[ agasoft @ 13.09.2013. 11:59 ] @
Zdravo,

Unapred se izvinjavam celum forumu ako se o ovome nekad diskutovalo, premda nisam uspeo da pronađem sličnih tema.
Takođe, izvinjenje moderatorima ukoliko je tema suviše opšta.
Kako rekoh u naslovu, svedoci smo da telefoni sa ekranima na dodir proždiru i uništavaju fizičke tastature.
Danas gotovo nema da se kupi smartfon sa qwerty ili numeričkom tastaturom, iz čega se vidi da su svi proizvođači nametnuli svojevrstan vid autokratije, nemogućnost da korisnik za sopstveni novac izabere vrstu unosa kakav mu odgovara.
Pokušao sam da nađem neko logično objašnjenje ovakvog, prilično nepovoljnog razvoja događaja.
1. Proizvođači koriste manje elektronskih delova ukidanjem tastature.
Ovo jeste istina, ali, s druge strane, ekran preko celog telefona je sigurno tehnički skuplji od mehaničkih tastera koji su bili izrađivani od plastike.
2. Možda su neke vrste ekrana jeftinije od tastera.
Bilo mi je totalno nelogično, ali, možda i jesu.
Mada, sada je trend da se skuplji modeli hvale gorilla glass ekranima i sličnim.
Možete me slobodno ispraviti ili kritikovati zbog mog mišljenja koje je možda subjektivno, ali, mislim da ukidanje mehaničke tastature pravi više problema nego koristi.
Do sada sam video mnogo korisnika svih generacija običnih i pametnih telefona koji imaju ekrane na dodir.
Ono što sam video, razočaralo me je, a to je, da niko, čak ni oni najprofesionalniji, ne mogu da kucaju istom brzinom kao ja na numeričkoj tastaturi.
Ako neko od vas može da mi priđe brzinom kucanja, ekran na dodir protiv mene sa numeričkom tastaturom koristeći t9, biće mi zadovoljstvo da vas vidim.
Dalje, ja na numeričkoj tastaturi mmogu da držim telefon u jednoj ruci, i da istom rukom kucam poruku, a da drugom rukom radim nešto drugo, npr da se držim za šipku gradskog autobusa dokžstojim u gomili naroda.
Korisnik telefona sa touch ekranom, to ne može.
Korisnici telefona sa tastaturom, oni veštiji, nisu morali da gledaju, bulje u ekran prilikom kucanja, jer su znali slova napamet i samo bi ponekad bacali pogled na ekran da vide jesu li sve ukucali.
Korisnik touch screena, to jednostavno ne može, jer da bi kucao mora da gleda u svako slovo koje će prstićima nabosti-
Ovo govorim jer tako mislim poučen iskustvima drugih ljudi.
Ja, kao što neki znaju ne vidim, potpuno sam slep.
Međutim, u kucanju sa ekranom na dodir, još me niko nije pobedio.
Sledeći nedostatak je oštećenje ekrana na dodir. POdložniji su čestim kvarovima, oštećenjima, grebanjima.
Svaka numerička ili qwerty tastatura je reagovala isto, jedan pritisak, slovo je otkucano.
Dok sa ekranima na dodir nikad ne znate kako će se ponašati.
Kod nekih proizvođača oni su osetljiviji, kod nekih manje osetljivi. Kod nekih, umesto slova s kucaju a, potrebno je vršiti neke kalibracije ekrana...
Tastaturu je na svim modelima moguće zameniti za najviše 1000 dinara, a ekran?
Ovaj trend govori da iz ovoga profitiraju proizvođači i servisi.
A mi?
Korisnici?
Kakvo je vaše mišljenje?
Zbog čega se ovakav, navodni tehnološki progres događa*
Jedan moj prijatelj kaže, naravno, iz šale, da mi prestanemo da unosimo informacije već samo da ih dobijamo.
Zamišljam nekog biznismena koji ima trista otkucaja u minutu bode po touchu...
Za kraj, moja situacija slepog korisnika.
Kao što rekoh, blagoslovljena tastatura, nema zamene.
Pišem, čitam.
Držim telefon u jednoj ruci i pišem, a drugom rukom mogu da držim osobu koja me vodi ili bilo šta drugo.
Što se tiče ekrana na dodir, Ifon je govorno podržan, kao i svi androidi od 4.1.
Međutim, da bi ja kucao na ekranu na dodir, moram da držim telefon u jednoj ruci a da pišem drugom.
Takođe, dok to radim, ne mogu da hodam, što me čini jedno 50% manje produktivnim.
Pokrivenost govorom je fantastična, ali, šta to vredi.

[ bakara @ 13.09.2013. 12:34 ] @
Citat:
agasoft
Ono što sam video, razočaralo me je, a to je, da niko, čak ni oni najprofesionalniji, ne mogu da kucaju istom brzinom kao ja na numeričkoj tastaturi.
Ako neko od vas može da mi priđe brzinom kucanja, ekran na dodir protiv mene sa numeričkom tastaturom koristeći t9, biće mi zadovoljstvo da vas vidim.
Dalje, ja na numeričkoj tastaturi mmogu da držim telefon u jednoj ruci, i da istom rukom kucam poruku, a da drugom rukom radim nešto drugo, npr da se držim za šipku gradskog autobusa dokžstojim u gomili naroda.
Korisnik telefona sa touch ekranom, to ne može.
Korisnici telefona sa tastaturom, oni veštiji, nisu morali da gledaju, bulje u ekran prilikom kucanja, jer su znali slova napamet i samo bi ponekad bacali pogled na ekran da vide jesu li sve ukucali.
Korisnik touch screena, to jednostavno ne može, jer da bi kucao mora da gleda u svako slovo koje će prstićima nabosti-
Ovo govorim jer tako mislim poučen iskustvima drugih ljudi.
Ja, kao što neki znaju ne vidim, potpuno sam slep.
Međutim, u kucanju sa ekranom na dodir, još me niko nije pobedio.
Sledeći nedostatak je oštećenje ekrana na dodir. POdložniji su čestim kvarovima, oštećenjima, grebanjima.

Nisu touch tastature nista inferiorinije od stare dobre numericke tastature (bas sam pre nekoliko meseci isto pitanje postavljao, zasto vise ne postoje smart telefoni sa alfa numerickim tastaturama?)

Brzina kucanja vestog kucaca na touch ekranima je vrlo velika i siguran sam da je brze nego dok ti tri puta natipkas jedan taster a to o cemu govoris (pogresno otkucano ili neotkucano iz prvog puta) su karakteristike najlosijih modela.

Osetljivost ekrana na grebanje je vrlo mala, narocito ako se koriste i folije i silikonske futrole.

Prednost telefona sa alfa numerickom tastaturom je u vrlo lakom koriscenju jednom rukom, kucanju bez gledanja, dobro vidljiv ekran na suncu i duzem trajanju baterije.
Androidi idu sada na unos glasom tako da kada to uznapreduje unos ce biti vrlo jednostovan.

[ 3way @ 13.09.2013. 12:46 ] @
Citat:
agasoft:
Ovo jeste istina, ali, s druge strane, ekran preko celog telefona je sigurno tehnički skuplji od mehaničkih tastera koji su bili izrađivani od plastike.


Nije tastatura samo plastika, ima tu i elektronike, prekidaca, gumica i ostalog podloznog prljanju i otkazivanju posle nekog vremena.

Citat:
agasoft:
2. Možda su neke vrste ekrana jeftinije od tastera.


Ovi ekrani se sastoje od dva dela. Jedan deo je sam ekran, na kom se vidi sadrzaj, a drugi je "digitizer", to jest ono sto locira tacku pritiska.
Ekran ko ekran, isti je i kod svih telefona.
Digizer u radnji kosta par dolara...znaci da mu je cena u proizvodnji smesna.


Citat:
agasoft:
Ono što sam video, razočaralo me je, a to je, da niko, čak ni oni najprofesionalniji, ne mogu da kucaju istom brzinom kao ja na numeričkoj tastaturi.
Ako neko od vas može da mi priđe brzinom kucanja, ekran na dodir protiv mene sa numeričkom tastaturom koristeći t9, biće mi zadovoljstvo da vas vidim.


Ovo je cisto subjektivno i svako moze da se nauci da kuca brzo i na jednom i na drugom uredjaju...

Citat:
agasoft:
Sledeći nedostatak je oštećenje ekrana na dodir. POdložniji su čestim kvarovima, oštećenjima, grebanjima.


Ovo uopste nije tacno. Ti ekrani mogu da istrpe poprilicno zlostavljanja....

[ agasoft @ 13.09.2013. 13:10 ] @
O tome govorim.
Ne, ja napisah, ne pritiskam ja nijedno slovo tri puta.
Koristim T9, tako da nema šanse da bude brži od mene.
A tek ako koristim qwerty suludo je o tome i govoriti.
[ component @ 13.09.2013. 13:48 ] @
Tržište određuje šta će se proizvoditi. Tebi možda više odgovara fizička tastatura a 99 drugih korisnika će želeti veliki ekran bez fizičke tastature. Zato ćeš i moći da nađeš 1% uređaja koji tebi odgovaraju. Sve dok proizvođač ne reši da se više ne zeza za 1% korisnika i umesto toga se fokusira na ono što većina želi. Meni fizička tastatura zaista ne treba. Retko kad kucam nešto na telefonu. Ako je nešto duže - nazovem. Juče sam morao da pišem mail sa smartfona i pošto imam instaliranu tastaturu sa prepoznavanjem srpskog jezika nije bilo nimalo komplikovano a ni dugo. Ne sećam se kada sam ranije morao da pišem nešto duže. Uglavnom par reči, adresa u GPS, pretraga na internetu itd. A za to nema šanse da bi menjao veličinu ekrana da dobijem tastaturu.
[ bakara @ 13.09.2013. 14:23 ] @
Citat:
agasoft:
Ne, ja napisah, ne pritiskam ja nijedno slovo tri puta.
Koristim T9, tako da nema šanse da bude brži od mene.

Slucajno si zaboravio da T9 nema veze sa tastaturom i da ga takodje ima i na touch screen telefonima?

Jesu fizicki tasteri bolji, ali ja na touch telefonu kucam otprilike istom brzinom kao i na racunaru, i ne bih rekao da sam brze kucao na alfanumerickoj.
Jedini problem kod duzeg teksta je ako treba nesto da ubacis ili izbacis, to je lose reseno i gubi se vreme ali tu i fizicka tastatura isti problem ima.


Prednost fizicke tastature je sto mozes kucati bez gledanja i sto je dovoljan i fizicki manji telefon, na nekom manjem touch telefonu nije bas ugodno kucati.
[ agasoft @ 13.09.2013. 16:22 ] @
@bakara,


Ne, nisam zaboravio da tamo ima t9, nego prosto nisam ni znao. Ne razumem kakva je primena t9 na touch gde je jedan dodir jedno slovo?
I opet moje osnovno pitanje.
Neko reče, tržište određuje šta će se proizvoditi.
Tržište nije izmislilo touch.
Nadalje, kad bi se sad provela anketa o tome tastatura ili touch, ubeđen sam da bi bbila tesna borba, 55 45% za jednu od opcija.
Tako da to tržište nešto ne pije vodu.
Tržište niko niti je pitao niti može da pita.
Prosto se bojim da za godinu dve neće postojati telefon sa bilo kakvom tastaturom, i pitam se šta će da radi stotine miliona ljudi sličnih meni, malo stariji ljudi, pa i oni kojima je neki motorički problem da bockaju po ekranu.
Znam da sam ja milioniti deo procenta i da nemam šanse da pomerim kamen, samo i dalje ne znam u kom se pravcu razmišlja.
Prvo je bilo bitno da telefon bude što manji.
Sad je bitno da ekran bude što veći.
Ako se ne varam, već postoje ekrani od 5 inča.
Još malo će da bude ekran od deset inča, sa posebnom telefonskom slušalicom.
Šta je tu lakoća korišćenja, ako moraju da se koriste obe ruke.
[ SlobaBgd @ 13.09.2013. 16:40 ] @
Citat:
Još malo će da bude ekran od deset inča, sa posebnom telefonskom slušalicom.

Još gore, sada postoji i telefon za tablet! :)
Citat:
HTC je još prošle godine u Kini krenuo da prodaje HTC Mini kao prateći telefon, a sada izgleda da će nova verzija biti dostupna na svetskom nivou. U skladu sa skorašnjim updejtom za Evropsku verziju HTC One-a koja dodaje podršku za Mini+, izgleda da će druga generacija telefona za vaš telefon početi da se prodaje i kod nas. HTC Mini+ se povezuje sa vašim HTC telefonom, a opremljen je malim OLED ekranom dijagonale 1.5 inča u 4 nijanse sive. Kada se upari sa telefonom, Mini+ se može koristiti za pozivanje, kontrolu TV-a (ima ugrađenu IC diodu), proveru SMS-ova i za daljinsko fotografisanje. Od dodatnih funkcija ima ugrađen i laserski pokazivač i može se koristiti za listanje slajdova u PowerPoint prezentacijama. Ugrađena baterija je kapaciteta 320 mAh i sposobna je za 9h razgovora ili 95 satai mirovanja na jednom punjenju.

http://www.digitalonline.rs/info/87-htc-mini-plus
[ boyan3001 @ 13.09.2013. 17:51 ] @
Jedini realan nedostatak ekrana na dodir je osecaj pod pristima, odnosno nedostatak osecaja pod pristima koji bi vam rekao gde su granice tastera. Zbog cega je gotovo nemoguce nauciti slepo kucati na ekranu.
Al' ne sumnjam da ce se i to resiti pre ili kasnije.
[ bakara @ 13.09.2013. 18:22 ] @
Citat:
agasoft:
@bakara,

Ne, nisam zaboravio da tamo ima t9, nego prosto nisam ni znao. Ne razumem kakva je primena t9 na touch gde je jedan dodir jedno slovo?


Prednost virtuelne tastature je i u tome sto je promenjiva i prilagodljiva, pa tako mozes koristiti drugaciji raspored tipki, debljinu, swype, T9, unos glasom ili nesto sto ce tek sutra da izmisle.
Inace ako nisi znao to radi slicno kao i na alfanumerickim, kako kucas rec sistem prepoznaje reci i nudi da zavrsi umesto tebe.
Swype je prevlacenje prstom po ekranu bez podizanja, znaci vuces prst od slova do slova i pises.

A uz sve to mozes da uparis i neku mini ili skroz pravu tastaturu i kucas do mile volje.
[ bakara @ 13.09.2013. 18:23 ] @
Citat:
agasoft:
Prvo je bilo bitno da telefon bude što manji.
Sad je bitno da ekran bude što veći.
Ako se ne varam, već postoje ekrani od 5 inča.
Još malo će da bude ekran od deset inča, sa posebnom telefonskom slušalicom.
Šta je tu lakoća korišćenja, ako moraju da se koriste obe ruke.


Apsolutno se slazem sa tobom, a mislim i da su proizvodjaci dosli do istih zakljucaka pa sve redje nude modele preko 5"

Sve preko 4.8" je preveliko za koriscenje jednom rukom, i to nije cigla vec lopata.
[ agasoft @ 13.09.2013. 20:38 ] @
@boyan3001, kad izmisle novu tastaturu 2020. godine, biće to za ove klince nova revolucija, numerička ili qwerty tastatura, po prvi put među tinejdžerima. :)
[ 3way @ 15.09.2013. 12:23 ] @
Citat:
boyan3001:
Jedini realan nedostatak ekrana na dodir je osecaj pod pristima, odnosno nedostatak osecaja pod pristima koji bi vam rekao gde su granice tastera. Zbog cega je gotovo nemoguce nauciti slepo kucati na ekranu.
Al' ne sumnjam da ce se i to resiti pre ili kasnije.


