[ ruskul @ 26.09.2013. 07:27 ] @
Pozdrav,
Pravim svoju prvu bazu podataka i potrebna mi je pomoc oko rada s formama.
Baza podataka se sastoji od 6 tabela koje su medjusobno povezane kolonom lokacija (svaka tabela ima kolonu lokacija), osim tabela trafostanica kojoj je kolona naziv.
Ovako su povezane tabele:
http://www.dodaj.rs/f/1W/Ng/38Q8VZFZ/baza3.png
Imam formu koja izgleda ovako:
http://www.dodaj.rs/f/1K/ez/2W1ruZdv/baza1.png
Iz ove forme zelim da pozovem drugu formu koja izgleda ovako:
http://www.dodaj.rs/f/V/G9/QIE7MMs/baza2.png
Druga forma se poziva tako sto se u texbox prve forme ukuca lokacija(tj. naziv) i pritisne enter. Takodje bi zelio da se u zavisnosti od vrijednosti u textbox u drugoj formi promjeni vrijednost parametara filtra. Npr. ako je ukucano PG1 da se u drugoj formi prikazu samo podaci sa lokacijom PG1.
Unaprijed zahvalan
[ nenadmarkoni @ 26.09.2013. 08:03 ] @
Pozdrav. Relacije u bazi podataka Vam nisu pravilno postavljene. Takodje, hvali Vam nekoliko pomocnih tabela, npr. tabela Mjesto. Najbolje bi bilo da rijecima opisete to sto Vam treba pa ce se naci neko da pomogne da se to pravilno poveze.
[ nenadmarkoni @ 26.09.2013. 12:06 ] @
Microsoft-ovo marketinsko obecanje "brzog resenja" u aplikativnoj izradi baze podataka je upravo ono u cemu svaki pocetnik pogrjesi pokusavajuci da odmah aplikativno modelira bazu. I sam sam upao u ovu zamku. Ono o cemu oni ne govore je da je za iole uspjesan pokusaj jednog pocetnika neophodno proci planiranje aplikacije kroz sve pripremne radnje. Luksuz da ovo preskoce mogu sebi dozvoliti jedino pravi majstori, mada ni oni to ne rade upravo zbog toga sto im to olaksava posao i ni oni to ne smatraju tracenjem vremene. Ovu tvrdnju upravo potkrjepljuje ovaj primjer koji ste prikazali jer ste uzalud ulozili trud i potrosili vrijeme pokusavajuci da napravite neupotrebljivu bazu koju sada mozete jedino da u potpunosti izbrisete. Sumnjam da ce iskusni forumasi uopste dati odgovor na Vase pitanje u ovom trenutku, ali posto sam i sam djelimicno pocetnik ,ukoliko zelite, mogu pokusati da Vam pomognem makar da ispravno krenete sa mrtve tacke. Zbog toga je bitno da za pocetak rijecima opisete problematiku.
[ Zidar @ 26.09.2013. 14:46 ] @
Ni ovo nije tacno:
Citat:
Luksuz da ovo preskoce mogu sebi dozvoliti jedino pravi majstori, mada ni oni to ne rade upravo zbog toga sto im to olaksava posao i ni oni to ne smatraju tracenjem vremene.
Majstori ne koriste Microsft templates, jer primeri koji su ponudjeni jednostavno ne rade.

Besplatni primeri koje Microsft nudi uz Access (templates) su u najvecem broju potpuno pogresno koncipirani i postavljeni, tabele i relacije nelogicno i nepotpuno postavljene. Jedino sto ima dobro u Microsft templates su lepi interfejsi. Forme zaista izgledaju kao bombone. Nazalost, ono iza formi je potpuno neupotrebljivo, sto saznate cim se odmaknete od njihovih primera i pokusate da uradite nesto sa realnuim podacima u realnim situacijama. To vam je kao i sa lepotom - oni najlepsi nisu uvek i najpametniji.

Dalje, Misrosoft wizardi pocevsi od verzije 2007 ne rade uopste dobro.
Naravoucenije - ne koristite Microsoft templates osim da dobijete ideju kako bi forme mogle da budu nasminkane i obojene. Wizarde za forme zaobidjite u sirokom luku, pravite se da ne postoje. Wizarde za querije mozete da koristite, unmatced i cross-tab, oni se nisu promenili od verzije 2.0.


Nego, o cemu se radi u projektu o o UPS, pretvaracima i mernim stanicama? Mozda moze da se nesto razumno napravi na tu temu?

