[ Blue NS @ 14.11.2013. 23:00 ] @
Da li ima neko da podeli iskustvo vezano za emigraciju u Holandiju?

Planiram da odem tamo sa nesto ustedjenog novca, nadjem skromniji smestaj i trazim posao za koji za pocetak nije potrebno znaje holandskog jezika (vlasnik sam madjarskog pasosa) - posto je izgleda nemoguce naci posao odavde...

Dobrodosli su saveti u vezi posla, agencija za zaposljavanje, smestaja i ucenja jezika.

Hvala unapred


[ madmax-wifi @ 15.11.2013. 21:37 ] @
I mene zanima... :)
[ Nemanja @ 16.11.2013. 21:43 ] @
Zavisi u kojoj struci trazis posao.
[ Blue NS @ 16.11.2013. 22:40 ] @
Pretpostavljam da posto jos uvek ne znam jezik, da nemam mnogo izbora...

Inace imam iskustva u bankarstvu, administraciji, fotografiji , kao poslovni sekretar, (i neki srednji nivo u 3d vizualizaciji) ...i dobro znanje engleskog jezika

:) Za pocetak ne mora biti cak nista ni ovo od gore navedenog...


[ Nemanja @ 16.11.2013. 22:46 ] @
Da li si probao ovaj http://www.togetherabroad.nl/ sajt ? Imas sirok izbor poslova rasporedjen po jezicima.
[ Blue NS @ 16.11.2013. 22:54 ] @
Hvala.

Vidim da im razlicitih poslova za english speaking, cak i croatian speaking...

[ Blue NS @ 17.11.2013. 18:31 ] @
Ako neko ima jos neke korisne informacije da podeli, veoma su dobrodošle.

Inače sam žensko, pa neki tezi fizički poslovi, i ne bi odgovarali. :)
[ Nach @ 17.11.2013. 18:57 ] @
Ako ne griješim, pošto autor ove teme ima mađarski pasoš a Holandija nema više vizu i ograničenje za Mađarsku, on ne treba radnu dozvolu za rad u Holandiji.
[ Blue NS @ 17.05.2014. 18:45 ] @
Ako neko ima da podeli iskustvo vezano za posao u Holandiji bilo bi lepo...:)
[ KatarinaB @ 15.12.2014. 14:46 ] @
Ako je neko skoro otišao u Holandiju preko Blue Card programa ili Dutch Highly Skilled Migrant programa, bila bih zahvalna za sve informacije i iskustva. Prvenstveno me interesuje kako ide spajanje porodice u slučaju da moj muž dobije posao na taj način. Hvala! :)
[ Skaarj @ 15.12.2014. 20:56 ] @
Prvo nadjes posao u NL kod kvalifikovanog poslodavca, posle ide jako lako. Partner (i eventualna deca) dobija radnu dozvolu istovremeno kad i nosilac vize. Dogovori se sa poslodavcem da pokrije troskove aplikacije. Procedura traje mesec-dva. I to je to.

Vise imas ovde.
[ KatarinaB @ 16.12.2014. 08:29 ] @
To zvuči divno! Znači, u Holandiju je bolje je ići preko ovog Highly Skilled Migrants programa nego preko Blue Card programa?
[ Skaarj @ 16.12.2014. 20:27 ] @
Uslovi za Highly Skilled Migranta su jednostavniji i verujem da je procedura brza od one za Blue Card.
[ svetla @ 16.12.2014. 20:38 ] @
A koi su uslovi za Highly Skilled Migranta moze li neka web stranica Svetlana Bozovic
[ bananaphone @ 16.12.2014. 21:33 ] @
https://ind.nl/EN/business/emp...equirements/Incomerequirements