Pre ce biti pre nego kasnije:



Ovo je ujedno ima ogromne prednosti u odnosu na sve zive tastature koje danas postoje, pogotovo za slabovide.
[ agasoft @ 15.09.2013. 12:44 ] @
@3way, bez namere da bilo koga uvredim, ako se i tu radi o nekim vibracijama ekrana, odmah mogu da kažem da je to glupost.
Nismo mi uskraćeni za povratnu informaciju, pogledaj Apple Ihpoen voiceover, ili google talkback.
Talkback je na androidu urađen jako pristojno, sve govori, čak se telefon prebacuje u naš mod, što znači da se jednim pritiskom na ikonicu ista ne otvara, da nebi ušli bilo gde, nego se jednom izgovori, a ako hoćemo da uđemo, tapn emo dvaput.
I sve je to super, svako slovo je izgovoreno regularno, nema greške... Samo, i tu mi slepi, a ne slabovidi, jer je razlika i među nama ogromna, osuđeni smo da po nekom ekstremnom osećaju zapamtimo položaj svakog slova. Da hvatamo qwerty osnovni red iz vazduha, da zapamtimo da je pola centimetra od centra ekrana ikonica za poruke, da je u donjem desnom uglu ekrana, ali ne baš u donjem desnom, nego za 3,4 milimetra ulevo, ok dugme, da je negde blizu donjeg levog ugla ekrana back...
Tako da, apsurdno je pričati o tome.
Dalje, ne može niko da bude u našoj koži. Slabovidi će videti da bockaju na malo većim slovima i ekranima, ali mi nikad pa ni tad.
Prosta je stvar.
Ja uzmem moj telefon, stisnem meni, broj 4 i u podešavanjima sam, stisnem još jednom 4 ija sam na primeru podešavanju melodija.
Ovde, nakon što ga otključam, moram prvo da se setim na kom ekranu su mi podešavanja, pa kad ih otvorim, dobiću samo pet stavki, a meni recimo treba dvadeset šesta. Moram da skrolujem po kolonama, dok ne dobijem dvadeset i šestu stavku...
Tako da, svaka čast i Google-u i Apple-u na trudu u kreiranju pristupačnosti, ali, taster je taster, slovo je slovo.
Istina je da stotine slepih širom sveta koriste ove tehnologije alli niko neće da prizna da su one teže nego nekadašnji symbian koji nam je prvi doneo preporod u korišćenju telefona sa govorom uopšte.
[ Iksi @ 15.09.2013. 13:28 ] @
Citam ovu diskusiju, i prosto ne mogu a da se ne oglasim ovim povodom.
Kao i Agasoft imam isti problem, ali ni najmanje ne mislim da smo
zakinuti ukidanjem fizicke tastature, a narocito numericke. Razumeo bih
da jos kazes da je ukidanje querty tastature problem, ali zaliti za
numerickom tastaturom nema smisla. Koristim iphone od 2011 godine i mogu
reci da je pod 1, navigacija po samom telefonu daleko brza i laksa, nego
sto je to slucaj sa starijim telefonima sa numerickom / querty
tastaturom. 2. kucanje poruka. Tvrdim da je moguce podjednako brzo
kucati sms na iphone-u kao i na svakom drugom telefonu, ok kucanje
jednom rukom je malo sporije ali je moguce.. 3. t9 me je od uvek samo
zbunjivao i nikad ga nisam koristio ni na jednom telefonu.
4. Poznato je da je symbian mrtav sistem od nedavno, a ni jedna druga
platforma se vise ne pravi za telefone sa numerickom tastaturom, tako da
upravu si, oni ce polako ali sigurno nestati za godinu ili dve.
5. Sta ce raditi osobe slicne tebi, tj nama?
Pa prilagoditi se na touch. Od uvek su me iritirali slepi koji su samo
kukali na nasim mailing listama. Jao nema vise symbian telefona sta cemo
sad?? Uvek se treba prilagodjavati novim trendovima i ne bezati od
istih. U ostalom ako ti je fizicka tastatura toliki problem postoji
resenje, bluetooth tastatura.
6. Korisnici iphone-a imaju jos 2 sjajna resenja.
a, taktilnu foliju, folija koja na sebi ima oznake na brajevom pismu za
svako slovo, pa kucanje ide znatno brze
b. Program koji se zove m braille, a omogucuje kucanje na toch screen-u
ali tako da sam ekran predstavlja brajevu pisacu masinu i podeljen je u
2 dela na levoj strani su tackice 1 2 3, na desnoj 4 5 6. Kucanje ovom
metodom je jednako brzo kao na brajevoj pisacoj masini, bar to tvrde
ljudi koji aktivno koriste ovu aplikaciju
[ agasoft @ 15.09.2013. 13:49 ] @
Iksi brate prijatelju, većina što si rekao jeste istina, ali ovako.
3. T9 je jedna plemenita stvar, ako hoćeš da stanemo na crtu, ti sa iphone a ja sa t9, pa da vidimo ko će da bude brži, što kažu, jednaki smo.
5. Naravno da će se prilagođavati, kao što bi se prilagođavali ne znam čemu na ovom svetu.
To je istina.
Nema razloga za kukanjem, mene to svakako čeka. Samo, koliko god šta ko govorio, nikad ali nikad neće biti isto da li sa nečim imaš fizički kontakt ili ne...
[ pisac @ 15.09.2013. 13:58 ] @
Citat:
Iksi: 1, navigacija po samom telefonu daleko brza i laksa, nego sto je to slucaj sa starijim telefonima sa numerickom / querty tastaturom.

Ovo je naravno netačno. Uzmi nokiu 6310i (ili već neki od starih dobrih nokia telefona, uz minimalne izmene navedenih kodova), i samo otkucaj:
"meni 3 1 1" -> i prebacićeš režim zvona na "opšti".
"meni 3 2 3" -> i utišaćeš telefon do nekog vremena koje ćeš uneti
"meni 4 1" -> i podesićeš alarm
"meni 4 7 1" -> menja APN preko koga se telefon kači na internet"
"meni 4 4 4 2" -> menja mrežu na koju je telefon zakačen (korisno u roamingu)
itd... prečica ima za svaku moguću operaciju na telefonu, jer svaka stavka menija ima svoj broj koji se prikazuje dok skroluješ. Najčešće korištene operacije naravno zapamtiš vrlo brzo, i sretno ih koristiš dok god telefon traje i dok si u stanju da nabavljaš bateriju za taj telefon. Meni je nažalost 6310i počeo da ispušta dušu, posle 10 godina korišćenja, pa razmišljam da li mogu negde da nabavim novi ali nekorišten, da mi traje bar još 5-6 godina.

To naravno ne radi na symbianu, bar onome koji ja imam (E51) jer su već tu počeli da upropaštavaju šta su stigli. Ali i na tom skrnavom simbianu (skrnavom u odnosu na 6310i), opet je mnogo bolje recimo skrolovati i gledati i uveličavati slike tako što klikćem palcem na odgovaraući taster, nego povlačiti prste po ekranu kao što treba da radim na ovim telefonima bez tastature. Pritiskanje jednog tastera je mnogo brže i lakše nego povlačenje prstiju po celom ekranu da bi se obavila ista operacija koja je nekada mogla jednim pritiskom.

Ove nove telefone bez tastature mrzim iz dva razloga. Prvi je da su enormno široki, i uopšte mi se ne uklapaju u ideju o mobilnom telefonu, već mi više deluju kao igračkica za šetanje i igranje po kući i gledanje video snimaka, i slične zezancije. Drugi razlog je naravno taj što nemaju tastaturu, odnosno moram da buljim u telefon da bih nešto odradio, što je glupost neopisiva. Sa onim gore navedenim kodovima recimo, ne moram ni u jednom trenutku da pogledam uopšte u telefon.

[ Mali_Milojica @ 15.09.2013. 13:59 ] @
Tržište i profit određuju sve.
Izrada mehaničke tastaure postala je skupa a potražnja sve manja i to definiše ponudu.
Na svetskim jezicima, glasovno pisanje poruka funkcioniše ok. Čak i na srpskom funkcioniše prihvatljivo i očekujem da će pisanje kuckanjem brzo otići u zaborav. Sve komande i operacije na telefonu izvršavaće se glasovno.
[ pisac @ 15.09.2013. 14:06 ] @
Kaži mojoj ženi da je to prednost kada noću pre ili tokom spavanja podešavam telefon, ili čitam poruke, ili radim bilo šta sa telefonom.

By the way, i 6310i i e51 imaju glasnovno navođenje u (nekim) menijima , i glasovno biranje brojeva iz imenika (koje na 6310i radi bolje nego na e51)

Tako da to glasovno komandovanje nije niti novost niti prednost . A "kuckanje" poruka glasom... čisto sumnjam da može ikada biti bolje nego kucanje sa T9 na numeričkoj opipljivoj tastaturi.
[ 3way @ 15.09.2013. 14:09 ] @
Citat:
agasoft:
@3way, bez namere da bilo koga uvredim, ako se i tu radi o nekim vibracijama ekrana, odmah mogu da kažem da je to glupost.


Nikakve vibracije nisu u pitanju. Ekran se ispupci i "stvara" dugmice koje mozes da osetis pod prstima.
[ pisac @ 15.09.2013. 14:13 ] @
Simpatično, svašta će da izmisle. A koliko to košta, u odnosu na običnu tastaturu koja je već prirodno ispupčena?
[ Mali_Milojica @ 15.09.2013. 14:19 ] @
Citat:
pisac:
Kaži mojoj ženi da je to prednost kada noću pre ili tokom spavanja podešavam telefon, ili čitam poruke, ili radim bilo šta sa telefonom.

By the way, i 6310i i e51 imaju glasnovno navođenje u (nekim) menijima ;), i glasovno biranje brojeva iz imenika (koje na 6310i radi bolje nego na e51)

Tako da to glasovno komandovanje nije niti novost niti prednost :D. A "kuckanje" poruka glasom... čisto sumnjam da može ikada biti bolje nego kucanje sa T9 na numeričkoj opipljivoj tastaturi.

Tržište je reklo svoje a ti... Tebi je T9 bolje i efikasnije od glasa?! Ok, ali koliko procenata korisnika tako misli?
U velikim kompanijama razmišljaju o svakom centu uštede jer je na serijama od milion komada to je ogromna ušteda!
Izrada hardvera je skupa i ponavlja se za svaki telefon dok se softver radi za celu seriju ili gamu!
Glasovno navođenje na tim nokiama, koje navodiš, i androidu je nebo i zemlja!
[ pisac @ 15.09.2013. 14:34 ] @
Tržište može da priča šta hoće, tržište je ionako uvek bilo i biće obična izmanipulisana gomila ovaca za šišanje, odnosno za uvaljivanje proizvoda. Što je tržište šire, prosečna inteligencija i korisnost proizvoda namenjena tom tržištu se smanjuje. Gledam šta se sve reklamira na satelitu, pa nalazim kojekakve vodice koje sprečavaju krvarenje zuba prilikom pranja, sprejeve za vlaženje očiju, kreme sa matičnim ćelijama nekakvog lišća, i tako to... to je tržište

Ne znam kakvo je glasovno navođenje na androidu, ali ti valjda znaš kakvo je na ovim nokiama, čim možeš da upoređuješ to sa nebom i zemljom. U svakom slučaju, čak i da je nebo i zemlja (što nije sigurno), to nije zbog zasluge androida već zbog napretka algoritama za detekciju glasa, što opet govori da bi danas verovatno bez problema mogla da se napravi nokia 6310i+ ili e51+ koja bi imala to nebesko glasovno navođenje koje ima sada android.

Što opet govori da nije za to zaslužno odsustvo tastature.
[ Ivan Dimkovic @ 15.09.2013. 14:48 ] @
@pisac,

Nekome su tvoje potrebe za takvim i takvim telefonom isto besmislene i idiotske. I takav stav je, takodje, pogresan bas kao i tvoj - zato sto se preference razlicitih ljudi razlikuju.

Ja sam isto tako davno mislio da su telefoni sa tastaturom bolji, brzi i sl... medjutim i moja ocekivanja od telefona su se promenila vremenom, pa mi je danas daleko bitnije da telefon ima bolji web browser i mail klijent nego sama funkcija telefoniranja. Pa zbog toga vise ni u ludilu ne bih mogao da se vratim na telefone tipa te Nokia-e.

Da li je to jedino ispravno koriscenje telefona? daleko od toga.

Ali izbor postoji - i dan danas mozes da kupis telefone sa klasicnom tastaturom.

Vecina trzista preferira nesto drugo - sad, da li je to zbog nekakve "gluposti" ili zbog unikatnih potreba, o tome se moze raspravljati. Bice da je ,jednostavno, nacin koriscenja tih uredjaja promenjen i ljudi, jednostavno, danas imaju dodatne prohteve koje touchscreen zadovoljava i spremni su da zrtvuju lakocu kucanja brojeva za to.

Oni koji nisu, oni i danas kupuju telefone sa numerickom tastaturom.

I svima lepo.
[ Mali_Milojica @ 15.09.2013. 14:54 ] @
Koristio sam Nokie dok su išle u korak sa vremenom.
Symbian je staro gvožđe i nema veze sa tim što navodiš kao argument. Mešaš babe i žabe. Pasta za zube i elektronika ne mogu u istu vreću.
Elektoniku kupujem iz potpuno drugih razloga od paste pa tvoja opaska nije na mestu (meni reklama ne donosi odluku nego poznavanje proizvoda).
Samo da ti navedem primer. Moj pokojni stari je dobio nervni slom kada sam pre trideset godina izbacio iz kuće iskrin telefon sa brojčanikom i ubacio banana telefon sa tasterima!
Ti se ponašaš kao moj otac a on je umro pre šest godina u osamdesetoj!
Vreme ide napred a ti...evo, android ti nudi i ovo:

[ Iksi @ 15.09.2013. 15:50 ] @
Ne slazem se, pazi u jednom od postova si napisao, treba da zapamtim gde
su mi podesavanja, itd. Pa ja mnogo brze pronadjem nesto na touch
telefonu nego na symbian-u. Symbian je veliko smece i na svu srecu je
postao mrtav sistem, obzirom da nije imao velike mogucnosti za razvoj
kao sto je bio slucaj sa windows mobile. Jednostavno to su limitirani
sistemi i kraj!
[ Iksi @ 15.09.2013. 16:02 ] @
@ pisac, ne moze, iz jednog prostog razloga. Glasovna navigacija kakva
postoji na androidu i oes-u je daleko kvalitetnija od resenja koje je
nokia nudila na symbian-u. Problem je upravo u tome sto je symbian
limitirani krs. Najbrzi telefon koji je radio na symbian-u je imao
procesor od 1 ghz, i to je koristio symbian bel, koji je bio prilagodjen
zatouch. O koriscenju govornih programa na touch symbian telefonima
zaista ne zelim da trosim reci, to je kriminalno lose, samo bojim se da
je to bio maksimum koji su proizvodjaci talks-a i mobile speak-a mogli
da izvuku iz tako jezivo lose platforme.
[ agasoft @ 15.09.2013. 16:18 ] @
@Ivan Dimković
Da da, ima telefona sa numeričkom tastaturom, od 25 eura.
Ali, ako mi navedeš bilo koji android telefon sa numeričkom tastaturom, dajem ti bubreg besplatno plus častim ti sa milion pića do kraja svog života.

@Pisac,

Moj brate od strinine tetke, od kad sam na ovom forumu mi se slažemo, iako je sigurno među nama malo više godina razlike, iako bi ja trebalo da prihvatim nove tehnologije.
Ali, kao što ti kažeš, dok ima ovaca, biće i novaca.
Jedino, da te ispravim, na mom symbianu, sve te prečice brojevima rade.

@Mali_Milojica:
Nemoj, molim te, da me zasmejavaš-.
Prvo, to da je fizička tastatura skuplja ne pije vodu.
Pogledaj da svi telefoni sa fizičkom tastaturom koštaju od 25 eura.
Jel to skupo?
A najjeftiniji touch?
Jel ima za 25 evra?
Drugo, glasovna navigacija, glasovno kucanje poruka, zar stvarno očekuješ, da ću u sred javnog prevoza da izgovorim sledeću poruku, svojim glasom:
"Ljubavi, jedva čekam da te odvalim od seksa večeras.
Oni što su dolazili da traže pare, neka se nose u tri lepe.
Mojoj majci reci neka se goni ako se javi.
Tvoje oteraj u k...."
Gde je tu privatnost?
Jel to da govorim glasom?ž

@3way,
Lepo rekoh, izmišljanje tople vode.
Ekran se ispupči...
Pitaš li se, koliko to modela na ovom svetu ima, i koliko modela će to imati, ikada?
I da li su ti tasteri zaista tasteri?
[ Mali_Milojica @ 15.09.2013. 17:04 ] @
Citat:
agasoft:Ali, ako mi navedeš bilo koji android telefon sa numeričkom tastaturom, dajem ti bubreg besplatno plus častim ti sa milion pića do kraja svog života.

Qwerty:
http://www.mobilnisvet.com/mobilni/2733/HTC/Desire-Z
http://www.mobilnisvet.com/mobilni/2869/HTC/EVO-Shift-4G
http://www.mobilnisvet.com/mob...194/Samsung/Galaxy-Y-Pro-B5510
Citat:
agasoftPrvo, to da je fizička tastatura skuplja ne pije vodu.
Pogledaj da svi telefoni sa fizičkom tastaturom koštaju od 25 eura.
Jel to skupo?

