[ Marcus Naissus @ 01.10.2013. 23:36 ] @
Naišao sam malopre na ovaj članak: http://www.macrumors.com/2013/...il-schiller-calls-shenanigans/

Znači, otkriveno na koji način je Note 3 sa četvorojezgrenim Snapdragon 800 procesorom na 2,3GHz dobijao više poena na benchmarkovima nego Optimus G2 koji takođe ima četvorojezgreni Snapdragon 800 na 2,3GHz :D

Ubacili specijalni kôd u OS da prepozna kada se pokrenu određene benchmark aplikacije i da onda diže frekvenciju procesora na maksimum i sprečava ga ode u low-power režim, da bi na benchmark testovima izgledalo da ima bolje performanse od onoga što bi ustvari trebalo da ima u normalnim uslovima...

U članku su pomenuti i rezultati bez tog "benchmark boostera" ("overall" rezultat za sva 4 jezgra zajedno piše da je 2487).

Poređenja radi, evo kako je iPhone 5S prošao na testovima bez naduvavanja rezultata: http://www.youtube.com/watch?v=mhsQFKrNnNw

Znači, iPhone 5S sa dvojezgrenim A7 procesorom na 1,3GHz dobija više poena nego Note 3 sa četvorojezgrenim Snapdragon 800 procesorom na 2,3GHz što dobija kada ne naduvava rezultate... to jest 2570 poena iPhone za oba jezgra zajedno, 2487 poena Note 3 za sva 4 jezgra zajedno :D

[ Tyler Durden @ 02.10.2013. 07:46 ] @
Super za tebe i tvoj iPhone. Idi sada igraj se u pesku.
[ madamov @ 02.10.2013. 07:57 ] @
A onda ima i ova vest:

MobileBench group aims to improve mobile benchmarking, recruits Samsung but lacks Qualcomm, NVIDIA

http://www.engadget.com/2013/0...obilebench-benchmarks-samsung/

Šta je sledeće, da zovemo Armstronga da unapredi borbu protiv dopinga u biciklizmu? B)
[ Nedeljko @ 02.10.2013. 10:42 ] @
Kada "iPhone 5S sa dvojezgarnim A7 procesorom na 1.3 GHz, koji ima 2570 poena za oba jezgra" koristiš sa iOS 6, pa ti zavale eplove mape, koje kao 3D arče mnogostruko više prostora od guglovih, pa se moraju koristiti onlajn, stigne ti mesečni račun od operatera od $16000 više nego što si očekivao, onda ćeš da pevaš tu benčmark pesmu.
[ Ivan Dimkovic @ 02.10.2013. 11:44 ] @
A kako ces to da trcis iOS6 na iPhone-u 5S?
[ Nedeljko @ 02.10.2013. 11:51 ] @
Možda sam omašio verziju iSranja, ali poenta priče je ta.
[ Ivan Dimkovic @ 02.10.2013. 12:36 ] @
Sorry, ali tvoj komentar je ne samo off-topic vec i apsolutno besmislen.

Imas Google mape na App Store-u, koje koriste Google servis umesto Apple-ovog - i bukvalno svako koga znam da ima iPhone koristi Google mape, pa ne znam u cemu je razlika izmedju bilo kog drugog telefona i iPhone-a u tom pogledu.

Drugo, kakve to veze ima sa temom? Samsung je uhvacen na delu kako varaju. A sve i da ne varaju, korisnici su im i dalje na steti posto je Apple platforma bukvalno godinama ispred Androida po pitanju integracija i performansi celog sistema, pa Androidu treba visestruko jaci hardver kako, recimo, ne bi seckao pri pregledu high-DPI PDF-ova.

Tako da, ne znam zasto je tebi iPhone iSranje, ali ja dolazim do apsolutno obrnutog zakljucka.

Evo ja upravo sutra na eBay stavljam Nexus 10, iz prostog razloga sto uz sve pokusaje ne mogu posteno kao covek da citam dokumente od seckanja (najbolje sto mogu da dobijem je blagi blur). Da je u pitanju 100 EUR uredjaj sa nekim skrndelj MediaTek CPU-om pa i da razumem - a ne flagship uredjaj sa quad-core procesorom. Bukvalno je iPad 2 drasticno bolji - o 4-vorci i da ne pricamo.

