koliko konkretno da plati Srba i Krka u Nemackoj koji zarade 800e mesecno a koliko ti koji zaradis (lupam) 5000e mesecno? U apsolutnim ciframa. A znas koliki je budzet Nemacke i koliko ona ima stanovnika.


Vrlo jednostavno - ako bi imali flat tax, onaj ko prima 800 EUR mesecno bi placao, recimo, 160 EUR, a onaj ko prima 10000 EUR bi placao 2000 EUR.

Ali, Nemacka preferira progresivan porez i najkompleksniji poreski zakon posle americkog, tako da onaj ko ima 800 EUR ne placa skoro nista, dok onaj ko prima 10000 EUR placa kombinovano oko 4000 EUR zbog toga sto mu dobar deo prihoda ide stopa od 42%

Ali u praksi ljudi koji primaju tih 10000 EUR imaju mali milion opcija da taj porez smanje. Od toga zivi citava industrija poreskih savetnika koji rade pro-bono na % od povracene love. Dakle sistem je takav da motivise parazitsku klasu savetnika zato sto drzava misli da dovoljan % ljudi to ne rade (nemam pojma da li je tacno ili ne). Zbog takvog zakona, onda, firme moraju da placaju te parazite velike pare posto moraju da postuju izuzetno komplikovan zakon.

Oni jos sposobniji i u prilici ce imati off-shore protok novca i, samim tim, jos manji % - ali za to vec moras biti na stadijumu gde ti glavni prihod nije plata.
[ Dexic @ 16.09.2013. 16:22 ] @
E sad po toj logici da je flat tax 10% (moze i 5% i 30% nebitan je konkretan procenat), posto su oni sa najnizim primanjima placali maltene 0% do sada, oni bi imali manje kroz flat tax za trosenje, ili bi minimum morao da se poveca (vise poslodavac placa za poreze, a radnik isto dobija neto, banalno gledano), sto opet znaci manje novca za one koji imaju vise, zar ne? :D
Isto vazi i za one blizu minimuma.
I sta na kraju? Povecamo u sustini porez onima koji imaju manje/srednje da bi imali vise oni koji imaju najvise?

Zasto je ovo po tebi fer uopste? Zasto nije jak progresivan sistem fer?:)
[ Ivan Dimkovic @ 16.09.2013. 17:31 ] @
Citat:
Dexic
I sta na kraju? Povecamo u sustini porez onima koji imaju manje/srednje da bi imali vise oni koji imaju najvise?


Polazis od pogresne premise. Vidis, razlog za uopste pricu oko povecavanja poreza je naduvana drzavna potrosnja.

Postoji jos jedan nacin da se porezi ne povecavaju... Ali, pogadjas, lakse je pokusati uzeti drugima.

Citat:

Zasto je ovo po tebi fer uopste? Zasto nije jak progresivan sistem fer?:)


U ovom univerzumu, potpuno je irelevantno sta je kome od nas ovde nesto "fer" ili nije. Ne vidim da ima puno razloga da raspravljamo da li je uzeti nekome pola miliona od milion fer. Ako je tebi to fer, super - ali mislim da je pitanje da li je to fer onima kojima bi bilo uzeto ;-)

Jedno je sigurno - svako ko je sposoban da zaradjuje 10+ puta vise od proseka je, takodje, dovoljno pametan da nadje nacina da ne bude odran kao ovca.

Pa sad, politikosi mogu slobodno da smisljaju nove i nove finte i kvazi-pravedne nacine otimanja, ali ce im kolicina novca prikupljena od strane bogatih/sposobnih opadati, kako se povecava broj ljudi koji ce angazovati finansijske strucnjake da im optimizuju finansije.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 16.09.2013. u 18:42 GMT+1]
[ Emmy @ 16.09.2013. 19:52 ] @
postoji jos jedan nacin drzavnog finansiranja (pored povecanja taksi i zaduzivanja), a to je jednostavno emisija novca.

Pravilno dozirane emisije u privredu omogucavaju da ekonomija "prodise". Bolje bi bilo da to ide preko neke drzavne razvojne banke.

[ da.li.sam.to.ja @ 16.09.2013. 20:09 ] @
raspravljate o novinarskoj buvi... stvarno vas ne razumem
[ Dexic @ 16.09.2013. 20:14 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Jedno je sigurno - svako ko je sposoban da zaradjuje 10+ puta vise od proseka je, takodje, dovoljno pametan da nadje nacina da ne bude odran kao ovca.

Pa sad, politikosi mogu slobodno da smisljaju nove i nove finte i kvazi-pravedne nacine otimanja, ali ce im kolicina novca prikupljena od strane bogatih/sposobnih opadati, kako se povecava broj ljudi koji ce angazovati finansijske strucnjake da im optimizuju finansije.

Moze u Srbiji ili na Kipru ili slicnim zemljama gde moze da ima milione i ode van, jer ga nista bitno ne vezuje za tu zemlju. Ali nece Amer, Nemac i Australijanac da pobegnu (van tih zemalja) samo zbog poreza :)
I tu onda drzava ubire porez.

A kada je povecan porez u Nemackoj, Engleskoj, skandinavskim zemljama, SAD, jel' opala kolicina prikupljenog novca?


Nego, ti ne rece konkretno.... sta predlazes kako da se finansira budzet? Ne Srbije ili neke slicne kvazi drzavice, i dalje te pitam za Nemacku. Mislis da je i nemacki budzet prenaduvan i da se trosi mnogo vise nego sto treba? I mislis da bi mogli iz flat tax poreza od 10% da se finansira budzet?
[ Emmy @ 16.09.2013. 21:05 ] @
Dexic, Amerikanac i ne moze da pobegne od poreza.
[ Sceka @ 16.09.2013. 21:22 ] @
Citat:
Dexic: ...
Nego, ti ne rece konkretno.... sta predlazes kako da se finansira budzet? Ne Srbije ili neke slicne kvazi drzavice, i dalje te pitam za Nemacku. Mislis da je i nemacki budzet prenaduvan i da se trosi mnogo vise nego sto treba? I mislis da bi mogli iz flat tax poreza od 10% da se finansira budzet?

Ne vidim kako bi odgovor, prica o tome doprinela bilo cemu u vezi desavanja kod nas, a tema je u vezi novih nameta u nasoj zemlji?


Pozdrav!
[ Ivan Dimkovic @ 16.09.2013. 21:25 ] @
Citat:
Dexic:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Jedno je sigurno - svako ko je sposoban da zaradjuje 10+ puta vise od proseka je, takodje, dovoljno pametan da nadje nacina da ne bude odran kao ovca.

Pa sad, politikosi mogu slobodno da smisljaju nove i nove finte i kvazi-pravedne nacine otimanja, ali ce im kolicina novca prikupljena od strane bogatih/sposobnih opadati, kako se povecava broj ljudi koji ce angazovati finansijske strucnjake da im optimizuju finansije.

Moze u Srbiji ili na Kipru ili slicnim zemljama gde moze da ima milione i ode van, jer ga nista bitno ne vezuje za tu zemlju. Ali nece Amer, Nemac i Australijanac da pobegnu (van tih zemalja) samo zbog poreza :)
I tu onda drzava ubire porez.

A kada je povecan porez u Nemackoj, Engleskoj, skandinavskim zemljama, SAD, jel' opala kolicina prikupljenog novca?


Drago mi je da si pitao,

Vidis, Nemacka je 1997-me ukinula dodatni porez za bogate bas zato sto su sracunali da ce tako prikupiti vise novca a ne manje.

Nema nikakve potrebe da pripalis iz zemlje zbog poreza - postoje sasvim legalni nacini da smanjis porez bez potrebe da ides iz zemlje.

Citat:

Nego, ti ne rece konkretno.... sta predlazes kako da se finansira budzet? Ne Srbije ili neke slicne kvazi drzavice, i dalje te pitam za Nemacku. Mislis da je i nemacki budzet prenaduvan i da se trosi mnogo vise nego sto treba? I mislis da bi mogli iz flat tax poreza od 10% da se finansira budzet?


Naravno da je i nemacki budzet prenaduvan - mozda manje nego grcki, ali da je prenaduvan jeste.

Da zivis u DE bilo bi ti jasno. Uzmi Stuttgart 21 projekat, kao primer - najveci i najskuplji gradjevinski projekat u Evropi za koji se vec sada zna da originalni cilj ubrzavanja protoka vozova nece biti ispunjen i koji ce biti nekoliko milijardi EUR skuplji od planiranog. Takav projekat ne bi ni u ludilu prosao da drzava nema previse para.

O tzv "zelenoj" energiji i da ne pricamo.

Resenje za to je flat tax, koji bi drasticno pojednostavio prikupljanje i, naravno, daleko mrsavija drzavna garnitura.

Naravno, to se nece desiti - jer postoji dovoljno onih koji danas zive od toga i predstavljaju interesnu grupu.

Zato cemo i sledecih N decenija slusati politikose o tome kako treba prikupiti jos vise poreza od bogatih. Bas kao i war on drugs, terorizam itd... Sve su to kofer-reci koje sluze za opravdavanje ulupavanja love u zacementirane interese.

[ Dexic @ 17.09.2013. 05:41 ] @
A zasto verujes da flat tax isto ne bi bio "iskuliran" od strane bogatih?
I kako bi to moglo kod nas uopste da se primeni?:) Nemac nece bezati iz zemlje... nece prebaciti PRODAJU van Nemacke, jer mu se "ne isplati da placa nemacki porez", vec ce ostati da prodaje u Nemackoj kao ogromnom i bogatom trzistu. Isto vazi i za Ameriku.
Ali ko ce to raditi u Srbiji?:) Znaci, kod nas ce ziveti, firme ce biti van, placati 0 poreza, a imace isti novac za trosenje ;) A nasa poreska ne moze ni da pretpostavlja gde sta imaju, koliko nema resursa.

Evo, inace, sta ne valja u tome da se bogati bogate:
http://www.forbes.com/sites/lu...d-figures-on-americas-richest/
Citat:
The 400 wealthiest Americans are worth a record $2.02 trillion, roughly equivalent to the GDP of Russia. That is a gain of $300 billion from a year ago, and more than double a decade ago.


Tj. najbogatiji Ameri imaju dva puta vise danas nego pre 10 godina. Pre 10 godina, dolar nije vredeo duplo manje. Pre 10 godina nije bilo duplo manje dolara. Pre 10 godina, ostatak ljudi nije imao duplo manje novca. Pre 10 godina, minimal wage earner nije mogao da prezivi sa duplo manje novca.


Jeste da je ogroman deo ovog "bogatsva" u deonicama i slicnim stvarima koje u stvari nemaju pravu resorsnu vrednost (nisu konkretan novac u banci vec zaradjen, nisu resurs koji se direktno moze iskoristiti, vec vlasnik moze imati tu dolarsku vrednost tek kad ih proda), ali dok se ne nadje lista koliko ko ima liquid assets, vozila i nekretnine, samo sa ovakvim brojkama mozemo baratati.