Jel ti to ozbiljno?
Porediš "go" telefon i smart sa svim mogućim hardverskim dodacima.
Aj budi malo ozbiljan!
[ Mali_Milojica @ 15.09.2013. 17:18 ] @
Ode i bubreg:
http://www.gadgetfolder.com/ha...h-physical-numeric-keypad.html
[ KrkaCiC @ 15.09.2013. 17:19 ] @
Citat:
agasoft:

Pogledaj da svi telefoni sa fizičkom tastaturom koštaju od 25 eura.
Jel to skupo?
A najjeftiniji touch?
Jel ima za 25 evra?


Da ali ti telefoni od 25e su i ovako krs neopevani
Ima i touch telefona koji su smesno jeftini,pogotovu kad ih nabavlja Vip ili Telenor,mozda ih i kupuju na kilo a ne na komad. Kad se samo setim kad je rodjaka,klinka,kupila prvi miss sixty,pa gubio sam zivce posle 25 sec uz ono sra*e

Plus,ne zaboravi da touch sad kupuje 98% kupaca,a klasican telefon skoro niko,i logicno je da ce touch telefoni biti skuplji.

Licno,koristim nokiu n70 dosta dugo,i nikad je necu menjati. Softver jesto malo krs-ne bas kao sto pisete,ali u principu je Ok,pogotovu za vreme kad je izasla n70 Mene sluzi vec ~1400 sati bez ijednog kvara,sem zamene baterije,slusalice i mikrofona.

Sa druge strane imam i Lg android,i on ne moze da se uporedi sa nokiom. Za net ili bilo kakvu multimediju je zakon.

Osecaj telefoniranja mi je daleko lepsi kad koristim staru n70,sa ovim androidom mi se cini kao da drzim pola keramicke plocice u ruci. Tako da eto resenja,jedan ovaj jedan onaj i OK
[ agasoft @ 15.09.2013. 17:34 ] @
@MaliMilojica,
Za ove prve telefone, oni su qwerty, tako da nagrada otpada.
Za qwerty znam i sam.
Takođe, zaboravio si da napomeneš sony modele koji su prilično po meni bolji.
Za ovaj sa fizičkom numeričkom tastaturom, pa, nije vredan bubreg da ode, pošto ko zna kad je izašao, jer koristi android 2.2...
Tako da...
Jasno je kuda trend ide.
Da stvar bude gora, taj telefon u Srbistanu sigurno nema da se kupi.
Tako da ta teorija da za svakog ima ponešto, otpada.
Od trideset osam hiljada petsto osam modela, možda svega deset ima qwerty tastaturu, a ostalo nema nikakvu. A o numeričkoj, da ne govorimo ni u snu.
[ Iksi @ 15.09.2013. 17:37 ] @
@ mali milojica. Gde li ovo ima kod nas da se kupi? Deluje prilicno
zanimljivo, narocito za stariju populaciju. @ agasoft mislim da je bilo
bolje da si ponudio oko umesto bubrega :D, ovako, sad si nadrljao :-)))
[ agasoft @ 15.09.2013. 17:42 ] @
Iksi, pa pazi, i oko bi bilo korisno, jer je sasvim zdravo, al teško kome treba.
[ Nymeria @ 15.09.2013. 18:03 ] @
Citat:
Mali_Milojica:
Jel ti to ozbiljno?
Porediš "go" telefon i smart sa svim mogućim hardverskim dodacima.
Aj budi malo ozbiljan!

Ali, taj telefon i dalje ima tastaturu. Ako telefon kosta 25e, znaci da je tastatura znatno jeftinija od toga, tako da razlika u ceni ne moze biti tako velika. Nebitno koji je telefon oko te tastature :)
[ Holocen @ 15.09.2013. 18:10 ] @
Citat:
Ono što sam video, razočaralo me je, a to je, da niko, čak ni oni najprofesionalniji, ne mogu da kucaju istom brzinom kao ja na numeričkoj tastaturi.


Nisi probao SwiftKey, Swype i Slideit tastature, sve imaju odličen rečnike srpskog jezika, alat za predviđanje (slično T9) i gomilu fraza. Najbrže unošenje se dobija klizanjem prsta po ekranu preko slova željene reči, ne kucanjem.

Citat:
Dalje, ja na numeričkoj tastaturi mmogu da držim telefon u jednoj ruci, i da istom rukom kucam poruku, a da drugom rukom radim nešto drugo, npr da se držim za šipku gradskog autobusa dokžstojim u gomili naroda.
Korisnik telefona sa touch ekranom, to ne može.


Može ako je ekran do 4,3 inča.

Citat:
Pokrivenost govorom je fantastična, ali, šta to vredi.


Osim pokrivenosti govorom, imaš i TTS, automatsko čitanje teksta. To ne postoji na starijim telefonima.
[ Mali_Milojica @ 15.09.2013. 18:24 ] @
Citat:
agasoft: Ali, ako mi navedeš bilo koji android telefon sa numeričkom tastaturom, dajem ti bubreg besplatno plus častim ti sa milion pića do kraja svog života.

http://www.gadgetfolder.com/ha...h-physical-numeric-keypad.html
Citat:
agasoft: Za ovaj sa fizičkom numeričkom tastaturom, pa, nije vredan bubreg da ode, pošto ko zna kad je izašao, jer koristi android 2.2...
Tako da...

I, šta sad?
Koji citat važi?

Citat:
Nymeria: Ali, taj telefon i dalje ima tastaturu. Ako telefon kosta 25e, znaci da je tastatura znatno jeftinija od toga, tako da razlika u ceni ne moze biti tako velika. Nebitno koji je telefon oko te tastature :)

Jel tvrdiš da je tastatura, sa svim elementima počev od štampane ploče,kontakata i plastičnih dugmića jeftinija od digtizera?
[ agasoft @ 15.09.2013. 18:47 ] @
@Mali_Milojica,
Važe oba citata, s tim što ti ovaj telefon ne možeš da mi doneseš u zamenu za bubreg.
:)
A i nije u rangu sa androdima današnjice, čak ni od sto evra i manje.
[ Mali_Milojica @ 15.09.2013. 18:55 ] @
Citat:
agasoft: @Mali_Milojica,
Važe oba citata, s tim što ti ovaj telefon ne možeš da mi doneseš u zamenu za bubreg.
:)
A i nije u rangu sa androdima današnjice, čak ni od sto evra i manje.

Da si naveo da mora biti android sa verzijom...mislio bi da si ozbiljan. Ovako...
Sledeći put razmisli pre nego se zaletiš u davanju bubrega!
Šta ako Dimković iskopa neki sa androidom ICS?
Nemoj posle da tražiš kitkat!
[ Nymeria @ 15.09.2013. 18:56 ] @
Citat:
Mali_Milojica: Jel tvrdiš da je tastatura, sa svim elementima počev od štampane ploče,kontakata i plastičnih dugmića jeftinija od digtizera?

Ne, nego da, ako je tastatura skuplja ne moze biti skuplja vise od 25e. Zapravo ni toliko. Od tih 25e, tesko da je i pola otislo na tastaturu. Taman da je digitizer, ili sta god da je kod touch-a, besplatan (a nije), varijanta sa tastaturom ne bi bila mnogo vise od 10e skuplja. Oni kojima je tastatura bitna bi verovatno platili tu razliku.
[ Mali_Milojica @ 15.09.2013. 19:20 ] @
@agasoft:



Two side Android flip phone 3.3-inch, 320×480-pixel screen is in market, and when you flip it open there’s a second same display and old traditional numeric keypad.
There’s nothing old-school about the Hennessy’s specs, however. It boasts a 1.2GHz quad-core processor with 1GB of RAM, a 5-megapixel camera and Android 4.1 Jelly Bean software.



[ pajaja @ 15.09.2013. 19:30 ] @
@agasoft, kao sto su ti par njih vec rekli, problem sa fizickom tastaturom je sto uvek zauzima dobar deo uredjaja bez obzira da li ti je potrebna u tom trenutku ili nije. Obzirom da se telefoni sve vise koriste za surfovanje, zabavu (video, igrice) mogucnost da se taj prostor iskoristi za prikaz sadrzaja na ustrb komfornijeg kucanja je primamljiva vecini trzista. Pored toga, u pitanju je software, koji je lako izmenjiv i prilagodjava se jeziku, korisniku, aplikaciji, polju za upis u formi itd., sto je ogromna prednost u odnosu na hardversku tastaturu. Taj dan u kome vise nece biti smart telefona sa fizickom tastaturom je vec dosao; ako pogledas koji su telefoni sa tastaturom (qwerty) najavljeni u 2013 godini videces samo 3 Blackberry-a: Q10, Q5 i 9720, drugih vise nema a bilo ih je tesko naci i pre toga. Ono u cemu mislim da gresis je brzina kucanja na virtualnim tastaturama. Moze se nauciti brzo kucanje i na njima, pozicija slova je ista, jedino sto se gubi je taktilni osecaj. Razumem tvoju frustraciju, meni je (qwerty) tastatura jedna od najbitnijih stavki telefona (a i racunara) i imam problem izborom telefona zbog toga. Koristio sam telefone i sa virtualnim tastaturama, iPhone i BB Z10 imaju sasvim zadovoljavajuce virtaulne tastature (posebno Z10) ali to mi sve izgleda kao kompromis za koji se necu jos uvek odluciti :) Video koji je postavio 3way je zanimljiv ali tesko da ce ta tehnologija moci da pruzi onakav taktilni osecaj kao sto daje kvalitetna tastatura. Razlika je ogromna i izmedju fizickih tastatura, neko ko intenzivno kuca i koristi tastature sa mehanickim prekidacima zna kolika je razlika izmedju njih i rubber dome tastatura, a kamoli izmedju fizicke tastature i stakla koje nema nikakav feedback :) Unos teksta glasom je ok za zaje*anciju i uobicajenu komunikaciju ali tesko da moze da bude efikasan za nesto ozbiljnije.

Citat:
Symbian je veliko smece i na svu srecu je postao mrtav sistem, obzirom da nije imao velike mogucnosti za razvoj kao sto je bio slucaj sa windows mobile.

Koja su to ogranicenja Symbiana koja ga cine smecem i limitiranim sistemom? To sto Nokia nije znala da ga razvija u skladu sa trendovima na trzistu nema mnogo veze sa njim. Da su znali, sada bi smo verovatno imali telefone kojima baterija traje duze od 5 sati i koji u stvari imaju multitasking (za razliku od najpopularnijih telefona sada).

Citat:
Ne, nego da, ako je tastatura skuplja ne moze biti skuplja vise od 25e. Zapravo ni toliko. Od tih 25e, tesko da je i pola otislo na tastaturu. Taman da je digitizer, ili sta god da je kod touch-a, besplatan (a nije), varijanta sa tastaturom ne bi bila mnogo vise od 10e skuplja. Oni kojima je tastatura bitna bi verovatno platili tu razliku.

Zavisi i od kvaliteta tastature. Neke ne vrede tih 10e razlike, a neke vrede i mnogo vise :)
[ Sceka @ 15.09.2013. 19:44 ] @
Citat:
pajaja: ...
...To sto Nokia nije znala da ga razvija u skladu sa trendovima na trzistu nema mnogo veze sa njim. Da su znali, sada bi smo verovatno imali telefone kojima baterija traje duze od 5 sati i koji u stvari imaju multitasking (za razliku od najpopularnijih telefona sada).
...

Nije rec o tome da nisu znali, jednostavno nisu hteli da razvijaju dalje Symbian. Zato su i uradili to sto su uradili i imaju Lumia...

Druga recenica je kljucna (osim zamene da su znali u da su hteli) i veoma tacna, a dosta bitna.


Pozdrav!
[ agasoft @ 15.09.2013. 21:00 ] @
@Mali_Milojica,
To je već vredno bubrega, 4.1.
:)
Samo, pošto ja ne mogu da vidim sliku, koji je to tačno telefon?
[ Mali_Milojica @ 15.09.2013. 22:00 ] @
Našao sam ti telefon a sad ti pokaži bubreg a onda ću ja model!
Ima i boljih sa JB 4.2 ali da ti ostavim jedan bubreg!
Ne zaleći se više nikada!
[ Ivan Dimkovic @ 15.09.2013. 22:03 ] @
Citat:
agasoft
Za ovaj sa fizičkom numeričkom tastaturom, pa, nije vredan bubreg da ode, pošto ko zna kad je izašao, jer koristi android 2.2...


Evo sad ce uskoro i bubreg da ode:

http://reviews.cnet.com/8301-1...axy-golden-android-flip-phone/
http://www.androidcentral.com/...axy-golden-flip-phone-official

Dual 3.7" incni ekrani i Android 4.2

I, numericka tastatura.

Dogovoricemo se za vadjenje bubrega.

@edit, sad vidim da me Mali_Milojica pretece danas (bio sam u vozu pa nisam stigao da odgovorim :-) - nista, @agasoft ti spremi bubreg a mi cemo vec da se dogovorimo oko podele istog.
[ bakara @ 15.09.2013. 22:05 ] @
Citat:
agasoft:
Samo, pošto ja ne mogu da vidim sliku, koji je to tačno telefon?

To je samsung Hennessy SCH-W789 sa cenom od oko 800$ i samo za azijsko trziste.

Ovaj sto je Dimkovic postavio je Samsung Galaxy Golden jeftiniji je i kosta samo 700$

Ovi telefoni i kostaju ko bubreg tako da ces ostati bez oba
[ agasoft @ 15.09.2013. 22:10 ] @
@Mali_milojica,
Why not, ljudi žive s jednim bubregom.
Kad bude transplantacija, pokazaću ti.
:)
[ agasoft @ 15.09.2013. 22:11 ] @
@Ivan Dimković,
Pošto to nije deljiva stvar, pripada onom prvom, jbg, šta da radimo.
[ number42 @ 15.09.2013. 22:38 ] @
evo nekih modela, menjao bih za jetru ako su bubrezi rasprodati

prvi tach-skrin smartfon (ove godine je 20 godina od prve pojave u prodaji 1993e)


inace i meni su bolje one klasicne tastature, i sto vece tipke i ekran. mada mi stvarno i od funkcija ne treba nista osim zvanje i sms, znaci ono maksimalno minimalan.
[ pisac @ 15.09.2013. 23:03 ] @
Alo ljudi, kakve bre to android cigle ovde preporučujete sa tastaturom? Zar ne treba mobilni telefon da bude zaista mobilni, a ne da se nosi u koferčetu?

Meni je stvarno nenormalno ovo sa uvećavanjem displeja do dimenzija televizora. Ja bre preko Nokie E51, malecnog simbijan krša na 3xx MHz, mogu da odradim skoro sve što mi treba, uključujući i da se zakačim na neki udaljeni server preko putty/ssh i odradim neki hitan posao, i da preko fabrički stavljenog VoIP-a koristim preko WiFi-ja moju fiksnu telefonsku liniju kada sam na letovanju u inostranstvu, i da čitam mailove, i vesti sa Blica, i da chatujem na gtalku, skajpu, i pravim konferencijske a i video pozive, i tako bre svašta nešto . A pri tome telefon je malecan i ne vučem TV displej u džepu.

Ej bre, meni mobilni stane i u malecni džep od sportskog šorca. I ne ispada! A u njemu sve imam što mi treba za celu mobilnu kancelariju.

Jedino me nervira loša kamera, ali ne može sve da se ima.

Ja nisam nikakav poseban ljubitelj simbijana, bez problema bih prešao na android samo kada bi postojao telefon koji po dimenzijama nije bitno ni širi ni duži od ovoga, znači maks par milimetara levo-desno gore-dole, i koji ima tastaturu, ali toga bre nigde nema. Razmišljam sada da pribavim neki E52 dok još može da se nađe, a možda i neki sličan, da ih imam u šteku jer se takvi više neće moći naći.
[ Iksi @ 15.09.2013. 23:03 ] @
aga, ako na ovaj telefon stavis neki cm rom dobices prilicno upotrebljiv
telefon.
[ Zlatni_bg @ 15.09.2013. 23:08 ] @
Znam da je rasprava o telefonima i da je forum o telefonima, ali ono sto na dosta mesta citam poslednjih godinu-dve je da se sve okrece ka touchu, ne samo telefoni, vec i PC. Mozda sam trenutno ogranicen pa ne razmisljam o tome na pravi nacin, ali ne bih nikad mogao fizicku tastaturu i misa da zamenim ekranom na dodir na kompjuteru. Sto se telefona tice, mnogo se generalizuje, jedini problem koji moze da se stvori je kucanje samog texta, ali je tu i dosta prednosti, bolji browsing, pregled mapa, zoom in/out, podesavanje u otvorenim aplikacijama, poput "Camera" aplikacije na androidu, itd. Znaci kad bi se radilo samo o textu, stvarno i dalje nisam siguran da li kucam bolje na touchscreenu ili na starim telefonima sa tastaturom, a osoba sam "novijeg kova", imam 21 godinu.

