[ Petar Petrović @ 27.10.2013. 18:12 ] @
Potrudio sam se da nađem neku sličnu temu, ali nisam uspeo, tako da moram da otvorim novu. Izvinjavam se unapred ako sam nešto propustio.

Elem, razmišljam se da uzmem Mac mini dedicated hosting kod jedne kompanije u USA. Nije da mi baš treba, ali se u poslednje vreme intenzivno igram sa Linux mašinama, pa hoću da probam i OS X u server varijanti.

Ideja je da se zakupi Mac mini i da se pazari OS X Server koji će onda da se, logično, instalira na mašinu. Vrlo dobro se snalazim u konzoli i to nije problem, međutim, ako sam dobro skapirao, mnoge stvari u OS X Serveru se mnogo lakše i brže odrađuju kroz GUI alate. Verujem da sve to može da se izvede i iz konzole, ali moje pitanje je sledeće: da li postoji neki softver koji mogu da stavim na svoj MacBook Pro, da se preko njega povežem na Mac mini i da radim administraciju sistema, a da ne otvaram full remote desktop konekciju jer bih hteo da uštedim na bandwidth - u?

Od mrežnih servisa bih podigao mail server, web server i još par sitnica, pa ako mi se sve to bude svidelo, kroz par meseci bih verovatno potpuno migrirao sa Linux VPS kante koju trenutno koristim u produkciji. Koliko sam uspeo da skapiram, OS X Server dolazi sa vrlo finim GUI alatima preko kojih se brzo i jednostavno otvaraju mail nalozi, dodaju kontakti i razne druge stvari. Međutim, koliko sam takođe skapirao, ti GUI programčići su integralni deo operativnog sistema. Interesuje me da li ti GUI alati mogu da idu i na običan OS X a da se onda samo povežem kroz SSH ili šta već na udaljeni server i radim administraciju bez otvaranja kompletne remote desktop konekcije?

Nadam se da sam dobro objasnio šta mi treba...
[ madamov @ 27.10.2013. 21:26 ] @
Kada instaliraš Mac OS X Server aplikacija za administraciju je Server.app koju kada startuješ te pita da li želiš da radiš sa lokalnim ili remote serverom. Drugo, svaki Mac ima ugrađen Remote Desktop Server koji radi preko VNC porta 5900 uz svoje specifične i ne opterećuje bandwidth preterano.

No, pravo je pitanje za šta hoćeš da koristiš Mac OS X Server mašinu? Naime, ta verzija OS-a je zamišljena kao server za jednu firmu ili organizaciju, a ne kao Internet server. Naravno, može da radi, ali mislim da bi se iskusan Linuxaš bolje snašao sa klot Mac OS X i radom iz komandne linije da mašinu namesti i optimizuje za internet server upotrebu.
[ Petar Petrović @ 27.10.2013. 21:35 ] @
Jednostavno, hteo bih da probam OS X u server varijanti, a pošto polako krećem ozbiljnije da se bavim iOS razvojem, sa dugoročnim planom da postanem i iOS i OS X developer, ideja da imam kontinualnu integraciju kroz Xcode na udaljenoj mašini mi deluje prilično primamljivo. A kad već pazarim server za to, nije loše da o istom trošku imam i full grade mail server koji će uvek da radi, a usput ne bi bilo loše da se drži i par sitnih sajtova sa malom posećenošću.

Svakako da Linux odlično odrađuje posao i koristim Linux VPS za sve gore navedeno (osim Xcode integracije, naravno), ali me kopka da probam to isto da uradim sa OS X Serverom i plus da usput dobijem fino upakovano CI rešenje za development.

Ono što meni u principu treba je Server.app za desktop OS X, dakle, da ga pokrenem sa MacBook Pro - a i da se nakačim na remote server i da radim administraciju da bih uštedeo na bandwidth - u. Naravno, ušteda bandwidth - a nije presudan faktor ali bih voleo ako mogu tako nešto da izvedem.
[ madamov @ 27.10.2013. 21:59 ] @
Za to je u redu, slobodno napred. Pretpostavljam da si video http://macminicolo.net ?
[ Petar Petrović @ 27.10.2013. 22:02 ] @
Video sam, mada su oni malo preskupi za moj džep, macstadium.com mi mnogo više odgovara po ceni, a i po resursima.

Prvo sam mislio da kupim Mac mini i da ga stavim ispod stola, ali sam onda skapirao da mi to budžet trenutno ne dozvoljava, a ovo mi je mnogo više prihvatljivo što se cene tiče, a i Internet konekcija je stabilnija, a vrlo verovatno i napajanje strujom.
[ madamov @ 28.10.2013. 09:01 ] @
Macminicolo je u Vegasu, tamo nema šanse da nestane struje. B)
[ Petar Petrović @ 28.10.2013. 18:02 ] @
I Macstadium ekipa je u Atlanti, nemam zamerki na struju. :-)