Neko je pomenuo da siromasni cine bogate jer kupuju njigove stvari i da mogu da prestanu to da rade?:) Jeste, moze... za trange frange sra*e koje nikome ne treba realno, ali ne i za hranu, vodu, struju, kucnu hemiju, automobile, prevoz, stanovanje itd.

I kako to, Ivane, da sa tolikim znanjem i advokatskim manevrisanjem jos uvek nisi nesto uradio po ovom pitanju i postao politicar Nemacke koji bi nesto i mogao da promeni?:)
[ Dexic @ 17.09.2013. 05:44 ] @
Citat:
Emmy:
Dexic, Amerikanac i ne moze da pobegne od poreza.

Da, to sam i rekao u nekom od postova. So?

Citat:
Sceka:
Citat:
Dexic: ...
Nego, ti ne rece konkretno.... sta predlazes kako da se finansira budzet? Ne Srbije ili neke slicne kvazi drzavice, i dalje te pitam za Nemacku. Mislis da je i nemacki budzet prenaduvan i da se trosi mnogo vise nego sto treba? I mislis da bi mogli iz flat tax poreza od 10% da se finansira budzet?

Ne vidim kako bi odgovor, prica o tome doprinela bilo cemu u vezi desavanja kod nas, a tema je u vezi novih nameta u nasoj zemlji?

Tema je pocela time, a ocigledno da niko ne misli da ce se to stvarno primeniti kod nas, ili da barem nece imati efekta pa je logicno da se rapsrava vodi tamo gde se moze doci do nekog zakljucka ili korisnije informacije, naspram gubljenja vremena oko rasprave kako/sta bi ovo donelo kod nas kad svi znamo u kakvom je stanju drzava ;)
[ S A J A @ 17.09.2013. 09:23 ] @
Citat:
Dexic: Tema je pocela time, a ocigledno da niko ne misli da ce se to stvarno primeniti kod nas, ili da barem nece imati efekta pa je logicno da se rapsrava vodi tamo gde se moze doci do nekog zakljucka ili korisnije informacije, naspram gubljenja vremena oko rasprave kako/sta bi ovo donelo kod nas kad svi znamo u kakvom je stanju drzava ;)


Osnovna ideja je da se smanje nameti na plate uz uvođenje progresivnog oporezivanja. Onda su u vestima to loše preneli širokim masama (slučajno ili namerno) pa su malo spominjali smanjenje a naglašavali povećanje, što je izazvalo određeno spinovanje pa su autori ove teme i započeli temu na osnovu loših informacija. Kasnije je priča prešla na generalno poređenje fiksnog vs progresivnog oporezivanja gde smo mogli da vidimo argumente na obe strane (što je i normalno). Onda je posle i ta priča zastranila jer mnogi ne razlikuju progresivno oporezivanje od drakonskog oporezivanja (lepo je to konstatovao tduško) pa su se u diskusiju brže bolje pojavili zaštitnici krupnog kapitala i jadnih bogataša čiji mukotrpan i pošten rad i zaradu pokušavaju da opljačkaju siromašni i time zaustave dalji progres napretka čovečanstva i vraćaju nas u mračna vremena komunizma...

Što se tiče Srbije, ne vidim neki problem da to sa progresivnim oporezivanjem zaživi ako postoji politička volja za time. Mislim da je mera sasvim ok i nije mi jasno zašto se toliko širi pesimizam? Na vlasti su novi ljudi, ekonomski i finansijski sektor takođe sada vode novi ljudi (nestranačke ličnosti), zašto ne bismo prvo sačekali da vidimo rezultate umesto da u samom startu širimo negativnu energiju? Otpor promenama je normalna stvar ali nemojmo da preterujemo.

I naravno da promena poreske politike ne treba da bude jedina mera u uređenju države. Reforme treba da postoje i u javnom sektoru i u zakonodavstvu i u penzionom sistemu i u svemu i svačemu i, koliko znam, (skoro) sve je to u planu samo rezultati nisu mogući preko noći.


[ 0rc @ 17.09.2013. 09:51 ] @
Citat:
S A J A:
Što se tiče Srbije, ne vidim neki problem da to sa progresivnim oporezivanjem zaživi ako postoji politička volja za time. Mislim da je mera sasvim ok i nije mi jasno zašto se toliko širi pesimizam? Na vlasti su novi ljudi, ekonomski i finansijski sektor takođe sada vode novi ljudi (nestranačke ličnosti), zašto ne bismo prvo sačekali da vidimo rezultate umesto da u samom startu širimo negativnu energiju? Otpor promenama je normalna stvar ali nemojmo da preterujemo.
I naravno da promena poreske politike ne treba da bude jedina mera u uređenju države. Reforme treba da postoje i u javnom sektoru i u zakonodavstvu i u penzionom sistemu i u svemu i svačemu i, koliko znam, (skoro) sve je to u planu samo rezultati nisu mogući preko noći.


Problem, sto se tice Srbije, je sto po ko zna koji put povecavaju zahvatanje od ljudi koji rade posteno i placaju svoje dugove, a da nikakav napor ne zele (ili ne smeju) da uloze na pritiskanje ogromnog broja onih koji izbegavaju svoje obaveze direktnim krsenjem zakona. Tako se radi(lo) sa TV pretplatom za koju je Tijanic otvoreno izjavljivao da se mora povecati jer je mali procenat naplate - dok je oprastao dugove neplatisama iz godine u godinu, tako ce se sada raditi sa uvecanim porezom na nekretnine koji ce pogoditi sve one koji su posteno platili gradjevinske dozvole, poreze na prenos prava, uknjizenje, itd, ali ce zaobici one koji imaju divlje izgradjene objekte.
Mi uopste nismo u stadijumu gde ima smisla raspravljati o tome da li neka fina podesavanja poreske politike ovako ili onako uticu na ekonomiju zemlje. Kod nas se izbegavanje placanja obaveza tolerise u tolikoj meri da se ceo sistem moze shvatiti samo kao aktivno promovisanje kriminala.
[ Ivan Dimkovic @ 17.09.2013. 10:03 ] @
Citat:
Dexic
A zasto verujes da flat tax isto ne bi bio "iskuliran" od strane bogatih?


Odakle ti ideja da verujem? Naravno da ce uvek biti onih koji ce da iskuliraju svaki porez, ali ti ljudi nisu bitni za pricu posto svakako nikakav zakon nece to promeniti.

Nemacka je radila studije oko ukidanja tog wealth-taxa i sracunali su da ce im se vise isplatiti da ga ukinu zato sto za svakog postoji neki prag ispod koga mu se jednostavno ne isplati da protura lovu kroz N drugih zemalja, vec mu je lakse da plati porez i ne kosta mnogo vise (posto i proturanje kroz N zemalja kosta).

Medjutim, ako je razlika izmedju cene legalnog izbegavanja poreza i onoga sto drzava zeli da ti uzme velika, jasno je da ce veci broj ljudi onda da se potrudi i pare ispumpa iz zemlje. To je, jednostavno, neminovno.

--

Svejedno, na primeru EU se jako dobro vidi koliko imaju viska para. Eno ti one druge teme o porezu na pecenje rakije. Propis koji regulise koliko meso za steak moze da stoji ima desetine strana. Propis koji propisuje legalnu zakrivljenost krastavaca i banana je bio pravosnazan godinama.

Sve to govori da je drzavni aparat vec duze vreme zreo za debelu secu. A to bi, onda, znacilo i manji porez - za sve.
[ S A J A @ 17.09.2013. 10:25 ] @
Citat:
0rc: Problem, sto se tice Srbije, je sto po ko zna koji put povecavaju zahvatanje od ljudi koji rade posteno i placaju svoje dugove, a da nikakav napor ne zele (ili ne smeju) da uloze na pritiskanje ogromnog broja onih koji izbegavaju svoje obaveze direktnim krsenjem zakona.


Potpuno jasno ali to već prevazilazi okvire ekonomije i predstavlja političko pitanje. Napisao sam ceo odgovor ali sam obrisao da ne širim priču u političke vode. Svakako si u pravu, reforme moraju da stignu i one sa druge strane zakona ali to ne znači da sama poreka politika nije dobra.
[ ZaMpA @ 17.09.2013. 10:34 ] @
Dakle sudeći po onome što sada novine pišu, ovaj "porez" će plaćati samo zaposleni u javnom sektoru

Čini mi se da su pokušali da uvedu svima, ali zbog reakcije javnosti (i verovatno nekih ključnih igrača) su od toga odustali. Pošto nam je i dalje jasno da od tog "poreza" neće biti neke značajnije sume u budžetu, ja ovo i dalje klasifikujem kao PR potez, tj. dodvoravanje širim narodnim masama.

Što se tiče dileme linearan vs progresivni porez, meni je jako zanimljiva Estonija, koja je od propale Sovjetske pokrajine postala jako organizovana i efikasna država sa najmanje duga u Evropi i jedina država u Eurozoni koje ima budžetski suficit.

Kako su to postigli? Pa '92-ge, posle kolapsa Sovjetskog Saveza, su uveli drugačiji poreski sistem, šta mislite koji? Pomoć prijatelja: nije progresivini :)

[ 0rc @ 17.09.2013. 10:38 ] @
Citat:
S A J A: Potpuno jasno ali to već prevazilazi okvire ekonomije i predstavlja političko pitanje. Napisao sam ceo odgovor ali sam obrisao da ne širim priču u političke vode. Svakako si u pravu, reforme moraju da stignu i one sa druge strane zakona ali to ne znači da sama poreka politika nije dobra.


Naravno da je politicko pitanje. Da ponovim citat, reagovao sam na ovaj deo tvog komentara koji se direktno bavi postojanjem politicke volje:

Citat:
Što se tiče Srbije, ne vidim neki problem da to sa progresivnim oporezivanjem zaživi ako postoji politička volja za time. Mislim da je mera sasvim ok i nije mi jasno zašto se toliko širi pesimizam? Na vlasti su novi ljudi, ekonomski i finansijski sektor takođe sada vode novi ljudi (nestranačke ličnosti), zašto ne bismo prvo sačekali da vidimo rezultate umesto da u samom startu širimo negativnu energiju? Otpor promenama je normalna stvar ali nemojmo da preterujemo.


Lako je naci politicku volju da se dodatno oporezuju oni koji vec posteno prijavljuju i izmiruju svoje obaveze, ali im ta volja naprasno nestaje kada treba uvesti kakav-takav red medju one koji jednostavno nece da placaju. O smanjenju javne potrosnje (zapravo javnog rasipanja, da ne kazem presipanja iz dzepova u dzepove) da i ne govorim. Otuda negativna energija i krajnja skepsa sa kojom posmatram te nove ljude. Nemam nikakvog razloga da verujem da cemo od njih videti bilo sta drugacije. Vec su se izjasnili da nece otpustati po javnom sektoru i da ce rupe u budzetu nastale prekomernom potrosnjom krpiti novim zaduzivanjem i dodatnim oporezivanjem onog tankog sloja koji je (bio) dovoljno lud da te poreze placa.
[ Ivan Dimkovic @ 17.09.2013. 10:44 ] @
Citat:
ZaMpA:
Dakle sudeći po onome što sada novine pišu, ovaj "porez" će plaćati samo zaposleni u javnom sektoru

Čini mi se da su pokušali da uvedu svima, ali zbog reakcije javnosti (i verovatno nekih ključnih igrača) su od toga odustali. Pošto nam je i dalje jasno da od tog "poreza" neće biti neke značajnije sume u budžetu, ja ovo i dalje klasifikujem kao PR potez, tj. dodvoravanje širim narodnim masama.

