[ igormil @ 26.10.2013. 22:20 ] @
Jedan od dobrih poduhvata kako se zaštititi od hakera i raznoraznih upada u računar je onemogućavanje otvaranje portova.Kada skidamo nešto preko torenta dobro je da smo otvorili port kako bi brže skinuli neki film na primer,ali posle bi trebali da ga zatvorimo.Interesuje me vaše mišljenje u vezi ove teme i kako bi to uradili na adsl modemu HG 530 Huawei.
Igor
[ anon142305 @ 29.10.2013. 08:06 ] @
Nisam mnogo upucen u ovo, ali mislim da mi je dovoljna zastita da koristim dobar zastitini zid (firewall).
[ Blue82 @ 29.10.2013. 17:30 ] @
A jos bolja zasita od hakera je da ne koristis torent za skidanje sumnjivih sadrzaja.
[ VlaK @ 29.10.2013. 19:29 ] @
Pitam se koliko vrede sajtovi poput ovoga u testiranju portova?
[ anon325 @ 29.10.2013. 21:31 ] @
Hej, Gibson i dalje radi
OK je njegov site, radi posao kako treba.

Inače, za igormil-a: zatvori sve portove sem bittorrent-a odnosno, nemoj ništa drugo da forwarduješ na svoju mrežu. Koristi proveren bittorrent klijent i proveravaj da li ima update-a zbog mogućih sigurnosnih propusta. Najbolje je da imaš jednu mašinu posvećenu samo bittorrentu pa, ako i upadnu, upašće u zatvorenu kutiju. Recimo, kupiš Raspberry PI, pokreneš qbittorrent i vozi...

Još bolja varijanta je da kupiš Asus RT-N16, staviš Tomato na njega i onda on sve radi
[ igormil @ 30.10.2013. 08:56 ] @
DA li da zatvorim port na adsl-u kada nešto skidam?Ja koristim Utorrent i uglavnom posećujem Pirathebay.Ovo zadnje mi nije jasno Canny što si napisao,da li možeš malo detaljnije da mi objasniš?
[ anon325 @ 30.10.2013. 10:12 ] @
Otvaranjem porta dobijaš na brzini download-a ali, naravno, povećavaš rizik da ti neko uleti u mašinu. Zato preporučujem da se postavi poseban računar koji će raditi samo bittorrent. Postoji nekoliko načina da to rešiš:
- Raspberry PI - low power Linux mašina
- router koji ima bittorrent klijent u sebi (Asus sa Tomato firmware-om izvršava transmission bittorrent klijent, na primer)
- virtuelna mašina u virtualbox-u; staviš je na bridge tako sa se vidi spolja, usmeriš bittorrent portove na nju i to je to

Po meni je najbolja varijanta sa Raspberry-jem pošto troši jako malo struje (do 5W) tako da nije problem da radi non stop. Prednost u odnosu na router je ta što, uglavnom, routeri imaju primitivne bittorrent klijente dok na Raspberry možeš da staviš šta hoćeš. Meni je, na primer, bitno da bittorrent klijent ima RSS podršku...

Naravno, svaki metod traži malo vremena da se ispravno konfiguriše ali ništa što ne može da se uradi za jedan vikend, koliki god da si početnik. Za sve postoji uputstvo na netu, a i forumi
[ Jing Jang @ 31.10.2013. 20:51 ] @
Možeš koristiti javno dostupne DNS poslužitelje kao filtere a to su Comodo DNS i Open DNS. Za podešavanje DNS se može uraditi ručno ili na ruteru (što sam ja uradio kod mene). Ja sam , kod mene, uradio sledeće kliknuo na Start, odabro Run i ukuco ncpa.cpl. Dobio sam prozor sa mrežnim konekcijama i kliknuo desnom tipkom miša na konekciju s kojom sam spojen na lokalnu mrežu i Internet ( obično Local Area Connection) te sam sa izbornika kliknuo na Properties. U popisu sam našao Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) za Windows 7,8 ili Internet Protocol (TCP/IP) za Windows XP te tu stavku dvokliknuo. Ukoliko je niste našli označite Use the following DNS server addresse te za Preferred DNS uneo 156.154.70.22 a za Alternate DNS 156.154.71.22 kako bi koristili Comodovu DNS uslugu. Ako se odlučite za Open DNS, onda se morate registrovati na službenim stranicama i istim postupkom kao primarni DNS unijeti 208.67.222.222, a za sekundarni 208.67.220.220 . Nakon toga možete testirati postavke i konfigurisati online račun.
http://s21.postimg.org/7q59qlybb/Capture_A.png
http://s18.postimg.org/tdutv7sfd/Capture_B.png
http://s24.postimg.org/ccotf61r9/Capture_C.png
http://s22.postimg.org/82xkzgm5t/Capture_D.png