:-)
[ ruskul @ 27.09.2013. 07:16 ] @
U potpunosti se slažem sa Zidarem što se tiče ovih templatesa, oni su vrlo ograničeni i mislim da je bolje koristiti blank forme i praviti ih po sopstvenim potrebama.
Pravim bazu podataka za odjeljenje u kom radim, koja služi kao evidencija opreme.Do sad su svi ovi podaci bili u različitim excel tabelama i onda sam mislio to sve da objedinim na jedno mjesto.
Baza se sastoji od tabela mjerni pretvarači, konvertori, UPS-evi i A2 stanice i u tim tabelama su date neke osnovne karakteristike te opreme. Sva ta oprema se nalazi u trafostanicama(TS), tako da u svakoj od ovih tabela imam kolonu lokacija. Takođe imam tabelu TS gdje su dati osnovni podaci o tim TS. Pored njih imam tabele imenik i rezervni dijelovi, ali ove zadnje dvije tabele mi nisu toliko bitne za moj problem, jer one su samo kao evidencija i nije ih potrebno povezivati ni sa jednom od ovih tabela.
Kroz forme bih želio da mogu da vidim npr. spisak svih UPS, konvertora itd. i to se bez ikakvih problema realizuje.
Takođe bih želio da mogu da vidim svu opremu u jednoj TS.
Ja sam to realizovao tako što sam napravio formu i u nju ubacio 4 subforme: UPS, mjerni pretvarači, konvertori, A2. Evo kako to izgleda:
http://www.dodaj.rs/f/V/G9/QIE7MMs/baza2.png
Meni je problem kako realizovati da otvorim ovu formu. Mislio sam da to rijesim pomocu radio button-a ili obicnog dugmeta, ali mi se to ne svidja, jer ja imam oko 28 TS.
Takođe problem mi je kako realizovati filtar unutar ove forme, jer mi se cini neprakticno da napravim 28 formi sa po 4 subforme, kako bi rucnio realizovao filtar, koji bi izbacio formu kao na slici gore.
Zbog toga sam ja mislio da to uradim pomocu textbox, i pritiskom na enter bi se otvarala forma,a u zavisnosti od vrijednosti unutar textbox-a prikazivali podaci unutar subformi. Nadam se da sam dovoljno dobro objasnio problematiku :)
Nenadmarkoni svaka pomoc, kritika i sugestija je dobrodošla. Nije mi jasno šta bi mi pomogla dodatna tabela mjesto, bar za ovakvu postavku kao što je moja.
Pozdrav
[ nenadmarkoni @ 27.09.2013. 07:55 ] @
:-D
Zaboravite Vasu bazu. Problem nije u interfejsu(formama), problem je u postavci relacija same baze podataka. Imate srece pa se u Vasu temu ukljucio jedan od vodecih majstora Access-a na ovom forumu @Zidar, inace se ne ukljucuju u teme sa ovakvom postavkom problematike jer ona pokazuje da prethodno niste procitali nista o relacionim bazama podataka. Za sada Vam se cini da je nekoliko tabela dovoljno za rjesenje problematike, ali kad baza krene da se rjesava porastu apetiti, pa se zeli jos i ovo, pa jos i ovo... i tako baza naraste na mnogo vise.
Ok.Djelimicno ste objasnili problem, i sada sljede dodatna pitanja za dalju razradu koja mislim da ce Vam uputiti @Zidar obzirom da se ukljucio u temu.
[ nenadmarkoni @ 27.09.2013. 10:14 ] @
Dobro, evo ja cu da pocnem. Obzirom da ste naveli da baza sluzi kao evidencija opreme tako cemo i nazvati ovu bazu. Iz vaseg odgovora se da zakljuciti da su kljucne rijeci: "Trafostanica" i "Oprema". Na osnovu toga formiracemo entitete sa tim nazivima. Dalje zakljucujem da se Trafostanice nalaze u raznim mjestima Crne Gore pa ce se za entitet trafostanica formirati pomocni entitet Mjesto. Naveli ste da u opremu spadaju "Mjerni pretvarac", "UPS", i A 2 Stanica". Formiracemo entitete sa ovim nazivima koji ce biti entitet-dijete entiteta "Oprema". Za entitet Oprema formiracemo pomocni entitet "Vrsta opreme"

Sad pitanja:
1.Cemu sluzi "Evidencija opreme"?
2.Ko je koristi?
3.Da li se trafostanice nalaze u urbanim zonama i da li imaju adresu. Mogu li se nalaziti van urbanih zona?
4.Sta su A 2 stanice, cemu sluze?
5. Da li svaka Trafostanica ima ove 3 komponente?
Da li isti Proizvodjac moze izradjivati vise vrsta opreme?
6. Da li isti proizvodjac proizvodi i rezervne djelove?
7.Sta u entitetu Trafostanica oznacava atribut Mjerenja (Sta se mjeri, ko mjeri, za sta je to bitno...)?
8.Da li se UPS sastoji iz Upravljacke jedinice i baterija? Da li su ovi djelovi razdvojeni? Da li UPS moze imati vise baterija?
9.Objasnite atribute ZadnjePraznjenje i BaterijaDrzi u entitetu UPS.
10.Sta moze biti upisano u atribut Napomena entiteta UPS?
11. Objasnite atribute Karakteristike,Mjesto i Polje entiteta MjerniPretvarac
12.Objasnite atribut Kartice entiteta A2Stanice.
13. Sta je entitet Imenik? Cemu sluzi, ciji podaci se upisuju u njega?
13. Sta su RezervniDijelovi? Od koje Opreme? Gdje su oni smjesteni? Ko ih mijenja? Sta se desava sa zamjenjenim dijelom. Gdje se zamjena evidentira?

Cekamo odgovore, pa idemo dalje.
[ nenadmarkoni @ 27.09.2013. 10:26 ] @
Previdio sam entitet Konvertori. I on ce biti entitet-dijete entiteta Oprema.
Pitanja:
Koliko vrsta konvertora ima?
Od cega se sastoji Konvertor?
[ nenadmarkoni @ 27.09.2013. 11:06 ] @
Izvinjavam se na pogresnoj terminologiji. Entiteti "Mjerni pretvarac","UPS","Konvertor" i "A2Stanica" bice specijalizanti generalizovanog entiteta "Oprema".
[ ruskul @ 27.09.2013. 12:10 ] @
Čini mi se da ste vi otišli više u širinu nego što sam ja zamislio i krenuo da realizujem bazu podataka, tj. da ima dosta stvari koje nisu potrebne za ovu bazu, pa se nadam kad odgovorim na sva ova pitanja da cemo sve razjasniti, bar sto se tice postavke baze podataka....
Da krenem redom :)
1. i 2. Koristicemo je mi interno u odjeljenu kako bi u svakom trenutku imali podatke o opremi za koju smo zaduženi, i kako sam gore već napisao kako bi objedinili sve ove podatke na jedno mjesto.
3. Trafostanice imaju svoju adresu, ali po meni to nije od znacaja za nasu upotrebu
4.A2 stanice su industrijski PC
5. U skoro svakoj trafostanici se nalaze UPS, konvertori, mjerni pretvarači i A2, to je od opreme što mene interesuje
6. Proizvodi na prm. mi imamo 3,4 vrste konvertora
7. Iz svake trafostanice se uzimaju odredjena mjerenja, npr P,Q,U...
10. Napomena- pa ako se uradi nesto, zamjeni neki dio ili nesto slicno sto se rijetko desava i nije stavljeno kao atribut entiteta UPS
Evo kako je zamisljena baza podataka:
NAbrojani su entitei i atributi sa objasnjenjima, mozda je lakse to vidjeti sa slike:
http://www.dodaj.rs/f/1W/Ng/38Q8VZFZ/baza3.png - zanemariti relacije :)
Imamao entitete
1.Trafostanice
-naziv TS (to je ujedno i adredsa te TS)
-naponski nivo npr (110/35KV)
-mjerenja (vec objasnjeno pod 7.)