Što se tiče dileme linearan vs progresivni porez, meni je jako zanimljiva Estonija, koja je od propale Sovjetske pokrajine postala jako organizovana i efikasna država sa najmanje duga u Evropi i jedina država u Eurozoni koje ima budžetski suficit.

Kako su to postigli? Pa '92-ge, posle kolapsa Sovjetskog Saveza, su uveli drugačiji poreski sistem, šta mislite koji? Pomoć prijatelja: nije progresivini :)


U pitanju je flat-tax, naravno :)

Problem je sto je flat-tax danas politicki jako tesko uvesti jer su se decenijama a negde i vekovima uzidjivali specijalni interesi koji ce se protiv toga boriti svim sredstvima.

Estonija je to mogla da izvede zato sto su izlazili iz haosa.
[ S A J A @ 17.09.2013. 11:07 ] @
Citat:
0rc:
Lako je naci politicku volju da se dodatno oporezuju oni koji vec posteno prijavljuju i izmiruju svoje obaveze, ali im ta volja naprasno nestaje kada treba uvesti kakav-takav red medju one koji jednostavno nece da placaju. O smanjenju javne potrosnje (zapravo javnog rasipanja, da ne kazem presipanja iz dzepova u dzepove) da i ne govorim. Otuda negativna energija i krajnja skepsa sa kojom posmatram te nove ljude. Nemam nikakvog razloga da verujem da cemo od njih videti bilo sta drugacije. Vec su se izjasnili da nece otpustati po javnom sektoru i da ce rupe u budzetu nastale prekomernom potrosnjom krpiti novim zaduzivanjem i dodatnim oporezivanjem onog tankog sloja koji je (bio) dovoljno lud da te poreze placa.


Ako ste nakada probali da uradite neke reforme u nekoj firmi koja ima preko 10-20 ljudi, znali bi ste koliko to može biti težak posao ako ste okruženi otporom, pesimizmom i negativnom energijom. Sve što budete radili ima da vam bude duplo teže. A iz kog razloga, pa eto zato što vaši prethodnici nisu uspeli onda će i vas etiketirati. Ja nemam kuglu pa da mogu sa sigurnošću da kažem kakva je namera ovih ali posle dugog niza godina vidim da se nešto ozbiljno radi, i to ne samo na poreskoj politici nego i u borbi sa kriminalom, sivom ekonomijom, reformama i slično. Rezultati kod takvih poslova se uvek vide posle više godina, zato se niko nije ni upuštao u to. Ako ti nemaš nikakvog razloga da veruješ da će oni nešto uraditi samo zato što ni prethodnici nisu ništa uradili, to je pesimizam. Ja bi pre da se ljudi puste da odrade svoj posao, jer svakako nemaju alternativu, pogledaj samo kakva je opozicija.

To što se neće otpuštati u javnom sektoru je donekle i razumljivo. Otpuštanje tolikog broja ljudi odjednom bi napravilo veliki problem, ne možeš baš tako da rešavaš probleme, to mora da bude postepeno. Da se ja pitam, ja bi poreskom politikom i visinom plata u javnom sektoru stimulisao ljude da prelaze u privatni sektor, sami od sebe a ne otpuštanjem.
[ 0rc @ 17.09.2013. 11:19 ] @
Citat:
S A J A:  Ako ti nemaš nikakvog razloga da veruješ da će oni nešto uraditi samo zato što ni prethodnici nisu ništa uradili, to je pesimizam.


Ja to nisam rekao. Procitaj ponovo moj post gde sam jasno naveo zasto ne ocekujem nista novo od aktuelne ekipe na vlasti. Sto se tice alternativa, "i drugi su losi" je prilicno jadna odbrana od konkretne kritike.

Ah da. Zaboravih. Nisam rekao ni da treba otpustiti sve iz javnog sektora (ili sta vec "toilkog broja ljudi od jednom" treba da znaci), ali se ovde ocigledno sa drzavnih jasli ne sme otpustiti - niko.
[ Dr.sima @ 17.09.2013. 11:26 ] @
Citat:
0rc:
Da se ja pitam, ja bi poreskom politikom i visinom plata u javnom sektoru stimulisao ljude da prelaze u privatni sektor, sami od sebe a ne otpuštanjem.


Samo da isti ti sluzbenici nemaju moto "Ne mogu mene toliko malo da plate koliko ja mogu da ne radim"

[ deedee5 @ 17.09.2013. 11:29 ] @
Citat:
S A J A:
Da se ja pitam, ja bi poreskom politikom i visinom plata u javnom sektoru stimulisao ljude da prelaze u privatni sektor, sami od sebe a ne otpuštanjem.


Ozbiljan si? Kako se ono beše kaže? Štemajzlom i čekićem ih nećeš odatle odvojiti


[ Java Beograd @ 17.09.2013. 12:08 ] @
Za početak, mogli bi da primene praksu "platnih razreda". Dakle. svako ko prima platu sa budžeta, mora da bude raspoređen u neki platni razred, i ni dinara više. Ništa "razlike", "subvencije" i slično.

Ovako, zaposleni u Agenciji XY, koja iz državnog budžeta dobije godišnje toliko i toliko para, mogu sebi slobodno da odrede plate, kolike kod hoće. Samo ako imaju para. Tako imamo apsurdne situacije, da se SVE pare koje dobije neka Agencija - potroše na plate. Ništa ne ostane za "projekta iz energetske efikasnosti" ili za "projekte bezbednosti u saobraćaju". Zaposleni postaju sami sebi cilj.

"Zaposliš službenika da naplaćuje mostarinu, i sva mostarina ode na njegovu platu."

Druga važna stvar je da se sve plate zaposlenima na budžetu isplaćuju sa jednog mesta. Dakle, Agencija XY može da ima pare na računu, ali te pare se ne smeju trošiti na plate. Nešto slično ovome je urađeno sa zaposlenima u osnovnim školama, i uštede su ogromne.

Dakle, kad se uvedu platni razredi, i centralna uplata plata - radna mesta u državnim firmama više neće biti primamljiva.
[ deedee5 @ 17.09.2013. 12:14 ] @
Citat:
Java Beograd

Dakle, kad se uvedu platni razredi, i centralna uplata plata - radna mesta u državnim firmama više neće biti primamljiva.


Redovna plata, redovan godišnji, 8 sati rada, svi mogući praznici, slobodna subota i nedelja, 40-50.000 din... To je san snova...
[ adzo_ @ 17.09.2013. 12:48 ] @
@deedee5

8 sati rada???
Drzavna firma? Jesi li siguran? :)
[ Java Beograd @ 17.09.2013. 13:02 ] @
Citat:
deedee5:
Citat:
Java Beograd

Dakle, kad se uvedu platni razredi, i centralna uplata plata - radna mesta u državnim firmama više neće biti primamljiva.


Redovna plata, redovan godišnji, 8 sati rada, svi mogući praznici, slobodna subota i nedelja, 40-50.000 din... To je san snova...

Pa sad, ako ti je 350 € - 400 € san snova, onda OK.
[ Aleksandar Klickovic @ 17.09.2013. 13:45 ] @
Citat:

.. Ipak, kad proučite istoriju poreza, na površinu izranja jedna zanimljiva perspektiva. Kao što rekoh, porezi su prošli samo zato što su mase verovale u robinhudovsku ekonomsku teoriju koja glasi da treba oduzimati od bogatih i davati svima ostalima. Problem je bio u tome što su apetiti države za novcem bili tako veliki da su porezi uskoro morali biti nametnuti i srednjoj klasi, a odatle su ,,prodirali" u sve niže slojeve društva.
Bogati su, s druge strane, ugledali šansu za sebe. Oni ne igraju po istim pravilima....

....Istinski kapitalisti su koristili svoje finansijsko znanje naprosto da bi pronašli izlaz. Požurili su narrag, u zaštitničko krilo korporacije. Korporacija štiti bogate. Ali, ono što ne znaju mnogi koji nikada nisu formirali korporaciju to je da korporacija nije stvar. Korporacija je u stvari fascikla koja sadrži neka pravna dokumenta i koja se nalazi u nekoj advokatskoj kancelariji, registrovana kod državnih organa. Nije to neka velika zgrada na kojoj stoji naziv korporacije. Nije ni fabrika, niti grupa Ljudi. Korporacija je samo jedan pravni dokument kojim se formira pravno telo bez duše. Bogatstvo bogatih je još jednom zaštićeno. Upotreba korporacija je ponovo postala popularna pošto su prošli zakoni o stalnim prihodima zbog toga što je stopa poreza na prihod korporacije bila niža od stope poreza na individualni prihod. Pored toga, kao što smo već opisali, određeni rroškovi su rnogli da se podmiruju i od zarađenog novca pre odbitka poreza, unutar korporacije....


Robert Kiyosaki - Bogati otac siromašan otac

Uvek preporučujem da se pročita knjiga.
[ Homer J. Simpson @ 17.09.2013. 13:55 ] @
Citat:
Java Beograd:
Pa sad, ako ti je 350 € - 400 € san snova, onda OK.

Pa vecini jeste. Za 3-4h posla (ako i toliko) , nikakve odgovornosti i razmisljanja o poslu i totalne opustencije posle radnog vremena (sve 4 u vis) to je super plata.

Citat:
S A J A:
Osnovna ideja je da se smanje nameti na plate uz uvođenje progresivnog oporezivanja. Onda su u vestima to loše preneli širokim masama (slučajno ili namerno) pa su malo spominjali smanjenje a naglašavali povećanje, što je izazvalo određeno spinovanje pa su autori ove teme i započeli temu na osnovu loših informacija. Kasnije je priča prešla na generalno poređenje fiksnog vs progresivnog oporezivanja gde smo mogli da vidimo argumente na obe strane (što je i normalno). Onda je posle i ta priča zastranila jer mnogi ne razlikuju progresivno oporezivanje od drakonskog oporezivanja (lepo je to konstatovao tduško) pa su se u diskusiju brže bolje pojavili zaštitnici krupnog kapitala i jadnih bogataša čiji mukotrpan i pošten rad i zaradu pokušavaju da opljačkaju siromašni i time zaustave dalji progres napretka čovečanstva i vraćaju nas u mračna vremena komunizma...

