[ crnjin @ 04.10.2013. 22:42 ] @
Pozdrav ljudi, nije me odavno bilo ovde .

Ovako, trebaju mi tutorijali o PHP-u, ili neki tekstovi nebitno, samo mi je bitno da ima i na engleskom i na srpskom.
To mi je bitno zato što učim engleski, a programer sam, tako da mi trebaju tekstovi o tome jer računam bolje o tome nego o nečemu drugom,
ipak ću tu terminologiju koristiti na poslu.

Ako neko ima nešto slično ili da baci neki link, googlao sam i nisam našao ništa što odgovara, ili ima samo na srp ili na eng. A google translate ne prevodi baš lepo.

Takodje, treba mi software koji prepoznaje moje reči kad izgovaram i pretvara ih u tekst na eng (da bih popravio izgovor).
Po mogućstvu free i za Linux(ali može i windows), našao sam neke ali ne uspevam da instaliram?

Koliko je to komplikovano (da li je moguće) napraviti u php-u ima li neko iskustva, da mi mikrofon bude ulaz i zvuk prepoznajem i pretvaram u reči ??
[ plus_minus @ 04.10.2013. 22:47 ] @
http://php.net/docs.php

Ovo ti je za dokumentaciju, a za voice to text ćeš morati na neku drugu stranu.
Inače jeste komplikovano, napraviti to što hoćeš - u php-u.
[ crnjin @ 04.10.2013. 22:56 ] @
"View Online English, Brazilian Portuguese, Chinese (Simplified), French, German, Italian, Japanese, Romanian, Russian, Spanish, Turkish"

nema serbian ili sam nešto propustio, gledao sam ovo pre postavljanja teme?

Pretpostavio sam da je komplikovano. Staviću to na neku drugu stranu.
[ plus_minus @ 04.10.2013. 23:03 ] @
Correct, kao što vidiš, nema.
Ti si programer? Dakle, znaš engleski.

Pa, ako znaš engleski, eto ti najbolje dokumentacije, prevashodno na engleskom, pa prevodi.
I sve je to kao što vidiš, baš onako kako treba da bude. U duhu php-a.

Magični štapići i čarolije se nalaze u Ruby on rails-u, pre nego li u php-u. Otprilike.
[ crnjin @ 04.10.2013. 23:11 ] @
Prevod sa eng na srp mi je ok, želim da popravim sa srp na eng.
Zato mi treba tekst na eng da kada od teksta na našem jeziku napišem eng verziju mogu da uporedim i tako ispravljam sebe.

Možda deluje glupo ali mislim da ću takvom vežbom najbrže savladati, plus neke druge stvari da se ne udubljujem nije to tema...

U php-u sam ne znam za ruby i čarobne štapiće :)
[ plus_minus @ 04.10.2013. 23:20 ] @
U redu je, vidim, bitno da smo se razumeli.

Poentu si ukapirao. Dokumentacija za php postoji iza svakog drveta. php i javaskripta tu prednjače, ali, na engleskom.
A to "duh php-a" se odnosi da maltene svaku stavku ideš mic po mic ... kad kodiraš.. za razliku od Ruby On Rails-a gde ceo jedan mini blog može da se napravi za - 20 minuta.
Ali, nemaš tu preglednu moć ili kontrolu svog koda u "sitna crevca" kao u php-u. U principu, možda lupam vezano za ruby i za analizu detalja (jer ne radim u ruby ništa).

Znači, ne gine ti prevođenje dokumentacije na srpski. Obrni okreni - to te čeka. Tebe ili neku drugu osobu.
Možda i ima na netu negde, ali zasigurno nećeš naći dovoljno kvalitetne dokumentacije u digitalnom obliku.
Sa živom knjigom o php na maternjem ti dođe isto. Prekucavanje - ne gine. Ukoliko nemaš skener koji skenira i umesto slike daje tekst kako treba... bez mnogo grešaka.
[ crnjin @ 04.10.2013. 23:59 ] @
A to si mislio pod čarobni štapići i u duhu php-a :)

Slažem se, i ta sitna crevca su ok, više se kodira ali znaš šta je šta.

Pa ništa čačkaću još po netu iprevoditi neke tutorijale. Našao sam i neke tekstove na fb zamisli, ali nema ih mnogo :).

Hvala u svakom slučaju.
[ Petar Petrović @ 05.10.2013. 22:11 ] @
Citat:
plus_minus:Magični štapići i čarolije se nalaze u Ruby on rails-u, pre nego li u php-u.


"Magični štapići i čarolije" se ne nalaze ni u Rails - u, već je u pitanju sasvim običan web framework koji dolazi sa brdo funkcionalnosti out of the box. Svako je slobodan da ode na GitHub i zaviri ispod haube ako ga interesuje određena funkcionalnost, pa će bez problema da vidi kako radi bilo koja metoda iz Rails - a. Nema nikakve magije.