Da ne pricam o audio API-ju - skrndeljavi Android ima toliko bednu audio arhitekturu da je apsolutno nemoguce imati pouzdan low-latency audio - nista cudno nije da audio device baferuje na stotine ms signala pre nego sto ga renderuje i ta vrednost hoce da varira izmedju verzija OS-a i izmedju razlicitih proizvodjaca. Masala - ne dao ti bog da ti tako nesto treba - ako ti treba i pises softver, pripremi se za device-specific fixupe i podizanje latencije na bar par stotina ms.

Mislim, mozemo diskutovati o tome koliko je sve to bitno za mobilni OS nekom prosecnom Joe-u - ali uz sve to je malo previse nazivati Apple ekosistem iSranjem. iOS je bukvalno remek delo za Android sto se ispoliranosti i kvaliteta API-ja tice.
[ cyofee @ 02.10.2013. 13:08 ] @
Citat:
Nedeljko:
Kada "iPhone 5S sa dvojezgarnim A7 procesorom na 1.3 GHz, koji ima 2570 poena za oba jezgra" koristiš sa iOS 6, pa ti zavale eplove mape, koje kao 3D arče mnogostruko više prostora od guglovih, pa se moraju koristiti onlajn, stigne ti mesečni račun od operatera od $16000 više nego što si očekivao, onda ćeš da pevaš tu benčmark pesmu.

Kad smo kod toga, neki (možda i svi?) Androidi koji se prodaju u Srbiji su fabrički podešeni da apdejtove skidaju preko mobilne mreže a posebno u roamingu. Svaki put kad sam u Telenor radnji čujem kako se neko žali jer im račun za mobilni izađe kao još jedan godišnji odmor.
[ Nedeljko @ 02.10.2013. 13:32 ] @
Citat:
cyofee: Kad smo kod toga, neki (možda i svi?) Androidi koji se prodaju u Srbiji su fabrički podešeni da apdejtove skidaju preko mobilne mreže a posebno u roamingu. Svaki put kad sam u Telenor radnji čujem kako se neko žali jer im račun za mobilni izađe kao još jedan godišnji odmor.

Ako je to tačno, to nema veze sa androidom, već sa lopovima iz telenora, koji će tako da naštimaju svaki OS. Ko da je njima bitno preko kog sistema pljačkaju.
Citat:
Ivan Dimkovic: Samsung je uhvacen na delu kako varaju.

Sa ovim se slažem. A što se tiče veze sa temom, poenta je u onome što si napisao posle toga.

Ajfon je brži, bolji, lepši, jači... uz neplanirani trošak od $16000 za mesec dana, što daleko prevazilazi cenu jednog godišnjeg odmora.

Problem je u propagandi "it just works" <=> nepriznavanju grešaka => prolongiranju problema.

Može iSranje da bude ne znam kakvo u čitanju PDF-ova i neka slobodno košta $16000 mesečno, ali da se zna kolika je cena i da ne bude neplaniranih troškova, pa ko može i želi sebi da priušti takav trošak da mu PDF-ovi ne bi seckali - samo napred.
[ Ivan Dimkovic @ 02.10.2013. 13:36 ] @
Da li nam mozes dati izvor ili metodu kalkulacije, sa merenjima?

Sta cemo sa ovim:

http://www.macobserver.com/tmo...less-data-than-old-google-maps

Citat:

Onavo: Apple Maps Uses 80% Less Data than Old Google Maps

Apple Maps in iOS 6 uses significantly less data to do its job than the Google Maps-powered service it replaced, according to a report from data compression and analytics firm Onavo. The company did side-by-side tests of Apple Maps in iOS 6 and the previous Maps app in iOS 5.x, and found that Apple's new Maps app used 80% less data than its predecessor in standard view, and half as much data in Satellite view.


http://www.loopinsight.com/201...ta-efficient-than-google-maps/

Citat:

Apple Maps up to five times more data efficient than Google Maps

“On Google Maps, the average data loaded from the cellular network for each step was 1.3MB, the company wrote on its Web site. “Apple Maps came in at 271KB – that’s approximately 80% less data! On some actions, such as zooming in to see a particular intersection, Apple Maps’ efficiency advantage edged close to 7X.”



