[ Konzul @ 28.09.2013. 09:53 ] @
Pozdrav!

Mene zanima nešto što nigde nije očigledno:
Da li Windows 8 tableti mogu da voze običan desktop Windows 8?
Onaj u kojem postoji isti desktop u kojem sve može da se radi kao na desktop kompjuteru?

Ima li iko iskustva sa njima?
Zanima me, jer - razmišljam da nabavim jedan za posao.
Biće mi potrebne prave "normalne" windows aplikacije, hard disk prostor i sve.
Radim dosta na terenu kao režiser.
Potrebni su mi "normalni" programi: Office, Storyboard Pro, kao i Maya.

Ima li iko ikakvo iskustvo sa ovim fensi novim jakim tabletima? (novi navodno imaju Intelov i7 procesor... može li to da vozi Maju?)
[ Binary Mind @ 28.09.2013. 14:30 ] @
Microsoft Surface Pro tableti dolaze sa full Windows 8 operativnim sistemom, i jakim Intel core procesorima, mada nisam imao prilike da se sa istima igram i ne znam jos da li ih ima kod nas u prodaji. Office naravno isto radi normalno. Koliko su ti tableti upotrebljivi sa programima kao sto je Maya je diskutabilno sa obzirom na limitiran storage, RAM i mali displej. Ipak je po meni za takve prohteve laptop vise klase jos uvek najadekvatniji izbor ako je bitno da racunar bude prenosan.
[ Miroslav Jeftić @ 28.09.2013. 14:56 ] @
Tableti sa ARM procesorima imaju Windows 8 RT, obično su jeftiniji/povoljniji i ne mogu da koriste klasične Windows aplikacije. Tableti sa x86/Intel procesorima imaju Windows 8 Pro i mogu da koriste sve programe kao i desktop verzije. Mada u tvom slučaju, čini mi se da bi više odgovarao neki ultrabook nego tablet.
[ Konzul @ 28.09.2013. 15:22 ] @
Ultrabook?
Šta su to beše? (laik....)
[ Binary Mind @ 28.09.2013. 16:37 ] @
"Ultrabookovi" su preklopni prenosni racunari (citaj isti djavo kao i laptop/notebook racunari) za koje je Intel izmislio novo bombasticno ime jer je isti taj Intel uspostavio set kriterijuma po kome se neki prenosni racunar moze zvati "ultrabook". Ako slucajno neki kriterijum nije ispostovan, prenosni racunar, iako u identicnom tankom i lakom kucistu kao "ultrabook", nije "ultrabook" nego notebook. Notebook racunari u tanjim, laksim kucistima, sa Intel ULV (ultra low voltage) procesorima su postojali godinama pre "ultrabook" racunara tako da je ime "ultrabook" samo jedan u nizu Intelovih marketinskih poteza to jest nije nista novo i epohalno. Ja ih ne smatram nista drugacijim od klasicnih laptop racunara jer su u biti fizicki identicni. Preklopno kuciste, prenosiv racunar itd. Pre je Intel imao slicne marketinske etikete kao sto je na primer "Centrino" i "Centrino 2". Da bi neki laptop bio Centrino 2, na primer, morao bi da ispunjava striktne Intelove hardverske kriterijume. Ukoliko i jedan kriterijum nije bio ispostovan laptop ne bi bio "Centrino 2" itd. Jos jedan primer je termin "netbook" to jest, laptop u malom kucistu, skromnih tehnickih karakteristika, pogodan za surfovanje netom. U biti mali ultaprenosivi laptop/notebook racunar. Kao neko ko je pre godinama radio u firmama koje su sklapale konfiguracije (i laptop konfiguracije) po Intelovim standardima mislim da sam kompetentan za ovakve komentare. Znaci "ultrabook" je samo etiketa koja se dodeljuje uredjaju koji ispunjava set kriterijuma. Nista drugo. U biti se radi o laptop/notebook racunarima sa tanjim i laksim kucistem i hardverom koji ima karakteristike takve da moze da se pakuje u tanka i laka kucsta a da se ne pregreva previse.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 28.09.2013. u 17:50 GMT+1]
[ Miroslav Jeftić @ 28.09.2013. 17:05 ] @
Da, ukratko ultrabook su klasični laptop računari, ali male težine i prilično dobrih performansi. Uglavnom ispod 2kg, sa mobilnim i5 ili i7 procesorima, a neki od njih i zasebnom grafikom. Minus je što cene počinju od 100 hiljada dinara, ali komponente su obično dosta jače od tableta. Sad, sve zavisi koliko si para voljan da izdvojiš
[ S A J A @ 29.09.2013. 00:13 ] @
Windows 8 tableti nisu samo Surface već ima i drugih proizvođača kao na primer Asus, Acer, Lenovo, Samsung, Dell itd...
Postoje dve vrste: WindowsRT (samo metro interfejs) i Windows 8 (puna verzija).
Bolji su ovi drugi koji imaju punu verziju Windowsa. Naime, ko je koristio W8, zna da se on sastoji od 2 "dela", imaš metro interfejs i aplikacije i desktop interfejs i aplikacije. WinRT tableti imaju samo taj metro deo dok tableti sa punim windowsom imaju i metro i desktop.