Ako već pričamo o magiji, ja bih rekao da "magija i čarolije" postoje i u bilo kom PHP frameworku, tipa Zend, itd. Poenta priče je da kad se uči PHP, ne ide se odmah na frameworke već se u početku sve radi od nule i ručno, što nije slučaj sa Rails - om zbog specifičnosti cele situacije kad je u pitanju Ruby. :)
[ plus_minus @ 06.10.2013. 01:03 ] @
Naravno da nema nikakve magije, to ne mora toliko da upada u oko, ja sam napisao da možda lupam povodom railsa. Hvala na prosećivanju povodom toga i tih nekih sitnih detalja, anyway, da je to neki frejmwork, a ne rails out of the box. :) Nisam nešto vičan progresivnom prisvajanju navodno veoma moćnih jezika, takoreći funkcionalnijih od php-a, trenutno, a onda kada se rodi potreba za dalje od weba, do tada će php/js/css taman i da dosade. Što se tiče frejmworkova u php-u, ja ne korstim ni jedan, ali znam kako funkcionišu i nisam siguran može li bukvalno za 15-20 minuta jedan gotov blog, bez css-a naravno, sa nekim php frejmworkom, što se meni baš, zasviđalo. A cenim i da je zanimljiviji od pythona. Ruby on Rails (with or without Rails, whatever) je inače, japanski proizvod, jel' da?
[ crnjin @ 06.10.2013. 11:35 ] @
Postoje te "čarolije" u Zendu 2, ali nisam baš njime ovladao, radio sam na nekom custom framework-u i sada se igram sa CodeIgniter-om (dosta sličnosti).
Tu je sve jednostavno i može odmah da se radi ali u tom "php - duhu", nema mnogo "čarolija".

A zend 2, moćna stvar ali i dalj ima premalo literature ...
[ Petar Petrović @ 06.10.2013. 14:23 ] @
Citat:
plus_minus:
Naravno da nema nikakve magije, to ne mora toliko da upada u oko, ja sam napisao da možda lupam povodom railsa. Hvala na prosećivanju povodom toga i tih nekih sitnih detalja, anyway, da je to neki frejmwork, a ne rails out of the box. :) Nisam nešto vičan progresivnom prisvajanju navodno veoma moćnih jezika, takoreći funkcionalnijih od php-a, trenutno, a onda kada se rodi potreba za dalje od weba, do tada će php/js/css taman i da dosade. Što se tiče frejmworkova u php-u, ja ne korstim ni jedan, ali znam kako funkcionišu i nisam siguran može li bukvalno za 15-20 minuta jedan gotov blog, bez css-a naravno, sa nekim php frejmworkom, što se meni baš, zasviđalo. A cenim i da je zanimljiviji od pythona. Ruby on Rails (with or without Rails, whatever) je inače, japanski proizvod, jel' da?


Nisam imao nameru da budem maliciozan, samo sam hteo da konačno progovorim po pitanju Rails - a i da stanem u njegovu odbranu, pošto sam posle 10 godina rada u PHP - u počeo intenzivno da se interesujem za Rails, a ovo je jedna od najčešćih stvari koje ljudi kažu u vezi njega. :-)

Istina je da u Rails - u može svašta nešto da se uradi za 20ak minuta, ali nije to poenta priče, takvi klipovi se zasnivaju na dosta unapred generisanog koda koji pretenduje da bude malo preopširan i težak za razumevanje, naročito ako si početnik, i većina Rails developera je protiv toga da se sve to generiše unapred pa da se onda prepravlja, mnogo je pametnije rešenje da ideš postepeno, kao što to radiš u Zendu na primer, jer ćeš onda mnogo bolje da skapiraš kako stvari zaista funkcionišu.

Što se tiče Pythona, imao sam prilike da zavirim u Django i prilično mi se sviđa to što sam video, Rails i Django su u mrtvoj trci već godinama i na kraju se sve svodi na lične afinitete. Zato uvek savetujem ljudima da probaju oba pa da se odluče, jer sve što može Rails može i Django i obrnuto, oba frameworka su dosta sazrela i jaka, sa malim razlikama u filozofiji i pristupu, ili je to bar moj utisak.

Inače, Ruby kao jezik jeste japanski proizvod, Rails već nije. :-)
[ plus_minus @ 06.10.2013. 17:32 ] @
Niko nije rekao da si ti maliciozan (bez obzira što koristiš mekintoša ili njihov OS :p, šalim se malo ) jednostavno, ne poznajem ruby dovoljno dobro, a to što sam video, dabome, taj video klip, je veoma interesting. U php-u radim skoro pa 3 godine.. i za sebe još uvek smatram da sam ništa drugo, no - php junior, ali dajem sve od sebe i alergičan sam na notice: a kamoli na fatal_error: . Trudim se da to NE POSTOJI u mom kodu i u rekordnom roku, sam, bez ičije pomoći, jer nam i ne treba (gotove dokumentacije i primera za izvoz) uspešno otklanjam. U tvom slučaju reče 10 godina akanja sa php skriptama, e to je već nešto. Tako ga i ja cenim. Godina gore/dole.. posle toga, videćemo šta dalje. Sintaksa je inače jako slična, u koji god jezik da progviriš, itd.. Pa da. Dakle, ovaj deo...

Citat:
Hvala na prosećivanju povodom toga i tih nekih sitnih detalja, anyway,


.. se i odnosio na fino kratko pojašnjenje o rubiju, ne o "mađijama" itd.

poz.
[ Petar Petrović @ 06.10.2013. 20:31 ] @
Generalno, PHP je prilično dobro plaćen na pozicijama koje zahtevaju bar nekakvo stvarno znanje, mada PHP programera ima k'o kusih pasa čiji je kvalitet veoma upitan. PHPom sam se bavio iz hobija, pisao sam sve i svašta u njemu ali nikad nisam to radio za pare, zbog fakulteta i raznih životnih okolnosti, ali sam proveo dobar deo života učeći ga, a onda jednostavno batalio celu tu priču jer me je pošteno smorio. Onda sam igrom slučaja dobio ideju da probam Rails i od prvog momenta sam se zaljubio u isti. :-)

Sve više se priča o tome kako je PHP malo primitivan za bilo kakav ozbiljniji razvoj, sa čime ja mogu delimično da se složim, ali itekako stoji da je PHP jezik koji je osmišljen za određeni skup stvari koje radi veoma dobro. Ako nekoga interesuje više na ovu temu, može da baci pogled na, recimo, sledeći članak:

http://software-gunslinger.tum...7131406821/php-is-meant-to-die