[Ovu poruku je menjao Jing Jang dana 01.11.2013. u 07:50 GMT+1]
[ igormil @ 01.11.2013. 13:03 ] @
Ja koristim Windows-ov firewall i znači mogao bih da ukucam u mrežna podešavanja Open DNS kako si napisao?
I još nešto,sa Open DNS-om faktički biću sigurniji što se tiče eventualnih upada?
[ Jing Jang @ 01.11.2013. 14:15 ] @
Tako bi trebalo. Ja doduše koristim Comodo DNS i njega sam prikazao podešavanja u slikama. Dakle, Open DNS bi trebalo da bude mnogo sigurniji. Firewall možeš da koristiš normalno, dok Open DNS ti neće dozvoliti da otvoriš stranicu koja je sumnjiva...
[ anon325 @ 01.11.2013. 16:15 ] @
A kakve to veze ima sa bittorrentom?
[ Jing Jang @ 01.11.2013. 18:08 ] @
Tema je zaštita od hakera tj. upada na računar. Dakle, nisu u pitanju samo bittorenti.
[ jolemisa @ 02.11.2013. 01:52 ] @
"Google"je ubacioneki novi programu pretrazivac i ako neko pokusa sa strane da da udje na tvoju IP adresu,on ubaci veliko crveno upozorenje da je neko pokusao da udje u tvoj komp.Posalju i IP adresu odakle je pokusan ulaz u komp i zatrezi da zamenis pasword radi bolje zastite kompa.Meni se to desavalo nekoliko puta i posle obavestenja sam zamenio pasword i za sada nemam problema.Hvala googlu za to.
[ valjan @ 02.11.2013. 06:47 ] @
Ne verujem da je to Google uradio, imam poslednju verziju Chrome-a i ne vidim opciju za Intrusion Detection, sigurno si negde preuzeo third-party dodatak koji to radi, tako da bi bilo dobro da proveriš među dodacima koji je to tačno, pa da nam daš ime da ga proverimo.
[ jolemisa @ 02.11.2013. 15:10 ] @
Nista nisam preuzimao samo su mi jedan dan na googlu poslali obavestenje da je google ubacio program za njihovu pretragu i sutradan stize obavestenje da mi je neko pokusao uci u komp sa nepoznatom adresom i pitanjem da li poznajem tu adresu i dalje pise "Ne brinite Google stiti vas sistem.Ja sam samo trebao izabrati da li zelim da taj program radi ili da odbacim i kliknuo sa na Yes.Videcemo kako ce biti ubuduce.
[ Perlicaboss @ 02.11.2013. 15:57 ] @
Ako ti je to toliko bitna sigurnost plati licencu za Eset Smart Security 6 koji blokira skeniranje portova i jos mnogo toga , ukljuci Firewall , update-uj stalno komp i filmove gledaj u bioskopu...
[ jolemisa @ 02.11.2013. 18:07 ] @
Evo adresa pa pogledajte:http://www.informacija.rs/Vesti/Goog...ada-VIDEO.html
[ valjan @ 02.11.2013. 19:34 ] @
Link ti je neispravan, ako si mislio na ovu vest onda to nema nikakve veze sa onim o čemu pričamo...
[ Aleksandar Đokić @ 03.11.2013. 02:53 ] @
Ma on misli na gmail.
[ jolemisa @ 03.11.2013. 19:17 ] @
Izvinjavam se na losem linku,ali mi je zao sto nisam snimio poruku googla,kako je pokusano da se udje u moj komp. i tacna IP adresa odakle je dosao pokusaj i to vise od 5 puta u toku dana.I onda nastavlja poruka nije bas doslovce,ali ovako:Ako hocete da google stiti vas komp.pritisnite "Yes"ili odbijte.Ja sam kliknuo na Yes i vise nemam takvih poruka.A kada je IP adresa u pitanju sigurno nije u pitanju samo Gmail ili sta drugo vec Ceo komp.t.j. O.S.
[ igormil @ 03.11.2013. 20:43 ] @
Što se tiče kolačića,ja sam isključio kolačiće treće partije,da li je to po vama ok?
[ jolemisa @ 09.11.2013. 00:02 ] @
Najsigurnija zastita od tog zla je cesce menjanje lozinke i da lozinke budu sto komplikovanije.
[ Aleksandar Maletic @ 23.01.2014. 17:43 ] @
Ovo su neki elementarni koraci koje treba preduzeti da bi bilo zaštićeni.