Ono sto je jos bitno kod samog touchscreena je usteda na prostoru, danas je potreban, zbog aplikacija koje se svakodnevno koriste, sto veci ekran, da je 4.0" postao neki standard za normalan rad (imam Ace 2 sa 3.8" ekranom i kad uzmem caletov telefon sa 4.0" ko nebo i zemlja su). Zamislite na 4.0" da se ubaci jos i tastatura, ne bi bilo ugodno u dzepu. A tu je i blackberry u celoj prici, koji nudi dosta "hibridnih" modela. Sa blekberijem nisam imao susreta, samo sa onim starim 5-6 i vise godina sa trackballom i standardnom tastaturom, sto je tad bilo vrlo inovativno. Znaci najveci problem, kako to sve staviti u jedno, veliki ekran i tastaturu, a da bude kompaktno.

Feedback fali, to stoji, a glasovne komande se ne mogu koristiti stalno, to morate priznati, ne mogu u sred autobusa da krenem da pricam s telefonom i slicno. Plus, sto to na srpskom nece zaziveti sigurno u nekom narednom periodu, sto je kljucno za kucanje poruka. Ali... sve se vise svodi na to da usteda pri kucanju texta nije vredna zrtvovanja svega ostalog. Jeste, brze je mozda kucati na touchscreenu sa qwerty, ali je i veca sansa za gresku. Ono sto je lepa opcija je sto moze da se ukljuci i standardna "123" tastatura na androidu, pa su dugmici prilicno veliki, i svako zadovoljan. Neko sa "cevapima" tesko izlazi na kraj sa ekranima manjim od 4" u vertikalnom polozaju i qwerty tastaturom.

E sad, ono cime sam poceo ovaj text, mene brine da li se stvarno tezi ka tome da se predje na touchscreen i na PC-ju, i mozda ubace jos neki senzori, za pracenje pogleda i slicno kako bi se nadoknadilo sve ostalo sto vec postoji. Moj strah je to sto imam osecaj da bi mi se prsti prilicno umorili kucajuci par sati na touchscreenu od 15-17" par sati u kontinuitetu, kao do sad na standardnoj tastaturi.
[ mr. ako @ 15.09.2013. 23:23 ] @
Citat:
agasoft:
@Ivan Dimković,
Pošto to nije deljiva stvar, pripada onom prvom, jbg, šta da radimo.

Nije bubreg, al' lova moze da se podeli na ravne casti... ;) Dobio si bas dobre ponude. :)






A vidim i pisac izaziva nesto i postavlja naizgled nemoguce uslove, samo nije ulozio nikakav organ, pa se slabo ljudi javljaju sa resenjima... Eno kako je odma' stiglo nekoliko ponuda kad je u pitanju bubreg. :D :D
[ pisac @ 15.09.2013. 23:30 ] @
Citat:
Zlatni_bg: mene brine da li se stvarno tezi ka tome da se predje na touchscreen i na PC-ju


Ma jok, PC nema šanse da pređe skroz u tačskrin, ali će možda gro amaterske upotrebe preći u te ipadove i slične igračkice pa će to posledično izazvati skok cena regularnih kompjutera. Kao što je DDR3 memorija poskupela ove godine zbog prelaska na proizvodnju memorija za táblete i slične igračkice, i sada umesto 80€ treba da platim 130€ za 16GB koji mi nedostaju na mom i7-3770 koji koristim za posao.

Ja inače imam Garmin GPS koji je naravno tačskrin, a imam i Mio PDA sa GPS softverom koji pored tačskrina ima (i koristi) džojstik i dva tastera. E, taj PDA je zbog ta 3 upravljačka elementa, koja daju osećaj i koja rade svoj posao bez obzira šta je nacrtano na ekranu, neuporedivo lakše koristiti.

A mudraci su sada počeli da ugrađuju tačskrin i u kola i da se još hvale sa time, kao to je super, mnogo je bolje da za vreme vožnje gledaš u tačskrin i nabadaš virtuelnu dugmad nego da napamet i bez skretanja pogleda sa puta stiskaš i okrećeš dugmiće za koje znaš gde su i čemu služe.
[ Iksi @ 15.09.2013. 23:31 ] @
Obzirom da su ovi telefoni za azijsko trziste, pitam se da li u principu
mogu da rade i kod nas ako se nekim kanalima dovuku odande? :-))
[ pisac @ 15.09.2013. 23:35 ] @
Citat:
A vidim i pisac izaziva nesto i postavlja naizgled nemoguce uslove, samo nije ulozio nikakav organ, pa se slabo ljudi javljaju sa resenjima... Eno kako je odma' stiglo nekoliko ponuda kad je u pitanju bubreg.


Ja dajem ženu, nema veliku kilometražu, u solidnom stanju, optimalne težine i figure. Malo tandrče i džangriza povremeno, ali s obzirom na ostale kvalitete mislim da je to sasvim podnošljivo.

U slučaju reklamacije ne vraćam pare, odnosno telefon
[ Iksi @ 15.09.2013. 23:48 ] @
@ pisac nisi nam naveo godinu proizvodnje, da vidimo da li se valja
truditi :D.
[ pisac @ 16.09.2013. 00:07 ] @
Godište ko Golf 1.

Ma odlična limarija i motor, vredi se truditi ako ti ne smeta tandrkanje, škripuckanje, i kloparanje. To valjda ide sa godinama.
[ joojant200 @ 16.09.2013. 00:08 ] @
Evo ga i sharp:
http://www.android.com/devices...hone-the-hybrid-softbank-007sh

;)

btw:Slicno sam i ja kukao za "5-way" tockicem zadnji put vidjenim na SE P910 ;)
[ Mali_Milojica @ 16.09.2013. 00:15 ] @
Citat:
pisac:Jedino me nervira loša kamera, ali ne može sve da se ima.

Evo ti brate nokia sa dobrom kamerom i još numerička tastatura!
Ako si za trampu, stavi sliku tvoje robe!


[ pisac @ 16.09.2013. 00:20 ] @
Nema WiFi, VoIP, ne može da se instalira neki softver za posao, a i dimenzije su prilično preko onih koje bi mogle da stanu u malecni džep na mom sportskom šorcu

Mada je telefon odličan. Imam još 3-4 ovih nokia 5110 kod mene u arhivi. Jedna od njih radi i dalje kao SMS server.
[ Mali_Milojica @ 16.09.2013. 00:24 ] @
Citat:
pisac: Nema WiFi, VoIP, ne može da se instalira neki softver za posao, a i dimenzije su prilično preko onih koje bi mogle da stanu u malecni džep na mom sportskom šorcu :D

Ma sve može u to kućište da se nabudži.
Pokaži ti robu pa da pričamo! Da, dobijaš i odgovarajući šorc!

A ovaj model:


[ Iksi @ 16.09.2013. 00:44 ] @
ima samo jedan " mali problem" kako nabaviti ove telefone? Ajde sto su
preskupi, nego sto su toliko retki da je to strasno, mogu se nabaviti
jedino u japanu, i koreji. P. s. mislim da motorola droid 4 ima takodje
numericku tastaturu uz querty, naravno takodje naci je kod nas je
mission impossible.
[ mr. ako @ 16.09.2013. 01:36 ] @
Citat:
pisac:
Citat:
A vidim i pisac izaziva nesto i postavlja naizgled nemoguce uslove, samo nije ulozio nikakav organ, pa se slabo ljudi javljaju sa resenjima... Eno kako je odma' stiglo nekoliko ponuda kad je u pitanju bubreg. :D :D


Ja dajem ženu, nema veliku kilometražu, u solidnom stanju, optimalne težine i figure. :D Malo tandrče i džangriza povremeno, ali s obzirom na ostale kvalitete mislim da je to sasvim podnošljivo.

U slučaju reklamacije ne vraćam pare, odnosno telefon ;)

Hhahahahahha, nisam siguran koliko je, uz duzno postovanje, to primamljiva ponuda, jer je manje vise svaka takva... :D ...a telefon sa tvojim spec. nije lako naci - pre sam za jetru sto neko rece. :D :D

[ calexx @ 16.09.2013. 07:45 ] @
Meni u celoj priči nije jasan samo jedan detalj, zašto je toliko važno da se kuca najbrže na svetu i da je to razlog što novi telefoni nisu ni prineti starim? Razumem ako postoji takmičenje u brzom pisanju poruka ili potreba da se mobilni koristi kao mašina za brzo kucanje ali za normalnu upotrebu nije toliko važno da neko kuca brže od sopstvene senke. Ili sam ja loše shvatio korišćenje SMS poruka?
Kako god, uopšte nije neki problem da se koristi jedan najbolji, najbrži, savršen, brzokucajući telefon za najbrže kucanje SMS poruka i drugi za sve ostalo. Mada ... nisam siguran da će telefon sa fizičkom tastaturom na kome se kuca bezbroj poruka brzinom ... 300 otkucaja u sekundi da traje nešto dugo. ;)
[ agasoft @ 16.09.2013. 08:02 ] @
@calexx, nije bitno da se kuca brže od sopstvene senke, nego je bitno da sa tastaturom može da se kuca brže nego sa ekranom.
Za takvo astronomsko kucanje, svaki moj telefon je to izdržao i podneo.
Ni sa jednog mi nisu odleteli tasteri u vazduh, telefon nije eksplodirao a tastaturu nikad nisam zamenio.,
A produktivnost sam uvek imao.
Na svaki mail ili bitan SMS je odgovoreno sad i odmah.
Ako počnem da bockam po ekranu, svilen konac tanak vez, ostaću misli bez.
[ Mali_Milojica @ 16.09.2013. 08:06 ] @
Ma zaleteo se i sad nema kud. Eto, i bubreg je izgubio ali ne odustaje?!
Ne vidim u čemu je problem, svako može da kupi telefon prema svojim potrebama.
Konkretno, još pre...kada je izašla Nokia 5800 rekao sam zbogom hardverskoj tastaturi i sad kada uzmem takav telefon u ruke uporno tapkam po displeju!
Navike su čudo!
[ 3way @ 16.09.2013. 08:41 ] @
Citat:
agasoft:
@3way,
Lepo rekoh, izmišljanje tople vode.
Ekran se ispupči...
Pitaš li se, koliko to modela na ovom svetu ima, i koliko modela će to imati, ikada?
I da li su ti tasteri zaista tasteri?


Nije izmisljanje tople vode, nego prilagodjavanje starih resenja novim trendovima. Sa takvom tastaturom ce biti zadovoljni svi - i oni koji vole iskljucivo touch ekran i oni koji vole tastaturu. I da, ti tasteri su isto toliko tasteri kao sto su i oni "obicni". Ovo verovatno jos uvek nema cenu, jer u pitanju tek model, ali kao sto su touch ekrani od necega sto se vidja u SF filmovima dogurali do ultra smesne cene, tako ce biti i sa ovime...Ako zazivi, naravno...
[ calexx @ 16.09.2013. 08:45 ] @
Ok, ja na mejlove i SMS ne odgovaram sad i odmah, nekad se desi da kucanje traje i pola minuta dok tvoj odgovor ode sad i odmah. Pa? Mada retko, osim ako ne očekujem nešto važno, ne proveravam stalno ni jedno ni drugo, mejlovi ipak nisu hitne informacije (možda jesu ali retko) dok mi je SMS poslednji način za komunikaciju, ako je neko hteo hitan odgovor od mene, mogao je i da nazove.
A možda nisam ni kompetentan za SMS, ja ću da odgovorim na svaki deseti, na 5-6 od ostalih ću da pozovem i lepo porazgovaram sa onima koji su pisali a neke ću i da preskočim.

Ipak, mislim da je brže kucanje na tastaturi (naročito numeričkoj) posledica navike klinaca da pišu isprazne poruke i trude se da budu najbrži u društvu ali da bi kucanje po ekranu, gde je dovoljan jedan dodir (ne više i ne pritisak) na slovo moglo da bude mnogo brže i da bi se vežbom postigla mnogo veća brzina nego na (numeričkoj) tastaturi. Verovatno bi tebi bilo teže da to vežbaš (mada znam da se kod onih koji slabije vide ekstra razvijaju druga čula), ovo se odnosi na većinu korisnika. Zamisli ekran od 4, 5, 6" i tastaturu preko celog ekrana ... pa onda skoro može i sa deset prstiju da se kuca. ;)
[ agasoft @ 16.09.2013. 09:07 ] @
Ja ne spadam ni u jednu od tih kategorija, mislim, ni u neke klince, niti u neke koji se dokazuju u društvu.
Nemam razloga za to.
Nisam rekao da si to rekao, samo da se ogradim, na vreme.
:)
To kako su nama razvijena druga čula, još jedna je u nizu predrasuda, stereotipa, čega god, al to sad i nije tema.
Možda samo čula sluha i dodira onoga što može da se dodirne.
Ali dodirivanje cigle, na svakom njenom delu daje osećaj cigle.
Živimo i radimo u različitim okruženjima, a i različitih smo mišljenja.
Ne mogu ja sa svakog mesta da pozovem nekog.
SMS mi je prvi i najdiskretniji način, da sagovorniku kažem sve, a da niko prisutan nema pojma šta sam kome i kada napisao.
Koliko ti to god mutno delovalo, ne bavim se ničim mutnim.
Možda samo želim pola grama više privatnosti.
Pa, kako ne živim sam a i ne radim sam, podrazumeva se da neću da kokodačem na sav glas sa svakim o svačemu.
Pozvaću te da se dogovorimo gde ćemo se naći, pored koje autobuske stanice, da te pozovem na kafu, ili nešto tako uopšteno. Ali ako ono što ja treba da izgovorim ne treba da sazna niko živ u prostoriji, onda je SMS idealan.
[ calexx @ 16.09.2013. 10:15 ] @
Sve je to u redu nego i dalje mislim da nije bitno da li ću da odgovorim za tri sekunde ili pet minuta. ;) Naravno da ću i ja ponekad da otkucam, nije bitno da li zato što neću da drugi čuju ili jednostavno neću da pozovem nekoga, ali to uvek uradim lagano. Stvarno nisam imao potrebe da odgovor ode baš baš trenutno. Ako baš mora, neće da mi smeta da koristim stari prost telefon baš za te namene ako će da bude brže.
Što se čula tiče, nisam mislio da je to došlo onako nego mora silom prilika da se koriste ostali načini da se prevaziđe ono što se ne može.
[ bogdan.kecman @ 16.09.2013. 10:22 ] @
++ za privatnost, glasovno komandovanje i unos je super kada sedis sam kod kuce, kada to radis u kancelariji sa jos 10 ljudi to je smesno, zamisli nas deset krene da "diktira" neke dokumente :D ..


++ za mehanicku tastaturu (ja sve sms-ove pisem sa firminog blackberija, stigne na droid ili geyphone, ja odgovorim sa rim-a, uber smara pipkanje po ekranu)

tacno je da moze brzo da se pipa po ekranu, vrlo cesto ima potrebe i moze ali da je brze od qwerty tastature - nije (ja za tablet imam externu bt tastaturu za brz rad), da je udobnije - nema teorije .. da moze "brzo da se radi" - moze

nego, ono zasto ja kucam ovu poruku je nesto drugo, da iskoristim vaskoliko znanje vas ucesnika

ima li u zemlji srbistanskoj da se kupi telefon za ove sto su obajatili .. jbg covek 75 godina, full aktivan ali ono nosi 3 para cvikera, mega je smor da sada lupom juri po ekranu sta pise, nalazio sam par aplikacija za droid koje kao prave telefon da bude "vidljiv" ali sve su prilicno pateticne, naprave imenik sa velikim slovima a unos u imenik i menije sa fontom od 7px i slicno .. dakle zanima me telefon koji je telefon, ne pametni mobilni uredjaj, ono da ima imenik, sms, telefon i da ne postoji na njemu nijedan font manji od 1cm .. imal se kupi tako nesto u zemlji srbistanskoj?
[ joojant200 @ 16.09.2013. 10:54 ] @
Citat:
Mali_Milojica:
Konkretno, još pre...kada je izašla Nokia 5800 rekao sam zbogom hardverskoj tastaturi i sad kada uzmem takav telefon u ruke uporno tapkam po displeju!
Navike su čudo!