2.UPS
-snaga
-tip, proizvođač
-zadnje pražnjejne (datum kad je zadnji put vrseno praznjenje baterije)
-koliko drži baterija (baterija se s vremena na vrijeme prazne, tj. provjerava se njihova ispravnost i ovdje se upisuje koliko dugo vremenski baterija drzi bez napoan mreze)
-baterija zamjenjena (datum kad je zamjenjena bateriaj)
-lokacija (u kojoj TS se nalazi UPS)

3.Mjerni pretvarač
-lokacija (u kojoj TS se nalazi )
-mjesto (ormar u kojem se nalazi m.pretvarac)
-polje (odnosi se na npr. koji dalekovod, transformator....)
-karakteristike (npr ulaz 5A-izlaz 1mA, tehnički podaci o tome mjernom pretvaracu)

4.Konvertor
-lokacija (u kojoj TS se nalazi)
-Proizvođač
-tip (kao karakteristike za mjerni pretvarač npr je li mu izlaz 5A ili 10A....)

5.Imenik - podaci zaposlenih
-ime
-prezime
-telefon
-radno mjesto

6.A2 stanice:
-lokacija (u kojoj TS se nalazi )
-kartice-koji kartice se nalaze na tom A2

7.Rezervni dijelovi
-naziv (koji je rezervni dio,je li mjerni pretvarac, neka kartica....)
-karakteristike
-broj komada

NAPOMENA: Kako pomocu textbox-a iz jedne forme otvoriti drugu formu?
[ nenadmarkoni @ 27.09.2013. 12:46 ] @
"Čini mi se da ste vi otišli više u širinu nego što sam ja zamislio i krenuo da realizujem bazu podataka, tj. da ima dosta stvari koje nisu potrebne za ovu bazu..."

Vjerujte, samo Vam se cini. I meni se cinilo....:-)
Poenta baze podataka je da jednom unesete neki podatak koji se ponavlja, i da ga koristite kroz cijelu bazu...
Popodne cu uraditi ER diagram, jer trenutno nisam pri racunaru pa cemo vidjeti gdje treba siriti, gdje mjenjati...
[ Zidar @ 27.09.2013. 15:11 ] @
@Ruskul: sad je vec bolje, sad imamo kakvu-takvu sliku o tome sta se zeli postici.
@NEnadmarkoni: ne bih zurio sa ER dijagramom, jos nismo stigli do te tacke.

Njacesca greska koja s epravi je da se pretrci preko ovoe faze - analize - i da se odmah zamislinekakva aplikacija - forme, izvestaji, comboboxovi, i tu se zaglavimo. I stalno zigled ada smo se zaglavilijer eto ne mozemo da resimo neki programerski problem, neku caku (kako da iz combo boxa otvaram zelejne forme ili subforme), a problem je [bold]mozda[/bold] u samoj koncepciji.

Bez dubljeg ulazenja u problematiku, ovako sa avionske visine, vidi se jedna stvar: Postojeci ER dijagram, iako je mozda i dobar logicki (to jos ne znamo, mozda je dobar a mozda i nije), formalno je potpuno naopak. ER dijagram u Accesu pravite tako sto postavite relationships. To podrazumeva dva koraka:
1) navuci tabele na relationships dijagram (OK, uradjeno)
2) povezati ih (NIJE URADJENO - nedostaje vrsta veze - koja tabela je Parent, koja je Child, to jest ono sto se u SQL teoriji zove FOREIGN KEY constraints)

Ovaj propust ne govori mnogo o samom poslu, ali govori o neiskustvu, sto nije greh. Greh je ako se ova cinjenica ignorise i srlja se u posao. Zasto? Zato sto posao nece ispasti kako valja. Makar bio i interni posao, posledice ce biti jako ruzne po autora - izgubice poverenje svojih kolega sa kojima radi svakog dana. Nekad je bolje raditi za nepozantog klijenta - bar te niko licno ne poznaje i ostaje ti poverenje u sebe, da mozes i dalje da pravis nebulozne aplikacije, a da toga nisi ni svestan. Da se to ne bi desilo, da se ne zalecemo pre vremena, da ne trcimo pred rudu bez potreba.

Dobro nacrtan ER dijagram prica pricu o problemu koji baza resava. Ako se prica koju nam kaze dijagram slozi sa pricom koju nam kaze korisnik, mi imamo resenje. tada je i programiranje mnogo lakse i neki se problemi jednostavno nikada ne jave. Mnogo je bolje garantovano se ne razboleti, nego znati kako se neka bolest leci.