Pošto ja već neko vreme imam Win8 tablet (Acer Iconia W510), najveći deo vremena provodim u "metro" delu, dakle u onom koji je pravljen za tablet. Skoro pa da sam i mogao da kupim čistu WinRT verziju koja je jeftinija. U desktop deo zalazim jedino ako hoću nešto ozbiljnije da odradim.

Evo nekih utisaka s obzirom da mi je ovo već četvrti tablet, prvo 3 androida pa sad windows:
- Windows kao operativni sistem je svetlosnu godinu bolji od androida i tablet sa windowsom u odnosu na onaj sa androidom je ko da porediš ozbiljnu spravu sa igračkom. Sa druge strane, windows tableti su duplo skuplji. Barem za sada.
- Iako imaš pun desktop i možeš da pokrećeš pune aplikacije (office, photoshop, maya itd...) ozbiljan rad na tabletu prosto nije praktičan. Nema tu mnogo veze operativni sistem već je sama priroda "pipkanja" po ekranu kod aplikacija za miš takva da ćeš posle pola sata pokušavanja nekog ozbiljnog rada da poludiš i želećeš da se baciš sa terase (zato je dobro živeti na nižim spratovima). Znači desktop mod na tabletu ne treba previše ozbiljno shvatiti, on meni služi samo da povremeno odem tamo i nešto zahtevnije uradim jer metro/WinRT i dalje nije toliko bogat opcijama i mogućnostima.
- Windows 8 tableti uglavnom dolaze sa hardveskom tastaturom koja može da se priključi (kao ovaj moj model), kad to priključiš onda dobijaš klasičan laptop, ili bolje rečeno ultrabuk i tada rad u desktop modu dobija pravi smisao. Znači kad ga koristim kao tablet onda sam najčešće u metro/WinRT delu a kad nabodem tastaturu i miša onda radim u desktop delu.

Sad sam ovo napisao na Win 8.1 tabletu i koliko vidim ES me prepoznaje kao Win NT :-)
Molim upravu da modernizuje prepoznavanje operativnih sistema, pomisliće ljudi da sam zastareo :-)


[ bachi @ 29.09.2013. 09:28 ] @
Da, ovo svi kažu. Svi koji su probali Windows 8 na mobilnom/tabletu ga hvale kako je tata Androidu.

I vrlo rado bih posedovao jedan takav mobilni uređaj, ali dok Androide mogu dobiti za 1 dinar uz mesečnu pretplatu od nešto jače od 1000 dinara, nema šanse da dobijem Windows phone za taj novac. A o kupovini u maloprodaji da ne govorim.