Nije bitno da li je rad mukotrpan ili ladovina , bitno je da li su rad i zarada posteni - ako je posteno super, ako nije onda hapsenje a ne veci porez
Citat:
Što se tiče Srbije, ne vidim neki problem da to sa progresivnim oporezivanjem zaživi ako postoji politička volja za time. Mislim da je mera sasvim ok i nije mi jasno zašto se toliko širi pesimizam? Na vlasti su novi ljudi, ekonomski i finansijski sektor takođe sada vode novi ljudi (nestranačke ličnosti), zašto ne bismo prvo sačekali da vidimo rezultate umesto da u samom startu širimo negativnu energiju? Otpor promenama je normalna stvar ali nemojmo da preterujemo.

haha 'sirimo negativnu energiju'. Ne nego cemo pozitivnu. Sve po zasluzi. Prodje zivot u cekanju ...
Na vlasti su novi-stari ljudi , nestranacki (ako su zaista nestranacki) ce da sprovode stranacke odluke ili ce da lete ...
I novi i novi-stari i stari-bivsi i stari-davnoprosli su svi isti - svi bi da se je8u a da im ne udje (i pritom zarade).
Nema ovde promena , ima da ide do kraja po starom
[ deedee5 @ 17.09.2013. 14:13 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
deedee5:
Citat:
Java Beograd

Dakle, kad se uvedu platni razredi, i centralna uplata plata - radna mesta u državnim firmama više neće biti primamljiva.


Redovna plata, redovan godišnji, 8 sati rada, svi mogući praznici, slobodna subota i nedelja, 40-50.000 din... To je san snova...

Pa sad, ako ti je 350 € - 400 € san snova, onda OK.


Za one na onoj temi "zašto mladi nemaju posao" u kojoj im se punom parom savetuje da rade za 150-200 evra mesečno i tako narednih 20 godina, za boljitak društa, je sedmica na lotu :)
Baš bih voleo da se neko javi ko bi na primer zaposlio šaltersku službenicu za bolje uslove od gore navedenih, a da pri tome nije plavuša od 25 godina i da ima velike...
[ Dexic @ 17.09.2013. 14:27 ] @
Vijuge? :D
[ Homer J. Simpson @ 17.09.2013. 14:33 ] @
Oci , sta ce salterusi vijuge
[ djsloba10 @ 18.09.2013. 07:57 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
Dexic:Zato sto taj koji je zaradio vise, nije to zaradio jer je milion puta vrednija osoba od proseka, vec zato sto se snasao.
Ovde koristiš izraz "snašao se", naravno u pežorativnom smislu, maltene kao "leva ruka desni džep". I tvrdiš da 1.000.000 € (otprilike) ne može na pošten način da se zaradi. Sad, ako neko pošteno nosi gajbice, ili pošteno radi molerski posao - ne može naravno.
Ali ako neko godinama ulaže svo svoje veliko inženjersko i menadžersko umeće, pa od male radionice, uspe za 10-15 godina da napravi dobru mašinsku firmu, i sa 50 radnika proizvodi delove za Mercedes / Boing / Simens - on se nije "snašao". On je svaki pojedinačni 1 € iz te gomile zaradi na svojim znojem.


Kako bih ti lako poverovao u ovaj primer da me ne žulja ovo " ...sa 50 radnika..."
Kad bi taj platio tih 50 radnika kako je red nikako ne bi mogao da za 10-15 godina razvije firmu i uštedi 1M€!
[ djsloba10 @ 18.09.2013. 08:16 ] @
Tako se načitah pametnih i onih drugih pisanija da mi dođe da se smejem al' nije smešno.
Vidim ovde gomilu dežurnih kritičara i kritizera koji iz novinske najave nečeg što još nije zaživelo izvuku deo koji treba da ispljuju sa svih strana. Problem je u "sa svih strana" to što kad pljuju uvis u lice im se vraća.
Vidim i dva-tri realna čoveka koji iako realno pišu nailaze na kolektivnu osudu "jadnih opljačkanih" poreskih obveznika
Probajte vi "jadni i opljačkani ovim načinom oporezivanja" da malo bolje uradite par računskih operacija u koje će biti UKLJUČENE sve odluke o oporezivanju.
Kad vidite da će vašoj firmi ostati mnogo više nego što će vama biti uzeto očekujem da promenite ploču, ustvari CD i da će vaša kuknjava biti usmerena na drugu temu.
[ Odin D. @ 18.09.2013. 13:15 ] @
Citat:
djsloba10: Kad bi taj platio tih 50 radnika kako je red nikako ne bi mogao da za 10-15 godina razvije firmu i uštedi 1M€!

Ajde ne trabunjaj. Honorarisao sam u firmi koja sa 12 radnika i 2 honorarca tuce toliko za jednu godinu, a ne za 10-15.

Ocigledno pricas sa nekog svog aspekta gdje pod radom podrazumjevas iskljucivo manuelne operacije za koje se moze i simpanza izdresirati i nista drugo ti u zivotu u tvoje iskustvu nije dopalo.
Pa cak je i tako moguce, jer sam vidjao firme i preduzetnike koji su izmislili takve masine ili softver da i dresirana simpanza moze da upotrebljava masinu ili softver, a sama masina/softver su toliko dobri da mogu te pare da donesu bez problema i za dosta krace vreme od godine.
[ Ivan Dimkovic @ 18.09.2013. 13:35 ] @
Citat:
djsloba10
djsloba10: Kad bi taj platio tih 50 radnika kako je red nikako ne bi mogao da za 10-15 godina razvije firmu i uštedi 1M€!


Kada ljudi pocinju da procenjuju koliko neko moze da zaradi imajuci firmu - to je obicno znak da je otislo sve dodjavola.

Na stranu da je 1 milion EUR savrseno moguce zaraditi i da ostane kao profit sa nekoliko desetina ljudi i to za mnogo manje od 10 godina.

Evo firma ciji sam mali suvlasnik je zaradila vise od toga (posle svih troskova ukljucujuci i plate) za 3 godine poslovanja (poceli smo od apsolutne nule), a radnici su sasvim dobro placeni. Stavise, placeni su prilicno dobro u odnosu na prosek.

Posto je u ovom konkretnom pitanju softver, nebitno je gde se ta firma nalazi na ovom svetu - i u Beogradu ima gomila IT startupa koji vrlo lepo posluju sa EU/USA i u stanju su da donesu vise para vlasnicima od milion eur. Prilicno sam siguran da dosta tih firmi zaradjuje vise od milion EUR na godisnjem nivou.

Da nije moguce zaraditi milion EUR sa firmom od par desetina ljudi za 10-15 godina, malo ko bi se bavio privatnim biznisom vec bi strpali pare u banku i ziveli na kamati. Svasta.



[ djsloba10 @ 18.09.2013. 15:19 ] @
Citat:
Odin D.:
Citat:
djsloba10: Kad bi taj platio tih 50 radnika kako je red nikako ne bi mogao da za 10-15 godina razvije firmu i uštedi 1M€!

Ajde ne trabunjaj.

Ocigledno pricas sa nekog svog aspekta gdje pod radom podrazumjevas iskljucivo manuelne operacije za koje se moze i simpanza izdresirati i nista drugo ti u zivotu u tvoje iskustvu nije dopalo.
Pa cak je i tako moguce, jer sam vidjao firme i preduzetnike koji su .

Da ti objasnim nešto:
Ja ne trabunjam. A ti si nevaspitano stvorenje kad možeš tako nešto da kažeš nekom koga ne poznaješ. Ovo "nevaspitan" sam koristio da ti ne bih rekao nešto drugo - što bi ti verovatno bolje razumeo...
kažeš: "Honorarisao sam u firmi koja sa 12 radnika i 2 honorarca tuce toliko za jednu godinu, a ne za 10-15."
lepo je to kad ti gazda dao mogućnost da sve znaš kao honorarac. Ima jedan problem - ko šta ili koga "tuče" je jedno a da nekom ostane čisto 1M€ u poštenom poslu je malo poteško da ne kažem nemoguće.
A u proizvodnji auto-delova se stvarno može "izmislili takve masine ili softver da i dresirana simpanza moze da upotrebljava masinu ili softver, a sama masina/softver su toliko dobri da mogu te pare da donesu bez problema i za dosta krace vreme od godine". samo da mi još kažeš da si i radio na toj mašini pošto je dresirani šimpanza dosta skup a i ne može da se hrani hlebom i paštetom
I ponovo sam se uverio da ovde postoje dežurni pljuvači i oponenti koji će svaku temu da odvedu i okupaju je u topčiderskoj reci
[ djsloba10 @ 18.09.2013. 15:25 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
djsloba10
djsloba10: Kad bi taj platio tih 50 radnika kako je red nikako ne bi mogao da za 10-15 godina razvije firmu i uštedi 1M€!


Kada ljudi pocinju da procenjuju koliko neko moze da zaradi imajuci firmu - to je obicno znak da je otislo sve dodjavola.

Na stranu da je 1 milion EUR savrseno moguce zaraditi i da ostane kao profit sa nekoliko desetina ljudi i to za mnogo manje od 10 godina.

Evo firma ciji sam mali suvlasnik je zaradila vise od toga (posle svih troskova ukljucujuci i plate) za 3 godine poslovanja (poceli smo od apsolutne nule), a radnici su sasvim dobro placeni. Stavise, placeni su prilicno dobro u odnosu na prosek.

Posto je u ovom konkretnom pitanju softver, nebitno je gde se ta firma nalazi na ovom svetu - i u Beogradu ima gomila IT startupa koji vrlo lepo posluju sa EU/USA i u stanju su da donesu vise para vlasnicima od milion eur. Prilicno sam siguran da dosta tih firmi zaradjuje vise od milion EUR na godisnjem nivou.

Da nije moguce zaraditi milion EUR sa firmom od par desetina ljudi za 10-15 godina, malo ko bi se bavio privatnim biznisom vec bi strpali pare u banku i ziveli na kamati. Svasta.




Gospodine Dimkoviću,
da ne mešamo babe i šerpe.
Softver je jedno a auto-delovi su nešto osamnaesto.
pošto u ovom slučaju NIJE u pitanju softver bitno je gde se firma nalazi
Ja sam komentarisao proizvođača delova za automobile i dobro znam šta i zašto sam napisao to što sam napisao.

[ Odin D. @ 18.09.2013. 15:35 ] @
Opet ti kazem, to sto su tebi burekdzinica i "samostalni auto-prevoznik" vrh industrije i preduzetnistva ne znaci da neko drugi nije vidio vise od toga i da se ne moze zaraditi vise nego sto se moze od burekdzinice i jednog tamica iz '72.

Ja ti pricam iz svog licnog i neposrednog radnog iskustva, a odakle ti pricas?

U kojoj si ti firmi za proizvodnju auto-dijelova za BMW ili Mercedes radio?
Ili jos bolje - posto ti mislis da radnik ne moze o tome nista znati - koje si ti firme za proizvodnju auto-dijelova bio vlasnik pa da znas koliko se zaradjuje?
[ Ivan Dimkovic @ 18.09.2013. 15:36 ] @
@djsloba10,

Sticajem okolnosti, radim u auto industriji - samo sto nasa firma radi softver, ali nasi kupci su upravo firme koje prave hardver tj. auto delove i iste prodaju proizvodjacima.