http://www.informacija.rs/Clan...eri-ne-bi-voleli-da-znate.html
[ anon142305 @ 13.02.2014. 08:53 ] @
Citat:
ultraboy:
Ehh kad bi ti znao koliko je lako zaobici (firewall) odmah bi se predomislio:)


Sta, moj ZoneAlarm neko da hakuje, ma nema sanse! :P

Salim se - svakako verujem da je to moguce, mada nisam znao da je to bas tako lako.
Elem, mislim (demantujte me ako gresim) da je za prosecnog korisnika,
koji niti zna niti zeli da se mnogo udubljuje u svu tu problematiku,
dovoljno da bude oprezan gde klikce (sta instalira/pokrece) i ima updateovan neki firewall.

Jer, sta je alternativa? Da se sad bakcem programiranjem/snifovanjem/cime vec, da bih za par procenata bio bezbedniji...?
Ne znam, ali mi to deluje kao bespotrebno detaljisanje, koje bi vecini bilo neoptrebno.
[ ultraboy69 @ 13.02.2014. 08:53 ] @
Citat:
IUOP_1:
Nisam mnogo upucen u ovo, ali mislim da mi je dovoljna zastita da koristim dobar zastitini zid (firewall).


Ehh kad bi ti znao koliko je lako zaobici (firewall) odmah bi se predomislio
[ Mile-Lile @ 16.02.2014. 11:30 ] @
Citat:
ultraboy69: Ehh kad bi ti znao koliko je lako zaobici (firewall) odmah bi se predomislio:)
Citat:
ultraboy69: Ehh kad bi ti znao koliko je lako zaobici (firewall) odmah bi se predomislio:)

Hajde prosvetli nas da i mi naučimo nešto od tebe...
Mislim, tek prvi post na forumu a tako grandiozne izjave. Baš sam radoznao a ne vidim nijedan link ka toj tematici, niti smislen komentar...
ali hvala ti ti što si doprioneo diskusiji...
[ knez06 @ 05.03.2014. 12:05 ] @
Mislim da je ultraboy69 htio da nam kaže da je negdje došao do saznanja kako je to lako uraditi.

U pravu je IUOP_1. Došlo je vrijeme kada je čovjeku sasvim dovoljno da razmišlja.

Kao primjer ću navesti paralelu između surfovanja netom i šetanjem kroz šumicu:
Kada šetaš kroz šumu, uživaš i ne razmišljaš puno o opasnostima koje sve mogu da te snađu, ali ipak gledaš da ideš putićem kojim je neko drugi već prolazio.
Ako gdje naiđeš na neko šumsko voće možeš da se poslužiš, ali isto pripaziš da nije nešto opasno. I kada se krećeš šumom, vodiš računa o tome da ti noga ne upadne u kakvu rupu, i da ne praviš puno buke iz predostrožnosti zbog divljači...
Isto tako je i na internetu. Možeš opušteno da surfuješ, ali moraš negdje krajem oka da primijetiš i razne detalje, kako ne bi sebe doveo u nepriliku; Kada instaliraš aplikaciju, prvo pročitaj čemu ona sve služi i koje resurse i portove koristi. Tokom instalacije - ČITAJ ono što je napisano. Nije se niko to trudio da napiše da se ne bi čitalo!
Naravno, marketing i kontramarketing čine svoje, pa treba i toga biti svjestan.

Kao što ćeš pripaziti u šumi da ne praviš gluposti, da ne bi došao u neku vrstu opasnosti, isto tako povedi računa i dok koristiš internet ili instaliraš nove aplikacije.

Ilegalisanje i krekovanje tek su tema za sebe... Neki "čikica" je bio tako dobar da bi ti dao nešto što se inače plaća da koritiš besplatno... Zamisli, i taj neko ko pravi krekove i razbija algoritme koje su pravili veliki mozgovi to radi zbog osjećanja prema TEBI???!!! I misliš da nema nikakav interes u tome?

Ne budi ovca, samo razmišljaj!