[ sekvoja @ 20.09.2013. 14:33 ] @
Cao, hteo bih da kupim neki nas server za kucnu upotrebu.

Nisam imao prilike da ih koristim pa mi treba savet oko kvaliteta i upotrebljivosti.
Znam za Synology i Qnap, oni su malo skuplji, ali vidim da ima i nekih sa cenom
ispod 100e, D-link DNS 320, ili neki slicni...

Npr. u prodaji je Qnap NAS TS-212 + 2 x HDD 2TB za 46K din... To je dosta jaka cena
pa ne bih da se zalecem...

U stvari, nije mi cena presudna, ali bih da cujem preporuke iz prve ruke.
Ne bih da kupim pa da se pokvari posle 6 meseci...
Bitno mi je da je tih, ne treba mi jos jedna zujalica u kuci :)
Dva slota za diskove preporucljivo.

Uz preporuceni model zamolio bih da napomenete i koji su hard diskovi preporuka
za isti, da uzmem sve odjednom.

Treba mi za home network, 3-4 racunara, nakacio bih ga na ruter. Standardni file sharing,
video streaming, dostupnost fajlova preko neta (ftp)...

Qnap ima Linux?
Jel moguce instalirati neki software na njemu, npr torrent client pa da on skida
direktno? Pretpostavljam da svaki ima web server i ftp...

Znam da imaju gomilu opcija ali bolje da mi neko potvrdi iz iskustva :)


Hvala unapred.
[ Mister Big Time @ 01.11.2013. 19:09 ] @
Mozes i sam da napravis NAS od starog racunara. Naravno pod uslovom da mu stavis novo napajanje, proveris hardware, ocistis prasinu, zamenis pastu

Resenje bazirano na FreeBSD-u, radi i na 32bit i 64bit procesorima. Zove se NAS4Free, kompletno open source i free.

Derivat NAS4Free je FreeNas.org pa pogledaj i njega, mada se meni vise svidja NAS4Free.



Dobices mnogo ozbiljnije i fleksibilnije resenje od vecine out-of-the-box resenja. O ceni da ne govorimo Kupis diskove, stavis ih u softverski raid i voila.
[ yolja624 @ 01.11.2013. 21:36 ] @
Tacno, samo je potrosnja struje daleko na strani "dedicated NAS" uredjaja... i ako to nesto radi po cijeli dan, apsolutno mora da se uzme u obzir. ;)
[ Mister Big Time @ 02.11.2013. 11:11 ] @
I da i ne... jos uvek kod nas potrosnja kucnog (ne gejmerskog) racunara ne pravi toliki trosak cak i ako radi 24x7.
Meni rade tri servera tako 24x7, i kad se odbije regularna kucna potrosnja struje ostaje oko 500 din mesecno koje izjedu te tri masine.
[ yolja624 @ 02.11.2013. 12:19 ] @
a buka od napajanja i qlera?
Da imas mali stan i zenu ko ja, pitao bi te sta je bolje rjesenje :P
[ X Files @ 02.11.2013. 20:05 ] @
Naslabija tacka NAS servera je ovo sto je yolja624 gore naveo. Buka. Ma koliko ta "bukica" milovala cula IT fanatika - ukucani nece imati razumevanja.

Evo mu plus i od mene.
[ Mister Big Time @ 03.11.2013. 17:39 ] @
OK, ja samo kazem sa tehnicke strane... kapiram potpuno situaciju. Meni se storage sistem sa NAS4Free vrti u posebnoj prostoriji gde su serveri (1Gbit/s link izmedju NAS-a i servera).

U tom slucaju ja bih isao na neki Synology.
[ agvozden @ 03.11.2013. 20:17 ] @
postoje kucista bez ventilatora, kao i procesori koji se minimalno greju, a ukljucuju kuler na procesoru po potrebi.
Pretpostavljam da ti ne treba neka azdaja za ove potrebe.
NAS serveri obicno i ne trose nesto procesorske snage, a najveca buka dolazi od hard diska.
[ nissan gt-r @ 03.11.2013. 20:53 ] @
Citat:
Mister Big Time:
Mozes i sam da napravis NAS od starog racunara. Naravno pod uslovom da mu stavis novo napajanje, proveris hardware, ocistis prasinu, zamenis pastu :)

Resenje bazirano na FreeBSD-u, radi i na 32bit i 64bit procesorima. Zove se NAS4Free, kompletno open source i free.