Ako dobijete posao u NL sa statusom skilled migrant-a, vasa porodica takodjer dobija sve papire, sa tim sto vasa viza vazi samo za poslove koji su kvalifikovani za skilled migrant-a, dok vas partner moze da radi bilo gde za bilo koje pare. Pored toga skilled migrant ima pravo na manji porez prvih 8 godina: http://www.iamsterdam.com/en/l...migrants/thirty-percent-ruling
A moze zajedno sa partnerom, samo da zameni srpsku vozacku dozvolu za holandsku (sto inace nije moguce).
[ svetla @ 17.12.2014. 08:52 ] @
moze li aplikacija za ne eu graganina makedonija
[ svetla @ 17.12.2014. 09:01 ] @
Highly skilled migrants, click here moze neko da mi otvoru ovu mail adressu
[ svetla @ 17.12.2014. 09:02 ] @
E-mail adresses for recognised sponsors
There are various e-mailadresses available to recognised sponsors.
If you have a (general) question about:
Highly skilled migrants, click here
Scientific researchers, click here
Paid employment, click here
European blue card, click here
Exchange, click here
Au pair, click here
Study (mvv-exempt nationalities), click here
Study (mvv required nationalities), click here
[ LjiljaDenis @ 23.01.2015. 12:20 ] @
Da li mora prvi da se nadje posao pa onda da se ode kao skilled migrant? Kakvi su uslovi za zivot tamo, plate, ljudi... Imate li neku preporuku u koji grad da se ode, da nije previse veliki i koji je siguran za porodicu sa detetom.
[ bananaphone @ 27.01.2015. 09:26 ] @
Citat:
LjiljaDenis: Da li mora prvi da se nadje posao pa onda da se ode kao skilled migrant? Kakvi su uslovi za zivot tamo, plate, ljudi... Imate li neku preporuku u koji grad da se ode, da nije previse veliki i koji je siguran za porodicu sa detetom.


Pogledajte linkove u mom prethodnom postu, potrebno je da nadjete posao i to kod poslodavca koji je registrovan za zaposljavanje skilled migranata (maltene sve IT firme), sa platom koja je veca od pomenute granice (opet pitanje je da li vredi i dolaziti za manje para). Zahtev za vizu i radnu dozvolu podnosi ovlasceno lice u Holandiji, za to vreme osoba za koju aplicira za vizu mora da bude van Holandije.
Pa troskovi zivota su naravno veci nego u Srbiji, pogotovo za decu, vrtic je kriminalno skup, rente stanova su visoke itd. Ali u principu plate u IT-u su visoke i trebale bi sve to da pokriju. Za ostale struke stvarno nemam informaciju.
Sto se stanovanja tice, mislim da je prioritet da najpre dobijete posao, pa onda od zavisnosti gde vam je posao, trazicete u okolini i smestaj, sta znaci ako ja sad kazem Leiden, a vi dobijete posao 200km od Leiden-a.
Po meni Holandija je dosta pitoma zemlja, i postoji velik broj malih i velikih gradova u kojima se moze lepo organizovati zivot sa porodicom. Cak i veliki "problematicni" gradovi, naravno kao i vecina gradova na zapadu, imaju svoj "problematicni" deo, gde zaista nije dobro, ali i imaju i deo gde je zivot jako opusten i siguran, a "prelivanje" izmedju dobrih i losih krajeva maltene i ne postoji.
[ radenl @ 09.08.2015. 16:52 ] @
Od skoro sam clan. Interesuje me procedura o plavoj karti i o migaciji za visokokv. Ispunio sam formular u ind i poslao. Diploma mi je priznata u nl , biolog po struci. Dobro govorim holandski.
Hvala.
[ bananaphone @ 11.08.2015. 18:57 ] @
Citat:
radenl: Od skoro sam clan. Interesuje me procedura o plavoj karti i o migaciji za visokokv. Ispunio sam formular u ind i poslao. Diploma mi je priznata u nl , biolog po struci. Dobro govorim holandski.
Hvala.


Pogledaj linkove koje sam postavio ranije na ovoj temi. Mislim da najpre moras naci posao u firmi koja ima pravo da uvozi visoko kvalifikovane radnike (postoji spisak firmi na IND-u), pa kad dobijes posao, firma treba da aplicira za papire za tebe, dok si ti u Srbiji. Mozda postoje i drugi putevi, ali sve ljude koje ja znam u IT-u u NL, su dosli ovako (najpre dobiju posao-firma trazi papire).
[ aleksandaraleksandar @ 09.01.2016. 23:39 ] @
ima li neko iskustva sa NL HR agencijama u IT?

interesuju me i istraživačke IT pozicije...
[ bananaphone @ 15.01.2016. 07:23 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar: ima li neko iskustva sa NL HR agencijama u IT?

interesuju me i istraživačke IT pozicije...