Iskreno se nadam da će da zaživi i ovaj Ubuntu za mobilne, pa da se pojača konkurencija i da padnu cene i Windows telefona/tableta.
[ calexx @ 29.09.2013. 10:12 ] @
Ja već dugo razmišljam o windows 8 mobilnom ali nisam siguran da li je vreme za to. Mislim da možda i može da se nađe neki pod pristojnim uslovima ali ... da li windows phone 8 može da koristi standardne windows programe? Koliko mu znači ako ima samo 512MB rama (kod jeftinijih varijanti koje za sada i dolaze u obzir) ili 1GB uz 4-16GB interne memorije? Koliko može da se koristi dodatna kartica osim za ubacivanje muzike, slika i ostalih gluposti? ;) Kakva je uopšte ponuda fraj aplikacija, ne bih voleo da se desi da nabavim takav telefon a da kroz nekoliko meseci kažu ... dosta je bilo fraj, ako nešto hoćeš calni koji € na naš račun?
Pun mi je ... astal androida, nemam baš one top ali mi deluje da bi sa njima samo opšti utisak bio bolji pa mesecima razmišljam o windows phone 8 telefonu. Mada ... sigurno ga ne bih koristio za ozbiljne programe, niti bih pokretao Maju, Autocad i slično nego me više zanima zbog nekih sitnih programa koji bi tu i tamo bili od koristi. Mada2, više bih voleo neki Kubuntu telefon. :)

Jeste malo van teme ali kad se već pomenulo a prema odgovoru ću da otvorim novu temu na mobilnom delu foruma. Ili neću.
[ S A J A @ 29.09.2013. 11:12 ] @
Microsoft je malo iskomplikovao priču sa Windows 8 pa treba razlikovati varijante windowsa:

Windows Phone 8
Windows RT
Windows 8

Windows Phone 8 nije isto što i Windows RT. Slično izgledaju, imaju one kocke umesto menija, imaju store za aplikacije ali su u pitanju dva različita operativna sistema. Prvi je za telefone a drugi za tablete.
Windows 8 (dakle puna verzija) se sastoji od metro dela (koji je isto što i Windows RT) i desktop dela (koji je isti kao i kod Windowsa 7).

Pošto imam i Windows Phone 8 telefon, mogao bi da kažem da ga ne preporučujem za kupovinu, bar ne za sada. Nokia pravi izuzetan hardver, tu nema dileme, međutim WP8 je i dalje toliko siromašan sa opcijama i aplikacijama da prilično zaostaje za androidom. Znači kad su telefoni u pitanju, za sada je android najbolji izbor a za Windows Phone operativni sistem treba malo pričekati da postane bolji. Stvar je u tome što je Microsoft to počeo da pravi "od nule" i da je prilično zakasnio u odnosu na android i to se odražava u slabijim mogućnostima i manje aplikacija.

[ calexx @ 29.09.2013. 11:33 ] @
Ok, znači na WP8 ne mogu W8 aplikacije? Ako je tako, onda me ne zanima, osim ako ne naiđe neki u malom paketu za dinar.
[ bachi @ 29.09.2013. 12:47 ] @
Ne znam koliko je sam OS štur, ali kada mi neko kaže da ima manjak aplikacija, a u stvari ima sve one bitne aplikacije, e taj argument mi jednostavno ne pije vodu.

Ima Viber, ima Whatsapp, ima Facebook, Twitter, Skype, pa 90% ljudi jedino to i koristi.

Ja sam pre neki dan na svom Havajcu G300 obrisao 80% systemskih aplikacija i google bloatware-a i telefon mi je progledao. Brz ko munja, a baterija sa non stop uključenim WiFijem sada drži dan i po, što je ranije bilo nezamislivo.

Tako da mi se zapravo sviđa to što Windows phone nema gomilu bloatware-a.
[ S A J A @ 29.09.2013. 12:53 ] @
Aplikacije skinute sa Windows Store-a (Metro UI/WinRT) ne rade na Windows mobilnim telefonima.
Za telefon postoji Windows Phone Store.
Naravno, suvišno je i spominjati, windows desktop aplikacije nikako ne rade na windows telefonima.