Elem, firme kojima mi prodajemo softver gotovo sasvim sigurno imaju jos vecu profitnu marginu od nas, posto se softver u auto industriji i dalje tretira kao nesto sto ne moze da kosta koliko i hardver i licence se mere centima. Kada se radi o konkretnim komplikovanijim delovima, margine su prilicno drugacije.

Tako da, ne, milion EUR zarade na 50 ljudi na "10-15 godina" se u biznisu auto-industrije smatraju izuzetno losim rezultatima i takva firma ne treba da postoji, posto se vlasniku vise isplati da stavi pare u banku i zivi od kamate.
[ Lavlja_Jazbina @ 18.09.2013. 15:50 ] @
Slazem se da je u srbiji nemoguce zaraditi milion evra za godinu ili pet.Moze ali je potreban kapital za tako nesto i naravno sve pratece sto je upakovano u ovoj lopovskoj drzavi.

Softver je nesto sasvim drugo,treba biti dobar u tom poslu, ali ni od coveka koji ga pravi nista ne zavisi nego od menadzera koji ga prodaje jer onako je mrtvo slovo na papiru.

To u softveru je tako ali za sve ostae delelatnosti u vecini nije tako.Masine,objekti,vozila itd traze period otplate a i veliki rizik ako nesto podje naopako.

Ovde se vecinom u diskusije ubacuje IT pa se polemise kao u postu i vrsti delatnosti koja je napomenuta a sada citam ispod IVANA pa bi mogao da kazem da to nije bas moguce.

Da ovde ne iznosim javno ali od veleprodaja mozda nisam upucen u 2-4 kako su i koliko im je vremena bilo potrebno da dodju do milion.Neki prave i 18 miliona godisnje,a neki i imaju 50 zaposlenih.

Tako da ovde,paa na celom forumu tesko da to bolje zna od mene po pitanju auto branse,a srpska je kada se saberu sve veleprodaje je negde oko 300 miliona €.

p.s.Evo neka se javi Ventura,koliko ulaganja i kada ce doci do milion,posto je ovde jedan ako i jedini koji uzima lepu zaradu.
[ djordje1979 @ 18.09.2013. 18:37 ] @
p.s.Evo neka se javi Ventura,koliko ulaganja i kada ce doci do milion,posto je ovde jedan ako i jedini koji uzima lepu zaradu.[/quote]
Jel ovo futur? :-)
[ Dexic @ 18.09.2013. 19:04 ] @
Tako je bre, sve ovde evro-milioneri..... i svi znaju sta ne valja i sa trenutnom administracijom i poreskim sistemom :) I svi se nadju na ovom forumu i u sva doba dana :)

[ Ivan Dimkovic @ 18.09.2013. 19:46 ] @
Fala bogu pa ti nisi uopste umesan u diskusiju, sa svojim ekspertskim pedigreom, pa si onda slobodan da ocenjujes druge.

Nemam pojma za Srbiju, niti sam strucnjak za poreze. Ali imam oci u glavi pa kada ima para za zakone o zakrivljenosti krastavca ne moram biti genije ili imati PhD iz ekonomije pa da zakljucim da je porez preveliki - posto se skupi toliko novca da moze da se trosi na takve stvari.

Kada problem zakonodavaca postane kolika je maksimalna dozvoljena zakrivljenost banane, ili recimo da restorani ne smeju da sluze maslivnovo ulje u odredjenim posudama (http://www.telegraph.co.uk/new...serving-olive-oil-say-MPs.html) onda je vrlo jasno da je alocirano previse novca za administraciju.

A sve to je upravo podrzano nabreklim drzavnim aparatom koji je decenijama metastazirao podizanjem poreza.

I, naravno, svako podizanje poreza je uvek praceno zvukom violine o socijalnoj pravdi. Ironicno, oni kojima taj novac zaista mozda moze da pomogne nece biti ti koji ce ga dobiti. Ali ih greje misao da nece biti prisiljeni da jedu suvise krivu bananu... koju ne mogu da priuste.
[ djsloba10 @ 19.09.2013. 08:55 ] @
pošto u ovom slučaju NIJE u pitanju softver bitno je gde se firma nalazi

napisah ja u odgovoru gospodine Dimkoviću znajući da Vi ne uživate sve blagodeti poslovnih uspeha u Srbiji.
I dalje Vam tvrdim da se u zemlji Srbiji od male metalske radionice može za 10-15 godina stići do toga da milion € može da se stavi na stranu samo na mafijaški način - bedno plaćenim radnicima i neplaćanjem dobavljačima.
Da, dobro znam šta je proizvodnja delova za autoindustriju i kolika je konkurencija u tom poslu.
Znam i da bi bilo lepo staviti tu sumu u banku ali je problem što tu sumu niko nema na početku nego, kako reče šarmantni lepo vaspitani pljuvač, počinje se od male metalske radionice. A u toj maloj metalskoj radionici nema ni jedne mašine koja može da da kvalitet koji traže pomenute firme.
A dobre mašine imaju i dobru cenu!
A vlasnik hoće - po "dobrom srpskom običaju" odmah i dobar džip i švalerku i ...
A sve to mnooogo košta i ne donosi zaradu.
Zaradu donose radnici koji MORAJU da rade za 200-300€ i kooperanti koji moraju da čekaju da gazda oma para i da ne zna šta će s' njima pa da im udeli koju crkavicu.

No, da se vratimo na temu:
Još jednom pitam
Da li će neko od Vas koji kritikujete na neviđeno novinsku vest biti voljan da napravi računicu - koliko će manje dati kroz osnovni porez posle smanjenja stope a koliko više po osnovu ovde kuđenog oporezivanja i da lepo prizna da li je razlika te dve brojke za njega plus ili minus?

I da pitam
Kako se Vama - poslovnim ljudima isplati da gubite vreme diskutujući o nečemu što ne postoji?
Što to radimo mi koji samo znamo za burekdžiju i tamića iz 1972 godine je normalno, ali vi koji stvarate milione € dok dlanom o dlan, e to mi nikako nije jasno
[ 3way @ 19.09.2013. 09:07 ] @
Ako posmatras "gazde" koji bi svajcarskim nozicima da proizvode blok motora, da kupe dzip na kredit, da ne placaju dobavljacima, ne isplacuju radnike onda si 100% u pravu. Taj nece stici do milion ni za 150 godina. Pitanje je koliko takva firma uopste i moze da opstane.

Ali, zasto posmatras samo one neodgovorne i one koji se igraju firme?
[ Emmy @ 19.09.2013. 10:01 ] @
u uslovima antimolonopolskih zakona nije moguce ostvariti ekstraprofit na dugi rok.

Razlog tome je sto ekstraprofit privlaci nove investitore, a to dovodi do povecanja ponude i smanjenja cene. Smanjenje cene smanjuje profit, sto ce neke oterati iz biznisa i tako sve do ekvilibrijuma na dugi rok.
[ djsloba10 @ 19.09.2013. 12:27 ] @
Citat:
3way:
Ako posmatras "gazde" koji bi svajcarskim nozicima da proizvode blok motora, da kupe dzip na kredit, da ne placaju dobavljacima, ne isplacuju radnike onda si 100% u pravu. Taj nece stici do milion ni za 150 godina. Pitanje je koliko takva firma uopste i moze da opstane.

Ali, zasto posmatras samo one neodgovorne i one koji se igraju firme?


Posmatram 90% "preduzetnika" u Srbiji.
Komentarišem izjavu da se od male metalske radionice za 10-15 godina može postati milioner u € i tvrdim da se to može samo na način koji sam opisao.
Uzgred pozdravljam komentar koji je napisao(la) Emmy: "u uslovima antimolonopolskih zakona nije moguce ostvariti ekstraprofit na dugi rok.
Razlog tome je sto ekstraprofit privlaci nove investitore, a to dovodi do povecanja ponude i smanjenja cene. Smanjenje cene smanjuje profit, sto ce neke oterati iz biznisa i tako sve do ekvilibrijuma na dugi rok."

Evo ti jedan banalan primer:
U Zrenjaninu počne čovek da radi gumice za hidrauliku. I beše mu lepo- mašine nisu skupe, alati nisu skupi a ni sirovine ne ide mnogo
Videle komšije i za kratko vreme njih šurnaest radi isti posao. I sad niko ne može da se pohvali da mu je dobro.
Plastičari vide proizvod koji ima prođu. Nek' je to saksija. Urade alat i stanje zid za 0,5mm. Za toliko su jeftiniji i prethodniku prepolove broj kupaca. Tada se pojavljuje onaj treći iz čuvene pesme. I njemu se pojavi treći...
i nikom više nije dobro.
A kolika je tek konkurencija da neko bude proizvođač delova za ugradnju u Mercedes i slične?
[ deedee5 @ 19.09.2013. 12:35 ] @
^ Hoćeš da kažeš da u gradu sa 50 prehrambenih prodavnica niko ne zaradjuje ili su čokolade 3 dinara?
[ 3way @ 19.09.2013. 12:52 ] @
Citat:
djsloba10:
Posmatram 90% "preduzetnika" u Srbiji.
Komentarišem izjavu da se od male metalske radionice za 10-15 godina može postati milioner u € i tvrdim da se to može samo na način koji sam opisao.


Ko kaze da 100% preduzetnika moze da ostvari veliki profit? Naprotiv, tih 90% su oni koji otvore prcvarnicu sa jednim i po zaposlenim i kazu "E sad imam firmu, sad ce da kaplje"...To ne ide tako. Ovde gomila misli da je dovoljno otvoriti firmu i gotovo. Isto vazi i za metalske radionice i za one koji proizvode metalne oplate za Spejs satl. Takodje vazi i da nije dovoljno proizvoditi samo auspuhe za dalekovode.

Citat:
U Zrenjaninu počne čovek da radi gumice za hidrauliku. I beše mu lepo- mašine nisu skupe, alati nisu skupi a ni sirovine ne ide mnogo
Videle komšije i za kratko vreme njih šurnaest radi isti posao. I sad niko ne može da se pohvali da mu je dobro.


Bas tako. Kao sto sam rekao, nije dovoljno samo otvoriti firmu i cekati novce. To sto su uradili ostali je nesto sto treba ocekivati i ukalkulisati u celu pricu, jer je to najnormalnija stvar na svetu.
[ djsloba10 @ 19.09.2013. 18:52 ] @
Vidim da ne vidim kraj ovakvoj diskusiji
[ Sceka @ 19.09.2013. 20:10 ] @
Samo da pitam na bazi ovoga:
Citat:
djsloba10: Posmatram 90% "preduzetnika" u Srbiji.
...

Kako stignes da to sve pratis i imas vremena da spavas i diskutujes/budes na forumu?!


Pozdrav!
[ Boris Tadić @ 19.09.2013. 20:53 ] @
Većina smeća ispod 20e/kom i ispod 10 kom po transakciji, uvek išlo u BG, NS, KG.