Iz prilozenog ER dijagrama i odgovora na Nenadova pitanja, jos uvek ne vidimo sve sto bi trebalo da vidimo. To je uvek tako, novi odgovori radjaju nova pitanja, sve dok ne isteramo stvar na cistinu

Vi dakle hocete da pratite koju opremu imate, i u kojoj stanici, o jednom trenutku. Istotrija vas ne intersuje (ovo mozda nije tacno, ali tako kazuju tabele)

Kako bilo da bilo, evo jos pitanja:

1. Da li je moguce da se ista oprema nalazi na vise od jednog mesta? Na primer, dali moze da se UPS U1 nalazi u stanicam TS1 i TS2?
Ako jeste, onda tabele nisu postavljene dobro. Zasto? Zato sto ce se karaktereiske za UPS1 voditi dva puta iste karakteristike bice upisanu udva reda tabele UPS , sve ce biti iosto, samo ce Lokacija biti drugacija. Verujem da ce Nenad ovo da primeti i da pravilno isprojektuje tabele i veze (tblUPS, tblSTanice, tblUPS_Stanice). Isto vazi za Njerene pretvarace i konvertere. Usput , kakva je razlika izmedju konvertera i pretvaraca? meni lici na istu stvar samo na dva jezika, ali mozda gresim, ja sam iz vodovodske struke, ne iz energetske.

2. Da l ise na istoj stanici moze nalaziti vise komada iste opreme, na primer 3 konvertera ili 2 pretvaraca? Ja ne znam nista o tvom poslu, pa zato psotavljam pitanja.

3. Tabela A2 stanice je posebno sumnjiva. Sta tacno znaci "A2 stanice: - kartice-koji kartice se nalaze na tom A2"? Meni izgleda da ce biti vise kartica na jednoj A2, sta god A2 bilo. Hocemo li listu kartica da cuvamo u jednom 'polju'? Kava je veza izmedju A2 i stanice? Da li jedna stanica ima vise A2 ili jedan A2 ima vise stanica? Seti se primedbe o lose postavljenim relationships - ne zna se ko je Parent a ko Child, pa ne mozemo da zakljucimo prirodu problema na osnovu gledanja u ER dijagram.

4. Tabela UPS ima kolone (BaterijaDrzi, BaterijaZamnejna, ZadnjePraznjenje) To lici na promenljive podatke, dok je baterija u UPS ona moze da drzi ili ne drzi, moze da se menja a moze i da se prazni. Da li je potrebno pratiti istoriju promena ili te intersuje samo poslednje stanje? Ako je ovo drugo, kako ces da garantujes da nece biti uneti pogresni podaci, ili da nece biti greskom preko dobrog podatka biti upisan pogresan?

5. Da li se desava da se na stanici S1 skine reciom UPS i zameni novim, savremenijim modelom, ili sitim, ali sa razlicitim serijskim brojem, jer se stari pokvario? AKo s eto desi, sta se desava sa strim zapisom? Da li samo preko starog upisuejmo novu vrednost a stara vrednost nestaje kao da je nikada nije bilo, ili se opet cuva neka istorija? Kako bi se cuvala istorija?

Samo polako, kaze nas narod 'ko zurio, vrat slomio'






[ nenadmarkoni @ 27.09.2013. 18:04 ] @
Moje trenutno vidjenje stvari, a po šturim odgovorima. Ovo sigurno nije konačan model, već je više orjentacioni prikaz, čisto da pokretač teme primjeti razliku, da ubijemo skeptičnost. Naravno da je još rano za informacioni model.
[ nenadmarkoni @ 27.09.2013. 18:33 ] @
Zaboravljena jedna tabela.
[ ruskul @ 27.09.2013. 19:47 ] @
Stvarno sam iznenadjen vasim odgovorima, naravno u pozitivnom smislu :)
Veceras nemam vremena, pa cu se potruditi da sutra ili najkasnije prekosutra okacim bazu da vidite koliko i sta sam ja dosada uradio i da odgovorim na vasa pitanja...
Cini mi se da ova tema ako nastavi ovako moze biti ne samo meni vec i drugim ljudima od koristi....:)
[ nenadmarkoni @ 27.09.2013. 20:04 ] @
N
Citat:
ruskul
Veceras nemam vremena, pa cu se potruditi da sutra ili najkasnije prekosutra okacim bazu da vidite koliko i sta sam ja dosada uradio i da odgovorim na vasa pitanja...
Cini mi se da ova tema ako nastavi ovako moze biti ne samo meni vec i drugim ljudima od koristi....

Nemojte još ništa da radite. Sve što uradite biće Vam uzalud dok ne dodjemo do konačnog modela. Sačekajte i pratite šta se dešava. Najbolje ćete pomoći za sada davanjem odgovora na postavljena pitanja.
Ajde da dodamo i ovo.
Jos jedna sitna izmjena pa da objasnim sliku - model. Da vidimo da li se slaže priča i model.


Rekli smo da su nam osnovni entiteti Trafostanica i Oprema. Oprema se nalazi u Trafostanicama. Veza između ova dva entiteta je jedan prema više, jer u jednoj Trafostanici ima više Opreme.
Trafostanice se nalaze u nekom od Gradova. U svakom gradu se moze nalaziti više trafostanica. Svaka Trafostanica pripada nekom NaponskomNivou. Ovaj NaponskiNivo ne mora odgovarati stvarnom stanju pa se povremeno moraju vršiti Mjerenja. Vrši se više VrstaMjerenja koja su u odredjenoj Vrijednosti i definisana su JedinicomMjere.
Rekli smo da se u Trafostanici nalazi odredjena Oprema. Oprema pripada odredjenoj VrstiOpreme. Za svaku opremu postoji više Proizvodjača. Proizvodjači mogu proizvesti istu Opremu ali različitog Tipa. Svaki TipOpreme ima svoje karakteristike.
U Opremu spadaju: MjerniPretvarači, UPS-ovi, Konvertori, A2Stanice. U Opremu treba ubrojati i Baterije i Kartice iako su oni djelovi navedene osnovne Opreme. UPS moze imati vise baterija. Baterije se povremeno ispituju. Ispitivanje se vrsi Praznjenjem i mjerenjem vremena koliko BaterijaDrzi kad se potrosaci napajaju sa nje. Ova mjerenja vrši odredjeni Radnik, odredjenog datuma. Oprema (tu smatramo svu opremu i podopremu) se moze zamjeniti. Oprema se moze zamjeniti samo onom opremom koja je iste vrste i tipa. Zamjenu vrši odredjeni radnik odredjenog dana. Obzirom da se uklanja neispravan dio mora se i evidentirati kao takav pa uvodimo entitet i StatusOpreme. Kada se promjeni StatusOpreme trebali bi i ovo evidentirati pa uvodimo i entitet OpremaPromjenaStatusa.