Ja nemam mnogo iskustva, ali u krugu ljudi u kojem se krecem najlakse se dolazi na vise support pozicije a i relativno su dobro placene. U mom timu (nije support, ali daleko je od bilo kakvog istrazivanja) radi doktor nauka iz fizike sa Lomonosov-a, u support-u radi jos jedan phd iz Turske. Mozda ti je jednostavnije da dodjes ovde na neku support poziciju pa u sledecih par godina pronadjes nesto sto bi ti vise odgovaralo, dok si ovde...
[ Blue NS @ 06.02.2016. 11:36 ] @
Donela sam odluku da se preselim u Holandiju. Za pocetak imam nesto novca dok ne nadjem posao.

Prva stvar koju treba da resim je stanovanje.

Medjutim izgleda da to nije uopste jednostavno. Naime ne moze se iznajmiti stan ako nemas posao najmanje mesec dana, ...a posao ne mozes naci ako ne zivis tamo :)

Jako bi mi koristio neki savet kako da nadjem smestaj prvih par mesec dok jos nemam prvi payslip odnosno se na zaposlim.

[ madmax-wifi @ 06.02.2016. 21:45 ] @
Citat:
Blue NS: Donela sam odluku da se preselim u Holandiju. Za pocetak imam nesto novca dok ne nadjem posao.

Prva stvar koju treba da resim je stanovanje.

Medjutim izgleda da to nije uopste jednostavno. Naime ne moze se iznajmiti stan ako nemas posao najmanje mesec dana, ...a posao ne mozes naci ako ne zivis tamo :)

Jako bi mi koristio neki savet kako da nadjem smestaj prvih par mesec dok jos nemam prvi payslip odnosno se na zaposlim.

Nisam jos definitivno odlucio... Hag me dosta privlaci..
Stanovanje (soba) za pocetak sto sam gledao:
Kamernet
www.airbnb.com
www.facebook.com/groups/denhaag.housing/
www.facebook.com/groups/1543292529248216/
www.facebook.com/groups/2406969948/
Poslovi:
www.werk.nl
www.monsterboard.nl
www.jobbingmall.nl
www.jobnews.nl
www.vacaturebank.nl
Blogovi:
http://dutchreview.com/featured/moving-to-the-netherlands
https://expatscientist.wordpre...fore-moving-to-the-netherlands

Bilo bi korisno cuti i poneki savet od ovih koji su vec tamo...



[Ovu poruku je menjao madmax-wifi dana 07.02.2016. u 00:03 GMT+1]
[ zzz030 @ 07.02.2016. 11:53 ] @
Pretpostavljam da oboje imate EU pasose?
[ madmax-wifi @ 07.02.2016. 12:09 ] @
Citat:
zzz030: Pretpostavljam da oboje imate EU pasose? :)

Ja imam... (steta da stoi u fioci neiskoristen)
[ Blue NS @ 07.02.2016. 13:33 ] @
Potpuno isti odgovor kao sto je dao madmax-wifi :)
[ Blue NS @ 07.02.2016. 13:35 ] @
Mene interesuje Rotterdam oblast.
[ bananaphone @ 20.02.2016. 22:01 ] @
Citat:
madmax-wifi: Ja imam... (steta da stoi u fioci neiskoristen)


Citat:
Blue NS: Potpuno isti odgovor kao sto je dao madmax-wifi :)


Nije da sam neki ekspert, ali ako hocete da radite van IT-a, stvari oko jezika se drasticno menjaju u NL, i mislim da je naci neki normalan posao jako tesko bez solidnog znanja jezika, cisto da se dobro raspitate, ako imate ikog ovde lokalno, pre nego sto zapucate u prazno.

+ Vodite racuna ako imate HR pasos da je, NL jedna od zemalja koja ne dopusta slobodan rad HR drzavljanima, stvari se lakse nego sa SR pasosem, ali opet...
[ madmax-wifi @ 21.02.2016. 23:32 ] @
Citat:
bananaphone: Nije da sam neki ekspert, ali ako hocete da radite van IT-a, stvari oko jezika se drasticno menjaju u NL, i mislim da je naci neki normalan posao jako tesko bez solidnog znanja jezika, cisto da se dobro raspitate, ako imate ikog ovde lokalno, pre nego sto zapucate u prazno.

