[ igormil @ 09.11.2013. 12:52 ] @
Interesuje me u cilju bezbednosti i sigurnosti,da li je bolje postaviti kućnu ili javnu mrežu?
Kući imam jedan desktop računar koji je povezan na internet preko adsl-a.
Igor
[ yolja624 @ 09.11.2013. 13:47 ] @
Izvini, ali ne kapiram sta tebi treba? Da bi ti neko pomogao, moraces malo da se potrudis oko opisa problema.
[ calexx @ 09.11.2013. 14:08 ] @
Hm, windows 7 i ponuđene tri vrste mreže. A može li pre toga odgovor, da li si pročitao detaljne opise tih ponuđenih mreža i da li si prepoznao svoju varijantu u njima ili hoćeš da izabereš napamet tj po nečijem savetu?
[ yolja624 @ 09.11.2013. 19:06 ] @
^ a na to je mislio?

@ igormil
Sta god da stavis sve jedno ti je, jer taj winblows firewall i nije nesto... Predlazem da nabacis Kaspersky Internet Security ili bilo koji drugi slican prozivod
[ igormil @ 09.11.2013. 21:20 ] @
Prilikom prvog povezivanja na internet, Win 7 nam ponudi 3 mreže i pitao sam vas šta je po vama najbolje?
Imam jedan računar kući i koristim adsl.
[ valjan @ 09.11.2013. 22:04 ] @
Dobiješ pitanje da li računar koristiš kod kuće, na poslu ili u nekom Internet kafeu, i tebi treba pomoć oko odgovora? Čekaj da vidim, ako si kod kuće, treba da odabereš, hm..., mislim..., ne, nemoj mi pomagati, setiću se sam... paaaa... da nije možda ispravna opcija: "na poslu"?

Šalu na stranu, ovaj odabir utiče na to šta će Windows firewall propuštati, što ti uvek možeš zaobići ručnm podešavanjem pravila u firewall-u, tako da ti ovde niko ne može dati tačan odgovor jer nemamo pojma ni kakve aplikacije/servise koristiš, ni šta je tebi važno da bude dostupno sa obe strane firewall-a, ni da li si nešto već ručno prepravljao. Ili bolje reći, na ovakvo pitanje ne postoji tačan odgovor jer se situacija menja od računara do računara i od korisnika do korisnika. Pogledaj šta je kod tebe dozvoljeno/zabranjeno u podešavanjima za firewall za svaki od ova tri slučaja, pa ćeš onda i sam znati odgovor.
[ Predrag Supurovic @ 10.11.2013. 02:02 ] @
Ako izaberes kucnu mrežu, firewall se nećenešto mnogo truditi da štiti računar jer se nalazi u prijateljskom okruženju. Ako odabereš javnu mrežu firewall će smatrati da j eu negostoljubivom okruženju i trudiće da zaštiti računar. Posledica takve zaštite je da ti neki servisi možda neće raditi jer će ih firewall blokirati.
[ bachi @ 10.11.2013. 09:19 ] @
... a u oba slučaja možež da dodaš izuzetke koji će neki program/port da ima ulaz/izlaz.
[ igormil @ 10.11.2013. 18:11 ] @
Firewall mi je po defaultu uključen, Windowsov i nisam ga ništa podešavao,koristim Avast i Malwarebyte,ne znam šta bih još tu mogao dodati ili podešavati.Ako imate još neku ideju kažite mi.
[ yolja624 @ 10.11.2013. 20:22 ] @
Generalno - nista posebno nema da podesavas, posto si na ADSL, i vec si iza "NAT". Da bi neko "spolja" dosao do tvog racunara, mora biti forwardovan neki port na adsl-u. A to naravno neces napraviti ako nemas bas neku potrebu.
Puno je bitnije da "odlazne" konekcije od tebe ka NET-u budu pod kontrolom jer to taj ADSL nece spreciti. E tu vec ni winblows fw nije neko rijesenje, jer se zlonamjerni programi lako obracunaju sa njim i zaobidju ga kao da nije tu. Opet, kazem, KIS ili nesto slicno je vrlo dobra zastita. Windows FW nije.
[ bachi @ 10.11.2013. 22:16 ] @
Čak ni ovo?
[ igormil @ 10.11.2013. 22:16 ] @
Kada skidam nešto sa torenta,imam max.brzinu,u donjem desnom uglu se vidi zeleni krug koji je čekiran,znači sigurno mi je otvoren neki port na adsl-u.
[ yolja624 @ 11.11.2013. 05:19 ] @
Citat:
igormil: Kada skidam nešto sa torenta,imam max.brzinu,u donjem desnom uglu se vidi zeleni krug koji je čekiran,znači sigurno mi je otvoren neki port na adsl-u.

udjes u podesavanje adsl i pogledas malo po opcijama. Ne bi trebalo, po defaultu, da ima bilo sta forwardovano.
Pogledaj Commodo firewall na http://personalfirewall.comodo.com/
Besplatan je i jaci od win fw 100%

@ bachi
nisam rekao da ne postoje opcije da se "nesto uradi" vec da on nema potrebu da tamo pipa bilo sta. U nastavku sam objasnio sta i kako. Za inbound konekcije, sakriva ga NAT na adsl, za outbound konekcije, po meni, windows fw je lose rjesenje jer kojekakve karakondzule se sa tim lako izbore. Dokazano.
Ajde sto treba njemu sto jednostavnije objasniti, ali sto tebi?
[ Aleksandar Đokić @ 11.11.2013. 08:44 ] @
Citat:
Kada skidam nešto sa torenta,imam max.brzinu,u donjem desnom uglu se vidi zeleni krug koji je čekiran,znači sigurno mi je otvoren neki port na adsl-u.


UPnP?