Pojedinačno, najbolje se obrće jagnjetina.
Sve ostalo je smrt na rate, pašteta-sardina-narezak lifestyle, pimp my gibanica i popara sensation...
[ Marko_L @ 19.09.2013. 21:03 ] @
To baš i ja htedoh da pitam. Kako je moguće uopšte imati insajderske informacije iz više desetina hiljada privrednih subjekata/preduzetnika? Iskreno, meni bi takve veštine izuzetno koristile :)
Citat:
Evo ti jedan banalan primer:
U Zrenjaninu počne čovek da radi gumice za hidrauliku. I beše mu lepo- mašine nisu skupe, alati nisu skupi a ni sirovine ne ide mnogo
Videle komšije i za kratko vreme njih šurnaest radi isti posao. I sad niko ne može da se pohvali da mu je dobro.
Plastičari vide proizvod koji ima prođu. Nek' je to saksija. Urade alat i stanje zid za 0,5mm. Za toliko su jeftiniji i prethodniku prepolove broj kupaca. Tada se pojavljuje onaj treći iz čuvene pesme. I njemu se pojavi treći...
i nikom više nije dobro.
A kolika je tek konkurencija da neko bude proizvođač delova za ugradnju u Mercedes i slične?

A što se tiče ovoga, ja tu ne vidim ništa loše. Konkurencija može da bude samo dobra stvar i za potrošače i za privrednika, jer potrošačima donosi niže cene i bolju uslugu/proizvod, a privrednike tera na usavršavanje i modernizaciju poslovnog procesa. A ti iz primera, naravno da im ne ide dobro kad ne umeju da rade kako treba, nego bi svi hteli da bez trunke ulaganja, sa najjeftinijim mašinama i zastarelom metodologijom rada, nešto zarade. Oni i nisu konkurencija nekome ko se bavi proizvodnjom delova za velike i uspešne brendove. Takvi ni u svom selu ne mogu da se probiju svojim proizvodima i uslugama.
[ Dexic @ 20.09.2013. 08:15 ] @
Tako je, konkurencija je UVEK dobra /sarcasm
Koliko bre treba naivni da budete da mislite da je to tako?:)

Kad dodje do toga da ne moze da se izdrzi zbog prevelike konkurencije, kao najprostiji primer, doci ce do ili gubitka posla ili do povecanja cena svih igraca - znaci em ima konkurencije em vece cene :)
[ 3way @ 20.09.2013. 09:55 ] @
Normalno.
Ko ne moze da izdrzi od prevelike konkurencije bas i nije za nekog milionera. To sto rade svi mozes da radis do odredjene granice, posle ili moras da smislis nesto drugacije ili da se zadovoljis mrvicama...Ili, normalno, da kukas kako je kriva drzava, zakon, monopol, porez, mala plata, velika plata i da ove sto su smislili nesto nazivas lopovima i prevarantima.
[ Dexic @ 20.09.2013. 10:02 ] @
U primeru koji sam dao je "kriva konkurencija". Nego bitniji deo je da se malo opasulje ovi koji misle da je konkurencija uvek dobra. A oni koji imaju novca da udju u biznis i zeznu se, ili moraju da predju u novi biznis, snaci ce se.
[ Ivan Dimkovic @ 20.09.2013. 10:05 ] @
Citat:
Dexic
Kad dodje do toga da ne moze da se izdrzi zbog prevelike konkurencije, kao najprostiji primer, doci ce do ili gubitka posla ili do povecanja cena svih igraca - znaci em ima konkurencije em vece cene :)


Zanimljivo - ako imas dobre primere za to, mogao bi da napises knjigu, posto je ovo prilicno nova ekonomska misao.

Veca konkurencija, vece cene. Zanimljivo :)
[ deedee5 @ 20.09.2013. 10:13 ] @
Kao da su cene kod nas nekada bile "male"
[ Marko_L @ 20.09.2013. 15:06 ] @
Citat:
Dexic:
Kad dodje do toga da ne moze da se izdrzi zbog prevelike konkurencije, kao najprostiji primer, doci ce do ili gubitka posla ili do povecanja cena svih igraca - znaci em ima konkurencije em vece cene :)

Po toj logici, onda treba svi da počnemo da se bavimo istim poslom i svi ćemo biti milioneri. Više konkurencije, veće cene, zar ne? :)
[ Dexic @ 20.09.2013. 15:30 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Dexic
Kad dodje do toga da ne moze da se izdrzi zbog prevelike konkurencije, kao najprostiji primer, doci ce do ili gubitka posla ili do povecanja cena svih igraca - znaci em ima konkurencije em vece cene :)


Zanimljivo - ako imas dobre primere za to, mogao bi da napises knjigu, posto je ovo prilicno nova ekonomska misao.

Veca konkurencija, vece cene. Zanimljivo :)

Bilo koji deo BG-a gde imas nacickane menjacnice, pekare, restorana i slicne radnjice, koje misle da ce uvek biti musterija. A realnost je takva da je doslo do prezasicenja tog trzista i da imaju dve mogucnosti:
- da zatvore radnju
- da svi povecaju cene jer imaju manji deo trzista

E sad ti svrati nekad kod normalog sveta Srbije, pa vidi da li je ovo prvo :)

Dodje stalno neko novi ko misli da moze da udje sa nivim cenama i "razbije trziste"... zasto se i zatvaraju svaki dan, jer "dobro posluju" :)

Znas li koliko je bila najveca razlika EUR donji/gornji u centru BG-a pre 2 godine? DINAR, i to je bilo samo u zabitim ulicicama. Sada nema ispod 2 dinara.
[ Marko_L @ 21.09.2013. 17:24 ] @
Pišeš prilično nepovezano i konfuzno, a uz to iznosiš tvrdnje koje nemaju utemeljenja u realnosti.

Ako neko podiže cene zbog toga što ima manje posla, može samo da se desi da ima još manje posla, odnosno da nema posla uopšte i ubrzo će nestati sa tržišta. Jedini način borbe protiv konkurencije koji daje rezultate je povećanje kvaliteta proizvoda/usluge ili smanjivanje cene ili oba. Ako se radi obrnuto, neminovno se ostaje bez posla. Dakle, koji god posao da je u pitanju i koliko god konkurencije da ima, uvek će oni koji imaju najbolji odnos cene i kvaliteta imati dosta posla, oni koji imaju lošiji odnos istih će imati manje posla, a ostali će propadati. Tako tržište funkcioniše i ja tu ne vidim nikakav problem.
[ mr. ako @ 21.09.2013. 18:41 ] @
Ne slazem se sa Dexicem, jer je jasno kako funkcionise trziste i jasno je da konkurencija radja kvalitet i nize cene, ali postoje "anomalije" (iako zapravo deo istog sistema) - dogovorena cena ili nesto kao oligopol, a takodje i marketing. Ovo potonje u kombinaciji sa naivnim / neinformisanim kupcem prilicno dobro funkcionise, i losiji kvalitet uvaljuje po trenutno vazecoj ili cak i nesto visoj ceni. Nekada kupac, usled lose materijalne situacije, sam sebe ubedi da je bolje kupiti nesto jevtiniji proizod uprkos duplo losijem kvalitetu. U takvim uslovima se ne upotrebljava ona engleska "I am not rich enough to buy cheap things"!

[ Dexic @ 21.09.2013. 19:58 ] @
Citat:
Marko_L:
Pišeš prilično nepovezano i konfuzno, a uz to iznosiš tvrdnje koje nemaju utemeljenja u realnosti.

Peciva i restoranske usluge nisu poskupele, nema vise restorana i pekara?
Razlike u donjem/gornjem kursu u menjacnicama nisu se povecali a nema vise menjacnica?
Mozda nije u svakom delu Srbije, ali poenta je da konkurencija nije uvek zdrava, i daleko od toga da je uvek pozitivna za potrosace.

Citat:
Tako tržište funkcioniše i ja tu ne vidim nikakav problem.

Ne, tako pravo slobodo trziste sa zdravom konkurencijom TREBA da funkcionise.
Ali to nije slucaj uvek, a pogotovu ne kod nas.


Da li je to oligopol, de facto oligopol (nema dogovora ni iza kulisa ali efektivno kao da su se dogovorili tako sto je jedan podigao cene a ostali pratili), inat ili nesto trece, nije bitna stvar. Bitno je da konkurencija NIJE smanjila cene niti povecala kvalitet za potrosace.


BTW, i banaka ima vise, ali ni kamate na kredite nisu manje, ni kamate na stednju nisu vece. Sta sad?:) Oligopol, "situacija na trzistu" ili nesto trece?
Konkurencija nije ucinila nista za potrosaca u svakom slucaju.
[ Lavlja_Jazbina @ 21.09.2013. 20:15 ] @
Dexic,sto onaj sa somalirima kaze,brate ti si se za.ebao.Dal je zaketa ili krtica nije bitno.
Konkurencija uvek obara cenu,da bi privukla paznju za sebe.Otvara se Klima servis za automobile,svuda 3-4k kod tebe 2k.
Ima i gomilu varijacija.Ja imam svoj objekat,ti ga rentiras.ILI ako je veca marza imas lufta da je spustis da bi imao moju cenu.
Ja spustim jos vise ti me pratis bez obzira na rentiranje lokala,smanjis zaposlenima platu ili neke otpustis,itd,itd.
Ali nikad cena ne ide GORE.
[ Nemke_BG @ 21.09.2013. 21:02 ] @
Sve je to kul, ali onda dodjes u nasu Srbiju, gde svaka mala oscilacija bilo cega (energenti, komunalije, kurs...) dize cene uvek i odmah navise a kad krenu te oscilacije da idu nanize cene ostaju iste i tako
u 'ebeni nedogled...

A da ne pricamo koliko je do sad bilo svejedno koliko se trznih centara otvori i koliko novih trgovinskih lanaca (ili sta god drugo) dodje kod nas, cene opet ostaju tu gde jestu...
[ Lavlja_Jazbina @ 21.09.2013. 21:52 ] @
Auto delovi su bransa gde se polomise ko ce imati nizu cenu,a stiropor 3cm ceka novu cenu.Sve u svemu,novac nikad nije imao manju vrednost.

Bitno da je kurs zakucan.
[ Marko_L @ 21.09.2013. 23:20 ] @
Citat:
Peciva i restoranske usluge nisu poskupele, nema vise restorana i pekara?
Razlike u donjem/gornjem kursu u menjacnicama nisu se povecali a nema vise menjacnica?
Mozda nije u svakom delu Srbije, ali poenta je da konkurencija nije uvek zdrava, i daleko od toga da je uvek pozitivna za potrosace.

Nije da svakodnevno visim po restoranima i pekarama pa da mogu da ispratim rast cena, ali ako je to tačno, to onda samo znači da je poskupelo nešto što je nateralo iste da podignu cene. Recimo, ako poskupi brašno, logično je da će i proizvodi u pekarama poskupeti. Da nije tako, mogli bi oni da dižu cene u nebesa, ali bi to neko već iskoristio i sa realnim cenama polovinu njih očistio sa tržišta.