[ Binary Mind @ 29.09.2013. 13:01 ] @
@S A J A

Pokretac teme je pitao koji tablet za odredjene prohteve, a prohtevi mu nisu skromni, tako da sam pomenuo Microsoft Surface Pro/Pro2 kao trenutno najjaci tablet sa Core i5 procesorom koji bi mozda mogao da mu zadovolji prohteve sto je naravno diskutabilno. Raditi u Autodesk Maya na takvom racunaru... Ipak je to preambiciozno. Bolje laptop vise klase.
[ S A J A @ 29.09.2013. 13:26 ] @
Citat:
Binary Mind
Pokretac teme je pitao koji tablet za odredjene prohteve, a prohtevi mu nisu skromni, tako da sam pomenuo Microsoft Surface Pro/Pro2 kao trenutno najjaci tablet sa Core i5 procesorom koji bi mozda mogao da mu zadovolji prohteve sto je naravno diskutabilno. Raditi u Autodesk Maya na takvom racunaru... Ipak je to preambiciozno. Bolje laptop vise klase.


Ma jasno, nego sam samo dodao da osim Surfacea, postoje i drugi proizvođači koji nude Win8 tablete sa i5, čak i i7 procesorima:

http://www.samsung.com/us/computer/pcs/XE700T1C-A04US
http://us.acer.com/ac/en/US/content/model-datasheet/NT.L0QAA.007
http://shop.lenovo.com/us/en/t...kpad/thinkpad-helix/#techspecs

Slažem se da to nisu uređaji za Mayu i slične aplikacije koje se bave grafikom i animacijom. Za to je najbolje kupiti neki desktop sa pravim i5/i7 procesorima (ne mobilne varijante) i neki monitor 24+ inča. Em će ispasti jeftinije em je rad mnogo komforniji.
[ Binary Mind @ 29.09.2013. 15:33 ] @
Naravno postoji jos izbora za jake tablete, ali mi je Surface Pro/Pro2 prvi pao na pamet posto za njega sigurno znam da ima Intel core procesor. Tacno je takodje da je najbolje za zahteve koje je izneo pokretac teme uzeti jaku desktop radnu stanicu, ali postoji i jaki laptopovi (Lenovo Thinkpad serija, Dell Latitude/Precision, HP Elitebook itd...) koji mogu da zadovolje zahtev da racunar ipak bude prenosiv (na zalost ne i ultraprenosiv), a da bude zadovoljavajucih tehnickih karakteristika, posto je pokretac teme izneo prenosivost racunara kao jedan od, valjda najbitnijih zahteva.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 29.09.2013. u 19:48 GMT+1]
[ Konzul @ 30.09.2013. 20:56 ] @
U osnovi... meni nije bitna Maja da radi savršeno..... već za previzuelizaciju
Što će reći: uprošćeni objekti bez teksture... koji se animiraju. To je to. Ništa zahtevnije od toga.

Ja sad, recimo, kucam ovo sa matorog dekstopa AMD 5000+ XP-ja... koji ima 2,6 GHz-a, dual core je.

Kako radi Maya na njemu - to mi je sasvim dovoljno da bude i na tabletu.
[ Binary Mind @ 02.10.2013. 18:33 ] @
Danas sam imao priliku da uzivo vidim Lenovo Thinkpad Helix sa Core i5 procesorom. Mocna masina, ali mislim da je takav hibridni 11.6" tablet/ultrabook kod nas najmanje 1400-1500 evra. Za te pare moze da se uzme poprilicno jak workstation class klasicni notebook, iz Lenovo Thinkpad W serije sa Core i7 procesorom i nVidia Quadro grafikom na primer, koji bi Autodesk Maju jeo za dorucak. Thinkpadovi poput Lenovo Thinkpad W530 sertifikovani su od strane Autodestka da rade dobro sa Majom.