Da li se ova priča slaze sa stvarnošću?
;-)
[ Zidar @ 27.09.2013. 20:20 ] @
Zahvaljujem @nenadmarkoni Veoma detaljno razradjeno. Sada treba da stanemo i sacekamo sta ce da kaze gazda - kolega ruskul.

Da bi bilo lakse za razumevanje sta je uradjeno, malo sma pojednostavio dijagrame - sakrio sam tabele koje nisu neophodne u ovom momentu, a lako ih je dodati kasnije. Znaci, da bi razumeli o cemu se radi, u stvari da bi razumeli kako je @nenadmarkoni razumeo problem, evo dijagram:

Na logickom (idejnom nivou), dijagram opisuje sledecu situaciju. Uglaste zagrade predstavljaju tabele na dijagramu:
1) Na [trafo stanicama] se vrse [mjerenja]
2) Na [trafo stanicama] se nalaze razlicitie delovi - [Oprema]
3) [Oprema] se klasifikuje u podgrupe [Konvertori],[UPS uredjaji],[Mjerni pretvaraci],[A2 stanice]
Povremeo se vrsi [Zamjena] za [Opremu] i to radi [Radnik] (da li uvek to radi radnik ili to nekad radi ovasceni preduzimac, trece lice?)
4) Na [UPD urdjajima] se nalaze [Baterija] koje za koje se povremeo radi [Batreijsko ispitivanje] koje radi [Radnik]
5) [A2 Stanica] ima vise [kartica]
6) [Mjerni pretvarac] se nalazi na razlicitim [mjestima] i ima razlicita [polja]

Znaci, ovo sam procitao sa dijagrama. Primetite da dijagram ima dakle funkciju doikumentacije. Ovaj dijagram je vidjenje realnog sveta ocima @nenadamarkonija. Pitanje za @ruskul: Da li @nenadmarkoni ima bar priblizno tacno vidjenje realnog problema koji resavamo?

Da se osvrnemo malo na resenje koje trenutno imamo.

Na fiizckom nivou ima jedna opasnost, koju treba odmah ispraviti. Generalizacija Opreme na tabele Konvertor, UPS, MjerniPretvarac, A2Stanica nije pravilno uradjena. Ovo sto imamo jeste speciajlizacija. U cemu je razlika? Kod specijalizacije, rekordi iz roditelj tabele (Oprema) mogu se naci u svakoj od podvrsta opreme. To znaci, jedan isti komad opreme moze se naci u istom momentu u tabelama Konvertor, UPS, MjerniPretvarac, A2Stanica. To ocigledno nije ono sto hocemo. Mi hocemo da se svaki deo opreme nalazi u tacno jednoj pod-tabeli. Da bi to postigli, treba nam u pod-tabelama i polje VrstaOpreme (pretpostavljam da su u koloni VrstaOpremeID dozvoljene samo vrednosti iz skupa {'Konvertor','UPS','MjerniPretvarac','A2'}. Kako se to postize, moze da se vidi ovde: http://www.baze-podataka.net/2...to-je-super-kljuc-super-stvar/

Dalje, stvari kao (TipID,SifrATipa,OpisTipa) bespotrebno uvode dodatna polja. cemu TipID ako je vec SifraTipa jedinstvena? Ako nije jedinstvena, to vec ne valja. Onda, polja u tabeli VrstaOpremeID i TipID zbunjuju. Nije nigde definisano sta je sta i da li nam oba polja uopste trebaju. Iako su ovo minorne stvari u ovom momentu, sada je pravo vreme da se o tome razmisli i da se stvari urade valjano.

Opet logicki nivo: Grupe tabela koje treba da cuvaju podatke o zameni opreme i ispitvanju i zameni baterija, postavljene su naoko dobro, ali naivno, ali to nije greh. U skoli se na uci, a u vecini knjiga ne pise kako to treba raditi (pracenje promena), pa stoga nije greh ponuditi resenje koje bas i nije dobro, ali je bolje ista nego nista. Bar pokazujemo d arazmisljamo o tim stvarima. Ako utvrdimo da nam to pracenje promena zaista treba, ja cu da uradim taj deo ako nemate nista protiv. Prica koju smo poceli pre godinu-dve u temi "Pracenje Osnovnih Sredstava" u medjuvremenu se znatno pojednostavila i sa 3 ogranicenja se postize zeljeni efekat, pa nema razloga da to ne trazimo kao standard za ovakae situacije. U prvim napisima bilo je mnogo validation rules i stvarno je bilo tesko da se shvati i prati, ali se nadam da ce od ove teme pa nadalje to biti lakse.

Cujemo se u ponedeljak.