Derivat NAS4Free je FreeNas.org pa pogledaj i njega, mada se meni vise svidja NAS4Free.



Dobices mnogo ozbiljnije i fleksibilnije resenje od vecine out-of-the-box resenja. O ceni da ne govorimo :) Kupis diskove, stavis ih u softverski raid i voila.



moze i ovaj
Code:
http://www.openmediavault.org/
[ X Files @ 03.11.2013. 21:00 ] @
@agvozden
Imam jedan NAS, za koji sam mislio da uključuje cooler po porebi. Na zalost, ne ukljucuje ga po potrebi vec u nekim odredjenim vremenskim intervalima. Jedno vreme sam se nosio mislju da izvadim hard diskove iz NAS kucista da se hlade na vazduhu (kljucni deo elektronike je odvojen od kucista), ionako je sve zajedno u zidnom ormanu. Pre svega toga arhivirati cooler.
[ Mister Big Time @ 03.11.2013. 21:47 ] @
Citat:
nissan gt-r:

moze i ovaj
Code:
http://www.openmediavault.org/



Koliko vidim, ne podrzava iSCSI out of the box. Mada zanimljivo deluje s obzirom da je Debian baziran.

Kad smo kod linkova, postoji i ovaj mada nema neku perspektivu s obzirom na stanje zajednice - http://www.openfiler.com/



[ agvozden @ 04.11.2013. 13:33 ] @
openfiler sam dosta dugo koristio i solidan je. Ume da bude nezgodan za podesavanje, ali i da napravi problem u slucaju hardverskog otkaza.

u novije vreme se sve vise ocekuje od kucnog ili poslovnog fajl servera. U kucnim okolnostima se ocekuje da uz standardne servise ima i torrent klijent, kao i razlicite varijante medija servera (plex). tako da postaje sve vise smislenije podici neki linuks i instalirati sve potrebne servere.

Moj kucni server sluzi za razvoj, bekap fajlova sa neta, bekap lokalnih fajlova, medija server... Takodje, uzasavam se buke koju pravi, iako su sajlent, ali 5 kulera iritiraju nocu.
Posto mi za takvu namenu ne treba mnogo procesorske snage razmisljao sam se da to postavim na raspbery pi, ali se jos nisam dokopao ni jednog primerka...
[ sekvoja @ 04.11.2013. 15:24 ] @
Uzeo sam Synology DS213, mislim da je i vise nego dovoljan za home network...

http://www.synology.com/products/product.php?product_name=DS213


I ja sam razmisljao da napravim sam ali zbog potrosnje, a pogotovo buke sam
se odlucio za gotovo resenje.

Ipak treba kupiti delove, neko malo kuciste, i to kosta, a predvidjeno mesto za
NAS ne dozvoljava nikakve kompromise :) Po dimenzijama taj kupovni se uklapa...

Sto se tice HDD-a mislim da cu kupiti dva WD RED... neko kaze da su losi neko ih hvali...
videcemo...

Hvala na savetima!
[ maksvel @ 10.10.2014. 10:20 ] @
Malo nekropostujem, ali moram da izrazim razočarenje da QNAP NAS - pored loma opcija, nema jednostavno podešavanje proksija. Znači, među silnim opcijama nema da se postavi proksi, pa ako ide na net preko proxy servera, ništa od automatskog apdejta firmvera, definicija virusa i sl. Trebalo bi da može da se podesi u nekom konfig fajlu, videću, ali je svakako glupo :(
[ Aleksandar Đokić @ 10.10.2014. 23:27 ] @
A redirect na ruteru?
[ maksvel @ 11.10.2014. 07:41 ] @
Pa, pogledaću šta imam na ruteru. A ne mogu da nađem .bashrc ili tako neki fajl da ubacim tamo export http_proxy :\
[ maksvel @ 18.10.2014. 12:50 ] @
Au, blama, ima proxy. Sad vidim.
Mada bih se mogao zakleti da nije bio.
Ili sam tjorav ili je apdejt firmvera proradio posle restarta i onda se pojavio.