A ti ako veruješ u to, eto ti prilike da zaradiš silne novce. Nađi neku industriju gde je velika konkurencija i gde su zahvaljujući toj konkurenciji porasle cene. ako su to pekare, još bolje, to je lako otvoriti. I onda uradi jednu ludu stvar, a to je da ne dižeš cene kao oni, nego ih spusti na neki minimum koji ti se isplati. Tako ćeš neminovno povući dobar deo mušterija od drugih. Po tvojoj logici, onda će oni zbog nedostatka mušterija podići cene, zbog čega će još više ljudi preći da kupuje kod tebe. I ti lepo kreneš da mlatiš pare. Šta čekaš? Gadljiv si na pare ili je nešto drugo u pitanju? :)
Citat:
BTW, i banaka ima vise, ali ni kamate na kredite nisu manje, ni kamate na stednju nisu vece. Sta sad?:) Oligopol, "situacija na trzistu" ili nesto trece?
Konkurencija nije ucinila nista za potrosaca u svakom slucaju.

Niko nije tvrdio da će konkurencija učiniti da potrošač dobije sve što je zamislio i po ceni koju je zamislio, već da konkurencija čini da se dobije povoljniji odnos cene i kvaliteta od onog koji bi bio da konkurencije nema. To što banke drže visoke kamate nije zbog konkurencije, već zbog toga što je tržište Srbije takvo da predstavlja veći rizik za banke, nego u nekim drugim zemljama. Tebi niko ne brani da otvoriš banku i da ponudiš kamatu od 0.01% i svi će pojuriti kod tebe da refinansiraju kredite koje imaju u drugim bankama. Međutim, ako ti se pojavi nekoliko neplatiša što će se neminovno desiti, hebo si ježa u leđa.

Takođe, nije tačno da potrošači ništa nisu dobili konkurencijom. Možda nisu dobili niske kamate kakve žele, ali su dobili bolju uslugu. Uporedi banku danas i u ono vreme kada je postojalo samo par banaka, pa će ti biti jasno.
[ Dexic @ 22.09.2013. 11:36 ] @
Ne zanima mene sta je nateralo da cene idu navise - fora je da ima vise konkurencije a da su opet vece cene. I da se samo povecavaju. Da, sto je najveci apsurd, nisu spustene nijednom od kada je evro pao sa >119 na skoro 110, i evo drzi se ispod 115 vec godinu dana otprilike.

A jos mi reci da je kvalitet u restoranima i pekarama porastao pa da se dobro nasmejem? Ili da je porastao kvalitet.... cega u menjacnicama? Nacina na koji ti broje novac? :D

I nemoj sada da pricas kako banke DRZE visoke kamatne stope vec ih POVECAVAJU.

Jedino za banke vec mogu da se slozim da je donelo nesto poboljsanja, iako sem jedne banke ne mogu reci da je bankarski sektor poboljsan ;)
Reci mi sta je kvalitetnije doduse u pogledu stambenih i auto kredita?
Imaju opravdanje za povecanje kamata? Lose im ide, zarada banaka je takva da jedva isplacuju plate zaposlenima?:)
Jedno je da kazes da su kamate na stednju pratile EURIBOR/LIBOR/Fed, ali drugo je da kazes da su "jadne banke" jedva uspele da isplate plate, pa i pored smanjenih kamata na stednju, morale su i da povecaju kamate na kredite, jer jel' te... lose zaradjuju.
[ Boris Tadić @ 22.09.2013. 13:19 ] @
Alo bre, ceo narod živi sa 300-400 kinti na dan, i to ko ima. Kakvu crnu ekonomiju očekujete, kakve bre tržišne logike ? 20e niko nema u džepu, bodu se za 1000 dinara kao dobar dan.
50km od Beograda je godina 1953. Dalje je negde oko prvog ustanka.

Restorani u kojima su konobari do skoro završavali dane sa 50e bakšiša danas ceo pazar nemaju toliki, 90% potpisujem.

To što jedan ili dva u opštini naprave milion dinara dnevno, to okačiš ...

Inače, sve namirnice pojedinačno i sve usluge su toliko srozale kvalitet da zaista nema niže.
Sve je razvodnjeno, sve je istog (ne)ukusa, sve za jedno popodne izgubi sve karakteristike osim zapremine(a i to je upitno).
Ne treba nam neprijatelj. Uopšte nije isključeno da nam guraju neki mišomor da brže zaglupimo, ne bi bio prvi put u svakom slučaju.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 22.09.2013. u 16:09 GMT+1]
[ Dexic @ 22.09.2013. 13:42 ] @
Ali ti to njima nisi srozao na statisticke brojke na papiru i njih ne zanima realnost :D
[ Emmy @ 22.09.2013. 14:37 ] @
Citat:
Boris Tadić:

50km od Beograda je godina 1953. Dalje je negde oko prvog ustanka.


pa nije majku mu valda tolko lose ?
[ Boris Tadić @ 22.09.2013. 14:52 ] @
Provozaj se jedan dan recimo od Zaječara do Leskovca regionalnim putevima, mislićeš da si Rokfeler.
Drugi dan kreni od npr. Loznice na bilo koju stranu i probaj da ne zevaš od neverice.
Treći dan samo pazi da se ne upucaš u potiljak, mada nemoj da brineš i ako ti se omakne, ne bi bio prvi.

To je Srbija.
[ pisac @ 22.09.2013. 14:59 ] @
Haha, pa može da se voza i po Češkoj, Bugarskoj, uostalom može da se voza po 90% sveta, neće bolje da se provede.

Tako da, to što ti pričaš Borisu Tadiću su samo projekcije tvog unutrašnjeg raspoloženja
[ Lavlja_Jazbina @ 22.09.2013. 15:03 ] @
E sutra idem do Knjazevca preko Zjecara, pa su da te proverim!
A u subota ,Loznica.
[ Boris Tadić @ 23.09.2013. 08:44 ] @
@pisac,
donekle si u pravu, ali mi smo jedini ljudi na planeti koji imaju apsolutno svu infrastrukturu za potrebe prvog sveta i sve inostrane političke slobode da pravimo 50000$ GDP po glavi, ali nam naši rodjeni privatni mozgovi(sebični i pogani) ne daju da živimo bolje nego svinje, nego čim si ti oprao zube = već si pola izdajnik, nebitno čega. Nečega :)

[Ovu poruku je menjao Boris Tadić dana 23.09.2013. u 17:02 GMT+1]
[ llux @ 24.09.2013. 20:01 ] @
Moram da se slozim sa Dexic. Ne da nisu poboljsali kvalitet, vec kada plasiraju proizvod na nase trziste, oni snize kvalitet, da slucajno ne bi bili kvalitetniji od konkurencije. Ali zato im je poboljsan marketing i marketinski trikovi.
[ shadow-bg @ 24.09.2013. 21:38 ] @
ja cu samo da se takodje slozim sa Dexic i Boris, vrlo dobar opis realnog stanja.
[ biciklista @ 24.09.2013. 23:59 ] @
Čitam ovo što kažete oko konkurencije(kao i obično offtopičarenje) i generalno se slažem da ista smanjuje cenu. Ali, uvek ima ono ali što devojci sreću kvari: šta ćemo sa monopolima? Dobro, oni su tu i šta je tu je, ali šta ćemo sa kartelima? Kao, mi smo konkurencija, a u stvari dogovaramo cene.
[ Dexic @ 25.09.2013. 10:13 ] @
Pa to je razlika izmedju ovih tupadzija (koji pricaju sta je "na papiru") i realnosti (sta se stvarno desi).

Lepo kazem da zdrava konkurencija je dobra - medjutim za zdravu konkurenciju su potrebni normalni ucesnici, a takvima nije potrebna konkurecija da bi bili dobri, unapredjivali i cenili kupce.



Offtopic je poceo jos na prvoj strani....
[ Boris Tadić @ 25.09.2013. 15:37 ] @
Nema ko da gleda 20 godina unapred, ne isplati se, nije lako biti vlast, imaju ljudi svojih briga, treba valjda prvo da se skuće i situiraju, ko će još da misli šta lud narod izvoljeva.

Ali biće makar jeftin heroin, pa će oči da se sjaje i radničkoj klasi. To je pravi srpski brend, samo da ga lepo upakujemo.
[ Dexic @ 25.09.2013. 16:48 ] @
Cita li neko sta Boris pise, a jos bitnije razume li i jedan njegov post? :D
[ SlobaBgd @ 25.09.2013. 17:24 ] @
Ne razumem ni ja, uz sav napor i dobru volju...
[ SlobaBgd @ 25.09.2013. 21:18 ] @
Obrisati, poruka na koju sam odgovorio je uklonjena.

PS: Zašto ne mogu da prijavim svoju poruku, kad već ne mogu da je obrišem posle 6 sati od kada je napisana?

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 26.09.2013. u 23:57 GMT+1]
[ Odin D. @ 27.09.2013. 19:32 ] @
Sjecam se sta je pisalo u toj Borisovoj poruci sto je uklonjena, pa se evo cudim sta je sve na ovom forumu pocelo da se brise i uklanja.
[TS]™ - Teletabis Security.
[ ZaMpA @ 02.10.2013. 12:07 ] @
Inače, izašao je intervju sa urednikom NIN-a gde je za B92 govorio o ovom novom porezu.

Njegove reči "Solidarni porez je čista demagogija"
[ bantes9 @ 08.10.2013. 19:16 ] @
Na kraju je sve ispalo kao novinarska patka, porez doduse postoji ali je okrenut u totalno drugom smeru.

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-...-biti-posle-novih-mera-stednje
[ cika dacha @ 08.10.2013. 22:46 ] @
a lepo sam ovde rekao da smanje buku o necemu sto je prazna prica!
[ slanetorte @ 18.10.2013. 10:23 ] @
Sjajna tema i komentari
[ aca_r78 @ 24.10.2013. 22:54 ] @
Ponovo prica o porezu, ali u novoj formi:

http://www.b92.net/biz/vesti/s...10&dd=24&nav_id=769456

"Na bruto platu do 15.000 dinara, porez bi bio nula procenata. Na bruto zarade od 15.000 do 50.000 dinara, porez bi bio 20 odsto. Zatim, od 50.000 do 150.000 dinara, stopa oporezivanja porasla bi na 30 odsto, dok bi se na bruto plate preko 150.000 dinara obračunavalo 40 odsto poreza", objašnjavaju u Ministarstvu privrede.

Od bruto zarade radnika, trenutno se oduzima 10 odsto poreza, bez obzira na to kolika mu je plata.

"Kada se uvede progresivno oporezivanje, veće stope primenjivaće se 'stepenasto'. Dakle, na bruto platu od 100.000 dinara, za koju je sada porez 10.000, po novom se neće izdvajati porez od 30 odsto na ceo iznos u visini od 30.000 dinara, već će on biti manji", objašnjava izvor Novosti.

Računica izgleda ovako: do 15.000 dinara nula poreza, a na razliku do 50.000 dinara (dakle na osnovicu od 35.000 dinara) platio bi se porez od 20 odsto u iznosu od 7.000 dinara.

I na razliku od 50.000 do 100.000 dinara ove bruto plate obračunalo bi se još 30 odsto, tačnije 15.000 dinara, što ukupno iznosi 22.000 dinara poreza na bruto zaradu od 100.000 dinara.

