[ Aleksandar1987 @ 18.10.2013. 19:52 ] @
Pozdrav ljudi!

Potrebna mi je pomoc oko podesavanja Mikrotika (racunar sa Mikrotik OS-om). Do pre neki dan sam imao sve podeseno ali sa ADSL-om. Sad imam kablovski net pa bih isto to podesio da sljaka na kablovskom netu.

Mreza treba da ide sledecim redom:
1. Kablovski ruter u bridge mogu.
2. Mikrotik
3. Switch
4. Racunari

Napomena: Podesavanja bih odradio bez DHCP-a.

Hvala unapred!
[ yolja624 @ 18.10.2013. 19:57 ] @
Iskopcaj kablovski modem iz struje

Na WAN portu mikrotik rutera namjesti DHCP client

prikopcaj kablovski modem mreznim kablom sa wan portom rutera.

Popij kaficu

ukljuci napajanje u kablovski modem

i malo strpljenja.


Sto se tice LAN strane, dovoljno je da podesis maskaradu i podjelis ip adrese racunarima u mrezi kako ti pase, dal preko DHCP ili rucno, sasvim svejedno.
[ Aleksandar1987 @ 18.10.2013. 20:46 ] @
Uspeo sam druze. Sad me interesuje jedna stvar. Da li mora za torrent da se podesi nesto?

[Ovu poruku je menjao Aleksandar1987 dana 18.10.2013. u 22:45 GMT+1]
[ yolja624 @ 19.10.2013. 11:55 ] @
sta bi za torrent da namjestis? Forward porta ili da ga zabranis?
[ Aleksandar1987 @ 19.10.2013. 16:39 ] @
Da forvardujem port
[ yolja624 @ 19.10.2013. 17:07 ] @
/ip firewall nat
add action=dst-nat chain=dstnat disabled=no dst-port=(Zeljeni port) in-interface="WAN" protocol=tcp to-addresses=(IP PC na koji zelis da forwardujes) to-ports=(Zeljeni port)

Trebalo bi da radi.
[ Aleksandar1987 @ 20.10.2013. 16:16 ] @
Uh. Ja sam sve podesavao preko Winbox-a. Ovo preko konzole mi bas ne ide. :)
[ yolja624 @ 20.10.2013. 16:52 ] @
Winbox / new terminal
copy paste ono sto sam napisao plus ono sto treba da izmjenis (naziv WAN interface, IP i PORT)... :)
enter

Lakse nego preko winbox.
[ opmo @ 22.11.2013. 22:05 ] @
Da ne otvaram novu temu, radi se o slicnoj situaciji.

Povezao sam desktop i laptop racunar na mikrotik a onda na kablovski Thomson modem (Ikom). Mikrotik je RB600A, na ciji WAN port sam povezao kablovski modem, a na jedan od LAN portova, utp kablom, desktop racunar. Laptop racunar bih povezao preko WiFi mreze (na WLAN karticu u Mikrotik-u).

Desava mi se sledece: imam internet na oba racunara, onda u nekom trenutku pukne na laptopu recimo ili na desktopu, pa se ne vrati sve dok ne resetujem Mikrotik. Za to vreme, dok nemam internet na nekom od racunara, na Mikrotiku je normalno dostupan Internet (mogu da pingujem adrese sa Interneta i sl.). Ovo se ne desava na recimo 4h koliko je vreme za dobijanje nove IP kod provajdera i sl. vec bez nekog zakona. Jedino sto sam mogao da ustanovim je da ako prvo upalim desktop i sve ok, onda ponekad upalim laptop i kad on dobije Internet, desktop ga izgubi, ali ne uvek...

Kada prikljucim samo desktop racunar direktno na kablovski modem, ovo se ne desava (gubljenje Interneta).

Podesavanja Mikrotika su jednostavna, na WAN portu je DHCP klijent ukljucen, adresu uvek dobija od modema ok. Adresa na LAN portu/interfejsu je staticka (recimo 192.168.1.1/24), a naravno i desktop racunara isto. Ne pitajte me za masku sto je ta ako prikljucujem samo po jednog jos :) Na racunaru podesim adresu 192.168.1.2/24, gateway 192.168.1.1 (adresa LAN porta/interfejsa na Mikrotiku) i primarni DNS isto 192.168.1.1 (Adresa LAN porta na Mikrotiku). Mozda ova podesavanja na racunarima ne odgovaraju?

WLAN port/interfejs je postavljen kao DHCP server 192.168.2.0/24, adresa je 192.168.2.1, a gateway 192.168.2.1. Klijenti se kace bez problema u mrezu preko Mikrotika, ali je izlazak ili rutiranje na internet pitanje ponekad.

DNS su OK, dobijaju se od provajdera i ukljucena je opcija "Allow Remote Request".

U Firewall sam ubacio NAT Rule - Chain je "srcnat", a Action je "masquerade".

Moze li mi neko objasniti sta nisam dobro podesio da mi se desava prethodno navedeno.
Hvala unapred.