...

Dakle,

Merenja or GTFO.

Po ovome gore, koristeci tvoju pausalnu metodu procene troska, Apple "iSranje" ce te kostati 80% manje nego ekvivalentno Android njesra.

I sve to pod uslovom da takav idiot postoji, koji nije u stanju da kontrolise svoje roaming troskove, sto je vec debelo natezanje.
[ Nedeljko @ 02.10.2013. 14:24 ] @
Izvor su oni koji su se žalili i osetili to po nivčaniku. Možda lažu, a možda im se stvarno to desilo. U ovom drugom slučaju, mislim da su im svi ti grafikoni slaba uteha.

Mojne da se ljutiš.
[ Ivan Dimkovic @ 02.10.2013. 14:31 ] @
Hmmm, malo me cudi da matematicar kao sto si ti pada na necija opravdanja ili pokusaje smanjivanja velikog racuna za telefon. Ljudi su spremni na svasta kada se radi o sopstvenim novcanicima.

Da Apple mape vucaraju bitno veci bandwidth od Google mapa, ceo Internet bi bio pun tih vesti.

Ali, nije - i rezultati merenja koji su dostupni ukazuju da je u pitanju upravo suprotna situacija.

Evo jos zapazanja:

http://www.tuaw.com/2012/10/05...ector-maps-go-further-offline/

Citat:

One of the unsung features of Apple's iOS 6 Maps app is that it uses vector-based -- rather than raster-based -- maps that chew up less bandwidth and can be stored in a much smaller amount of memory. Many iOS 6 users are now finding that they can actually use the Maps app without a data connection, provided that they've "visited" the areas of interest while online to pre-cache a lot of the map information.


Prema tome - bice da su ti sa visokim racunima skidali nesto drugo jos, osim mapa.

Citat:

mislim da su im svi ti grafikoni slaba uteha.


Nope - uteha je u tome da bi sa Android telefonima imali 5x veci racun.
[ Marcus Naissus @ 02.10.2013. 14:35 ] @
@ Tyler Durden

Koji "moj iPhone"? Koristim jedan stariji Sony Ericsson smartphone i nije me briga da li je moj telefon najbrži (znam da nije)...

Ne moram da koristim iPhone da bih preneo vest da je otkriveno kako je Samsung naduvavao rezultate za Note 3 i da rezultate koje dobija bez tog "benchmark boostera" uporedim sa rezultatima nekog drugog telefona...

Nije poenta teme ko ima brži telefon, nego to što je Samsung napumpavao rezultate za Note 3 da bi izgledalo kao da ima bolje performanse od onoga što bi moglo da se očekuje prilikom korišćenja normalnih aplikacija u normalnim uslovima, a kada mu se isključi taj "benchmark booster" Note 3 sa njegovim quad-core procesorom ima lošije rezultate nego dvojezgreni A7 u normalnim uslovima.

Nije mi jasan tvoj ad-homminem komentar "Idi sada igraj se u pesku".
[ Nedeljko @ 02.10.2013. 15:08 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nope - uteha je u tome da bi sa Android telefonima imali 5x veci racun.

Nope - imam android i mape rade kada stavim APN na off. Dakle, za korišćenje guglovih mapa treba internet protok od 0 bajtova!

Doduše, nemam mape za ceo svet, već za ono što mi treba, što može da se skine i preko kompa.
[ Ivan Dimkovic @ 02.10.2013. 15:15 ] @
Ne razumem, i Apple ima offline mape.

http://appleinsider.com/articl...ic-offline-use-for-a-wide-area

Dakle, i na Apple-u bi racun bio 0 din, ako si pre toga lepo kesirao mape, bas kao sto bi radio i na Androidu.

U cemu je tacno problem?

I na jednoj i na drugoj platformi imas offline mape.

I na jednoj i na drugoj platformi imas i Google mape ako bas hoces Google mape.

Apple mape trose manje bandwidth-a od Google mapa.

