[ X15 @ 09.10.2013. 07:34 ] @
Pozdrav cenjeni prijatelji... U potrazi za rešenjem obratih se vama.
Dolazio sam do sličnih tema mada moj problem nisam uspreo rešiti.
U firmi funkcioniše mreža sa 10 uvek priključenih računara.Računari ( laptop ) koji se povremeno povezuju na mrežu ću zanemariti...4 računara su spojena LAN kablom a 6 računara na mrežu je povezano Wifi ruterom.
Sve radi sasvim dobro.Svi računari se vide u mreži,štampači funkcionišu,internet radi nesmetano na svim računarima.

- U mreži postoji računar za bekap i skladistenje sveka i svacega, spojen je LAN kablom direktno.

- Problem nastaje kada se nešto kopira između računara ili kad se vrši bekap i slicno.Maksimalan transfer ne prelazi 2mp/ps kako pisanja fajlova tako i čitanja...
Da sitacija bude jos luđa,kada krene transfer podataka, internet veza jedva da je živa ( bukvalno nije moguće otvoriti nijednu stranicu )

Svh 10 računara su Windows mašine.
LAN kabal je proveren i kvalitetan ... sve je instalirano CAT5e kablom.
Switch nije gigabitni... radi se o 3Com 2024 10/100 24 port.
Ruteri za wifi su klasika,,,
prvi: TP LINK WR543G
drugi: TP LINK 841ND

Nikako mi nije jasno zašto je sport transfer prodataka,a još me više zbunjuje to pucanje Internet konekcije kada krene transfer.
Intenet je Telekom ADSL 20mb.

[ Aleksandar Đokić @ 09.10.2013. 16:59 ] @
Speed/duplex mismatch?
[ X15 @ 10.10.2013. 06:04 ] @
Ne razumem :)
[ X15 @ 10.10.2013. 06:18 ] @
Uspeo sam resiti problem brzine.Transfer sada ide od 8-11 mb/ps,sto i nije lose.
Na svim racunarima sam postavio full duplex.Problem sa pucanjem konekcije u toku transfera nisam uspeo resiti.
[ valjan @ 10.10.2013. 07:43 ] @
Ako je sve povezano kroz taj jedan svič, izgleda je on usko grlo:

Citat:
Capacity (Gbps) /Throughput (Mbps): 4.8/3.6


Onaj prvi podatak nam kazuje da su svi portovi full duplex, pa to ne bi trebalo da bude problem, e sad throughput nije loš, ali u zavisnosti od toga koliki su ti tvoji backupi može predstavljati tačku gde dolazi do zagušenja, i zbog toga nije moguć ni pristup netu. Nisi nam napisao ni koliko su dugački ti kablovi ni da li su krimpani po nekom EIA/TIA standardu...
[ X15 @ 10.10.2013. 08:59 ] @
Najduži kabal ne prelazi 15ak metara a što se tiče krimpovanja kablova sve je rađeno po standardu EIA/TIA i raspored žica je na svakom od kablova boja sa bojom na drugom kraju.
[att_url]http://netinfo.uga.edu/netguide/eia568b.jpg

[ X15 @ 11.10.2013. 21:56 ] @
Ljudi jel zna neko zastu puca internet konekcija kada je trasnfer podataka u loklanoj mrezu u pitanjui ???? Sve ostalo sam resio,,,
[ valjan @ 12.10.2013. 04:49 ] @
Svičevi su kontrolisani hardverski, imaju posebno pravljene kontrolere baš za te svrhe (tzv. ASIC), i uglavnom se jedan ASIC koristi za upravljanje i kontrolu više portova. ASIC možemo posmatrati kao specijalizovani procesor, a procesori opet imaju radni takt, odnosno max broj operacija koje mogu izvesti u sekundi. Ako u tvom sviču jedan ASIC kontroliše četiri porta, i ti na ta četiri porta prikačiš i ruter, i wifi AP-ove, i fajl server na koji smeštaš backup, jasno je da ASIC neće stići sve da obradi i da će neko "ispasti" iz igre. Nemam pojma koliko tvoj svič ima ASIC-a, ako se ne varam on ime portove grupisane u 3 grupe po osam, pa probaj da "raštrkaš" opterećenije linkove tako da ih jednako rasporediš u te tri grupe, pa vidi ima li poboljšanja.

Druga stvar je da je ASIC uglavnom izuzetno brz, a paketi na potove stižu neravnomerno zbog svoje prirode, i zbog toga svičevi uglavnom imaju bafer u koji smeštaju sve pakete, pa ih ASIC periodično obradi i prosledi dalje. Problem je u slučaju kad je saobraćaj intenzivan a bafer mali, jer će onda bafer uvek biti pun, pa neki paketi neće moći ući u njega, samim tim moraće biti retransmitovani, a to utiče na brzinu komunikacije. Moguće da se i ovo dešava kod tebe, ali opet ne znam hardversku organizaciju tog sviča da bih ti rekao bilo šta konkretno, tako da kao prvo probaj sa drugačijom organizacijom portova na sviču, a kao drugo probaj sa jačim svičem (pozajmi, uzmi na revers,...) pa vidi ima li poboljšanja.