[ notebookFun @ 25.10.2013. 17:10 ] @
Na slikama se pojavljuju horizontalne linije dok su video snimci u redu.
Optika mi djeluje u redu. Da lije moguce da problem pravi dugme za slikanje, jer mi onaj krug sa programima djeluje labavo?

Evo kako igledaju slike.
[ valerijan @ 25.10.2013. 18:05 ] @
Imao sam (i imam još uvek) sličan/identičan problem sa aparatom Olympus FE-47. Nakon niza uradi sam testiranja i cifre (u Olymp servisu) od 85% cene novog i "boljeg" aparata sam odustao i kupio drugi...I dalje povremeno fotografišem tim Olympus-om, ali po nekim pravilima do kojih sam sam došao.

Proveri da li ti se to događa na svim položajima objektiva (zoom itd...) i da li tu možeš da dođeš do nekog obrazca.

Takođe, da li je izraženije kad je svetlost baš intenzivna. Kako se ponaša kad nakon startovanja fotografišeš mrak?

Flet kabl?

ovo je moj primer:
[ notebookFun @ 26.10.2013. 13:26 ] @
Testirao sam i primjetio, pri velikoj svjetlosti uopste se ne vidi nista na slikama. Aparat se isto ponasa na svim polozajima zuma.
Kada podesim ISO na 100, linije ima manje i slika je jasnija. Kada povecam na 1000, skoro se nista ne vidi.
Radio sam default podesavanja i kvar je hardverski 100%

Zamolio bih nekog da mi konkretno kaze sta bi mogao biti problem. Na ebay sam nasao povoljno komplet plocu za ovaj aparat pa me interesuje da li cu zamjenom rijesiti ovaj problem? Ili je u pitanju LENS, ili nesto treće?

Mislim da je CCD senzor pri kraju, da li sam u pravu?

[Ovu poruku je menjao notebookFun dana 26.10.2013. u 14:59 GMT+1]
[ miko.s @ 26.10.2013. 15:53 ] @
snimi jedan video. ako je on OK, onda ti je otišao mehanički shutter i moraš zamijeniti objektiv.
[ notebookFun @ 26.10.2013. 16:50 ] @
Video je dobar. Da li mehnicki shutter dolazi u kompletu sa objektivom, kao na slici ispod?

[ miko.s @ 26.10.2013. 16:59 ] @
da. kompakt aparati imaju shutter u objektivu.

kad budeš vadio ovaj, ustvari, kad budeš stavljao novi objektiv pazi da ne slomiš flat kabel, i da ne ogrebeš senzor.

prije nego naručiš novi objektiv, probaj ovoga razmontirati, možda se samo zakočio. to je jedna jako tanka i osjetljiva crna folija koja se ponekad savine ili zaglavi. nalazi se za zadnje strane objektiva, ili U objektivu ali opet sa zadnje strane.

[ notebookFun @ 07.11.2013. 22:35 ] @
Jesi li naovu traku mislio, ili moral skroz izvadit CCD.
Da li bi zamjena samo CCD senzora rijesila problem ili moram komplet LENS da mjenjam?
[ miko.s @ 13.11.2013. 20:13 ] @
? to je obična plastika koja štiti elektroniku.

promijeni cijeli blok s objektivom, najlakše je.
[ notebookFun @ 08.07.2014. 18:02 ] @
Evo danas uzeo malo da se igram sa aparatom i ponovo ga rasklopim. Skinem skroz CCD i rasklopim skroz objektiv. Sve lijepo sklopim i aparat proradio. Nema vise linija, radi super :)

Pozdrav.