Ja sam poklonio mami N5800 jer me je nerviralo kucanje po ekranu, a jos uvek koristim 2 N97mini sa hardwerskom qwerty tastaturom i licno kustumizovanim firmwerom gde su ispravljene gomile nokia gluposti i produzeno trajanje baterije i ne mislim skoro da menjam, bas zbog tastature i fizickog meni tastera sa kojim mogu da se javim ne gledajuci u telefon :)
[ konstantinovic @ 16.09.2013. 15:28 ] @
Pozdrav,
Sve je to bajno/sjajno. Tastatura je tastatura. Fizički taster tj tastatura (numerička) je ne zamenljiva . Daću vam i primer ali pre toga ću priupitati, jer nisam imao prilike da testiram.
Pri glasovnim komandama da li telefon reaguje na izmenjen glas? Recimo da smo povredili grlo (udahnuli isparenje, dim ....) pa je glas postao hrapav ili se samo šapuće.

A sada primer:

Kod kuće ste sami, i rešili ste da ofarbate nešto. Naravno, poneli ste telefon u džepu trenerke, pantalona, radnih "gaća" :)
Uzimate konzervu sa bojom mućnete je da bi ste razmutili farbu, zabadate šrafciger (špahlu) i počinjete sa otvaranjem. U tom trenutku farba (isparenja od farbe) pucaju i pokopac poleće prema vašem licu, jer ste vi bili tačno iznad konzerve i, naravno, stranom koja je zamazana bojom udara vas preko očiju i puni vam oči NITRATNOM bojom. Udarac poklopca preko lica je poprilično jak ali je bol od nitratne farbe koja vam je napunila oči skoro pa ne podnošljiv osim ako ne držite pritisnute kapke vrlo čvrsto. Potpuno slepi a pomalo i sluđeni od bolova (ipak su oči u pitanju) i pucnja konzerve, zavlačite ruku u džep i uzimate telefon da biste pozvali pomoć.

Ovo je realna situacija koja se meni lično desila, trenutak ne pažnje je učinio ostalo. Ovo je realna situacija, a ima ih mali milion u kojima ste onemogućeni da vidite (dim, prašina...).

Ja lično smatram da telefoni prvenstveno služe kao pomagalo. Lepo je kada vi na njemu možete da radite sve što poželite ali se stavite u situaciju da, ne daj bože, vam se nešto dogodi što će imati za posledicu da NEVIDITE, pokušajte da na touch telefonu bez ijednog tastera pozovete pomoć. Sreća je moja bila jer sam imao (i dan danas ga koristim) telefon sa numeričkom tastaturom pa na pipanje pozvao pomoć.

Pokušajte da zatvorite oči i da bez gledanja okrenete 192 ili bilo koji drugi broj da bi ste pozvali nekoga u pomoć.

P.S
lepo je sto su se proizvođači dovili pa nam pružili telefone koji mogu sve da rade a nisu ni na trenutak pomislii na bezbednost korisnika.




[ Mali_Milojica @ 16.09.2013. 15:35 ] @
Zovi ubuduće molera i uzmi android telefon koji reaguje i na promukli glas!
[ konstantinovic @ 16.09.2013. 15:44 ] @
hahaha
hvala ti slatko me nasmeja.

Ali nije to bila poenta posta. Vec nemogućnost da odradiš određenu operaciju, a koja ti život može spasiti.
Ne smeta meni tipkanje po ekranu trebamo napredovati sa tehnologijama ali ne na konto sigurnosti i bezbednosti.
[ Mali_Milojica @ 16.09.2013. 15:47 ] @
A šta da ti, ne daj Bože, nešto povredi prste i ruke...čime bi tipkao?
Mogao si nekoga da pozoveš od ukućana ili komšiluka, ne živiš na usamljenom salašu?
[ calexx @ 16.09.2013. 17:03 ] @
A zamisli da ti boja prsne u oči, ti padneš sa merdevina i to baš na moblini (sa ili bez tastature) i polomiš ga. Gotov si. A ako boja prsne na telefon, uđe u tastaturu i izađe beli dim? Sa ekrana bi verovatno samo prebrisao i nekako škiljeći otkucao poziv a tastatura bi crkla i bila neupotrebljiva. Ili prsne boja u oči a neki opiljak odleti u tastaturu i zaglavi baš broj 9 pa ne možeš da zoveš.
Ovde je u pitanju normalna upotreba u normalnim situacijama, možda bi nekoga spasio jedino vodootporan (ali skroz) telefon ako upadne u jezero ali je sve to šbbkbb.
[ pisac @ 16.09.2013. 19:08 ] @
E, video sam pre više meseci u Telenorovoj radnji u Knezu, neku Nokiju koja ima i tastaturu i tačskrin, a telefon je dimenzija kao ovi normalni stari telefoni koji staju u malecni džep na šorcu. Doduše cena je bila neprijatna. Ali mi se nešto tu nije svidelo, strašno mi je smetalo to što taj telefon koristi kombinaciju tastature i tačskrina tokom šetanja po menijima (umesto samo tastaturu, uz mogućnost da se koristi i tačskrin ukoliko nekome tako više leži), pa sam ga otpisao kao frankeštajna.
[ bogdan.kecman @ 16.09.2013. 21:45 ] @
ima sony windoza telefone koji su mesavina qwerty + touch screen .. zena
koristila neko vreme i bila vrlo nezadovoljna kako to radi, mene u
startu odbija windoza posto sam je terao tamo od 2003 na imate pa do
skoro dok se nisu pojavili droidi, nikad se na windozu nisam navikao +
ceo govorni paket za dozu mi nikad nije radio kako treba (ni na
anglikanskom a kamoli na srpskom)
[ madamov @ 17.09.2013. 11:56 ] @
Citat:
calexx:
Ovde je u pitanju normalna upotreba u normalnim situacijama, možda bi nekoga spasio jedino vodootporan (ali skroz) telefon ako upadne u jezero ali je sve to šbbkbb.

Video sam nedavno jedan Griffinov case za iPhone 5 koji ne samo da je waterproof, već omogućava slikanje uz pomoć iPhonea do 3 metra dubine, tako da za pecaroše ima zaštite. B)
[ valjan @ 26.09.2013. 13:05 ] @
Kasno sam video temu, ali imam par napomena na ovo izneto. Moj dobar drug je pre 20-ak godina razvio DOS-ovsku Clipper aplikaciju za knjigovodstvo, i između ostalog je proveo jedno vreme posmatrajući knjigovođe kako rade svoj posao, i skontao je da oni 90% vremena provedu na numeričkom delu tastature, tako da je sve kontrole u svojoj aplikaciji postavio upravo tamo (tipa + za insert a - za delete i sl.). Ta njegova aplikacija je i posle skoro 15 godina bila još uvek u upotrebi, knjigovođe su je obožavale jer su bez gledanja u tastaturu mogle da unesu na stotine faktura, otpremnica, kalkulacija i sličnih dokumenata, znači jednom rukom kuca a drugom drži papir sa kojeg kuca, ili burek, ili šoljicu kafe, ili šta već.

Međutim, onda su svi prešli na varijantu sa mišem, klik ovamo i klik onamo, pa malo kucneš po tastaturi, pa opet klik ovamo pa onamo, i čovek se prosto zapita zašto. Ono je bio super brz i komforan način unosa, sve iskuckaš preko numeričke tastature. Pa caka je u tome što su se vremena promenila - knjigovođa danas dobija i šalje podatke elektronski, mora da proverava često email, mora da ode na sajt APR-a, NBS, Poreske uprave i gde već, postoje vrste formulara koje se popunjavaju elektronski, pa zatim copy & paste, excel tabele, PDF dokumenta i razne druge stvari koje se ne mogu tako lako realizovati samo putem numeričke tastature. Drugim rečima, sve je više bilo zadataka koji se lakše obavljaju mišem, tako da se upotreba numeričke tastature svela samo na prosti unos brojki između dva klika mišem.

Slična stvar je i sa numeričkom tastaturom na telefonu - od par osnovnih funkcija (telefoniranje, slanje SMS, kalkulator, adresar, kalendar, jednostavne igrice), došlo se do složenih sistema koji mogu da urade mnogo više nego prosečan računar pre 15 godina, a mnoge od tih stvari se urade prstima (poput klika mišem), tako da je sad tastatura jednostavno gurnuta u drugi plan, i da ne bi bespotrebno zauzimala mesto, uklonjena je HW varijanta i pojavljuje se pop-up varijanta samo kad je potrebno.

Što se prepoznavanja govora tiče, mogu samo da vam kažem da vrlo brzo možete očekivati jednu varijantu elementarnog asistenta na srpskom za Android, neće biti baš kao Siri ali moćiće da odradi neke osnovne korisne stvari na telefonu. Ne znam još konkretan datum kad će to biti, testovi su još u toku, ali očekujte ga vrlo brzo...
[ 3way @ 26.09.2013. 13:25 ] @
Ne vidim sta sprecava programera da napravi program kome nije potreban mis ili kome je koriscenje misa svedeno na najmanju mogucu meru i kome je akcenat na tastaturi. Takodje ne vidim ni u cemu je problem obuciti te korisnike da koriste par osnovnih precica na tastaturi (to jest vidim, ali to je neka sasvim druga prica).
[ bogdan.kecman @ 26.09.2013. 13:38 ] @
vecina desktop aplikacija (sve valjane) imaju precice i iste mogu da se menjaju tako da sto se desktopa tice tu ti komentar ne stoji, veci problem je sto su korisnici uglavnom retardi koji rade na satnicu a ne na normu pa ih zabole dal mogu "brze" da rade a i dan danas nisu savladali copy/paste

sto se telefona tice tu je vec stednja u pitanju i iskoristenje prostora, lakse se proda telefon sa vecim ekranom a slide za tastaturu ispod se pokazao preskup (tj preskup da valja, a kad ne valja onda bolje da ga nema), numericka tastatura na smart telefonu ima smisla na ovima na preklop (veoma mali market) dok na blok dizajnu nema nikakvog smisla a qwerty na blok-u, kao sto rekoh, uzime previse mesta od ekrana tako da se tu ne isplati a ispod je preskupo...

trziste diktira potrosac, kada sam 2002 poceo sa koristenjem smart telefona (qtek 1010, pa qtek2020 imate pa razni drugi qteci) tada je jos uvek experimentisano sa svim tim pa je bilo bez tastature, externa tastatura, slider dole, slider u stranu, preklop... i ti experimenti su trajali do pojave gayphone-a koji je sutno upotrebu smart telefona u nebesa (spustajuci cenu smart telefona sa par hiljada dolara na 200-300$), od tad pa na dalje trziste diktira kupac, kupac, svi znamo ko je i kakav je i koliki % su ljudi koji nisu mainstream i imaju specificne potrebe..
[ 3way @ 26.09.2013. 13:53 ] @
Citat:
bogdan.kecman: vecina desktop aplikacija (sve valjane) imaju precice i iste mogu da se menjaju tako da sto se desktopa tice tu ti komentar ne stoji, veci problem je sto su korisnici uglavnom retardi koji rade na satnicu a ne na normu pa ih zabole dal mogu "brze" da rade a i dan danas nisu savladali copy/paste


Pa to i kazem, nije problem da se ugradi, problem je da se koristi - to je "neka druga prica" koju sam spomenuo.
[ valjan @ 28.09.2013. 12:37 ] @
Pa jeste problem, zato što je loše odrađeno. Primer koji sam dao, sa knjigovodstvenom aplikacijom i upotrebom isključivo numeričke tastature je uspešan, jer se tu koristi svega 15-ak tastera koji su svi grupisani jedan do drugog. Posle je to prošireno sa kursorskim delom (Home, End, pageUp, PageDown, strelice itd.) jer je i on odmah tu, dakle sve je još uvek "pod prstima". Problem sa tim standardnim prečicama je što se koristi alfanumerički deo koji ima 70-80 tastera zajedno sa funkcijskim tasterima, i tu je potrebna i veća veština, i mogućnost greške je veća. Naročito što zbog kodnog rasporeda neki tasteri nisu uvek na istom mestu. Plus što je često potrebno pristisnuti više od dva tastera istovremeno, koji opet nisu blizu jedan drugom, i na kraju korisniku je jednostavnije da dohvati miša i klikne na odgovarajuću opciju u meniju. To je isto kao sa stazama kroz zelenu površinu - možeš ih ti postaviti kako hoćeš, šetači će uvek utabati neku svoju koja njima najviše odgovara.

Naravno, sad će neko reći, možeš kastomizovati prečice da ti odgovaraju, ali sutra kad sedneš za tuđi računar, sve to pada u vodu jer opet nisu prilagođene tvom načinu. I to je jedna od čestih stvari koje čujem od developera - "vidi kako su korisnici glupavi, ja im napravim to i to da im bude lakše, a oni ne koriste". Što je uglavnom dobar pokazatelj da je to loše napravljeno, a ne da su to korisnici nesposobni maloumnici. Otprilike kao da kažeš "napravio sam mojoj zlatnoj ribici merdevine, a ona ih uopšte ne koristi"... Gledam recimo moje klince kako sa lakoćom sami "provale" kako da manipulišu stvarima preko touch screen-a. Nismo im ni supruga ni ja pokazali kako da pregledaju fotografije, sami su skontali kako da ih slajduju i kako da ih zumiraju, e to je recimo način kontrolisanja koji je dobro osmišljen. I mislim da je baš to "video" koji je ubio "radio zvezdu", odnosno to što je presudilo da touch screen izbaci tastaturu iz upotrebe - znatno lakša upotreba za široke "retardirane" mase...
[ agasoft @ 28.09.2013. 13:53 ] @
Da, taman me sad neko gađao snajperom sa osmog sprata, više od 95% korisnika svih pametnih uređaja su široke narodne retardirane mase.
Prvo zato što pojma nemaju šta su kupili i ne koriste ni 5% svog dragog pametnog uređaja, koji je zasigurno deset puta pametniji od njih samih, pa se s pravom i zove pametni uređaj.
Drugo, ako neko na računaru ne zna ctrl+a, ctrl+c i ctrl+v, on onda stvarno spada u široke narodne retardirane mase!
Jer, šta je lakše, pritisnuti ctrl c za copy, ili kliknuti desnim tasterom miša, pronaći opciju copy, pa kliknuti na nju?
Hoće li neko mišem da ovo uradi brže?
Sumnjam.
Ili, ova situacija:
U folderu se nalazi 5833 dokumenata.
Korisniku treba dokument koji je od prilike 4155 po redu, i zove se svetlost moga uma.
Korisnik iz široke narodne retardirane mase će verovatno krenuti mišem, da skroluje, skroluje, skroluje...
Pa će valjda za neki minut i šesnaest sekundi da pronađe željeni dokument.
A ja ću lepo, po otvaranju istoga foldera, samo da ukucam slovima s v e, i pronaćiću traženi dokument za par sekundi...
Pa dakle?


---
This email is free from viruses and malware because avast! Antivirus protection is active.
http://www.avast.com
[ espresso @ 28.09.2013. 15:04 ] @
Citat:
Hoće li neko mišem da ovo uradi brže?

Da se našalim, hoću ja. Imam kopi/pejst makroe na mišu :)
Iskreno, meni su draži telefoni sa tastaturom, lakši za korišćenje kada ste u brzni, nema pipanja, pa da li sam potrefio to što sam hteo itd.
I da mi nije potreban veliki ekran zbog Interneta i videa, ja bih i dalje koristio telefon sa tastaturom. Međutim, problem je što više nema dobrih telefona te vrste. Sve hardverske aždaje su upravo sa ekranima na dodir.
[ jaybe207 @ 29.09.2013. 21:22 ] @
Da se uključim i ja kao još jedan protivnik izbacivanje fizičke tastarure.

Baš zbog toga idalje koristim svoj dobri stari symbian telefon, iako sam pokušao da koristim više andorid telefona, ni sa jednim nisam mogao biti ni približno brz u obavljanju svakodnevih aktivnosti on-the-go, čak šta više, više sam se nervirao nego što sam koristio pogodnosti smartphone-ove tih vrsta.

Ima tu naravno to da sam navikao na svoj telefon , i da nisam navikao na touch, ali i po iskustvima ovde svakako nijedan touch ne može pobediti klasičan telefon sa tastaturom u obavljanju svakodnevnih radnji u pokretu.

Kod kuće ili u kancelariji je druga stvar, ali to je mobilni telefon kao što mu samo ime kaže, treba biti maximalno prilagođen za upotrebu u pokretu. Kod kuće se oba lako povežu sa računarom i dobija se velika udobnost u radu.