[ nenadmarkoni @ 27.09.2013. 21:23 ] @
Obzirom da je u prošloj temi koja još nije urodila valjanim plodom(ali radi se na tome, obzirom da je prošlo ljeto a i da se malo doučilo) radilo po principu rada poštovanog @Zorana.Eremije potpuno se slazem da sada promjenimo način definisanja šifarnika i radimo po principima @Zidar. I od jednog i od drugog moze mnogo, ali mnogo da se nauči. U ponedeljak idemo dalje, nadamo se do tada detaljnijim odgovorima pokretača teme. Moj previd je u pitanju za generalizaciju-specijalizaciju što nisam postavio relacuju na "tacno 1". Radio sam na brzinu, izvinjavam se.
[ nenadmarkoni @ 28.09.2013. 08:31 ] @
Jedna napomena za @ Zidar-a. Primjetio sam da ste raskinuli veze izmedju tabela Oprema i tabela Baterija i Kartica. Zbog cega sam ih postavio? Pokretac teme je naveo tabelu RezervniDjelovi.Takodje je naveo da u nju upisuje da Rezervni dio moze biti konvertor,kartica, baterija... iz toga sam zakljucio da Rezervni dio moze biti bilo koji dio opreme ( ceo ili dio koji ulazi u njegov sastav). Baterija i Kartica kao takvi (Rezervni dio) ne moraju biti u sastavu UPS-a tj. A2Stanice , a da ipak postoje u Trafostanici. Tada bi u statusu ovaj dio imao vrijednost iz tabele StatusOpreme - Rezerva tj. Rezervni dio. Kada se Zamjeni imao bi status Aktivan ili U upotrebi, a dio koji je zamjenjen bi dobio vrijednost Neaktivan ili U kvaru. Zbog toga sam tako postavio relacije. Da li sam bio u pravu?
[ ruskul @ 28.09.2013. 14:55 ] @
U prilogu se nalazi baza podataka koju sam uradio prije nego sto sam zapoceo ovu diskusiju. Svjestan sam da je baza puna nedostataka, posto se prvi put srecem s bazama planirao sam da je zavrsim i onda da je unapredjujem...Mislim da kad vidite dio sto sam ranije uradio da ce vam biti jasnije i da cete dobiti odgovore na vasa pitanaj.Sad cu uz vasu pomoc poceti sve ispocetka....:)
http://www.sendspace.com/file/qn7a11
Citat:
Zidar
1. Da li je moguce da se ista oprema nalazi na vise od jednog mesta? Na primer, dali moze da se UPS U1 nalazi u stanicam TS1 i TS2?
Ako jeste, onda tabele nisu postavljene dobro. Zasto? Zato sto ce se karaktereiske za UPS1 voditi dva puta iste karakteristike bice upisanu udva reda tabele UPS , sve ce biti iosto, samo ce Lokacija biti drugacija. Verujem da ce Nenad ovo da primeti i da pravilno isprojektuje tabele i veze (tblUPS, tblSTanice, tblUPS_Stanice). Isto vazi za Njerene pretvarace i konvertere. Usput , kakva je razlika izmedju konvertera i pretvaraca? meni lici na istu stvar samo na dva jezika, ali mozda gresim, ja sam iz vodovodske struke, ne iz energetske.

2. Da l ise na istoj stanici moze nalaziti vise komada iste opreme, na primer 3 konvertera ili 2 pretvaraca? Ja ne znam nista o tvom poslu, pa zato psotavljam pitanja.

3. Tabela A2 stanice je posebno sumnjiva. Sta tacno znaci "A2 stanice: - kartice-koji kartice se nalaze na tom A2"? Meni izgleda da ce biti vise kartica na jednoj A2, sta god A2 bilo. Hocemo li listu kartica da cuvamo u jednom 'polju'? Kava je veza izmedju A2 i stanice? Da li jedna stanica ima vise A2 ili jedan A2 ima vise stanica? Seti se primedbe o lose postavljenim relationships - ne zna se ko je Parent a ko Child, pa ne mozemo da zakljucimo prirodu problema na osnovu gledanja u ER dijagram.

4. Tabela UPS ima kolone (BaterijaDrzi, BaterijaZamnejna, ZadnjePraznjenje) To lici na promenljive podatke, dok je baterija u UPS ona moze da drzi ili ne drzi, moze da se menja a moze i da se prazni. Da li je potrebno pratiti istoriju promena ili te intersuje samo poslednje stanje? Ako je ovo drugo, kako ces da garantujes da nece biti uneti pogresni podaci, ili da nece biti greskom preko dobrog podatka biti upisan pogresan?

5. Da li se desava da se na stanici S1 skine reciom UPS i zameni novim, savremenijim modelom, ili sitim, ali sa razlicitim serijskim brojem, jer se stari pokvario? AKo s eto desi, sta se desava sa strim zapisom? Da li samo preko starog upisuejmo novu vrednost a stara vrednost nestaje kao da je nikada nije bilo, ili se opet cuva neka istorija? Kako bi se cuvala istorija?


1. Moze, upravo mi je tako trenutno stanje "karaktereiske za UPS1 voditi dva puta iste karakteristike bice upisanu udva reda tabele UPS , sve ce biti iosto, samo ce Lokacija biti drugacija".
Mjerni pretvarac : imamo mjerni strujni ili naponski transformator koji nam npr daje od 0 do 5A, ta struja ulazi u mjerni pretvarac koji to prebaca na mA i ta struja ulazi u A2.
Konvertor- klasicni AC/DC koji sluzi za napajanje instrumenata.

2.Moze npr. u jednoj trafostanici imamo po 20 mjernih pretvaraca i dosta njih bude isto, sa istim karakteristikama....

3.Evo linka da vidite sta je A2 http://www.ed.rs/ed/industrijski_pc/a2/a2_opste.htm

4.Interesuje me samo zadnje stanje. O ovom drugom nisam razmisljao jer se tim bavimo samo nas trojica. Mozda bi kasnije dodao da se napravi neki nalozi ili nesto slicno, ali to mi je zasad totalno nebitno....