Raspitao sam se oko toga, nema nista od zapucavanja u prazno posto bas dosta para treba. (nije HR pasos)
Dali znas mozda, dali ima nekih programa za integraciju (ucenje jezika itd...) i posle kolko provedenog vremena ih holandija nudi eu gradjanima?
Kod registraacije u gemeente dali treba jos nesto osim pasosa i kolko se ceka na BSN?
Kakvo je stanje sa srpskim dozvolama?

[Ovu poruku je menjao madmax-wifi dana 22.02.2016. u 00:43 GMT+1]
[ bananaphone @ 22.02.2016. 06:39 ] @
Citat:
madmax-wifi: Raspitao sam se oko toga, nema nista od zapucavanja u prazno posto bas dosta para treba. (nije HR pasos)
Dali znas mozda, dali ima nekih programa za integraciju (ucenje jezika itd...) i posle kolko provedenog vremena ih holandija nudi eu gradjanima?
Kod registraacije u gemeente dali treba jos nesto osim pasosa i kolko se ceka na BSN?
Kakvo je stanje sa srpskim dozvolama?

[Ovu poruku je menjao madmax-wifi dana 22.02.2016. u 00:43 GMT+1]


Koliko sam shvatio ne postoji potpuno isti program za integraciju kroz celu NL, u Ams postoje neke besplatne radne grupe gde mozes da vezbas Holandski, nisam nikad bio, jedna devojka koju poznajem kaze da je ok, ali nema nista u obliku klasicnog kursa, koliko ja znam u Ams - kurseve placas. Imas Dutch na duolingo.com, pa kuckaj 10-15min na telefonu pre nego sto krenes ovamo.
Postoji nesto sto se zove "indikacija" za malu decu koje daje GGD (ovo je za 90% indikacija, postoje jos neke organizacije koje mogu da daju indikaciju, ali otom potom), ispod 4 godine, sa tim ti grad subvencionise predskolsko - da se dete integrise, koje krece sa 2.5g, pre je bilo automatski za sve strance, pa cu poostrili pre par godina samo za decu koja zaostaju u razvoju (recimo ne pricaju u skaldu sa godistem ni srpski), pa su sad valja opet olabavili, to je u prinicpu dobra fora posto je vrtic kriminalno skup.
Joj ne secam se za prijavu 100%, bilo je davno, mislim da ti treba potvrda o kupljenom/iznajmljenom stanu (ako nije na tvoje ime - pitaj jel mora da ide sa tobom nosioc ugovora) i pasos, mislim da BSN dobijes odmah na licu mesta, nije bilo nekog mudrovanja. Licna karta koliko sam sad skontao sad vise nije ni obavezna za gradjane EU, nego posle 5g ovde mozes da trazis trajnu boravisnu ili drzavljanstvo.
Srpske dozvole nisi mogao da prevedes u NL, osim ako nemas 30% rulling - odnosno ako si "highly skilled migrant" - tad mozes da prevedes i partnerovu dozvolu na svoj 30% rulling.

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 22.02.2016. u 13:12 GMT+1]
[ bananaphone @ 01.03.2016. 13:19 ] @
EDIT: Postoji mogucnost da grad plati kurs, u gemeente-u pitajte odmah kod prijavljivanja, posto se na kurs ceka, treba imati neko predzanje itd...
[ madmax-wifi @ 01.03.2016. 17:01 ] @
Citat:
bananaphone: EDIT: Postoji mogucnost da grad plati kurs, u gemeente-u pitajte odmah kod prijavljivanja, posto se na kurs ceka, treba imati neko predzanje itd...