Ono što je mene najviše nerviralo pored pisanja poruka , jeste imenik. Verovatno iskusniji lako nađu osobu koju hoće da pozovu, ali sumnjam da nađu lakše nego unosom prva dva, tri slova preko fizičke tastature i pritiskom na zeleni taster. Meni to oduzimalo dosta vremena i živaca, i sa scroll-ovanjem i sa pokušajem unošenja slova, pa još kad se omaši slovo..

Kad se već raspisalo o raznim prečicama da dodam, pošto niko nije pomenuo to, da je nabrži način pozvati nekog unosom rednog broja memorije sa sim kartice i tastera #

Sumnjam da to neko koristi u poslednje vreme zbog ograničenja sim memorije, ali svakako mislim da je najbrži način pozvati nekog pod uslovom da znate redni broj pod kojim je sačuvan taj kontakt.

Da dodam nešto u korist virtualne tasture , iako ovo važi samo za pojedine modele telefona sa fizičkom tastaturom.To je manje zamaranje prilikom češćeg unosa teksta. Postoje telefoni sa tvrdim tasterima , pa duže poruke i često pisanje znaju biti veoma zamorni.

Sve u svemu, ja ostajem idalje uz fizičku tastaruru i symbian koji idalje služi za osnovne i napredne radnje. Od android koristim tablet, ali to je druga stvar jer je on i nije predviđen za korišćenje u pokretu.
[ bakara @ 29.09.2013. 21:37 ] @
Citat:
jaybe207

Ono što je mene najviše nerviralo pored pisanja poruka , jeste imenik. Verovatno iskusniji lako nađu osobu koju hoće da pozovu, ali sumnjam da nađu lakše nego unosom prva dva, tri slova preko fizičke tastature i pritiskom na zeleni taster. Meni to oduzimalo dosta vremena i živaca, i sa scroll-ovanjem i sa pokušajem unošenja slova, pa još kad se omaši slovo..

Kad se već raspisalo o raznim prečicama da dodam, pošto niko nije pomenuo to, da je nabrži način pozvati nekog unosom rednog broja memorije sa sim kartice i tastera #

Sumnjam da to neko koristi u poslednje vreme zbog ograničenja sim memorije, ali svakako mislim da je najbrži način pozvati nekog pod uslovom da znate redni broj pod kojim je sačuvan taj kontakt.

Za tvoju informaciju mnogo gresis

I imenici polako izlaze iz mode bar na onaj nacin kako su se nekada koristili, danas su to obicni spiskovi imena a pozivanje se vrsi na drugi nacin putem tzv. dialera, znaci u imenik i ne ulazis.

Pozivanje iz dialera se vrsi na tzv. "smart" nacin preko numericke tastature jednostavno kucas brojeve na kojima se nalazi slovo imena pozivaoca i telefon po algoritmu vec zna i nudi koji broj hoces da zoves.
Za brojeve koje cesto zoves to je bukvalno jedan dodir ekrana.

Znaci ovo je jako brzo i neuporedivo sa klasicnim biranjem, a uz sve to mozete izabrati i drugaciji dialer sa drugacijim nacinom biranja i drugim opcijama.
[ jaybe207 @ 01.10.2013. 22:41 ] @
kao što rekoh nisam previše koristio touch smart telefone, ali mi je drago da postoji ovako nešto, jer je verovatno mnogima kao i meni bilo nepraktično naći osobu za kontakt na standardni način., pa je zbog toga i razvijen ovaj smart dialer.

ali ostaje pitanje da li svi telefoni sa touch screen-om, bili oni smart ili ne, imaju ovu opciju ?

pored Android-a postoji tu i iOS, Windows Mobile , Symbian, Maemo, MeeGo kao i mnogo drugih touchsceen telefona sa fabričkim software-ima raznih proizvođača.

ono što pouzdano znam da symbian s60v5 koji koristim na službenoj nokia-i 5228 toga nema kao ni na iPhone-u 4s koji ima kolega.

Naravno pričamo o fabričkom stanju, pošto vidim da postoje posebne aplikacije za oba sistema, ali to je druga priča..


Verujem da će za par godina ovo postati standardna opcija svih novih touch telefona, ali do tad ce se većina prosecnih korisnika idalje 'mučiti' da nađu osobu koju bi da kontaktiraju.

dok je na telefonima sa fizičkom tastaturom od 3310 pa do poslednjeg napravljenog sistem biranja u 90% bio isti. navi taster na dole 1, 2 do 3 pritiska i poziv. 2 sekunde bez gledanja...



[ bogdan.kecman @ 01.10.2013. 22:50 ] @
kako mislis "to je druga prica", pa cela poenta smart telefona i tolikog
ekrana je da mozes da kastomizujes *sve* i da napravis izmedju ostalog i
dialer kakav ti odgovara i unos kakav ti odgovara (veliki tasteri, mali
tasteri, i8, i9, t9, slider, voice ..) ?! Ja jos nisam nasao telefon na
kome mogu da kucam tekst brze nego na mom tadiranom rim-u, sad pitanje
koliko je brzina potrebna, na touch screen-u brze pozovem nekoga nego sa
mog rima koji ima full qwerty, na qwerty brze cukam poruke, lakse radim
preko ssh-a, brze pisem mail etc .. postoji mali milion sklopivih bt
tastatura koje mozes da koristis uz droid telefone, nokia telefone...
verovatno moze i uz gayphone, nisam nikad probao ..
[ jaybe207 @ 02.10.2013. 00:15 ] @
Citat:
bogdan.kecman: kako mislis "to je druga prica", pa cela poenta smart telefona i tolikog
ekrana je da mozes da kastomizujes *sve* i da napravis izmedju ostalog i
dialer kakav ti odgovara i unos kakav ti odgovara (veliki tasteri, mali
tasteri, i8, i9, t9, slider, voice ..) ?! Ja jos nisam nasao telefon na
kome mogu da kucam tekst brze nego na mom tadiranom rim-u, sad pitanje
koliko je brzina potrebna, na touch screen-u brze pozovem nekoga nego sa
mog rima koji ima full qwerty, na qwerty brze cukam poruke, lakse radim
preko ssh-a, brze pisem mail etc .. postoji mali milion sklopivih bt
tastatura koje mozes da koristis uz droid telefone, nokia telefone...
verovatno moze i uz gayphone, nisam nikad probao ..


Slažem se, to je plus za touchscreen telefone, ali ovde nije reč o profesionalcima, već o prosečnim korisnicima.

Mi smo u firmi dobijali nokije 5228, 10tak ljudi ih trenutno koristi, ti ljudi znaju da se jave, da pozovu, i da salju poruke, ostalo nit znaju nit ih intresuje. A za obavljanje posla im nije ni potrebno. Od takvih ljudi ne možeš da očekuješ da 'kastomizuju' ni ugrađene tastature, a ne da se registruju na ovistore ili da po forumima jure dialere ili slične stvari.

Ili na iPhone-u gde većina aplikacija košta i gde, kolko je meni poznato, nije moguće legalno registrovati nalog bez kreditne kartice.


i BT tastature su ok, ali opet dolazimo do toga jel to mobilni telefon il radna stanica ? svakako nije praktično da se za svaki sms ili e-mail vadi ta tastatura pogotovo ne u pokretu...

i kao što je već ovde više puta rečeno, ni touch screen nije problem koristiti kod kuće, u kancelariji.. ali je problem u pokretu ili jednom rukom , gde se telefon sa fizičkim tasterima koristi bez imalo muke , što nije slučaj sa ekranom na dodir..

+ za qwerty , koristio kratko vreme na e71, iako ga nisam naučio do kraja lepo mi je služio :)
[ bogdan.kecman @ 02.10.2013. 00:32 ] @
pa da ali vidi i dalje se prave "glupi" telefoni, tako da - ako ti ne
trebaju opcije smart telefona onda uzmes za mnogo manje para glup
telefon sa numerickom ili qwerty tastaturom?! takvi telefoni se i dalje
prave i super su jeftini (pricamo o 20-50eur za nov telefon)?! gde je
problem? ja sam razumeo da se postavlja pitanje zasto na smart
telefonima nema vise fizicke tastature (ti sto na smart telefonu ne
umeju da instaliraju drugu tastaturu imaju drugu vrstu problema, to je
nesto sto danas dete od 8 godina ume da uradi, sto se gayphone-a tice
taj telefon je u srbistanu "nelegalan" tako da ne mozes da ocekujes od
prosecnog usera da koristi takav telefon u srbiji, u usa prosecan
prosjak ima kreditnu karticu tako da registracija naloga za gayphone
tamo gde je isti legalan nije nikakav problem) ...

dakle
- hoces da imas smart telefon, jbg, to je napredak, on ti daje
mogucnost kastomizacije, upotrebi je (ili plati nekog da ti to uradi)
- hoces da imas telefon sa crvenim i zelenim tasterom (evo na primer
ja, meni telefon sluzi samo za pricu i za poneki sms i imam rim, i to
onaj najjeftiniji - curve, pre njega nokiju e61), kupis telefon na kome
ti odgovara velicina slova, velicina telefona, trajanje baterije, osecaj
tastature pod rukom ... ima ih vise nego dovoljno u ponudi

e sad, uvek mozes da zelis da ostanes nevin kako bi dao dobar primer
svojoj deci .. ne ide to
[ calexx @ 02.10.2013. 08:47 ] @
Priča stalno ide pogrešnim stazicama, glupi telefoni mogu ovo i ono lakše i onda je to dovoljno da budu bolji? A šta je sa ostatkom razlika? Kao kada bih sada rekao da je 14" monitor mnogo bolji od 24" monitora jer zauzima manje mesta, lakše se prenosi (jer je lakši i manji) i jeftiniji je. Ili je peglica bolja od mečke jer može da se uparkira na manji prostor a i delovi su jeftiniji.
Naravno, nekome te prednosti ne znače. Oni sa slabijim vidom ne koriste previše veliki ekran, možda bi njima odgovarao i telefon sa dva reda slova i qwerty tastaturom sa numeričkim dodatkom. Stvarno ne vidim kako je telefon sa 2" ekranom, na kome ima minimalno podataka ili su presitni bolji od nekog sa 4,5 ili 5" ... da ne pominjem nove od 6+ koji već prelaze u tab oblast.

Jednostavno, ako neko neće veliki ekran i 2" mu je dovoljno, neka uzme takav telefon. Ako ja hoću bar 4" ekran, teško da tu može da se uglavi i fizička tastatura, osim da telefon ne bude dugačak jedno pola metra. ;)
[ bogdan.kecman @ 02.10.2013. 08:57 ] @
nisam siguran da li sam skontao tvoj post ali ako ja jesam tvoj ti nisi
moj :D, o cemu je rec, ja samo kazem da kome treba ono sto smart telefon
nudi ume i da promeni dialer, imenik, doda app za sta god... tako da
prica o "default dialer ne valja" ne pije vodu. kome ne treba smart
telefon, za njega je ova tema potpuno nebitna posto "glupi" telefoni
nisu izgubili fizicku tastaturu. uvek postoji posebna grupa ljudi sa
specijalnim potrebama, slepi, slabovidi, gluvi etc etc.. ocigledno nisu
proizvodjacima "dovoljno bitni" te ja ne znam da za njih postoji neki
iole normalan izbor dobrih uredjaja... ali tu problem nije fizicka
tastatura (postoje smart telefoni sa svim mogucim vidovima fizicke
tastature od numericke preko qwerty o raznih kombinacija) vec to sto se
na te grupe, po meni, uopste ne misli...
[ agasoft @ 02.10.2013. 09:25 ] @
@bogdan.kecman:

Da ja kao začetnik ove zbrke navedem ponovo vodu na svoju vodenicu.
Koristim symbian, godina osma.
Tačno, na svom telefonu mogu da namestim sve moguće i nemoguće šta mi treba.
U pravu si, pametne telefone je moguće prilagoditi.
Možeš postaviti bilo koji birač, bilo koju veličinu tastature, veličinu slova.
Samo si jedno zaboravio, ne možeš postaviti hardversku numeričku tastaturu koje nema!
E, to je ono zbog čega sam i pokrenuo onu temu.
Ako se vratiš malo unazad, videćeš da sam, nudio bubreg onima koji mi pronađu smart telefon sa androidom 4.1 bar, da ima numeričku tastaturu.
Našli su se pametni ljudi, pa su mi našli telefone koji koštaju šesto i osamsto evra, ili kojih kod nas nema ni u snovima.
A ja ću za taj novac kupiti laptop, ugraditi modem, pisati poruke i zvati, pa ću kao zadnji kreten da šetam sa laptopom parkovima.
:)
Pa tako ja, iako nikad neću moći da dobijem takav telefon koji će biti funkcionalan u Srbistanu, ostadoh bez bubrega, za malo.
:)
Sve što ja na našem dragom tržištu pronalazim, jesu ili qwerty telefoni sa androidom 2.3, sa veeeelikim pitanjem, mogu li se na bilo šta nadograditi. A numerička i android, ja takav u Beogradu gradu ne nađoh.
Ja sam slep čovek.
Bogdane, iz svoje perspektive ti mogu reći, nemam ja, ama baš nikakve posebne potrebe.
Svaki android od 4.1 govori, odlično. Dakle, govor imam.
Govor na symbianu uz pomoć trećih aplikacija radi savršeno.
Samo, jednostavno ono što ja želim, NE POSTOJI!
Ali to ne mogu nikom da dokažem.
Android 4.1 sa numeričkom tastaturom, i procesorom bar na 1, i ništa više!
Moj moždani sistem ne može da shvati, da za 115 eura mogu da kupim telefon sa 3,5 ekranom, android 4.1, procesor na 1, a da baš ne postoji ništa sa običnom tastaturom.
Čak sam sa qwerty našao samo par modela sony xperia, koji su nadogradivi samo do androida 4.0, i par HTC modela, za koje pojma nemam jesu li nadogradivi i na šta.
I svima je procesor 800 ili manje, što samo govori da ni telefona sa qwerty više prosto neće biti.
A symbian lagano umire.
Tako da refren ove pesme koji se provlači kroz celu temu, da za svakog ima ponešto, ne pije vodu...


---
This email is free from viruses and malware because avast! Antivirus protection is active.
http://www.avast.com
[ component @ 02.10.2013. 11:02 ] @
@agasoft
Da li ti je na pamet palo da mnogo izmišljaš? Smislio sam i ja sebi jedan telefon koji bih voleo da kupim, ali ga nema u ponudi:
bar quadcore procesor
4GB sistemske memorije i 64 GB storage memorije
kamera od 21 megapiksela sa optičkom stabilizacijom
savitljiv ekran od 4,7 inča
težina ispod 100 grama
širina do 6cm
trajanje baterije oko 7 dana intenzivnog korišćenja
poslednja verzija Androida
cena do 200€

sve ovo manje-više postoji na današnjim telefonima, samo što nije sve u jednom telefonu
[ agasoft @ 02.10.2013. 11:14 ] @
@component:
Da li ti je palo na pamet da zamenimo glave, da ti uzmeš moju a ja tvoju?
Samo na jedan dan?
Izmišljam?
Slušam i pokoravam se.
:)
Izmišljam.,
Za razliku od tebe ja ne tražim niti naučno fantastične uređaje, niti uređaj od osamsto eura, niti savitljiv ekran, niti kvadkor procesore, ama ništa!
A pogotovo ne poslednji android.
Tako da...
Tvoji i moji zahtevi su nebo i zemlja.
Mešanje baba i žaba.
Ako je najobičnija numerička tastatura izmišljotina pa i za 300 evra, onda, da zatvaramo ovu temu.


---
This email is free from viruses and malware because avast! Antivirus protection is active.
http://www.avast.com
[ calexx @ 02.10.2013. 11:21 ] @
Vidim da postoje telefoni sa flip fizičkom i sa 4.x androidom, verovatno će da se pojavljuju i sa sledećim androidima ali ... ne mogu da koštaju kao oni bez. Nisam siguran da će da nastave sa kompaktnim aparatima, sa tastaturom i malim ekranom ... čini mi se da će takvi da otpadnu, bar kao noviji androidi. Kao što je pisano, ako im je cilj da prodaju, onda će da mere tržište pa ako 1% ili manje hoće nešto za šta je potrebno da se uloži više para nego što će da bude vraćeno ... teško da će da se upuste u to. Ako neko i krene tim putem, neće da bude po ceni "običnih" androida. Ako se sve to i desi, ostaje pitanje da li će to i ovde da bude u ponudi.

Pretpostavljam da je na tabletima fizička tastatura možda i korisnija ali slabo viđam takve.