Sve u svemu - ne postoji ni jedan razlog zasto bi na iPhone-u imao veci racun a da je vezan za mape.
[ Nedeljko @ 02.10.2013. 15:51 ] @
E, onda povlačim reč.
[ Nedeljko @ 02.10.2013. 22:30 ] @
Baš sam se pitao kako je šljamsung ovo uspeo da uradi, a da ne prekrši android licencu na očiglean način i na keca bude sumnjiv i uhvaćen.

Android se nalazi pod apache 2.0 licencom, koja jeste kopileft i kompatibilna sa GPLv3, ali zahteva kod izvedenog rada primenu iste licence samo na neizmenjene delove. Stoga, proizvođač telefona može da zatvori izmene koje je napravio. Gugl je verovatno izabrao takvu licencu jer proizvođači žele da zatvore svoje izmene, kada sistem prilagođavaju svom uređaju. Sa druges trane, ne vidim da je linuksu smetao GPLv2 na tržištu ugrađenih sistema.
[ Ivan Dimkovic @ 02.10.2013. 22:38 ] @
Pa da, Apache licenca je izabrana namerno upravo zbog mobilne industrije koja zahteva pravo na tajnost nekih komponenti.

Ali sumnjam da bi Samsung i GPL zaustavio - ako je GPL problem i ne mogu da sakriju to sta hoce u binarnom BLOB-u (kao NVIDIA, recimo), mogu uvek da urade check u baseband-u / radio ROM-u tako sto ce baseband "slusati" Linux /proc fajl sistem i videti sta je sve aktivno.

Plus - nije uopste problem izbeci GPL zato sto setovanje CPU governor profila/podesavanja moze da trci u userspace-u i da komunicira sa kernelom preko nekog standardnog IPC mehanizma. Video sam to vise puta na Linuxu da neki userland apletic kontrolise CPU profile bez potrebe da direktno zove kernel API-je.

Mada, sumnjam da je Samsungu uopste bio cilj da sakriva ovo - posto su ljudi upravo pronasli imena aplikacija / opcija po stringovima. Da su hteli, mogli su bar da izmanipulisu stringove i imena opcija tako da nisu citljivi.

Citat:

ne vidim da je linuksu smetao GPLv2 na tržištu ugrađenih sistema.


Pa nije iz prostog razloga sto su vendori zapakovali ono sto nece da dele u binarne BLOB-ove, ako pricamo o kernel komponentama. Userland komponente mozes da zatvaras kako hoces, sve dok su tvoje tj. nisi koristio tudj GPL kod.
[ Homer J. Simpson @ 02.10.2013. 23:26 ] @
http://www.anandtech.com/show/...cheating-in-android-benchmarks
[ Dejan Lozanovic @ 03.10.2013. 00:36 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
iOS je bukvalno remek delo za Android sto se ispoliranosti i kvaliteta API-ja tice.


Hmm kao neko ko ima iskustva u razvoju za obe platforme, mogu da kazem apple jeste remek delo kad je u pitanju hardver i runtime. Ali kada je razvoj u pitanju, mogu da kazem sledece Objective C je jedan veliki skrndelj koji pas sa maslom ne bi pojeo. XCode takodje, dok ne potrosis 3-4 meseca samo gledajuci one ikonice za koje blage veze nemas sta radis, mozes samo da places. Dokumentacija za isti je potpuno nelinearna i kao pocetnik rodis mecku dok ne provalis kako stvari rade. A sam api kao api ima svojih mana takodje. Ali generalno runtime za izvrsavanje aplikacija im zaista hebe kevu, jer sve glatko ide.
[ Nedeljko @ 03.10.2013. 04:03 ] @
Ivane, o kom ti kernel/user space-u pričaš?

Koliko ja znam, android nema svoje jezgro, već koristi jedno vrlo dobro poznato jezgro, koje je pod GPLv2, koje nije guglovo, pa gugl ne može da mu menja licencu.
[ madamov @ 03.10.2013. 09:36 ] @


Lele, pazi ovo:

With the exception of Apple and Motorola, literally every single OEM we’ve worked with ships (or has shipped) at least one device that runs this silly CPU optimization.

[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2013. 10:08 ] @
Citat:
Nedeljko:
Ivane, o kom ti kernel/user space-u pričaš?