Hvala za info.
Trenutno je najveci izazov pronaci posao samo sa znanjem engleskog i to jos iz srbije... :)
[ bananaphone @ 01.03.2016. 20:25 ] @
Citat:
madmax-wifi: Hvala za info.
Trenutno je najveci izazov pronaci posao samo sa znanjem engleskog i to jos iz srbije... :)


Ako vam je struka IT i trazite posao u nekoj od velikih firmi - nije problem...
[ madmax-wifi @ 01.03.2016. 22:30 ] @
Nazalost nije.
[ eliksir189 @ 04.04.2016. 11:22 ] @
Dobio sam drzavljanstvo Slovenije (EU) na osnovu porekla, ali nisam do sada radio ni boravio u EU.
Planiram do kraja meseca ici u Holandiju i ostati tamo da zivim ako mi se svidi. Imam poznanika koji ce mi pomoci za neki obican posao naravno za pocetak.
Moje pitanje je vezano za suprugu i dva deteta. Da li njih (imaju samo nase pasose) ja mogu dovesti na svoj EU pasos i kada se sredim malo i uzmem stan na svoje ime?
Koji nivo znanja jezika supruga treba da polozi da bi mogla raditi regularno, ili to nije uslov za njenu radnu vizu?
Deca pretpostvaljam mogu normalno ici u skolu.
[ bananaphone @ 12.04.2016. 13:59 ] @
Citat:
eliksir189: Dobio sam drzavljanstvo Slovenije (EU) na osnovu porekla, ali nisam do sada radio ni boravio u EU.
Planiram do kraja meseca ici u Holandiju i ostati tamo da zivim ako mi se svidi. Imam poznanika koji ce mi pomoci za neki obican posao naravno za pocetak.
Moje pitanje je vezano za suprugu i dva deteta. Da li njih (imaju samo nase pasose) ja mogu dovesti na svoj EU pasos i kada se sredim malo i uzmem stan na svoje ime?
Koji nivo znanja jezika supruga treba da polozi da bi mogla raditi regularno, ili to nije uslov za njenu radnu vizu?
Deca pretpostvaljam mogu normalno ici u skolu.



Procitajte ovo detaljno:

https://ind.nl/EN/individuals/...ard/eu/third-country-nationals


Jezik koliko ja znam nije uslov, trebalo bi da zena ima pravo da radi bez ikakvih restrikcija, druga stvar je naci normalan posao a da pri tom ne znate jezik... Davno sam citao ovo - ali mislim da su svi odgovori vec napisani tu.

Najveci problem ja mislim da je to sto morate imati posao - ugovor valjda na min 12 meseci - da bi i familija mogla da dodje - ali opet nemojte me drzati za rec, nego procitajte dokument.
[ eliksir189 @ 15.04.2016. 11:52 ] @
Income requirements
For most purposes of stay you (the sponsor) have to meet the income requirements. You have to show you have sufficient long-term means of support for at least 12 months at the start of the procedure.

Mislim da je to taj detalj, trazi se garancija da mozes izdrzavati porodicu.
[ bananaphone @ 15.04.2016. 12:30 ] @
Citat:
eliksir189: Income requirements
For most purposes of stay you (the sponsor) have to meet the income requirements. You have to show you have sufficient long-term means of support for at least 12 months at the start of the procedure.

Mislim da je to taj detalj, trazi se garancija da mozes izdrzavati porodicu.


I ja mislim - i neko mi je bio pomenuo pre da treba odmah da se aplicira ako dobijete ugovor na odredjeno - 12 meseci, jer ako prodje par meseci - vise nemate "at least 12 months "...
[ eliksir189 @ 15.04.2016. 12:54 ] @
Procitao sam da najduze 90 dana traje procedura za spajanje supruznika. Nisam detaljno istrazivao da li preko ambasade ili direktno u Holandiji predavati papire. Pretpostavljam da i za decu ide istovremeno procedura kao i za supruznika.
Hvala na informacijama.
[ bananaphone @ 15.04.2016. 13:18 ] @
Citat:
eliksir189: Procitao sam da najduze 90 dana traje procedura za spajanje supruznika. Nisam detaljno istrazivao da li preko ambasade ili direktno u Holandiji predavati papire. Pretpostavljam da i za decu ide istovremeno procedura kao i za supruznika.
Hvala na informacijama.