Kada se na ovo dodaju doprinosi na teret zaposlenog, u ovom slučaju od 15.000 dinara, radnik kući nosi 63.000 dinara, što je praktično oko 7.000 dinara niža neto plata nego po sadašnjem zakonskom rešenju. Korist za poslodavca je što za ovog radnika sa svog računa plaća još 10.000 dinara doprinosa, a ne 17.900 dinara, kao danas.
[ Vorador @ 16.12.2013. 01:14 ] @
Igra terminima kao i uvek. Smanje porez povećaju, doprinose...smanje doprinose, uvedu nove takse. Kao sa gorivom, svuda na svetskom tržištu pojevtini, a kod nas ostane isto zato što povećali akcize. Doduše, kada poskupi prvi smo da poskupimo. Elem, sudeći po onome što vidim na TV-u šta se dešavalo sa svim prethodnim vlastima (a vreme će reći sa ovom trenutnom) sve te pare su išle na totalno različite nenamenske račune i niko živi to ne može da pohvata.
[ cipservis @ 18.02.2014. 20:57 ] @
Citat:
S A J A:
Progresivno oporezivanje je normalna stvar u svetu i sasvim je u redu da se i kod nas uvede. Ideja je upravo u ravnomernijem rasporedu nameta jer 10% nije isto nekome ko je siromašan i nekome ko je bogat.

Plan je da se nameti na plate generalno (znači svima) smanje i da se uvede progresivno oporezivanje.
Sad se još uvek ne znaju tačni procenti ali trebalo bi da svima ispod 100k bude manje nameta.
Onima koji imaju 100k možda će sve ostati kao i po starom (malo umanjenje, malo povećanje).
A oni koji imaju preko 200k možda će biti malo "teže".

Zašto se uvodi progresivni porez? Pa upravo zato da bi se moglo smanjiti siromašnima pa mora negde da se nadoknadi. Povećanje poreza na imovinu je isto u planu ali takođe neće biti preterano. Na drugom frontu će se raditi na smanjenju sive ekonomije i racionalizaciji državne uprave.

Ideja cele promene nije da se namaknu pare za budžet kako se to u javnosti tumači. Ideja je da se podstakne zapošljavanje i da se digne privreda na noge. Svi znate da je privreda u Srbiji na vrlo lošem nivou i ovo je jedan od načina da se ona oživi. U nekoj budućnosti, privreda će biti jedini način finansiranja države, neće biti više kredita niti čega da se proda. Prema tome, na oživljavanju privrede treba raditi i ovo je samo jedan potez u tom pravcu. Zapravo, to oživljavanje je trebalo da se desi još pre 10-15 godina, ali sad šta da radimo, šta je tu je, bolje i sad nego još odugovlačiti. E sad, većina ljudi u samom startu ne prihvata ovo objašnjenje, čak se ni u novinama ne spominje, jer je svima nama već godinama u mozak ugrađivano da se porez prikuplja isključivo zbog pljačke i sad to nije lako promeniti. Znajući ljude koji na tome rade i prateći njihov rad (Vučić, Radulović, Krstić, Simič...), verujem da imaju iskrene namere da nešto promene i ja ih veoma podržavam iako vidimo da su na svakom koraku okruženi otporom, pesimizmom i zlonamernim komentarima.

Znači kako god da okrenete, neke reforme su potrebne jer očigledno da ovako više ne može dalje.

I još nešto, ako neko želi da sebi smanji platu da ne bi plaćao više poreza, to je njegovo pravo koje mu se ne može oduzeti. Optimizacija plaćanja poreza je normalna stvar. Samo treba imati u vidu, da će se uporedo raditi i na suzbijanju sive i crne ekonomije pa će firme sve teže dolaziti do keš novca za "koverte".


A jesi li ti prijatelju razmislio o degresivnom oporezivanju?

Ovakvo glupiranje postoji još u Francuskoj, a šta je epilog se moglo videti...
Nekako si mogao do sada da shvatiš da ovde niko nema cilj da bilo šta oporavlja jer mu ovako više odgovara.
Ako hoćeš pravo rešenje, evo ti ga, a ti ga prosledi Vučiću i kompaniji, "pa ako me se ete na Dan bezbednosti sete, a ako ne..."
Prvo prepoloviš bukvalno plate u državnom sektoru, znači surovo, onaj ko je primao 70 somića, sad će da prima 35... zašto? Zato što inženjer u Zastavi iliti Fiatu ima oko 30 somića... jer to je realno. Šta ću dobiti sa ovim, socijalne nemire, ljude na ulici? Jok... ne smeju da izađu, čeka ih narod. Jer to su oni koji su otimali, šakom i kapom, na ovaj ili onaj način, e sad će da se otvoreno prikažu narodu ukoliko izađu na ulicu, pa ako prave nerede narod će ih dovesti u red, a policija je narodna ne zaboravi... Međutim neće oni na ulice jer sindikati ne postoje praktično, kao što i neme normalnog udruženja poslodavaca, funkcioniše još po neka komora, kao što je advokatska koja svojim štićenicima stvarno nešto i obezbedi. Uglavnom ko hoće može da radi za duplo nižu platu, ko neće može da napusti posao i pređe u privatnike, pa nek uloži to što je do sada krao i nek zaposli i gradi svoju imperiju. E ali ako on zaposli... pa čime će političari na sledećim izborima kupovati glasove, kojim obećanjima kad posla ima? Uglavnom, oko 80% njih će otići iz državnog zaposlenja. Taman lepo sad treba da zaposliš one koji su gladni, pošteni i kojima je novac neophodan za goli život i opstanak. Oni će čuvati svoje zaposlenje. Prvenstveno treba zapošljavati žene, žene i samo žene pa nek muškarci tuže za diskriminaciju to bih voleo da vidim. Mogu i mene da tuže kao ideologa ako hoće.
Uglavnom time smo smanjili taj trošak na plate u državnoj službi za oko 70%. Penzije ne diramo, nema rasta, nema pada, isplata redovna inače nas neće biti... koliko god treba za njih mora da se obezbedi.
E sad dođosmo do privatnog sektora i oporezivanja. Treba nam oporezivanje kojim ćemo mi stimulisati ljude da nam prijavljuju što više prihoda. kako ćemo to postići? Baš tako što ćemo visoko oporezovati one koji malo zarađuju. Znam da me sad svi mrze koji ovo čitaju, ali eto malo se zarađuje u državnom sektoru, pa neka pređu naravno ukoliko su ženskog pola. Ili neka plaćaju namet i trude se iz petnih žila da im posao postane što unosniji kako bi im opao porez.
Ilustracija na primer na porezu na dobit: Na godišnjem nivou na zaradu do 500000 dinara porez 30%, do milion 25%, do 2 miliona 20%, do 5 miliona 15%, preko 5 miliona 10%... itd ili slično.
Međutim Novak Đoković porez plaća prema dogovoru. Ima opciju da prvo sam ponudi šta bi on to voleo. Ako želi može da kaže i ništa, da bude oslobođen, ali to će reći javno. U biti država pristaje na 1% njegovog ukupnog profita i na njegovo veliko srce i patriotizam. Znači nema više Monte Carla. Dalje Rafael Nadal mora da kupi vilu u Srbiji prema svom ugledu, dobija opciju da plati 1% ili da mu mi odredimo cifru ako mu više odgovara sve ostalo je njegovo ako smo fiksirali cifru i ne zanima nas koliko zarađuje, a on čovek nije patriota kad je Srbija u pitanju. E sad Novaka nema puno, ali takvih kao Nadal ima, posebno u Francuskoj i sličnim sistemima. Razletiš se, moliš ih, preklinješ, nudiš i ne tražiš političke poene, već skupljaš kintu.
Kintu koju sakupiš ne smeš da trošiš već koristiš za investicije i krećeš u sistem u kome je u svakoj grani država konkurent ali skromni kako bi održao kontrolu nad tržištem. Ono što je bitno jeste da obuzdaš megalomanizam, znači one kao što je Mišković, prosto rečeno on može da ima šta hoće i koliko hoće, ali ne može baš da posluje kako je on zamislio, već kako narodu najviše odgovara. To se svede na antiglobalizam. U biti ne može on da ima na primer Maksi koji će da poguši sve male u toj grani, već taj Maksi mora da se razbije na manje delove, odnosno tim razbijanjem ti mu povećavaš troškove i potrebe za osobljem. Logično ti je da ćeš za vođenje knigovodstva više naplatiti dvema manjim firmama, nego jednoj pri pretpostavci da te dve imaju jednak obim poslovanja, kao ova jedna. Tako je i sa porezom.
Eto to ti je jedan mali deo zdravog plana ili zdrave ideje. Samo ona nije potrebna političarima jer će rešiti žarište na kome oni sakupljaju političke poene. A što se politačara tiče, pa plata poslanika mora da bude jednaka prosečnoj plati u Srbiji (to je znači više nego prepolovljavanje). Znači ako želi povećanje automatski ga dobija kada podigne prosečnu platu u Srbiji. Zar to nije pošteno i plaćen je da bi doneo bolji život.


E sad na drugi deo takođe želim da ti odgovorim. Nije fora da mi preduzetnici i mali privrednici smanjujemo sebi platu da bi platili manje poreza, već da bi bili manje kradeni. Vidiš ja plaćam nezaposlenost. Kada sma došao u sukob sa PU i blokadu i to totalnu ja nisma mogao da se prijavim na biro i nisam mogao da dobijem naknadu za slučaj nezaposlenosti, a kada se sve razrešilo izgubio sam pravo na nju... dakle pokraden sam. To pravo ne bi smelo nikada da se izgubi ako je već pravo, a ne da ti neko traži da se ti njemu javiš u prvih 30 dana i slično. Druga stavka je zdravstvo- Šta ja dobijam? To niko ne može da odgovori. Šta plaćam? Za minimalac plaćaš oko 30e mesečno. Šta mogu da dobijem za 30e mesečno? Jedan plombiran kutnjak na primer. Da li ću ga dobiti od zdravstvenog? Neću jer ta usluga ne ulazi u taj doprinos... Ko tu može da profitira? Onaj ko ima dosta njih na izdržavanju, pa svi overe knjižicu preko njega. Šta je onda to? Komunizam. E pa mi smo bežali od tog komunizma jer ne mogu oni mene tako malo da plate, koliko ja malo mogu da radim.
Sve to je krađa. PIO fond nije ta vrsta krađe ali jeste velika neizvestnost, jer ukoliko nema kredita neće biti ni isplata penzija, a ti uplaćuješ i uplaćuješ. Pri tome nemaš mogućnost da dobiješ nazad ono što si uplatio kao što je moglo u Kraljevini Jugoslaviji na primer. I to je krađa, kao i činjenica da nema penzije bez 15 godina staža.
Niko ne kuka na porez, već na doprinose, a iskreno u Srbiji porez je nizak, realan porez je 20%, međutim eto i u bibliji piše desetak, pa se i ovi toga uhvatiše.
[ mr. ako @ 18.02.2014. 21:35 ] @
Ako ima neka mesecna nagrada za ukupan broj objavljenih karaktera ovde na ES, zamolio bih upravu foruma...