5. Trebalo bi samo ponovo da me interesuje zadnje stanje, stara vrijednost bi se gubila. Za takve situacije sam stavio kolona napomena, gdje bi se samo informativno napisalo sta se dogodilo...
Citat:
nenadmarkoni:

Rekli smo da su nam osnovni entiteti Trafostanica i Oprema. Oprema se nalazi u Trafostanicama. Veza između ova dva entiteta je jedan prema više, jer u jednoj Trafostanici ima više Opreme.
Trafostanice se nalaze u nekom od Gradova. U svakom gradu se moze nalaziti više trafostanica. Svaka Trafostanica pripada nekom NaponskomNivou. Ovaj NaponskiNivo ne mora odgovarati stvarnom stanju pa se povremeno moraju vršiti Mjerenja. Vrši se više VrstaMjerenja koja su u odredjenoj Vrijednosti i definisana su JedinicomMjere.
Rekli smo da se u Trafostanici nalazi odredjena Oprema. Oprema pripada odredjenoj VrstiOpreme. Za svaku opremu postoji više Proizvodjača. Proizvodjači mogu proizvesti istu Opremu ali različitog Tipa. Svaki TipOpreme ima svoje karakteristike.
U Opremu spadaju: MjerniPretvarači, UPS-ovi, Konvertori, A2Stanice. U Opremu treba ubrojati i Baterije i Kartice iako su oni djelovi navedene osnovne Opreme. UPS moze imati vise baterija. Baterije se povremeno ispituju. Ispitivanje se vrsi Praznjenjem i mjerenjem vremena koliko BaterijaDrzi kad se potrosaci napajaju sa nje. Ova mjerenja vrši odredjeni Radnik, odredjenog datuma. Oprema (tu smatramo svu opremu i podopremu) se moze zamjeniti. Oprema se moze zamjeniti samo onom opremom koja je iste vrste i tipa. Zamjenu vrši odredjeni radnik odredjenog dana. Obzirom da se uklanja neispravan dio mora se i evidentirati kao takav pa uvodimo entitet i StatusOpreme. Kada se promjeni StatusOpreme trebali bi i ovo evidentirati pa uvodimo i entitet OpremaPromjenaStatusa.

Da li se ova priča slaze sa stvarnošću?
;-)

Trafostanice se nalaze u gradovima. Ime grada je ujedno i ime trafostanice (samo 2 grada imam vise od jedne trafostanice i dovoljno je reci PG1, PG2...). Naponski nivo je stalan i to je konstantna vrijednost. Mene vrijednost tih mjerenja ne zanima vec samo da znam koja su to mjerenja i definisana su JedinicomMjere. Ovo ostalo je ok.
Cini mi se da sad sa ovom promjenom mijenja i dijagram. U tabeli mjerenje nema potrebe za datum mjerenja i izmjerena vrijednost.
Nadam se da smo sad dosta stvari razjasnili, sad ja moram da se bolje teoretski pripremim za dalji rad....:)
[ nenadmarkoni @ 29.09.2013. 08:08 ] @
Zamolio bih konverziju baze u .mdb (Access 2003), obzirom da modernije varijante ne koristim, i vjerovatno dok me ne natjeraju ostacu na varijanti WindowsXP-Office2003 .
@Raskul fajlove mozete zakaciti direktno na poruku. Posle pisanja odgovora imate opciju Upload uz poruku, pronadjete fajl i zakacite ga. Prethodno ga morate kompresovati pomocu winrar-a ili winzip-a programa obzirom da se dozvoljava velicina fajla od 1024kb.
[ nenadmarkoni @ 30.09.2013. 12:19 ] @
Sto se tice entiteta Grad i pitanja da li je potreban odgovor je dao @Zoran.Eremija u temi Odrzavanje zgrade:" Ako postoji i jedan pojavni oblik smatra se kao da je opsta pojava." Znaci entitet Grad ostaje. Nemojte da Vas plasi uvodjenje novih entiteta, oni su tu da olaksaju , a ne otezaju posao. Sto se tice Mjerenja, mislim da bi svako "mjerenje" trebalo da rezultira nekom Vrijednoscu? Ali dobro, Vi ste gazda. Znaci interesuje Vas samo koja Vrsta mjerenja je izvrsena? Npr. Mjerenje otpora, mjerenje napona... (na slikama nije nista upisano u tim poljima pa ne mogu da zakljucim pa morate to malo bolje objasniti.Koja Mjerenja su u pitanju). U odgovoru pominjete Transformator i to strujni i naponski. Ovi uredjaji Vas ne interesuju?
[ Zidar @ 30.09.2013. 19:33 ] @
Hvala obojici na objasnjenjima. Sad imamo boju sliku.

30 Sep 2013
Cini mi se da bi ovako trebalo da zigleda relationship dijagram.

Dijagram ima "dve polovine". Razdelnica ide preko tabele KatalogOpreme. Ovako nekako:

Desna polovoina: katolog opreme:
Tabela KatalogOpreme i ono desno od nje sluzi da se opisu pomenuti delovi opreme: Konvertori, UPS uredjaji, Mjerni Pretvaraci i A2Stanice. To je popis svega sto se moze pojavti na nekoj trafo stanica. Nisat drugo nego generalizacija zaono sto zoveno VrstaOpreme. Svaki par (VrsatOpreme, PodvrstaOpreme) pojavlkjuje se samo jednom u tabeli KatalogOpreme. Tabele na desnoj strani: Konvertor, UPS,MjerniPretvarac, A2Stanica, treba da sadrze specijalne atribute koji ostale tabele nemaju. Zajednicke atribute (na primer Proizvodjac slicno) mozete dodati u tabelu KatalogOpreme. Godina proizvodnje mozda ide u tabele na desnoj starni, ako je uopste potrebna?