Koliko ja znam, android nema svoje jezgro, već koristi jedno vrlo dobro poznato jezgro, koje je pod GPLv2, koje nije guglovo, pa gugl ne može da mu menja licencu.


A pa zamenili su licencu kernel header-ima ;-)

http://www.theregister.co.uk/2...android_and_the_linux_headers/

Citat:

According to Naughton, when building Android's Bionic library – which provides application developers with access to Android's underlying Linux kernel – Google stretched the boundaries of copyright law by making use of the Linux header files open sourced under the GNU Public License (GPLv2), which has a strong copyleft provision. Google stripped programmer commentary and other information from the files, arguing that these "cleaned" files are no longer subject to copyright. Then, as part of Android, it open sourced the files under a license with no copyleft provision. But Naughton contends that the GPL may still apply .


Mada je ovo vrlo verovatno legalno posto se radi o manje-vise samo deklaracijama API poziva.

U svakom slucaju, razlog zasto pominjem kernel je taj sto je kontrola CPU frekvencije kernel komponenta. Android tu ne donosi nista specijalno novo posto se koristi Linux mehanizam.
[ Nedeljko @ 03.10.2013. 10:27 ] @
Vidi, ako su izbacili linuksova zaglavlja i ubacili svoja pod svojom GPLv2 kompatibilnom licencom, to je potpuno legalno.

No, to što su zaglavlja neka druga, ne menja činjenicu da je nešto linkovano sa ostatkom GPLv2 koda. Sumnjam da program koji se na to oslanja može da radi samo sa zaglavljima, bez implementacije.
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2013. 11:48 ] @
To nije problem posto Linux kernel licenca eksplicitno daje pravo userland kodu da se uvezuje sa kernelom (npr. preko glibc biblioteke) bez GPL implikacija.
[ Nedeljko @ 03.10.2013. 12:48 ] @
To je tačno, ali za to nije potrebno nikakvo "čišćenje" zaglavlja. Sa druge strane, kad si u prostoru jezgra, "čišćenje" ne pomaže.
[ Nedeljko @ 03.10.2013. 13:25 ] @
Evo, skinuh izvorni kod tekuće verzije 3.11 linuks jezgra. Licenca je GPLv2 uz sledeću napomenu:
Citat:
NOTE! This copyright does *not* cover user programs that use kernel
services by normal system calls - this is merely considered normal use
of the kernel, and does *not* fall under the heading of "derived work".
Also note that the GPL below is copyrighted by the Free Software
Foundation, but the instance of code that it refers to (the Linux
kernel) is copyrighted by me and others who actually wrote it.

Also note that the only valid version of the GPL as far as the kernel
is concerned is _this_ particular version of the license (ie v2, not
v2.2 or v3.x or whatever), unless explicitly otherwise stated.

Linus Torvalds

Dakle, ne pominju se "user space" i "kernel space", već "system calls". Kada menjaš jezgro, GPL-ovan si. Kada ga koristiš kroz pozive, nisi.
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2013. 14:14 ] @
Kako se ne pominje userspace:

Citat:

NOTE! This copyright does *not* cover user programs that use kernel
services by normal system calls


System calls je standardan dev. zargon koji se odnosi na user-space pozive kernela.

http://www.personal.kent.edu/~rmuhamma/OpSystems/Myos/sysCall.htm

Citat:

System calls provide an interface between the process an the operating system. System calls allow user-level processes to request some services from the operating system which process itself is not allowed to do.


http://man7.org/linux/man-pages/man2/syscalls.2.html

Citat:

The system call is the fundamental interface between an application
and the Linux kernel

System calls are generally not invoked directly, but rather via
wrapper functions in glibc (or perhaps some other library)


Aplikacija, koja po pravilu trci u userlandu, jedino tako i moze da pristupi kernelu.

Linux kernel komponente npr. drajveri ne mogu biti izuzete od GPL-a zato sto se staticki linkuju unutar kernel-a. I te komponente ne koriste syscalls vec mogu direktno da pozivaju kernel funkcije posto trce pod istim privilegijama i u istom adresnom prostoru.