Ja i dalje ali vrlo retko koristim stari Nokia telefon sa fizičkom tastaturom, kome je toliko bitno može da nosi neki samo za kucanje poruka.
[ bogdan.kecman @ 02.10.2013. 12:52 ] @
@agasoft, ti imas posebne potrebe, numericka tastatura je posebna
potreba zato sto ti bilo kakva kastomizacija na ekranu ne sluzi nicemu
(kao ni taj ekran, jel..), na zalost telefoni koji se razlikuju od onoga
sto treba "vecini" kostaju ko bubreg - dakle to sto ti hoces postoji,
problem je samo sto kosta vise nego sto se tebi svidja - a kosta vise
bas zato sto mu je target market mnogo mali. neko ko nema problema sa
vidom nema realan razlog da ima fizicku tastaturu posto je
kastomizabilnost ekrana takva da ne postoji realan razlog da fizicka
tastatura (osim za intenzivno kucanje teksta, a onda uzmes laptop) radi
bolje od ekrana.

da, zalosno je da nema vise telefona koji rade "bolje" za to sto ti
hoces, da unos teksta voice nije resenje, ali ne vidim da je razlog za
to nepoznat..
[ agasoft @ 02.10.2013. 13:07 ] @
@Bogdan.kecman: Opet ne.
Ti telefoni sa govornom podrškom i jesu pravljeni da slepi uspešno mogu da ih koriste.
Sa sve ekranima na dodir.
Ja znam bar dvadeset slepih koji to koriste, kako tako.
Ali, iz već navedenih razloga nepraktičnosti i za osobe koje vide, ja to jednostavno ne želim da koristim.
Prvo što ne mogu da držim telefon jednom rukom i pišem, a to ne može sigurno ni onaj ko vidi normalno.
[ bogdan.kecman @ 02.10.2013. 13:17 ] @
mozemo da se slozimo da se ne slazemo, ja koristim smart telefone od
2003 godine i nikad, cak ni na onim prvim windozama nisam imao problem
sa koristenjem jednom rukom a nemam ni sad sa novim droidima, i lakse mi
je da koristim droid jednom rukom bez tastature nego rim koji je i manji
i ima tastaturu sa jednom rukom... bas zato sto je tvoj zahtev u
manjini, takvih telefona ima manje ... zasto je tvoj zahtev u manjini
... to je sad pitanje, ne znaci ni da ti je los zahtev ni da je
nelogican, i moj desktop zahtev je gnome2+linux i tu sam u zestokoj
manjini, od generalno linux vs windoza sam u manjini za linux pa onda
unutar linux kde, linux gnome2, linux gnome3, linux fce, lce, enl... sam
sa gnome 2 u manjini .. jbg, meni je gnome2 milion puta bolji desktop od
svega ostalog ali vise se ne pravi sad se prave teletabis gui sistemi za
desktope pokusavajuci da ukinu desktop i da uvedu univerzalni teletabis
interface za desktop, konzolu, tablete i mobilne .. ja mislim da je to
tadirano ali, ko sto rekoh, u manjini sam .. ti bar mozes da biras da
uzmes taj skuplji telefon koji radi to sto hoces kako hoces, ja mogu da
odaberem da batalim svoj posao i da krenem da razvijam novi window
manager ..
[ bakara @ 02.10.2013. 13:47 ] @
Citat:
agasoft
Ali, iz već navedenih razloga nepraktičnosti i za osobe koje vide, ja to jednostavno ne želim da koristim.
Prvo što ne mogu da držim telefon jednom rukom i pišem, a to ne može sigurno ni onaj ko vidi normalno.

U stvari najveci problem je sto ti to ne zelis da prihvatis

Moj savet je da ne pokusavas tvrdoglavo da odbijas prihvatanje telefona bez tastature vec da probas da nadjes nacin da ga koristis.
Znam da ne vidis, ali ti telefoni su vrlo prilagodljivi, mogu da citaju, pisu, cak i tastaturu mozes da prilagodis sebi, a ako je potrebno lako se moze napraviti aplikacija prilagodjena samo tebi i slicinima tebi.
[ adzo_ @ 02.10.2013. 14:01 ] @
@agasoft

Usudio bi se predloziti numericku tastaturu koja se moze zakaciti na obican smart telefon(kaci se umesto poklopca baterije) i upariti sa njim bezicno
Dobije se tastatura za kucanje a telefon samo postaje deblji
Moze i za android i za iOS
Evo i primer: link

Mozda bi ti olaksalo zivot sa smart telefonom
[ bogdan.kecman @ 02.10.2013. 14:07 ] @
@adzo, ovu tastaturu nema teorije da koristi jednom rukom
[ adzo_ @ 02.10.2013. 14:14 ] @
da, zaboravio sam uslov za jednu ruku :(

Ali ispunjava uslov za mehanicke dugmice...
Verujem da ce mu kao slepoj osobi biti lakse da koristi ovakvo nesto, nego da kucka po ekranu(ako nekada odluci da predje na smart telefone)
[ Matarese @ 02.10.2013. 14:24 ] @
Jedna logika je da se prilagođavaš onome šta diktira tržište i za manje
para kupiš telefon koji (po specifikaciji) više nudi.
Druga logika je da znaš šta ti očekuješ od uređaja koji treba da
koristiš i da takav uređaj (ako treba) platiš više.
Ja sam izabrao neku srednju logiku i (posle traženja od oko 4 meseca)
našao potpuno nov NOKIA E-72. Imam stari koji još uvek (posle skoro
četiri godine korišćenja) lepo radi, a novi je dobio počasno mesto u
fijoci (nakon što sam ga napravio da radi sve šta radi i stari) i čeka
da mu prethodnik ode u penziju.

Na moguće pitanje - "zašto si se zalepio za prevaziđen model i
operativni sistem?" ću odmah da odgovorim:
Kada mi neko ponudi uređaj koji će da bude sposoban da:
1. Snima razgovore bez dosadnog zvuka koji drugu stranu upozorava
da je u toku snimanje
2. Radi filtriranje poziva u zavisnosti od:
a. Doba dana
b. Lokacije gde se nalazim
c. Pripadnosti pozivaoca jednoj od 14 kategorija koje postoje u
mom imeniku
d. Tipa dana (radni/neradni)
3. U skladu sa prethodnim pravilima - određene pozivaoce usmeri na
internu sekretaricu
4. Podržava GPS navigaciju sa detaljnim mapama (IE Garmin XT)
5. Podržava praćenje ponašanja mreže
6. Omogućava dve istovremene veze (Internet/Intranet)
7. CITRIX, putty, IP tunelling
8. Omogući SIP telefoniju sa više nezavisnih profila direktno iz
operativnog sistema
9. Bude otporan na viruse, zahvaljujući signature sistemu i
mogućnosti ograničenja
10. Ima mogućnost detaljne kontrole svih procesa koji se izvršavaju
na aparatu
11. Ima fantastičnu tastaturu.
12. Skida RSS sa dvadesetak izvora
13. Skida prognozu, faze leta određenih linija, kursne kiste, .....

I šta je najvažnije - da sve to radi ISTOVREMENO i bez greške i
"pucanja" - ako neko zna takav uređaj, jedva čekam da ga kupim umesto
"zastarelog E-72" ;-)
[ bakara @ 02.10.2013. 14:27 ] @
^^cekaj, a sta od svega ovoga ne moze prosecan android telefon?

volim i ja nokiu i symbian ali izgleda da imate suvise visoko misljenje o tim telefonima
[ Matarese @ 02.10.2013. 14:42 ] @
Nijedan od testiranih (sa moje strane) nije mogao istovremeno da se nosi
ni sa polovinom zadatih funkcija, a filtriranje poziva mogu samo da
sanjam (po svim zadatim parametrima).
[ bakara @ 02.10.2013. 17:33 ] @
Stvarno nemam pojma koje si to telefone testirao i na koji nacin si zakljucio da to ne moze...
[ agasoft @ 02.10.2013. 17:35 ] @
@adzo,
Ovo je sasvim odlična ideja, mogu nekako to da zamislim.
:)
Kad budem morao da pređem na taj telefon ili sličan, razmisliću i o tome.
[ agasoft @ 02.10.2013. 17:44 ] @
@Matarese;
Apsolutno, potpisujem.
Planiram da kupim još jedan c5, to je valjda poslednje numeričko a najjeftinije, a još smart.
Ja imam Nokia 6120 clasic, što bi ja rekao, euroblok ili čokoladica.
Symbian 9.2, T9, ma sve što mi treba i ne treba.
I većina ovoga što si ti nabrojao-.
Mali telefon, mali ekran, trčim niz stepenice i pišem poruke, ili čitam mail, bez da se dekoncentrišem ili razbijem niz stepenice, ili bez da razmišljam da li će moj ekrančić da se razvali na osamsto trideset delova.
Da ima da se kupi još 5 novih 6120, kupio bi još blokova.
Snimanje razgovora, filtriranje, interna sekretarica.
I najvažnije, što jeste moja specifična potreba, totalno isključivanje svetla i štednja baterije.
Držao sam jedan touch jedne noći i radio s njim, smanjio sam osvetljenje na nulu, i opet je blještao u mraku...
[ pisac @ 02.10.2013. 18:45 ] @
Citat:
Matarese: Ja sam izabrao neku srednju logiku i (posle traženja od oko 4 meseca) našao potpuno nov NOKIA E-72.


Pa ima da se nađe nov, bar u Beogradu, košta 200€. Skoro sam bio u radnji i probao ga.

Ja htedoh E55 ali ne mogu da ga nađem čak ni polovnog, pa ću verovatno da uzmem E52, nekako mi E72 (iako mu je tastatura super) nezgodan za kucanje brojeva zbog sitnih tastera i zbog toga što nula nije ispod osmice nego sa desne strane. A i širina mu je preko mojih kriterijuma.

P.S. Imaš privatnu poruku, jedno pitanje od mene.
[ pisac @ 02.10.2013. 18:46 ] @
Nego, pade mi napamet:

Zašto su kolor ekrani pojeli crno-bele ekrane?

Ne zezam se, ja stvarno patim za crno-belim ekranima jer sa njima nisam morao da diram telefon da se upali da bih pogledao koliko je sati, koliko je puta baterija i da li sam u dometu mreže, i sve ostalo. Baš sve što radim na telefonu može da se odradi potpuno isto i sa crno-belim ekranom, boja mi je apsolutno nepotrebna. Čak i kad gledam neke slike ili video, vrlo rado bih žrtvovao boje zarad praktičnosti uvek vidljivog crno-belog ekrana. Nekako mi je to među najvažnijim osobinama ekrana: da bude uvek vidljiv.
[ bakara @ 02.10.2013. 19:08 ] @
Citat:
agasoft
Mali telefon, mali ekran, trčim niz stepenice i pišem poruke, ili čitam mail, bez da se dekoncentrišem ili razbijem niz stepenice, ili bez da razmišljam da li će moj ekrančić da se razvali na osamsto trideset delova.
...
Držao sam jedan touch jedne noći i radio s njim, smanjio sam osvetljenje na nulu, i opet je blještao u mraku...

Cek bre, pa kako mozes sve ovo kad ne vidis?

Citat:
pisac: Nego, pade mi napamet:

Zašto su kolor ekrani pojeli crno-bele ekrane?


Sa pojavom kamera na mobilnim telefonima crno beli ekrani su postali neupotrebljivi.
[ agasoft @ 02.10.2013. 19:44 ] @
@bakara:

Ne znam da li da se smejem, ili...
Ako sam slep, nisam nesposoban ni u noge ni u ruke, kao što vidiš.
Pišem i ovo sam sa računara.
Ako te zanima trčanje niz stepenice, ja sam slobodan čovek, psihički od svih strahova, hodam bez zadrške tamo gde poznajem prostor.
Pa čak i sa telefonom u ruci, a drugom rukom pratim zid ili gelender.
A u jednoj ruci držim telefon, slušam poruke i pišem iste, ako postoji potreba.
Huh, možda ja imam i nekih prednosti, ozbiljan sam.
Ako te zanima kako sam te noći koristio touch, uz pomoć govora.
Svetlo sam video tako što vidim svetlo, dan, noć, svetla ekrana, svetla telefona, lampe, i takooo...
Nadam se da sam objasnio...
P.s., dok ovo pišem, nije mi ni teško ni neprijatno, jer ovo radim po osamsto četrdeset osmi put.
Ako ima još pitanja, molim na mail, da ne iskačemo iz ove teme.
Ne pp.
[ joojant200 @ 02.10.2013. 21:34 ] @
Citat:
bakara:
Za tvoju informaciju mnogo gresis :)

I imenici polako izlaze iz mode bar na onaj nacin kako su se nekada koristili, danas su to obicni spiskovi imena a pozivanje se vrsi na drugi nacin putem tzv. dialera, znaci u imenik i ne ulazis.

Pozivanje iz dialera se vrsi na tzv. "smart" nacin preko numericke tastature jednostavno kucas brojeve na kojima se nalazi slovo imena pozivaoca i telefon po algoritmu vec zna i nudi koji broj hoces da zoves.
Za brojeve koje cesto zoves to je bukvalno jedan dodir ekrana.

Znaci ovo je jako brzo i neuporedivo sa klasicnim biranjem, a uz sve to mozete izabrati i drugaciji dialer sa drugacijim nacinom biranja i drugim opcijama.


To je prva stvar koju iskljucim na telefonu - izludjuje me.
Klasican dialer - ali barem znam sta radim (n97mini):
http://usnimi.me/slike/scr000wvw.jpg
[ pisac @ 02.10.2013. 22:21 ] @
Citat:
bakara: Sa pojavom kamera na mobilnim telefonima crno beli ekrani su postali neupotrebljivi.


Crno bele televizore i danas možeš da koristiš za gledanje filmova.
Sem toga, kolor ekrani su se stavljali i na telefone koji blage veze nemaju sa kamerama niti sa video sadržajima. Ja bih tu u stvari rekao da je presudu donelo to famozno: tržište, sa kojim se ja generalno ne slažem u mnogim stvarima. Ja u svakom proizvodu tražim čistu praktičnost i efikasnost a prosečno tržište trči ka svetlucavim šarenim bombonicama i zvečkicama.

Mrzim tržište

Nego, primetili ste da na tastaturama za kompjuter imate male kvačice na slovima "K" i "J", a takođe na brojevnim tastaturama imate kvačicu na broju "5". Znate li zašto? Pa da ne bi ste morali da gledate u tastaturu dok pozicionirate prste na nju, odnosno za slepo kucanje. Što ponovo naglašava prednost tastature u odnosu na tačskrin. Mene jednotavno spopadne muka od ideje da moram da gledam u telefon svaki put kada kucam broj.

Mada me spopadne muka i kada moram da prodžaram telefon svaki put kada se u sred bela dana displej "ugasi" pa ne vidim ništa na njemu. I onda se nostalgično setim onih dobrih crno-belih displeja, i opljujem po šareniš-bonbonica-zvečkica-"tržištu" ponovo.
[ calexx @ 02.10.2013. 22:34 ] @
Odmah i da opsuješ sve one koji su te silom naterali da se odrekneš tih crno-belih telefona. Kako su to smeli da urade??

Inače na tastaturi nemam kvrge na slovima, imam jednu na 4 na brojevima iznad slova i na 5 na numeričkom delu. Što se slepog kucanja tiče, nikada me nije zanimalo da ga naučim pa mi kvrge ne znače ništa. Niti kucanje bez gledanja u tastaturu. A naročito mi ne znači ništa da na mobilnom kucam 10 slova u sekundi bez gledanja.
[ bakara @ 03.10.2013. 11:31 ] @
Citat:
agasoft: @bakara:

Ne znam da li da se smejem, ili...
Ako sam slep, nisam nesposoban ni u noge ni u ruke, kao što vidiš.
Pišem i ovo sam sa računara.
Ako te zanima trčanje niz stepenice, ja sam slobodan čovek, psihički od svih strahova, hodam bez zadrške tamo gde poznajem prostor.
Pa čak i sa telefonom u ruci, a drugom rukom pratim zid ili gelender.
A u jednoj ruci držim telefon, slušam poruke i pišem iste, ako postoji potreba.
Huh, možda ja imam i nekih prednosti, ozbiljan sam.
Ako te zanima kako sam te noći koristio touch, uz pomoć govora.
Svetlo sam video tako što vidim svetlo, dan, noć, svetla ekrana, svetla telefona, lampe, i takooo...
Nadam se da sam objasnio...
P.s., dok ovo pišem, nije mi ni teško ni neprijatno, jer ovo radim po osamsto četrdeset osmi put.
Ako ima još pitanja, molim na mail, da ne iskačemo iz ove teme.
Ne pp.

Jasno je meni to, i siguran sam da nisi oduvek bio tako vest sa tim telefonom vec si se vremenom izvestio.