Mi smo isli preko potpuno 10-te procedure, tako da je mozda najbolje da proverite sve sa IND-om koja je procedura za vas, mozete ih pozvati telefonom - svi pricaju engleski jezik, u principu su uglavnom ljubazni, ali ne uvek 100% tacni preko telefona.
[ JackW @ 15.02.2017. 15:27 ] @
upravo sam se cuo sa Und.......es agencijom za recruitment.
kazu da njihovi klijenti traze radnike sa work permit.
Da li mogu da odem u holandiju kao turista i tamo trazim posao kao programer?
ili treba da se prijavim za holandsku radnu vizu u beogradu pa onda odem u holandiju?
[ bananaphone @ 15.02.2017. 17:03 ] @
Mozes ici u NL kao turista i traziti poslove.
Ali da bi radio treba ti work permit, a procedure za work permit je vec objasnjena, ako hoces da dodjes kao highly skilled migrant (a veruj mi - hoces), onda poslodavac aplicira za vizu dok si ti u Srbiji. Tako da dodjes na interviju, prime te, spakujes se u Srbiju dok ne dobijes work permit, onda ti ambasada udari nalepnicu u pasos i vratis se nazad u NL.
Ja pricam kako je bilo pre 6-7 godina, tako da proveri da li se nesto promenilo u medjuvremenu...

Za agencije sam ti pomenuo da mnoge i ne znaju da im klijenti hoce da dovode ljude iz Srbije, pa te odkace i za poslove gde bi te poslodavac i primio...
[ JackW @ 08.04.2017. 17:02 ] @
Citat:
bananaphone:  ako hoces da dodjes kao highly skilled migrant (a veruj mi - hoces), onda poslodavac aplicira za vizu dok si ti u Srbiji.

Ne ispunjavam uslove za highly skilled migranta kada je rec o plati. Ja sa 8 meseci iskustva ne mogu da budem unajmljen za € 4,324 gross per month
sa ind-ovog sajta
Citat:
Highly skilled migrants 30 years or older

€ 4,324 gross per month

Nista nije bolje ni sa blue card
Citat:
European Blue Card holders

€ 5,066 gross per month

Sta da radim? Moze li se nekako u NL sa nekom drugom varijantom? Moze li nekako proko braka ugovorenim preko advokata? Do sada nisam imao srece sa rekruterima poslao sam 50-ak mailova sa CV-jem i referencama i samo dva rekrutera su me kontaktirala. Sve ostalo su ponude za posao preko newslettera.
[ bananaphone @ 11.04.2017. 20:44 ] @
@JackW - jel imas preko 30g?

Ima sigurno 500 drugih varjanti, ali ja ih ne znam, pa ne mogu da ti pomognem, pricam samo ono sto donekle znam kako funkcionise, ali definitivno ovde ima mnogo nasih ljudi koji ni ne znaju sta je "highly skilled migrant" niti ih interesuje a ocigledno su uspeli da dodju i da zive ovde...
[ kenks @ 29.04.2017. 00:17 ] @
Pozdrav svima i hvala na korisnim informacijama. Dobio sam poziv za razgovor od jedne kompanije iz Ajndhovena.
6 godina radim kao projektant industrijskih postrojanja u domenu energetike i automatike pa me interesuje da li neko moze da mi kaze kave uslove mogu da ocekujem, za koliku neto platu mogu da pregovaram, kakvi su uslovi za zivot u Ajndhovenu (renta stana, komunalije...)? Nemam EU pasos, pa ako bi me kojim slucajem primili koliko bi trajalo sredjivanje papirologije... Svaka informacija bi mi bila od koristi. Hvala unapred!!!
[ Branko Santo @ 29.04.2017. 05:52 ] @
@Kenks
www.glassdoor.com za plate, mozes da probas da nadjes tu firmu u tom gradu ili neku slicnu u gradu ili slicnu u drugom gradu :)
Koliko sam ja upoznat sredjivanje papira je oko 6 nedelja ali nisam prolazio kroz taj proces to sam dobio od jednog HR-a iz Amsterdama.
[ kenks @ 30.04.2017. 13:55 ] @
@Branko Santo
Hvala Vam. Pregledao sam malo. Sto se tice plata mogao bih da ocekujem od 2 do 3 hiljade neto. Zavisi od kompanije.
Raspitivao sam se malo kod nekih poznanika koji imaju prijatelje tamo i kazu da je za osnovni zivot tamo potrebno od 1200 € do 1500 € (stan, komunalije, gradski prevoz, hrana...). Dosta toga zavisi od lokacije i velicine stana.
Sto se papira tice, za studente koji zavrse master tamo sredjivanje papirlogije od strane poslodavca traje do mesec dana, a za osale duze. Tako da je 6 nedelja verovatno realnost. Mozda i malo duze. Ako budem imao pouzdanije informacije podelicu ih. Ovo su samo prosldjene info...
[ bananaphone @ 30.04.2017. 21:28 ] @
@kenks - obavezno proveri sa poslodavcem da li moze da ti obezbedi 30% ruling. Znam da se stalno ponavljam, ali veoma je bitna stvar, i sto se primanja tice a i sto se sredjivanja papira tice.