Zbog toga to sto si citirao se odnosi na userland aplikacije, a ne na druge kernel module.
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2013. 14:20 ] @
Evo i ovde:

http://cs.lmu.edu/~ray/notes/linuxsyscalls/

Citat:

An application program makes a system call to get the operating system to perform a service for it, like reading from a file.


glibc ima wrappere koji nude olaksano koriscenje syscall-ova od strane userland aplikacija - u smislu da ne moraju rucno da setuju registre, nude standardnu konvenciju poziva itd...

Ali sve se to svodi na jednu te istu stvar - syscall je veza izmedju kernela i aplikativnog domena. Na svim iole modernim arhitekturama aplikativni domen trci u userland-u i syscall predstavlja most izmedju userland-a i kernel prostora.

Ideja iza tog izuzetka u Linux GPL licenci je upravo da se pravno definise status klijenata syscall poziva, kako bi se izbegla GPL obaveza za aplikacije koje koriste glibc (koji dolazi sa ne-GPL licencom)
[ Nedeljko @ 03.10.2013. 14:35 ] @
Koliko znam, drajveri uvek rade u prostoru jezgra, a ne moraju biti GPL. Postoje binarni drajveri, koji nisu integrisani u jezgro, a koje jezgro učitava. Dakle, i to može preko sistemskih poziva.
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2013. 15:12 ] @
Moze, samo u tom slucaju ne pricamo o syscall-ovima vec o koriscenju native funkcija u kernelu koje nisu nuzno izlozene kao syscall-ovi (vecina nisu, broj syscall-ova se broji stotinama a broj funkcija u kernelu je sigurno za koji red velicine veci) - kada si linkovan sa kernel-om, mozes zvati bilo koju funkciju ako joj znas ime ili adresu :-)

Medjutim, legalitet takvih binarnih blob-ova koji zovu kernel funkcije u slucaju Linuxa je vrlo upitan. Za razliku od syscall-ova i user aplikacija, ne postoji nigde pisano oslobodjenje od GPL obaveza, i postoji dosta misljenja da je takav nacin linkovanja sa kernelom protiv GPL licence, medjutim to ne znaci automatski da je izvorni kod iza BLOB-a postao derivat.

http://www.kroah.com/log/linux/ols_2006_keynote.html
http://www.oreillynet.com/linu...inaryonly_linux_kernel_mo.html

Citat:

That's it, it is very simple. I've had the misfortune of talking to a lot of different IP lawyers over the years about this topic, and every one that I've talked to all agree that there is no way that anyone can create a Linux kernel module, today, that can be closed source. It just violates the GPL due to fun things like derivative works and linking and other stuff. Again, it's very simple.


Linus je javno izjavio da nece zabraniti binarne BLOB-ove, ali je dao interesantan komentar:

http://arstechnica.com/business/2006/12/8428/

Citat:

Characterizing the entire idea as "shortsighted" and "stupid," Linus Torvalds responded with relatively well-reasoned (and characteristically acerbic) criticisms, pointing out that an outright ban on binary drivers would simply compel companies to move their binary driver code into userspace where it isn't subject to the limitation.


Poenta je u poslednjoj recenici - userspace ima definisanu olaksicu (u vidu izuzetka od GPL licence), sto i sam Linus lepo navodi. Medjutim, dok si u kernel modu nemas taj izuzetak ali te Linus nece tuziti iz pragmaticnih razloga.
[ Nedeljko @ 03.10.2013. 16:26 ] @
Jesi li ti siguran u ovo što pišeš? Ja se nisam bavio sistemskim programiranjem, ali do skora nisi znao da linuks jezgro ima ABI kroz glibc.

Čekaj, napišem BLOB koji ne ide preko glibc-a i onda šta? Taj drajver ne radi nisačim osim sa tačno jednom verzijom jezgra konfigurisanom na tačno jedan način. Kome treba taj drajver? Dovoljno je da neko konfiguriše jezgro na drugačiji način od drugoga i pomeriše se adrese funkcija. Gde si video drajver koji zahteva tačno određenu verziju jezgra konfigurisanu na tačno jedan način?