Da li jednako efikasno mozes da koristis i no smart telefone sony ericsson ili motorola sa alfanumerickom tastaturom?
Ako ne vidis, tesko da mozes da koristis nesto sto nisi navikao.

Ti verovatno na tvom telefonu imas instaliranu i neku aplikaciju koja ti pomaze da ga koristis?
[ agasoft @ 03.10.2013. 11:51 ] @
@bakara:
Na numeričkim telefonima, izveštio sam se kao i svi pre mene.
2001. sam dobio prvi telefon, bio je to alcatel OT club, ili tako nešto.
Prvo sam pitao ljude, mogu li da kucam poruke.
Neko, kome je tako bilo lakše, rekao je da ne mogu, jer ne vidim slova...
Srećom, našao se neko pametan ko mi je objasnio princip brojeva i slova, pritisak tastera i sve ostalo, jer sam, numeričku tastaturu kao takvu zbog brojeva fiksnih telefona poznavao već deset i više godina.
Pisao sam poruke, i zvao.
Za čitanje, naravno stalno sam nekog maltretirao.
Tako su se godinama smenjivali alcateli, do najmanjeg 525, koji se nije ni osećao.
A onda, preporod, nokia 6600, symbian.
Od symbian telefona, koristim secijalizovani softver, Nuance Talks, koji ne radi ništa drugo, nego samo čita i govori.
Dakle, ništa on meni osim glasa ne prilagođava telefon.
I Evo, osam godina sam na symbianu, jer je numerička tastatura nešto što najbolje poznajem oko dvadeset godina, što na fiksnim, što na mobilnim telefonima.
Ja moj symbian mogu da flešujem, menjam jezike, sve što mi padne na pamet.
A sada, symbian lagano umire, i mene tamo neko buđavo tržište sa bombonicama i blještavim sjajem primorava da koristim ono što nije prirodno da koristim.
Ekran na dodir!
Google se trudi sa proizvodom talkback, Apple sa Voice over, sve je to super, ali...
Kao kad bi gluvom rekli, halo, da li me čuješ...
Oslušni šta ti android govori.
:)
Tako i ja, mogu ja sigurno da odsilujem svoj mozak, da nekako to koristi, ali to nikad neće biti kao sada jer pod prstima nema ništa osim što teta iz TalkBacka bude rekla.

Pitao si me za ne-smart.
Ako me to pitaš ja bi najviše voleo da je sreće i da koristim neki najjeftiniji telefon, ali u njemu nema govora.
Ali symbian je bio sasvim srećno rešenje.
Na svakom običnom telefonu sigurno mogu da pišem poruke istom brzinom.
Bez obzira na govor, ali kad dođe čitanje, to će malo teže da ide.
:)
Ja ne tražim ništa nemoguće, ne očekujem od telefona da mi broji zvezde, samo da je android na tastere.
Želim samo da mi korišćenje telefona bude opušteno i spontano, kao i do sada, a ne da razmišljam jesam li naboo slovo X ili V.
Znam da su to samo pusti snovi i neopravdana nadanja, al lakše čoveku kad ispiše, tastatura trpi sve, a i vi koji me čitate.
[ bakara @ 03.10.2013. 12:35 ] @
Citat:
agasoft
Pitao si me za ne-smart.
Ako me to pitaš ja bi najviše voleo da je sreće i da koristim neki najjeftiniji telefon, ali u njemu nema govora.
Ali symbian je bio sasvim srećno rešenje.
Na svakom običnom telefonu sigurno mogu da pišem poruke istom brzinom.
Bez obzira na govor, ali kad dođe čitanje, to će malo teže da ide.
:)
Ja ne tražim ništa nemoguće, ne očekujem od telefona da mi broji zvezde, samo da je android na tastere.
Želim samo da mi korišćenje telefona bude opušteno i spontano, kao i do sada, a ne da razmišljam jesam li naboo slovo X ili V.
Znam da su to samo pusti snovi i neopravdana nadanja, al lakše čoveku kad ispiše, tastatura trpi sve, a i vi koji me čitate.

O tome se i radi, navikao si na symbian nije u pitanju samo tastatura kako se na prvi pogled cini.

Po svemu ovome sto smo saznali ja ipak mislim da ti bez mnogo problema mozes preci na telefon sa touch screenom, i/ili ga koristiti uporedo sa postojecim dok se ne naviknes.

Malo sam i pretrazivao android market trazeci namenske applikacije za slepe, i vidim da ima aplikacija koje citaju sms, vesti i sl. ili cak prebacuju napisano vibrirajuci u brajevo pismo.
Aplikacija ima sigurno mnogo vise nego ikada za symbian, i dalje se ce sve vise razvijati...sve dok jednog dana ne budes morao opet da se prebacis na nesto novo.

Tastaturu mozes da koristis BT (nosis u dzepu i koristis kada ti zatreba), ili cak virtuelnu alfanumericku koju ima i dalje svaki telefon (mnogi je i koriste)...verujem da ces u pocetku gresiti ali da ce i dalje tvoje poruke biti sasvim razumljive.
Sve precice i potrebne makroe mozes izvuci na desktop i na dodir ih koristiti, verovatno na slican nacin koristis i racunar.

Nemoj samo uzeti neki jeftini android i na osnovu njega donositi lose zakljucke, za tvoje potrebe treba bar dual core, 4.5" i bar 1Gb ram-a, znaci bar 200-250eur

[ Matarese @ 03.10.2013. 12:46 ] @
Testirao sam Samsung Galaxy S II/III/4, Motorola RAZR XT910 i HTC Desire
X, na svaki sam instalirao u proseku 4 do 5 aplikacija sa marketa i
skinutih sa raznih sajtova i torrenta i NIJEDAN nije prešao indeks
uspešnosti (svih pobrojanih funkcija) 66%. Na stranu to da nijednom koji
je preskočio 60% - baterija nije trajala duže od ŠEST sati :D
Svi su bili Root-ovani, a većina je testirana na više modifikovanih
verzija OSa, "kuvanih" tako da troše što manje uz što bolju
iskorišćenost CPUa.

Dakle, mobilni, profesionalan telefon sa visokim zahtevima korisnika
nije proizveden posle E-72 (RM-530).
RM-529 je za nijansu slabiji.
[ agasoft @ 03.10.2013. 12:49 ] @
@bakara:
Ne, u pitanju je samo isključivo tastatura.
Sistem bi bio nebitan.
Nisu nam potrebne nikakve aplikacije za touch rekoh, android od 4.1, sve govori, imaš talkback u svakom mogućem i nemogućem telefonu.
Nebi bio nikakav problem dati i 300 evra za telefon koji će mi vršiti posao.
Ali iz više androida koje sam testirao više dana, raznih proizvođača i modela, i iz onoga što sam video od drugih slepih korisnika širom sveta, produktivnost je ipak daleko manja.,
[ Matarese @ 03.10.2013. 12:55 ] @
Citat:
agasoft:
@Matarese;
Apsolutno, potpisujem.
Planiram da kupim još jedan c5, to je valjda poslednje numeričko a najjeftinije, a još smart.
Ja imam Nokia 6120 clasic, što bi ja rekao, euroblok ili čokoladica.
Symbian 9.2, T9, ma sve što mi treba i ne treba.
I većina ovoga što si ti nabrojao-.
Mali telefon, mali ekran, trčim niz stepenice i pišem poruke, ili čitam mail, bez da se dekoncentrišem ili razbijem niz stepenice, ili bez da razmišljam da li će moj ekrančić da se razvali na osamsto trideset delova.
Da ima da se kupi još 5 novih 6120, kupio bi još blokova.
Snimanje razgovora, filtriranje, interna sekretarica.
I najvažnije, što jeste moja specifična potreba, totalno isključivanje svetla i štednja baterije.
Držao sam jedan touch jedne noći i radio s njim, smanjio sam osvetljenje na nulu, i opet je blještao u mraku...


Slažem se da bi C5 možda mogao da pokrije sve šta i E-72, mada ima elemenata koji zavise i od RM-platforme. Meni ipak treba i qwerty tastatura :)
[ plus_minus @ 03.10.2013. 13:04 ] @
Čitam naslov teme i pitam se.. kad sam ja to skoknuo u budućnost? Preko noći mora da je..
Ekrani na dodir pojeli fizičke tastature.. ? KOja je danas godina? ES date engine mora da laže..
[ bogdan.kecman @ 03.10.2013. 13:12 ] @
@matarese, taj isti galaxy s3, s4, uzmes i bacis mu original sw i
instaliras na njega cyanogenmod i postane potpuno novi telefon. s3 je po
meni potpuno neupotrebljivo spor, secka, dangira se... kum je vristao na
njega sto mora da mu bar jednom nedeljno vadi bateriju koliko se dangne
i on je prvi probao cyanogenmod, ludnica, postane potpuno novi telefon,
brzina sumanuta, nista se ne dangira, nista ne secka ... tako da ..
probas cyanogenmod pa onda razmislis :D

za bateriju, na zalost ne znam, zavisi sta koristis od sw-a, meni i
telefoni i tableti traju po 4-5 dana bez punjenja, no ja ocigledno
koristim to na drugi nacin :)
[ bogdan.kecman @ 03.10.2013. 13:20 ] @
@agasoft, za kucanje ne postoji nacin da bilo koji unos "prstima" bez
"tactile feedback" moze da bude bolji, tu realno nema rasprave, sve sto
nema tactile feedback mora biti sporije, pitanje je samo koliko je
losije u odnosu na fizicku tastaturu .. za mene sa upotrebljivim vidom
razlika je 10-15% i obzirom na to sta sve dobijam sa ekranom ta razlika
je vise nego dovoljna (naravno da mi ta sprava sluzi samo za unos teksta
tih 10-15% bi bilo nepodnosljivo), sa druge strane, nemam ideju koliko
je tebi ta razlika velika, 20-30% minimum ako ne i 60-70% ...

ja mogu da kazem sa razvojne strane cele price posebno sto sam ucestovao
u nekoliko razlicitih prica oko sprava za slabovide (sto sw sto hw) i
uvek je prica da je unos glasom "resenje", dakle svi ostali metodi unosa
date u spravu su tu samo zato sto unos glasom ne radi dovoljno dobro...
prvi put u ovoj temi je neko spomenuo privatnost kao problem ..
[ mr. ako @ 03.10.2013. 18:27 ] @
Davno sam gledao klip gde su problem tactile feedbacka resili sa strujanjem vazduha, al' sad ne mogu da ga nadjem... ali evo jedan slican vid: http://www.youtube.com/watch?v=-e8tsG4uIt0 gde strujanje vazduha pravi povratnu informaciju. Dok Toshiba ima resenje sa naelektrisanim filmom preko ekrana, i cini mi se kao mnooogo bolje resenje: http://www.youtube.com/watch?v=jXITjLurof0

EDIT: jos jedan vid u vezi touch feedbacka: http://www.youtube.com/watch?v=cylH_LzQxv4


[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 03.10.2013. u 19:42 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 03.10.2013. 19:46 ] @
ja nisam probao onaj sa naduvavanjem ekrana ali taj sa strujanjem
vazduha, ultrazvukom/vibracijama i elektricitetom sam probao, i to je
.. ne vredi ni po ... mislim, zgodno je to kad
igras igricu pa vuces prst po ekranu .. ima neki feedback, ali kao
feedback za kucanje .. neupotrebljivo
[ mr. ako @ 03.10.2013. 22:02 ] @
E jbg, rasprsavas mi sanjarenja... :D ...bio sam ubedjen da je elektro-film bolje resenje i da ce zaziveti.

Ono sa vazduhom mi se cini previse glomazno za implementaciju i potrosnja baterije bi bila siguno veca, pa nije za mobilnost, ali za neke holograme ili novu generaciju KinectAIR sa taktilnim fidbekom ne zvuci lose. :) http://www.youtube.com/watch?v=Y-P1zZAcPuw


[ bogdan.kecman @ 04.10.2013. 01:58 ] @
ako ne pricamo o kucanju vrlo su zanimljive te tehnologije, ja sam
probao neki demo gde vozis helis a pad ti je neki tablet od 7" i
prijatna je promena ali za kucanje, pomaze koliko i vibracija na droidu
kada pipnes taster ..
[ plus_minus @ 04.10.2013. 02:13 ] @
Pogle' bre šta je tastatura i fon.. [1:01]



Naravno, nema još da se kupi, još uvek je ... samo reklama, već 3 godine..

Ali, kad krenu sa ovim, baš ću da vidim ko će bilo šta pozitivno da napiše o tastaturi i ekranima na dodir.

A hoće, krenuće i sa ovim.
[ bogdan.kecman @ 04.10.2013. 02:19 ] @
projektovane tastature vec imas da kupis (bt varijanta) i nisu bas zazivele bas zbog nedostatka povratne sprege, a kucanje prstima po stolu ostavlja jako los osecaj u rukama posle nekog vremena (da ne spominjem da to nekome ko ne vidi tek nista nece da znaci)
[ plus_minus @ 04.10.2013. 02:23 ] @
Znam da ima tih projektovanih, odavno. Za ostalo si verovatno u pravu, mada, ne mora da se projektuje uvek na tvrdom stolu/površini.
[ bogdan.kecman @ 04.10.2013. 02:30 ] @
ne mora, ali ako ces da nosis i pad na koji ces da projektujes onda
poneses i tastaturu :D
[ plus_minus @ 04.10.2013. 03:06 ] @
Ma ja kontao neku fotelju.. kauč.. ženska leđa.. i tako tome slično.. :D
To su sasvim fine i ugodne površine za tipkanje.
[ bogdan.kecman @ 04.10.2013. 05:57 ] @
ti mora si programer kada te zenska ledja podsecaju na tipkanje :(
[ maksvel @ 04.10.2013. 11:05 ] @
Citat:
Ma ja kontao neku fotelju.. kauč.. ženska leđa.. i tako tome slično.. :D
To su sasvim fine i ugodne površine za tipkanje.


Citat:

ti mora si programer kada te zenska ledja podsecaju na tipkanje :(


Tuše.
[ plus_minus @ 04.10.2013. 12:03 ] @
@b.kecman

Možda ću nekada biti. :) Pravi pravcati programer senior. Možda.
Ja sam samo napisao koje su to površine, mekane, lagodne za prste.

Inače, koristim Nokiu 1209 :D ... Ako neko zna kako to izgleda.
Najbolji fontele na svetu. Neuništiv, večan, bučan, dovoljno sitan.
Možeš do Austirije i nazad na sedam dana sa njim, bez punjača.
Ne bi ga menjao ni za ovaj mozilin koncept.
[ bogdan.kecman @ 04.10.2013. 12:18 ] @
:D ako zelis, postaces :D ... eto ja jesam ali me zenska ledja nikako ne
podsecaju na povrsinu za kucanje :D :D :D

elem, tu je sve pitanje potreba, meni je dok sam radio na terenu i bio
non stop po hotelima i avionima trebao jedan vid uredjaja, kada sam
radio 9-5 u kancelariji drugi vid, sada sedim 24/7 kod kuce i treba mi
treci vid uredjaja .. realno su ti uredjaji medjusobno neuporedivi ..
kolega ima na sve to specijalnu potrebu (ja na slepo ne bih umeo ni na
jednoj mojoj spravi da pozovem pomoc) te to dodatno komplikuje stvari
(on zbog svog stanja ima dodatan nivo povezanosti sa aparatima/sistemima
na koje je navikao) ... trziste diktira sta se pravi i sta se prodaje a
trziste je gomila retarda koje trazi ono sto je popularno i sto im je
servirano da im se trazi, nebitno da li je to bolje ili losije .. sada
je moderan ekran ko tv i to se pravi, to sto 99% tih ljudi koristi to
kao nokia 3310+mp3 player to je neka druga prica
[ plus_minus @ 04.10.2013. 12:52 ] @
A be.. :D
Ne potsećaju ni mene, jednostavno znam, verujem da bi to bila jedna od idealnih površina za projektovanu tastaturu.

ps: vidim ja da se neću izvući sada lako.. m-m..
[ component @ 10.10.2013. 13:28 ] @
Evo ti fizička tastatura... #$%& te fizička tastatura

http://www.b92.net/tehnopolis/...13&mm=10&nav_id=763611
[ plus_minus @ 17.10.2013. 11:14 ] @
#@$#!@ te samsung.

Svojevremeno su mi crkla 2 monitora, marke Samsung.
Sve i da prave samopunjive mobilne, samsung u moj posed ne dolazi više nikada.
Pa makar to bila i najobičnija čaša od plastike na kojoj piše samsung.