Uglavnom ovo su uslovi za primanja:

Highly skilled migrants 30 years or older
€ 4,324 gross per month

Highly skilled migrants younger than 30 years
€ 3,170 gross per month


Highly skilled migrants following an orientation year for highly educated persons having graduated, having completed a doctoral programme or scientific research*
€ 2,272 gross per month

Pa ako si mladji od 30g mislim da se uklapas sa platom, a spisak firmi koje su registrovane za ovaj program imas ovde:

https://ind.nl/en/Documents/Pu...nd_Highly_Skilled_Migrants.pdf - naravno moguce je da ovaj spisak nije potpun pa proveri i direktno sa firmom koja te angazuje.

Sto se renti tice, evo ti ovde za pocetak - http://www.funda.nl/huur/eindhoven/0-1000/50+woonopp/ - ima 205 nekretnina u ponudi sa rentama manjim od 1000e i povrsinom do 50+m2, tako da bi trebalo nesto i za tebe da se nadje... Trazi neki guide za sam grad, koji krajevi su dobri a koji nisu, gde je buka (npr. lete avioni) ili sta ja znam koje sadrzaje preferiras... Ja sam u Ams, tako da tu ne mogu mnogo da ti pomognem...
[ mozdasamjaamozdainisam @ 01.05.2017. 08:16 ] @
Kao što je bananaphone već rekao obavezno traži 30% pravilo. U zavisnosti od visine bruto plate, imaćeš i do par stotina neto više u džepu u periodu od 8 godina.

Sto se tiče Eindhovena, u njemu se nalaze i tehničke škole i dosta velikih i srednjih IT firmi, tako da je poprilična navala ljudi a i stranaca. Ovo dovodi do nešto skupljih stanova, ali realno i plate to prate.

Neke firme nude (bez)uslovnu jednokratnu pomoć za preseljenje, od par stotina do par hiljada evra, tako da se raspitaj imaš li pravo na to. Za stan računaj da ćeš morati da platis 3 kirije od jednom (trenutni mesec plus još jedan zaštitni plus provizija agenciji).

Najidealnije naći ćeš stan blizu posla, dovoljno blizu da ideš biciklom. Ali pogledaj slobodno i gradove pored. U Holandiji je commuting najnormalnije i funkcioniše poprilično dobro.

Ako te još nešto zanima javi.

Sve najbolje!
[ kenks @ 07.05.2017. 13:36 ] @
@bananaphone @mozdasamjaamozdainisam

Hvala vam na informacijaima koji ste mi pruzili. Jos uvek cekam odgovor, trebalo je da se jave do kraja prosle nedelje... Ukoliko bude nesto od toga u sledecem krugu razgovora treba da se dogovaramo oko detalja na koje ste me uputili. Hvala vam jos jednom na savetima i podrsci! :)
[ NauticaOrangeWatchBG @ 01.03.2018. 12:51 ] @
Pozdrav svima.

Ukoliko neko ima relativno realnu procenu, zamolio bih da mi odgovori

Imam 25 godina, relativno dobro pricam engleski jezik, zaposlen sam na neodredjeno u Beogradu u jednoj americkoj firmi, na Fakultetu politickih nauka imam 6 ispita do diplome. U Amsterdamu imam rodjaka koji je rodjeni holandjanin. Da li postoje realne sanse da dobijem radnu ili boravisnu dozvolu/ papire u toj zemlji sa ovakvim predispozicijama?

Hvala vam na vremenu :)