To mi liči na drajvere za ugrađene sisteme, gde proizvođač kontroliše i verziju i način konfigurisanja jezgra. Van toga, ne vidim da je to primenljivo.
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2013. 17:03 ] @
glibc wrapperi za sistemske pozive ne mogu biti ni u teoriji ABI za celo jezgro, vec probrani sistemski pozivi koji su bitni userlandu.

Gledaj to kao na podskup svih kernel poziva koji su relevantni za userland.

Citat:

de si video drajver koji zahteva tačno određenu verziju jezgra konfigurisanu na tačno jedan način?


Dosta puta - zbog toga, recimo, instalacija VMWare-a zahteva da kompajliras drajvere za tvoj kernel, zato sto ne postoji ABI i zato sto ne mogu da garantuju da ce kompajliran drajver raditi na tvom kernelu.

Ali VMWare nudi kod, tako da je to moguce.

Ako imas samo binarni BLOB, moze doci do pucanja kompatibilnosti sa drugacijim konfiguracijama kernela. Nista retko, zbog toga su binarni BLOB-ovi PITA, i malo ko ih od Linux kernel dev-ova ne voli.
[ kkedacic @ 03.10.2013. 17:20 ] @
Citat:
Nedeljko: Gde si video drajver koji zahteva tačno određenu verziju jezgra konfigurisanu na tačno jedan način?


Evo recimo Nvidia kernel module, ako koristis zadnje verzije Linux kernela ponekad se desi da nije moguce instalirati Nvidia driver. Evo sada sam na 3.10.10 nemogu ici dalje dok Nvidia ne updatea driver, mozda je i izasao ali jos nije dosao na Gentoo repozitorije, nisam siguran. Nekad imaju i neki mini patchevi koji na neki nacin urade workaround pa se mozda cini da problem ne postoji, al meni se desava 2-3 puta godisnje.
[ Nedeljko @ 03.10.2013. 17:37 ] @
glibc je ABI za DOKUMENTOVANE sistemske pozive (i još poneke, koji se švercuju). Ko koristi nedokumentovane, sam je sebi kriv.

Ako je VMWare šabanski napravljen, to nije mana jezgra. Postoji konkurencija, koja radi kako treba.

Isto važi i za nevidiju. Ništa lakše, nego napisati šabanski kod. No, koliko vidim npr. ovde

http://www.nvidia.com/object/l...splay-amd64-319.60-driver.html

nigde ne piše da je drajver za jednu tačno određenu verziju jezgra. Pitanje je šta je zapravo kod tebe problem.
[ kkedacic @ 03.10.2013. 18:07 ] @
Code:
https://devtalk.nvidia.com/default/topic/610580/325-15-drivers-do-not-compile-witth-3-11-1-kernel/


To je ova zadnja nekompaktibilnost u postu ima i jednostavan patch, takve se stvari redovito desavaju vec godinama; distribucije ili pakiraju fix s driverima ili ne koriste zadnju verziju kernela pa se problemi ne desavaju. Slican je problem bio i s 3.10 pa sam morao ostati neko vrijeme na 3.9, prije toga se nesjecam koje su verzije u pitanju.

Kad oni izdaju driver radi na zadnjim kernelima, tako da im nema smisla pisati ciljane verzije kernela, ali kernel se poslje updatea i nvidia module se vise ne moze buildati, ponekad jel.
[ Nedeljko @ 03.10.2013. 20:21 ] @
Vidi, ako se to nevidiji često dešava, to i dalje ne znači da je problem nerešiv. Imam laptop sa nevidija karticom, uopšte ne razmišljam o tome više nego da pri instalaciji odaberem vlasničke drajvere i nemam problema. Doduše, ne koristim gentoo (možda on oma problem sa tim), već mint/ubuntu/opensuse.

Možda nevidija ima glupav način rada. Treba videti kako je kod konkurencije.

Sa druge strane, na vinu je normalno da za svaku novu verziju sistema trebaju nove verzije drajvera.
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2013. 21:03 ] @
Obicno i stare verzije rade, ali nemas neke nove feature.

Izuzetak su bili Vista i NT4, gde je Mirosoft uradio velike promene na display modelu.
[ Nedeljko @ 04.10.2013. 12:10 ] @
http://www.b92.net/tehnopolis/...13&mm=10&nav_id=760890