Leva Polovina: Inventarska list i razmestaj opreme po stanicama:
Tabela ZaduzenaOprema je inventarska lista - tu na kombinaciju (VrstaOpreme,Podvrsta) dodajemo serijske brojeva. Pretpostavio sam da je Serisjski broj univerzalno jedinstven - jedinstven je preko svih tabela. Ovo znaci da se ne ocekuje na primer seriski broj 'XYZ123' za UPS i isti taj broj za A2 Stanicu. Zasto biram serijske brojeve za PK a ne neki autonumber? Pa zato sto se serisjki broj nalazi utisnut na svakom delu opreme, i jedinstven je, svakako bismo ga cuvali u tabeli, pa nema potreba da izmisljam dodatne brojeve. Mozete promeniti naziv tabela u LagerLista ili InventarOpreme ili bilo sta sto vam se cini da ima vise smisla. Ta Zaduzena oprema je ono sto se ugradjuej na Trafo Stanice. Gde s ekoja oprema nalazi, kazuje nam tabela OpremaNaTS. Izabrao sam za PK kombinaciju (SifraTrafoStanice,SerijskiBroj), ali imam i alternativni kljuc AK1 (SerijskiBroj), jer je SerisjkiBroj univerzalno jedinstven. Treba mi i VrstaOpreme, zbog tabela Kartica i BaterijaIspitivanje. Ponovo s radi o generalizaciji. Kad ne bih preneo VrstaOprememu tabele Kartica i BaterijaIspitivanje, mogao bih u te tabele da uensem na primer serisjki broj koji odgovara nekom Konverteru, a to bi bilo nezgodno po reputaciju projektanta sistema.

Tabel Trafostanice sadrzi spisak trafostanica, sifru i naziv. Pretpostavljam da ce projektant dodati i druge atribute (lokacija, voltaza - sta vec treba i sta ima smisla, ja se u to ne razumem).

Mjerenje sam shvatio da se rade na nivou stanice, pa je tabela spojena s atabelom TRafoStanice. Ako ovo nije tacno, i merenja se odnose na neku opremu, onda tabelu treba spojiti na OpremaNaTS, kao sto smo uradili sa tabelama Kartica i BaterijaISpitivanje.

Uneo sam neke test podatke, da se vidi kakao sve otprilike izgleda.

Ovaj model obezbedjuje da se vidi sta se trenutno nalazi i desava na trafo stanicama. Jedino za Mjerenja se predvidja da se pamti datum mjerenja. Ako nije potrebno, molim, izbacite atribut DatumMjerenja. Dozvoljena su mjerenja raznihh stvari (napon, amperaza, temperatura, sta god je potrebno). Svaki deo opreme (serisjki broj) moze u datom momentu da bude samo na jednoj stanici. Vise delova iste vrste moze biti na jednoj stanici (TS2 ima dve UPS jedinice, svaka sa svojim serisjkim brojem). Delovi koji se nalaze u inventaru (ZaduzenaOprema) moraju prthodno biti definisani u katalogu. Za svaki deo opreme mogu se razviti tabele sa atributima koji su vazni samo za taj deo opreme. Atribute koji s eodnose na svaku vrstu opreme mozete definisati u tabeli KAtalogOpreme.

Ostale tabele, lookup vrednosti za pojedine atribute - po zelji. Ja sam ih namerno izostavio da ne bismo pretrpavali model detaljima i tako od izgubili sliku o sustini onoga sto radimo.

Nadam se da je ovo bar blizu onoga sta se zamislilo. Ako jeste, izvolite napred na interfejs, u to se necu mesati ako bas ne moram.

Ako kasnije bude bilo potrebe da pratimo promene kroz vreme (koji je deo kada bio na kojoj stanici) to cemo lako dodati na model. "Lako" znaci "moguce je dodati novu funkcionalnost bez unistavanja postojeceg modela", ne znaci "lako" u smislu nije tesko da se uradi. o tom potom.

[ nenadmarkoni @ 30.09.2013. 20:59 ] @
Uglavnom jasno. :-) @Raskul sad jos treba da doda izostavljene atribute i obrise ono sto mu nije potrebno pa da pokusamo ici dalje.
[ ruskul @ 01.10.2013. 07:38 ] @
@nenadmarkoni Ne mogu da je odradim konverziju jer sam koristio neke elemente kojih nema u 2003....
Tako je, interesuje me samo koje je mjerenje izvršeno. Ta mjerenja se vrše nonstop i za to je zadužena SCADA, ja samo želim da znam koja mjerenja se vrše....Transformatori u prethodnom odgovoru su samo u svrhu objasnjenja rada sistema, tj. razlike izmedju mjernih pretvarača i konvertora. tako da me oni ne interesuju.
@Zidar Pregledacu dijagram i preurediti kako mislim da vise odgovara mojim potrebama, pa se javljam...
Hvala oboijici na odgovorima :)
[ nenadmarkoni @ 01.10.2013. 09:17 ] @
Jos par pitanja za @Raskul. Da li Vam je bitno da znate koje baterije su vezane na koji UPS?Da li odredjenom UPS-u odgovara tacno odredjena vrsta baterije? Da li ima vise vrsta Kartica? Da li Vam je bitno da znate koje kartice su na kom A2? Gdje se nalaze RezervniDjelovi, u Trafostanici ili nekom zajednickom magacinu?
Shvatam da ce @Zidar pokazno uraditi dio vezan za zamjenu RezervnihDjelova(Promjena stanja) ako mi uspijemo uraditi ostalo. Ako su odgovori na pitanja pozitivni onda mislim da malo treba mjenjati model,a mozda i nisam u pravu.
[ nenadmarkoni @ 03.10.2013. 10:25 ] @
Sta nam je sa @Ruskul? Cekamo odgovore da bi se dalje planiralo.
[ ruskul @ 03.10.2013. 17:29 ] @
@nenadmarkoni Trenutno sam zauzet, nadam se da cu za koji dan na osnovu prethodnih postova napraviti relationship dijagram onako kako ja mislim, odgovoriti na vasa pitanja i nastaviti s radom...:)
[ nenadmarkoni @ 25.10.2013. 20:06 ] @
Je li @Ruskul odustao od teme ili se radi na teoriskim pripremama?