[ sheky @ 31.10.2013. 09:26 ] @
Elem, nisam zagovornik teorija zavere, ali posle niza korporativnih prekršaja gde su na neki način "navatani" počinjem da se mislim.

A ovo mi je jutros pobudilo pažnju

http://www.b92.net/tehnopolis/...13&mm=10&nav_id=771643

inače, podseća na neke radove drugih softverskih kompanija i preubrzano "bacanje" starih PC-a u određenim periodima

Baš me interesuje mišljenje forumaša

pozz
[ Ivan Dimkovic @ 31.10.2013. 09:35 ] @
Ne vidim nikakvu teoriju zavere - i Apple i Google razvijaju svoje nove OS verzije na buducim platformama u toku razvoja.

Za Apple je launch-platforma novi iPhone dok je za Google to Nexus uredjaj.

I, naravno, nove verzije OS-eva su napravljene tako da se oslanjaju prvenstveno na mogucnosti tog buduceg (u momentu razvoja OS-a) hardvera, dok trenutni uredjaji postaju "legacy" tj. bivaju podrzani ali sa kompromisima (u vidu performansi i/ili manje mogucnosti).

--

Reci da OSV-ovi time "cine stari hardver sporiji" je preterano. Niko kupca ne tera da predje na najnoviji OS po svaku cenu, a ako to ne uradi njegov telefon radi isto kao i kada je kupljen.

Nigde ne postoji garancija da ce vas trenutni uredjaj raditi podjednako brzo na OS-u koji biva izbacen sledece godine i u poredjenju sa telefonima/platformama za koje je taj novi OS prevenstveno pravljen.

U ovom konkretnom slucaju se prica o iPhone 4-vorci.

To je telefon iz 2010-te godine izmedju kojeg i danas je Apple izbacio 3 generacije telefona (4S, 5 i 5S). Mobilna tehnologija trenutno jako brzo napreduje i 3 godine su vecnost. Ocekivati da ce mobilni OS napravljen 3 godine kasnije raditi podjednako brzo nije realno.

Situacija ce se verovatno promeniti za nekoliko godina kada mobilni CPU-ovi dodju do zasicenja kao sto se to desilo u drugoj polovini prosle decenije sa PC platformom. Danas je moguce terati najnoviji Windows/Linux na PC platformi od pre 5-6 godina zato sto, jednostavno, kriva razvoja nije vise ostra vec je posustala zbog zrelosti trzista.

Kada mobilni procesori (tu mislim na CPU i GPU) udare termalne i procesne limite, prestace i rapidan skok u zahtevima mobilnih OS-eva.
[ Nedeljko @ 31.10.2013. 10:56 ] @
Samo jedna mala ispravka:
Citat:
Ivan Dimkovic: Niko kupca ne tera da predje na najnoviji OS po svaku cenu, a ako to ne uradi njegov telefon radi isto kao i kada je kupljen.

Neće da radi baš isto, jer ako nadogradi veb brauzer, to već nije isto, a ako ostane na starom (probaj danas mozilu), neće mu raditi sajtovi koji su prešli na kasniju verziju HTML-a itd.
[ Java Beograd @ 31.10.2013. 11:13 ] @
Pitanje je samo da li zaista postoji namerno ubačeno parče koda koje ispituje OS, i onda:
if OS == old then ubacuj_mrtve_petlje_radi_usporavanja()

Ako ovo postoji, onda je to za osudu.
[ sheky @ 31.10.2013. 12:02 ] @
Upravo se to i pitam, naravno da posle više godina ne može na novom softveru uređaj da radi isto - ali je tu ponekad razlika osetna za relativno kratko vreme.

Dobro de, nisam baš mislio na tako direktnu foru usporavanja - u to već ne verujem, ali mi se čini da se na nekim novim mogućnostima koje nisu fundamentalne za novi OS insistira, odnosno postaju nezaobilazne i samim tim izbacuju iz igre stari hardver.

pozz
[ xigma @ 01.11.2013. 01:11 ] @
I ja sam ovo primjetio.
Preporucio bih korisnicima Androida da instaliraju ES File Explorer, koji ima mogucnost bekapa aplikacija u .apk arhivu, tako da se mozete vratiti na neku od starijih verzija, ukoliko vremenom dodje do usporenja. Npr, za e-book readere je uglavnom svejedno je da li koristite verziju 2.5.1 ili 3.6.4 nekog app-a...

Sto se tice ovog sto Nedeljko kaze, za web, to je malo teze zaobici jer Internet diktira svoj tempo. Na starijim telefonima, jedino rjesenje je koristiti Operu Mini, koja radi pre-rendering na serveru, i dosta 'kvari' interaktivnost i izgled stranice, ali za pregled pretezno tekstualnih stranica tipa forumi/vijesti i sl. je sasvim ok.